Uit de Provincie. Kerknieuws. Zoeklichtjes. Onderwijs, Mon moet natuurlijk aannemen, dat de minister z(jn best doet om den financi eren toestand zoo juist mogelijk te tee kenen. Maar hij moet een, blik jn de toekomst werpen en die is altjjd min of meer onzeker. Wij moeten het begrip toekomst hier zolfs in een eigenaardigen zin nemen. Want een vorig jaar werd het overschot voor '27, het jaar, dat toen reeds voorbij was, geschat op goed vijftig millioen. Het bleek .75 millioen to be dragen. De minister kan voor hot thans loo pendo jaar niet bepalen hoe groot hot overschot zal zijn. Hij houdt- er geen rekening mee. Hot is niet onmogelijk, dat het toch wel een tamelijk hoog bedrag zal zijn. liet is ook mogelijk, dat het tegenvalt. Uit alles blijkt duidelijk, dat men van da inkomsten van te voren betrekkelijk weinig weet. Men „raamt" en daarmee uit. Toch zie men niet .voorbij, dat de hoo- go overschotten zijn uit de jaren, waarin de belastingen nog werkten, die nu weg genomen zijn. De belastingverlaging wordt dus eerst thans in hare werking zichtbaar. Ook mag niet worden vergeten, dat de minister thans in de raming reeds geducht rekent met de toename der middelen. Men volgt toch ten aanzien der middelen, die daarvoor in aanmerking komen, deze me thode, dat bij de raming voor een vol gend jaar de Opbrengst, van een vorig jaar vermeerderd wordt met twaalf ze vende van het accres, dat volgens de maandstaten in dc eerste zeven maanden van het loopende jaar is ontvangen. Dit is voor het eerst in 1928 ingevoerd cm zoo is de kans op grooto meevallers dus reeds voor een goed deel verdiscon teerd. Natuurlijk blijft de minister oen stille hoop koesteren, dat hij nieuwe .oischcn zal. kunnen opvangen door nieuwe mee vallers. Maar er kunnen ook tegenvallers komen. Een crisis hier of in Indië kan. plotseling de inkomsten a ar doen dalen. Zoedat het goed is, 'dal men aan. 'den 'voorzichtlgen kar. blijft vooral omdat zoo veel moge.'jk nieuw b hi ingeu inootei. worden .vormtden." Wat jbiar aw bet. slot gezegd wordt is volkomen juist. Een rookiiooze finan- ciöolc politiek is uit uori bqozo. En ook kan worden toegegeven, dat het onmogelijk is con juiste raming to maken. Daarom is het zeer verstandig, dat do Minister zich aan den vciligan kant houdt. Maar men mooi ook hier niet over drijven. Wanneer do Minister onophoudelijk van mogelijke tekorten spreekt en het blijkt dan dal. er in. do plaaLs daarvan grooto saldi zijn dan ishet resultaat, dat men. tenslotte do waarschuwingen van den be windsman in den wind slaat. Een meer zuivere raming is 'claaxom zeer gewenscht. Gemakkelijk, zal dat niet zijn. Maar .liet wil er toch ook bij ons niet in, dat de hboge ambtenaren van wie men toch mag aannemen, dal. zij zéér deskundig zijn, zich niet een meer juist oordeel over doze zaken kunnen vormen. Natuurlijk is 'tvoel gemakkelijker als er maar een slag naar geslagen wordt en als na on daarbij zorgt niet aan den verkeerden kant te slaan. Maar zakelijk is het niet. En in do toekomst kon hot niet anders, dan moeilijkheden geven. DE STAKING BIJ DE STUl-SELFABRlEK TE SAS VAN GENT. Besprekingen met don Rijksbemiddelaar. De houding der Directie. Naar aanleiding van not door do ar- boidorsloiders gepubliceerde resultaat dor besprekingen met 'den Rijle sbo middelaar to 's Gravenhage en hot daarop govolgdo démenti der directie, zoo-als eon 011 ander door ons is vermeld, hebben de samen werkende organisaties z'ich tot den Rijks- bemiddelaar gewend met verzoek, hun oen offiriilele schriftelijke bevestiging van de resultaten van bedeelde bespreking te doen toekomen. Zij ontvingen hierop dato 26 September hot antwoord dat op do bespreking het navolgende is komen vasi te staan: '1. De gezamenlijke premie van f250 por weok, waarvan in de mededeeling van 21 September aan de arbeiders wordt gesproken, blijft bestaan. Teneinde hier over geen onaangenaamheden te krijgen, is door jnij een verklaring opgesteld die gij ter conferentie in uw bezit ge kregen hebt; 2. Al het te rnaken overwerk wordt met 25 pet extra betaald; 3. Over de doorbetaling van do Chris telijke feestdagen valt te praten, doch alleen met eigen arbeiders; 4. In het jaar 1930 1 week vacanüe. 5. Ontslag' atelier. Er blijven arbeiders ontslagen, omdat het werk buiten de fabriek wordt uitbesmim; 6. Erkenning organisaties. Do commis saris, die ter conferentie was, heeft zich bereid verklaard, met de Directie in over leg te treden, teneinde erkenning van en regelmatig overleg met de vakvereni gingen fce bereiken. De „Maasbode" heeft het. bovenstaande aan de directie voorgelegd, welke blijft bij baar oorspronkelijk démenti- De vertegenwoordiger der Directio heeft aldus do Directie, aan den Ryksbemid- cb-Iaar alleen 'afschrift gegeven van haar brief dato 21 dezer aan de werklieden en de verklaring afgelegd, hetreffonde geen loonsvermindering, bij wijze van toelichting van genoemden brief. Do Directie merkte voorts op, dat de betaling van overwerk met 25 pet. extra reeds jaren bestaat in de fabriek en dat de andere door den Rijksbomidde- laar geciteerde punten ook slechts be. stendiging beteekenen van vóór de sta king bestaande toestanden, zooals om- Bchreven in haar brief van 21 Septem ber, behalve punt 4, waarover misver, stand schijnt* te zijn ontstaan. Betreffon- de dit punt merkt do directieechter op, dat dit wel degelijk haar voornemen was, na het inwerking treden der nieuwe Ziektewet en bijgeVolg vervallen der fa- bricks-privaatziekte-regelmg (clus in '30) Genoemd blad heeft de directie de positieve vraag gesteld, of zij principiëel de arbeidersorganisaties wenschte te er kennen. Zij antwoordde, dat zij dit punt thans voor haar van geen belang meer acht, aangezien zij de staking, wat haar betreft, als geëindigd beschouwt, gezien do fabriek binnen afzienbaren tijd slechts een in aantal onbeduidend personeel zal gebruiken. Practisch komt dit antwoord dus hierop neer, dat de directie op deze vraag geen positief antwoord wens-cht te geven, ten zij men er uit. lezen mag, dat zij met de arbeidersorganisaties niets to maken wil hebben. Voorts valt uit dit antwoord op te maken, dat de werkkrachten, waar mede op het oogenblik dat gedeelte van do fabriek, hetwelk in de toekomst zal blijven werken, op gang wordt gehouden, ongeveer voldoende is, zoodat van de stakers niemand meer zou worden aan genomen. Men meldt nog, dat do directie den geestelijken adviseur dor plaatselijke R.-K. Fabriek sa.riieidorsorganisatie als zoodanig weigerde to ontvangen. ZeeuwscSia Stemmen Neergevleid in *n hoekje van oen' trein- coupé nu ja, waarom zou raen zich ie weelde ook njet in V> 3,lo klas-rijtuig kunnen veroorloven? liet ik mijn oog gaaht over do rijkbekuicn fruitbommen van don. Zu.' i Revclandscben lom. In do fraaie rondingen der takken schitterden de over vloedige groene'on gelande vruchten en mem zag T de boomon aan, "dat ze 't zwaar te verantwoorden hadden. 'R maakte zoo voor mezelf de min of moer wij'sgeorige opmerking, dat al dat, fruit hog niet op de veiling is. Daar verdiep je je verder niet in, maar wel trachtte ik don wog af te zien, welken die Keswick's, Rismarken, William Du chess e's, Reiirre's do Merode en hoe ze verder mogen gedoopt zij'tn, al die pro ducten van de edele fruitcultures, heb ben, af te leggen vóór zo verschijnen, in de handkarren der straatventers en nog eon stapje verder, op do fruitschalen op de gedekte tafels. En 'zóó zat ik midden in de „veiling", die meer en meer onmisbare schakel in den ketting van die kweekerij naar do eetkamer. Ja, daar moost ik hot nog cetns over hebben 1 Eon onderwerp van een actualiteit in ons gewest .als goon ander. Wij hebben, weliswaar nog geen „Westland" waar letterlijk iedere voet gronds de ooftteelt gewijd is, maar we beginnen toch al aardig moe te doen. Dat, bewijst ook do omzet van do Veilingsvoreeniging „Zuid- Bevel and" to Goes en zoo is deze veiling een. vrij betrouwbare peilschaal van do intensiteit van de fruitcultuur in deze streken. Dat is a,I één definitie. Wat is een voilingsvereeniging (nog moer? Een ver- eoniging waarvan je lid of'zelfs be stuurslid kunt zijn, terwijl je je toch allo rechten voorbehouden kunt om je vruch ten onderhands van do hand te doen. Zonderling, onlogischtoch oen, juiste definitie. Ken voiljngsveree&iiging is oen buffer tuüschoni kweekers en fcoopors, ecu. instituut, waarop zich voreenigen de klachton van de kweekers zoowel als de ergernissen, dor koop era. Weer 'juist, maar ik versta 't volkomen, rils go als leek en .outsider dit gebrek aan logica tevergeefs tracht to doorgronden. Ls niet de V-oilmgsvereeniging; Zui'd- Bevoland (vorder V. V. Z. 13. te noem en) de instelling der kweekers zolven en te hunnen behoeve weer do nederige dienst maagd van de koop erg tevens? Een kleine illustratie. Als het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, ge weet wel, dat roode boekje met Groenten- en vruchten- recepten do huismoeders' in handen duwt, is hot bezig zoowel do belangen van de kweekers te bevorderen als de porta- monnaie van do koopers te spekken. Het roept ons toe: Eet fruit, eet meer fruit en gi'o,enten, alweer, groenten en fruit! De „veiling" de zaaikwaarneemster van allen, die er ©en boterham aan willen verdienen, de veiling 'kassiershuis, de veiling vóór alles beurs, waar ook de speculatie beoefend wordt, de veiling in richting voor varduurzaming van fruit, surteerinrichting voor tomaten en appet- len, verhuurinrichling van, kisten en man den, bushels en chips, exnoditio-onder- Doming. Maar laten wij niet buiten blijven staan, en! den neus even oim, den hoek steken. 'I, Schijnt momenteel niet zao'u geladen atmosfeer te zijn ais wanneer het' mijn- bord draait of de file van volgeladen vrachtwagens een groot deel van de Wil li eiminasLraat noodig heeft. Die taaie Dinsdagsche veiling -is net achter den rug. Do Dinsdag is d e feestdag voor den man uit 'tland, die stadwaarts gaat. En nu schijnt 'twiel of men 'het fruit wil offeren om aan den glans van dien dag luister bij te zetten: zooveel mogelijk toevoer pp Dinsdag. En weer schud ik mijn leekohoofd over die onlogica, im mers hoe moor aanvoer op Dinsdag, des ta minder voor Donderdag en Zaterdag:, Dat zou den belanghebbenden kweekers koud kunnen laten, als 'het de prijzen van Dinsdag niet 'drukte en tot overmaat van tegenslag die van de andere vei- lingdagen óók, immers de grooto koop lieden uit de steden, de mannen die on bewust zoo'n grooto factor in do prijs zetting vormen, blijven niot de heele week in Zeeland lummelen, als ze des Dinsdags groote kwanta hebben ingeslagen en Don derdags en. Zaterdags to Goes nog slechts eenige kleine partijtjes vinden, die voor do verlading maar al to schadelijk zijn. Hebt gij. de les al getrokken? Regelmatige aanvoer, met goede verdeoling over de verschillende veilingdagiea bevordert den voordoeligen afzet. Maar we betreden nu de 2400 M3 be slaande zalen van de Goesche veiling, nadat de koortsachtige spanning geweken is, de laatste geschillen van den dag beslecht zijn en er een betrekkelijke rust heerscht, wolko evoawel toch weer, den oprnorkzamen toeschouwer ontgaat 't niet, de kiemen draagt voor een nieuwe koorts, de veiling van Donderdag. In de ontvamg- n lokalen stapelen zich de kisten met de rijkste isorteoringeu fruit weer op, De rijen vermenigvuldigen zich al. De num mering ga,at door, de keurmeester heeft z'n kritisch oog er over laten gaan en de aanvoerbiljetten worden verzameld om don catalogus op te stellen, welke op de Cyclostyle vermenigvuldigd, den koopers een handleiding zal zijn als zij op de tribune tegenover de klok moeten zien. te knopen wat hun principalen of klan ten bogeéren. Ja, dat is koopjacht, welke do spanning van de wildste film evenaart. Hot gemoedelijke, loven en bieden, al handenklappend, van de vee-marktkoop- lioden om een pink, oen, varken of een schaap, is er maar kinderspel bij. De fruitkooper heoft geen1 eeltige hand noo dig bij zijn onderhandelingen, met den Jcwoekor, slechts één krachtigen duim of vinger, die st knopje van do ©lectrische geleiding op het allergelukkigste moment weet in te'drukken, juist vóór zijn con current rich op de begeerde partij Werpt, figuurlijk hoorl door op zijn knopje te drukken. De rolprent is slechts amusement, maar do draaiende -klok, w.anrïode tot zelfs 450 koopën per uur worden vastge legd, zal wel eens de nachtmerrie zijn van den onfortuinlijken koopor. 'tMoet je wel zijn pf alles aan 't draaien gaat, als er op een zomernamiddag, .gelijk 't wel voorgekomen is, een paar duizend nummers worden geveild, of zooals nog op 24 Sept. in 4 uren tjjds 1500 par tijen. Of wilt go een anderen maatstaf voor do drukte van liet. seizoen: op 24 Sept. werd voor f 14443.69 veikocht, en van 1 April j.l. ;if boekte men een bedra.g van meer dan 870 mille. Dit jaa.r worden op de Goesche veiling 380000 kilo aard beien in andere handen overgegeven, waarvoor1 miaar oventjes 'n 250000 guldens moesten worden neergeteld.1. En zoo gaat 'tnog al maar voert in razend tempo. De pruimen hebben we gehad, maar de appelen ©n peren blijven nog toestroomen van heinde en ver. Daar- tusschen ziet men de roodglimmendo tomaten en als oen archaïstisch versehijh- sol een -enkel mandje met „keosdp-pels". 'n Aardigheid maar, zegt de veilingmeester en hij maakt een beweging alsof hij er een in z'n -knoopsgat steekt. Dat alles moet geadministreerd; even vlug als accuraat. V,a.n 't moment af, dat do colli binnenkomen zijn ze voor reke ning van de V. V. Z. B., do dame met do 12 ambachten. Om te 'beginnen zal zij do vruchten wel voor u bewaren tot den, grooton dag der veiling. IIoo zorgvul dig moot alles neergezet en opgenomen worden. Kroet hier, le so,art daar, 2o soort weer daarbij. En altijd weer zoo, dat 'talles terecht komt uit dien ©liaos orn straks oen koopor te vinden. En dan al dat verpakkingsmateriaal I Als de volijverig® administrateur, de heer O. A. Duvekot en z'n rechterhand, de veilingmeester de heer Adr. de jonge, een rekensommetje maken en dan vast stellen, dat er een 70000 fruiikistea aan- gomaalct zijn en. 'n. 35000 bushels, dan is meteen het verschijnsel verklaard, dat volden en wegen als bezaaid zjjn met de bekende, roodgedetterde manden en kisten. Een bedrijf op zichzelf, immers het is niet voldoende te weten waar het alles uithangt, maar er dient oofe gezorgd te worden, dat van den huurder do voor geschreven vergoeding in het laatje komt. Al pratende zijn we langs de machine rieën gegaan, een fruitsorteerinrichting louter ten gemakke van de kweekers deze tak van dienst is in voorbereiding doch 'zal zeker velen hunner in enthou siasme brengen en eau tomatensor- teerder, die heel wa.t prestoeren kan. Met" een enkel woord wordt "herinnerd aa.n de aaxdbeicncampagne, toen de V. V. is begonnen mot haai' medewerking te ver- loenon tot de voorloopige verduurzaming dier vruchten. Na spoeling werden ze met. een lichte oolossing van zwavelig zuur in vaten gestuwd, waarin ze ge- conserveerd verblijven tot de fabrikant ze verder kan verwerken. Met dat al verdrinkt men housch' nog niet in de ruimten van het bijna 20 bjj 120 M. groote gebouw. De veiling zal bij een gezonde ontwikkeling van het bedrijf altijd weer behoefte aan expansie hebben. Of zal de glasteelt (tomaten en druiven voornamelijk) nu ook reeds voor Zuid-Beveland een crisis tegemoet gaan vanwege de harde concurrentie miet de Zuiderzon? Of heeft dr ir Rietse-ma een ietwat "te donkeren bril op? We loepen nog wel eens" de kantoren van de V. V.Z.B. binnen en kijken ook nog eens aan don andoren kant, "Waar da kadljja ligt -sa .verbinding geeft met alle steden van het continent, waar men maar den mond wil zetten in ons Zuid- Beval andsch fruit. KEES VAN DER MEER. 27 September 1929. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wi'lnis, H. Bout, cand. te Huizen. Te Aarlanderveen, G. Th. van Beusekom te Ierseke. To Lopikorkapel, J. G. Woelderink te Hoornaar. Te Zoute- lande (toez.) F. K. van Evert, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Oudomixdum, A. v. d. Kooy te Kampen. Geref. Kerken. Tweetal te Groningen, J. Wijmenga to Charlois en Dr L. v. d. Zanden te Smilde. Beroepen te Steenwijk, S. Neerken te UJrum. Te Lemmer, B. Bouma te Dirks- horn. To Sleen, M. P. Feringa, cand. to Utrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen te Aagtekorko, A. de Blois te Dirk si an d. Evang. Luth. Gemeenten. Drietal te Woerden-Bodegraven: Mej. J. A. Haumersen, prop. te Koedijk, inr D. G. Hoevers, voorg. Prot. Bond te Bei- len en H. Smithens Bange, cand. te Am sterdam. Beroepingswerk. Te Arnhem heeft de Geref. Kork in Hersteld Verband samengekomen in Gemeentevergadering, met algomeeue stemmen uitgesproken, dat de mogelijkheid bestaat om tot het be roepen van een eigen predikant over te gaan. Ds H. Iloogendoorn heeft, naar do Rotten! meldt, wegens vertrek naar Zierikzee, Zondag j.l. van do Cbr. Geref. Kerk te Bunschoten afscheid ge nomen met een predikatie over ilebr. 13 20 en 21, sprekende over: „Een Go- de verheerlijkende hoilwensch", zijn ge hoor bepalende bij: 1. de Bron van den vrede; 2. het Offer voor den vrede; dn 3. do beleving van den vrede, wat ge volgd werd door oen troostvolle predikatie &n do gebruikelijke toespraken en zegon- wenschen. Hierna, volgde een hartelijke toespraak door ouderling A. van Twillert, die het voor de Kerk. van Bunschoten tot een eer rekende, dat ook de heengaande loc- raar onder haar predikanten mocht ge told worden. Zijn nan.m zal in do plaat- selijko kerkgeschiedenis in oero blijven. Toegezongen werd Ps. 134:3.- Door Ds J. C. II. Soholten, pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente cm leider van de Evangelisatie .„Het Visch- net" te Rotterdam, wordt nu bericht, da.t Dr Bcrgmann van Arkel hom assisteert in zijn geneesmethode van persoonlijk magnetisme, die, zoo voegt hij or aan toe, vooral wat zenuwpatiënten betreft, in liet geheel niet buiten zijn geestelijken arbeid als predikant der Herv. Gemeente staat.. Er wordt niemand meer toegelaten do .behandeling der patiënten bij te wo nen. Verkochte zitplaa.tson in de kork. Hot Maandblad dor Vereen, van Herv. Kerkvoogdijen schreef hier over: Doordat de zitrechten (in do Herv. Kerken tegen gold verleend) in de prac- tijk nils zakelijke' rechten werden bet- schouwd, die een voorwerp van koo-p'- handel kunnen zijd, ontstonden er op dat gebied zeer groote misstanden. Het komt nu op vele p-laatsen voor, dat mem schen, die tot eon ander .kerkgenootschap of tot geen 'kerkgenootschap' behoor en, do hun toekomend© zitplaatsen, 'in de korte aa,n andere mmsclien verhuren on aldus van de Ikerk een melkkoetje malton. Min der ergerlijk, doch zakelijk oven onga- wemscht, is het. wanneer personen., die' buiten de gemeente wanen, datzelfde doen Nu kan men. 'zoggen: de kerk heeft indertijd haar rechten verkocht en. nu waren de fe'oopers vrij op hun beurt die rechten weer to verhandelen, terwijl het tevens zoor 'logisch is, dat die rechter! doior middel van versterf in de 'handen van allerlei de-snoods wildvreemde men- schen kwanten. De NeAexlamdsche staat beklaagt zich ook niet, wanneer hiji rente moet betalen aan obligatielio-uders, die in een vreemd land wonen Op- de vraag wa.t hier tegen gedaan kan worden, antwoord 't blad, dat 't verheffen van 't„zitreeht" tot 'n melkkoetje, strijdt tegen ieder billijlkheidsbewustzijn en- dat daarom van kerkeraad of kerkvoogdij' een stelselmatige mo-re-ele druk moet uitgaan op de eigenaren van zitplaatsen, teneinde hen te b'eweg-en deze bij hun leven of bij testament aan de kerk terug te geven. „In dat opzicht moet ér een positieve openbare meening in omzie Hervormde gemeenten geikweekt worden. Dat in den tegeriwoordig-en tijd, waar de ferk in alle oprichten gebrek aan geld heeft, hot. on- behoorlijk is om geen ander woord te gebruiken van de zitplaatsen in die kork voor zich zelf een handelszaak te maken, dat is niet meer of minder dan vopr zich zelve winsten maken uit bet kerkelijk leven, kan iedereen bij aemig nadenken begrijpen. In zulke gemeenten worde b.v, een commissie ingesteld uit de kerkvoogdij en den kerkeraad, die stelselmatig alle eigenaren van zitplaatsen bezoekt om persoonlijk hen de vraag voor te leggen of zij voor zich of althans voor hun nakomelingen dezen wantoe stand nu maar steeds, -willen bestendi gen. Men .zal dan ondervinden, dat er wcrkeljjk op dit gebied heel veel resul taten zijn to beroikem. Hot moot echter aajngepakt worden en 'dat wal Btedseb „Het Volk", het hoofdorgaan van do S.D.A.P. schreef dezer dagen, ilat de so- ciaal-democraten wat deer deze regoering wordt voorgesteld, uitsluitend zullen me ton aan het belang van do bezitloezo klassen. Do S.D.A.P. troedt dus op niet als een volks partij, niot als oen d e m o - cratisebe partij, maar als oen klasse-' partij die alles vanuit één gezichtshoek bekijkt en beoordeelt en die dus onmo gelijk het algemeen; belang kan bevor deren. Maar wie het algemeen belang verwaar loost doet vanzelf ook schade aan de belangen van de klasse die men meent te dienen. Men kan niet het lichaam verwaar- loozem en tevens een of moer leden ge zond houden of maken. De politiek van do S. D'. A. P. moet o-p deze wijze vanzelf een bekrompen karakter dragen, zooals allo klasse-poli tiek bekrompen is. OPMERKER. matig en in het openbaar. Dit laatste befeekeot, dat de namen, van hen, die, hetzij bij hun leven, hetzij bijl testament bereid zijn hun zitrecht aan de kerk terug te geven, van den 'kansel werden afgele zen of op een ander© wijze worden gepu bliceerd. D-it werkt op het eergevoel en zal bovendien b-ij de geheelo gemeente het rechtsbewustzijn Op dit punt wakker schudden. Met een stelselmatige bearbei ding van, de openbare mooning, mits goed volgehouden en zonder aanzien des per- soons gevoerd, zou men het heel ver kunnen brengen." Ierseke. Benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan dc Openbare school te Kapello dhr J. Glerum alhier". Tot tijdelijk onderwijzer aan do Onanje-Nassau school te 's Gravenhage is benoemd do heer I. G. do Meijer to O. en W. Souburg. Bij Kon. Besluit van 28 September is tijdelijk benoemd t.ot, leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee J. C. Röhner te Utrecht. Steeds kleiner scholen? Onze „Rotter d." gaf onlangs eenige cijfers betreffende de bevolking dor bij zondere scholen, waaruit b. i. blijkt, dat do stichting van bijzondere scholen niot voortdurend tot grooter versplintering leidt en het aantal dure kleine scholen niet stoods vermeerdert. „Het aantal R.-K. lagere scholen groei de in .1928 van 1882 tot 1970; hot aantal leerlingen van 346.233 tot 360.373. Do conclusie welke uit deze cijfers -ge trokken wordt en daarop rotsvast staat, is, dat het aantal leerlingen per school steeg van bijna 184 tot bijna 186; het scheelt precies 2 leerlingen per school. Het Jaarboek van het Protestantsoh- christelijk onderwijs geeft cijfers, welke tot precies -dezelfde conclusie leiden. In 1928 steeg bet aantal Ghr. scholen van 1883 tot 1924 en het aantal leerlin gen van 209.95.1 tot 282.162. De conclusie ligt weer voor de hand. 1 Het aantal leerlingen steeg per school van ruim 143 lot ruim 146; een vermeerdering van iots meer dan 3 leerlingen per school". MINISTER, VERSCHUUR. Do „Oprechte Ha,arl. Crt." schrijft over den nieuw ca minister van Arbeid: ,„'tls circa zestien jaar geleden, dat de toon vjjf en twintigjarige, kort te voren' te Utrecht tot dr in de rechts wetenschap gepromoveerde mr T. J. Ver schuur mijn buurman werd op de z-g. Perstribune van de Tweede Kamer. Waar hij na eenigen tijd aan de re dactie van het Katholiek dagblad „Da Maasbode" te Rotterdam werkzaam to zijn geweest het dagelijkscho Kamer overzicht voor dat blad voor zijn reke ning kwam nemen. De jonge mr Verschuur wa.s pp het Utrechtsche Gymnasium een der kranig- ste discipels geweest. Hij had zoowel bet diploma, A als het diploma B van eindexamen. Stelde levendig bijlang in litteraire din gen beoefende ook met spontanea ijver wiskunde voor a- Ik voeg hierbij dadelijk: 'de nieuwe katholieke pers-tri- bube-collega was allerminst een Pieter Stastok, een droogstoppel, een saaie boekenwurm- Timotheus Verschuur had als jur. stu dent zekere vermaardheid vanwege zijn „aanleg" voor... het kluchtspel. Hij wist op allerleukste wijze typen te creëeren. Weer vo-es ik er dadelijk aan toe: een ieukschertsend, geestig woord versmaad de hij niet. En dat zal vermoed ik nog wel zoo wezen. Maar de hoert mocht nooit ruw, grof, stuitend, plat of nog erger worden. Zoo-dra dit geschiedde, ver dween de joligo glimlach van het ronde, blozende gelaat van den jongen man; wendde hij zich af. Was hij getuige van tooneelen, waarbij met de cischen van welvoeglijkheid en goeden smaak werd gespot, zoo durfde mr Verschuur, ook in zijn vroege jeugd, zijn afkèor ontboe zemen op forsche, ongezouten manier. Want hij is iemand van warm tempera ment. Maar van „aansteller^", van „mooï* doencrij is bij dezen hoogbegaafden en fijnbesnaarden meascli geea eprakfl.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2