,12 jf Gemengd Nieuws. :voar, Ut VBÜ Rechtzaken Telegrammen. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Radio-Nieuws. Wisselkoersen. Advertentiën. waarnam Wegens de veie aanvragen uit Zeeland. DE LEIDSCHE WONDERDOKTER houdt vanaf 8 October Dinsdag 1sten Dinsdag der maand Zitting te GOES. Consul! gratis. be- col- woon uit Vlis- voor- elezen diking n der tooge- irgaide- r den hield In het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROI. in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purotzeep. 't Voldoet iedereen. geleerdheid. Een voorbeeld uit de geschie denis is Erasmus met zijn groote geleerd heid, maar onvasten wil tegenover Luther mot zijn ijzeren wil. Op de inleiding volgde een geanimeerde eni leerzame bespreking. Nog werd gesproken over de laatste provinciale vergadering. De heer C. N. de Beste, van 1 Jan. 18761 Jan. 1880 hoofd der school te Ritthem is te Arnhem op 79-jaxigen leef tijd overleden. Geslaagd voor werktuigkundig inge nieur aau de Technische Hoogeschool te Delft dhr J. C. Heine te Vlissingen. St Annaland. De heer C. Waardenburg van Bruinisse is als tijdelijk onderwijzer alhier aangesteld. Niet rooken in de schoio 1. Naar aanleiding van ingekomen klacht ten van ouders van schoolgaande 'kinderen stellen B. en W. van Velsen den raad voor in1 de instructie Voor het onderwij zend personeel der openbare scholen te bepalen, dat gedurende de schooltijden in de leslokalen niet mag warden gerookt. Die Alastrimgevalien. Te Delft zijn Zaterdag 10 nieuwie ge vallen geconstateerd. De gemeenteraad van Woerden heeft besloten met het oog op het alastrimt- gievaar de kermis niet te doen doorgaan. Treinongeluk bij Hoorn. Nabij het stationnetje Westwoud, de tweede halte voorbij! Hoorn, zijn Zater dagavond omstreeks tien uur de loco motief en ©enige wagons van een goe derentrein gederailleerd, waarbij groote matorieele schade is aangericht en de conducteur-treingedeider werd gedood. Het betreft hier de z.g. n. „aardappet- frein", d.i. de trein, welke iederen avond van Enkhuizen via Hoorn, naar Duitschland groote transporten kooleoor- ten en aardappelen vervoert. Waarschjln.- lijk is de trein door een onveilig afstand1- sein gereden. Dientengevolge is deze trein op dood spoor tegen een stootblok aan en daar doorheen gereden. De locomotief is juist op een der brug- fen, welke in deze buurt veelvuldig over e breede slooten gelegd zijü> omgekanteld en op de brug over het water bljjven hangen. Voorts daraillerd'en de achter 'de locomotief loopende bagagewagen waarin zich geen goederen bevonden, daar deze in gebruik is ten behoeve van het treiin personeel; verder eenige goederenwagen®, waarin groote voorraden bloemkool en, roode en witte kooien, alsmede partijen tomaten lagen opgeslagen. De bagagewagen is volmaakt vernield eni ter plaatse waar het ongeluk plaats greep, vonden zij, die ijlings ter hulp snelden, slechts een chaos van versplin terd hout en verbogen doelen van* het onderstel. Temidden van dien chaos heeft men eenige uren naar den dadelijk ver misten treingeleider gezocht, maar eerst na middernacht vond men het zwaar verminkte lijk van den ongelukkigs tus- schen de overblijfselen. Het slachtoffer, de 40-jarige te Amsterdam wonende con ducteur Garlandt wias gehuwd en vader van zes kinderen. Het overige treinpersoneel is ongedeerd gebleven. De machinist en de stoker zagen, toen hun machine kantelde kans hun leven te redden door ervan te sprin gen, maar toen zjj zagen, dat de 'loco motief niet 'in de sloot terecht was ge komen, begaven zij zich dadelijk weer op de locomotief, ten einde het vuur te blusschen. Ook de remmers, die zich in de remhofcken van de goederenwagens bevonden zijn met den schrik vrijgeko»- men. De materieels schade is zeer groot. Een zestal goederenwagens is ernstig be schadigd en op de plaats van het ongeluk was het een chaos van vertrapte en waardeloos geworden groenten. Dadelijk is een ongevallentrein met personeel en bergingsmaterieel naar Westwoud ver trokken. Dadelijk na aankomst werd met het opruimingswerk begonnen, zoodat Zondag in den loop vaagden morgen de baan weer geheel vrij was. Conducteur Garlandt fungeerde voor het eerst als treingeleider. Ongelukken. Het driejarig zoontje van den arbeider Van E. is te Horn door een tram aangereden en 'giste ren aan de verwondingen overleden. Zaterdagochtend is te Dongen een onge veer 60-jarige man door een kolenwagen Overreden en gedood. Zaterdagmiddag omtsreeks vier uur is op den Haagschen Straatweg te Oegstgeest een wielrijder in botsing gekomen mot een auto, waardoor de wielrijder werd gedood en de autobe- stuurïor ernstig aan het hoofd werd ge wond. L^^ërTfuinbouw. ha de najaarsvergadering Tan het be stuur van alen Nederlandschen Bond van handelaren in aardappelen is behandeld een brief van da Frieache organisatie van aardappelhandelaren, waarin ver zocht werd te willen medewerken tot wijziging van de betalingen van gelever de aardappelen in dien zin, dat beta ling binnein 8 dagen na ont vangst der lading dient te ,geschie- den. In principe werd hiertoe besloten. Besproken werd de veiling van late aardappelen, waarmee op Flakkee een proef schijnt te zijn genomen. De heer v. d. Vlist wees op het veilen van aardappelen door de Leidsche vei ling, welke aardappelen eerst pp de vei ling in Flakkee waren geveild. De ver gadering achtte een dergelijken toestand niet gezond en sprak als hare meening uit, dat indien het veilen practisch moge lijk zou blijken, speciaal als middel ter verbetering van sorteering en prijs, geen der bonafide handelaren daartegen zou kunnen zijn; men vreest evenwel, dat in de practrjfc zal blijken dat noch de prijs, noch de sorteering door het vei lingssysteem verbeterd kun worden, om dat 'de late aardappel een zoo geheel ander product is dan de vroege soorten en de groenten. Nadat nog gewezen was op het gevaar dat vanwege sommige veilingen Kunst matige prijsopdrijving zou kunnen wor den toegepast en een strikt doorgevoerd verplicht veilen tot geweldige stagnatie in den handel zou. kunnen leiden, vooral indien groote kwanta door den expor teur moeten worden aangeboden, werd besloten geen bindende uitspraak in dezen te doen, alvorens omtrent de be doelde cardinale punten .zekerheid ver kregen kan worden. De vergadering sprak voorts als hare meening uit, dat de producenten een betere sorteering op de eigenheimers moeten toepassen door de bonken uit te schiften. Zooals het thans gaat, lijdt de koopman te veel schade. Dei eerste witlof. Men meldt uit De Lier: Door de kweekerij Soco is de eerste witlof ter veiling aangevoerd. Zij bracht 28 cent per K.G. op. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 26 September. De kantonrechter te Middelburg beeft veroordeeld wegens: Als bestuurder van een rijwiel, buiten noodzaak de linkerzijde van den weg 'houden: H. P. te Vlissingen f3 b. e. 1 week tuchtschool; J. C. K., Middel burg f3 b. of 3 d.h.j p. H. te Oost- en West Souburg f3 b. b. 1 week tucht school; J. M. T. te Koudekerke !3 b.s. 3 d.b.; J. de P. te Koudekerke f3 b. s. 3 d.h.; Wi J. L. te Oost- en West-Souburg f3 b. s. 3 d.b. Rijden met een vierwielig motorrijtuig zonder licht J. P. te Meliskerke fö b. s. 5 d.h. Als bestuurder van een motorrijtuig binnen de bebouwde kom eeiaer gemeente niet met 'den boom een signaal geven, toen de veiligheid van het verkeer zulks vorderde: G. J. M. de G. te Vlissingen f5 b. of 5 d. h. Fietsen zonder licht: A. K. te Vlissin gen fö b. s. 1 week tuchtschool. Dronkenschap: M. K. te Oost- en West Souburg flO b. 10 d.h. Terwijl men verkeert in staat van dron kenschap in het openhaar de orde ver storen, terwijl tijdens het plegen van: de -overtreding nog geen jaar is Terloo- pen, sedert een vroegere! veroordeeling van den schuldige wegens het zich in kennelijken staat van] dronkenschap op den openbaren weg bevinden, onherro'epe-» lijk is geworden: L. van D. te Koudekerke twee weken hechtenis. In de gemeente Middelburg op de straat eenig voorwerp uitslaan op een ander uur dan van zes tot halfnegeu. des voormid dags: D. A. te Middelburg fl b. of 1 w. tuchtschool. Overtreding rentverbod te VlissingeÜ J. Wi te Middelburg fl b. 1 ll.h. Tejineiuzen. De staking te Sluis kil. In den afgeloopen nacht is het te Sluiskil tot ongeregeldheden gekomen. Sommige stakers hebben ml. bij den Di recteur der cokesfabriek de serre van diens huis gedeeltelijk vernield. Mochten zich verdere ongeregeldheden voordoen, dan zal uitbreiding van de Rijkspolitie wel niet uit 'kunnen blijven daar een nogal uitgestrekt terrein bewaakt moet worden. Noodlanding van een Helland-lndië- vliefltuig. AMSTERDAM. (Aneta-V.Dl.). De K.L.M. ontving telegrafisch bericht uit Setul in Siam (West-kust van het schiereiland Ma- lafcka), dat de P.H.A.E.O. wegens slecht weer een noodlanding heeft moeten ma ken op 200 K.M. tem Z.W. van Sengora. Dei bemanning bekwam geen letsel, omar de machine is beschadigd. Nadere bijzonderheden ontbraken. ROTTERDAM. Naar tyj vernemen, zal de in het laatste jaarverslag der Rotter- damsche Bankvereeniging aangekondigde en reeds door de N. V. Nationale Bank vereeniging goedgekeurde vereeniging van het bedrijf der Nationale Bankvereeniging met eerstgenoemde Baiikvereen. reeds op 1 October a.s. plaats hebben. NIJMEGEN. Hedenmorgen is een auto van de firma De Gruyter op deMooksche- baan bj Nijmegen tegen een boom gera den. Do chauffeur had de macht over het stuur verloren, doordat een dar ban- den een lek kreeg en de vracht in den wagen begon te verschuiven. De auto werd totaal vernield. Een inzittende pas sagier, zekere A. uit Nijmegen werd tegen een boom geslagen en onmiddellijk ge dood. De chauffeur kwam er met eenige schrammen af. DELFT. Geslaagd aan de Tech. Hooge school te Delft voor het examen civiel ingenieur de heer J. B. Chijs uit Mid delburg. ROERMOND. Zondagmiddag, had! op den Roermondschenweg onder de gemeen te Maasbracht een ernstig auto-ongeval plaats. Uit de richting Maasbracht na derden een tweetal auto's, die met groote snelheid reden. Op een kruispunt in den weg wilde de achterste wagen piasseeren, maar reed daarbij een motorrijder uit Echt aan, met het gevolg dat de motor- tijder tegen den grond geslingerd werd. Met een ernstige schedelfractuur en een armbreuk werd hij' naar bet hospitaal te Roermond overgebracht. De automobi list reed, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren door. LONDEN. Gemeld wordt, dat het lucht schip R 101 thans gereed is, en vandaag uit de Hal gebracht en aan de landings- mast bevestigd zal worden. LONDEN. Uit hier ontvangen berichten uit China blijkt, dat de toestand steeds meer ingewikkeld wordt en dat met kracht gewerkt wordt aan de omverwer ping van de Centrale Regeering te Nan king^ Een nieuwe splitsing van het land in districten door militaire dictators ten eigen bate geregeerd heet aanstaande. Gedurende de laatste dagen zijn reeds meerdere aanslagen gepleegd op Tsang Kai-sjek, den president der Nationale re geering. Een groot aantal personen is gearresteerd, terwijl reeds enkele exe cuties hebben plaats gehad. Nanking volgt met groot© spanning de beweging van de twee legergroepen, die naar het schijnt een gezamenlijken aan val op de hoofdstad zullen doen. FRIEDRICHSHAFEN- Ter voorbereiding van de Noordpoolvlucht van de G-raf Zeppelin zijn te Friedrichshafen verschil lende commissies bijeengekomen. Naar verluidt zal aan do vlucht naar de Noord pool, behalve door de 35 leden der be manning, ook door 13 geleerden worden deelgenomen, waaronder Prof. Dr Nan- sen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie! Mijnheer de Redacteur, In uw nummer van gisteren is door n overgenomen een schrijven van een vriend van het Journal des Fabricants de Sucre van 14 Sept. j.l. Die vriend had heter niets 'geschre ven dan onwaarheden. Ik zou wel eens willen weten wanneer de „Zeeland" ver scheidene gunstige jaren meegemaakt heeft. Ik weet ze niet en bon helaas ook mede-oprichter. Dank voor de plaatsing. Achtend, J. J. VAN ARENTHALS. Middelburg, 28 Sept. 1929. GOES. Huw.-afk.: Ghristiaan Coenraad Sclruilenburg, 22 j. jm. en Johanna. Schrijver, 26 j. jd. Huw.-aang.: Johannes van Zweeden, 25 j. jm. en Tannetje Jumelet, 28 j. jd. Geboren: Janna Geertruid, d. v. Jan Lohbezoo en Neeltje Korstanje; Dirkje, d. v. Leendert Hibels en Johanna Schin kel. Overleden: Jan Kos teniae, 60 j., echtge noot van Geertruida de Jonge. Rotterdam, 30 Sept. 1929. Veemairkt. Aanvoer: 487 vette run deren, 204 vette kalveren, 572 schapen en lammeren, 721 varkens. Prijzen per K.G.: Koeden 27,532,5, 45—47,5, 53—56, ossen 38, 44—46, 50— 54, vette kalveren 5055, 62,567,5, 75 80, schapen 3036, zuiglammeren f22 f 26 p. st.; varkens 40,5, 41,5, 42,5; zou ters 41. Koeien en ossen aanvoer iets minder dan vorige week, handel niet vlug, prijzen van le soort hieven vrijwel gehandhaafd, terwijl 2e en 3e soort iets minder in prijs waren. Een puik best beest .tot 2 cent bo ven noteering. Wegens oribeteekenende aanvoer van stieren, geen noteering. Vette kalveren redelijk aangevoerd, 'hier was weinig kooplust, terwijl de handel lui was. De prijzen van le en 2e soort wa ren minder, -terwijl die van 3e soort nau welijks gehandhaafd werden. Een prima best kalf 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren aanvoer kleiner, slepende handel en hier werden nog dezelfde prij zen bedongen. Varkens minder aange voerd, vandaar iets williger handel en stijver prijzen. Zouters met 'kleinen aan voer, vlugge handel en vastere prijzen. Hier werd 41 cent besteed. Zaden: Geel Mosterd 126f28, Blanw Maanzaad f38—f 35, Kaxwijzaad f85 f37, Blanw Lijnzaad zaai f22—f04, ld. voer f20—f24. Lijnzaad wit zaai f82— f24 per 100 KG. Vlas: 1000 K.G. Blauw f 1.15-f 1.25, 6200 K.G. Holl. Geel f 1.25—f 1.80. Aan voer van geen boteo'kenis, daar meü over het algemeen met zwingelen nog niet begonnen is. De omzet is dientengevolge zeer klein. Handel f eer .beperkt Aardappelen: Brielsche Eigenheimers f 1.50f 2.30, Zeeuwsche Eigenheimers f 1.40f 1.70, Blanw© Eigenheimers f 1.70 f2, Zeeuwsche Bonte f2.40f2.80, Z. blauwe f2.25f2.70 per HJL. Westiandsche zand 46, Poters 84 Rlauwpitten 45 per K.G. Aanvoer flink, vraag kalm. Graanmarkt. Tarwe minder ruim ter markt, langzaam onveranderd ver kocht, van f 11.75f 12, uitgezochte par tijtjes en zaai daarboven betaald. Gersrt chevallier lager, van f 9.50f 9.85, haver onveranderd f 8f 8.75, ikleine groene erwten flauw gestemd van f 14f JL5.25, schokkers ruim ter markt, in de prima kwaliteit 'begin beurs hooger hertaald, ove rigens vrijwel onveranderd. Bruine boonen ruim ter markt, lager verkocht van f 18f 20, alles per 100 kilogram. Programma van Maandag 30 Sept. HUIZEN 1875 M. 8—9.15 Concert door het Amsterdamsch Instrumentaal Solis ten-concert Wouter Denijs en Han Beu ker op twee vleugels. 9.3011.10 Con cert door het 'Omroeporkest HILVERSUM, 1071 M. Uitsl. NCRV. uitzendingen. 6.307 Literaire lezing over „Twee vroeggestorven dichtere uit de 17e eeuw". 78 Uurtje voor de rijpere jeugd. 8 Lezing over: „Rondom onze ver antwoordelijkheid". Orbestconcert. DAVENTRY, 1554.4 M. 7.05 Piano-reci tal. 10.20 Concert Orkest, bariton. PARIJS. „Radio-Paris". 1725 M. 8.35 Concert. Kwartet, zang en piano. LANGENBERG, 473 M. 8.20—8.50 Gra mofoonrnuziek. 8.50 Orkestconcert. Programma van Dinsdag 1 October. HUIZEN. 1875 M. 10—10.15 Morgen wijding. 12.161.45 Concert door het Tu- schinski-orkest 1.452 Gr&mofoon-mu- ziek. 22.45 Kookpraatje. 2.453 Gramofoonrnuziek. 34 Maak-het-zelf- cursus- 44.30 Gramofoonrnuziek. 4.30 6.30 Microfoon-debutanten. Zang en pi ano. 67.15 muziek. 7.157.45 Lezing, over Isaac Newton. 89.15 Concert on der auspiciën van de 3-October vereeni ging met medew. van de Zangvereeniging „Sursum Corda". Soliste: Maaltje Of fers, alt 9.169.30 Praatje door mevr. de Leeuw- van Rees, over: De a-s. Naai en Knipcursus- 9.3011.10 Concert door het Omroeporkest. 'HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. KRO-uitz. 12.15—1.15 Concert, l.lö 2 Gramofoonrnuziek. 23 Vrouwenuur- tje 6—6.45 Gramofoonrnuziek. 6.45—7 Praatje over den cursus in knippen, naaien en stofversieren. 77.15 Sport- praatje. 7.15—7.30 Praatje over den cur sus Esperanto. 7.30—8 Lezing over: „De geschiedenis der Burg. Wetgeving". 8 9.15 Concert. Orkest en sopraan. DAVENTRY, 1564.4 M. 10.35 Morgen wijding. 11.60 Gramofoonrnuziek. 12.2? Orgelconcert 1.20 Orkestconcert. 4.20 Or gelconcert. 4.50 Orkestooncert. 7.05 Pi ano-recital. 8.05 Concert. Kwintet en een Scxi&ti PARIJS,. „Radio-Paris". 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonrnuziek. 4.05 Orkest- concert en eoli. 6.55 Gramofoonrnuziek. 8.55 Opera-uitzending. LANGENBERG. 473 M. 10.35—11.30 en 12.30 Gramofoonrnuziek. 1.252.50 Or kestconcert 5.55—6.50 Gramofoon-muziefe 8.50 „Die Soldaten". Bijspel. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.60 Gramofoonrnuziek. 8.35 Concert. Or- ZEESEN, 1635 M. 10.20—10.45 Concert door kinderkoor. 12.501.16 Gramofoou- muziek. 2.20—2.50 Gramofoonrnuziek. 4.50—5.50 Concert uit Leipzig. 8h0 etrjkkwartet. Voor een V.A.R.A.-zenïter. Naar het weekblad „Radio" mededeelt, heeft het bestuur van de V.A.R.A. (soc.- dem.) aan den njinister van Waterstaat een adres gezonden, waarin verzocht wordt, aan de V.A.RA. machtiging te willen verleenen voor den aanleg en het gebruik van een radio-zendinrichting met een golflengte van .298 M. en een nader door den minister te bepalen zendver- mogen. In de toelichting op het adres zegt hiet V.A.R.A.-bestuur o.a-: „Het is moodig, dat in ons land naast den zender van den N. D. O. een nieuwe zender wordt gebouwd, speciaal voor de naast die van 1875 M. aan ons land toegestane golflengte van 298 Meter. De V.A.RJL is bereid zulk een zender te doen bonwen en daarmede een belang rijke verantwoordelijkheid voor de Ver zorging van den radio-omroep in ons land op zich te nemen, indien Uwe Ex cellentie haar de gevraagde zendmachti ging wil verleenen." Het V.A.R.A.-bestuur heeft voorts den minister om een audiëntie verzocht, ten einde biet verzoek nader toe ta lichten. Amsterdam, 30 Sept., 1.80 u. Berlijn 59.36—59.88. Brussel 34.6684.68. Parijs 9.75-9.77. Londen 12.09'/»—12.09»/». New-York 2.49^—2.49^. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matlgd ZuL deljjke tot Zuid-VVestelJke wind» Zwaar bewolkt, mot tjdeljjke opklaring waar- echjnljk regenbuien met eenige kans op onweer. Later iets koeler. Stand van hedenmiddag 2 uur: Stand van Zaterdagmorgen 10 uur 768. Licht op voor fletsere. Dinsdag 7 u. 25. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom C0RNELIS, in den jeugdigen leeftijd van 14 jaar en 10 maanden. Dat zijn hope op Christus was, lenigt onze smart. A. WATTEL. P. WATTELKloosterman. A. WATTEL Az. L. WATTEL—Louwerse. ELISABETH. JACOB A. JACOB. Middelburg, 28 September 1929. Schroeweg V 39. Geen rouwbeklag, geen bloemen. Aan allen, die mij op 16 September van hun belangstelling deden blijken, betuig ik hiermede mijn hartelijken dank. R. BUITENHUIS. Kloetinge 30 September 1929, 0JL. 11—1 uur en 2—8 uur en voortaan eiken In bovenkamer van HOTEL NIEUW GOES, Wllhel- mlnastraat 88. Spreekureni voorin. 11—1 uur. nam. 2—8 |uur. Indien gij lang tobbende zijt en geen baat vondt, GRATIS advies geeft de LEIDSCHE WONDERDOKTER. Rheumatiek, Bloedarmoede. Zenuwzwakken, Maagkwalen, Ekzeem, Nierziekten, Gal-niersteenen, enz. enz. enz. 'x.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 3