No. 306 Maandag 30 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kendrikse Co's Bank N.V. Goes N.V. Veevoederfabriek „Zeeland" te Goes, EERSTE BLAD. KRACHTVOEDERS Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland, worden steeds met de uiterste zorg gefabriceerd en munten uit in kwaiiteit, afwerking en verpakking. Specialiteit in GRONDNOTENKOEKJES N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" GOES. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 October vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.Of- Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 r Bij abonnement belangrijke korting. Belastingverlaging mogelijk? De belastingdruk is ia ops land veel te zwaar. Daaromtrent bestalaJt geen verschil van meaning. Nog in de milliofKaen-nota van Septem ber 1928 werd hierop door Minister de Geer de nadruk gelegd en1 betoogd, dat die hooge belastingen het economisch her stel belemmeren, en hij voegde daaraan zelfs toe dat belastingverlaging veel meer urgent is, dan extra-aflossing van de staatsschuld. Op de vraag of belastingverlaging mo gelijk is gaf echter de jongste millioenen- nota een ontkennend antwoord. Van: verdere belastingverlaging, zoo heette 'het daar, zal in den eersten tijd bezwaarlijk sprake kunnen zijn en zelfs fuilen groote behoedzaamheid en zelfbe- eersching in acht genomen, moeten wor den, om in de toekomst aan belasting- verhooging te ontkomen. Dus geen belastingverlaging. Is dit een verstandige politiek? Op deze vraag geeft Mr Ant. van Gjjn in Econ. Stat. Berichten een ont kennend antwoord. Zooals uit de laatste opgaven gebleken is heeft het Rgk de laatste jaren gelukkig geboerd. De jaren 1925 tot en met 1928 gaven voor den gewonen dienst een overschot van bjjna 242 millioem gulden. Wat moet er met dit geld gebeuren? Minister de Geer is van plan deze overschotten te bestemmen voor kapitaal- uitgaven. Mr van Gjjn maakt daartegen bezwaar, temeer daar sinds 1918 voor het Leenings- fonds bijna 250 millioen galden meer geheven is, dan noodig was in verband met de lasten. In dit verband bepleit hij een' tijd e- 1 ijk e v e r 1 a g ing van de heffingen voor dat fonds. Over enkele jar erf, inl 1934, zullen de verdedigingsbelastingen herzien moeten worden, een herziening die tevens een verlaging kan beteekenen omdat dain de lasten van het Leeningfonds in niet- on belangrijke mate gaan dalen'. Welnu, zoo betoogt de heer van Gijn, er is niet het minste bezwaar die ver laging een vijftal jaren te vervroegen, en reeds nu tot halveering van da Verdedi gingsbelasting over te gaan. „Voor een Minister, die de juiste leeï aanhangt, dat, als de belastingen mo menteel veel te zwaar zijn, die verlaging meer haast heeft dan de versterking van de toch reeds snelle schuld-amortisatie (omdat wegneming van de belemmeringen van het economisch herstel de natie zoo veel krachtiger zal maken, dat zij later die amortisatie veel gemakkelijker zal dra gen), voor een Minister met die gezonde denkbeelden ligt zulk een maatregel zóó zeer voor de hand, dat men verwonderd mag zijn, dat die niet reeds ten vorigen jare werd voorgesteld". „Ter voorkoming van misverstand, zoo vervolgt hij, moge worden opgemerkt, dat del halveering der verdedigingsbelasting en de vervroeging daarVan slechts als voorbeeld wordt genomen. Wie meent, dat in 1934 en volgende jaren als het Lee- ningsfonds minder inkomsten noodig heeft, andere heffingen ten bate van dat fonds moeten verlaagd worden, zal .in boven- staanden gedachtengang die andere ver laging een vijftal jaren eerder kunnen doen ingaan. Die keuze betreft een kwes tie van belastingpolitiek, waarin ik hier geen partij kies". „Toen minister de Geer maatregelen tegen belastingvlucht voorstelde, betoog de bjjna de geheele rechterzijde en een deel van de linkerzijde der Tweede Ka mer: „Belastingvlucht kan alleen worden tegengegaan door verlaging van de be lastingen". Bj de meerderheid der Ka mer moet dus vroegere verlaging der be lastingen wel instemming vinden. Hooge belastingen bevorderen natuurlijk de be- lastingvlucht, maar bovenal is dit het geval, als degenen, die vluchten kunnen, gaan inzien, dat er telkens^meer van hen geheven wordt, dan de soliedste autori teiten zelf noodig achten en, dat wat onopzettelijk te veel gevraagd is, geheel wordt gebruikt om de toekomst te ont lasten; voor hun nakomelingen zorgen ze liever zelf! Herhaald worde nog eens, dat het denkbeeld, in dit artikel verde digd geheel berust op de juiste opvat ting van Minister de Geer, dat belasting verlaging thans urgenter is, dan extra amortisatie. Dat die Minister nog altjd zjn woorden tot daden heeft gemaakt, geeft uitzicht, dat hij er gunstig tegen over zal staan". Of dit laatste, gezien; de jongste Mil- lioenennota juist is, meenen wij te mo gen betwijfelen. Een andere vraag is of het diaW niet op den weg van de Kamer ligt om den Minister dit inzicht bij te brengen. Het denkbeeld van Mr van Gijn verdient naar het ons voorkomt zeer ernstige over weging^ De orkaan bij de Bahama-eilanden. Uit Miami (Florida) wordt 'gemeld: Men vreest, dat Nassau hevig door een orkaan geteisterd is. Het is reeds sinds 2 dagen van de buitenwereld afgesloten. Volgens een bericht uit New-York is de kust van Florida Vrijdagavond toch nog door een gedeelte van den orkaan van de Bahama-eilanden getroffen. In Miami wei-den de straten onder wa ter gezet, telefoon- en telegraaflijnen ver broken, terwijl de waterleiding veel scha de bekwam. Over den omvang van de schade schijf nen overigens nog weinig berichten te zijn ontvangen. Uit Nassau wordt gemeld, dait in het geheel 20 personen om het leven zijn ge komen. In Nassau is bijna geen huis onbescha digd gebleven. Men neemt aan dat, behalve een deel van Florida, ook Cuba zal zijn getroffen. Een nieuwe sovjet-kalender? Uit Moskou wordt gemeld, dat de aca demie van wetenschappen een voorstel heeft uitgewerkt tot 'hervorming van den kalender, dat op het oogenblik door de regeering wordt bestudeerd. Volgens dit voorstel zal een week slechts 5 dagen tellen in overeenstemming met de onafgebroken arbeidsweek van 5 dagen, die in de industrieën en bij verschillende sovjet-instellingen is ingevoerd. De Zaterdag en de Zondag zullen uit den kalender verdwijnen. Het aantal maanden blijft onveranderd. Iedere maand zal 6 weken tellen. De 31ste dag van de maanden verdwijnen, zoodat het jaar 360 arbeidsdagen zal tellen. De feestdagen, die aan de herdenking van de revolutie zijn gewijd, worden niet bij de maanden ingedeeld, evenmin de 29ste Februari van het schrikkeljaar. Mac Donald naar Amerika. De Britsche premier Man Donald is Vrijdagavond uit Londen naar Southamp ton vertrokken, waar hij door vertegen woordigers der autoritei+on ontvangen werd. Voor zijn vertrek te Londen had de oud- premier Baldwin hem persoonlijk bezocht, om hem goede reis en veel succes in Ame rika te wenschen. De „Bereugaria", waarmede Mac Do nald en zijn dochter de reis maken, ver trok Zaterdagochtend vroeg van Sout hampton. Vóór zijn vertrek heeft Mac Donald aan de pers nog een verklaring afgelegd. Hij zeide o.a. dat hij bij zijn be zoek te Washington geen verbluffende ontwikkeling in het vlootvraagstuk ver wacht, aangezien de loopende onderhan delingen reeds zoo ver gevorderd zijn, dat zij een internationalen omvang hebben aangenomen. Indien alles gunstig verloopt, zal een conferentie der 5 zeemogendheden in Ja nuari b"ijeengerc>epen worden en ais deze met succes wordt bekroond, zal de ont wapeningsconferentie van den volkenbond daardoor in zeer belangrijke mate bevor derd worden. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie kan dan met haar werkzaamheden voortgaan, wat den volkenbond in staat zal stellen van zijn kant de algemeene ontwapeningsconferentie voor alle landen bijeen te roepen, hetgeen het einddoel van ale werkzaamheden moet zijn. Ik vertrek in de hoop, aldus eindigde Mac Donald zijn verklaring, den afstand over den Atlantischen Oceaan, 'kleiner te kunnen inaken. van de Tel. 162. Clemenceau 88 jsar. Zaterdag vierde de oude grijze Clemen ceau, de „tijger", zooals hij genoemd wordt, zijn 88sten verjaardag. Deze staatsman leeft thans een leven als van een kluizenaar in een villatje aan de Atlantische kust, nabij Sables d'Olon- nes. Een kok, een huisknecht en een tuin man zijn zijn eenige gezelschap. Een aardig huisje met groene blinden en met klimop-berankte muren herbergt den man, die eens voor een deel 'het lot van Europa in handen hield. De dokters hebben gepoogd, hem tot rust nemen te bewegen. Maar zij' klopten aan een doovemansdeur. Want met koortsachti.gen ijver beeft hij tot nu toe steeds gewerkt aan zijn boek, bevattende, naar verondersteld wordt, de meest interessante episoden uit zijn poli tieke carrière. Het werk is inmiddels gereed gekomen en 'Clemenceau arbeidt thans alleen nog maar aan de revisie ervan. Tegen het einde van het jaar zal het boek 'kunnen worden uitgegeven. Maar de laatste loodjes wegen het zwaarst en Clemenceau werkt als een paard om zijn taak tijdig te kunnen be ëindigen. Soms staaf hij om 5 uur 's morgens op, soms zelfs nog vroeger. Daar staat echter tegenover, dat hij 's avonds, zoodra hij zijn diner om half 7 „verwerkt" heeft, gaat slapen. Doch het gebeurt ook wel, dat hij in den loop van den nacht nog 2 a 3 uren aan zijn boek werkt. Deze harde werker heeft, ondanks zijn drukke bezigheden, een 'groote liefde voor de natuur bewaard, o.a. uitkomend in een buitengewone 'liefhebberij voor het zelf bewerken van zijn tuintje. Rozen, papavers, zonnebloemen ze wilden allemaal door zijn ploeteren ge dijen in den onvxuchtbaren zandigen grond. Thans, nu de herfst nadert, gaat hij zijn landhui® weer verlaten en op 1 October keert 'hij naaT Parijs terug. Als 'hij 't komende jaar zijn buitentje weer gaat betrekken, zal dit waarschijn lijk niet meer zoo eenzaam liggen als thans. Zijn villatje was reeds meer en meer het object van al te.groote belangstelling der toeristen geworden. Maar wat hem nu 'gaat overkomen, is nog veel erger. 'Op een 200 meter afstand toch van zijn 'huisje is men bezig, een café op te trekken, waarvan de eigenaar blijkbaar Clemenceau als attractie wil exploiteeren. Er zijn reeds stemmen opgegaan, die aandringen op een ingrijpen der overheid om den 88-jarige tegen soortgelijken over last te beschermen. De maritieme ontwapening. Naar uit Tokio gemeld wordt, 'heeft het Japansche 'kabinet principieel besloten de uitnoodiging voor de vlootconferentie te aanvaarden. Hiermede zon de Japansche regeering haar instemming betuigd hebben met de Engelsch-Amerikaansche onderhandelin gen en zich bereid verklaard hebben aan de verdere onderhandelingen deel te ne men. De reeds meermalen geuite wensch van Japan, dat een vermindering en niet slechts een beperking der bewapening zou plaats hebben, zal niet in hgj ant woord op de uitnoodiging worden her haald. De Japansche minister van marine gaf als zijn meening te kennen, dat hij gelooft, dat Frankrijk en Italië de uitnoodiging tot de conferentie eveneens zullen aan nemen. Bij het Amerikaansche staatsdeparte- ment is de officieele uitnoodiging der Britsche regeering voor de vlootontwape- ningsconferentie binnengekomen. De con ferentie zal in Januari 1930 bijeenkomen en ten doel hebben het vraagstuk van een voorloopige vermindering der vloothewa- pening, door het vaststellen van een rust poos van verscheidene jaren in den viool bouw, te hespreken. Het Russisch-Chineesche conflict. Het telegraafagentschap der Sowjet- Unie deelt mede, dat de volkscommissaris van buitenlandsche zaken aan den Duit- schen gezant een nota heeft doen toeko men, waarin vastgesteld wordt, dat op 13 September te Tsitsikar 3 Russische spoor wegbeambten zijn doodgeschoten, wat te Charbin officieel is aangekondigd. De Duitsche regeering wordt verzocht met het oog op den buitengewonen ernst van den toestand de regeeringen te Nan king en te Moekden uitdrukkelijk te doen weten, dat de Russische regeering hen hiervoor volkomen verantwoordelijk stelt en dat zij ter bescherming van de achter- gebleven sovjetburgers in China de noo- dige repressadllemaatregelen zal nemen. De opmarschen der burgerwachten te Weenen. Het Oostenrijksche legerbestuur heeft in verband met de aangekondigde opmar- schen van de burgerwachten alle garni zoenen te Weenen en in Neder-Oostenrijk geconsigneerd. De leider van de 'burgerwachten, prins Starkenberg, 'heeft verklaard 'dat de bur gerwachten geen burgeroorlog zullen be ginnen. De politie heeft een uit vijf leden be staand communistisch comité van actie gearresteerd, dat tegenbetoogingen op touw zou zetten. Einde der droogte in Engeland. Na 37 dagen droogte heeft het eindelijk gisteren over Londen en Zuid-Engeland geregend. Over de hoofdstad viel het re genwater een half uur lang met stroomen neer. Korte berichten. Te Athene is 'groote opschudding verwekt door het feit, dat 1292 hoogere, voor het grootste deel repuhlikeinsch ge zinde officieren, of 80 procent van alle officieren van kapitein tot generaal, ont slag uit den dienst hebben aangevraagd. Dit ontslag zou niet alleen te wijten zijn aan de slechte bezoldiging, maar tevens aan de bestaande partijdigheid in het leger. Volgens een bericht nit Moskou heeft Tsehitscherin, de commissaris van buiten landsche zaken, die reeds sedert geruimen tijd voor herstel van zijn gezondheid in Duitschland vertoeft, zijn ontslag als volkscommissaris genomen, omdat zijn ernstige ziekte hem niet toelaat deze func tie voorloopig waar te nemen. Hij zal thans op zijn minst nog 7 8 maanden in Duitschland blijven. Zijn ver moedelijke opvolger is Litwinoff, die ge durende Tsehitscherin® ziekte als zijn plaatsvervanger is opgetreden. Reuter seint nit Londen, dat de Bank van Engeland 1,028,128 goud in haren heeft verkocht, met bestemming voor Frankrijk. In verband met de bomaanslagen is baron von OnckenOtto in hechtenis ge nomen. Gebleken is namelijk, dat baron von OnckenOtto in den herfst van 1928 aan een 'kennis een bom beeft getoond en daarbij op een op den Rijksdag te plegen aanslag had gezinspeeld. Baron von On cken, een 29-jarige koopman, komt uit een Letlamdsohe adelijke familie. Hü is Binnenland. Treinongeluk bij Hoorn. Een commissie van onderzoek inzake ■alastrim ingesteld. 1 Weer 'Zigeuners in aantocht. De stakingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vergadering van den 'Folder Walcheren. Noodlanding van een Holland-Indië vlieg tuig. Buitenland. Einde der droogte in Engeland. Een orkaan op. Florida. I MacDonald naar Amerika. Clemenceau 88 jaar geworden. pas verleden jaar als Duitscher genatura liseerd. Het postvliegtuig Engeland-Indië wordt te Basra door een hevigen zand storm opgehouden en zal waarschijnlijk twee dagen over tijd aankomen. De laatste dagen zijn in Saarbrücken 24 gevallen van typhus waargenomen. Een der lijders is aan de ziekte bezweken. Prov. Schietwedstrijden van de Vrijwillige Burgerwachten in Zeeland. De uitslagen van hovengenoemden schietwedstrijd, gehouden op 7 en 14 Sep tember jl., zijn als volgt: Klasse Veteranen. Ie pr. Burgerwacht Terneuzen*) 256 p.; 2e pr. Burgerwacht Kruiningen 251 p.; 3e pr. Burgerwacht Vrouwepolder, 246 p. Beker kapitein Van Aelst en me daille van den Commissaris der Koningin in Zeeland. Klasse A. Ie pr. Burgerwacht Kruiningen*), 219 p.; 2e pr. Burgerwacht Vlissingen, 207 p. Bonds'beker en medaille van den bur gemeester van Vlissingen. Klasse B. Ie pr. Burgerwacht Ierseke, 241 p.; 2e pr. Burgerwacht Vrouwenpolder, 237 p.-; 3e pr. Burgerwacht 's-Heerenhoek, 234 p.; 4e pr. Burgerwacht Zaamslag, 227 p. Klasse G. Ie pr. Burgerwacht Vlissingen, 226 p.; 2e pr. Burgerwacht Wemeldinge, 217 p.; 3e pr. Burgerwacht Waarde, 214 p. Klasse B., afd. 2: le pr. Burgerwacht Nisse, 253 p. Klasse C., afd. 2: le pr. Burgerwacht Nisse, 255 p. Vliegende Vendels: le pr. Burgerwacht Kruiningen, 268 p.; 2e pr. Burgerwacht Vlissingen, 261 p. Kringen C. 11: le pr. Kring „Braak man", 256 p. Hoogste 'korpsschutters, klasse vetera nen: J. Fregeres, Vlissingen, 55 p.; Klasse A.: J. Fraanje, Kruiningen, 52 p.; Klasse B: M. J. Galle, Zaamslag, 54 p.; Klasse C.: P. Scboe, Vrouwepolder, 53 p. Vrije Baanwedstrijd, Baan 100 M. (max. 90 punten). 1. C. J. Bos, Nisse; 2. J. Duvekot, Vrou wepolder; 3. J. van Goor, Ter Neuzen; 4. H. Polderman, Vrouwepolder; 5. S. de Roo, Vrouwepolder; 6. P. Kloosterman, Nisse; 7. C. v. d. Broeke, Vlissingen, al len 90 p.; 8. P. A. Galle, Ter Neuzen en 9. A. A. M. Goote, Vlissingen,hei'den89p.; 10. J. Nonnekes, Vlissingen, 88 p. Baan 200 M. (max. 60 punten). 1. C. J. Bos, Nisse; 2. G. Duindam1, Kruiningen, beiden 58 p.; 3. J. van Goor, Terneuzen4. J. de Haas, Terneuzen, bei den 57 p.; 5. C. J. van Vessem, Zaamslag, 56 p.; 6. Jac. Kole, Waarde, 55 p.; 7. H. Polderman, Vrouwepolder; 8. C. van den Broeke, Vlissingen, beiden 54 p.; 9. J. J. Oostdijk, Terneuzen; J.0. A. L. de Jojttg, Terneuzen, beiden 53 p. Dagmedailles. Baan 100 M.: O. J. Bos, Nisse en P. Kloosterman, Nisse, beiden 90 p.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1