De DERDE BLAD. Zoeklichtjes. Uit de Provincie. 3df JtfeuHb Gemeenteraad van Vlisslngen. TAS ZATERDAG 2b SEPT. 1929. No. 305. HET SUIKERVRAAGSTUK. De „Standaard" vraagt nog eens de aandacht voor de moeilijkheden, die zich tegenwoordig op het terrein der produo tie van suiker openbaren. Er is de laatste jaen een wanverhou ding tusscben voortbrenging en verbruik. Het Economisch Comité van den Volken bond dat zich met deze zaak .bezighield kwam na zorgvuldig onderzoek tot het resultaat, dat de productie op het tijd stip van haar onderzoek ongeveer 4 pCt. grooter was dan het verbruik. In ver band met de toeneming van het verbruik zou de .overproductie geheel verdwijnen en het evenwicht worden hersteld indien de productie gedurende .een enkel jaar gestabiliseerd werd. Van Nederlandsche zijde gevoelde jnen er echter yeinig voor in deze richting stappen te doen, .omdat van te voren vaststond, dat men het eenige gezonde, natuurlijke middel, afschaffing van alle beschermende maatregelen, niet wenschte. Na er dan op gewezen te hebben, dat de overgroot© meerderheid van de suiker- produceerende landen op een of andere wijze tot bescherming hun toevlucht heb ben genomen vervolgt het blad: Hoie verkeerd ook van algemeen econo misch standpunt gezien, is die protectio nistische neiging niet onverklaarbaar. Da beetwortelcultuur was gedurende den oorlog sterk teruggeloopen, m'aar in de suikerindustrie Waren groote kapitalen vastgelegd, die men gaarne weer rendabel zag worden. En dat ging! aanvankelijk slechts langs den weg van aanmoediging der cultuur van suikerbieten. Dan werkte de oorlogspsychose sterk na: men wilde vopr zulk een voornaam voedingsmiddel niet langer afhankelijk zijn van het buitenland. Dit argument gold vooral voor Engeland. Maar het derde ein witlicht voornaamste argument was van agrarischen en socia len 'aard. Agrarisch, voor zooiver de bïetencultuur voor vruchtwisseling en h'odemVerbete- ring begeerd wordt, en sociaal, wijl die cultuur ruimere arbeidsgelegenheid! schept dan elke andere. Volgens het rapport van het Econof- tóisch comité van 'den Volkenbond, dat natuurlijk een gemiddelde geeft van alle bieten-verbouwende landen, is er oip «en hoeve van 25 H.A., waarvan 5 H.A. met bieten beplant, twee maal zooveel werkgelegenheid als op een soortgelijke hoeve zonder bieten. Het is niet gemakkelijk, en nu deaketo: we aan het wetje Van den Heuvel, om, in het licht van de algemeen© toestanden, zjjn standpunt te bepalen inzake de nood zakelijkheid van hulp ten onzent. In beginsel zijn we tegen deze kunst middelen. Verreweg de 'beste oplossing zou zijn: herstel der Brusselsche conven tie; afschaffing der -'bescherming overal, of althans nagenoeg overal. Maar dat is vooralsnog een volkomen jjldele wensch. Vermoedelijk zal het tot «en conventie als die van 'Brussel eerst komen, wannoer het profijt, dat men1 uit de bescherming tro|fc, verdwenen is; wanneer iedereen het voorbeeld der huidige beschermers heeft gevolgd; wanneer de toestand eerst weer geworden zal zijn, zooals hij was in de negentiger "jaren der vorige eeuw. Eerst dan, zoo vreezen we, zal het oogenblik aanbreken, dat -^nen met de protectie breken gaat. Maar als dat hu 'zoo is, wat moeten dan de landen doen die thans in de ver drukking zjjn? Moeten die hunne bieten- cultuur Jatën verdwijnen of althans zeer sterk inkrimpen? Wij zijn niet deskundig en' hebben!, dus geen beslist oordeel over d!e vraag» hoe groote schade daarmee van' zuiver land bouwkundig standpunt 'zou worden gelei den. Maar over den socialen kant van het vraagstuk hebben we wel een zeer besliste meening. We zouden het diepi bet- treuren indien de verschuiving van het platteland naar de stad, die 'toch al op merkelijk is ien' bij' onze beperkte bódemoippervlakte inl verband met de toe neming der bevolking niet te yermijl- den .valt, nu nog eens extra zou wor den bevorderd door het wegvallen eener cultuur die aan vela handen op het land werk' verschaft. Wij willen geenszins zeggen, dat het ontwerp-'Van den Heuvel in alle onder deden goed opgezet en uitgewerkt is; dat op nevenbelangen voldoende acht gesla gen is, of dat de toegedachte premiën altijd daar terecht zullen korren waar men ze gaarne zag. Het is best mogeljjik dat aan het ontwerp1 .fouten kleven. Ma,ar de betadkenis van dit ontwerp wordt daardoor niet opgeheven. Want die "betee- kemis zien we vooral hierin .gelijk de voorsteller zelf in zijne M. v. A. aan de* Eerste Kamer opmerkt dat de Regeering!, door dit ontwerp, in ooncreten vorm' geplaatst wordt voor het suikar- productievraaggt.uk! in ons land. Zóó moet dit ontwerp metterdaad won den gezien. Vooral met het oogj op den socialen klant der zaak: de verhuizing van de plattelandsbevolking naar de in dustrieel e centra. Want om te eten moet fer ten slofte gewerkt worden. Waar dan ook. En dan, wat ons betreft, ami aige meene en sociale .redenen, ]iever pp het land dan in de stad. - 1 i Gistermiddag vergaderde de Gemeenteraad van Vlissingen onder voorzit terschap van den Burge meester. Afwezig mei kennisgeving mej. Meijer en de heeren Paap en Poppe- Leverantie van rjjwie- 1 e n. In aan sluiting aan hetgeen in de vorige vergadering is gevraagd, hebben B. en W. enkele stukken .overgelegd in zake de leverantie nu reparatie van rij wielen aan de gemeente. Dhr Andriessen, R.-K., merkt óp, dat 'hij in de vorige vergadering geen volledige inhehtmgea van' den voorzitter (hierover kon krijgen. De Inschrijving is per advertentie aan gekondigd. Nu schijnt het, alsof er slechts drie rijwielhandelaren in Vtissingen zijn, die deze leverantie kunnen doen. Spr. zal hun namen niet noemen, want dat zou nog meer propaganda voor hen zijn. Spr. keurt dit af. Spr. kan moeilijk g'e- looven, dat er maar drie geschikte leve ranciers zijn. Iemand, die lager hiad ingeschreven werd uitgeschakeld. Dat mag men alleen om zeer gewichtige redenen doen. Deze dingen werken slecht naar bui ten. Het publiek zoekt er iets achter, dat er waarschijnlijk niet inzit en denkt, dat die dingen onderhands bekokstoofd wor den. De voorzitter: Wief neen. Dhr Andriessen: U ontkent dat telkens. Ik zeg niet, dat hier iets on regelmatigs gebeurt, maar bet publiek zegt het wel. Dhr Rorije, sJd., is het opgevallen, dat de voordracht is .opgemaakt door den commissaris van politie. Heeft die daar zooveel verstand van? Sommige inschrijvers hebben bepaalde merken opgegeven- Degene, aan wie het is gegund, deed dat niet. We koopen dus een kat in den zak. De gevolgde handel wijze acht -spr. niet juist. De voorzitter antwoordt, dat het eenige richtsnoer dat B. en W. steeds' leidt, het algemeen belang is. B. en W. hebben -hun rapporten gekregen, en die zeggen, dat de drie bedoelde handelaren voor deze leverantie capabel zijn. "Hier door worden anderen niet in discrediet gebracht. Er worden n.l.aan de leveran tie bijzondere eischen gesteld, speciaal wat betreft het onderhoud. Be zaak is voldoende objectief be handeld. Dhr Hu Son, C--H., vraagt, of er een publieke inschrijving heeft plaats gehad- De voorzitter antwoordt bevesti gend. Er is een advertentie geplaatst. Dhr Van Oorschot, s.p., had het beter gevonden, als vooraf was geïnfor meerd, hoeveel rijwielhandelaren voor deze leverantie geschikt waren. Die had men voor een inschrijving kunnen uit- noodigen. Nu heeft men tel ear stellingen gewekt en geeft men aanleiding tot aller lei praatjes. Als men publieke ins'chxjji- ving houdt, dan moet men aan den laag ste gunnen, als er geen overwegende bezwaren bestaan. Dhr So rel, A.-R'., meent te weten, dat er aan het onderhoud van de fiet sen wel eens wat mankeerde. Daar draait Ide zaak om. (Interruptie: da's eigen schuld) Gezorgd moet worden voor goied on derhoud der fietsen. Het is niet juist, dat er maar drie serieuze rijwielhandelaren in Vlissingen zijn. Er zijn er zeker meer. Maar die hadden hooger ingeschreven. (Interruptie; de hoogste inschrijver is bij de drie vcorgedrageneal) Dhr Huson, C.-H., is bet met dhr van Oorschot niet eens. Bij een publieke aanbesteding kan iedereen inschrijven, leW zou men ook aan niet-vakmenschen moe ten gunnen. Spreker meent, dat B. en W. in dezeo juist gehandeld hebben. Dhr Andriessen, R.-K., ziet dit laatste niet in. De voorzitter: dat is Sen kwestie van appreciatie. Dhr Andriessen meent, dat er ge schipperd is. De voorzitter ontkent 'dft. B. en W. hebben het algemeen belang gediend en naar beste weten gehandeld. B. en W. hadden bet recht, zoo te handelen. Dhr Andriessen behoudt zich het recht voor bij de begroeting er op terug Se komen ën desnoods een andere rege ling voor te stellen. De voorzitter 'sluit de" discussie. De andere ingekomen stukken worden voor kennisgeving aawgenomen of gaan/ naar B. en W. om prae-advies. Aan mevrouw C. VooiboeVëVerton wordt eervol ontslag verleend als regen tes van het Gasthuis'. Breedvoerig wordt gediscussieerd over een adres van den heer J. Warrel^ tot aankoop van grond aan den Boulevard De Ruyter, tegen verminderden prijs. De financieels oommissie stelt voor den grond jaldaar tegen f 5 per v.k. M. te verk o op en. Dhr v. Oorschot, s.p., i:s van mee ding, flat we van de gelegenheid gebruik moeten maken om van dien grond af te komen. Door bebouwing aldaar zal het aanzien der stad worden verfraaid. De toestand ter plaatse Is nu verre van mooi. Spr. aicht een bod van .fö Zeer aannemelijk. Dhr So rel, A.-R., stelt voor het voor stel aan te honden en het te verwgzen naar de commissie van het grondbedrijf. Dhr W e s s e 1 i n g, v.b., pleit ook voor aanhouding. Er schijnt nog een andere oplossing mogelijk te zijn. Dhr P. G. Laernoes, A.-R., zegt de minderheid in B. en W. te zijin en steunt het voorstel-van Oorschot. Het is nu al ettelijke jaren, dat de toestand daar zoo is. We moeten de gelegenheid om de Boulevard daar vol te bouwen aangrijpen. Dhr Berger, s.d., u is toch een slech te koopman. Dhr P. G. Laernoes: ik koop heele- maal niet - Dhr Berger: U verkoopt. Da's het ergste. Dhr P. G. Laernoes wil in ieder geval den heer Warren helpen. Hij wacht al een paar maanden op een beslissing. De voorzitter: dhr Warren kan nog wel een poosje wachten. Maar we moeten publieke werken gelegenheid geven deze zaak nader te bekijken. Spr. heeft juist gisteren gehoord, dat ook nog een ander plan mogelijk is. Daar komt bij: we hebben een vast prijzentarief voor de bouwgronden. Laten we nu het gemarchandeer van vroeger weer niet opnieuw invoeren. Het is beter, dat de commissie deze zaak nog eens bestudeert. Dhr P. G. Laernoes merkt op, dat er wel meer plekjes grond zijn, over den prijs waarvan wel te praten is. Het is wel gebleken, dat de prijs daar ter plaatse te hoog is. Een winkelier moet ook wel eens opruiming houden tegen verminderde prijzen. Interruptie: maar dat wordt dan ge annonceerd. Dhr Laernoes: dat doe ik ook wel eens zonder aankondiging Da voorzitter: we zijn heelemaal niet verlegen met dezen grond. We heb-' ben niets op te ruimen, want we hebben zoo verschrikkelijk veel niet meer. Dhr H u s o n steunt het voorstel-Sorel. Laten we niet gaan marchandeeren en beneden den prijs verkoopen. We zijn wel eens meer van den prijs i afgeweken, maar dan golden bijzondere omstandigheden (dure fundeering, enz.). We moeten dezen uitstekenden grond niet j voor dezen prijs van de hand doen. Dhr Woltering (A.-R.) zegt, dat de financiëele commissie den gevraagden grond aan den heer Warren wil verkoo- pen en een advies verwacht van de grond- commissie over den ..restenden grond. Dhr de Meg, s. d., wil in 'talgemeen de prijzen van den .grond wel hand haven. Maar het tarief is toch geen wet van Perzen en Meden. Spr. acht het ge- wenscht, dat bedoeld gat zoo spoedig mogelijk dicht gemaakt wordt. Het is er heel leelijk. De gemeente is het wel een offertje waard, dezen grond te verkoopen. Spr. heeft geïnformeerd naar de boek waarde van bedoelden grond en dan is Spr. gebleken, dat we dezen grond veilig voor den prijs van fö kunnen verkoopen. De voorzitter wil, als de heeren er verder over willen praten, in geheime zitting overgaan. Dhr Harts, v. d., vraagt, of het al gemeen bekend is, dat die grond f5 te koop was. De prijs was toch f 10. Weth. M. Laernoes: Wat dhr de Meij naar voren bracht is eigenlijk vast gesteld. We hebben den grond van f 15 op f 10 gebracht. Bij de boekwaarde moe ten we ook bestrating en rioleering re kenen. We wenden nu pogingen aan om den grond niet voor 10 maar voor f 15 te ver koopen. Wij doen dit in het belang der gemeente. Daarom stelt spr. voor dit punt aan te houden. Dhr Woltering, A.-R„ handhaaft het voorstel om aan Warren "den grond te verkoopen fö. Dhr W-esseling, v. b., meent, dat er dingen zijn gezegd, die beter in het openbaar verzwegen hadden kunnen wor den en stelt voor deze zaa,k verder in besloten zitting te behandelen. De voorzitter verschuift dit punt naar het eind der vergadering. Dhr d e Meij vindt de geheime bespre* king geheel verkeerd. Nu verkoopen we dat stuk nooit meer. B. en "W. stellen voor over te .gaan tot het voeren van rechtsgedingen in eer sten aanleg, en zoo noodig in cassatie, tegen den Staat, inzake onteigening van peirceelen en rechten ten behoeve van de uitbreiding van het Werfbedrijf van. de Kon. Mij „De Schelde". Dhr Berger, s. d., zegt, dat de Raad moeilijk nu nog de stukken kon inzien en stelt daarom voor de woorden „en zoo noodig in cassatie" te schrappen. Dan kan de Raad later weer er in gekend worden. De voorzitter:, het kan dan wel eens noodig zijn daarvoor een spoed vergadering te beleggen. Het is het advies van onzen procu reur.' Dhr Berger: natuurlijk, daar ïs hij pro cureur voor. Het voorstel-B erger wordt aangenomen en daarna het voorstel van B. en W. Beantwoorde vragen. Dhr de Ridder, C.-H., had de volgende vragen aan B. en W. gesteld: Ondergeteekende zou Uw College gaar ne de navolgende vragen willen stellen: 1. Is het juist, dat de vereeniging C. K. W. O. alhier het vorig jaar De cember een verzoek heeft gericht aan B. en ,W. tot het houden van een film avond in het Concertgebouw en hier op afwijzend is beschikt, omdat de zaal of de daarin bevindende zitplaatsen niet aan de gestelde eischen konden voldoen? 2. Is het juist, dat volgens bovenstaan de reeds meerdere malen aan vereenigin- gen is geweigerd toestemming te ver- leenen om een filmavond te houden in het Concertgebouw of andere zalen? 3. Is het juist, dat de Commissaris van Politie zijn goedkeuring niet heeft kunnen geven, op grond van de bestaan de bepalingen, om de film „Do Eeuwige Stilte" te doen afdraaien in het Concert gebouw 4. Nu toch door B. en W. vergunning is verleend tot het afdraaien van genoem de film in het Concertgebouw zijn B. en W. dan niet met mij van meening, dat er tegenover de andere vereenigingen een grove onbillijkheid is begaan? 5. Zijn B. en W. bereid mede te dee- len, wat de redenen zijn van hun ge wijzigde houding? De voorzitter antwoordt hierop: 1. Het vorige jaar is bij B. en W. geen verzoek van de Vereeniging C. IC. W. O. om vergunning tot het houden van een filmavond, in het Concertgebouw inge komen. Bij informatie Is -ons gebleken, dat in 1928 door een dergelijke vereeniging aan den Commissaris van Politie vergunning gevraagd is voor een filmavond in het Concertgebouw. Overeenkomstig het toen nog door ons ingenomen standpunt ten aanzien van het geven van bioscoop-voorstellingen buiten de daarvoor ingerichte gebouwen is die vergunning toen niet verleend, omdat ge noemd gebouw niet voldeed aan de door ons gestelde eischen ter voorkoming van brandgevaar. 2. Ja, om genoemde reden. 3. Door den Exoeisior-Bioscoop te Rot terdam is aan ons college toestemming verzocht tot het houden van drie film avonden met de natuurwetenschappelijke film „De Eeuwige Stilte" in het Concert gebouw. Deze toestemming is door den Burge meester verleend, omdat verzoekster over al in den lande deze filmavonden houdt en bovendien waarborgen bood, dat de te stellen veiligheidsvoorschriften zouden worden nageleefd. Ter voorkoming van brandgevaar zijn nog een 12-tal voorwaarden aan de ver gunning verbonden. Deze voorwaarden zijn stipt nageleefd. De thans verleend© vergunning behoeft geen precedent te scheppen, daar elke aanvrage voortaan, in verband met de openbare veiligheid, op zichzelf nader be schouwd zal worden. 4. Neen, daar tegenover elke aanvrage genoemde gedragslijn voortaan zal worden gevolgd. 5. In verband met de steeds toenemen de .ontwikkeling van de film-techniek zijn wij van meening, dat ook buiten de bios coop-gebouwen filmvertooningen mogelijk moeten worden gemaakt, indien men door het stellen van strenge voorwaarden tegen brandgevaar gewaarborgd is. Dhr D e Ridder, C.H., dankt voor de verkregen inlichtingen. Het spijt Sp<r. dat de aan de "Excelsior-bioscoop gestelde voorwaarden niet eender zijh. gepubli ceerd. Als de C. K. W. O. die voorwaarden had gekend!, had ze deze kwestie ook kunnen overwegen. Maar ze ontving steeds een weigering. De C. K. W. O. had zich eerst in ver binding gesteld met de „Exoeilsioir"-bios- coop over genoemde film. Deze is toen wakker geworden en nu heeft een vreem delinge gedaan gekregen, wat de C. K. W. O', nooit is toegestaan. Er heeft hier een oneerlijke concur rentie plaats gehad. Spr. betreurt het, dat Bi. en W. nu pas met de nieuwe bepa lingen zijn gekomen. Sipr. bepleit steeds volledige inlichting van de belanghebbenden. Dhr Berger, s.d., vraagt overlegging van de adviezen van den commissaris van politie en van den commandant van de brandweer. Hierna besloten zitting. Na her opening komt in stemming 'het voorstel-Weseeding tot aanhouding van het voorstel inzake grondverkoop aan dhr Warren tot de volgende vergadering. Voor stemden 'dhr v. Westen, Sarei, Wesseling, M. Laernoes, de Ridder, Harts en Huson. Tegen dhrn Woltering', v. Hall, v. Oorschot, Rorij'e, Borger, de Meij, An driessen, P. G. Laernoes en Polderman. Het voorstel is dus verworpen met 9 te gen 7 st. 1 Het voorstel van de financieele com missie om den grondprijs ter plaatse te bepalen op fö per vieik. M., wordt aan genomen met 14 tqgen 2 stemmen (tegen dhrn M. Laernoes en Sorel.) Hierna sluiting. Zonder discussie of hoofdei, stemming waren aangenomen de voorstellen om af stand te doen van de erfpacht van eenig haventerrein, 'kade en water, in verbtand met de onteigening van den Staat ten be hoeve van de Kon. Mij. „De Schelde". Om van het Rij'k terug te koopen een gedeelte van de voor sportterrein bestem den grond aan den Singelweg, voor fö per vierk. M. Om ten behoeve van de Vereen, tot ver betering van de Volkshuisvesting borg te stellen voor het aangaan van een geldleeningi met eerste hypotheékstelling, tot ten hoogste f261.000, voor den bouw van 90 woningen. Tot verkoop van 785 vierk. M. grond h f 1 per vierk. M., nabij de Irislaan, aan genoemde vereeniging» mede ten behoeve van den bouw dier woningen. Tot verkoop van verschillende com plexen bouwgrond. Zaoeven las ik een bericht .uit Indië, dat me jaloersch mlaakte. Gemeld werd, 'dat de Cühr. Ethische partij op haar tienden partijdag haar naam veranderd© in Chr. Staatkundige partij' en dat telegrammen werden gezon den aan de A. R. Partij! en de Chr. Hist Unie in Nederland. Daar 'in Indië trekt miern nog in het staatkundige leven één lijn. Men kent daar niet de gedeeldheid die hier het Prof. Chr. volksdeel verzwakt. 't Maakte me even jaloersch. Als dat Oiok.hier eens bereikt kon worden, wat zouden wé dan veel ster ker staan. Maar inplaats daarvan neemt hier d'e verbrokkeling toe. En inplaats dat er is eenheid en sa- meribinding, krjjgt men soms den indruk dat sommigen pas recht genieten als zo een partij: die vlak naast de hunne staat en die in hoofdzaak dezelfde begin'selen belijdt, kunnen benadeelen. De broederstrijd schijnt vaak meer aan Ie lokken dan een broederlijke samen werking tegen ongeloof en revolutie en voor de ©ere van den Koning, die ook in het staatkundige leven gediend moet worden. Bij het denken daaraan, stemt, wat uit Indië gemeld wordt, tot jaloerscliheid. OPMERKER. Om aan de Wed. G. Adriaans® te Kou dekerk© een vermindering toe te kennen groot f4 van de pachtsom ad. f85 van een stuk grond, wegens verkoop van een gedeelte daarvan. Om afwijzend te .beschikken op het verzoek om subsidie van het bestuur der stichting „Moederheil" te Breda. Idem naar aanleiding van het adres van het Hoofdbestuur van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, om subsidie v.oor een daar dien bond gehouden cursus en .erkenning der akte van bekwaamheid. Om de noodige gelden beschikbaar te willen stellen aan het bestuur der Vereen, tot bevordering van Christelijk Onderwijs, voor het aanschaffen van een kachel en cocosmatten, ten behoeve van de school aan de Wagenaarstraat. Aan dezelfde vereen., voor het aan schaffen van nieuwe leesboeken en ban ken, wegens uitbreiding, ten behoeve van de Oranj ©school. Tot het aanvullen "Van het Tarief der kosten van opneming en verpleging in het gasthuis, weg;ens opname van patiënten, niet-jngezetenen in de barak. Om aan de N.V. H. Butzar's beton- en waterbouw te Ren Haag, gedeeltelijke ont heffing |tie verleenen van haren aanslag in de zakelijke belasting Oip het bedrijf. Middelburg. In 'het in. druk verschenen jaarverslag over 1928 van het Bestuur der Godshuizen over 1928, wordt herinnerd aan het ontslag van den heer Herman Snijders als voorzitter, en aan de vele verbeteringen onder zijn bestuur, aan het Gasthuis en ook aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, terwijl tot ver koop van het burgerweeshuis werd be sloten, alsmede aan het afscheid van den vertrekkenden voorzitter. De heer mr 'G. J. Sprenger werd tot voorzitter en de heer M. H. Boasson tot bestuurslid gekozen, terwijl de heeren E. H. P. Peek een G. Boudewijnse als zoodanig werden her kozen en mevrouw G. J. Sprenger-Buteux als regentes werd 'herbenoemd. Herinnerd wordt verder aan de benoe ming van de heeren dr G. F. Koch en dr A. 'H. A. Martens tot chirurg en speci alist-internist, van den heer W. Feikema arts, tot geneesheer voor het Oude Man nen- en Vrouwenhuis en het Burgerwees huis, van den heer A. Lucieer tot leider van den voorbereidenden cursus voor de leerlingverpleegsiers, en van den heer mr L. E. Brakke tot archivaris. Onder het hoofdstuk „Gebouwen" wordt 'herinnerd aan de verbouwing van het Gasthuis. Verder aan de centrale ver warming en het maken van aparte ka mertjes in het oude mannen- en vrouwen huis. Ter bestrijding der kosten van deze laatste werken werd bij bet Familiefonds Hurgronje een nieuwe geldleening aan gegaan, waarin de leaning in 1922 aan gegaan tegen een verlaagde rente, werd opgenomen en bovendien het voor de ver bouwing noodig geraamde bedrag tegen diezelfde rente ter beschikking werd ge steld, een en ander onder eerste 'hypothe cair verhand op een gedeelte van het be zit aan 'landerijen. Aan het slot der aigemeene mededee- lingen wordt met waardeering melding gemaakt van de toewijding, waarmede ■het personeel der Godshuizen zijn dien sten heeft vervuld. In het Gasthuis waren op 1 Januari 27 mannen en 32 vrouwen, totaal 59, opge nomen werden resp. 388, 419, 807, ver trokken zijn 367, 396, 763; overleden 30, 23, 53, aanwezig op 31 Dec. 18 mannen, 32 vrouwen, totaal 50 verpleegden. In 1928 werden verpleegd 866 patiën ten, in 1924/'27 resp. 991, 972, 956 en 834. Het aantal overledenen bedroeg in 1924 1928 resp. 6.93, 5.04, 6.79, 7.15 een 6.16 pet. van het aantal patiënten. De gemiddelde verplegingsduur be droeg in 19241928 resp. 26, 25.1, 27.8, 29.7 en 30.7 dagen. Het totaal aantal ver- pleogdagen was 26386 of gemiddeld 72.8 dagen tegen 24797 en 68 in 1927. Het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 9