O No. 305 Zaterdag 28 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.y. Boee v.ROSSEM'* ZEEPAARD ISc. BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES EERSTE BLAD. OOK DAT NIET VERGETEN Alle Bank- en Effectenzaken. Buitenland. HET ADRES A. WILKIN G Meer en betere Eieren Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Voedert steeds JOH. QUINTEN ALLE per 1 October vervallende worden verzilverd door SAFE-LOKETTEN BANK-ASSOCIATIE N.V. GOES. LICHTE MARYLAND BAAI ,n IN PATENTVERPAKKING. v Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsfraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post. f3 Losse nummersf0.0* Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Het is echter niet alleen het onderwijs waarop wij hier hebben te letten. Wanneer in de vorige eeuw de Over heid verstaan bad dat Zij als dienaresse Gods ook op sociaal terrein een taak had te vervullen, de sociale kwestie zon nooit zoo 'ingewikkeld zijn geworden, die sociale tegenstellingen zouden veel minder scherp en de sociale nood veel minder .groot zijn geweest. Maar de Overheid deed niets. Hoewed het haar bekend was dat op menigerlei gebied verschrikkelijke mis standen heerscliten, deed zij niets oni daaraan een einde te maken. Als een Gallio trok zij zich van al de ongerech tigheid op sociaal gebied niets aan. De sterken werden in de gelegenheid gesteld de zwakken te onderdrukken en door het ontbreken' van. elke regeling werd het voor de goedwillanden, die ook in den concurrentie-wedstrijd mee moesten draven vrijwel onmogelijk, tot verbetering mee te werken. O, als we toen hadden gehad een re geering die haar roeping, verstond, die zich van haar hoog© taak bewast was! Doch er is verandering gekomen. Het ideaal is nog volstrekt niet be reikt. Er zijn nog misstanden en de Over heid geroepen in den warwinkel orde te brengen, heeft wel eens misgegrapen. Maar toch wat is er veel verbeterd! Het optreden van de Anti-revolutionaire partij, bet krachtig propageeren van de Anti-revolutionaire beginselen is niet ver geefs geweest. Ook op dit gebied is méér bereikt, dan men een1 ,halve eeuw geleden had durven hopen! En alweer: zouden wij dan mogen klar gen dat het ,tooh niets geeft? In dit verband mag ook worden ge wezen op wat ten opzichte van de pu blieke eerbaarheid bereikt werd. Hoe was vroeger de toestand in de kazerne en op de vloot? Er werd wel gevloekt, maar alleen in stilte gebeden en dan nog vaak niet zon der dat men beschimpt werd en geihoond. En 't was niet voor niets, dat vele ouders als zij dachten aan de zedelijke gevaren die daar dreigden, het onmogelijke deden om hunne, kinderen uit zulk een omge ving vandaan te houden. Welnu, wie eerlijk wil zijn die zal moeten toegeven dat ex ook hier zeer veel veranderd is en dat, dank zij mede onze staatkundige actie bereikt is, dat. de gevoelens van hen die God wenschen te dienen officieel worden geëerbie digd, dat aan het vloeken en lasteren een einde is gekomen, dat ook in de kazerne wordt gebeden en dat ook aan het geestelijk welzijn van de soldaten aandacht wordt geschonken. Maai ook buiten de kazerne is er iets veranderd. Wien is het niet bekend welk een zwa- ren strijd mannen als Pierson e.a. heb ben gevoerd tegen de publieke ontucht, tegen de door de Overheid beschermde schandehuizea. _Neen, de Overheid kan op1 dit terrein niet alles. Haar kunnen is beperkt. Maar wat er gedaan kan worden is dan toch gedaan. De zedelijfcheidswetten, enkele jaren ge- o"1^0r ve0l tegenstand in het Staats blad gekomen hebben een uitnemende werking gehad. Wij mogen er God voor danken, even als wij dankbaar mogen zijn voor wat gedaan is en bereikt ten opzichte van de Zondagsrust, het tegengaan van bet vloeken, de beperking van, het bioscoop gevaar enz. Hoewel het eenigszins gevaarlijk is daarover te spreken de Anti-revolu-" tionaire partij moet het immers telkens weer hooren, soms zelfs van bevriende zijde, dat het haar meer te doen is. om de majoriteit dan om de autoriteit van de beginselen willen wij toch nog «•ven wijzen op het gelukkige feit, dat in allerlei bestuurscolleges het Christelijk element een behoorlijken invloed heeft. Eöd. fout die wel gemaakt wordt is, dat er vaak te eenzijdig gelet wordt op wetten1 en verordeningen en dat te wei nig aandacht geschonken wordt aan de soms veel meer belangrijke bestuursmaat regelen.. Wij hebben thans in tegenstelling met vroeger onze mannen in de Regeering in Provinciale- en Gemeentebesturen enz., waar ze soms een overwegenden invloed uitoefenen ook al blijkt dat niet altijd even sterk naar buiten. Er wordt binnens kamers soms zooveel gekeerd of ook wel in de goede richting geleid. En nu is in geen enkel opzicht en op geen enkel gebied het ideaal nog bereikt. Er is nog veel te doen overgebleven. Het blijft nog altijd noodig, dat we zelf ons optreden altijd weer toetsen aan de A.-R. beginselen en dan dat we die beginselen propageeren en, om met Dr Kuyper te spreken, pogen 'de ordenin gen des Heeren, waar Woord en Schep ping van getuigt, in 't volkzoodanig te graveeren, tot weer het volk voor God zich buigt. Maar daarnaast mogen we dan ook op de vraagt „of het wat geeft" volmondig antwoorden: inderdaad het geeft wat. God heeft den arbeid van de A.-R. partij ondanks zonde en gebrek, willen zegenen. Hij heeft rijke vruchten geschon ken. En daarom, wij trekken ons niet terug, wij laten ons niet ontmoedigen doer hen die in allerlei toonaarden het ,,'t geeft toch niets" laten, hooren, maar wij ne men ons voor om met een dankbaar hartin gehoorzaamheid te blijven strijden voor de verbreiding en de toepas sing van de A.R. beginselen. Wij hebben in ons hummer van j-1. Dinsdag de aandacht gevestigd op enkele uitspraken van den paedagogischen mede werker van „Het Vaderland", die den vooruitgang van het bijzonder onderwijs toeschreef aan de veel betere gebouwen en die verder oordeelde, dat het stich ten van bijzondere scholen veel te ge makkelijk gaat. (Denk aan Wieringen!) In verband daarmee is het interessant kennis te nemen van wat „Erasmus" in „De School met den Bijbel" schrijft over de stichting van een openbare school te Rotterdam- Ex is daar aan de Boergoensche Vliet een school gebouwd, bestaande uit 12 lokalen, en "een zolderverdieping, die later voor teekenonderwijis kan worden ingericht. Bijzondere scholen, die zulk een lo kaal wenschten, mochten dat doen op eigen kosten. Deze school bevat twee gymnastiek lokalen- Het bouwwerk is bekroond met een 30 M. boegen toren, die een schitterend uitzicht biedt en waarvan de muren zijh afgedekt met zwaar graniet. Verder is nog een fontein aangebracht, waarvan de bak met graniet is afgedekt- Denk eens in, dat een bestuur van een bijzondere school voor zulk een bouw werk een beroep deed op de gemeente kas! De school is bestemd voor 432 kin deren en heeft gekost plm. f210.000. En terwijl een bijzonder schoolbestuur het noodige aantal leerlingen moet waar borgen, is deze school met twee hoof den, een voor de meisjes- en een voor de jongensafdeeling, geopend met in to taal nog geen 20 leerlingen. Van geldverkwisting gesproken! Terecht vraagt 'Erasmus: Zifn we in den tijld van de financieele gelijkstelling, ja of neen? En: Hapert er nog wel eens wat aan de z.g. financiëele gelijkstelling? Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) De groote droogte. De groote moestuin van Engeland voor wintergroenten, die door de Ouse be sproeid wordt en feitelijk de geheele op pervlakte van Bedfordshire en groote deelen van Noord-Hertfordshire, Cam bridgeshire en Huntindonshire 'beslaat, gaat in het vooruitzicht van gebrek en ontbering een winter zonder wedergade tegemoet. De ernstige toestand is het gevolg van de langdurige droogte. Myriaden insecten zijn op de groente akkers neergestreken en hebben groote verwoestingen onder spruiten, savoye kool en andere koolsoorten aangericht. Er zijn groote uitgestrektheden, waar het gewas vrijwel vernietigd is. De warmoezeniers en hoveniers, zoo groote als kleine, de werklieden, die zij gewoonlijk in dienst hebben, verkeeren in groote moeilijkheden, want in dit an ders drukke seizoen is er niets te doen. De werklooze veldarbeiders krijgen geen steun, en er is nu negen maanden lang geen kans voor hen om werk te doen. Honderden bij honderden gezinnen wor den met broodsgebrek bedreigd. Een bijzondere medewerker van de Daily Herald die de meest geteisterde streek van Bedfordshire bezocht heeft, zegt, dat de lange reeksen spruitkool- en andere koolplantpn er uitzien als de gelederen van een verslagen leger. Hier en daar verrijst nog een reusachtige kool boven de rest, maar haar blaren hangen er in blauwachtige gele flarden bij, haar stronk is bedekt met de Lilliput-horden, die de levenssappen hebben opgezogen. De groente-velden verspreiden ©en on- dragelijken stank en tegen den avond ziet men de insecten bij myriaden op stegen. Het eenige wat den kweekers overblijft is alles op den brandstapel te gooien en de akkers 'opnieuw om te ploegen. Want geen regen kan het gewas nu meer redden. Tal van stadjes en dorpen zijn er slecht aan toe- Het is nu de 37© dag van de droogte in het grootste gedeelte van het Zuiden van Engeland. Het gemis van regen begint üu alge meen ernstig gevoeld te worden en men wordt ongerust over het uitgeput ra ken van watervoorraden. In sommige van de afgelegenste districten wordt het water reeds gerantsoeneerd. Te Londen wordt opnieuw bij het pu bliek er op aangedrongen, zuinig met water om te gaan. Het bespuiten van tui nen en sportterreinen is op boete ver boden. s voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST arbeid, waarbij1 arbeidskrachten worden gevraagd voor den druivenpluk in de departementen Marne, Loir-en-Cher, en Yonne. Overal op het land is gebrek aan ar beidskrachten en de geschenken van Ceres worden Lastig, wanneer zij gul is. Ik weet niet, zegt het Journal, of er veel druivenplukkers zich zullen aanmelden, maar het is zeker, dat er een'drom men- schen zou komen opzetten indien er maar figuranten voor de bioscoop of candida- ten voor een schoonheidsprijs waren op geroepen- Hoofdvertegenwoordiger: Heernïsseweg 6 GOES. De foeistamd in Palestina. D© propaganda der Arabieren voor een boycot der Joden neemt een onrustba renden aanvang aan, vooral tb Jaffa en te Jeruzalem. D© gouverneur tracht beide partijen tot elkaar te brengen. In de oude s'tad en in de naaste om geving van Jeruzalem hebben verschil lende roofovervallen plaats gehad, waar bij drie huizen in de asch zijn gelegd- In de stad is men van meening, dat het hier een systematische burgeroorlog geldt. i Binnenland. Gemeenteraad van Vlissingen en Souburg. De postvlucht naar Indië. Het verslag van de oommissie van on derzoek inzake het notariaat. Buitenland. De groote droogte in Engeland. De toestand in Palestina. Het adres uit Curagao. Naar aanleiding van het adres door 790 ingezetenen van Curacao, „namens de groote meerderheid der bevolking aan H. M. de Koningin aangeboden, ter ver dediging van het beleid van gouverneur Fruytier, schrijft „Suriname": Curagao telt 40.000 inwoners, maar het grootste deel daarvan zal analphabeten zijn, want het onderwijs aldaar kan zich er niet op beroemen zulke goede vruchten te hebben afgeworpen als in Suriname. Onder die 40.000 inwoners heeft de Curacaosche Petroleum-Mij. alleen 2000 Nederlanders in dienst, en allen waren in de gelegenheid gesteld dit verzoekschrift te ondertee'kenen. Blijkbaar heeft een kleine groep in Cu racao zich laten vinden om dit verzoek dat van enkelen is uitgegaan, te doen. Men -heeft dus zich af te vragen of die enkelen aan Gouverneur Fruytier een dienst bob ben bewezen. Die poatvludhten naar Inldïë. De bemanning vara, het tweede 'post vliegtuig meldt uit Aky,ab, dat men niet vertrokken is> in verhand met den ora- gunstigen toestand vara het vliegterrein te Bangkok. VANAF f3.50 PER JAAR De wijnoogst. Frankrijk verheugt zich dezen herfst in een prachtigen wijnoogst, maar helaas zijn er niet genoeg handen om de drui ven te plukken- De bladen bevatten dan ook een oproep van het ministerie van Korte berichten. De mailboot Ville de Liège, van den geregelden dienst 'OstendeDover, die, ongeveer een jaar geleden, te Dover zware averij opliep en zorik, is thans, na te Hoboken, bij Antwerpen, te zijn gerepareerd, weer in de vaart gebracht. Deze reparatie kostte ongeveer vijf mil- lioen frank, maar zal het mogelijk maken het schip nog een tiental jaren te ge bruiken. Na een proefvaart op de Schelde en voor Vlissingen i® het schip te Qs- tende weer in den gewonen dienst opge nomen. De nieuwe Oostenrijksche bonds kanselier Schober, heeft gisteren in den nationalen raad zijn regeeringsprogram uiteengezet. De socialisten hebben een zeer gereserveerde houding aangenomen- Gistermorgen is onder de chauffeurs van de posterijen en telegrafie te Parjs een staking uitgebroken. Tengevolge hiervan kon de post gis termorgen in de Fransche hoofdstad slechts met groote vertraging bezorgd worden. De conventie-Colijn tot afschaffing vara de uitvoerverboden is thans ook door Japan geratificeerd, waardoor het aan tal ratificaties nu veertien bedraagt. De regeering van Noorwegen heeft de ra tificatie tegen Januari 1930 aangekon digd en zich_ verbonden, inmiddels geen maatregelen 'te nemen, strijdig met die conventie. De bestuurder van het eerste postvlieg tuig, Smirnoff, heeft gemeld, dat de toe stond van het bedoelde vliegterrein lang zaam was verbeterd, doch sindsdien door zware regens weer in ongunstigen toe stond is geraakt. Een „uitgevroren" wethouder. In een vorige raadsvergadering te Sleen werd de soc.-dem. wethouder van Tel lingen door het raadslid Vos er van be schuldigd dat hij ten. .opzichte van steun verlening aan werkloozen in den aige- loopen winter verwanten en partjgeriooten bevoordeeld zou hebben boven anderen. Een raadscommissie werd benoemd, die een onderzoek instelde en 'daarbij tot de conclusie kwam, dat er inderdaad reden was om aan te nemen, 'dat de heer van Tellingen onder meer familie- leden bevoordeelde. Bovendien .achtto de commissie het in strijd met art. 94 der Gemeentewet, dat de wethouder zelf uit de gemeentekas gelden had ontvangen bij wjze van tpeslag op de uitkeering uit de werkloozenkas, overeenkomstig de ,uit- vries-regeling door de regeering vastge steld. In de vorige raadsvergadering werd het rapport der commissie achter gesloten deuren besproken en de commissie gead viseerd, het oordeel van Ged. Staten te vragen. Dit is geschied en het bleek thans ter raadsvergadering, dat het Pro vinciaal bestuur, alvorens zich bloot te geven, een uitspraak van den geheelen raad yerlangde. De heer van Tellingen heeft in deze vergadering de beschuldigingen uitvoerig weerlegd. De hoogere uitkeering aan ver wanten schreef hij toe aan fouten van het secretarie-personeel. De uitkeering, die hijzelf genoot, meende hij te mogen ontvangen, omdat de toeslag behoorde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1