Gemengd Nieuws. Rechtzaken Radio-Nieuws, Land- en Tuinbouw V,v;w Het s.s. „Christian Michelsen", dat verleden jaar bij Hoek van Holland strandde, wordt thans, nadat alle pogingen om het schip vlot te krijgen, zijn mislukt, ge sloopt. Het vervoer van het materiaal geschiedt met een wagen met vier paar den bespannen langs het strand. Eversdijk besloot om bet 25-jaxIg be staan der school op waardige wijze te herdenken. Ds A. Scheele, eere-voorzitter, hoop( Zondagavond een herdenkingsrede uit te spreken. Dinsdag 1 October is het .program al dus bepaald; 1 uur met de schoolgaande kinderen rondgang door beide dorpen. Om 2 uur terugkomst in de school en zingen van toepasselijke liederen en trac- tatie, verder uitvoering van spelletjes op de weide van den heer S- Vreeke, daar toe welwillend afgestaan. Des avonds zulleu ouders van school gaande kinderen, oud-leerlingen en leden van de schoolvereeniging, autoriteiten, enz. worden uitgenoodigd tot bijwoning van de feestelijke vergadering in de ver sierde schoollokalen. Verschillende sprekers zullen alsdan het woord voeren. 1 Kloetlnge. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergade ring bijeen. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken: Bericht van aanne ming der benoeming tot onderwijzer aan de O. L. school van C. van de Zande te Dinteloord. Voor kennisgeving aange nomen. Schrijven van de aid. Zeeland van de vereen, van Nederlandsche gemeenten om een bijdrage van 1/4 cent per inwoner voor de stichting van een vereenigings- huis. Hiertoe wordt met alg. st. besloten. De voorzitter deelt nog mede dat in dertijd besloten is alle verzekeringen bij één persoon onder te brengen. B. en W. stellen voor deze brandverzekeringen te doen sluiten bij Knegt en Zonen te Rot terdam, waarmee de Vereeniging van Ned. gemeenten een contract heeft gesloten voor hare leden. Na een bespreking over de .wijze van veijekcring enz. wordt be sloten deze aangelegenheid .tot de volgen de vergadering aan te houden. Hierna volgt een bespreking over het rooien der boomen op het Marktveld. B. en W. stellen voor om 24 boomen die min of meer ziek zijn te rooien, en wel die, staande aan do zijde van den heer Lenshoek. De heer de Rijk zegt, dat hij het beter acht de boomen alle tegelijk te rooien, hrj vindt het .wel jammer, doch bij geheele rooiing duurt het niet zoolang dat we zonder iets zitten. Ook dhr Hoogstrate zegt dat hij voor algeheele rooiing is. Gaat men nu eenige boomen rooien dan wordt het mooie van het Marktveld ver nietigd. Bij algeheele rooiing hebben we met een paar jaar weer een aardig plant soen. Ook zal de opbrengst hooger zijn, dan wanneer alle boomen dood zijn. Do heer Straub is fel tegen het rooien. Hij zegt dat er nog maar een enkele boom ziek is, hij zou die willen rooien. Wanneer alle boomen gerooid worden dan is het natuurschoon van Klootin- ge geheel verdwenen. De beer v. "Lier© stelt voor om de boo men allemaal te rooien, welk voorstel met 5 tegen 2 st. wordt aangenomen. (Tegen dhrn Straub en Eversdijk). Dhr Straub zegt, dat hij tegen dit be sluit zal protesteeren bij Ged. Staten en bijl het Staatsboschbeheer. Nog viaagt dhr Buitenhuis of, Indien do rooiing der boomen in een tijd van werkloosheid geschiedt, B. en W. aan den kooper niet kunnen verzoeken om ingeze tenen te werk te stellen. De voorzitter zegt dat zulks moeilijk zal gaan, aange zien boomen rooien niet ieders werk is. Hierna komt in behandeling de ge- meentebegrooting voor 1930. De beer De Jbijb houdt algemeene be schouwingen en zegt dat de ophaaldienst van huisvuil in deze gemeente nog niet goed weAt en dat het hem spijt dat B. en W. in deze niet met een voorstel zijn gekomen. Voorts zegt hij dat het met de belastingen ook niet in orde is. Dan vraagt hij of B. en W. bij werkloosheid ook de dagen dat niet gewerkt wordt zullen uitbetalen. Hierna wordt met de uitgaven begon- nen. Op voorstel van dhr Zweedijk wordt het presentiegeld oor de leden van den Raad verhoogd van f 10 op f 15. Bij den post jaarwedde van den amb tenaar ter secretarie maakt dhr Stranb de opmerking, dat hij dezen post veel te hoog vindt. Hij acht een verhooging van f 200 niet noodzakelijk. De voorzitter zegt, dat B. en W. dezen post met f200 hebben verhoogd, omdat zij van mee ning zijn, dat de ambtenaar, gerekend naar zijn arbeid die bij verricht, deze belooning verdient. Ook de heeren Bui tenhuis en de Rijk verdedigen deze ver hooging. De post blijft met f200- ver hoogd. De hear Zweedijk vraagt of net noodig is om een nieuwe schrijfmachine aan te schaffen. De voorzitter zegt, dat zulks noodig is. Voorts vTaagt de heer Straub of invoe ring van een registratuurstelsel verplicht is. Do voorzitter antwoordt van niet, doch zegt, dat het wel gewenscht is. De be trekkelijke post wordt goedgekeurd. De heer de Rijk stelt voor den post „Gratificatiën aan rijksveldwachter enz." van f20 op f50 te brengen. Na een uiteenzetting van den voorzitter blijft deze post op f20 gehandhaafd. Bij (jen post „Subsidie aan Burgerwach ten" acht dhr de Rijk deze niet op zijn plaats. Op voorstel van dhr Straub wordt met alg. stemmen besloten de jaarwedde van den grafdelver met f 5 te verhoogen. Uitgetrokken is een post van f200 voor te houden schoolfeestjes. Op voorstel van dhr Straub wordt deze post met f 50 verhoogd. Bij de te houden feestjes zullen alle kinderen uit de gemeente, ook zij, die andere scholen bezoeken, worden uitgenoodigd. Dhr de Rijk vindt den post voor werk verschaffing te laag; hij zou dezen gaarne op f 1000 zien. De voorzitter zegt, dat er föOO op de begrooting staat. Mocht bij werkloosheid blijken, dat deze te laag is dan kan de post altijd nog worden verhoogd. Ook dhr Buiteuhuis is deze meening toegedaan vooral ook omdat de instellingen voor armenzorg in deze ge meente zich dan niet onbetuigd laten. Dhr Straub vraagt of de bouw van een arrestantenlokaal uit de gewone mid delen zal worden bestreden. Meerdere le den en ook de voorzitter achten zulks niet gewenscht en prefereeren een leening. Bij de inkomsten acht dhr Straub de reserveering van een gedeelte van het goed slot van 1928 voor den dienst 1931 niet goed. Hij zou liever zien, dat het geheele slot in de begrooting 1930 ver werkt was. De voorzitter antwoordt hier op, dat reserveering wel gewenscht is; de uitkeering die we in 1931 zullen krij gen kan ook tegenvallen, en dat we bij het inwerkingtreden van de wet Financi eel© verhouding nog voor verrassingen kunnen komen te staan. Dhr de Rijk vraagt of B. en W. niet eens met een voorstel komen om het op halen van huisvuil te veranderen. De voorzitter zegt toe, deze zaak nog eens te onderzoeken. Bij de opcenten op de Rijks Inkomsten belasting acht dhr de Rijk het gewenscht dezen post op 85 opcenten te houden en niet zooals B. en W. voorstellen om op 70 te brengen. Bij handhaving van bet aantal opcenten kan de post Ge meentelijke Inkomstenbelasting in zijn ge heel vervallen. Meerdere leden verzetten zich daar tegen vooral dhr Straub. Hij acht de gem. Ink. belasting wel progressief, dhr de Rijk daarentegen niet. Na een langdurige bespreking wordt het aantal opcenten op 70 vastgesteld. Bij den post gemeentelijke inkomsten belasting stelt dhr Straub voor den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor ongehu vden te brengen van f300 op f 50Q en voor gehuwden van f 500 op f 750, aangezien verschillende arbeiders deze be lasting niet kunnen betalen. Do voorzit ter wijst er op, dat deze verhooging slechts voor 1 jaar zal gelden daar we in 1931 een geheel nieuw stelsel v;in belastingen krijgen. Ook dhr Buitenhuis is er tegen om de redenen door den voorzitter genoemd, was zulks niet het geval, dan zou hij er voor zijn. Het voorstel Straub wordt hierna aan genomen met 2 stemmen tegen (dhrn Buitenhuis en van Liere). De beaqootine: wordt hierna mot a'g. st. vastgesteld ot> f 59.176.77'.-' :n inkomsten en uitgaaf en een post voor onvoorziene uitgaven van f 1514.66'4. De kapitaat- dienst op nihil. Bij do rondvraag informeert de heer de Rijk nog naar den aanleg van de waterleiding in het Noordeinde. De voor zitter antwoordt hem hierop. Hierna sluiting. Oudelande. Alhier is een varken door vlekziekte aangetast. 0. en W. Souburg. Dinsdagavond a.s. te half acht uur zal ten gemeentehuize weder gelegenheid worden gegeven tot kostelooze revaccinatie 'tegen alastrim. De moord aan het Bezui den h o u t. De wijze, waarop K. v. d. M. verdacht van moord op de 72-jarige me vrouw Odem in perceei Bezuidenhout 395 te 's Gravenhage, de woning is bin nengedrongen, was tot heden eeü raad sel, dat niet opgelost was. De Haagsche Courant verneemt thans echter, dat het onderzoek tot een resultaat is gekomen, dat zeer bezwarend is voor den verd. en meer licht werpt op de motieven, welke verdachte hebben geleid tot het plegen van zijn daad. Van den aanvang af is bet vermoeden geopperd, dat een tekort van f86 in de kas van den filiaalhouder B., een neef van mevrouw O. niet geheel vreemd aan deze geschiedenis zou zijn. De bewijzen, welke de politie thans in handen gekre gen heeft, maken dat vermoeden tot zekerheid. Bij het regelen van den boedel en^pa- pieren van mevrouw een werk, ter stond na den moord door de justie ter hand genomen, moeten twee brieven ge vonden zijn, die daarover opheldering geven. De eerste brief is er ©en, getee- kend met den naam van Bv den neef, waarin deze zijn tante meedeelt, dat hij een tekort van f86 in de kas der firma H. heeft, en waarin hij haar verzocht, ter voorkoming van onaangename moei lijkheden, dit tekort voor hem te willen regelen. Het eigenaardige is echter, dat deze brief niet door B., "doch door K. v. d. M. geschreven is. Het 'schijnt nog niet vast te staan, in hoeverre B. van dezen brief op de hoogte is. In aansluiting op dezen brief moet er nog een tweede schrijven gevonden zijn, waarin zoogenaamd de firma H. aan me vrouw O. tegen Donderdag 5 September den fatalen dag van 'den moord, het be zoek van haren vertegenwoordiger aan kondigt. Als vertegenwoordiger kwam toen volgens de verklaringen van He_ huis houdster K. v. d. M. Nadat hij door haar was binnengelaten, werd hem on middellijk bjj mevrouw O. in de voorka mer toegang verleend. Wiat er vervolgens in de kamer tus- schen K. v. d. M. ,en mevrouw O. be sproken is, blijft voorloopig nog een raad sel. Immers de verdachte weigert hier omtrent elke inlichting en blijft pertinent ontkennen de dame vermoord te hebben. Of mevrouw O. geweigerd heeft aan K. v. d. M. een bedrag van f 86 ter band te stellen, omdat zij bet spel doorzien beeft en of de verdachte daarom uit zucht voor zelfbehoud haar van het leven heeft beroofd, is een vraag, waarop de politie het antwoord nog niet gevonden schijnt te hebben en waaromtrent ook de huis houdster geen inlichtingen geven kan. De verdachte bewaart een hardnek kig stilzwijgen, zelfs tegenover zijn ver dediger De inbraak te Heer Hugo- waard. De vermoedelijke daders van den brutalen inbraak, waarbij f 3000 werd gestolen bij den kassier der boerenleen bank te Heer Hugowaard zijn gearres teerd. Het zijn twee beruchte personen, P. K. te Zuid-Seharwoude en H. O. te Noord-Scharwoude, die reeds meermalen met politie en justitie in aanraking zijn geweest. Groot e oplichter ij ontdekt. De crimineele politie te Aken is een groote qpHchtersbende op bot spoor ge kennen, die onder den naam van „Bank voor Industrie en Landbouw" e.d. te Keu len en Aken firma's in het leven heeft ge<- roepen, die over elkander uitstekende re ferenties betreffende credietwaardigheid gaven. Een groot aantal andere firma's is op deze wijze de dupe geworden. Reeds zijn een aantal personen gearres teerd. Het onderzoek duurt voort. Vlees<rhvergiftiging. Na het gebruik van varkensvleesch zijn in Conde bij Caen bij 300 personen vergiftigings verschijnselen opgetreden. Twee hunner zijn reed3 overleden. De toestand van talrijke andere personen geeft aanleiding tot ernstige bezorgdheid. Een gerechtelijk onderzoek wordt ingesteld. Een „theepr oef ster". Een Londensche journaliste heeft in de Fen- churchstreet een juffrouw ontdekt, die het merkwaardig beroep van „theeproefster" beoefent. Het is een zekere miss Violet Wilson Maitland, een Schotsohe dame, die reeds 16 jaren bij het „vak" is. Hst is voorgekomen dat zij op één dag honderden monsters thee moest bereiden Voorts dient nog te worden gemeld, dat de rupsen van den bastaardsatijh- vlinder op vele plaatsen schade veroor zaken aan de vruchtboomen. Niettemin is de stand van de appelen goed, van de peren goed tot vrij goed. De groentegewassen lijden nog steeds in ernstige mate van de droogte, vooral de bloemkool, de roode en de savoye kool en de prei. Het eerstgenoemd e gewas rijpt te snel, zoodat de oogst reeds, deze maand grootendeels zal zijn afgeloopen. De stand der genoemde koolsoorten is matig, witte kool staat vrij goed, spruit- kool en boerenkool goed tot vrij goed. Sla en andijvie staan, vrij goed; de prei matig. Samenvatting. Leidt men uit de opgege ven cijfers, met inachtneming van den omvang der teelt in verschillende stre ken, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij het tusschen haakjes geplaatste cijfer aangeeft hoe de stand was op 26 Augustus 1929. 20 Sept. Appelen. 73 '73) Peren 64 61) Druiven 73 72) Bloemkool 48 46) Witte kool 59 Ï60) Roode kool 52 '52) Savoye' kool 52 >53) Spruitkool 67 Boerenkool 66 Schorsen ©eren 67 '60) Prei 52 lei) Sla 60 Andijvie 63 Door de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100' uitmuntend, 90 zeer goed, 70' goed, 60 - vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht en 10' mis lukt. Bietencampagne. Met de verzending van bieten aan de Noord-N ederlandsche Beetwortelsuikerf a^ briek te Vierverlaten kan 7 October wor den begonnen. De veldwerkzaamheden zijn in de provincie (Jroningen, vooral in 't Oldambt wat op achter, zoodat de land bouwers nog niet gaarne met het rooien van beetwortelen beginnen. Coöperatieve Suikerfabriek Zeeland. Wij lezen in het „Journal de$ Fabri- cants de Sucre" van 14 Sept.: ver zal dit dan gaan? Het is niet mogelijk het einde te voorzien." Wat onze vriend ons hier mededeelt, doet ons pijnlijk aan. De Coöp. Zeeland heeft verscheidene gunstige jaren meege maakt, en het schijnt ons weinig in over eenstemming met de spreekwoordelijke taaiheid der Hollanders, wanneer zij be sluiten een organisatie te doen verdwij nen, die voor baar leden zeer .gunstig geweest is. Het besluit van de leden der Coöp. Zeeland komt ons voor veel ernstiger te zijn, dan zij zelf denken. Het beginsel der landbouwcoöperatie zelf komt daar mede aan de orde. Moet men terugdeinzen bet veld ruimen zoodra zich moeilijkbeden voordoen? Is het niet juist om zo (,o overwinnen, dat de coöperatieve bewe ging werd ingezet? De verkoop der fabriek zou niet minder beteekenen dan eennederlaag voor het coöperatieve beg ins el. Het zou de geheele groep schaden. Laten wij dus hopen, dat de leden dezer belangrijk© organisatie nog eens rustig over deze zaak zullen nadenken. Het zou vreemd zijn, dat, wanneer het coöperatieve beginsel veld wint, het een Hollandsche zaak zou zijn, die men vergeve ons de uitdrukking „er van door gaat". De Leidsche adjudant en de Leerplicht. Zooals men zich her inneren zal heeft voor den Krijgsraad te 's-Hertogenboscli en in hooger beroep voor bet Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage eenige malen terechtgestaan een adjudant-onderofficier uit Leiden, die wegens overtreding van de Leerplichtwet werd veroordeeld tot verschillende geld boeten. Deze militair wenschte zijn kinderen niet naar school te zanden, omdat zulks naar zijn opvattingen in strijd zou zijn met Gods geboden. In verband hiermede had de advocaat- fiscaal reeds het vorig jaar bij den Voog dijraad te Leiden aangedrongen, om do kinderen van den adjudant aan diens ouderlijke macht te onttrekken. Do Voog dijraad vond daartoe ovenwol geen aan leiding, omdat z.i. hier niet van „verwaar- loozing" sprake zou zijn.. Thans beeft de officier van justitie bij de Haagsche rechtbank de zaak ambts halve in onderzoek genomen, om te over wegen, of er aanleiding bestaat, dat hier door de rechterlijke maclih wordt ingegre pen in het belang der kinderen, die tot dusver in het geheel geen onderwijs tieh ben genoten, doch volgens don wil van den vader de dagen met spelen moeten doorbrengen. Een directeur van de ar beidsbeurs staat terecht. Voor de rechtbank te Assen beeft de behande ling plaats gehad der zaak van Hen we gens verduistering ontslagen directeur dor Arbeidsbeurs te Émmen, den beer P. A. T. Uit een ter zake ingesteld onderzoek is gebleken, dat in bet afgeloopen voor jaar in den tijd van twee maanden ruim f3000 is zoek geraakt, welk bedrag be stemd was voor uitkeeriugen aan werk- looze arbeiders. Er was geen boekhouding. Hoeveel to taal verduisterd is, sinds verdachte in 1921 werd aangesteld, was niet met zekerheid na te gaan, doch het wordt geschat top f 10.344. Verdachte kon te zijner verontschrddi- ging aanvoeren, dat reeds bij zijn in diensttreding geen boekhouding aanwe zig was en verder zelfs nooit eenige controle geoefend werd. Do president vond dit het werd door aanwezige secretarie-ambtenaren be vestigd zeer vreemd. De officier van Justitie vond dat daarover ook nog wol het een en ander te zêjggen zou zijn. De eisch was 6 maanden gevangenis straf. Programma van Zaterdag 28 Sept. HUIZEN, 1875 M. 10.00—10.15 Morgen wijding. 12.152.00 Corcert door het AVRO-Kwartot. 2.304.30 Aansl. v. h. Tuschinski Theater te Amsterdam. 6.01 7.45 Concert door het Omroeporkest ISolïst 8.00 Soc. demj. uitz. HILVERSUM. 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. KRO-uitz. 12.15—1.15 Concert 1.152.00 Gramofo'onmuziëk. 4.00 5.00 Cursus Engelsch. 5.00 5.45 Gramofoonmuzielk. 5.45—6.00 Journalistiek "Weekoverzicht. 6.00 7.30 Orgelconcert. '8.019.00 Vroolijk uurtje. 9.0012.00 Concert. Orkest en Vocaal Ensemble. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 1.202.20 Orkestconcert. 3.50 Corcert. 5.05 Cinema-orgelconcert. 7.05 Concert. 7.50 Concert. Militaire kapel. Bas, orgel, sopraan. 9.20 „War lah Wallah". Solisten, koor en instrumen taal kwintet. PARIJS. „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2.20 en 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. LANGENBERG. 473 M. 7.20—8.15 Gra mofoonmuziek. 8.209.20 Orkestcon cert. 10.35—11.45 en 11.50—12.20 en 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.556.50 Gramofoon muziek. 8.20 Vroolijke avond. BRUSSEL, 608.5 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 GramofoonmuzLek. 8.35 Orkest- concert, i f en proeven. Met een klein koper schaaltje woog zij telkens een hoeveelheid af, zoo zwaar als een sixpence en deed die thee in kleine Chineesche potjes. Dan werd er kokend water op gegoten en werd een zesminuuts-alarmklokje gereed gezet. Als het wekkersignaal klonk, was de thee voldoende getrokken en werd geproefd. Miss Maitland vond het beroep van. theeproefster buitengewoon interessant. Eiken dag is er wat nieuws omtrent thee te loeren, zeide zij. Fr mogen zich nimmer geuigevemde stoffen, als parfums en dergelijke, in de nabijheid van de te keuren monsters the© bevinden. Huidcrême, poeder, haarolie, enz. zijn voor theeproefsters dus contra bande. Als ze zoo'n 200 k 300 monsters thee. op een dag gekeurd had, was het voor miss Maitland een ware verfrissching, wanneer ze dan een lekkeren appel koe eten. De thee mag maar 6 minuten trek ken en niet langer, bevestigde zij nog eens, toen de journaliste het alarmklokje weer hoorde rinkelen. Stand van het fruit en de warmoezerij- gewassen. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de wanmoe- zerijgewassen op 20 September 1929 is onder medewerking der Rijkstuinbouw- consulenten samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. Tengevolge van de droogte zijn vele appels en peren, vooral de goudreinetten, klein gebleven. Overigens is de kwaliteit in bet algemeen echter goed. Op verschil lende plaatsen laten de appelboomen on- tijdig het blad vallen, zoodat taJlooiza boomen nu leeds geheel kaal zijn. Nederl and. De coöperaties. Wij plaatsten vo rige week een kort berichtje betreffende de laatste vergadering der Coöp. Zee land, die blijkbaar besloten heeft even tueel te liquideeren. Dit besluit beeft ons ten zeerste ver wonderd en wij hebben daajom een on zer vrienden in Holland daarnaar ge vraagd. Deze schrijft ons als volgt: „Ik behoef wel niet nadrukkelijk te wijzen op de moeilijkheden, waarmede de bietenverbouwers in ons land te kanir pen hebben. Wij hebben geen enkel© be scherming en wij betalen zeer zware be lastingen. „Nu drukt het gewicht van den tegen- woordigen toestand ten volle op de leden der coöperaties, d.w.z. op de boeren. „Met de daling van den wereldprijs, die onze geheele suikerkoers regelt (daar wij, ik herhaal dit, geen enkelen steun of bescherming hebben) zijn de bieten- prijzen eveneens gedaald, en dientenge volge hebben de leden der coöperaties (vooral die der Coöp. Zeeland) gedurende de afgelooopen campagne slechts onvol doende bieten geleverd voor een goeden gang der fabrieken. „Natuurlijk zijn de algemeene kosten daardoor belangrijk gestegen, waardoor evenredig minder kon betaald worden voor de door de aandeelhouders geleverde bieten. „Deze omstandigheden hebben de leden der Coöp. Zeeland ertoe gebracht, de beslissing te nemen, waarover U spreeikt. „Het is te bezien, of de toestand voor de andere coöperaties daardoor slechter of beter zal worden. Voor de a.s. cam pagne zal de toestand misschien verbe teren, daar de andere coöperaties de bei- schikking krijgen over een gedeelte der bieten van de Coöp. Zeeland. Maar er rijst een ernstige vraag. De groep van coöperatieve suikerfabrieken is niet zon der moeilijkheden ontstaan, en wanneer die groep begint af te brokkelen, hoe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6