No. 304 Vrijdag 27 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank li.V. 0oe§ EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een blik in 't verleden Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 October vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs? Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fO.Ot. Prijs der A d v e r t e n 11 6 n 14 regels f1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Wanneer we een antwoord willen geven op de vraaf;, of het deelnemen aan den staatkundigen strijd resultaten heeft gehad, of het optreden .van de Anti-revolutionnair© partijl op den gang van zaken van invloed is geweest en, of het werk, door hiaar in zwakheid ver richt, gezegend werd en vruchten heeft gedragen, dan kunnen we niet beter doem, dan even terug te denken aan den tijd toen Groen van Prinsterer de banier van het Evangelie stelde tegenover de mach ten van Ongeloof en Revolutie- Het zag er toen met de toepassing van de Christelijke beginselen al heel treurig uit. In de regeering 'des lands \ye*d met Gods Woord zoo goed als geen rekening gehouden en angstvallig werd er voor gewaakt, dat zij die de Christelijke grond slagen van ons volksleven wenschten te versterken en daarop wilden voortbou wen, op den gang van zaken invloed kregen. Géén middel werd onbeproefd gelaten om ze achteruit te stellen en hun invloed te verzwakken. Mannen van positief Christelijke be ginselen, die den moed hadden voor hunne belijdenis uit te komen en de ba nier van Koning Jezus te ontplooien, kwamen voor geen benoeming van eenige be teekenis in .aanmerking. Toen in 1813 te Amsterdam een hoog leeraar moest worden benoemd werd B i 1 d e rd ij k opzettelijk gepasseerd, niet omdat hij' onbekwaam was, integendeel, maar op grond van zijne beginselen. En niet anders verging het Da Cost a- Toen er in 1844 sprake van was, dat da Costa benoemd zou worden aan het Amsterdamsch Atheneunr, werd onmid dellijk een actie op touw gezet om dat te voorkomen. Aan zijn bekwaamheid viel niet te twijfelen. Maar als da Costa de Grieksche en Laitijnsche taal en letteren ging onderwijzen, dan bestond, zoo meen de men, het gevaar, dat hij misbruik zou, maken van het Grieksche Nieuwe Tes tament. En daarom werd ook da Costa eenvoudig gepasseerd en als onbekwaam en ongeschikt ter zijde geschoven. En zoo ging het over heelde linie. Bij, 't Bestuur en de rechtspraak kon men mensehen v.an positief Christelijke beginselen niet gebruiken. "Zij werden overal geweerd. Zij waren de paria's, die niet in aanmerking kwamen als het gold de benoeming van -burgemeesters, rech ters, notarissen, enz. Hun invloed moest op alle manieren worden beperkt. En dank zij de onrechtvaardige kies rechtregeling van die dagen, die er op gericht was .de minderheden den mond te snoeren, was er ook heel weinig ge legenheid om in staten en raden en in bet parlement de Antirevolutionaire be ginselen te propageeren. Maar daarbij bleef het niet. Niet alleen negatief, door de Chris tus-belijders achteruit te zetten, maar ook positief werd alles gedaan, wat mogelijk was om den invloed van de Christelijke beginselen te breken. Heel het leven moest verliberaliseerd wonden. Alles moest een vrij-zinnig stempel dragen. Aan de Hoogescholen mocht de stem van hen, dje Gods Woord als bron fan alle wijsheid en wetenschap erkenden, met worden gehoord, en uit de Lagere scholen moest de Bijbel worden geweerd- Mij behoeven er niet veel van te zeggen- Het onderwijs moest „neutraal" zijn en met kracht en geweld werd ons volk aan de z.g. neutrale volksschool vast geklonken. Dat ging niet altijd even gemakkelijk, toezenden ouders begeerden voor hun kinderen Christelijk onderwijs. Zij vroe- n,n- vriiheid 0111 bunne kinderen een Christelijke opvoeding te geven en daar naast kwamen ze op voor hnn recht raet andere burgers op voet van gè- "J™eid behandeld te worden. Maar met hunne wenschen werd niet gerekend. De minderheden werden oude r- Tukt. Niet maar zoo stilletjes, maar openlijk, ten aanschouwe van heel bet volk. Een Minister der Kroon schaamde zich niet in het openbaar die onderdrukking te verdedigen, en goed te praten. Men zegt weieens: nu ja, die school strijd. Maar wij zeggen: wanneer er door de Christelijke partijen niet3 anders bereikt was, dan dat ruim baan gemaakt werd voor het Christelijk onderwijs, zoodat thans een ieder de gelegenheid heeft zijne kinderen overeenkomstig zijne beginse len te doen onderwijzen;, dan zon dkt al reden genoeg zijn om te janken niet alleen maar ook om te arbeiden met al onze kracht om de positie vgn deze partijen en meer in 't bijzonder van de Anti-revolutionaire partij te ver sterken. Wij vinden 'tzoo gewoon, dat vrijheid en recht gezegevierd hebben. Maar om te verstaan wat dit beteekent, moeten we terugdenken aan de dagen van strijd. Aan de dagen, toen arme menschen in den letterlijken ziin het brood uit den mond spaarden om, nadat ze eerst him aandeel in de kosten van de openbare school hadden bijgedragen voor hunne kinderen Christelijk onderwijs te ver krijgen. Aan de dagen toen naast de openbare schoolpaleizen stonden de primitieve Christelijke scholen, waarin de onder wijzers onder de meest ongunstige om standigheden en voor een veel lager salaris dan hunne collega's aan de open bare school hun werk verrichtten. Aan de dagen toen er gebeden werd en gesmeekt, toen er geworsteld werd en tot God geroepen om uitkomst- Die gebeden werden verhoord. Het werk werd gezegend. God heeft met ons volk gehandeld „boven bidden en denken". En zonden wij dan mogen vragen: wat geeft het? Zouden we dan niet, genoopt tot dank baarheid, al onze krachten moeten in spannen om tot verdere toepassing van de Christelijke beginselen op ons staats bestuur mee te werken? De Duitsch-Fransche onthullingen. Het Havas-agentschap publiceert den volgenden brief van Rechberg uit Berlijn: In antwoord op den brief van Poincaré, dien ik in de bladen las, verzoek ik u het volgende te willen puhliceeren: Het is onjuist, dat Poincaré mij in 1928 heeft ontvangen. Ik had de eer, met hem in het voorjaar van 1929 een onderhoud te hebben. Ik 'heb hem mijn meening ge zegd over de politieke gevolgen van de Duitsch-Fransche kali- en ijzerovereen komsten van 1926 en 1927. Dezelfde denk beelden had ik al jaren in de Fransche bladen geopperd. Poincaré verklaarde, dat hij1 met en kele mijner voorstellen volkomen aceoord ging, doch omtrent andere maakte 'hij voorbehoud. Tot besluit van ons onder houd verklaarde hij, dat dergelijke onder handelingen ten slotte door de officieele diplomatie moesten worden verwezen lijkt. Het antwoord van Rechberg is door Havas aan Poincaré voorgelegd. Poincaré bevestigde, dat hij Rec'hberg begin 1929 en niet einde 1928 had ont vangen. Hij had echter niet gezegd, dat dergelijke onderhandelingen ten slotte door de officieele diplomatie konden wor den verwezenlijkt, maar deze onderhan delingen zouden slechts langs officieelen weg kunnen worden verwezenlijkt en zelfs voorbereid en voortgezet. Om deze reden had hij Rechberg niet weder ontvangen. Havas voegt er aan toe: Het is overi gens juist, dat Poincaré niet a priori bet denkbeeld eener toenadering, waarover hij zich steeds gunstig heeft uitgelaten, heeft verworpen. Het ChineeschRussisch conflict. Het Russische volkscommissariaat van buitenlandsche zaken overhandigde den Duitschen Gezant, ter doorzending aan de regeeringen van Nanking en Moekden, een verklaring naar aanleiding van de „voortdurende stelselmatige invallen van Óhineesche troepenafdeelingen en wit- gardistische benden in het sovjetgebied". De verklaring vermeldt 28 gevallen van schending van het sovjetgebied in den loop der laatste twee weiken en zegt, dat een Chineesch commando ook dergelijke benden naar bet sovjetgebied dirigeert, waarbij zic'h ook dan gewoonlijk Chinee- scbe soldaten en officieren bevinden, dié de vreedzame bevolking uitplunderen. De nota wijst er verder op, dat de re geering van Nanking geen enkel der in de verklaringen der sovjetregeering van 19 Augustus en 9 September aangevoerde gevallen van schending van het sovjet gebied heeft tegengesproken, dat noch de regeering van Nanking, noch die van Moekden maatregelen heeft getroffen, om aan deze actie der door de Ghineesche autoriteiten gevormde ep. door de Ghi neesche troepen ondersteunde benden van witte gardisten een eind te maken. De sovjetregeering stelt de regeeringen van Nanking en Moekden verantwoorde lijk voor den geschapen toestand en even- tueele verdere gevolgen, evenals voor de in het grensgebied der sovjets aangerichte schade en besluit, dat het opperbevel der sovjets ook verder genoopt zal zijn, alle noodige maatregelen teT beteugeling der genoemde incidenten te treffen. Een nieuw amnestievoorstel. In den loop van November, kort na de hervatting der parlementaire werkzaam heden zal 'door de Vlaamsch-nationale Kamerfractie een nieuw amnestievoorstel ter vervanging van de huidig geldende Clementiewet, worden ingediend. Daarin zullen hoofdzakelijk de volgende punten worden vastgelegd: wederbenoeming van alle om politieke redenen uit hun ambt ontslagen Vlaamsehe ambtenaren, terug gave van de gerequestreerde goederen; volledige uitbetaling der staatspensioenen aan de getroffen ambtenaren; vergoeding der schade, door de politieke veroordeel den geleden ten gevolge van plundering en vernieling hunner roerende en onroerende bezittingen; benoeming van een commis sie van Vlaamsehe parlementsleden, be- hoorende tot de vijf partijen, belast met het voorbereiden der herziening van de Vlaamsehe politieke processen en het vaststellen van een passende en voldoende schadevergoeding. Een Kabinet in Oostenrijk gevormd. Het nieuwe Oostenrijksche kabinet is gisteravond door den nationalen raad ge kozen. Voor dit kabinet werden 84 stemmen, die der burgerlijke meerderheidspartijen, dus christelijk-socialen, groot-Duitschers en landbond uitgebracht, terwijl 69 stem men, die der sociaal-democraten, tegen het 'kabinet werden uitgebracht. Verschillende ministers uit het oude kabinet zijn in het nieuwe overgegaan. De zitting van den nationalen raad werd terstond na. de verkiezing tot heden verdaagd. Dan zal de regeeringsverklaring worden voorgelezen. Het nieuwe kabinet is reeds door den bondspresident beëedigd. De droogte In Engeland. Onder een wol'keloozen. hemel en met vooruitzicht op een voortduren van droog weer, brak gisteren over Londen de 35ste dag zonder regen in -de droge reeks aan. Het is daar nu langer droog geweest dan in 125 jaar is voorgekomen. September beeft zich dan ook -geken merkt door een record van hooge tempe raturen. De boeren te platten lande krijgen hoe langer hoe meer gebrek aan water. De burgeroorlog in Afghanistan. Naar uit Teheran gemeld wordt, wordt daar het gerucht verspreid, dat 'Woens dagmiddag de tegenwoordige heersc'her in Afghanistan koning Habihoellah ver moord zou zijn. Een bevestiging van dit bericht is tot nog toe noch van Engelsche zijde, noch rechtstreeks uit Kaboel ont vangen. Volgens andere Perzische berichten zou in Kaboel een revolutie tegen Habihoellah zijn uitgebroken, die aangevoerd zou wor den door den chef van de lijfgarde van Habihoellah. De draadlooze verbinding tusschen Te heran en Kaboel is sinds eenige dagen verbroken. Vechtpartij tusschen Communisten en Nationaal-Socialisten. In een vergadering, die Woensdag avond te Chemnitz door de nationaal- socialistische arbeiderspartij was bijeen geroepen en in welke een dominee sprak over het onderwerp „In den strijd om de waarheid", kwam het tot hevige tumult scènes, daar de communisten, die in groo- ten getale in de vergadering aanwezig wa ren, den spreker telkens in de rede vie len. Toen dft steeds erger werd en de na- tionaal-socialisten trachtten de commu nisten uit de zaal te werken, kwam het tot een hevige vechtpartij, waarbij bier glazen, stoelen en tafels gebruikt werden. Hét gelukte de politie spoedig een einde aan het tumult te maken. Een poging van den spreker om voort te gaan mislukte en de politie ontruimde de zaal. Typhoon in Japan. Naar uft Tokio wordt gemeld, woedt in de Noordelijke gedeelten van Japan een hevige typhoon. De scheepsverbindingen tusschen Hakodate en het eiland Sacha- lin zijn dientengevolge verbroken. De Ja pansche draadlooze stations vangen al door noodseinen op, afkomstig van sche pen, die in het typhoongebied in nood verkeeren. Het Japansche ministerie van marine heeft order gegeven, dat onmid dellijk oorlogsschepen zullen uitvaren om de in nood verkeerende schepen te hulp te komen. Tot dusverre worden verschei dene Japansche visschers vermist. Korte berichten. De 'koning van Engeland is sedert zijn verblijf te Sandringham zoo goed in gezondheid vooruit gegaan, dat hij thans dagelijks eenige uren kan gaan paard rijden op zijn lievelingsponey. Naar Wolff verneemt zijn nog geen definitieve beslissingen over plaats en tijdstip van bijeenkomst voor de onder handelingen over de internationale bank genomen. De toestand van Poincaré is nog steeds weinig bevredigend. Gisteren hebben voor het eerst proefgesprekken plaats gehad tusschen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Australië. Hierbij werd gebruik ge maakt van den trans-Atlantisc'hen 'kabel, tot Engeland en vandaar van de radio verbinding op de ultra kortegolf met Australië. De banken te Berlijn gaan hun per soneel sterk besnoeien. Zoo zal de Dis- korito-Gesellsc'haft tegen bet einde van het jaar 400 employés gedaan geven, de Deutsche Bank 200 a 300, de Dresdener Bank ruim 400, de Berliner Kassenver- ein 5 pet. van het personeel. De bond van handels- en kantoorbe dienden heeft protest aangeteökend tegen deze ontslagen. -De firma Krupp te Essen maakt be kend, dat zij zioh door den slechten toe stand in de ijzerindustrie genoodzaakt ziet, een groot aantal harer arbeiders ont slag aan te zeggen, n.l. ongeveer duizend man der gietstaa'lfabriek. Die postvluhhien naar Indië. Het tweede postvliegtuig is gisteroch tend 10 u. 17 pl. t. uit Allahabad ver trokken en om 16 u. 15 pl. t. te Akyab aangekomen. Aan boord was alles in orde. Vandaag wordt de réis voortgezet. Nieuwe moeilijkheden in jde Zaansohe stalking. Tengevolge van het feit, dat de boot werkers in de gisteren gehouden leden vergadering besloten hebben, bet werk op 7 Oct. a.s. te hervatten, daar zij wen schen, dat eerst alle werkwilligen (Spa kenburgers) naar hun woonplaats zullen zijn teruggekeerd zijn nieuwe, ernstige moeilijkheden in de afwikkeling van het conflict ontstaan, daar de stakende hout- werkers de door den bond van werkge vers in bet houtbedrijf gestelde voor waarden hebben aanvaard, waarbij was bepaald, dat de werkgevers bun toezeg ging slechts gestand konden doen, indien het werk uiterlijk op 30 Sept. a.s. zou zijn hervat. In den loop van 'den middag hebben de hoofdbestuurders der organisaties over deze aangelegenheid een conferentie ge had met het dagelijksche bestuur van den bond van werkgevers in het hout bedrijf. In de daarop gehouden bestuursverga dering van de organisaties, waarbij de Binnenland. De staking te Sluiskil. Gouverneur Fruytier naar Nederland. De luchtpost AmsterdamBatavia. Buitenland. Een nieuw Kabinet in Oostenrijk. Japan door ©en typhoon geteisterd. Groote droogte in Engeland. Het Ch ine esch - R ussisch conflict. heer de Groot van de R.-K. organisatie niet aanwezig was, is besloten de leden vergaderingen van de stakers te doen uit maken of zij op 30 Sept. dan wel op 7 Oct. a.s. het werk zullen 'hervatten. De Centrale bond van transportarbei ders en de Federatie .hebben direct na de door de besturen genomen beslissing een vergadering gehouden, terwijl de con- fessioneelen vandaag hierover zullen stemmen. De uitslag van de door de Federatie en den Centralen bond gehouden stem ming zal niet bekend worden gemaakt, vooraleer de Roomsch-katholieken en Christelijken over dit punt hebben beraad slaagd en gestemd. Gouverneur Fruytier naar Nederland. Naar gemeld wordt, zal de Gouver neur van Gurapao', Ir. L. A. Fruytier, zich op 3 October a.s. met het stoomschip „Venezuela" van. de Kon. Ned. Stoom boot Mij. naar Nederland begeven. Hij wordt ongeveer 20 October te Amsterdam verwacht. Luchtdienst Amsterdam! B;atavia. In verband met het totstandkomen van een definitieve regeling van de passage, bagage- en vrachttarieven voor den lucht dienst Amsterdam—Batavia en tusschen- liggen.de stations, heeft dei K.L.M. het vrachttarief AmsterdamBatavia ver laagd tot f25 per K.G. D,e gelegenheid wiordt geboden om met de volgende vliegtuigen, welke achter eenvolgens 31 Oct., 14 Nov., 28 Nov. en 12 Dec. vertrekken^ vrachtgoed mede te geven. i Nederland' ©n België. Het Belgische nationaal comité voor de verdediging der Binnenscheepvaart, dat de geheel© Belgische binnenscheapvaartwe- reld omvat scheepsbouwers, reeders, eigenschippers, zefschippers, sleepboot eigenaars en ischipperspersoneel heeft in een Open Brief, gezonden aan den Bel gischen minister van Buitenlands,che Zar ken zijn bezwaren ontwikkeld togen'1-to voorgestelde scheeipvaartkanaal tusschen Rath en Dintelsas. Wiji hebben den inhoud van dezen brief reeds 'kort vermeld en lOjitleenen, via het HM., thans aan den tekst de volgende argumentatie tegen het Nederlandsche voorstel: „Een nauwkeurig onderzoek der Ne derlandsche voorstellen heeft ons den zeer klaren 'indruk gegeven, dat deze slechts tot doel hebben op zeer behendige wijze de aanzienlijkste moeilijkheden der tegenwioordige verbinding Antwerpen Moerdijk te behouden', n.l. den doortocht langs benedan-Scheldie en Hellegat. „Waar is het, dat 'de Nederlandsche voorstellen de lengte in kilometers der tegenwoordige verbinding verkort, doch dit voordeel, cl a t betaald moet worden1 door honderden millioenen, zou, in grea ter mate, getemiperd worden! door het tijd verlies dat zich onvermijdelijk zal voor dgen aan de sluizen bij1 het uitvaren der dokken in de Schelde en bijt het uivaren uit de Schelde in het kanaal. „Zoo is oo|k de uitmonding te Dintal zeer slecht gelegen, en se kan waarlijk slechts daar gekozen zijh, met het doel de voordeelen te beperken welke d'e scheept vaart naar onze havens in dan nieuwen waterweg zou vinden. „Wjj vreezen dat de mentaliteit, welke zioh in 'deze voorstellen veropenbaart

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1