No. 302 Woensdag 25 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse&Co's Bank K.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 October vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.-— Losse nummers f 0.0R Prijs der Advertentlfin: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 n Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog In deze maand verschijnende nummers gratis. Wat geeft het? Het is een veel voorkomend verschijn sel, dat bij allerlei zaten in de eerste plaats gevraagd wordt: wat geeft het? Men wil nog wel iets doen, zich nog wel ergens voor geven, mits maar voor uit vaststaat, dat het wat geeft, dat men er beter van wordt. De groote moeilijkheid, om iets tot stand te brengen, om iets te organisee- ren, is vaak, dat niet kan worden aange toond, dat de contributie, die gevraagd wordt, onmiddellijk rjjke rente afwerpt. Middenstanders voelen weinig voor or ganisatie, want: wat geeft het? Nu ,ja, men moge dan in het algemeen iets bereiken, maar het is volstrekt niet zeker dat de contributie die men betaalt, een geljjk bedrag aan baten afwerpt. Boeren eu tuinders, ze hebben niets tegen organisatie, maar: wat geeft hetl Wordt men er werkelijk beter van? En is de contributie, die men in de hand heeft, niet beter ,dan mogelijke vooruit gang, die nog in de lucht zweeft. Organisaties als „Patrimonium" hebben met hetzelfde euvel te kampen. Als men een dubbeltje per week moet contribueeren, dan is men dat alvast kwijt, en wat krijgt men er voor terug? Niet zoo weinigen beschouwen e'en on ganisatie als een automaat, waarin een zeker bedrag gestort wordt en die on middellijk in ruil daarvoor iets teruggeeft. En als dat niet het geval bljjkt te zijn, als niet onmiddellijk geconstateerd kan wor den ,dat het wat geeft, dan is de aardig, heid er al spoedig af. In het staatkundige leven zien we het zelfde verschijnsel. Als men er op uitgaat leden te winnen voor de Kiesvereeniging dan is een der eerste vragen: wat geeft dat nu allemaal? Waar is 'tgoed voor? Worden we er beter van? En dan komt men er al heel gauw- toe, om de als regel toch al zeer lage contributie als weggegooid geld te be schouwen. Wat geeft het? Dat is een vraag, die ook wel met andere oogmerken gedaan wordt. Wat geeft nu al die politieke actie, het zich druk maken voor de verkiezin gen, het organiseeren van de kiezeTs, voor de verbreiding van de beginselen, voor de bevordering van de belangen van land en volk, voor (le komst van Gods Koninkrijk? En dan is men vaak wel zoo vriende lijk om meteen maar uit te maken, dat het toch niets geeft, dat het toch maar alles lood om pud ijzer is, en dat men dus zijn tijd en zfn kracht en zijn geld wel beter gebruiken kan. En daarom doet men dan niet mee- j nu eenmaal niet anders kan, wel nu, dan wil men nog wel enkele kwart- les per jaar „offeren", maar meer moet men dan ook niet verlangen. Dat is feitelijk al een heele gunst, die men de goede zaak bewijst, maar daas moet het dan ook mee uit zjjn. Want-het-geeft-toch-niets. Zoo zegt men. Maar men heeft het mis. De ervaring leert het tegendeel. Wq willen dit gaarne met enkele voor beelden aantoonen. Maar niet, dan nadat we er eerst aan herinnerd hebben dat al dat vragen: wat geeft het? misplaatst ia, en zondig. De nieuwe overstrooming in de Scheldestreek. De schade aan het eind dar vorige week, door de onverwachte overstrooming der Schelde, tusschm Antwerpen1 en Den- deriuqade teweeggebracht, blijkt heel wat aanzienlijker te zijn dan men, van offi- cieele zijde, wal wil toegeven. Schelle liep gedeeltelijk onder en ook op de wer ken aan de groiote eilactrische centrale, welke aldaar wordt gebouwd voor da Stad Antwerpen, stond 50 centimeter wa ter. Verscheidene- scheepswerven, uit den omtrek, liepen eveneens schade op. Te Zele-Durmen, in Oost-Vlaanderen, hadden niet, zooals in het officieels com muniqué luidde, eenige doorsijpelingen plaats, maar werd wel degelijk een gat, van 20 meter breedte ongeveer, in den dijk geslagen, liepen weiden en landerijen onder en drong het water enkele huizen binnen. Dertig door het gemeentebestuur opgeroepen inwoners der gemeente Zede zijn er in geslaagd hbt gat te stoppen. De stemming onder de bevolking is zeer treurig, meldt de „N. R. Gt." en ont moediging maakt zich van velen meester die met angst de winterstormen tegemoet zien- De ontruiming van het Rijnland. Het Fransche opperbevel te Mainz heeft medegedeeld, dat de Ehrenbreitstedn op zijn laatst op 30 November ontruimd zal zijn, zoodat op 1 December in de tweede zone geen bezetting meer zal liggen. Het tweede bataljon van heit te Zwei- bruecken liggende Fransche 156e regiment infanterie heeft bevel tot vertrek ontvan gen. Het moet op zijn laatst op 15 Octo ber uit het bezette gebied naar Frankrijk vertrokken zijn. Van het 156e regiment blijft neg slechts een bataljon in Zwei- bruacken. Geen vorderingen inzake de ontwapeningskwesiie. Naar bij de verschillende particuliere besprekingen tusschen de leiders der voor naamste delegaties te Genève gebleken moet zijn, is het niet waarschijnlijk, dat. de voorbereidende ontwapeningscommis sie voor Maart of April van het vol gende jaar bijeen zal kunnen komen. De vergadering van den' volkenbond heeft dit jaar geen vorderingen in deze richting gemaakt. Het standpunt, dat door de Engelscbe regeering met groote hardnekkigheid en scherpte wordt verdedigd: dat de ontwa- peningswerkzaamheden van den volken bond onvoorwaardelijk ten1 spoedigste voortgezet moeten worden, stuit op- den tegenstand vani Frankrijk en die mogend heden die bet Fransche standpunt deelen. De Engelsche regeering heelt er op ge wezen, dat de ontwapening te land voor het Euroipeesche continent in de eerste plaats beslissend is voor bet vermijden van oorlogen en dat het daarom geen zin heeft, om1 de voortzetting der onder handelingen over de landontwapening af hankelijk te stellen vani het resultaat der conferentie dier groote zeemogendheden:. Dit standpunt is echter doior de vergade ring van den volkenbond niet aanvaard. De beul van België overleden. De beul van België, zekere Nieulandt, die het beroep uitoefende van schoen maker en wijnperser is te Brussel over leden.. Sedert de practische afschaffing van die toepassing der doodstraf, bestond zijn functie alleen in bet verschijnen, ver gezeld van eenige gen-darmen op de Groote Markt der hoofdstad en het spij keren aan een schandpaal van de door het bof van gezworenen gevelde dood vonnissen. De gestorven benl was de eenige Belgische ambtenaar, wiens sal.ariis sedert den oorlog niet verhoogd werd. Een jaar geleden liet bij, het wachten moede, een protest in de bladen ver schijnen en dreigde zelfs met staking, maar deze bedreiging beeft hij nimmer ten uitvoer gebracht. Dr Eckener en zijn mannen te Berlijn gevraagd. Namens de rijksregeering, de Pruisische regeer,ing en de stad Berlijn heeft de Rijksminister van Verkeerswezen dr Ecke ner, dr Dürr, dr May bach en de bemain- ning van hot luchtschip Graf Zeppelin uitgenoodigd om met 't luchtschip den 6en of misschien 5 en 6 October naar Berlijn te komen. Rijks- en staatsministe- rie zullen gezamenlijk een déjeuner aan bieden; verder zal de stad Berlijn de gasten ontvangen in Staaken. Duitschland en Frankrijk. De beer Arnold Recbberg-, van wien de zer dagen werd verteld, dat hij pogingen had aangewend voor het tot stand bren gen van een Franse h-Duitsc'h verbond, beeft thans de hoofdlijnen meegedeeld van het plan, dat ten grondslag heeft gelegen aan de onderhandelingen tusschen de Fransche politici en zijn persoon. Volgen-s dit plan garandeeren Duitsch land en Frankrijk de wederzijdsche gren zen. Er zou een verhouding van 5 3 tus schen het Fransche en het Duitsche le ger worden vastgesteld, zoodat, als het Fransche leger 500.000 man zou tellen, Duitschland een leger van 300.000 zou kunnen uitrusten. Er zou een gemeenschappelijk opperbe vel worden gevormd, bestaande uit Fran sche en Duitsche generaals, dat bet op pergezag over bet Duitsche en bet Fran sche leger zou voeren en bet recht tot be zichtiging van alle Duitsche en Fransche troepen zou bezitten en plannen voor een eventueels gemeenschappelijke verdedi ging van de Duitsche en Fransche gren zen zou uitwerken. Het Belgische leger zou 'bij deze mili taire overeenkomst worden betrokken. Naar Rechberg mededeelt, zijn -deze mi litaire bepalingen voor bet eerst omschre ven bij onderhandelingen, die reeds jaren geleden met wijlen maarschalk Foch zijn gevoerd. Focb was overtuigd, dat door de verwezenlijking van een dergelijke mi litaire overeenkomst tusschen Duitsch land en Frankrijk een oorlog tusschen beide landen feitelijk onmogelijk zou wor den en daardoor tevens de vrede in Europa gewaarborgd zou zijn. Van bij zonder belang achtte Foch 'het, dat een dergelijke militaire overeenkomst samen gekoppeld werd met 'n gemeenschap der Duitsch-Fransche industrieele belangen, omdat daardoor de overeenkomst onont bindbaar zou worden. Voorts zouden alle door Frankrijk be zette Duitsche gebieden warden ontruimd. De door de Duitsche en Fransche re geeringen tot nu toe onderteekende over eenkomsten tot regeling van de schade vergoeding zouden voorloopig blijven be staan. Wijzigingen, welke zoowel in het voordeel van Duitschland als van Frank rijk zullen blijken, worden voorbehouden aan een gemeenschappelijke overeenkomst tusschen de heide regeeringen. Polen zou den corridor van Danzig en van de Weichsel aan Duitschland terug geven. Danzig zou een Poolsche vrijhaven blijven, waarbij Duitschland en Frankrijk gemeenschappelijk aan Polen de vrij9 scheepvaart op de Weichsel waarborgen. Evenzoo wordt de haven van Memel ter beschikking van Polen gesteld. In Opper-Silezië zou -zonder wijziging van de tegenwoordige grens een gemeen schap van Duitsche en Fransche indu strieele belangen tot stand komen. Duitsch land zou in Polen op voet van gelijke rechten worden beha,ndeld, terwijl -als te genprestatie Duitschland en Frankrijk gemeenschappelijk alle overige Poolsche grenzen garandeeren. Ook Polen wordt bij de Duitsch-Fransche militaire over eenkomst betrokken. Door de onderteekening van dit veT- dra-g van overeenkomst zouden de bepa lingen van het vredesverdrag van Ver sailles voorzoover deze uitsluitend betrek king hebben op Duitschland en Frank rijk o-f op Duitschland, Frankrijk en Bel gië worden geannuleerd. De door het vre desverdrag van Versailles geschapen grenzen tusschen Duitschland en Frank rijk en tusschen Duitschland en België blijven bestaan. Kleine spaarders gedupeerd. Talrijke kleine luyden zijn benadeeld door de déconfiture van de Berliner Spar und Kreditverein. De Bank deelde aan inleggers, die geld kwamen opvragen, me de, geen contanten ter beschikking te hebben, welk bericht zich spoedig on der de klanten der firma verspreidde. Tegen den middag verzamelde zich een groote menschenmenigte voor het ge bouw, waarop de directeur aankondigde, dat de firma haar faillissement zou aan vragen. Er ontstond een heftige wowdenr wisseling en een man uit het publiek' pakte den directeur vast om hem zijn portefeuille te ontnemen. Deze trok zijin revolver, waarmee hij zich de menschèn van het lijf hield. De opwinding onder het publiek is vooral groot, omdat "de. bank nog gisteren deposito's in ontvangst heeft genomen. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Terug uit Sovjet-Rusland. Maar nu geen communist meer. Onlangs bad de mijneigenaar Tilden Smith op zich genomen de kosten van een reis naar Sovjet-Rusland te betalen voor vertegenwoordigers van de Engel- eche mijnwerkers, die zich daar van den toestand op de hoogte willen stellen- Mevrouw Crane en de mijnwerker Roone, die van dit aanbod gebruik heb ben gemaakt, hebben nu in een vergade ring, waarbij 750 van hun makkers tegen woordig waren, verslag van hun bevin dingen gedaan. Beiden waren communisten toen zij gingen, maar zij zijn bekeerd. Roone zeide: Zoodra wij te Moskou aankwamen, zagen wij tooneelen, waar wij koud van werden. Zij waren zoo stuitend, dat ze niet te beschrijven wa ren gebrekkigen, oude bedelaars van beiderlei kunne, die op de trottoirs of in de goten stonden, zaten of lagen. Wij vernamen, dat de Sovjet-regeering in de eerste plaats o,p bet welzijn der kinderen bedacht was en dat een moe der zes weken rust kreeg vóór en na haar bevalling, maar dat is niet waar. De straten zijn vol winkels met uitstal- lingen van dure sieraden en kleeren. Sommige kostbaarheden zijn met 6000 gulden geprijsd. Alles was heel duur en wij zagen broodqueues, waarin duizenden van den ochtend tot den avond stonden om bun dagelijks-ch rantsoen te krijgen- De huis vesting is slecht en in sommige geval len wonen en slapen de gezinnen in één kamer. Mevrouw Crane verwenschte de Sovjets om hun huichelarij en zeide dat dit nooit Lenin's bedoeling geweest was. Wij hebben dingen gezien, die wij niet hadden behooren te zien. Ons bezoek aan de mijn van Breslri was een vreeselijke beproeving. Ik vroeg Mevrouw Crane naar haar meening en zij zeide: „Goddank, dat bet voorbij is. Als de mijnwerkers bij ons in Tilmanstone in die sfeer moesten werken, zouden zij er ellendig aan toe zijn. Tilmanstone is in vergelijking hiermee prachtig." Met deze opvatting was ik het eens. De Rus sische mijnwerker ia op zijn 45ste jaar een oude man. Roone zeide, dat hp aan een sovjet ambtenaar gevraagd had, waarom zij een millioen roebels voor het bouwen van een schouwburg uitgaven en de werk lieden in overvolle gebouwen lieten wo nen. Zijn antwoord was: „Als wij het den werklieden te gemakkelijk geven, zul len zij weigeren te strijden of actief aan de politiek deel te nemen." Korte berichten. Naar ©en bericht uit Athene meldt, is een groote brand uitgebroken in het centrum van Salonik'i. Tengevolge van den hevi-gen wind bkeidde het vuur zich snel uit. Tachtig huizen zijn tot den grond afgebrandvijf personen zijn daarbij omgekomen. De materieele schade wordt gescbat/ op 70 millioen drachmen. De leiding van de tram te Manches ter heeft besloten een order van 100.000 pond te plaatsen voor bet aanschaffen van autobussen, die de trams in de druk ke .stadsgedeelten moeten vervangen. Volgens een bericht uit Mexico heb ben in den; staat Vera Cruz ernstige ver- kieziiigsonlusten en- vechtpartijen plaats gehad. Zondag alleen moeten; reeds 130 personen gedood en ettelijke bon-derden gewond zijn. Van een personentrein op het traject MoskouSiberië zijn, 80 K.M. van Wjatka verwijderd, 6 wagons ontspoord, waarvan ér 2 volkomen vernield werden. Vijf en veertig personen werden gedood, 26 ern stig en deels licht gewond. Het aantal ingeschreven Deensohe werkloo-zen is in de afgetoop-em week weer met 436 afgenomen en bedraagt, nu 25.573 tegen 34.600 op den-zelfden datum in 1928 en 47.420 in 1927. Het kanaal BathDintelsas. De correspondent van de "N. R. Crt. te Brussel meldt: Het Nationale Comité ter verdediging van binnenscheepvaart, waarbij 14 ver- eenigingen van Belgische .schippers, rea ders, loodsen en scheepbouwers blijken te zijn aangesloten, heeft een open brief gezonden aan den minister yan Buiten- landsche zaken, Hymans, waarin bet zijn advies geeft in zake het Nederlandsche voorstel voor een nieuw kanaal tusschen Bath en Dintelsas. Het comité zegt van meening te zijn, dat het Nederlandsche voorstel berekend is op behoud van de Binnenland. Uitvoer van groenten on fruit in Augustus. Vragen van het Kamerlid Vos over de alastrim. Conferentie inzake de staking te Sas van Gent. 1 r Buitenland. Besprekingen over een FramschDuitsch militair verbond. De ontruiming van het Rijhland. Met de ontwapening te'Genève niets op geschoten. 1 meeste moeilijkheden, welke de scheep vaart thans op bet traject Antwerpen Moerdijk ontmoet, n.l. pp de Zeeschelde en in bet Hellegat. Juist is het, dat door het Nederlandsche voorstel de .afstand in kilometers van het huidige traject wordt verkort, maar dit voorstel, dat honderden millioenen zou kosten, zou zeer aanzienlijk verminderd worden door verlies aan tijd en vertraging, welke zich onvermijdelijk zouden voordoen bij de Scheldesluizen van dit kanaal. Verder be weert het comité nog, dat de uitmon ding te Dintel slecht gelegen is en zegt het te vreezen, dat de mentaliteit, welke bij deze voorstellen tot uiting komt, vol strekt funest moet worden voor de vol tooiing van iederen nieuwen waterweg Wil Nederland op zijn grondgebied het kanaal Ba.thDintelsas graven, dan kan bet dit doen, maar alle kosten door Bel gië te doen dragen en dit land tevens te doen afzien van zijn verkregen positie in het verkeer op 'den Boven-Rijn, zou voor ons, zegt het comité, dupeering be- teekenen, waarbij de hoogste belangen van het land in het gedrang zouden komen. Alastrim. In de week van 15 tot en met 21 September zijh in de gemeente Rotterdam waargenomen 27 ziektegevallen en 2 sterf gevallen. Van 1 Sept. af kwamen voor 72 ziekte- met 7 sterfgevallen. Sedert het eerste waarnemen van de ziekte te Rotterdam zijn aldaar gemeld 278 ziekte met 11 sterfgevallen, waarbij nog een twaalfde sterfgeval moet worden gevoegd, betreffende het kind, dat aanleiding heeft gegeven tot de epidemie in het zieken huis. In de gemeente Delft breidt de ziekte zich nog verder uit. Er werden vermeld 83 gevsdlen, 'zoodat het aantal sedert 1 September waargenomen gevallen 132 be draagt, zonder sterfgevallen. Voorts zijin in dezelfde week de volgen de gevallen in andere gemeenten waar genomen Almelo 2, Amsterdam 1, Velsen 1, Ab- coude-Proostdijk 1, Amersfoort 1, Maas sluis 1, Pernis 1, Piershil 1, Schiedam 1, Stompwijk 1, Poortvliet 1, Tholen 2, Bax- neveld 1, Valburg 2, totaal 17 ziekte gevallen. Totaal generaal voor de maand Sep tember 239 ziektegevallen met 7 sterf gevallen. Aflevering van entstof. In de week van 15 tot en met 21 September is afgeleverd: door de entstof inrichting te Amsterdam koepokstof voor 172.953 personen, te Rotterdam koepok stof voor 31.582 personen (waarvan 252 vaccinaties en 7531 revaccinaties in de koepokinrichting), te Groningen koepok stof voor 9270 personen (waarvan 90 vaccinaties en 390 revaccinaties in de koepokinrichting), totaal voor 213.751 pes sonen. 1 i i I - Encephalitis na inenting. In "de week van 15 tot en met 21 September zijin acht gevallen van ence phalitis na inenting Ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge bracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1