DE ZEEUW TWEEDE BLAD. FEUILLETON. BOEREN VAN LOBITH. Binnenland Uit de Provincie. VAK DINSDAG 24 SEPT. 1929. No. 301. DE ALASTRIM. Eén onderhoud met Prof. Flu. Alastrim en pokken. Vaccinatie en isolatie. Onze „Rotterdammer" heeft in ver band met de zich steeds meer uitbrei dende Alastrim een onderhond gehad met Prof. Flu te Leiden, die bekend staat als een uitstekend pokkenkeimer. Wij ontleenen daaraan het volgende: „Reeds dadelijk stonden we daarbij voor het vraagstuk van de benaming van de ziekte. Wij wezen er op, hoe verschillende medici er de voorkeur aan zonden geven de ziekte niet met „alastrim" te betitelen, maar gewoon met „pokken". Prof. Flu was van oordeel, dat men hier voor een heel moeilijke beslissing tomt te staan. Zoowel van pokken als van. alastrim is geen verwekker bekend. Wist men die, kon men' pokken-' of alas- trimbacillen constateeren, dan was de zaak veel eenvoudiger. Nu komt men steeds weer terug op het klinisch beeld van de ziekte en dan staan de gevaren voor de deur. „Voor zoover ik heb kun nen nagaan de Rotterdamsche geval len beb ik niet volledig bestudeerd vertoont de ziekte hier zeker afwijkingen met de pokken, zoo-als wij die in In- dië kennen. Maar hier mag men ook weer niet uitsluitend op af gaan. De be smettelijke ziekten vertonnen soms zulke plotselinge variaties, dat men voor allerlei verrassingen komt te staan. Toen voor bet eerst in Engeland da roodvonk werd geconstateerd beschouwde men de ziekte als totaal ongevaarlijk, maar korten tijd later brak uit dezelfde ziekte ©en epide mie uit, waarbij een hoog mortaliteits- cijfer werd genoteerd. Hetzelfde heeft men hier gezien b.v. met de gevallsmi op de Insulinde. Het is dani ook best mogelijk, dat uit de aanvankelijk lichte gevallen van de ziekte, die nu hier is geconstateerd straks de ©chte pokken te voorschijn zullen bomen." „Heeft men. bij het onderzoek in de on derhavige gevallen niet de zoogenaamde lichaampjes van. Guanieri geconstateerd, die wijzen op pokkeu?" „Inderdaad zijn die geconstateerd1, maar ze zijn kleiner en minder talrijk dan bij de echte pokken. Ik beb echter nog eenige mededeelingen ontvangen, die nog nader moeten worden onderzocht, doch wanneer die juist mocht blijken te zijn, dan zal men ongetwijfeld tot pokken moei ten besluiten". „En dan?" „Dan zal men ook onverwijld de diag nose „alastrim" moeten laten varen en die maatregelen moeten treffen, die te gen pokken worden genomen. Dan zal met nog meer kracht dan tot nu to© op vaccinatie en revacciniatie moeten wor den aangedrongen." „Denkt U, dat dan de verplichting tot vaccinatie weer zou worden ingesteld." „Dat zal men nu weer niet kunnen doen. We hebben ook de encephalitis 1" „Zou U ook trots de gevallen van encephalitis tot inenting willen adviseeren op dit oogenblik?" „Zeer zeker. U moet goed bhgrijpen, ik zie natuurlijk de diugen als hygiënist en dan in algemeenen zin. En wanneer ik dan zie het sterftecijfer van alastrim en de frequentie voor encephalitis, dan moet ik wel tot inenting adviseeren. Hier op het Tropisch Instituut is dan ook alles ingeënt." „Acht U revaccinatie ongevaarlijk?" „Volstrekt ongevaarlijk. Dat mogen we tenminste op grond van de ervaringen tot op dit oogenblik zeggen. Een heel andere zaak is weer of men geen uit zondering kan maken, wat de eerste in enting betreft voor die personen, waar onder zich de gevallen van encephalitis meestal voordoen. Ik bedoel dan de kin deren tusschen zeg 1 tot 8 jaar. Ik kan mij voorstellen, dat de medicus, die ten slotte met zijn patiënten te maken heeft 31) HOOFDSTUK IX. N De overtocht. Het was een heldere zomernacht. De maan scheen vredig. En aan het firma ment blonken de sterren. Over de vel den aan weerszijden van den Rijn, die zeer smal was, in jaren was het niet zóó geweest, hing een nevel, spellend een nieuwen warmen dag. Sprekend met gedempte stemmen, be ttom een viertal officieren van het Staat solie leger, vergezeld door een Boeren zon, den dijk bij bet veerhuis. Eén hunner wees naar het zware ge bouw, in de onmiddellijke nabijheid. «Dat ïs het Tolhuis?" vroeg hij1. «Jawel, kolonel", antwoordde Aart van welderen. «En hier?" «Het veerhuis, kolonel". «Ken je den veerman?" «Jawel, kolonel. Jan Petersen." «Maak hem wakker. In het Veerhuis unnen wjj1 de kaart bekijken en het verdoelen." an die de zaken niet zoo algemeen ziet <ds ik ze nu stel, aanraadt,, om vooral de zwakke kinderen van dien leeftijd of bepaalde gevallen waarvan verwacht mag worden, dat de inenting niet geheel zon der gevaar zou zijn, niet te laten inenten. Maar in algemeenen zin moet men stel lig oiok op het oogenblik vaccinatie en revaccinatie aanbevelen." „Ook in de plaatsen, waar de ziekte zich nog niet heeft voorgedaan?" „Stellig. Hoe beter een volk is gevacci neerd, de practijk heeft dit uitgewezen, hoe beter het weerstand kan bieden aan besmettelijke ziekten als deze. Zelfs al bereikt men maar, dat een hoog per centage is ingeënt, dan beschermt men daar ook de niet-ingeënten mee." „Wij hebben tot nu toe alleen gespro ken over vaccinatie en revaccinatie als bestrijdingsmiddelen. Maar hoe denkt U over isolatie?" „Onmogelijk nu. In Indië zou zooiets misschien nog mogelijk zijn. Men zou den menscben een goede rijsttafel kunnen geven, zelf hadden ze al gauw een ga melang en zco zou men zich best amu- seeren en ook geen bezwaar maken te gen absolute isolatie. Maar hier komt men voor allerlei moeilijkheden te staan. Wanneer men bier de vader van "een gezin zou moeten isoleexen, zou dan de Staat niet voor het onderhoud van het gezin moeten zorgen? Het zou bij afzon dering van zoo talrijke gezinnen stellig een volkomen desorganisatie van bet maatschappelijk leven ten gevolge heb ben." „Wat dan ook de geneeskundig© mede werker van de „N. R. Ct." over deze zaak heeft gezegd is volkomen onmogelijk. Iso latie is nu niet meer mogelijk. Vacci natie en nog eens vaccinatie is het ©enige middel dat verdere uitbreiding nog zoo veel mogelijk kan stuiten." „Maar wanneer nu1 isolatiemaatregelen waren getroffen kort nadat de ziekte was uitgebroken?" „Dan had het natuurlijk wel mogelijk geweest. Maar dat zeggen we nu ach teraf en men heeft er niets aan dat nu te zeggen." ^,U zult gelezen hebben, dat reeds bij de eerste gevallen door enkelen de diag nose „pokken" is gesteld en aangedron gen is op isolatiemaatregelen. Wij hebben hoeren' vertellen, dat er redenen van fi- nantieelen aard zijn geweest, die de be trokken' autoriteiten, zij het dan misschien onbewust, hebben verleid om de diagnose „alastrim" te stellen. „Dit is bijna niet aan te nemen. Een medicus heeft in twijfelgevallen altijd bet eerst te denken aan het ergste. Wanneer men nu om de redenen, .die hier noemt een minder ernstige diagnose had gesteld, zou dit niet minder dan misda dig zijn geweest. Stellig is echter waar, dat men bij een diagnose „pokken" stren ger had kunnen optreden. „Dr Kramer zou als doodsoorzaak in een bepaald geval pokken hebben opge geven „Dat geval met den directeur der waschinrichtingik heb dat ook gelezen en nog wel haemorrhagica! Ik kan hier niet over oo-rdeelen. Men kan alleen dit peggen, dat wanneer dit n-oodig is ook nu nog „pokken" moet worden gesteld, wan neer het onderzoek nog meer zou wijzen in die richting. Hier mag geen sprake zijn van een ophouden van prestige en een vastbonden aan een eenmaal gestelde diagnose." „Wij staan nu", aldus onze laatste vraag, „aan het begin van den winter. Hoe zijn uw verwachtingen nu het koude seizoen intreedt?" „De practijk wijst uit, dat de winter altijd de slechtste tijd is voor ziekten als deze. Er is dan ook alle reden om aan te nemen, dat het aantal gevallen zal toenemen, misschien zelfs in ernstige mate en mogelijk in een1 nog kwaad aardiger vorm. We hopen natuurlijk al len, dat het niet het geval zal zijn, maar mijn verwachtingen gaan in andere rich ting dan mijn hoop." 13® Internationale Arbeldsoonferentle. Bij Kon. Besluit van 17 dezer zijn tot leden in de afvaardiging van Nederland Dit laatste zeide kolonel Wirtz tot zijn drie onderbevelhebbers, die tot nu toe stilzwijgend hadden gestaan op den dijk. Aart voldeed aan het bevel en bonsde op de deur van des veermans woning, die weldra geopend werd, op een klein kiertje. „Ik ben het, Petersen", zei Aart. „Doe maar open." „Wat is er aan de hand?" vroeg de veerman, nog slaapdronken. Opeens zag hij een viertal officieren naderen. Hij' schrok, daar hij onraad ver moedde. Spoedig was hij1 evenwel ge rustgesteld, toen de bevelende stem van den aanvoerder klonk: „O, is hij wak-f ker? Wij' moeten ©en vertrek van je huis hebben, vriend". „Dat IKan, mijhheer," zei Jan Petersen, zoo vriendelijk mogelijk, tot groote ver bazing van Aart, die op het hem bekende gemopper gerekend bad De veerman ging de officieren, van wie twee behoorden tot het ruitervolk en twee tot het voetvolk, voor naar het vertrek, waar de Vlaamsche koopman eenige ïwefcen geleden zoo genoegelijlk had zitten vertellen. Op bevel van den kolo nel droeg hij eenige kaarsen aan, die één der officieren op de tafel plaatste, vlak naast de reeds uitgespreide kaart. „Ifc kan zeker weer naar bod gaan, mijnheer?" vroeg de veerman onderdanig. „Wanneer ja ons Mar gebracht hebt, ja. naar de 13e Internationale Arbeids-con- ferentie (Zeeliedenconfereutie), welke op 10 October a.s. te GenèVe is bijeengeroe pen, benoemd: a. tot afgevaardigde der Nederlandscbe regeering, tevens voorzitter der delega tie, dr W. H. Nolens; b. tot afgevaardigde van de Neder landscbe regeering C. J. P. Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid; c. tot afgevaardigde van de Nederland scbe werkgevers S. M. D. Valstar, plaats vervangend voorzitter van den Bond van Werkgevers in de koopvaardij', te Rob terdajn; d. tot afgevaardigde der Nederlandscbe arbeiders W. S t r ij b i s P z n te Rot terdam, lid van bet algemeen bestuur van bet Christelijk Nationaal Vakverbond en voorzitter van den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeiders; e. tot technische raadslieden van de regeeringsafgevaardigden le. C. Fock, hoofdinspecteur voor de scheepvaart; 2e. mej. mr G. J. Stemberg, referenda ris bij bet departement van Arbeid, Han del en Nijverheid; f. tot technische raadslieden van den afgevaardigde voor de werkgevers: le. W. F. Rek, directeur der Holland- Amerikafijn te Rotterdam; 2e. G. L. Heeris, secretaris der Neder landscbe Reedersvereeniging, te 's Gra- venhage; 3e. J. Stakenburg, secretaris van den Bond van Werkgevers in de koopvaardij te Rotterdam; g. tot technische raadslieden van den afgevaardigde voor de arbeiders; le. J. Brautigam, voorzitter van den Centralen Bond vani Transportarbeiders te Rotterdam; 2e. S. J. van Limburg Stirum, secre taris van de V-ereeniging van Nederland- sche Gezagvoerders en Stuurlieden ter koopvaardij1; 3e. J. Zwaga, te Amsterdam, secre taris van den Nederlandschen Bond van R.-K. Transportarbeiders „St. Bonifaciusi" Aanbieding Adtreis van Antwoord. De oommissie uit de Eerste Kamer tot aanbieding van' bet adres van antwoord dier Kamer op de Troonrede aan de Ko ningin, heeft zich gistermiddag omstreeks half-één in het Paleis Huis ten Boech van haar taak gekweten; De aanbieding ging met de traditioneel© plechtigheid ge paard. heden' der commissie waren de voor zitter der Eerste Kamer, baron De Vos van: Steen wijk; de oud-voorzitter J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en de hoeren w. d. Hoeven, Vexkouteren, De Veer en De Bruin, laatstgenoemde vijf hoeren als lid van de commissie van redactie Van het antwoord-adres. In 3 auto's, begeleid door boden van de Eerste Kamer, reed de commissie van.' 't gebouw der Kamer van 't Binnenhof naar het Huis Ten Bosch, waar een detachei- ment huzaren op het trappenterras aan de oommissie de militaire eerbewijzen bracht, welke voorgeschreven' zijn, wan neer de president der Kamer zich aan bet hoofd heeft gesteld. Een hoornblazer deed zoowel bij bet binnengaan als bij bet terugkeeren der commissie den eere- marsch hooreu, terwijl de manschappen de karabijn presenteerden. Baron De Vos van Steenwijk en de heeren Van der Hoeven, Verkouteren en De Veer droegen het ambtsoostuum van Kamerlid, baron Van Voorst tot Voorst was in generaalsuniform, groote teneu, en de beer De Bruin was in rok. H. M. ontving de commissie in tegen woordigheid van Rinses Juliana en van leden van haar civiel en militair huis. De Koningin op Zee. II. M. de Koningin hooft de vorige week bij haar bezoek gan don Helder ook ©en tocht gemaakt mot do „Korte- naer". Een der verslaggevers meldt er van: Om twee uur 's middags was de vloot opnieuw in zee. Thans voer H. M. op da „Kortenaer", den nieuwen torpedo jager, die bekend is geworden door zijn snellen tocht naar Curasao. Het Marsdiep zag er nu heel anders uit dan 's morgens. Weg was de zon en1 verdwenen de jagende wolken. Een loo- Over een half uur verlaten wij je woning. Maar waar is Van Gelderen?"_ „Buiten, mijnheer." „Roep hem hier." Starend landwaarts, in de richting der boerderij van Klaas Petersen, stond Aart, doodmoe. Den vorigen nacht niet gesla pen, maar gewerkt aan de schansen; daarna de haastige tocht naar den Prins; vervolgens de terugtocht, een ge forceerde marsch van veertig kilometer, met r uiters -en voetvolk, he-t was te veel, zelfs vooj- zijn sterk, jeugdig gestel. Hij trilde op zijn beenen van moeheid' „Wat zijh dat voor snuiters, Aart?" Aart schrok op uit zijh gepeins. Nevens hem stond de veerman. De jongeling bad geen lust, een praatje te beginnen en zeker niet met dezen man. „Officieren van het Staatsche leger na tuurlijk," antwoordde hij gemelijk. „Zoo, is er weer een leger aan den Rijn? Zijn er veel soldaten?" De vraag werd zóó gretig gedaan, dat Aart vol argwaan den vrager aanstaarde en in diens o-ogeu iets las, dat hem slechts zeer matig beviel. Hij besloot ©ogenblikkelijk den veerman Op een dwaalspoor te leiden. „Een leger? Wat je een lager noemt," smaalde Aart. „Het beteefcent niets, Peter sen. Een veritonningstroap noemen ze het, geloof ik. 'k Heb er zoo geen verstand van. Straika keiaren zf| terug, vermoed ik. den lucht hing boven zee, de regen striemde, schuimend joegen de golven tegen onze boot. Maar nu was het juist het echte zeemans weer. De Jantjes lach ten om zoo'n zeetje, en commandant De Meester vond, dat de reünisten het niet beter konden treffen. De „Korte naer" koos de richting van den Tessel- stroom. Het groote schip slingerde maar weinig minder op de wilde zee dan ons kleine bootje, en enkele hofdames kre gen het met de zeeziekte leelijk te kwaad. De Koningin heeft genoten van. dezen tocht, naar Zij aan .den commandant Lagaay verklaarde. Voortdurend bleef Zij op de brug, en informeerde met groote belangstelling, naar al het moderne ma terieel op het nieuwe schip. Even liep de „Kortenaer" met groote snelheid. Een 25 knoopen werd bereikt, terwijl maar een der ketels werd ge stookt. Tot vier uur beeft de vloot iu bet Marsdiep gekruist. Toen werden draad- looze commando's gegeven. De „Korte naer" liep de haven .in; snel volgden alle andere schepen. Maaltijd ten Hove. Aan het diner van de Koningin en den Prins zaten gisteren aan: Jhr mr dr H. A. van Karnebeek, mi nister van staat, commissaris der Konin gin in Zuid-Holland en mevrouw van Karnebeek; jhr mr dr R. Roëll, commis saris der Koningin in Noord-Holland; mr J. T. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in Drente en mevrouw Linthorst Homan; mr E. O. J. M. baron yan Hövell tot Westerflier, commissaris der Konin gin in Limburg en 'baronesse van Hövell tot Westerflier; Jhr mr J. W. Quarles van Uff-o-rd, commissaris der Koningin in Zee land en mevrouw Quarles van Ufford; dr H- T. s'Jacob, commissaris der Ko ningin in Utrecht en mevrouw s'Jacob; mr S. baron van Heemstra, commissaris der Koningin in Gelderland; mr A. E. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin 'in Overijssel en baronesse van Voorst tot Voorst; 'jhr mr A. W. L. H. Tjarda van Starkenb-orgh Stachou- wer, commissaris der Koningin in Gro- nèigen en mevrouw Tjarda van Starken. borgh 'Stach-ouwer; mr dr A. B. G. M, van Rijckevorsel, commissaris der Konin gin in Noord-Brabant en mevrouw van Rijckevorsel. i Rijbewijzen. De aandacht van houders van rijbe wijzen wordt er op gevestigd, dat, aan gezien de geldigheidsduur van de rij bewijzen, afgegeven ingevolge de bepa lingen der gewijzigde Motor- en Rijwiel- wet, -op twee jaren is gesteld, de op 1 November 1927 en op verdere data af gegeven bewijzen te beginnen met 1 No vember 1929 moeten worden vernieuwd- De ben-oodigde formulieren Voor bet aanvragen van een nieuw rijbewijs zijh verkrijgbaar op de secretarie van de plaats hunner inwoning tegen betaling der leges ad f 1.50. Tevens wordt er op gewezen, dat het ten zeerste aanbevoling verdient de for mulieren in te dienen ongeveer één maand vóórdat de geldigheidsduur van het rijbewijs zal zijn verstreken, teneinde tijdig in het bezit te geraken van een Vernieuwd rijbewijs. Miinister Eeelaerts. De' minister van buitenlandsche zaken is Zaterdag uit Genève in de Residentie teruggekeerd en beeft gisterochtend zijn ambtsbezigheden hervat. Het tweede vliegtuig te Jakk. Uit Jask wordt gemeld, dat het tweede postvliegtuig gisteren te 5.01 pl. tijd uit Bagdad is vertrokken en te 17.07 te Jask is aangekomen. Alles is wel. Vandaag gaat. het verder. Hieruit blijkt, dat geen tusschenlanding in Bashir ïb gemaakt. De postvlucihtein naar Indië. Aneta seinde, dat "het eerste post vliegtuig Zondag om 6 uur in den middag te Batavia arriveerde. De bestuurder vier klaarde, dat de landingsterreinen onder weg in uitstekenden toestand waren. Het verloop van de eerste der reeks veertiendaagsche p-ostvluchten Amster damBatavia is zeer voorspoedig ge weest. Het toestel met de b-estuurders Smirnoff, Beekman en den mecanicien Er is hier toch niets te do-en. De Fran- scben zullen het wel niet in hun ho-o-fd balen, over den Rijh te komen." „Neen, dat deuk ik odk niet," vond Petersen' o-pgew-ekt. De mededeelingen van Aart verlichtten hem blijkbaar zeer. „Je moet bjj die officieren komen," zeide hij dan. „Ik ga weer naar bed. Trek je de deur dicht, als je weggaat? .Over een half uur, zei die eeno." Aart gaf geen antwoprd, doch liepi haas tig paar binnen. Jan Petersen dacht er geen oogenblik aan, naar bed te gaan. Hij bleef buiten staan .en vernam hier en daar de stem men van den troep, die aangekomen was. Op dót oogenblik klonk van den over kant een eigenaardig geluid. De veerman schrok even. Het geluid herhaalde zich. Scherp turend, meende Petersen een gi6- stalte te zien, maar de afstand was te ver en het maanlicht te vaag, om ze kerheid te erlangen. Voor de derde maal klonk hetzelfde geluid. Toen wist de luisteraar genoeg. Hij sloop naar binnen, waar hij hoorde, boe de Staatsche officieren in druk ge sprek gewikkeld waren. Zij hadden dus niets bemerkt van het gefluit aan den overkant. Ook buiten .bespeurde hg niets verdachts. Het was er stil. Een levend wezen viel niet te ontdekken. Haastig, tóch met kloppend hart, greep de veerman een wambuis en verliét, zon- Veenendaal vertrok 12 Sept. van Amster dam en is een dag vroeger dan het vastgestelde plan te Batavia aangekomen. Niet onaardig is het, nog eens de verschillende etappes na te gaan in het korte tijdsbestek van den 12en September j.l. toen het vliegtuig in den vroegen morgen van Schiphol voor de afreis op steeg. Den zelfden dag arriveerde hot te 2 uur 10 te Boedapest, den volgen den dag te 13 uur 15 te Constantinopel; 14 Sept. te 12 u. 35 te Aleppo; 15 Sept. te 12 uur 25 te Bagdad; 16 Sept. te Jask; 17 Sept. te 14 u. 25 te Karachi; 18 Sept. te 16 u. te Allahabad; 19 Sept. te 14 uur 45 te Akiab; 20 Sept. te 13 uur 18 .te Bangkok; 21 Sept. te 15 u. 15 te Medan; en 22 Sept. te 17 u. 55 te Bata via, waarna het nog ,zijn reis naar Ban doeng vervolgde, waar het Z-ondag te 8 uur 50 is aangekomen. Vrijz. Dem. Kamerfractie. De vrijzinnig-democratische Tweede-Ka merfractie heeft voor den "duur van de op 17 Sept. 1929 geopende zitting, naar de Vrije. Dem. meldt, herbenoemd tot haar voorzitter, mr H. P. Marchant, en tot secretaresse mevrouw B. Bakker Nort. Raden van Arbeid. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 October a. benoemd tot voorzitter van clen Raad van Arbeid te Breda A. B. Michiel- sen, thans voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem; b. benoemd tot voorzitter Van clen Raad van Arbeid te Haarlem mr C. J. K-oeh, voorzitter van den Raad van Ar beid te Roosendaal. De 'Staking fe Sas van Gent. Bij de N.V. Stijfsel- en Glucosefabrieb „Sas van Gent" te Sas van Gent, die met een personeel van circa 250 man werkt, is, zoo-als gisteren gemeld, een.' arbeidsconflict uitgebroken. Hier waren aan de directie door de samenwerkende organisaties, t.w. de R.K. Vaikveree-higing, het N.V.V. en de Socialistische Vak-- bond te Solzaete (België), aan de directie da volgende eischen kenbaar gemaakt: a. het minimum-lo-on (thans f20.50) te brengen op f22 per weeik1; b. o-ok op- christelijke feestdagen het volle loon uit te betalen; c. overuren en Zo-ndagsarbeid te beta len met resp'. 25 en 50 pet. meer; •d. een vrije vacautieweek per jaar met b'ehoud van loon. Pogingen van de hoofdbestuurders der betrokken organisaties o-m met de direc tie te confereeren mislukten. Op- schrif telijk© vertogen werd door de directie niet geantwoord. Doo-r de- samenwerkend et fabriefcsarbeidersbonden is daarop' aan de directie 'een ultimatum gericht, dat, in dien niet vóór 23 September een oplos sing zou zijn verkregen, door het perso neel op dien dag het werk zou worden onderbroken. De directie heeft to-en door aanplak king in de fabriek bekend gemaakt, dat wekelijks een -bedrag van f 250 onder baar personeel als premie- zou worden ver deeld, doch de-ze maatregel werd door de arbeiders onvoldoende geacht, fiadat hier door slechts aan een gedeelte der wen- schen werd tegemoet gekomen. Donderdag j.l. zijn toen. een werkmeester, vier onder bazen en twaalf werklieden van het z.g. atelier (timmerlieden^ schilders, etc.. dus valkmenschen) -ontslagen. Als reden werd opgegeven reorganisatie van het bedrijf. Vrijdag hebben daarop 30 werkïiedo'.i-, we-lko in dezelfde afdeeling werken, den arbeid uit so-tidaritettaoyerwegitigen neer gelegd. Enkelen, biervan zijh Zaterdag w-oor aan het work gegaan, terwijl nog enkoio werkwilligen, toon, zij zich aan meldden, worden afgewezen. Zaterdag hooft -do directie een procla matie tot alle arbeiders gericht, waarin geëischt werd, dat do stakingsp-oigingeti zouden worden opgegeven, onder bedrei ging, dat anders 'do fabriek zou worden stilgelegd. In bedoelde proclamatie werd voorts o.a. gezegd, dat over do eischen o-m de christelijke feestdagen betaald te krijgen, alsmede een vacanlieweek, te pra ten viel. echter niet, zoolang er kwestie der iets aan zijn vrouw te zeggen, dio wel van hem vernomen had, dat er Staat sche officieren in do gelagkamer waren, zijn woning. Sluipend bereikte, hij de kleine boot en roeide heoRstil naar den overkant. Er was niemand, die bet bemerkte. Angstig liet bij zoo nu en dan da riemen rusten, om te luisteren, 'tiet bleef stil. Hoe langer Petersen roeide, hoo rusti ger hij werd. .Hij kon zolfs kalm naden ken en besloot, aan den Vlaamschen koop man, die aan de overzijde wachtte, niet te vertellen, dat er soldaten bij het Tol huis gekomen waren. Ifet plan, over den Rijn te komen, moest er eens om over gaanEn er waren er -ook niet voel, vertelde Aard van Gelderen immers? En zij zouden spoedig weer weggaan. Snel dreef de boot, te meer, omdat Petersen zelfs stroomafwaarts rooide, door het water,- om woldra do overzijde te bereiken, waar de spion op hem wachtte. „Dat is knanig werk" prees hij. „Was je nog niet naar bed?". ,,'t Was te warm om naar bod td gaan" loog de voerman, ,,'k Was not buiten, toen je floot". ,,'k Zag licht door do vonstors. Nóg" zei do ander, wantrouwend. „Mijn vrouw is in do (jolaglcamor. Zie, daar doet zij hot licht uit". (Wondt mvoJgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5