list de Provincie, Kerknieuws. iGeen vlieg in huis Af Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw als ge sproeit met (J verburen, dan doen wij niot hetzelfde als andere partijen die door omstandig heden gedwongen dat doen. Wij verhef fen tot politiek beginsel, dat dc gemeen schap ingrijpend moot optreden, waar on der het kapitalisme, de individueole voor ziening in de woningbehoefte niet mo gelijk is." Verder kregen de groepen, waarmee men nu in het collego zit nog dezo veeg uit do pon: „Do burgerpartijen, waarmee we de overeenkomst sloten en tegen wie ouzo houding buiion do overeenkomst geen andere kan zijn dan tfjgenover elke an dere burgerpartij, zijn dezelfde die nog voor vier weken verklaarden, dat ver laging van liet electriciteitstarief (voor licht) niet kon worden ingevoerd; die do .belasting op de balcons en erkers wilden instellen en die geen bezwaar hadden tegen allerlei andere verslechterin gen! En thans weten zij het gold voor alles te vindon, en nog voor heel voel meerl Dit is het merkwaardige verschijn sel, dat wij beleven en gaarne aanvaarden, maar dat tegelijkertijd wel sterk demon streert do ineenstorting van bet burger lijk bloc in Amsterdam." Waarna aan het slot nog deze uitspraak van den heer Ed. Polak volgde: In plaats van dc homogeniteit in het college zullen wij de homogeniteit 'betrachten met de fractie. Het is voor ons absoluut onverklaar baar hoe onder deze omstandigheden do A.R. raadsfractie tof vo.rm.ing van een collogo van B. en W. kon meewerken, of liever, hoe zij zich onder dit roodo juk konden buigen. En wij verstaan hot dan ook, dat een aantal loden van do 'Anti-Revolutionaire Kiosvereeniging te Amsterdam een loden vergadering heeft aangevraagd, naar aan leiding van de oplossing der wethouders crisis en het aandeel, door do anti-revolu- tionairo raadsfractie daarin genomen. Met. belangstelling wachten wij af, ïioo do fractie hare houding zal rechtvaar digen. DE ALASTRIM. Van alastrim naar eehfo pokken? De directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst te Amsterdam deelt mede, dat hem na per soonlijk onderzoek gisteren ingesteld is gebleken, dat de gevallen van alastrim te Rotterdam een steeds ernstiger karak ter aannemen, dat er verschillende pa tiënten zijn met den haemorrhagischen vorm van deze pokziekte, zoodat deze clinisch niet te onderscheiden zijn van echto pokken. Hij moet dan 90k ernstig raden, zich to laten inenten. In verband mot hot bovenstaande bad „Hot Volk" gisteravond een kort onder houd met Dr J. Hekman, directeur- geneesheer van het ziekenhuis aan den Rorgweg te Rotterdam, onder wiens lei ding ook hot hulpziekenhuis aan de Ililde- gardisstraat, waar de aLasirim-patiëntein worden verpleegd, .staat. Deze deelde modo, dat hij in don loop van den ochtend met. de doktoren L. Hoijermans, directeur van den G.G.D. te Amsterdam, J. Peters van den zelfden dienst, II. O. van Herwerden, directeur van1 den G.G.D. tn Rotterdam, H. W. lloosen, hygiënist bij dezen dienst en P. II. Kramer eerste geneesheer van het Ziekenhuis Bergweg, alsmede Dr J. Di Hulshof Pol, oen bijeenkomst hoeft ge had, waar de toestand van de patiënten, dio verpleegd worden in hot hülpzieken- htits aan do Hildogard is straat, nader werd bekeken.. Op het «ogenblik worden daar 47 t.iënlen verpleegd, waarvan do groots,te meerderheid volwassen is. Van onkele van dozo patiön- 10 n; m r> c I; d. e toost a n d zeer ern stig worden r each t. Naar aanleiding van de Verschillende ziektegevallen, welke bezichtigd werden, had een samenspreking plaats tusscbon bovengenoemde medici. Er was verschil van mooning of bij omrnige van do ern stige zieken nog gedacht moest worden aan zeer ernstige alastrinvgova.llcn, dan wol of men t.o doen had met echto p 0 k k c r.. Commissie van overleg met de Prov. Ambtenaren. Gisterenmiddag is in een dor zalen, van .het Provinciaal Bestuur bovengo- xiioemdo commissie geïnstalleerd door den voorzitter den heer mr P. Diekman, met dc volgende rode: Bij do besluiten der Prov. Staten van Zeeland van 17 Januari 1928 cn 19 No vember 1928 is ecu reglement vastge steld betreffende den rechtstoestand van do ambtenaren in dienst der provincie Zeeland.. Volgons art. G van dit reglement wordt een Commissie van O verleg in gesteld. Do voorzitter en plaatsvervan gend voorzitter daarvan worden door het College van Gedeputeerde Staten aange wezen.. Dit Collega heeft mij tot voorzitter en mijn ambtgenoot, mr Stieger, .tcrt plv. voorzitter aangewezen. Op woLtigo wijze zijn voorts ecnigo lo den en plv. leden apkozon door algemeen landelijke organistmes, wier d.o-el is de behartiging van hot personeel in dienst van publieke lichamen en waarvan ten minste 5 leden jn dienst dor provincie Zeeland zijn; terwijl aan dit gekozen getal het College vyn G. S., daartoe be voegd krachtens art. G 2c lid, eenigcm hooit toegevoegd. Zoo zijn in de Commissie als leden thans 1 P. Ph. Paul, bureel-ambtenaar Prov. Waterstaat, Middelburg. J. J. Eijko, idem to Nouzen. G. C. Dalman, hoofdcom mies ter Prov, Griffie, Middelburg. J. J. van Weijnsbergon, technisch ambte naar Prov. Waterstaat, Middelburg. D. Duurinck, kapitein Prov. Stoomboot- dienst op de Westorschelde, Neuzen. A. F. de Waal, deklcnecht Prov. Stoomboot- dienst op de Westerschelde, Hontenisse. A. Kögig, Vlissingen. P. C. va.n BouSe- kom, machinist Prov. Stoombootdiensl op de Westerschelde, Vlissingen. P. J. de Jonge, directeur Prov. Stoomboot- dienst op de Westerscheldei, Vlissingen. P. da Bruijne, directeur Prov. Stooim- bootdienst op de Oosterschei de, Middel burg. Ir J. J. van Leeuwen, Hoofdinge nieur Prov. Waterstaat, Middelburg. H. Pieters, assistent Prov. Bibliotheek, Mid delburg. Ir J. Slooves, Directeur N.V. P.Z.E.M., Vlissingen. B. Lokerse, bode- schrijver Prov. Griffie, Middelburg. En als plaatsvervangende leden: J. Yerhage, boöedigd klerk Arr.-Ilerht- bank, Middelburg. J. Janse, concierge Rijkskweekschool, Middelburg. J. Pouwer, technisch ambtenaar Prov. Waterstaat, Goes. A. Salome, idem Bresbens. Th. A. do Smit, kapitein Prov. Stoornbootdienst op de Westerschelde, Vlissingen. Th. P. van Zutphen, stoker Prov. Stoomboot- dienst op de Westerschelde, Vlissingen. P. H. J. Willemse, machinist Prov. Stoorn bootdienst op de Westerschelde, Vlissin gen. W.. J. Roest, stuurman Prov. stoorn bootdienst op de Westorschedde, Vlissin gen. J. L. P. de Zwarte, agent Prov. Stoornbootdienst op do Westerschelde, Vlissingen. D. van der Voorde, ontvanger staigerrcchten, Wolpliaarlsdjjk. Ir P. L. Lraël, ingenieur Prov. Waterstaat, Goes. J. Hoekstra, .amanuensis Prov. Biblio theek, Middelburg. Ir. G. do Regt, In genieur N.V. P.Z.E.M., Vlissingen. H. P. Winkster, bode-schrijver Jh-ov. Griffie, Middelburgterwijl de heer mr van der Harst als secretaris door G. S. benoemd, de Commissie wil dienen en een plaats vervangend secretaris nog door het Col lege moet worden aangewezen. Ambtenaren in dienst der Provincie kunnen lid der Commissie zijn, zegt heel eigenaardig het slot van het 2e lid van art. 6. Dit spreekt wel vanzelf, waar do Commissie er eene is van overleg tusschcn ambtenaren en het College van G. S., omtrent onderwerpen die ambte naren ten nauwste rakend. Die Commissie kan de hoofden van dienst, dio aan G. S. uit dien hoofde toch reeds advies over het een en an der, rakende onder hen ressorteorende ambtenaren uitbrengen, of voorstellen aan het Collego doen, hoeren, alvorens zelf alvies aan het Collego te geven. Aan mij als Voorzitter js thans de taak IJ te installeeren. Niet het minst in de eeuw, die achter ons ligt, bleek de ontwrichting van het maatschappelijk leven en kwam er dien tengevolge een krarhtigo reactie in de kringen der werknemers, die leidde tot organisatie. En deze, heeft meer e-n meer mvloed uitgeoefend en denkbeelden in hoofden in harten doen postvatten, dat er inderdaad is een gomeonschap, een arbeidsgemeenschap, waarin werkgevers on werknemers oigen rechten en plichten hebben, waarin het gewenscht, ja nood zakelijk en menschwaardig is ook sarnon to spreken;- samen vast lo stollen de voorwaarden van samenwerking. Het in- slituut van modczoggingschap in een of andoron vorm, dat van het collectieve arbeidscontract of welke andere ook, re gelde en «geit meer on moer de onder linge verhouding on trarlit verzoening tot stand to brengen, waar vaak strijd Leerscht, voortgesproten menigwerf uit bij zondere persoonlijke, of standsbclangen. Naar mato nu do overheid meer zich moet bewegen op sociaal gebied en een omvangrijke maatschappelijke taak te vervullen kreeg, werd de behoefte leven diger ook bij bot Overheidspersoneel: bij ambtenaren en werklieden in. dienst eener overheid, tot samensprekon. Zoowel in het Rijk als .in meerdere gemeenten en Provinciën heeft dit geleid tot bot instellen van een permanente com missie .van overleg. Dat is ook do oor sprong van onze Commissie van Over leg, waarvan hot ossentiëele bestanddeel is, dat gereglementeerd thans is do wijze van overleg plegen omtrent do arbeids voorwaarden en bet loon eu de aange legenheden van liet personeel in 't alge meen tussche 't provinciaal overheidsge zag en de organisatie 'ilor ambtenaren cn werklieden yoor wat de kern aangaat, aangevuld voorzoover een of andere cate gorie minder goed vertegenwoordigd was door de keuzo der organisaties, vanwege G. S. De verhouding van do overheid tot hot personeel is een geheel andero (lan in het particuliere loven do verhouding tusschen patroon of werkgever en werk nemer, waar vrije personen met elkander een privaatrechtelijke overeenkomst aan gaan, terwijl hier de overheid beslist per slot van rekening en de werknemer slechts de vrijheid heeft, wanneer het hem niot bevalt, den dienst te verlaten. Do uiteindelijke beslissing moet blijven bij do ovorheidsc.olleges, omdat deze de volle verantwoordelijkheid blyvon dragen en nevens d.e belangen van Juin personeel ook die der belastingbetalende burgers hebben in acht te nemen. Het karakter van de Commissie van Overleg is adviseorend en niet bindend. Anderzijds heeft de overheid met de instelling van de Commissie van Over leg erkend dat de arbeidsvoorwaarden niet eenig en alleen vastgesteld kunnen worden naar redenen, die men uit de overheidstaak kan afleiden, maar dat daarbij ook wel degelyk meespreken de algemeene en bijzondere toestanden in het maatschappebjK leven en die in een bijzonder bedrijf, hetwelk de ovorheid moet uitoefenen en waarbij de werxne- mer, die zijn levenskracht aan zijn ambt of functie wijdt, zijn eigen recht heeft op een behoorlijk bestaan, zoo ©eco nomisch als ethisch. Door deze r.aadpleging wordt zeker het overheidsgezag niet naar beneden ge haald. Integendeel is ,het het belang van de overheid voor de vervulling van haar taak dat er vrede en harmonie heerschen en in opgewekte tevreden heid met de overtuiging dat men onder billijke voorwaarden arbeidt, aan de ge meenschappelijke taak ten bate Van het algemeen gewerkt wordt. Die raadpleging sluit allerminst ook de leiding uit. Deze blijft immers onbe paald waar zij thans is, en moet ook blijven, wil het niet op onberekenbare schade voor de Maatschappij uitloopen. Maar samenwerking, samenspreking is noodig, over ,de voorwaarden, waaron der men moet arbeiden. Evenmin als door de instelling van een scheidsgerecht de overheid als instituut onder de controle van dat scheidsgerecht komt, maar slechts een waarborg gegeven wordt tegen onrechtmatige handelingen van overhèidspersonen, wordt het over heidsgezag en de leiding door gemeen overleg geschaad. Ook al kiest men de beste overheids personen, die door hun 'kennis, ruimte van blik, onbevangenheid van oordeel en onpaxtijdigheidszin, waarborg bieden voor de meest objectieve en deugdelijke beslissingen, toch 'blijven zij menschen en kunnen iets verkeerd inzien en feilen. Zal het gemeen overleg slagen, dan zal dit voor oen zeer groot gedeelte van U afhangen. Politiek moet aan Uw beraadslagingen en de vaststelling van Uw advies vreemd zijn. Een eenzijdig let ten op do persoonlijke belangen van een bepaalde groep mag niet plaats hebben. Een deugdelijk, zaakkundig en objectief advies dient gegeven te worden; een advies waarvan de Betrokken overheid evenals de Kroon ten opzichte van de ad- viezon van den Raad van State, niet gauw, en dan nog niet dan gemotiveerd, afwijkt in het meer algemeen belang. Het is een schoone taak, waarvoor wij staan: Daarom is do keuze van Uwe personen ook zoo gewichtig geweest en van zulk een- groot Belang. Niet ieder hooft do gave om ..een objectief advies te geven. Nimmer mogen wij vergeten dat het karakter van de werkzaamheden der Com missie bepaald wordt door den aard van den overheidsdienst, die een geheel bij zonder karakter heeft en waarbij! het ge- zagsedement in alle verhouding zich zal doen gelden. Zoo kan die prachtige eensgezinde sa men werking bevorderd worden, die Zee land tot een der gelukkigst, bestuurde Provincie's maakt en strekkon zal tot do bevordering van de welvaart op stof felijk en zedelijk gebied van ons schoone gewest, waaraan wij onze liefde hebben verpand. Moge God's zegen op Uw arbeid rusten. Ik verklaar U hiermede voor geïnstal leerd. Goes. De Goesche Crt. weet de oorzaak, waardoor de stationsklok de laatste da gen den dienst heeft geweigerd. De sta tionschef was een week met vacantie, en tijdons zijn afwezigheid kon. men niet bij- de klok 11 Nieuwdorp. Gisteravond, omstreeks '11 uur brak brand uit in de schuur van Gebrs Vordonk. In "minder dan geen tijd, stond de schuur in lichte laaie. Het was een groote vuurzee, die op kilometers afstand zeer duidelijk zichtbaar was. De brandklok klepte en spoedig was dan ook de brandspuit ter plaatse van het onheil, doch de geheele schuur was toen reeds uitgebrand. Thans restte nog het huis, dat tegen de schuur stond aangebouwd. Aanvan kelijk werd al het huisraad, meubels, enz. naar buiten gedragen, doch al spoe dig was men den brand in zooverre meester, dat het huis als gered kon worden beschouwd. De brand heeft zeer voel materiëele schade aangericht, terwijl ook de ge heele oogst en bovendien een hengst, een veulen en een vijftal kalveren een prooi der vlammen werden. Oorzaak on bekend. Ned. Herv. Kerk. Drietal to Utrecht, A. Meijers te Hoog©- veen, J. H. F. Remmo to Amsterdam en Ph. J. Vreugdenhil te Gorinchem. Beroepen to Kanteais, C, A. Snoep to Zoutkamp. Aangenomen naar S oh ar mer-I I arksted 0, J. P. J. Palmboom to Boxmeer. Bedankt voor Wilnis, J. G. Woelderink to Hoornaar. Gerof. Kerken, Bedankt voor Lutjegast, M. v. Dijk to Hills (N.-Am.) 1J j f IN#/ twarUn band Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Schiedam, A. M. Berkboff te Amsterdam-West. Oud-Geref. Gemeenten. Bedankt voor Krimpen a. d. IJssel, P. Beekman te Ederveen (G.). Ds F. W. J. Brümmer, Ned. Herv. predikant te Ilansweert, hoopt Zon dag 13 Oct. a.s. afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente, en Zondag 20 Oct. d.a.v. intrede te doen in Hengelo (0.), na bevestigd te zijn door Prof. Dr. G. van der Leeuw, van Groningen. Emeritaat. Het provinciaal kerk bestuur van Overijsel heeft eervol emeri taat verleend wegens voortdurende onge steldheid aan de predikanten dr Th. L. W. van Ravesleyn, pred. der Nederl. Herv. gemeente te Windesheim' en ds J. A. Wen- sinck, pred. der Nederl. Herv. gemeente te Diepenveen. Theol. studenten. Bij' het get- houden admissie-examen voor 'toelating aan de Theol. School te Kampen had den zich aangemeld 12 candidaten, waar van 8 zijn afgewezen. Toegelaten zijn de heeren: H. J. Meijerink te Laren (G.); P. J. Richel te Den Haag; II. W. Riet veld te Doetinchem; R. Zijlstra te Kam pen. Voor het admissie-examen voor de theologische faculteit aan de Vrije Uni versiteit- hadden zich 29 candidaten aan gemeld. De candidaten weiden in twee groepen verdeeld, van de eerste, welke uit lö candidaten bestond, is er één niet opi- gekomen en 5 werden afgewezen. Get- slaagd zijn de heeren: F. E. Boonstra,, Haren (Gr.); R. Dirkzwager, 's Graveur hage; K. Doornbos, Stadskanaal (Pekel- derweg); A. Elshout, Rotterdam; A. de Groot, Langeruigeweide; Js. Janssen» Jr., H. Numan, beiden te Assen; L. Overduin, Leiderdorp; P. Rullmann, Wassenaar. De Unie-Collecte bracht op te Baar land (Kerkcoll.) f 16.46; Driewegen (Z.l f67.55; 's Gravenpolder (Geref. Kerk) f 12.90; Grijpskerke (Z.) f66.81; Koude- kerko 'tZand ,(Z.) f 54.83; «en te Melis- kerke f44.40. Gezakt bij het examen. In „Ons Muloblad" wijst A. van Andel op het hooge percentage afgewezenen bij de M.U.L.O.-examens en zegt: De oorzaak van veel teleurstelling bij onze candidaten moet ik helaas veelal bij henzelf zoeken. De TJtrechtsche voorzit ter van de 2e examonweek zinspeelde in zijn afscheidswoord ook reeds op het zeer slechte gehalte der candidaten. Over onzo groote kinderen is in het algemeen een geest van slapheid en verwijfdheid geko men. Ga 's avonds wandelon: een einde loos goflaneer langs de straat, meestal per rijwiel. Den jongens vooral neem ik hier veel kwalijk. „Uilonbril", leverkleu rige wijde broek, blauw jasje met kope ren knoopen enz. zijn tegenwoordig zaken van het allerhoogste belang. Ziet men hior en daar de jongelui reeds niet met gouden schakelarmbandjos om de pol sen? Bah! Cigaret voor, cigaret na, en bij dat laatste gedoe doen velen onzer meisjes mee; maar dat weten wij zoo niet, en dus is het zoo erg nietl Er is en er wordt in de groote men- schen-maatschappij terecht geklaagd over arbeidsschuwheid. Onzo tegenwoordige jongelui hebben een veel ernstiger kwaal onder de leden: inspanningsschuwheidI O, dat ellendige sflappe in houding en manieren, in denken en doeTy, in leerein en 3pell Dat bederf moet er uitl Eerder kan er geon hoop op beter resultaat komen. Het is mij bij de examens van dit jaar gebeurd, dat een candidaat (een meisje) niet kon antwoorden, vanwege het kauwgummi in haar lief mondje. Hoe vele malen moest mijn collega, een dame, de ellebogen van de tafel weretn, ja zeker, ellebogen onder het hoofd als men geëxamineerd wordt. Een andere collega aan een kopschool met 300 leerlingen verzekerde mij: ,,'t.Zijn allemaal „broerlingen" tegenwoordig". (Excusez du peu s.v.p.ll). Evenwel, ik had me voorgenomen niet met voorbeelden te gaan illustreeren wat ik als hoofdoorzaak zie van veler „zak ken". Liever eindig ik met het aanwijzen van een geneesmiddel, van een 'der vele geneesmiddelen. Als ik nu niet spreek over God en godsdienst is dit niet, omdat ik daarvan geen heil verwacht, of dat ik de waarde ontken van een waarachtig godsdienstige opvoeding. Daar verwacht ik juist alles van! Thans blijf ik op school-paedagogisch terrein. En dan moet het den kant op van bewuste karakterop voeding. Hier ligt voor den opvoeder de zwaarste taak. Het puberteitskind van onze dagen moet dagelijks met zulke sterke en hooge karakters, met zulke plichtsgetrouwe op voeders in aanraking komen, dat slap- beid i® zulk een, omgeving bijna oinmo- gelijk wordt. Voor wie lezen kan, wil ik wel zeggen, bij welken opvoedkundigen regel ikzelf ben opgevoed: Eisclit van uw leerlingen het onmogelijke en ge kunt verwachten het mogelijke; eiseht Lpt mo gelijke en ge ontvangt het middelmatige; eischt het middelmatige en ge krijgt knoeiwerk 1" 1 Een tjalkschip in nood. Zater dagavond te 8 uur gaf oen tjalksohip, "gelegen onder de Vliehors, tusschen Texel en Vlie land, noodseinen. Do schipper stak?, om do aandacht te trekken, alles wat aan boord brandbaar was, in brand. Oirekt voor de te Cocksdorp geslatioimeerde reddingsboot uit, doch te 12 uur keerde deze onverrichterzako terug; bet schip was door de onstuimiga zoo niet te bereiken. De tjalk ,gaf echter nog steeds noodsignalen. Die bemanning van do reddingsboot had van een anderen schipper vernomen, dat de schipper van de om hulp vragende tjalk bij het leeghoozen van zijn sloep was losgeraakt en weggedreven. Te mid dernacht voor het stoomschip „Bomrif" uit olm de tjalk! assistentie te verleenen. ITalf twee gelukte het verbinding te krijgen. De tjalk) werd naar de reede van Cockdorp go- sleept, waar men te half drie arriveerde. Do vrouw van den schipper vertelde, dat zij met haar vier kinderen een vreeselijkcn nacht had doorgebracht. Een crisis in de glasteelt? Sedert verleden jaar de tomatenteelt min der loonend bleek, althans een belangrijk ge deelte van den tomatenverbouw, beginnen er in de kringen der vaklieden steeds duidelijker uitgesproken vermoedens te worden gehoord omtrent een naderende crisis in de glasteelt aldus schrijft D(r Ir I. R(ietaema), direc teur der R. IC. Land- en Tuinbouwschool te Breda, in „De R. K. Boerenstand". En doze vrees voor een crisis is volkomen gegrond. Een crisis zal haast met zekerheid komen. De ongehoord snelle uitbouw van oen paar hoofdtakken der glasteelt (tomaten en drui ven) heeft toevallige oorzaken gohad, n.l. dat deze beide gewassen in de laatste jaren groote uitvoerproducten zijn geworden. Europa leerde tomaten kennen, Nederland leerde tomaten telen en druiven verzenden, waarvan het de teelt reeds tevoren had uit geoefend. Noch do toeneming van het, aantal men schen in West-Europa, noch hun hooge wed vaart of hoogore levensstandaard, noch do betere vervoermiddelen zijn in staat om op den duur afzet te kunnen bieden voor hot gewas van zich zoo reusachtig snel verme nigvuldigende broeierijen. En dat des to min der, omdat één der omstandigheden, die gun stig zjjn geweest voor de tuinderij hior to lande, n.l. de steeds beter wordende vervoer middelen, ook gunstig is voor onzo mededin gers. Met de tuinderij in Nederland ontwik kelde zich die in Italië, dat meedoet in don wedloop naar de beste markten. Hot is het oude lied: de Zuiderzon doet de cultuur in deze streken concurrentie aan, een strijd, die reeds eeuwen aan den gang is, die reeds vele slachtoffers heeft geëischt en nog wel meer zal eischen. Dr Rietsema wijst in dit verband op do teelt in Nederland van sinaasappelen, citroe nen en ananassen in broeikassen, welke door het verbeterde verkeerswezen bijna geheel is uitgerooid. Het snelverkeer hoeft ons uit Zuid- Frankrijk een bloemenovervloed gebracht, die onzen bloem enk weekers tot ernstig nadoel werd; sindsdien is het onzen .bloemisten nog slechts mogelijk, ooi mot, enkele soorten van bloemen die hier bijzonder wal), gelukken, of slecht hot vervoer verdragen, m de vroego wintermaanden winst te maken. Onze vroege aardappelenteelt is door do Italianen, om een nieuwer voorbeeld to heb ben, zóó geknakt, da,t het do vraag is, [of zij ooit woer tot haar ouden luister zal geraken. Nog nieuwer zijn de klachten over tomaten en druiven. Wij moeten niet vergeten, aldus Dr Rietse ma, dat het ons hier met behulp van glas vaafc slechts gelukt om dingen voort te bren gen, die men in Zuidelijker landen zonder het buitengewoon dure hulpmiddel kan ver bouwen. Wiel beschouwd, is het een groote dwaasheid, hier met hooge kosten tomaten en druiven te verbouwen, die beter van smaak, zooveel goedkooper in 't Zuiden groei en en op betrekkelijk goringon afstand van de centra van gebruik. Waarlijk, 'het ziet er niet naar uit, dat wij op den ouden weg nog lang kunnen doorgaan. Wel hebben wij. langen tijd door onzo uitne mende organisatie en door pnze energie en oude handelsbetrekkingen een voorsprong ge had op de Italianen, Algerijnen, en Spanjolen, maar daar kan een eind aan komen, zooals er, dank zij een ietwat onverwachte opleving een eind is gekomen aan do Bla.pheid-.der Ita- liaansche mededingers. We zullen moeten zien op andore wifzo aan den kost te komen. In de Hollanden is do ooft- en groenteteelt bezig „plaats te ruimen voor den verbouw van bloemgewassen, bollen, rozen, snij groen, e.d. Het is mogelijk, dat het dien kant uitgaat, doch lang niet zeker. Blij vende goede uitkomsten zullen, volgens Dr Rietsema, alleen .te verwachten ztfn met zulke gewassen, waarin we niet veel mededingers op de markt ontmoeten, en dat zijn niet 'in de eerste plaats tomaten en druiven, doch moeilijk vervoerbaar goed, wintergewassen, voorjaarsgroen ten, komkommers, e.d. De 'resultaten van het landbouwbedrijf. In de jaarvergadering van de Noord-Rrab. Mij van Landbouw, gaf de lieer P. M. iSnecp een beschouwend jaaroverzicht. Wat do bedrijfsresultaten in het landbouw bedrijf in bet algemeen betreft, deelde epr. mede, dat, indien pacht en 5 pot 'rente wordt berekend, in 1926 van de 95 gecontroleerde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2