Wat er deze week voorviel Het Zeeuwsche hoekje. Berlijnsche Brieven. Gemengd Nieuws. fill Jl«l JU—JJJ ,1 I. I M III Do parlementaire werkzaamheden zijn wederom hei-vat. Dinsdag j.l. sprak H. M. de Koningin in do vereenigdo zitting; der Stilten-Generaal de troonrede uit en een paar uur daarna bood do Minister van Financiën do staatsbogrooting voor 1930 aan. De Tweede Kamer koos zich en de Eerste Kamer kreeg een voorzitter en zoo kan onze volksvertegenwoordiging! weer aan het werk. Uit de staatsbogrooting bleek wel, dat do financieelo toestand dos lands nog al tijd zorgcischend is. Straks in 1931 komt de Staat weer voor groote uitgaven te staan als het wetsontwerp inzake Üo financiëele verhouding van Itjjfc en Go- meenten in werking treodt. Het wil ons voorkomen, dat de land bouw over de bcgrooting vau 1930 niet ontevreden kan zijn. Aan tal van won- schen (meer steun voor de paardenfok kerij, meer land- en tuinbouwscholen, uit breiding van don voorlichtingsdienst, enz.) wil do regeering tegemoet komen. Van belang is ook bet voornemen van de Postdirectie, öm tot verlaging van bet briefport over te gaan. Het Amstordamsche Gerechtshof is deze week mot de behandeling van do gerucht makende GiessenNicuwkerksche moord zaak gereed gekomen. Do eisch van den advocaat-generaal was vrijspraak. Blijkens de beantwoording van vragen van bet Eerste Kamerlid Mendels trok deze zaak ook de aandacht van den Minister van Justitie, zoodat Awe er later nog wel meer van zullen booron. Er zijn dan ook hoogst eigenaardige dingen aan bet licht gekomen. Mot do lucbtpostverbinding met Indië is hot uii volle ernst. Hot tweede vliegtuig is Donderdag j.l. vertrokken. De gevreesde ziekte, alastrim, breidt zich nog steeds uit. Ook in onze provincie kwamen een paar gevallen voor. Moge God ons land genadig zijn en ons be waren voor een epidemie, die vele men- schenlovens kost. Met dankbaarheid mag erkend, dat het aantal sterfgevallen tot heden op verre na niet zoo groot is als bij de eigenlijke pokken. Te Genève is men druk aan het beraad slagen over de ontwapening. Eensgezind heid is er, blijkens de verslagen, nog nietonder de mogendheden. Men i3 zich ton volle vSa de groote moeilijkheden bewust. Er schijnt inzake beperking der vloot- bewapening tusschen Engeland en Ame rika wel ©enige overeenstemming te zijn bereikt. Deze beide willen dan ook Frankrijk, Italië on Japan uitnoodigen tot een vijf-mogendheden-oonferentie voor dit doel. Maar de drie laatste moeten zich niet kunnen vereonigen met de opvat tingen der beide eerste. Tusschen Mussolini, den Italiaanschen dictator, en den Paus is weer eens een debat gevoerd over de verhouding van het fascisme tot de kerk. Mussolini sprak eerst een redevoering uit. Maar de Paus liet er geen gras over groeien en gaf spoedig antwoord daarop. Niet alleen toon en inhoud van 's pausen toespraak, maai- ook bet feit, dat bij bet noiodig achtte dadelijk op het betoog van den Duoe te antwoorden, toonen wol dui delijk hoe scherp de strijd is, die thans in Italië tusschen kerk en staat wordt ge voerd. In zijn jongste rede heeft Mussolini nadrukkelijk voor den staat aanspraak gemaakt op bot recht tot opvoeding van de jeugd. Het groote twistpunt met de kerk, die van baar kant zich niet slechts tegen dezen aanspraak van den staat ver zet, maar voor zich zeiven bet recht op de jeugd opeischt. Scherp en duidelijk heeft de Paus het recht van de katholieke jeugdbeweging verdedigd en getoond, dat h ij volstrekt niet voornemens is to© te ge ven aan de aanspraken van het fas cisme, dat de ziel van de jeugd voor zich opeischt. Dat kan nog wel eens aanleiding tot een conflict geven. De Zondagsrust in onze pro vincie. Drie aanvallen van links-. Liberale en socialistische sprekers en schrijvers laten het telkens weer voor komen, alsof bet de Christenen zijn, die te pas en te onpas hun stokpaardje, de Zondagskwestie, van stal halen. Zoo stelt men het b.v. vrij geregeld in de Staten onzer provincie voor en op grond van zulk een onjuist vermoeden schreef de vorige Zeeuwsche „Men" in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" geregeld over „de Zondagsheiligers". We mogen de zaak, op grond van ge beurtenissen van den laatsten tijd wel omkeeren. Het zijn juist de mannen ter linkerzijde, die niet kunnen nalaten te tornen aan wat op het punt van Zondags rust in onze provincie is bereikt. Het was b.v. de liberale en socialisti sche pers die groot kabaal maakte over wat oen Franschen toerist des Zondags te Breskens was overkomen. Het was het vrijz.-dem. Statenlid, mr Adriaanse, die in het gebeurde aanleiding vond, om zwaarwichtige vragen aan Ged. Staten te stellen. Helaas was er een meerderheid in Gedep. en Prov. Staten (alle Roomsch- Katholieken en een enkele Chr. Histori- fiche sloten zich bij de linkerzijde aan), die wist door te zetten, dat op het traject VlissingenBreskens voorloopig des Zon- IN DEN Z00L0GISCHEN GARTEN TE BERLIJN. Er zijn van die dingen, waar ik persoonlijk weinig voor voel. Bijvoorbeeld voor een mu seum, waar, de schilderijen van groote mees ters zich hangen te vervelen. Of voor een dierentuin, waar leeuwen en tijgers achter de tralies liggen te suffen. Ik bewonder het uithoudingsvermogen der menschen, die zulk een geestelijk en lichamelijk vermoeiende rond wandoling als een pretje, oen ontspanning boschouwen; ik betwijfol echter sterk, of ze er hun kennis mee hebben verrijkt. Het station Zoologischer Garten is menigen landgenoot welbekend. Velen stappen hier, met den tioin uit Nederland naar Berlijn komende, uit wa.nt men is dan opeens in 't gezellige Westen der stad en kan van daaruit elk ander stadsgedeelte met velerlei verkeersmid delen gemakkelijk bereiken. Onderweg naar de voorstad, waar ik woronachtig ben, kom ik dag in, dag uit langs den Bahnhof'Zoo (gelijk wo dat afkortend plegen uit te drukken) maar vorder dan 't station ging ik niet. Tot eon visite aan den dierentuin liet ik me een voudig niet verleiden. Totdat dezeir dagen een vriendelijke dame mij eir tot mijn eigen verbazing toe wist over te halen. Ik zou er haar, zoo beweerde zij, een plezier moe doen. En wie doet een vriendelijke dame nu niet eens een plozier? Sffijj gingen in den ochtend, want dan is 't er minder druk, kan men dus alles op zijn .gemak afdoen. We troffen 't wel. Lutz Hoek, de zoon van den ook in Nederland welbekenden directeur van de Zoo, professor Heek, maakte zijn gebruikelijke rondwandeling met den veearts, zijn assistent, enkele tuin lieden en ©en paar controleurs. Ondanks de drukte van 't enorme bedrijf had hij nog don tijd, om mijn belangstelling te bevredigen. Ik vroeg hem, of al die stomme dieren in den loop dar jaren nu zoetjesaan tam geworden zijn? Neenl luidde het deskundige antwoord, want er zifn dieren, op wie wij menschen weinig of geen invloed kunnen uitoefenen. Ik vroeg, of het voeder niet een brug vormt tus schen mensch en dier, of dus de beambten, die 't verre van gemakkelijk voederen der wildo dieren op een nauwkeurig vastgestelden tijd, eiken dag ten uitvoer brengen, de vij andschap der dieren in vriendschap veranderd hebben? In sommige gevallen komt dit voor. Maar lang niet altijd. Deze beambten hebben een baantje, dat ik niet graag voor mijn rekening zou nemen, ook al moet ik als jour nalist vaak .menschen meemaken, die sterk aan wilde dieren doen denken. Lutz Heek vertelde mij, hoe sterk het geheugen der die ren is; ze onthouden elke manupulatie der arbeiders, vergeten niet, wie ze in een be paalde kooi heeft gestopt t»gen hun zin, wie hen behandeld heeft in geval v.in ziekte ol operatie, wie hen behandeld heeft op een wijze, welke ze onaangenaam hebben gevoeld. Hoe schefper het instinct, dus te sterker het geheugen. Lachend luister ik naar 't verhaal van den ezel, die tien jaar wachtte, voordat hij een hem toegediendem schop met rente teruggaf! Maar dresseuren geven toe, dat een 'dier een bepaalde behandeling niet ver geet en eraan terug denkt, als wij menschen het allang vergeten zijn. Men gaat bij de behandeling en verzorging der dieren volgens een bepaald systeem te werk. Elke beambte heeft zijn ressort, let dus geregeld op de onder zijn leiding staande dieren, slaat ze gade en doet vaak allerlei ontdekkingen omtrent hun geaardheid en le venswijze. Zoo moest onlangs een aap in zijn oude kooi worden terug gebracht, omdat hij in nieuw gezelschap door zijn kameraden werd mishandeld. Het publiek lette daarop, over legde met den beambte en deze bracht rapport uit wat tot het door velen gewenschte gevolg leidde. Het Berlijnsche publiek schijnt vee) van dieren te houden. Bepaalde bezoekers heb ben hun lievelingsdieren en bepaalde dieren letten op de bezoekers, van wie ze weten, dat dezen iets voor hen over hebben. Is dat niet alleraardigst? Er bestaat een druk, ge regeld contact tus'schen de Berlijnsche jeugd en de apen, kangoeroe's, herten, kameelen, oli fanten, zebra's, Voor de apen moeten de kin deren echter oppassen, want deze zijn zoo luimig als 't weer en overmaat van tamheid wordt hier allerminst voor gewenscht gehou den. 't Schijnt, dat onze hooggeroemde be schaving op bepaalde dieren verre van gunstig dags een Loot meer zal varen. Een ander feit. Goes is een stadje met een blijkens de stembuscijfers steeds groeiende recbtsche meerderheid, waar bet overgroote deql der bevolking prijs s'telt op Zondagsrust. Daar is laatst (4 Augustus) op Zondag morgen, terwijl het in alle 'kerken gods dienstoefening was, op den openbaren weg, in bet hartje der stad, door de re dacteuren der liberale Goescbe en Mid- delburgsche Couranten, met toestemming van den vrijzinnigen burgemeester, een dans- en zanguitvoering in elkaar gezet, teneinde enkelen Amerikanen gelegenheid te geven daarvan een filmopname te maken. Triomfantelijk schreef den anderen dag de (liberale) „Goesche Courant" daarover, prees hemelboog den ,Goeschen burge meester, di© nog eens weet voor de belangen van Goies op te komen en maakte vrij spottend gewag van „zekere IloUandsche mentaliteit, die door een ge deelte van onze bevolking op Zon- en feestdagen gecultiveerd wordt". Natuurlijk betreuren wij ten zeerste deze publieke schending van het Godde lijk Sabbathsgebod waarbij ook bet zang koor van den heer Tamminga nit Goes en het gezelschap van den heer Mazure uit Middelburg betrokken waren. Zeker waren hier redenen te over geweest, om aan vreemde] ingan op beleefde, maar dui delijke wijze te kennen te geven, dat wij hier dien. Zondag als rustdag wenschen uitwerkt. Ik word voorgostcld aan Prof. Dir L. Ilock, on dozo vortolt rno, dat or van bopaalda zjjdo ovor gedacht wordt, om do Zoo naar oen ander doel van Berlijn te vorleggon. Maar van die plannen wil hij niets weten. Ruim 20.000 menschen zijn lid van den Zoo en in allo deelen dor wereld woot mein, dat deze dierentuin ligt bij 't station, dat naar heim genoemd wordt. Hoe grooter do wereldstad wordt, des te meer blijft het gewenscht, dat men dezen dierentuin als een oase in de woestijn behoudt op dezelfde plaats. Hier kun nen duizenden uitrusten op de banken en stoelen .welke overal gratis ter beschikking zijn en ik moet toegeven, dat het een genot is, in den weiverzorgden tuin een uurtje uit te blazen. Geheel togen mijn oorspronkelijk plan blijf ik ronddwalen, tot in den namiddag, bewonder do zebra's, welke riikspresidont von Hinden burg uit Abessinië ten geschenke kreeg. Men brengt me naar de bizon's, welke gerekend worden tot do laatsten van hun geslacht. Pas kort geleden hoeft de koe Boitzi oen kalf ter wereld gebracht en dit eisoht bijzondere zor gen, om h ras te behouden. Mijn geleide haalt m-o over, om tot het voederen der wilde dieren te blijven. Had ik 't maar niet gedaan. Precies op den aange geven tijd zijn alle leeuwen en tijgers in hun kooien aan den binnenkant. Ze knorren en brullen en brommen, zwaaien met den 'staart, bijten elkander wreedaardig en gaan bar- baarsch te keer. Ze hebben honger en schijnen ons, die nieuwsgierig toezien, als hun nar tuurlijke vijanden te haten. Die wagen met vleesch komt aangereden. Ik denk aan de oor logsjaren, toen menschen voor zulk ©en voor raad vleesch hun laatste geld over geihad zouden hebben. Wat zullen deze dieren het toen miserabel hebben gehad I De kalme, be zadigde beambte neemt een hark, prikt in een brok vleesch en steekt 't door de tralies. Nu gaat do pret beginnen. Een grieizelige pret maar Jan Publiek houdt klaarblijkelijk van griezelige dingen. De beesten gaan elkaar te lijf, willen elk 't deel hebben, dat den ander wordt toegestoken, bijten, brullen, vechten en tuimelen door de kooi. Het is ©en lawaai van belang. Eindelijk heeft ieder zijn deel te pak ken. Ze gaan liggen in een hoek van hun kooi, houden 't stuk vleesch tusschen hun poolen, kijken de menschen aan, of ze willen zeggen: ga nu toch eindelijk heen en laat ma ten minste op mijn gemak vreten Ik begrijp dien wenk opperbest en goef er niet ongaarne gevolg aan. Weegt de leerzaam heid van al dit griezelig gedierte, zoo vraag ik onderweg mijzelf af, waarlijk genoegzaam op tegen het feit, dat 't ontrukt werd aan de sfeer, waar het in werkelijkheid thuis hoort? Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen. Toen B. en W. ©enige maanden geleden vernamen, dat de regeering de beslissing had genomen, dat ongeveer de helft van het door de gemeente in verband met den bouw van de R.H.B.S. aan bet 'Rijk in eigendom overgedragen terrein voor open luchtspel voer dit doel zou worden be stemd, hebben zij1 zich onmiddellijk met het Rijik in verbinding gesteld, tenein- de het. overige terrein tegen betaling van een nader overeen Te komen vergoeding terug te krijgen. Het in 1918 afgestane terrein is gelegen aan den Singelweg, hoek Paul Krugerstraat en De Lannoy- straat, en is 1.58.60 H.A. groot. Voor sportterrein is ongeveer 0.78.66 H.A. noo- dig en rest dan nog 0.80.14 H.A. B.. en W. hebben zich in overleg met de com missie voor het grondbedrijf bereid ver klaard dit terrein terug te koopen voor denzelfden prijs van 1918 en wel voor f 5 per vierk. M. Thans kunnen B. en W. mededeelen, dat de onderhandelingen met het Rijk een gunstig resultaat hebben gehad en dat, behoudens bekrachtiging van den Raad en goedkeuring van Ged. Staten, de koopovereenkomst kan worden gesloten. De Regeering is zoo welwillend geweest op verzoek van B. en W. aan de gemeente af te staan het terrein gelegen aan den SingelwegLannoystraat, met een strook aansluitende aan den gemeen tegrond gelegen aan de Verkuijl Quakkei- laarstraat, zoodat een en ander geheel aansluit met de plannen, zooals Bi. en W. zich die ter .plaatse gedacht hebben en waarover zij vooraf overleg hebben ge pleegd met de Commissie voor het Grond- te handhaven en dat de hoeren op' dia- der© dagen, konden filmen zooveel zo maar wilden. i Het zou land m volk niet toit oneier strekken als in Amerika bekend werd, dat hier do Zondag in eerei wordt ge houden. Men zou zulks daar zeker respeo- teeren. Het feit heeft inmiddels plaats gehad. We kunnen alleen hopen, dat het bij de zen ©enen beer blijft en dat onze recht- scbe Raadsleden hier een ooigje in 'tzeil zullen bonden. Een deTde feit. Do in meerderheid over wegend liberale Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden besloot aan den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie te verzoeken de telegraaf- en telefoonkantoren te Middelburg en Goes den geheelen Zondag open te stellen, een besluit, waartegen enkele rechtsche leden dier Kamer bezwaar hebben ge maakt. I Op welke gronden vroeg men dit? Al lereerst, «opdat de doktoren in de ge legenheid zouden zijn. den geheelen Zon dag op de snelste wijize hulp tei ver leunen. En ten tweede op' overweging van zakelijke belangen. Wat het laatste be,treft, daarom ban men het best even glimlachen. Om enkele personen te gerieven die wellicht in de week tijid hebben om allerlei genot en af leiding te zoeken, maar die des Zondags morgens hun gewonei werk willen verrich ten, om dan misschien des middags een bedry'f. B. en W. stellen daarom voor 8014 viork. M. grond terug te koopen voor f5 per vierk. M. Door het hoofdbestuur van den bond van Politiepersoneel in Nederland is een subsidie gevraagd voor een door dien Bond in bet leven geroepen cursus, met bet doel na gehouden examen een akte van bekwaamheid als agent van politie uit te reiken. Gebleken is, dat er op' het oogenblik 5 bonden bestaan, welke po- litiediploma's uitreiken. Zoo is er o.a. de Alg. Nederl. Politiebond, die reeds on geveer 25 jaar een examen heeft gehou den en evenmin subsidie geniet. Zoo nu het verzoek van adressant ingewilligd wordt, züllen ook de andere bonden al licht om subsidie komen. Voorts bestaat de cursus van "adressant nog slechts één jaar en heeft hij ook - slechts éénmaal examen gehouden, waar aan betrekkelijk weinig candidaten heb ben deelgenomen. B. en W. stellen dan ook voor afwijzend op dit deel van het adres te beschikken, doch hebben geen bezwaar ook de akte van dezen bond te erkennen en de bezitters f 25 toelage per jaar toe te kennen, met dien ver stande, dat deze toelage slechts voor één diploma wordt verleend. Bij raadsbesluit van 31 Mei j.l. is aan de Vereeniging tot verbetering van de volkshuisvesting te Vlissingen en omlig gende gemeenten medewerking toegezegd bestaande in het waarborgen van rente en aflossing van een eerste hypotheek op 19 woningen, te verstrekken door de Rijksverzekeringsbank. Thans deelt de vereeniging mede, dat zij voornemens is nog een 90-tal arbei derswoningen te stichten en wel nabij de bovenbedoelde 19 woningen aan de Irislaan. De kosten zijn geraamd op f 317.500 en de Rijksverzekeringsbank is ook nu bereid 85 pCt. daarvan te lee- nen als eerste hypotheek, terwijl voor de overige 15 pCt. niet bij de gemeente zal worden aangeklopt. Waar hot motief hetwelk B. en W. in bun voorstel ben treffende de 19 woningen aanvoerden, te weten, dat tal van woningen tengevolge van de onteigeningsplannen der Kon. Mij „De Schelde" aan de woningmarkt zul len worden onttrokken, ook thans nog geldt, zijn zij van oordeel, dat ook deze plannen door de gemeente dienen te worden gesteund. Bij dit voorstel sluit een tweede aan om ook nu den benoodigden grond ter oppervlakte van 785 vierk. M. te verkoo- pen aan de vereeniging voor f 1 per vierk. M. en dezen grond uit de pacht van J. Goedbloed te nemen met ingang van 1 Oct. en dezen een evenredige ver laging van de pachtsom toe te kennen. Voorgesteld wordt om aan J. Looi- sen te verkoopen 134 vierk. M. aan de Paul Krugerstraat voor f 15 per vierk. M., doch af te wijzen een verzoek van J. Warren tot verkoop van een perceel grond aan den Boulevard de Ruyter, ter lengte vau 13 M. tegen f 5 per vierk. M. bouw grond en tegen f2 per vierk. M. voor den overigen grond. B. en W. wijzen er op, dat de prijs van dezen grond destijds is bepaald op f 10 per vierk. M., waarbij rekening is gehouden met de ongunstige omstandig heden, waaronder ter plaatse gebouwd moet worden. Anders zou genoemde prijs aanmerkelijk hooger zijn geweest. De meerderheid van B. en W. acht het niet gewenscht van de eenmaal door den raad vastgestelde prijzen af te wijken, mede met het oog op het scheppen van een "precedent. Voorgesteld wordt de pacht van een stuk grond, in pacht bij mej. Wed. C. Adriaanse te Koudekerke, waarvan 150 vierk. M. is verkocht, te verminderen van f85 op f81 per jaar te beginnen met het pachtjaar 1929. B. en W. stellen voor aan de Vereen, tot Bevordering van Chr. Onder wijs f 382 toe te kennen voor het aan schaffen van nieuwe leesboeken voor het vierde, vijfde, zesde en zevende leer jaar van de Oranjeschool aan de Bloe- menlaan en van gemeentewege 4 banken te doen leveren, noodig door de uit breiding van het aantal leerlingen der eerste klasse. Nog wordt voorgesteld voor een nieuwe Salamanderkachel voor de school aan de Wagenaarstraat f27.50 autotochtje te maken en des avonds een fuifje te hebben, moeten de telefo nisten hun vlijen Zondag opofferen 1 Hier zit natuurlijk achter het streven dat in een land als Rusland reeds in een daad is omgezet om den Zondag steeds meer als een getwone dag te be schouwen. Het liefst zag men hem offi cieel afgeschaft. Deze „zakelijke belangen", waarover men in de Kamer van Koophandel zoo allergewichtigst 'kan redeneeren, maken het natuurlijk ook noodig, dat des Zon dags de post weer wordt besteld. Er zijn in dien geest in genoemde Kamer al herhaaldelijk stemmen opge gaan. Ik denk b.v. aan den heer Jero*- nimus. En een blad als de „Goesche Courant" (dat nog niet zoo lang geleden met ophef melding maakte van wat op sociaal gebied door de liberalen zou zijn tot stand gebracht I) heeft er ook reeds het pleit voor gevoerd. De organisaties van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel weten dus, wat hun van die zijde te wachten staat Heit streven is er bij een zekere groep, om alles, wat op ,het gebied van Zondagsrust op bet publieke terrein bereikt is, ongedaan te maken en de oude toestanden terug te doen keeren. Burg. en Weth. van Middelburg heb ben dan ook geen motieven kunnen yin- den, om het verzoek van de Kamer van Koophandel te steunen. Die „zakelijke be langen" wegen dus bjj het Dagelijksch en voor 6 oocosmatton f26.20 aan diö voroöniging too to staan. Voorgesteld wordt aan hot „Tnriof der kosten vau opneming en' verpleging in het Gasthuis te Vlissingen" toe to voegen, dat bij opname van niet-ingo- z©tenen in de barak voor lijders aan be smettelijke ziekten, per dag f 4 zal moe ten worden betaald. Door het Bestuur der Stichting „Moederheil" te Breda is een subsidie aangevraagd voor haar doorgangshuis voor ongehuwde moeders eu hare kin deren met het doel, dit een opleidings school voor vroedvrouwen, kraamver pleegsters enz. te doen worden. Tegen over het verleenen van een snbsidio wordt de gemeente de gelegenheid gebo den tot opname van moeders, gehuwd zoowel als ongehuwd, tegen lage tarie ven. Daar met het oog op den afstand on de daaruit voortvloeiende vervoerkosten wel zelden zal voorkomen, dat opname van Vlissingsche moeders in deze stich ting plaats vindt, stellen B. en VV. voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Daar het bedrijf van de N.V. „H. Butzers Beton- en Waterbouw" te Den Haag voor wat Vlissingen betreft met ingang van 30 Augustus "j.l. is opge heven, stellen B. en W. voor den aan slag in 'de zakelijke belasting op bot bedrijf voor die N. V. met 4/12 van f1620 of f540 te verminderen. Nonchalant ©n niet galant. Dinsdag arriveerde in Maastricht een trein. Maar dat niet alleen.in een der wagons werd een tasch gevonden door een spoor- man. Deze tasch bevatte niet minder dan éón en dertig gouden dameshorloges, mitsgaders vijf tien heerenhorloges, goud en zilver, door el kaar. 't Was werkelijk een hoopje metaal bij el kaar, wat men niet graag zoo-maar zou wil len verliezen. De verliezer in kwestie voel de daar blijkbaar evenmin voor en haastte zich zijn eigendom te trachten terug te krijgen. En uit pure dankbaarheid een andere beweegreden is tenminste nauwelijks aan te nemen uit pure dankbaarheid dus, schijnt hjj heel voorzichtigjesdank je wel" gezegd te hebben. 24uur hangende aan 'ntouw. 2 Duitsche toeristen zijn bij een gevaarlijke klim partij' in de Latemar-groep in een diepen af grond gestort. Het touw, waaraan zij waren verbonden, bleef aan een rotspunt vastzitten, de berg beklimmers gleden uit en bleven 24 uur in de lucht handen. Ondanks allo mogelijke po gingen om hulp to brengen, slaagden de gid sen en andere bergbeklimmers er niet in, hen te bevrijden. Zij violen tenslotte naar beneden «en werden verpletterd. Alastrim. Te Delft zijn gisteren elf nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. Te Rotterdam is een conferentie gehouden met de hoofden der districtsafdeelingon van don geneeskundigen dienst, teneinde te ko men tot een uniforme regeling van de be strijding van do alastrim. Volgens Dr Kleyn- dert zijn de vele twijfelachtige gevallen oor zaak van do verspreiding van do alastrim te Delft. Predikant-dokter. Ds J. C. H. Scholten, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam on leider van de Evangelisatie „Het Vischnet" aldaar, die den laatsten tijd zieken door persoonlijk magnetisme behandelt, deelt nu mee, dat het getal zij'ner patiënten dagelijks toeneemt. Omdat onder hen een groot getal is, wier ziekte hij niet doorgron den kan, heeft hij een oproop voor eon ge>- neeshear gedaan, die hem in alles kan bij staan en inlichten. Een bom in de hanobalkon. Bij' herstelwerk aan het dak van een huis te Southend, ontdekten werklieden in do ha- nebalken in een handdoek een bom uit een vliegtuig, die nog volkomen intact was. Bij onderzoek bleek, dat het huis bij een afwoer- raid van Engelsehe vliegtuigen in het begin van 1917 door een Engelsehe bom getroffen was, «die wel het dak vernield had, maar door een wonderlijke samenloop van omstandig heden, niet ontploft was. Ruim tien jaar hoeft Bestuur der gemeente niet zoo zwaai'!1 Wat het andere motief (het medische) betreft, bier moet men' toch ook niet overdrijven. Zeker, momenteel kan men 's Zondags slechts een paar uur per dag telefoneeren en dus dokter of zieken huis opbellen. Maar dan denk ik aan de vele dor pen, waar men niet eens op werkdagen op alle uren van de telefoon gebruik kan maken 1 Worden de menschen daar in medisch opzicht zooveel lager getaxeerd? Daar komt bij, dat Middelburg eu Gees toch niet de oppervlakte van een we reldstad hebben. Heeft men om een af andere reden dokter of ziekenhuis noo dig, dan kan men die per auto of fiets toch binnen enkele minuten bereik©». Ook heb ik vernomen, dat op aan vraag de doktoren van slad en dorp in sluitingstijd een rechtstreeksche door- loopende verbinding kunnen krijgen met een ziekenhuis, zoodat zooveel moge lijk aan de bezwaren wordt tegemoet ge komen. Het heeft er dan ook alles van, dat „men" het medische motief gretig aan grijpt, om daardoor zijn doel te bereiken. Had ik geen reden om hierboven to schrijven, dat men ter linkerzijde druk doende is te tornen aan de Zondagsrust? Laten wij op onze hoede zijn. LÜCTOR.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6