No. 299 Zaterdag 21 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland v-ROSSEM's ZEEPAARD IScr NEDERLANDSCH-INDIË Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Overheid kan niet alles. BANK-ASSOCIATIE N.v. - GOES Meer en betere Eieren Voedert steeds JOH. QUINTEN Buitenland. Binnenland LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING 1 Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. Directeur-Hoofdredacteur: Ft. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fO.OR Prijs der A d v e r t e n t i n 14 regels f1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met. 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Bij al de teleurstelling die de jongste Kabinetsformatie heeft gebracht, stemt het toch tot dankbaarheid, dat we een Kabinet hebben, dat bij zijn eerste pu bliek optreden begint met ootmoedige er kentenis uit te spreken voor de zegenin gen die de Almachtige God ook dit jaar ons volk beeft geschonken en voor den wachtenden arbeid Gods zegen inroept. Dit neemt echter niet weg het feit, dat de Troonrede waarmede H. M. de Konin gin j.l. Dinsdag de zitting der Staten- Generaal opende, volstrekt niet alles geeft wat wij gaarne zouden wenschen. Het kloeke geluid van 1925, toen met beslist heid werd uitgesproken, dat zoowel voor wetgeving als'bestuur handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volksle ven richtsnoer bleef, werd thans gemist. Wanneer wij deze Troonrede leggen naast het program van actie der Anti- Revolutionaire partij, dan zien we een niet onbelangrijk verschil. Denk slechts aan wat daar gevraagd wordt inzake Zon dagsrust, stemplicht, land- en tuinbouw- onderwijs, middelbaar- en hooger onder wijs, staatsloterij, enz. Nu behoeft dit niet te verwonderen. In de eerste plaats al omdat in een Troonrede slechts hoofdpunten worden aangegeven, maar dan ook, omdat de A.-R. partij gevormd wordt door slechts een klein onderdeel van de bevolking, zoo dat men niet kan verwachten dat naar haar program ons volk zal worden gere geerd. Daarbij komt nóg, dat haar directe in vloed door de gebeurtenissen van den laatsten tijd zeker niet is versterkt. Zij moge dan in sommige opzichten vrijer staan, nu we niet hebben een met haar hulp tot stand' gebracht parlementair Kabinet, aan den anderen kant moet niet worden vergeten, dat zij nu ook niet in staat was op het Regeeringsprogram in vloed uit te oefenen. Degenen, die zoo hard juichten over de verbreking van de rechtsche samenwer king, mogen aan deze zijde van de zaak weleens ernstig aandacht schenken. Zij zijn. het geweest die de Prot. Ohr. partij voor een deel van haar invloed hebben beroofd,, Onder een rechtsch parlementair Kabinet zou ongetwijfeld voor onze be ginselen meer bereikt zijn, dan thans het geval is. Overigens 'kan 'het misschien goed zijn er nogeens aan te herinneren, dat aan een Regeeringsprogram ook weer niet al te groote beteekenis moet worden gehecht, en dat we volstrekt niet moeten meenen, dat met een rechtsch parlementair Kabi net alles gewonnen zou zijn. Zulk een Kabinet, het verleden heeft het geleerd, kan van zeer groote beteeke nis zijn. Maar tenslotte is ook de macht van de Overheid beperkt en kan zij op den duur alleen invloed uitoefenen, wanneer daar overeenstemming is tusschen wetten en zeden. Wij vragen, om maar iets te noemen, krachtige bevordering van de Zondags rust, maar het valt niet te ontkennen, dat wat deze zaak betreft, meer vrije opvat tingen steeds meer tot uiting komen. Het gevolg is, dat het voor de Overheid niet gemakkelijker wordt in te grijpen. De ze den worden losser en de kans dus grooter, dat er bij een meer beslist optreden van de Regeering zooals wij dat verlangen, zouden komen wetten en bepalingen die met de volkszeden niet kloppen. Wij wijzen hierop niet om daaruit te concludeeren, dat er dus voor de Over heid niets te doen zou zijn, maar wel om er aan te herinneren dat niet teveel van de Overheid moet worden verwacht, en dat de zaak- ook van een anderen kant 'kan en moet worden aangepakt. Een ander voorbeeld. Van Staatk. Geref. zijde ziet men in het stemrecht van de vrouwen een overtreding van het ge bod Gods. Maar de practijk leert, dat, ter wijl men toch niet behoeft te stemmen de wet kent alleen opkomstplicht slechts betrekkelijk weinigen werkelijk principieel bezwaar blijken te 'hebben. Het spreekt vanzelf, dat onder die om standigheden een beroep op de Overheid weinig klemt, en dat op deze wijze niet gemakkelijk een basis gevonden kan wor den waarop zij kan steunen. En zoo zijn er tal van voorbeelden te noemen. Daarom is het goed dat wij onze poli tieke programs opstellen en mogen wij het betreuren dat door de onnoodige verbrok keling van de Prot. Chr. bevolking op het staatsbestuur de invloed van dit volks deel is verzwakt en steeds meer zal ver zwakken, mits we maar niet vergeten dat we daarmee niet klaar zijn en dat wij ieder voor zich meer nog dan de Overheid op menigerlei gebied een taak hebben. 't Is tenslotte gemakkelijk bij de stem bus mooie leuzen aan te heffen. Maar wij moeten er voor waken, dat het niet worden,holle leuzen, die veel geluid geven, maar geen wezenlijken inhoud hebben. Toen de schoolstrijd gestreden moest worden is er niet alleen een beroep gedaan op de Overheid, maar er is ook voor ge worsteld, gebeden, geofferd, toet het re sultaat dat er eindelijk recht gedaan moest worden. En zóó moet het gaan op elk gebied. Als dat niet wordt verstaan, dan zal alle andere actie tenslotte vruchteloos blijken. SPAARBOEKJES 4.08 OCt. SPAARBUSJES Hoofdvertegenwoordiger: Heernisseweg 6 GOES. Woidemaras afgetreden. Blijkens een telegram van het Litausch Tel. Ag. uit Kowno is het geheele kabinet- Woldemaras afgetreden. President Smetona heeft den minister van financiën Tubelis tot kabinetsforma teur benoemd. Men neemt aan, dat Woidemaras in het nieuwe kabinet minister van buiten- landsche zaken zal worden. Naar verluidt werd Woidemaras ge dwongen af te treden wegens oneenigheid met zijn collega's, in het bijzonder met den minister van binnenlandsche zaken. Een later bericht meldt, dat hij uit de po litiek gaat. Een vorstelijk huwelijk? De koning van België, die in Italië ver toeft, zal tot het einde van de volgende week daar blijven en bij deze gelegenheid een bezoek brengen aan de Italiaansche koninklijke familie. Het verluidt, dat de reis van den ko ning in verband staat met de reeds ver scheidene malen aangekondigde, doch steeds weër tegengesproken verloving van den Italiaanschen troonopvolger met de Belgische prinses Marie José. Men neemt aan, dat de officieele verloving binnen een maand en het huwelijk in 'Fe bruari 1930 zal plaats vinden. Het verbruik van alcoholhoudende dranken in Engeland. Volgens de statistiek van het departe ment van binnenlandsche zaken in Enge land is in vergelijking met 1913, in 1928 de productie van bier tot 55 pet. en van spiritualiën tot 42 pet. verminderd. In Engeland en Wales daalde het aantal veroordeelingen wegens dronkenschap van 172.000 tot 55.000. Het aantal sterf gevallen die aan alcoholisme geweten worden, verminderde van 5000 tot 2000. Het aantal veroordeelingen wegens dronkenschap (ruim 46.000 mannen en ruim 8000 vrouwen) was het laagste dat opgeteekend is, met uitzondering van de oorlogsjaren 1917 en 1918. De wapenstilstand op tariefgebied. De tweede Volkenbondscommissie nam de resolutie over het tarieven-vraagstuk aan. Deze resolutie is nog eenigszins ver zwakt. Zoo wordt niet definitief de bijeen roeping van de conferentie, die den wa penstilstand op tariefgebied zal moeten sluiten, gevraagd, maar aan den Raad wordt ter beoordeeling overgelaten of op grond van het aantal en den aard der lan den, die de uitnoodiging aannemen, er aanleiding bestaat de conferentie bijeen te roepen. Komt die conferentie bijeen en slaagt zij, dan zullen gedurende twee a drie jaar onderhandelingen plaats hebben voor de definitieve verlaging der tarieven en de verwijdering der handelsbelemme ringen, welke besloten zullen worden door een definitieve., economische confe rentie, die de resultaten zal moeten vast leggen en ze zoo noodig zal moeten aan vullen. Gedurende twe&a. drie jaar zullen dan de staten hun protectionistische ta rieven niet mogen verhoogen en geen nieuwe handelsbelemmeringen mogen scheppen. De fiscale rechten worden dus niet aan banden gelegd. Korte berichten. Dez,er dagen heeft te Konstanz een congres vergaderd van communistische partijen uit Midden-Europa over den toe stand in Oostenrijk. De Rote Fahne meldt, dat besloten 'is tot „een internationale campagne van de arbeidersklasse in alle Europeesche landen voor een gemeen- schappelijken strijd met het Oostenrijk- sche proletariaat". Er zal een internatio naal fonds worden gevormd ter bestrij ding van het Oostenrijksche fascisme. Bij de Litausche manoeuvres in het Memelgebied is een ernstig vliegongeluk geschied. In de nabijheid van Gut Althof weigerde plotseling de motor van een mi litair vliegtuig. De vliegers poogden te dalen, doch stortten van een hoogte van 250 M. neer, waarbij de machine in brand vloog. De beide inzittenden verbrandden. In de buurt van Widin in Bulgarije is een trein in een zwerm' sprinkhanen gereden, die zoo dicht was, dat de trein ten slotte moest stoppen. Het duurde ge- ruimen tijd voor de zwerm voorbijgetrok ken was en de trein zijn weg vervolgen kon. Uit betrouwbare bi-om' wordt mee gedeeld, dat de Britsche regeering Japan heeft uitgenoodigd om voorbasprekingiemi te houden, vóórdat de vijf-mogendbedem- comferemtie bijeenkomt. Japiam heeft deze uitnoodiging aanvaiard. Uit Londen wordt gemeld, dat Mac Donald en D'awes, de Amerikaaïisch© am bassadeur, wederom een. bespreking heb ben gehouden over de a.s. vlooteonf er em- tie. De regeerirfg te Pretoria beeft ge weigerd om een stuk grond naast de Uniegebouwen af te staan voor een stand beeld van Botha. Alleen voor standbeel den van een zuiver nationaal karakter kan grondgebied afgestaan worden. In den nacht van Zaterdag 5 Octo ber op Zondag 6 October zal in België de wintertijd beginnen. Op de marktplaats te Gorzkowicz ontstond door een nog niet bekende oor zaak brand. Het vuur breidde zich snel uit, zoodat in vier uur tijds 16 huizen en 20 loodsen volkomen in de asch werden gelegd. Aan blusschen was, wegens ge brek aan water, niet te denken. Vijftig ge zinnen zijn dakloos. DE GEWIJZIGDE RIJKSTELEFOON TARIEVEN. De eindvoorstellen van het hoofd bestuur der P. T. en T. betreffend© wij ziging van de locale en interlocal© tele foontarieven zijn koninklijk goedgekeurd. De nieuwe tarieven zullen met ingang van 1 Januari 1930 .in werking treden. Voor de locale telefonie is het zuivere gesprekkentarief als tariefsvorm aanvaard met grondbedragen van f 24 tot f 48 en een prijs van 2i/a cent voor elk uitgaand gesprek. Ingevoerd is een reduc tie van 25 pCt. resp. 50 pCt. boven een bepaald aantal gesprekken per jaar. De reductiegrenzen liggen dusdanig, dat de voordeelen daarvan in het algemeen reeds optreden vóórdat het bedrag, dat volgens het bestaande tarief verschuldigd zou. zijn, wordt bereikt. De beteekenis van de reductie! blijkt uit het biervolgend overzicht: 'Reductie 50 pet. aanvangende boven een aantal uit gaande ge sprekken per jaar van: 720 1200 1200 1440 19?0 2160 2160 N etten met een aantal aansluitingen v.an: 50 100 300 500 1 t/ffi 51 t/m 101 t/mi 301 t/mi 501 t/m 1000 1001 t/m 2000 2001 t/m 3000 3001 t/m 4000 meer dan 4000 25 pet voor 'm aantal uitg. gesprekken per jaar van: 361 t/m 720 601 t/m 1200 601 t/m 1200 721 t/m 1440 961 t/m 1920 1081 t/m 2160 1081 t/m 2160 1441 t/m 2880 2401 t/m 4800 4800 De interlocal© tarieven vermel den uitbreiding van het tien-cents-tarief tot afstanden van 10 K.M., terwijl voor afstanden van 10 tot 15 K.M. een tarief van f0.15 is vastgesteld. Van 15 tot 35 K.M. zal een tarief van f 0.35 gelden en voor afstanden boven 35 K.M. is f 0.50 verschuldigd. Wat het districtstarief betreft zal niet star worden vastgehouden aan vastge stelde afstanden, indien innig economisch verband tusschen bepaalde plaatsen be staat en zal worden nagegaan of voor zoodanige aanwijsbare gevallen een voor de betrokkenen gunstige regeling kauwor den getroffen. Tenslotte is bet tarief voor de huur- en uurlijnen verminderd en, van f 18.000 per jaar, voor afstanden boven 35 K.M. (de bestaande huurlijnen overschrijden bij na allen dezen afstand) teruggebracht tot f 16.000 per jaar. Tentoonstelling Antwerpen 1930. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden van een eere-comité voor de deelneming van Nederland aan d© in 1930 te Ant werpen te houden Wereldtentoonstelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaamsche Kunst, de ministers van Buitenlandscbe Zaken; van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen; van Waterstaat; van Arbeid, Handel en Nijverheid, en van. Koloniën; den gezant te Brussel; den Belgischen gezant te 's-Gravenhageda burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en Vlissingeu; de voorzitters van de K. v. K. voor Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en de Zeeuwsche Eilanden; den yoorzit- ter van den Middenstandsraad. De pastvluchtea naar Indië. Bij de Kon. Luchtvaartmiji. is bericht ingekomen, dat bet postvliegtuig de PHAE 3 Vrijdagochtend 5.38 uit Akyab is vertrokken en omi 13.18 te Bangkok is aangekomen. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen1, dat bet tweede postvliegtuig gisteren om 16 u. 1 te Konstantinopel is aangekomen. Alles was wel aan boord. Binnenland. Voorstellen voor deu Gemeenteraad van Vlissingen. Vergadering van Eerste en Tweede Kamer. Een kerk te Tilburg ingestort. De gewijzigde telefoontarieven. Buitenland. Debat over de tarieven te Gemè'vte. Ministercrisis in Litauen. 4 V2 0 o Obligatieleening Koers SGVi °/o« Inschrijvingen worden tot Dinsdag 24 September a.s. aangenomen. Eerste Kamer. Adres van Antwoord. De Eerste Kamer had gisteren' te be handelen hot ontwerp-adres van Antwoord op de Troonrede, dat een weerslag bevatte op alle onderdeelen van de door H. M. de Koningin uitgesproken rede. De heer van Embden, V.-D'., vond bet adres te lang en zou in; bet vervolg een veel korter antwoord willen hebben. De beer Rink, Lib., steunde dit denk beeld. Het adres moet uitsluitend een daad van hoffelijkheid zijn jegens bel hoofd van den Staat en daiarvoor zijn 10 regels voldoende. De beer M e n d 1 s, S.-TJ1., zou het ge bruik om- een adres van antwoord, te zenden, willen afschaffen. De heer Van Wassenaer van Catwijck, C. H., betoogde, dat de Ka mer door het'adres van antwoord, gelagen- heid heeft zich uit te spreken over de Troonrede, welke gelegenheid zij andera eerst in Februari beeft Of het noodig is, is een andere vraag, maar bet ia in ieder geval beleefd. De beer Briët, A.-R., waarschuwde tegen het te vlug afschaffen van tradi- tiën. De verhouding van de Eerste Ka- mer tot (Je Koningin wordt ook uitge drukt door het adres van antwoord. De heer Van Voorst tot, Voorst, R.-K., betoogde, dat met een paar sa mengedrongen algemeenheden niet bereikt wordt, dat de Kamer aan alle onderdeelen van de Troonrede aandacht schenkt. Het ontwerp-adres werd daarmaJ in be handeling genomen en in zijn geheel aan genomen z. h. s. De voorzitter deelde mede, dat bet adres aan do Koningin zal worden aan geboden door den voorzitter ein de vijf leden dor commissie van redactie. Spr. deelde verder mee, dat het in zijn bedoe ling ligt de Kamer weder bijeen L a ne pen tegen 29 October. Aan, de orde zal dan worden gesteld het Suiker- wetje. De vergadering werd daarna! verdaagd tot 29 October. Tweede Kamer. In die vergadering van. gisteren aan vaardde de voorzitter, mr van Schalk het voorzitterschap met een rede, waarin hij er o.m. den nadruk op legde, dat men zich niet uit het veld moet laten slaan door bepaalde doctrines, over het parlementaire .stelsel en jiiet te sterk aan ziekte-verschijnselen moet gelooven- Een volksvertegenwoordiging, zoo ver volgde Spr., die zich klaar van do groote vraagstukken van dezen tijd bewust isi, en die bezield is met den vastberaden wil om de oplossing daarvan met allo kracht te bevorderen, zal haren rechtma- tigen invloed niet verliezen en veel ten bate van het land kunnen tot stand brengen. Aan gezonden werkelijkheidszin, ge paard met ernst en waardigheid, heeft het dit college nooit ontbroken. Dit maakt het leiding geven aan zijn beraad slagingen, die reeds in 'het eerste jaar dezer parlementaire periode meer dan ooit belangrijk beloven te worden, tot een onmiskenbaar voorrecht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1