DE ZEEDW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. feuilleton BOEREN VAN LOBITH. Uit de Provincie. Kerknieuws. VAK VRIJDAG 20 SEPT. 1029. No. 298. Financieele perspectieven. Over dit onderwerp schrijft de „Slan daard": Onze eerste indruk over de bekende jaarlijksche millioenennota stemt met onze vroeger geuite verwachtingen over een. Voor het volgend jaar geen ernstige zorgen, maar voor het jaar 1931 op het kantje af, zoo niet een tekort. Voor het jaar 1930 becijfert de Regee ring een overschot van 9 millioen op den gewonen dienst. Hopen we dat deze ram ming niet te optimistisch zal blijken. Ten vorigen jare toch berekende de Regeering voor het dienstjaar 1929 een voordeelig saldo van ruim 8 millioen. Door verschil lende maatregelen is dat cijfer intusschen tot 1.4 millioen gedaald. En feitelijk was dat overschot van 8 millioen onvoldoende tot dekking van de uitgaven, 'die toen reeds in het zicht waren. 'Want de salaris herziening voor de ambtenaren en de verhooging der uitgaven voor de 'Zuider zeewerken, die uit die 8 millioen bekos tigd hadden moeten worden, hebben in totaal 11 millioen gevorderd. Dat niette min toch nog op een klein overschot voor 1929 kan worden gerekend, is ongetwij feld verblijdend, maar tevens blijkt uit het verloop der begrooting voor het loo- pende jaar, dat men van de 9 millioen overschot voor 1930 niet zeker kan zijn vóór het dienstjaar achter den rug is. En dit te meer niet, omdat sommige middelen voor het komende jaar wel zeer scherp geraamd schijnen te zijn. O.a. de inkom stenbelasting, waarop de lagere prijzen der Indische producten sin'ds 1927 'onge twijfeld hun invloed zullen doen gelden. Maar ook al neemt men aan, dat 1930 zal loopen zooals de Minister van Finan ciën verwacht en dat de 9 millioen over schot er dus metterdaad zullen zijn, dan nog moeten de middelen voor 1931 weer minstens 14 millioen 'hooger geraamd kunnen worden dan voor 1930 het geval is. Immers, in 1931 begint de nieuwe wet op de financieele 'verhouding tusschen Rijk en Gemeenten te werken. En daar voor wordt thans 23 millioen noodig ge acht. Aan die 23 ontbreken er dus 14, als de 9 millioen overschot er komen. En. a 1 s het normaal accres der N uitgaven wordt opgevangen door voortgaande bezuini ging. Dat dit laatste twijfelachtig is, valt 'af te leiden uit den groei der uitgaven die men weer begint waar te nemen. En ook overigens is het duidelijk, dat de resul taten der bezuinigingen elk jaar geringer worden. Dat kan niet anders. Het zal dus zeer de vraag zijn of uit gaven en inkomsten in 1931 tegen elkaar zullen opwegen.Wij hebben dat nimmer verwacht en verwachten 'het ook nu niet. Daaruit volgt, .dat althans vóór het jaar 1932 geen nieuwe uitgaven van be- teekenis mogelijk zullen zijn zonder zijn toevlucht te nemen tot verhooging van belastingen. Daaruit volgt ook, zooals we gisteren reeds schreven, dat de Regeering in de Troonrede terecht gewaagde van „voor zichtigheid" ten opzichte van wettelijke maatregelen, welke lasten op 's lands schatkist kunnen leggen. Zeker is, dat verlaging van Rijks belastingen voorloopig niet meer te wach ten is en dat de betalende Sijmen nu maar moet hopen, dat hij op zijn gemeentelijk belastingbiljet iets zal merken van de 23 millioen die het Rijk van 1931 af méér aan de gemeenten zal gaan uitkeeren. Voor enkele onderwerpen, we denken hier b.v. aan enkele noodige verbeterin gen in de Ouderdoms- en Invaliditeits- verzorging, is het te betreuren, dat het financieele perspectief niet gunstiger is. Maar het is altijd beter de waarheid 'te kennen, dan haar verbloemd te zien. En 28) _0_ HOOFDSTUK VIII. Een verwaten vorst. Aan 'den overkant van den Rijn, het was negen uur in den morgen, stond, bijna recht tegenover het veerhuis, een man, die een scherp gefluit liet hooren, en met de hand wenkte, toen hij zag, dat Jan Petersen uit het veerhuis kwam en langzaam naar zijn boot stapte. De man verdween daarop aan de an dere zijde van den dijk, waar hij zich behagelijk in het gras neervlijde en glim lachte een raadselachtigen lach. De Junizon brandde reeds op de vel den. Het beloofde een zeer warme "Gag w worden. Toen de man schatte, dat de roeier zoo ongeveer aangekomen kon zijn, stond D °P en zocht den rivierkant weer op, ^aar de veerman zijn boot juist v'ast- »Goeden morgen", riep de Vloamsche koopman. "Goeden morgen", zeide Petersen, een inmiddels is ook op socia&l terrein nut tige arbeid te verrichten, die geen geld behoeft te kosten. Van 1932 af worden de geldelijke vooruitzichten allicht weer iets gunstiger. Maarmen kont het spreekwoord van de vele nuttige die ren, die de spoeling dun maken. ONTVOLKING VAN FRANKRIJKS PLATTELAND. De tegenstelling stad en platteland leeft te Parijs nog In de openbare meening en vele stadsmenschen zien in de land bouwers achterlijke profiteurs. Zij geloo- ven in bevoorrechting van den landbouw door de overheid mef electorale bedoe lingen. De boeren van hun kant zijn ontevreden, omdat bet hun aldoor moei lijker wordt uit den bodem voor hen en de bunnen een redelijk bestaan te halen. Frankrijk maakt een landbouwcrisis door behalve in de streken, waar de pri meurs geteeld worden en die voor war- moeizerij geschikt zijn, bij de groote ste den en de industrieele centra. De produc ten van den Franschen bodem hebben moeite de concurrentie met den vreemde, vooral de nieuwe wereld, ondanks de dou anerechten vol te houden. Deze moeilijk heid versterkt de desertie van bet plat teland en den trek naar de steden. De jonge boeren worden liever winkelbedien de, fabrieksarbeider, beambte, spoorweg- man of politieagent. Die ontworteling be gint tijdens het verblijf in de kazerne. Daar gaan hun de eggen open voor de voordeelen van andere levens, vooral van een pensioen, dat hen in staat zou stel- lpn, no:g niet geheel afgewerkt in het dorp terug te komen, zelf de groente te kweeken 'en te visschen ein te jagen, liefhebberijen, die de ouders zich niet konden veroorloven. Er is tegenwoordig veel. geld noodig, omi zich als landbouwer te vestigen. De prijzen van hoeven', paarden, beesten en landbouwwerktuigen zijn meer dan ver vijfvoudigd. Om te beginnen moet bij: op zijn minst over 70.000 frank beschikken. In' den kleinen en gemiddelden boeren stand kan de vader., indien hp twee of drie kinderen heeft, het materiaal nlaiar één overdragen, de anderen moeten el ders hun heil zoeken. Het landbouwcre- diet is er wel om hen te helpen, maar daartoe worden vele formaliteiten ver- eischt en de credieten zijn, dikwijls ontoe reikend. Van al deze dingen dragen de Fransche dorpen de teekenen. Ze zien er veelal verlaten en haveloos uit. De huizeu en straten worden slecht onderhouden bij gebreke aan de noodige fondsen of uit zuinigheid, omdat de bewoners er geen plezier in hebben en waarom zouden ze, als er geen kinderen zijn of deze ben niet willen opvolgen? De meeste dor pen missen karakter en traditie. Meestal zijn het niet anders dan een conglo meratie .yan huizen, schots en scheef gebouwd en tusschen de bewoners be staat evenmin een andere band dan 'die van het toevallige samen-wonen en van den flauwen drang, uit de bezwarende omstandigheden „het beste te maken". Van hooger hand wordt nu gepro beerd de dorpen te verfraaien. Electrici- teit wordt er gebracht, een ondernemend man richt er een bioscoop op, en dank zij de radio kan de dorpeling met de buitenwereld in geregelde aanraking blijven. Deze maatregelen kunnen de beweging vertragen, ze is zoo sterk, dat ze daar door niet te keeren is- Framkrijkwas van ouds een overwegend land- bouwland, maar is bezig dit ka rakter te verliezen. In 1846 ver tegenwoordigde de landbouwbevolking nog op het heele aantal 75.6 pet. In 1926 was deze verhouding gezakt tot 50.9 pet. Vele dorpen oo pen om 'Zoo te zeggen leeg. Senator Hayauxweet van een plaats, die in 1-872 nog 320 zie len telde en er nu niet meer dan 130 heeft. En bet aantal gemeenten van min der dan 400 inwoners neemt sterk toe evenals dat van "de steden. Van 1920 tot1927 zijn in Frankrijk 871.797 arbeiders voor de industrie en 537.691 voor den landbouw binnenge komen, maar 425.757 zouden Weer naar hun vaderland teruggekeerd zijn. Deze cijfers spreken voor zich' zelf. doordringenden blik op den ander wer pende. „Het verhaast mij', dat je zoo gemak kelijk komen kunt", merkte de spion ver wonderd op. ,,'kHad gedacht, dat ik tot vannacht zou moeten wachten."' „Waarom?" „Wel, de bezetting „Er is ginds geen bezetting", zeide Petersen in de richting van het Tolhuis wijzend. „Zeg, ik ben niet gekomen, om klets praatjes aan te hooren", deed de Vla ming verontwaardigd. „Gister „Gister is vandaag niet. Ik zeg je, dat ct niet 'één soldaat meer h. Een uur geleden zijn alle vertrokken." „Waarheen?" „Teruggeroepen naar Nijmegen". ,,'t Is ongelooflijk", meende de ander verbaasd. „Als je het niet gelooft, ga dan' mee kijken, dan zul je het zien." „Ja, ja, ik moet je wel gelooven. Maar dit is gekkenwerk." ,,'t Lijkt mij heel verstandig. Waarom zouden zij vechten?" zei Petersen met minachting in zijn stem. „Het eenige, wat zij gisteren en vannacht gedaan heb ben, is schansen maken. Maar die zijn nu alle verlaten". De spion wreef van louter genoegen in zijn handen. „Dat kan niet moeier", lachte bij. „Het Zeeland en de Waterstaatsbegrooting. Herstelling Oostsluis te I Hanaweert. Omtrent de herstelling van de Oostsluis te Hansweert is thans vastgesteld, dat deze zal bestaan in het aanbrengen van een nieuw buitensluis- hoofd, het herstellen van het binnensluis- hoofd en van het deurendok, alsmede het herstellen van de schutkol'kmuren. Het herstel van het deurendok is in uitvoering. Het aanbrengen van een nieuw buitensluishoofd zal in 1929 wor den besteed; de kosten hiervan worden geraamd op f 800.000. Voor dit werk wordt f 530.000 op deze begrooting uit getrokken. Het ligt in het voornemen, in 1931 en 1932 de resteerende werkzaamheden aan binnansluishoofd en schutkolkmuren ter hand te nemen. Verbetering haven Vliasin- g e n. De werken tot verbetering van de haven te Vlissingen zullen in 1930 geheel worden voltooid, zoodat voor dat jaar te rekenen is op hetgeen voor de verbetering nog noodig is, in hoofdzaak betrekking hebbend op grond- en baggerwerk. Vluchthaven in den Stoof- pold er. Voor den aanleg van een vluchthaven in den Stoofpolder aan het Zijpe is een bedrag van f 520.000 noodig, waarvan voor 1929 een eerste termijn van f 50.000 is toegestaan. Voor 1930 wordt f 110.000 aangevraagd. Keersluis Vlissingen. De bouw van de keersluis zal volgens de overeenkomst met de Maatschappij „de Schelde" in 1930 moeten worden voltooid. Het restant van de bouwsom wordt der halve op dit dienstjaar aangevraagd. Verbindingsweg tusschen Oost- en West-Ze euwsch- Vlaanderen. De provincie Zeeland wenscfa't over te gaan tot den aanleg van een weg met 'keibestrating van den pro vincialen weg van IJzendijke naar de Belgische grens hij Pontebrug in ongeveer Oostelijke richting langs Pyramide en ten Oosten daarvan aansluitende aan het Westelijk eindpunt van den verbindings weg tusschen Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Door den aanleg van dezen weg zal de verbinding tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen eerst geheel zijn tot stand gekomen, zoodat het werk moet worden geacht in een groote behoefte van de streek te voorzien. De kosten van het werk worden geraamd op f 355.000. Er bestaat voldoende aanleiding tot het ver- leenen van een Rijksbijdrage, welke zou kunnen worden bepaald op 25 pet. van de kosten tot een bedrag van ten hoogste f 88.750. Een eerste gedeelte, groot f 25.000, van dit subsidie wordt voor 1930 aangevraagd. Middelburg, Tijdens het morgen tei hou den tweede wandelconcert z,al op den Dam worden halt gehouden, tepeind'e en kele nummers ten geihooxe té' brengen. Voor de te volgen route zie men het nummer van gisteren. Goes. Men deelt ons mede, dat het Bestuur van de Ver. voor Christelijke Winterlezjngen bijna gereed is met de vaststelling van bet proigram voor het komend seizoen. Do volgende lezingen zullen hopelijk gehouden worden Op 8 October: Prof. dr A. H. de Hartoig uit Amsterdam over: „De vrouw in den Bijbel". (Aanvang 6.45 uur niam.) 15 November: Dr J. H. Bavinck van Heemstede. Januari: Ds von Meyonifeèdt van Rot terdam. Tweede helft Fcbr.Ds L. D. Poot van Haarlem. 28 Maart: Ds D'. A. van don Bösoh vaai Den Haag. Dat belooft dus een belangwekkende serie lezingen te wordeni. Zie later de advertenties. Kapelle. Alhier is de vlekziekte on der de varkens geconstateerd. Wemeldlnge. Voor het te Amsterdam gehouden .examen voor radiotechnicus slaagde dhr A. J. van Hoorn, vroeger komt ons uitstekend van pas." „Gaat het over den Rijn?" vroeg de veerman. In zijn oog schitterde de begeerte naar het .verlokkende, aangeboden Fransche goud „Met zekerheid kan ik het nog niet zeggen", antwoordde de ander. De veerman was slecht over het ant woord te spreken. „Je houdt mij voor den gek", zeide hij, van toorn rood wordend. „Als dat nu nog niet bekend is, wordt het nooit bekend." „Kalm wat, Petersen. Wat zou ik er aan hebben, je voor den gek te hou den? Ik heb je immers noodig? Kom hier eens rustig zitten. Dan zal ik je precies vertellen, hoe de zaken staan." De veerman voldeed aan het verzoek. Hij werd kalmer. 'tWas waar: men zou hem noodig hebben. De spion wees naar de spits van het dorpstorentje van Zevenaar, die even bui ten de boomen kwam kijken. „In Zevenaar ligt 'thans een regiment infanterie, de voorhoede van het voet volk. De cavallerie onder de Rochefort is al wel in de buurt van'Doetinchem. Jth den logp van den dag komt al het voetvolk en ook de pontonniers." „Is de koning er ook bij?" „Neen, Zjjne Majesteit komt vanavond laat of vannacht uit Wezel. En dan wordt alhier, thans assistent Laboratorium Phi- li psf abri eken ..te Eindhoven. Een matroos van het Duitsche sleep- sehi.p „Corneille" van Offendorff geraakte bij het invaren van de sluis met zijn been bekneld tusschen. het anker -en het schip met het gevolg, dat een groote wonde aan genoemd lichaamsdeel ont stond waardoor onmiddellijk heelkundig© hulp moest worden, ingeroepen. Hansweert. 6e Fransche zeeboot „Ca pita,ine Illiaquer", die gistermorgen op de Molenplaat is gestrand, is gisternamiddag half vier met behulp van vijf sleepbooten vlotgekomen en is naar Antwerpen op- gestciomd. ■V Borssele. In de raadsvergadering, van gisteren is tot 'Onderwijzeres aan de open bare lagere, school met algemeene stem men benoemd no. 1 der voordracht Mej. M. Rottier alhier. Kruiningen. Bij de gehouden Provin ciale schietwedstrijd van Burgerwachten behaalde onze Burgerwacht de volgende prijzen: Korps veteranen 2e prijs 251 p. en ver- guld-zilv. med. Korps klasse A le pr. zil. wisselbeker en zilv. med. Korps Vlie gend Vendel le pr. verg. zilv. med. 2e pr. personeel P. Wondergem. 5e pr. perso neel G. Duindam. J. Fraanje 14e prijs een zilv. med. hoogste korpschutter in A. Vaste baan 2e pr. G. Duindam. Vrije baan 2e pr. G. Duindam. Kloetlnge. Donderdag, vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten, dat zij de beslissing op het besluit van den Raad o.m voor den aanleg van een ondergrondsch net voor de electriciteit een geldleening aan te gaan van f 4500) hebben verdaagd. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den neer A. van der Have omtrent den toestand van de olmen- boomen op het Marktveld. Hieruit blijkt, dat er verschillende zieke boomen staan, en dat wel tot rooiing zal moeten wor den overgegaan. Wordt tot de volgende vergadering aangehouden. Verzoek der vereeniging voor Dieren bescherming om bij den bouw van stal len voorschriften te geven opdat inge val van brand de dieren zoo spoedig mogelijk los gemaald kunnen worden. Op verzoek van den heer Inspecteur van, het Lager Onderwijs wordt beslo ten f20 te vergoeden voor elke onder wijzeres) van de o. 1. school die de op te richten cursus voor lichamelijke oefening te Goes, een z.g. aplicatie-cursus, zal bezoeken. Het verzoek der vereeniging voor Es peranto om aan de school alhier enkele uren les in esperanto te doen geven, wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de vereeniging van Polis houders der Verzekeringsmij. Germania te Stettin, waarbij medegedeeld wordt, dat nog een slotuitkeering zal plaats heb ben van 9,4 pet. van bet bedrag vermeld op het bewijs van deelgerechtigheid. Voor deze gemeente zal de uitkeering bedragen ongeveer f 149. Verzoek van de bewoners van de Wil- helminalaan alhier om de in dien weg liggende leiding van de Waterleiding-Mij. Zuid-Beveland over te nemen. Het verzoek wordt tot de volgiende vergadering, aan gehouden. Hierna volgt benoeming van een onder wijzer voor rekening der gemeente aan de openbare lagere school alhier. De door B. en W. ingediende voordracht luidt: 1. C. van de Zande te Dinteloord; 2. J. J. Polderman be Krabbendijke; 3. B. van de Reepe te Oud-Vossemeer. De openbare vergadering wordt ge schorst ter bespreking der candidaten. Na heropening wordt tot stemming over gegaan en blijkt, dat met algemeen o stem men is benoemd jlhr C. van do -Zonde te Dinteloord, en zulks mot ingang van 1 October a.s. B(j de rondvraag vraagt dhr de Rijk naar den toestand aan den Heernissoweg. De Voorzitter antwoordt, dat het trot toir reeds is gelegd. De heer Straub yraagt of het niet aanbeveling verdient om de sloot terzijde van de Christelijke Bewaarschool voor rekening der gemeente te dempen, daar toch de gemeente met zijn rioleeringen uitgemaakt, wat er morgenochtend ge beuren zal, de cavallerie van generaal de Rochefort volgen óf hier den Rijn overgaan." „Wat moet ik dan hier komen doen? Mijn hulp is misschien niet eens noodig" oordeelde de veerman niet zonder bit terheid. „Wees fnu niet zoo heet gebakerd. Ik hen nog niet uitgepraat. Het was eerst de bedoeling, den Rijn te laten liggen en naar den IJssel te gaan. Maar het is de staf bekend geworden, dat de Prins van Oranje zich met zijn leger aan die rivier bevindt. En nu gaan er stemmen op, tóch over den Rijn te gaan. De hertog de Guiche, dien ge straks zult spreken, is daarvan een ste$k voorstander. Maar andere ge neraals voelen er niet veel voor. Even wel heb ik vanmorgen vroeg de gene raals Condé en Turenne gesproken, en hun verteld, dat pi een doorwaadbare plaats kunt aanwijzen. Ze zijn nu ge neigd te gaan staan aan den kant van den hertog de Guiche. Alle drie hebben veel invloed op Zijne Majesteit. Zeer waarschijnlijk trekken wij dus morgen over den Rijn. Ben je nu 'tevreden?" ,,'t Wordt tenminste nu wat anders", oordeelde de veerman, die ingespannen zat te luisteren en er zich bvor ver baasde, dat deze spion zoo goed op de hoogte was en toet hertogen en gene- in die sloot uitkomt, en de toestand daar verre van fraai is. De voorzitter antwoordt, dat indertijd de voorzitter van die bewaarschool aan hem heeft medegedeeld om te samen met den eigenaar van de aangrenzende wo ning dhr Lenshoek te (rachten ook die sloot te rioleeren. Hij heeft hem toon gevraagd of de gemeente, indien de kos ten voor rekening van de vereeniging van bewaarschool-onderwijs voor haar te hoog mochten blijken, zij die kosten niet zou willen betalen. Nadien heeft hij niets meer vernomen. Hierna sluiting. Sohore. Tot chef van het station Vlako .is benoemd dhr Mekkert Bakker, thans te Terneuzen. Tholen. De zoo gevreesde „alastrim" is ook in de<ze1 gemeente geconstateerd bij oen tweejarig kind van eien bewoner der 2e Julianastraat alhier. Sas van Gent De vertegenwoordigers der .arbeidersbonden zijn Woensdagmor gen toen zij wilden onderhandelen over de loonen, bij de directie der Stijfsel- fabriek zonder succes kunnen terugkee- ren, wijl die- directie op bet aangeduide uur niet aanwezig was. Men vermoedt, dat hier opzet in het spel is en daardoor wordt in sommige kringen oen staking onvermijdelijk geacht. Goes. In een zeer druk bezochte bij» eenkomst van leden der Ned. Herv. Kerk j.l. Woensdagavond, werd door den Pre sident-kerkvoogd, den heer A. D. F. van der Wart, een overzicht gegeven yan den stand van werkzaamheden der restauratie aan de Groote Kerk. Op duidelijke wijze werd uiteengezet, welk een groot werk thans onderhanden genomen is en. boe de kerk steaks, wanneer de diensten daarin weder zullen worden hervat, er uit zal zien. Naar het zich thans laat aanzien, zal de inwijding kunnent plaats vinden op 10 December a.s. Na de uiteenzetting werd den Presi dent-Kerkvoogd door de lieeren A. L. van Mell© en Joh- de Kruijter hulde ge bracht voor bet groote werk dat thans zijn voltooiing nadert- Namens de Goes- sehe kerkelijke gemeente en namens de beeren J. A. Wilton van Reedo, W. A. P. F. L. van Buren en andere belangstellen den, bood de heer De Kruijter 'den Pre sident-kerkvoogd een som aan van ru'im f 2000 te besteden voor een gebrandschil derd ran.m naar motieven ontleend aan Psalm 23 en te vervaardigen door den kunstenaar Schilling te Voorburg, ter wijl hij tevens daarbij1 overhandigde een prachtig uitgevoerde oorkonde, vervaar digd door den heer J. Ph. Wessels to Goes. In zijn dankwoord deelde de heer Van der Wart mede,' dat door tussohenkomst van den heer .Van Buren ook toezegging was ontvangen van een permanente Avondmaalstafel met 'tinnen Avondmaal- stel. Deze tafel zal worden vervaardigd naar een ontwerp van den heer J. Melse te Goes, die ook een doopvont en offer blok heeft .ontworpen, terwijl dei tinntón- bekers uit de hand gedreven zullen wor den naar een ontwerp van den heer Alons. Het damast tafelkleed hiervoor, aangeboden door een dame uit do ge meente, wordt uit de hand geweven naar een ontwerp van Chris Lebeau', bij Van Dissel te Eindhoven. Een klacht. Naar het TTbl'rl. verneemt, heeft de classis Amsterdam der Geref. Kelken aan do Gerief. Kerk te Amsterdam-Zuid geadviseerd, de,klacht van dr II. W. van dor Vaart Smit tegen, prof. dr V. Hepp> naa.r aanleiding van do polemieken in „Do Reformatie", in, .be handeling to nemen. Ds A. E. V. II oog en naad hoopt Zondag 1.0 Nov. a.s. des middags to half 3, van de Ned. Nerv. Gemeente te Boxtel afscheid te nemen en Zondag 17 November d.a.v. te Waarde '(Z.) intrede te doen, na bevestiging door Ds B. ter Haar Romany van Ktuiftingcn,'. Zonding. Dr II. A. van Andel en Dr K. P. Groot te Solo hebben, volgens de R' o 11namens de Geref. Kelk van Delft raals sprak, als waren zij zijns gelijke. „Dat dacht ik ook", meende de koop man opgeruimd. „Ten slotte kun je er zélf wel veel aan doen." „Ik?" was de verbaasde vraag. „Zeker. Luister maar even. Wij gaan kalm naar Zevenaar jyandelen. Daar is de hertog de Guiche al. Wij gaan eens met hem praten en je vertelt hem nauw keurig, hoe de overtocht geschieden moet." „Ik kan niet met hem praten". „Ik zal tolk zijn. Kom, wij stappen op. De hertog weet, dat ik naar hier ben en verwacht ons. Alleen niet zoo vlug. Ik heb gezegd vanavond of van nacht, omdat ik niet wist, dat jo zoo gemakkelijk naar den overkant kondt ko men. Wat een uilskuikens, om torug te trekken", schaterde de spion, opstaande. Jan Petersen volgde zijn voorbeeld en zij gingen op stap naar Zevenaar, (lat in een klein half uur bereikt werd. Het dorpje was vol Fransche soldaten, die vroolijk liepen te lanterfanten. Zij beschouwden dit krijgsbedrijf niet als een oorlog. Alle vestingen vielen immers zon der slag of stoot? Binnen enkele weken was men in Den Haag on Amsterdam. Het was een manoeuvre. Meer niet. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5