Staten-Generaal. Uit de Provincie. Kerknieuws. Zoeklichtjes. tot lid .de heer C. SVrf. Bodenhausen, voorzitter van de Reorganisatie-commis sie. Mobilisatieslachtoffers. Naar gemeld wordt is, alhoewel het rapport van de commissie in zake de mobilisatieslachtoffers zoo good als ge reed is en dus vrij spoedig tegemoet kan worden gezien, de heer mr P. J. M. Aalberse toch nog benoemd tot voorzitter van deze commissie in do vacature die ontstaan was, doordat mr dr L. N. Deckers opgetreden is als Minister van Defensie. Eerste Kamer. In de gisteren gehouden vergadering werden de 26 nieuw-benoemde leden door den voorzitter beëedigd. Daarna werd z.h.st. aangenomen het voorstel om de Troonrede met een adres te beantwoorden, nadat de heer W i b a u t (S.D.) opgemerkt had, dat de sociaal democraten deze beantwoording ouder- wetsch vinden on van geen politieke be- tee'kenis. Daarna zijn de af deelingen getrokken. In de commissie van redactie voor het antwoord op de Troonrede werden geko zen -de heeren Van der Hoeven, De Bruijn, Do Veer, Van Voorst tot Voorst en Ver kouteren. De vergadering werd verdaagd tof he denmorgen 11 urn-, voor het ter tafel brengen van het ontwerp-adrcs van ant woord. Tweede Kamer. Nominatie voorzitterschap. Nadat gisteren de leden in handen van den waameinendeu voorzitter, den heer Schaper, de voorgeschreven eeden of be loften hadden afgelegd, kwam aan de orde bet opmaken van de nominatie voor bet voorzitterschapi. Tot stemopnemers werden benoemd de heeren Bongaerts, v. Rappard en v. Dijk en mevrouw Batter Nort. Voor den eersten can- didaat werden uitge bracht 100 stemmen, waarvan 53 op den lieer v. Schaik, 24 op den beer Heemskerk, 8 op den beer Knotten belt, 7 op den heer Y'l Marchant, 1 op den JP iieer Beumer en 7 blan- co. De heer v. Schaik is dus de eerste candi- daat. Voor den tweeden candidaat werden 60 st. op den heer Scha per, 24 op den heer Heemskerk, 7 op den heer Knottenbelt, 2 op den heer Beumer, 1 op den heer Vlie gen, en 5 blanco uit gebracht. De heer Schaper is dus de tweede caudidaat. Derde candidaat. Uitgebracht werden 97 stemmen, waarvan 29 blanco, 27 op den heer Beumer, 18 op den heer Heemskerk, 14 op den heer Marchant, 7 op den heer Knottenbelt en 2 op den heer Schotting, zoodat een tweede vrije stemming noodig was. Bij de tweede stemming werden uitge bracht 92 st., waarvan 36 op den heer Beumer, 26 op den heer Heemskerk, 24 op den heer Marchant en 6 blanco. Er moest dus een herstemming plaats heb ben tusschen de heeren Beumer, Heems kerk en Marchant. Bij deze stemming werden uitgebracht 89 st., waarvan 38 op den heer Beumer, 26 op den heer Mar chant, 22 op den heer Heemskerk en 3 blanco. Aangezien geien dezer heeren een meerderheid had behaald, moest hoi> stemming plaats vin den tusschen de heeren Beumer en Mar chant. Hierbij worden uitgebracht 88 st., waarvan 6 blanco, 58 op den heer Beu mer on 24 op den heer Marchant. De heer Beumer wordt dus als derde op de voor dracht geplaatst. De voordracht zal aan de Koningin worden aangeboden door een commissie, bestaande uit de vier leden van de com missie van stemopneming en de heeren Rutgers van Rozenburg, mej. Meyer, Lingbeek en ir Van der Bilt. Do heer L. d e V i s s e r (G. P. H.) vraagt verlof tot het stellen van vragen aan de regeering in verband met de nieuwe vervolging in Indië en het gevan gen nemen van Spewarti. Over dit verzoek zal in de volgende vergadering worden beslist. De vergadering werd daarna verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. De Rijksbegrooting voor 1930. Aan de toelichtende staten behoorende tot de hoofdstukken der Rijksbegrooting voor 1930 is nog het volgende ontleend: Burgerwachten en land storm. Over het jaar_ 1928 is het subsidie aan de vrijwillige burgerwachten met f 150.000 verminderd, een vermindering die over 1929 gehandhaafd is. Het is wenschelijk, voor zooveel de financiën dit gedogen, ©enigermate op deze ver laging van het subsidie terug te komen. Voorgesteld wordt het subsidie met f 30.000 te verhoogen, waartegenover staat een vermindering met f1100 van bet on derdeel „verzending van dienststukken". De bijzondere yrrjwillige landstorm kan met het bestaande subsidie niet uitkomen. Een verhooging met f20.000 is het mi nimum om deze nuttige instelling tege moet te komen. Tegenover deze verhoo ging staat een vermindering van hot on derdeel (verzending van dienststukken" met f 3550. De geestelijke verzor ging bij de vloot. De wenschelijkheid is gebleken om het instituut der geestelijke verzorgers bij de vloot te reorganiseeren. Tot nog toe wa ren gelden toegestaan voor drie geestelijke verzorgers (thans twee aanwezig), die be last waren met de behartiging van de geestelijke belangen van het in Nederland dienend personeel der zeemacht. Voor de varende vloot werden daarnevens geeste lijken uitgenoodigd om tijdens de reizen der oorlogsschepen die belangen waar te nemen. Zij ontvingen daarvoor een toe lage. Aangezien laatstbedoelde personen meerendeels slechts éénmaal een reis me- demaakten, duurde het geruimen tijd, voordat zij zich in de bun vreemde om geving aan boord hadden ingeleefd en contact met de bemanning verkregen, ter wijl na afloop van de reis de door hen opgedane ervaring verder voor de marine geen vruchten meer afwierp. Mede om aan deze bezwaren tegemoet te komen wordt het gewenscht geacht om het mede- varen op te dragen aan de geestelijke ver zorgers, die ais zoodanig zijn aangesteld. Ten einde den arbeid aan den wal tij dens 'de inscheping voortgang te doen heb ben, zal het dan noodig zijin te beschik ken over twee protestantsche en twee r.k. geestelijken, derhalve over één meer dan waarvoor bij vorige begrootingen gelden zijn uitgetrokken. Twee hunner (een protestantsch en een r.k. geestelijke) zullen dan te Den Helder en de twee anderen te Vlissingen werk zaam zijn, terwijl ziji om beurten zullen inschepen. Door hun inscheping zal het bedrag, dat op vorige begrootingen was uitgetrokken, voor toelagen aan medevar rende geestelijken kunnen worden ver minderd met f 2000. Landbouw. f 2500 meer wordt gevraagd met het oog op noodzakelijk gebleken uitbreiding van proefnemingen op het gebied van veevoedering, zoowel van runderen als meer in het bijzonder van varkens, vooral in verband met de baconproduetie. In liet buitenland en voornamelijk in die landen, waarheen Nederlandsche dieren worden uitgevoerd gaat men zich steeds meer toeleggen op de pluim veeteelt. Wil ons land zijn plaats wel ke het thans op' de internationale markt inneemt (in 1928 werd voor een waarde van ongeveer 80 millioen gulden aan eieren uitgevoerd), behouden, dan zullen ten aanzien van onze pluimveehouderij die maatregelen moeten worden genomen, welke het mogelijk maken aa.n de drei gende concurrentie het hoofd te bieden. Tot die maatregelen behoort uit den aard der zaak ook het nemen van proeven in het belang van de eierproductie. En ook omdat in ons land de belangstelling in de pluimveehouderij' steeds groeiende is, worden aan het Rijksinstituut voor pluimveeteelt eischen gesteld, waaraan slechts door uitbreiding van het bedrijf van het instituut zal kunnen worden vol daan. Echter 'kan alleen dan tot die nood zakelijke uitbreiding worden overgegaan, indien de tot nu toe verleende Rijkssteun wordt verhoogd. Daarom is f 6500 meer aangevraagd. Op onderdeel d is een bedrag van f 124 meer noodig voor verhooging van de belooning van den tuinman aan het Rijks instituut vo'or pluimveeteelt. Landbouwtelling. Voor kosten eener landbouwtelling is f 75.000 aangevraagd. Deze telling betreft het grondgebruik en den veestapel en komt dus overeen met de vroegere land bouwbedrijfstellingen. De laatste vond' plaats in 1921 en heeft toien rond f 70.000 gekost. Thans zal de telling, welke aan sluit biji de door het Internationaal Land- bouwinstituut te Rome georganiseerde wereldlandbouwtelling in 1930, eenigszins uitgebreider worden dan tien jaren gele den het geval is geweest. In verband hiermede is de raming op f 75.000 gesteld. Tot dusver werd de herhaling van deze telling om de tien jaar voldoende geacht. Meer en meer blijkt echter de wensche- lijkheid, den tijdsduur tusschen de land bouwtellingen, althans voorzoover deze den veestapel betreffen, zoo mogelijk te beikorten. Begrooting Posterijen. Verlaging van sommige tarieven. Verandering van den telefoondienst. Aan de Memorie van Toelichting tot de begroeting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor bet dienstjaar 1930 ontleenen wij': In overweging is verlaging van het peil van enkele tarieven, in het bijzonder die van drukwerken en monsters in het bin- nenlandsch verkeer. Verder is in onder zoek de mogelijkheid van een lokaal ta rief, belangrijk lager dan het thans alge meen geldende, voor postpaketten. Het ligt in de bedoeling dei gewichts- grens van postpak'etten in het binnen- landsch verkeer ruimer tei stellen, indien dit zonder bezwaren zal mogelijk blijken. Waar mogelijk, zal zoowel het binnen- landsche als het internationale postale geldverkeer worden verbeterd en uitge breid. In overweging ia centralisatie van den postkwitantiedienst. Mogelijke invoe- j ring daarvan zal geleidelijk geschieden. In voorbereiding is een regeling, op grond waarvan onbestelbare brieven, on middellijk nadat de onbestelbaarheid is gebleken, worden geopend en zoo m,o- golijk aan den afzender worden terugge geven. Daartoe is wijziging van de Post- wet noodig. Als resultaat der overwegingen kan thans 3 e wcnschelijkheid worden vastge steld, dat het interlocale telefoon tarief meer dan tot dusver worde ge differentieerd naar de afstanden, waar over de gesprekken worden afgewikkeld, terwijl het locale tarief zoodanig worde ingericht, dat de ingevolge daarvan ver schuldigde betalingen afhankelijk zijn van de mate, waarin men aan het locale telefoonverkeer deelneemt, an zulks met ingang van 1 Januari 1930. Dienovereenkomstig zijn de volgende ta rieven ontworpen. In het interlocale ver keer zal, in plaats van de thans verschul digde bedragen van f0.20, voor een ge sprek over afstanden tot 15 K.M. efi f0.50 voor een gesprek over afstanden daarboven, betaald moeten worden: f0.10 bij afstanden tot 10 K.M. f 0.15 bij afstanden tusschen 10 en 15 K.M. f 0.35 bij afstanden tusschen 15 en 35 K.M- f 0.50 bij afstanden daarboven. Verder zullen de bezitters van locale aansluitingen deswege per jaar een naar den kostprijs van de aansluitingen bere kenden jaaxlijkschen huurprijs moeten be talen en daarnevens voor elk door hen aangevraagd en gevoerd lokaal gesprek 21/? cent verschuldigd zijn. De nieuwe regelingen met de andere nog aangebrachte tariefswijzigingen van minder gewicht zullen aanvankelijk voor het Staatsbedrijf een vermindering van ontvangsten ten gevolge hebben, waarvan het bedrag wordt geraamd op fl.100.000 per jaar. Verkeershinder. De besturen van den A. N. W. B„ Toeristenbond voor Nederland en de Kon. Ned. Auto- mobielclub hebben, gezamenlijk een adres gericht aan den minister van Waterstaat, met het dringend verzoek maatregelen te willen nemen tot een afdoende verbete ring van het landwrkeer over het kanaal van Temouzen te Sas van Gent en in af wachting daarvan zoo spoedig mogelijik te willen doen overgaan tot het vervangen van de bestaande bewegingsinrichling van de groote brug over den Oostelijken arm van het kanaal door een inrichting met electrische beweegkracht. Er wordt daar n.l. zeer veel hinder en stagnatie 'ondervonden door het herhaal delijk en langdurig openen der brug, als gevolg van het toenemend scheepvaart verkeer. De bruggen worden nog; met de hand bewogen! In den ouderdom van ongeveer 90 jaren is te Axeil overleden de heer P. B. Wijffels. De overledene was vroeger jaren dijk graaf van den IsUbellapolder, regent van het Burgergasthuis en was gedurende 40 jaren raadslid, waarvan 25 jaren wethouder. Rij beschikking van den directeur- generaal der posterijen, telegrafie en tele fonie, is, met ingang van 16 October 1929, aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Maarssen, de oommies K. R. Klaasesz, thans direc teur van het post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Ierseke. Bij Kon. besluit is als blijk van goed keuring en tevredenheid de bronzen eere penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. C. Harinck, brigadier van politie te Vlissingen. Waterschapsbesturen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: In de provincie Zeeland: a. met ingang van 18 October 1929 tot dijkgraaf van het waterschap Gouweneer en Zelke, J. Koop man te Nieuwerkerk; b. tot gezworene van het waterschap Gouweneer en Zelke, J. J. Stols te Nieu werkerk; C. tot gezworene van den Deurloopolder C. B. Kodde te Tholen; d. tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Jonge-polder, C. Steendijk Cz. te Nieuwerkerk. D o o d e 1 ij k ongeval. Hedenmor gen heeft op den Schelpenweg onder de gemeente Grijpskerke een ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Een vrachtauto van een vrachtrijder te Me- liskerke reed n.l. op een uit de richting Domburg komenden boerenwagen, waar in zich eenige personen bevonden, met het gevolg, dat het paard op hol sloeg en de boerenwagen kantelde. Een der inzittenden, een bejaarde vtouw, werd bewusteloos opgenomen en (overleed kort daarop. De overigen der inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af- De Justitie uit Middelburg was kort na het ongeval ter plaatse tot het in stellen van een onderzoek. Middelburg. De laatste muziekuitvoe ring van het Middelburgsch Muziek korps op het Molenwater in dit seizoen, was gisterenavond aanvankelij'k druk be zocht; doch de overigens welkome regen maakte, dat reeds met de pauze velen huiswaarts keerden en na de pauze werd de regen zóó hevig, dat de heer Garo, toen nog twee nummers moesten gespeeld wor den, besloot het concert te doen eindigen. 'Over het weer hebben deze uitvoeringen niet te klagen gehad, slechts één maal moesten de vlaggetjes op den Abdijtoren kennis geven van aflasten van een con cert. De route van het tweede wandel- concert op Zaterdag a.s. van halfviar tot 5 uur is als volgt: Militair Hospitaal (Verzamelplaats), Pottenbakkers- en Schoorsteenvegerssingel, TeerpaKhuizen- straat, Blauwen dijk, Loskade, Goesche Korenmarkt, Eigenhaardstraat, Nieuwe Poort, Koren- en Kjndordjjk, Spijkerbrug, Batoauport, Ncderstraat, Veorscho sin gel, Koepoortbrug, Molenwater, Koepoort- straat, Molstraat, Dam, Kortedelft, Rei gerstraat, Koorkerkhof, Wal, Kapoenstr. Groenmarkt, Burg Markt. Vlissingen. In weerwil van het late seizoen zijn heden met de Prov. boot van Breskens naar hier, nog bijna 1000 vreemdelingen en 16 auto's overgezet. Goies. De a.s. tentoonstelling der Goes- sche Pluimvee-, Konijnen- en Sierduiven- vereeniging „ZeelancLia" belooft in ver band met bet vijfjarig bestaan iets ex tra's te worden. Reeds zijn oen viertal bekers toegezegd en wel voor de afd. hoenders, tonijnen, sierduiven, en post duiven, elk één. Verder een wisselbeker voor de Vlaamsche reuzenkonijnen. Deze week zijn circulaires aan de daar voer in aanmerking komende firma's en persionen verzonden. Kruiningen. Gisterenavond is onder deze gemeente wederom een Tijk aan gespoeld dat vermoedelijk is van een van de leden der bemanning van bet ge zonken stoomschip „Estella". Het ver keerde reeds in verren staat van ont binding en was niet meer herkenbaar. Hansweert. Met ingang van 16 Oct. a.s. is de kommies te water J. H. Hutting te Lobith verplaatst naar hier. Ierseke. Het besluit van den Raad de zer gemeente tot verkoop van een strook grond naast de openbare school II aan den heer C. P. van IJsendijk is door Ged. Staten goedgekeurd. Kapelle. Het lijk van den drenkeling, aangespoeld aan den Biezelingschen Ham Zondag j.l. is gisteren alhier ter aarde besteld op de algemeene begraafplaats. De identiteit kon niet vastgesteld wor den. Wel werd vermoed dat het een der stokers was van de aangevaren „Estella". Terneiuzen. De bouw der nieuwe am- moniak-fabriek te Sluiskil, die reeds zeer goed vorderde, ondervindt thans een be langrijke stagnatie. Naar wij vernemen geschiedden door een der firma's wel ke den bouw hebben aangenomen, werk zaamheden op circa 30 M. afstand van de plaats waar deze moeten geschieden. Het heiwerk moet als gevolg hiervan weer worden uitgegraven, omdat de grenslijn te dicht den kanaalbant naderde- Aan de firma Stulemeijer te Breda, welke eveneens een, deel der ammoniak- fabriek uitvoert, "Is de bouw van de electrische centrale ten behoeve van dit bedrijf opgedragen. Opdracht tot bouw van een bijbehoorende kunstmestfabriek is, naar men mededeelt, binnenkort te verwachten. Het behoeft geen betoog, dat door een en ander de vraag naar arbeidskrachten weer belangrijk zal toe nemen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergeik, A. Hagedoorn, oud O.-I. pred. te Amsterdam. Bedankt voor Eek en Wiel, Joh. Kloots te Heukelum (Z.-H.). Geref. Kerken. Zestal te Groningen (6e pred. plaats): D. J. B. Allaart te Kollum, P. C. de Bruijn te Apeldoorn, S. Neerken te Ul- rum, mr W. S. de Vries te Voorburg, J. Wijmenga te Charlois en dr L. v. d. Zan den te Zutfen. Aangenomen naar Scharendijke, J. B. Vogelaar, cand. te Heemse. Bedankt voor Haulerwijk, Heemse, Midsland (West-Terschelling) en Zeven bergen, J. B. Vogelaar, cand. te 'Heemse. Inwijding Eltheto-kerk. Mor genmiddag wordt te Amsterdam de (Ned. Herv.) Elthetokerk ingewijd. Deze dienst, welke geleid wordt door Ds Van Hoogehhuyzen, zal ook worden bijgewoond door H. M. de Koningin en )Z. K. H. Prins Hendrik en zal per radio te volgen zijn. Bijzondere aandacht verdient het door do firma A. S. J. Dekker te Goes gele verde orgel van rein-electrisch systeem. De organist vindt een plaats, geheel aan de overzijde der kerk, recht tegenover den predikant, terwijl het orgel boven den kan sel is geplaatst. Het orgel zal door den heer Frans Has selaar, organist der Westerkerk te Am sterdam worden bespeeld. Dit is de tweede Hervormde Kerk in Nederland, waar een rein-electrisch orgel wordt in gebruik gesteld, terwijl momen teel een dergelijk instrument wordt ge monteerd in de Hervormde Oosterkerk te Haarlem en in aanbouw zijn voor de Her vormde Kerk van Oldebroek en voor de Herv. Maranathakerk te Rotterdam. Federatie van Herv. Dia conieën. De Federatie van Herv. dia conieën houdt deze week een twee- daagsche diaconale vergadering te Kat wijk aan Zee. Vooraf ging een ledenver gadering ter afdoening van huishoudelijke Over het al of niet wenschelijke van den leerplicht ,kan verschillend geoor deeld worden. Maar op dit ©ogenblik is er de Leer plichtwet en die wet ,moot worden ge handhaafd. Inzooveir© kan er dan ook geen bo- zwaar tegen worden gemaakt, dat te Rotterdam een vrouw wegens overtre ding van de Leerplichtwet werd ver oordeeld tot 4 dagen gevangenisstraf, ql ljjkt mij deze straf zoo op het eerste gezicht lang niet malsch. Er zal echter wel wat aan vooraf zijn gegaan. Wat me echter minder gewenscht lijkt is, dat toen do vrouw zich bezorgd toon de, diat zo haar kinderen. 4 dagen en 4 nachten alleen moest laten, do president opmerkte, dat de kinderen boter een paar nachten zonder hun moeder kondon, dan zonder onderwijs. Me dunkt, dergelijke opmerkingen kon den beter achterwege blijven. Dergelijke opvoedkundige wenken moesten de hee ren rechters m.i. maar liever voor zich houden. OPMERKER. Bij de bestuursverkiezing werden in de vacatures-B'Ouricius (overl.), v. Rinsum (af getreden als "diaken), Westenburg (we gens bedanken) gekozen: W. F. Janzen te Amsterdam, K. E. Vos te Goor en prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine te 'sGra- venhage. In de daarna gehouden bestuursvergar dering werd prof. Slotemaker de Bruine tot voorzitter gekozen. Om elf uur werd de diaconale confe rentie geopend. De voorzitter heeft mot een kort woord de aanwezigen welkom geheeten. Des middags hield m r F. A. N e 1 e - mans, voorzitter van den Armenraad te Rotterdam, een inleiding over „Diaconie en/of Burgerlijk Armbestuur". Hij behan delde de Armenwet en het Synodaal Reg lement voor de diaconieën. De tweede spreker was d r B. K1 o i n W a s s i n k uit Bathmen. Deze sprak over: „Beginselen van Armenzorg". Na een 'korte inleiding gaf spreker voor af een historisch overzicht van de ont wikkeling der armenzorg sedert do mid deleeuwen; hij; deed die ontwikkeling zien als een worsteling van beginselen om de overhand. De kerkelijke en particuliere armenzorg komt hopeloos en hoe langer hoe meer achterop. Dit acht spr. onwensdiclijk, vooral om de beginselen van armenzorg, welke hierbij in het godrang komen. Hij zou de werking van de wet beteugeld wil len 'zien en deze beteugeling niet willen zoeken in belemmering van de overheids- armenzorg, maar in prikkeling van het kerkelijk en particulier initiatief tot uit breiding van zijn werkingssfeer. Daarna ontving het dag. bestuur der gemeente Katwijk de leden der confe- -rentie. De burgemeester, mr J. Schotting, hield een toespraak, waarop door den voorzitter van het bestuur werd ge antwoord. Preekende Kamerleden. Ds M. van Grieken, Ned. Herv. Predi kant te Rotterdam, schrijft in het week blad „De Waarheidsvriend" over pree kende Kamerleden. „Dat preeken van Kamerleden s'taat ons tegen. Dart Ds Langman, lid van de Tweede Kamer, lid van clen Gemeen teraad, wethouder van "Voorburg, Zon dag aan Zondag preekt, was ons een ergernis; van Ds Lingbeek, van Ds Zandt dito, dito. Als Ds Langman straks be vestigd zal worden in het ambt dan verbeugen we er ons over; maar dat hij bevestigd wordt door Mr Sebokking, lid van de Tweede Kamer, burgemeester van Katwijk, hindert ons.. Het ambt van Dienaar des Goddelijken Woords is met geen enkele publieke betrekking of pu bliek ambt te Vereenigen." De moderne Ds J. J. M(eyer) te Enk- huizen schrijft in „Het Vaderland", dat Ds van Grieken nu „bijna zijn hart ge stolen heeft", wijl ook hem dit ej;g tegen staat. Grafsteen Ds G. Doekes. Naar de „Stand." verneemt, heeft zich te Heemse een commissie gevormd in samenwerking met Nieuwdorp, de beide gemeenten waar wijlen Ds G. Doekes het .predikambt vervulde, om een ge denksteen te doen plaatsen op het graf van wijlen Ds Doekes, welke steen te zijner tijd aan de familie zal worden overgedragen. Predikantsplaatsen. Op de Rijksbegrooting voor 1930 is een trae- tement van f800 uitgetrokken voor een tweeden predikant te Odoom, voor den dienst te V a 11 h e r m o n d. Deze veen kolonie telt meer dan 5000 inwoners, meerendeels Hervormden. De geestelijke belangen der te Valthermond gevestig de Hervormden maakten reeds geruimlen tijd de stichting van een eigen kerkge bouw ter plaatse noodig, te meer, om dat de kerkelijke gemeente Odoorn op plm. drie uur gaans verwijderd is. Door buitengewone offervaardigheid dezer kolonisten slaagde men er in voor den predikant jaarlijks f2500 bijeen to brengen. Als bijdrage van rijkswege wordt vpor het salaris van een predikant een bedrag van f 800 aangevraagd. Voorts is aangevraagd een tractement van .f 1500 voor een predikant te Rot terdam-Zuid, ten behoeve van de Her vormden in het Tuindorp Vree wijk. Door den groei van het stadsgedeelte aan den Linker-Maasoever waren de ker kelijke gemeenten IJsselmonde en Char lois niet meer in staat de geestelijke belangen van de Hervormden in het tuin dorp Vreewijk naar behaoren te behar tigen. De stichting van een nieuwe ge- e

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2