No. 297 Donderdag 19 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle FE U I L L ETON. BOEREN VAN LOBITH. Buitenland. „Van Gelderen? Hoe heet de baas van M f% I Binnenland Belangrijkste Nieuws. NioERLAN D S C H-fNDÏË 4V2 0 n Obligaiieieenmg Koers 06% °/o. Hefldiikse Cos Bank N.V. Saes i (Wordt vervolgd.) Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 18,— Losse nummers fO.Qfc Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. N,a den maaltijd. Ia „De Rotterdammer" verschenen on langs een drietal artikelen over dein uit slag der verkiezingen in Zeeland, waar in er o.m. op gewezen werd, dat in Staatk. Geref. kringen de vrouwen al heel weinig bezwaar bleken te bebbien om te gaan stemmen. Naar aanleiding daarvan schrijft de „Banier", die dit feit niet ontkennen kan„ dat "dit de leiding der S. G. P. niét naakt. „Nooit is door ons beweerd> dat niet één vrouw op ons stemde. Maar indien dit gebeurt kan men ons hiervoor niet aansprakelijk stellen. De leiding der S. G. P. heeft steeds de vrouw v.an de stembus trachten af te houden, haar er op wijzende dat haar plaats in het gezin is en niet aan de stembus. Dat deden de A.R. niet. Zij moedigen juist de vrouwen aan om van haar stemrecht gebruik te maten. Indien de A.R. dit nu eens staakten en met ons mede den strijd hiertegen, aanbonden dam zouden zij zoovele twij felende zielen niet in verzoeking brem- gen om op de S.G.P. te stemmen. Hoe het echter zij1, hoe meer voor beelden men weet aan te .voeren vam vrouwen, die op de S.G.P. gestemd zou den hebben, hoe sterker wij in omze overtuiging komen, dat de taak der S- G. P. nog lange niet ten einde is, maar dat zij onverzwakt moet doorgaan om het den vrouwen toe te roepen, dat, wil zij zich onderwerpen aan de orde ning Gods, zij van haar stemrecht geen gebruik mag maken, daar haar een plaats is aangewezen in Gods Woord, waarmede het stemrecht in strijd is." Men zou hier met recht kunnen spre ken van mosterd na den maaltijd. Vóór de verkiezingen, toen het de tijd was om te spreken, werd aan het stem men der vrouwen in het Staatk- Geref. orgaan heel weinig aandacht geschonken. Nu echter, wordt den vrouwen toe geroepen, dat zij1 als ze stemmen, wei geren zich te onderwerpen aan de ordening Gods> dat zij, door te ■stemmen handelen in strijd ,inet Gods Woord- Voor de verkiezingen ging geen dag voorbij of de vermeende afdwalingen van de A.R. partij werden in schrille kleuren geteekend, maar terwijl men wist, dat in eigen kring véle vrouwen zich boven de ordeningen Gods 'zouden stellen, en zouden handelen in Strijd met Gods Woord, werd daarop niet dan terloops gewezen. Dat is toch vreemd- 'tls waar, wanneer deze vrouwen even 27) Uit de kamer klonk een droog gekuch. „Hoogdheid", zeide de binnentredende gejaagd, „vergeef mij, dat ik Uwe Hoog heid stoor. Er is een boer uit Lobith „Laat hinnen, mijnheer Wirtz." Het werd gezegd door een schorre stem die bevelend klonk. De officier wenkte. En Aart stond midden in het hem welbekende vertrak van zijn oom tegenover een jongeling van zijn leeftijd, bleek en mager, die aan de eikenhouten tafel zat te schrij ven. Op een hoek van de tafel lagen stukken van een kuras, een degen, een hoed, handschoenen 'en een rijzweep1. „Heb je mij wat te berichten?" vroeg de Prins, Aart met half toegeknepen oogen. aanziend. Aart .kwam onder den invloed van Oranjes kouden, gebiedenden blik en ver- mor al zijn vrijmoedigheid, terwijl hij hulpeloos keek naar zijn begeleider, dia ■?P den achtergrond was gaan staan, nadat 1 vun. den Prins een wenk had ontvan- 8™, in het vertrek te blijven. „Nu, wat heb je mij te berichten?" •meg de Prins weer. „HoogHoogheid", stamelde Aart, hard waren aangepakt als d;e Anti revolutionairen werden beschuldigd, dan zou dit aan de S.G.P. zonder eenigen twijfel een zetel hebben gekost. De cijfers hebben het uitgewezen, dat de S. G. P. haar derden zetel dankt aan het feit, dat de vrouwen, om in de taal van de Banier te spreken, weiger den zich te onderwerpen aan de orde ning Gods. Dit had de leiding kunnen voorkomen. In elk geval had zij veel meer kunnen doen om de vrouwen van dezen revo lutionairen weg af te houden. Naar de .oorzaken hiervan kunnen wij slechts gissen. Maar hoe dit zijl, het krachtig veroor- deelen van het vrouwen-stemrecht, na dat eerst de vrouwtjes een der leiders naar de Kamer hebben gebracht, lijkt veel op 't gebruik van mosterd na den maaltijd. Ernstige cnwedcrs in Engeland. Hevige onweders, vergezeld van stort regens, hebben gisteren gewoed in ver schillende streken op een zekeren afstand van Londen, een einde makend aan de droogteperiode van ongeveer één maand. In verschillende plaatsen werden de stra ten tijdelijk in rivieren veranderd en her haaldelijk sloeg de bliksem in. In de badplaats Southend was het gis termorgen half tien zoo donker, dat alle trams en winkels het electrisch licht moesten ontsteken. Te Maidstone in Kent ontlastte zich een wolkbreuk, die een goed half uur duurde en in Sussex w.erden eenige dorp jes overstroomd. De Ver. Staten van Europa. In de Volkenbondscommissie was gis teren vooral interessant de redevoering van den gedelegeerde van Japan, Ito, die vrij duidelijk liet merken, dat Japan wei nig sympathie gevoelt voor Briand's denkbeeld der Ver. Staten van Europa. Hij zinspeelde op de mogelijkheid, dat een nauwere aaneensluiting der Europee- sche staten ook een groepeering der bui- tenlandsche staten zou kunnen ten gevolge hebben, waardoor misschien twee tegen elkaar strijdende' groepen zouden ont staan. De gedelegeerde van Zweden uitte zijn sympathie met het denkbeeld van een wapenstilstand op tariefgebied, doch met het uitdrukkelijke voorbehoud van een mogelijke weigering om de conventie te teekenen. Portugal aanvaardt het denkbeeld van een wapenstilstand van twee jaar, doch de gedelegeerde van Ierland diende een amendement in, waarbij uitdrukkelijk aan jonge staten zal worden veroorloofd, on danks de bepalingen der conventie, hun tarieven nog in bescheiden mate te ver- hoogen. Dit amendement werd door Loucheur „ik kom uit Lobith. Misschien zijn da Franschen al over den Rijn en De Prins verschoot niet van kleur en veranderde in geen enkel opzicht van houding. „Verklaar je nader", zei hij'. „Wan neer waren de Franschen vóór den Rijn?" Aart begreep inderdaad, dat hij duide lijker moest zijn.- Hij: werd langzamerhand ook vrijmoediger. „Toen ik vertrok vanmorgen, waren zij er nog niet, Hoogheid." „Nu, wat bazel je dan?" „Maar zij konden ieder oogenblik ko men." „Wat zou dat? Spreek toch duidelijker, man!" Willem van Oranje werd toornig. Heel even maar. „Je begrijpt toch wel", vervolgde hij, zichzelf weer volkomen meester, „dat wij aan die praatjes niets hebben?" „Maar er zijn geen soldaten van ons aan 'den Rijn, Hoogheid." In de donkerbruine oogen van den Prins kwam nu toch eenige verbazing. „Geen soldaten? Wat bedoel je?" De officier, die met den naam, Wirtz aangesproken was, deed een stap nader en 'keek Aart aan met ongeveinsde ver bazing. „Ze zijn er wel geweest, Hoogheid. Wij hebben gister en vannacht schansen gemaakt. Ik heb mij vrijwillig aangemeld. bestreden en naar een subcommissie ge zonden. Met betrekking tot de suikerconferentie heeft men het compromis gevonden, dat de volkenbondsraad wordt uitgenoodigd, de al of niet wenschelijkheid van een suikerconferentie te overwegen, zonder dat de volkenbond verder partij 'kiest. Het ChineeschRussisch conflict. Volgens berichten uit Moekden heeft Rusland de algemeens mobilisatie in Mongolië gelast. Alle Mongolen tusschen de 20 en 40 jaar moeten zich voor dienstneming aan melden. Reeds staan twee Mongoolsche briga des aan de grens van Mantsjoerije, ter wijl verdere troepenconcentraties zijn waargenomen. Treinroovers. Te Marseille heeft men een spoor in handen gekregen tot het ophelderen van den aanslag in den sneltrein van Vingti- mille, waarbij de geleider der postzakken werd gekneveld en een deel van de post gestolen. Veel geldswaardige stukken bevonden zich niet in de postzakken, doch het was bekend, dat er bons van 500 francs bij waren. 450 van die stukken werden ver mist en toen de tegenwoordige bezitters dezer dagen te Marseille moeite deden ze te verzilveren, kreeg de politie daar spoe dig de lucht van. De drie personen, die de biljetten in bars van de hand wilden doen, zijn gear resteerd, doch het is mogelijk dat het niet meer dan handlangers zijn. Bij het ver hoor kreeg men het vermoeden dat een der hoofddaders een booswicht zou zijn, die juist een dezer dagen voor een ander vergrijp was gearresteerd. Men tracht dien nu tot bekentenis te brengen. Korte berichten. Na bijna een maand van volkomen 'droogte is Dinsdagavond boven Parijs en omgeving een buitengewoon hevig on weer losgebarsten. Door een wolkbreuk stond het water hinnen enkele minuten verscheidene centimeters hoog. 'Op het eiland Martignique is de vulcaan Mont Perle bij St. Pierre weer in werking getreden. Er heeft zich een nieuwe krater van 50 M. doorsnede ge vormd. De regeering heeft maatregelen getroffen om de bevolking in veiligheid te brengen. De Transjordaansche regeering heeft verscheidene leiders der oppositie partij, onder wie ook de in Jeruzalem ge vangen en voor kort vrijgelaten aanvoer der van den grootsten stam der Beni- schar-Bedouinen gearresteerd. Naar ver luidt zullen zij wegens een poging tot het doen van een inval in Palestina worden uitgewezen. Uit Karachi (Br.-Indië) wordt ge meld, dat het Sindgebied dat onlangs reeds door de overstroomingen van den Maar hedenmorgen vroeg kwam er' order, om naar Nijmegen terug te keeren. "Er is geen soldaat meer aan den Rijn." Willem van Oranje^ die herhaaldelijk hoestte en zoo nu en dan een pijnlijk gezicht 'trok, was hij het vernemen de zer woorden plotseling opgestaan, en be vond zich nu recht vóór Aart, dien hij doordringend aanzag. „Spreek je de waarheid, man?" vroeg hij dreigend. „God is mijn Getuige, Hoogheid. Ik ben hier met voorkennis van. een lui tenant, die zeide: „de Prins moet dit weten". Toen ben ik onmiddellijk te paard gestegen." „HoogheidHoogheidis het wéar, dat Ér stoof een gestalte hinnen, die niets meer zeide, toen. hij het tooneel in het vertrek zag. Willem van Oranje had zijn hatidscho<e- nen gegrepen en kneep die tot een bal samen. Kolonel Wirtz zweeg. En de pas binnengekomeae, Willem Bentinck, wist genoeg „De MontbasI De Montbas"! boorde heit drietal den Prins mompelen. Dan kreeg deze zijn zelfbeheersching volkomen terug. „Hoe heet je?" vroeg hij Aart, die bedremmeld stond te kijken. „Van Gelderen, Hoogheid". Ma De winteravonden zijn gezelliger, op_ terd door een glaasje Bols Cherry Brandy, Curasao, Prunelle, Apricot Brandy, Liqueur Jaune of Bernardino Vraag prijscourant. Indus zoo geteisterd is, thans door een nieuwe plaag wordt bedreigd. Een zwerm van millioenen sprinkhanen is in dit ge bied neergestreken, zoodat hetgeen van oogst nog over is, thans ernstig door de sprinkhanen wordt bedreigd. Het ongeluk in de mijn Charles te Saarbruecken heeft nog 3 slachtoffers geëischt, zoodat het aantal dooden, thans tot 22 is gestegen. De onderaardsche ont ploffingen en de brand in de mijn duren nog voort. De geweldige bosebbrand, 'die in de omgeving van Ventura (Z.-Am.) is uitge broken, heeft zich in den afgeloopen nacht opnieuw uitgebreid. De schade wordt reeds op 3 millioen dollar geschat. Een telegram uit Huil meldt, dat de brand in de petroleum-tank aldaar ge- bluscht is. Het bovenste gedeelte van de tank, dat ingestort is, is in het beneden ste gedeelte terecht gekomen, waardoor de luchttoevoer werd afgesneden, zoodat het vuur vanzelf doofde. De Noordelijke provincies van Por tugal zijn de'laatste dagen door zwaar onweer geteisterd, waardoor geweldige overstroomingen groote schade hebben aangericht. Zoo moesten in Loriga zes fabrieken het werk neerleggen, waardoor 500 arbeiders tijdelijk werkeloos zijn ge worden. De postvlucht naar Indië. Het postvliegtuig, op weg naar Indië, is om 6.20 plaatselijke tijd uit Karatsji vertrokken en om 15.05 plaatselijke tijd te Alababad aangekomen. Alles wel aan boord. Die Amsteirdamsche wethouders. Gisteren werden door den Gemeente raad van Amsterdam gekozen tot wet houders de heeren F. M. Wibaut, S. R. de Miranda en Ed. Polak, S.D.A.P.; E. J. Abrahams, V.-D,; J. H. A. L. von Frijl- tag Drabbie, R.-K.; en J. Douwes Jr, A.R. De stemming heeft dus nog een paar verrassingen gebracht, daar aanvankelijk als R.-K. en A.-R. candidaten genoemd werden de heeren Mr Romme en G. Burgemeester vian Hilversum. Naar de „Gooi en Eiemlanider" ver neemt, circuleert in deze gemeente ee]n deze hoeve, Bentinck?" „Ook Van Gelderen, Hoogheid". „Hij is mijn oom", waagde Aart te zeggen. Over het in-bleeke gelaat van den Prins van Oranje, dat duidelijk de sporen van vermoeidheid vertoonde, gleed een glimlach. „Alle hulde aan "het geslacht der Van Gelderens", zeide hij op zulk een toon van respect, dat Aart bloosde. „Deze boer is ook een flinke vent. En je hebt den dank van het land verdiend voor je boodschap. Blij! voorloopig in de buurt. Wij kunnen je noodig. hebben". En dan, zich wendend tot Aart's begeleider: „Er moet onmiddellijk krijgsraad zijn, mijnheer Wirtz." De officier boog en verdween, Aart een wenk gevend, hem te volgen. De Prins had zich reeds afgewend. De vertrekkenden jhoorden hem met schorre stem tot Bentinck zeggen: „Dat is het verraad van De Montbas, Willem. Hij' was niet te vertrouwen, de schelm!" Nauwelijks een half uur later klon ken in het kamp, dat ruim twintigdui zend man herbergde, heftige trompet- stooten. Alarm! In vol tenue draafde kolonel Wirtz het erf op, verdween nog even in de kamer van den Prins, maar keerde wel- Binnenland. De nominatie voor voorzitter der Tweede Kamer. De Amsterdamsche wethouders-verkj et zing. De begrooting der posterij'en. Weer een vliegtuig naar Indië vertrokken. Minister Donuer over de GiegSen-Nieuwh Ikerksche moordzaak. Buitenland. Hevige onweders in Engeland, Frankrijk en Portugal. i a Debatten in de Vodk'enbondsvergadering. Mobilisatie in Mongolië? Inschrijvingen worden tot Dinsdag 24 September a.s. aangenomen. adres aan de Kroon en aan 'den com missaris der Koningin in Noord-Holland, om te willen bevorderen, dat de afgetre den Christ. Hist, wethouder van Am sterdam, d© heer J. ter Haar Jr wordt voorgedragen als burgemeester van Hil versum. De malversaties te Meppel. Aan de mededeeliiig omtrent het ver haal op de verantwoordelijke autoritei ten van de verduisterde gelden te Meppel kan nog worden toegevoegd, dat Ged. Staten in hun bericht aan den Raad voor opstellen, dat van frauduleuze handelin gen van deze autoriteiten en ambtenaren in geen enkel opzicht gebleken is en dat zij geen reden hebben hun goede trouw in twijfel te trekken. Zij laten in hun voorstel tot verhaal aan den Raad de be slissing of al dan niet zal worden over gegaan tot instelling van een civielrech- terlijke vordering tegen degenen, die niet tot betaling van hun deel bereid mochten blijken. De nieuwe vice-president van den Raad van 'Ned.-Indië. Blijkens een bericht in de Staatscou rant van gisteravond is aan den vice- president van den Raad van Nederl. Indië mr K. F. Creutzberg, op zijn ver zoek, met ingang van 10 ÖCtobsr 1929, eervol ontslag verleend uit 's lande dienst onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, doior hem aan den lande .bewezen en zijn benoemd in den; Raad van Nederiandsch-Indië, met in gang van denzelfden, datum: tot .vice-president de heer "Ch. J. I. M. W e 11 e r, thans lid van dien Raad, oud-Minister van Koloniën; dra terug naar het huisvertrek der boer derij, waar hij haastig ef schud nam v<r> den boer en zijn vrouw, die hij in de afgeloopen dagen had leeren hoogach ten. „Ik moet met een deel van het leger naar den Rijn", zei hij. „Het ga jullie wel. Waar is.,.? O, daar zit hl". Aart sprong op. i „Je wijst mg den kortsten weg naar het Tolhuis?" j t „In orde, mijnheer". „Ik ben kolonel Wirtz. Is het niet: een veertig kilometer naar Lobith?" 'tZal niet veel mankeeren, kolonel". „Ja, ie paard is zeker niet in staal?" „Hij kan er wel een van mij krijgen, kolonel", zeide Aart van Gelderen. „Mijn zoon Kees gaat ook mee". „Prachtig. Laat beiden spoedig naar het kamp komen." Hij snelde naar buiten, waar veel be weging was van af- en aanrijdende offi cieren. i t Opeens werd ruim baan gemaakt En vol ontzag keek men naar een slanke gestalte, die een zwarten hengst besteeg, heftig hoestend. De opperbevelhebber !reed naar het kamp, dat plotseling vol onrust gekomen fras, om den afmarsch van Wirtz' korps gade te slaan. De Prins van Oranje!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1