Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtzaken gekomen is een adres van de vereeniging tot wettige bescherming van dieren te Eindhoven met verzoek wijziging der bouwverordening in verband met eventu eel voorkomenden brand in landbouw- schuren of andere veestallen. Het wordt op voorstel van B. en W. voor kennisge ving aangenomen. Bij een eventueele wij ziging der bouwverordening zal hieraan de aandacht worden geschonken. Bij de rondvraag komt het watergebrek bij eventueel voorkomenden brand ter sprake. B. en W. zullen het mogelijke doen om zooveel mogelijk water in voorraad te hebben. Daarna sluiting. N. en St. Joosiand. Dinsdagmiddag had alhier op do losplaats een demonstratie plaats met hot brandbluschapparaat „Ready". Een stapel kisten, hout enstroo, ruimschoots overgoten met petroleum en benzine, alsmede een flinke oppervlakte asphaltpapier, overgoten me't petroleum en benzine, verwekte een flinken brand en eon ontzaglijke zwarte rookmassa. Met één bluschapparaat werden beide vuren in een minimum van tijd gebluscht. Zeer zeker heeft deze demonstratie bewezen, dat dit apparaat gunstig werkt bij een flink begin van brand. Do vertegenwoor diger verklaarde do werlting van het np- paraat en de vulling, waaruit bleek, dat alles eenvoudig is. De demonstratie had plaats in tegen woordigheid van Burgemeester on Wet houders, do meeste leden van bet bestuur der brandweer en meerdere belangstellen den. Zierikzee. Installatie Burge meester. Na een vacature van ruim zes maanden, was gisteren de dag aan gebroken waarop Zierikzee zijn „burger vader" binnen haar veste mocht ontvan gen, welke „blijde incomste" op fees telijke wijze plaats vond. Verschillende feestcommissies uit de burgerij hadden zich daartoe gevormd, teneinde zijn Edelachtb, J. C. A. Ban- nink op waardige wijze te ontvangen. Ongeveer 2 uur namiddags zou de Provinciale boot binnenstoomen. Reeds lang voor den tijd had zich in do omgeving van de Nieuwehaven een menigte van belangstellenden verzameld om de binnenkomst te aanschouwen. De schepen in de haven waren met vlaggen getooid. De stad had reeds vroeg een feestelijk aanzien door haar vlaggentooi. Honderden kinderen van alle scholen had den zich opgemaakt om den burgemeester toe te zingen. Begeleid door gepavoiseerde vaartuigen kwam de Provinciale boot op bet bepaal de uur aan, aangekondigd door enkele herauten. Bij aankomst werd de Burgemeester door een feestcomité ontvangen en toe gesproken. De schoolkinderen brachten hem een aubade, waarna de stoet, die zich in middels had opgesteld, gevormd door tal rijke vereenigingen, die hun vaandels medevoerden, zich naar het stadhuis be gaf, alwaar de kinderaubade werd her haald. Door een groote menschenmenigte werd de Burgemeester aldaar toegewuift en weikóm geheeten. Hierna begaven de Burgemeester, fa milie en genoodigden zich naar de raads zaal alwaar hij door de wethouders en de raadsleden jverd ontvangen. De daarvoor belegde raadsvergadering stond onder presidium van don waar nemend Burgemeester, dhr A. Timmer man Czn. Deze bracht den raad en inzonderheid deu Secretaris, dhr Wittennans, dank voor den steun en medewerking hem steeds geboden, waarna hij het oudste en jongste raadslid alsmede den Secre taris verzocht den Burgemeester te wil len binnenleiden. Do Secretaris las daarop het Koninklijk Besluit voor, waarbij dhr Bannink tot Burgemeester was benoemd. Nu trad dhr Timmerman naar voren tot het uitspreken van de installatie-rede, waaraan we het volgende ontleenen: Het is mij een aangename taak, U, Mijnheer Bannink, namens den gemeen teraad, namens het Dagelijksch Bestuur en namens de ingezetenen van Zierikzee het welkom op deze plaats toe te roe pen Moge Uw taak voor U in het begin iets ongewoons zijn, ook voor ons ligt in Uw optreden het ongewone, dat, ter wijl Uw drie onmiddellijke voorgangers in Zierikzee geboren en getogen waren, U thans uit verre gewesten tot ons over gekomen zijt Meent echter niet, dat wij U daarom minder hartelijk ontvangen. Wij hopen, dat U spoedig een der onzen zult zijn, en onze gemeente zal profi- teeren van de levenservaring, die gij verre van Zierikzee hebt opgedaan. De aanvaarding van Uwe 'taak zal U dus plaatsen in de rij van personen, die onze oude stad hebben bestuurd. En het is een respectabele rij, want Zierikzee kan door zijn geschiedenis en door de bouwwerken, die nog intact gebleven zijn, getuigen van een hoogen ouderdom. De geschiedenis vermeldt, dat reeds in 1304 Zierikzee door de Vlamingen belegerd werd. Het was dus toen reeds een ver maarde middeleeuwsche stad, waarvan de overblijfselen nog te zien zijn. Tal van producten van middeleeuwsche bouw kunst, toonen nog den vroegeren durf, rijkdom en grootheid van de stad Zie rikzee. Zierikzee is het middelpunt van de landbouwbevolking op Schouwen en Dui- veland. Nieuwere methodes in den land bouw hebben onze eilanden tot een wel varende streek gemaakt. Ons eiland is een koninkrijk apart, met Zierikzee als hoofdplaats, Iedere Zierikzeenaar gevoelt, Door H. M. de Konin gin is Maandag op het Malieveld te Den Haag een Koninklijk vaandel uitgereikt aan het corps mariniers. Een foto tij dens de plechtigheid. dat wij afhankelijk zijn van den land bouw. Als God U in het leven zal sparen, zal onder Uw bestuur in gebruik ge nomen worden de waterleiding, waar mede in «verband staat de organisatie van de brandbluschmiddelen. Voor bet maken van een .museum op den zolder van het stadhuis zijn de gelden door den Raad toegestaan gn men 'is reeds met da voorbereiding aangevangen. De eloc- triciteitsvoorziening van de gemeente is een punt, dat steeds aan de orde is en op een oplossing wacht. Als U Uw werkzaamheden aanvaard zult hebben zullen meerdere zaken al spoedig Uwe aandachtvragen. Ik spreek de hoop eu de verwachting uit, dat het voor U een aangename taak zal zijn opbouwend te -werk te gaan zonder to veel do belasting op te drijven. Do gemeenteraad heeft bij het ontstaan van de vacature van Commissaris van Politie alhier, met alg. stemmen besloten au:* "Kroon te verzoeken deze vaca ture niet meer ,te doen vervullen. En wij kregen van den Minister van Justitie bericht, dat met het antwoord op dat verzoek zal gewacht worden totdat ad vies van den .nieuwen Burgemeester zal gevraagd en verkregen zijn. U gaf reeds voorloopig do toezegging, dat U in deze overeenkomstig den. wensch van den Raad zult medewerken en ilie werkzaamheden zelf zal verrichten. Tot Uw dienst heeft U een hoofdagent en nog B agenten. Een nieuwe dienstregeling te maken is opgedragen aan eene com missie uit den Raad, welke commissie d: wel in overleg met U zal doen. W ij hebben in de Gemeente 4 lagere scholen (2 openbare .en 2 bijzondere) en een openbare Ulo-scihool, die allo goed bevolkt zijn. Er zijn nog andere onder wijsinrichtingen, die niet door de gemeen te beheerd worden, als Rijks Hoogere Burgerschool, Rijkskweekschool, Am bachtsschool en een Iandbouwhuishoud- school. Hooggeachte heer Burgemeester wij ver wachten en gelooven van U, dat U met breeden en onpartijdigen blik de belan gen van onze gemeente zult helpen be vorderen. Do Zondagsrust waarop een groot gedeelte der inwoners zeer gesteld is, zij U ten zeerste aanbevolen. Namens de leden van den Raad en van het Dagelijksch Bestuur zij het mij vergund U de verzekering te geven, dat wij U gaarne onze medewerking en daar waar noodig, onzen steun zullen ver- leenen, en dit zullen doen met de wel willendheid en vriendschappelijke gezind heid, welke wij, naar we hopen, weder- keerig voor elkander zullen koesteren. Moge wij aldus samenwerken tot heil van onze gemeente en hare inwoners. Moge tot Uwe voldoening onder Uw bestuur en onder Gods onmisbaren zegen de gemeente Zierikzee in bloei en wel vaart toenemen. Ik wil "deze rede niet beëindigen al vorens nog een woord van hartelijk wel kom toe te roepen tot Mevrouw Uw Erht- genoote, Uw zoon en verdero familie. Het zal voor U allen een groote vol doening zijn, dat na de bange dagen door U doorleefd, Mevr. weder hersteld iu Uw midden is. Ik verzoek U thans U te mogen voor zien van het teeken Uwer waardigheid, dat ik de eer heb U om te hangen, en ik verzoek U het voorzitterschap van deze vergadering te aanvaarden. Ik verklaar JJ als Burgemeester van Zierikzee geïnstalleerd! Op deze rede volgde een hartelijk ap plaus. De Burgemeester het woord nemende, bracht H. ,M. de Koningin en Hare ad viseurs dank voor de benoeming en het vertrouwen, dat daaruit sprak. In hartelijke bewoordingen richtte hij zich tot dhr Timmerman, wien hij er kentelijk was voor het vervullen van het Burgemeestersambt in den tijd der va cature. Hij herdacht voorts den over leden Burgemeester, Mr Fokker. Verder sprak hij den wensch uit, dat hoewel niet geboortig uit Zierikzee, het spoedig zoo moge zijn, dat hij in geen enkel opzicht van een goeden Zierikzeeër zal zijn te onderscheiden. Hij dankte voor de enthousiaste ont vangst, waardoor de eerste schroom bij hem is weggenomen, deed een beroep op de geestelijke verzorgers, met wien hij gaarne wil samenw erken. Spr. bracht in herinnering het glorie rijk verleden der stad en hoopt met de hem ten dienste staande middelen de belangen der stad te behartigen, zooals het behoort en zooals dat verwacht mag worden. In antwoord op het verzoek van den heer Timmerman, om de Zondagsrust, waarop een groot .gedeelte van de bur gerij gesteld is, te willen bevorderen gaf de Burgemeester te kennen, dat hij dit wenschte te doen in overeenstemming met den geest der bevolking. In den nacht van Zondag op Maandag j.l. werd do spoorbrug te Vlake vernieuwd, versterkt en verhoogd. Hierboven een kijkje tijdens het werk. Inzake de belastingdruk wenschte hij vooraan te staan in de rij van hen, die dien druk niet wenschen te verhoogen. Aan den bloei van het kunst- en sport leven wil hij medewerken. Met hen, die de welvaart der gemeente bedoelen wil hij in het eerste gelid staan. Voorts deed hij een beroep op het ver trouwen en de medewerking van allo inwoners, colleges en ambtenaren en niet minder van den Raad wiens steun hij in riep. Geen oogenblik ontveinsde hij zich do moeilijkheid van zijn ambt, doch onder Gods zegen hoopt hij iets tot stand te mogen brengen. Ook Re minder bevoor rechten der burgerij hoopte hij tot hulp en steun te zijn en besloot zijn toespraak met den wensch, dat het spoedig moge blijken, dat hij een echte Zeeuw is ge worden. Een hartelijk applaus mocht de nieuwe burgemeester inoogsten. Daarna richtte zich het oudste raads lid dhr L. Quant, tot den Burgemeester, die hem een -welkom toeriep en hem er aan herinnerde, dat een groot arbeidsveld voor hem open 'ligt. Hij hoopte1, dat bij de kracht mag ontvangen tot dezen ar beid van Hem, die alleen den wasdom geven kan. Nadat de .Burgemeester deze toespraak beantwoord had, ving de receptie op hot. stadhuis aan, waaraan velen deelnamen. Voorts heersohte den geheelen dag een gezellige drukte pp straat Uit het rijk gevarieerde feestprogram ma trok onze bijzondere aandacht het bloemencorso, hetwelk na de officieel© plechtigheid plaats had. Vele versierde .wagens waren uitnemend verzorgd. Tijd noch moeite had men daarvoor ontzien. Zoovel wagens, de.n landbouw verte* geiiwoordigcnde als velo andere interes sante 'tooneeltjes vielen daarbij op. Het geheel getuigde van een waardige ontvangst, terwijl de dag werd besloten met een aardig vuurwerk. Ongelukken. Het 2-jarig jongetje vanvan den heer A. te Hoornsterzwaag is spelende in een wijk geraakt en ver dronken. De 85-jarige Mej. v. d. Velde te Rottevalle is verdronken. De 85-ja- rige E. te Margraten is door de auto van een geneesheer aangereden. De grijsaard werd in een woning gedragen waar de geneesheer hem geneeskundige hulp ver leende. E. had een been gebroken en had vele bloedende hoofdwonden. Gisteren morgen heeft te Haarlem voor het ge bouw van den Raad van Arbeid een doo- delijk ongeluk plaats gehad. De 23-jari- ge juffrouw J. W. de L. kwam op haar fiets uit het oprijlaantje rijden juist toen een tram, die zij niet zag, kwam aange reden. Zij werd gegrepen en eenige tien tallen meters meegesleurd. Ze werd dood opgenomen. Maandagmiddag gingen 4 kleine kinderen spelen aan de beek te Hoensbroek. 's Avonds kwamen er slechts drie thuis, het vierde, het 4-jarig jonge tje van de familie van G. bleef zoek. Ten einde raad werd de beek afgedregd en daaruit werd het lijkje van den zoekge raakte opgehaald. Pogingen om de le vensgeesten nog op te wekken, waren vruchteloos. Korten tijd geleden heeft de zelfde familie door een auto-ongeluk nog een ander kind verloren. Te Wagenrn- gen is gistermiddag het 7-jarig zoontje van den heer V., toen het achter 'n sproei wagen heenliep, door een vrachtauto overreden en gedood. De 45-jarige B. te Vlaardingen, viel vorige week Vrijdag bij zijn thuiskomst achterover van de trap, tengevolge waarvan hij een zware hersenschudding bekwam. Aan de gevol gen hiervan is hij thans overleden. Alastrim. Men meldt uit Delft: Het Venduhuis wordt gesloten. De mo gelijkheid bestaat, dat dit huis wordt in gericht voor kinderen, lijdende aan alas trim. Bezoeken aan patiënten in 't Oude en Nieuwe Gasthuis worden alleen toe gestaan, voor die zieken, wier toestand dit noodzakelijk maakt. Gistermorgen waren er weer 16 nieu we gevallen. Een laffe streek. Uit Beilen wordt gemeld: Toen Zaterdagmorgen het personeel van de firma Gebr. Geertjes alhier de werkzaamheden met de achter Drijher staande dorschmachine weder zou aan vangen, kwam men tot ontdekking, dat kwaadwilligen in den afgeloopen nacht aldaar danig hadden huisgehouden. Als gewoonlijk was 's avonds tevoren 't vuur onder de locomobiel vrijwel geheel uit gedoofd, en de ketel met water gevuld. Na het vertrek van het personeel heeft men echter den vuurmond weer geheel met nieuwe kolen gevuld, het vuur flink laten aanwakkeren en inmiddels den stoom laten ontsnappen. Toen het perso neel gistermorgen ter plaatse kwam, stond de locomobiel bijna geheel gloeiend en de ketel op springen. Hoewel men in allerijl het vuur onder den -ketel van daan gehaald heeeft, kon dit niet meer verhelpen, dat de locomobiel inmiddels geheel onbruikbaar en vrijwel waarde loos geworden was. Rumoerige raadsvergadering. In de gisteravond gehouden raadsvergadering te Maastricht is behandeld het voorstel tot bekrachtiging van den getroffen maatregel, waarbij samiennscholingen in de gem ante Maastricht zijn verboden. Dit verbod is uit gevaardigd, daar de veiligheid op- straat in het gedrang is gekomen, tengevolge van het conflict aan de Maastrichtsohe Zinkwitfabriek. De debatten werden reeds dadelijk zeer luidruchtig; na ongeveer een half uur moest de publieke tribune worden, ontruimd. Van de zijde van de sociaal democraten werd druk geïnterrumpeerd en de politie met min der vleiende benamingen betiteld. D'e ven warring en de opwinding werden zoo groot, dat de voorzitter zich gedrongen zag, de vergadering te sluiten. Voor het gemeentehuis stonden honderden personen te wachten. Even te voren was ©en troep met een rood en vlag door de straten getrokken. Intussohen blijft het verbod tot samenscholing van kracht. D© raad zal over 14 dagen opnieuw bijeen komen. De storing te Dordrecht geëindigd. Men is er te Dordrecht in geslaagd een der 'drie groote nieuwe turbines, bestemd voor de uitbreiding van de electrische centrale Dordrecht, gistermiddag bedrijfs-klaar te maken. Deze machine is aangekoppeld, waar door de stroomopwekking normaal is en de rantsoeneerinjg van 'stroom gister avond half zeven ^geëindigd is. De asckregen van de Bro- m o. t>e „Indische Courant" deeft mede, dat Re aschregen uit 'den Bromo, die wekenlang heeft aangehouden, in het Oost-Eenggergebied den maisoogst en den aardappeloogst, die er schitterend voorstonden, verwoest heeft en wel over een uitgestrektheid van 40 vlerk. K.M. De sphade bedraagt tonnen. De asch- regen houdt nog steeds aan. Naar da „Veldbod©" meldt, hoeft de heer J. d© Vries tegein 1 Februari 1930 ontslag gevraagd als secretaris van. hot Stam boek voor het Nederl. Trekpaard. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 17 Sept. 1929. De volgende personen waren gedag vaard: J. C. V., 47 j., schipper op het schip „Favorite", zonder vaste woonplaats, we gens het niet vertoonon van een bewijs van aanmelding voor de Inkomstenbelas ting voor Schippers op aanvrage van de belastingambtenaren te Sas van Gent op 29 Aug, 1928. Uitspraak f 7.50 of 3 d. h. R. C. vau S., 30 j., schippersknecht op het schip „Trania" alsvoren te Sas van Gent op 11 Augustus 1928. Uitspraak f 7.50 of 3 d. h. R. C. van S., voornoemd, alsvoron te Sas van Gent op 29 Aug. 1928. Uitspraak f 10 of 4 d. h. G. van der L., 21 j., schippersknecht -op het schip „Zwaantje" zonder vaste wooonplaats, alsvoren op 11 Aug. 1928 te Sas van Gent. Uitspraak f 7.50 of 3 d. h. G. vjin der L., voornoemd, alsvorenj te Sas van Gent, op 13 Aug. 1928. Uit spraak f 10 of 4 d. h. G. van der_ L., voornoemd, alvoren te Sas van Gent'op 8 Sept. 1928. Uitspraak f 22.-50 of 8 d. h. F. M. K., 31 j., schipper op het schip „Trania", zonder vaste woonplaats, als- voren op 11 Aug. 1928. Uitspraak f 7.50 of 3 d. h. A. de R., 41 j., schippersknecht op het schip „Chardin" te Sas van Gent op 18 Aug. 1928. Uitspraak f7.50 of 3 d. h. J. v. P., 36 j., schippersknecht op het schip „Chardin", zonder vaste woon plaats, alsvoren op 18 Aug. te Sas van Gent. Uitspraak f 7.50 of 3 d. h. A. J., 56 j., schipper op het schip „Maria Judith", zonder vaste woonplaats, alsvoren op 6 Aug. 1928 te Hansweert. Uitspr. f 7.50 of 3 d. h. L. J. van 0., 22 j., schippersknecht, op het schip „Ambulant", alsvoren te Sas van Gent op 2 October 1928. Uitspraak f5 of 2 d. h. C. J. J. K. H., 24 j., schippersknecht op het schip „Dordrecht II", zondeT vaste woonplaats, alsvoren op 1 Nov. 1928 to Middelburg. Uitspraak f 7.50 of 3 d. h. T. v. d. V., 25 j., schippersknecht op het schip „Bastiana", gedoimicileerd te Kruiningan, alsvoren op 22 Nov. 1928 te Hansweert. Uitspraak f 7.50 of 3 d. h. A. W. B., 31 j., schipper op het schip „Coruptoir", zonder vaste woonplaats, als voren te Sas van Gent op 12 October 1928. Uitspraak f5 of 2d. h. W. v. d. S., 24 j., schippersknecni! op het schip „Maasstroom 32", zonder vaste woonplaats, alsvoren te Hansweert op 21 Januari 1929. Uitspr. f5 of 2d. h. J. F. M., schipper op 'het schip „Drie Gebroeders", zonder vaste woonplaats, alsvoren te Vlissingen op 19 Januari 1929. Uitspraak f5 of 2 d. h. C. V., 30 j., koopman te Middelburg, wegens overtreding dor rijwielbelasting wet (op den openbaren weg een rijwiel berijden zonder dat dit van een geldig belastingmcrk is'voorzien) te Westkapelle op 1 Febr. 1929. Uitspr. f5 of 2 d. h. P. D., 41 j., autohandelaar te Rotter dam, wegens overtreding van de Wegen belastingwet te Bruinisse 25 Oct. 192tS. Uitspr. f 25 of 10 d. h. M. v. S., 40 j., landbouwer te 's Heer Arendskcrke wegens overtreding van de Wegenbelastingwet te Kloetingo op 7 No vember 1928. Uitspraak f 12.50 of 5 d. h. C. H., 58 j., vrachtrijder te Middel burg, wegens te lage opgave van het gewicht van zijn Fordauto, te Middel burg op 30 October 1928. Uitspr. £35 of 12 d. h. J. S. de B., 37 j., koopman te Delft, alsvoren te Middelburg op 29 Nov. 1923. Uitspraak f 20 of 8 d. h. A. de V., 45 j., bakker te Arnemuiden, wegens het niet voldoen aan de 'uit- noodiging van den Inspecteur der Be lastingen, om zijn auto aan een ambte lijke weging te onderwerpen te Midd' burg op 25 April .1929. Uitspraak f of 10 d. h. G. K. v. d. B., 44 j., veehandelaar te Koudekerk©, alsvoren op 29 Nov. 1923 te Middelburg Uitspr. f25 of 10 d. h P. E. D. H„ 27 j., arbeider te Be Clinge (B.) wegens verboden vervoer van 5 K.G. melissuiker, zonder document, li' spraak f 25 of 8 d. h. en verbeurdverkla ring van de suiker. A. M., 25 j., dienstbode te IJzendrjkr, wegens vervoer, zonder document, van 1 wollendas, 1 dameshemd, 2 zakdoeken en 1 flesch cognac. Uitspraak f20 of -3 d. h. en verbeurdverklaring van de go>ed' ren. Fr W., 36 j., veedrijver te Hulst, wegens vervoer van 49 K.G. melissuiker, zonder document. Uitspr. f 50 of 50 d. b. en verbeurdverklaring van de .suiker. P. F. D., 50 j., werkman te Vlissin gen werd verdacht dat hij op 18 Juli 192 1 te Vlissingen Cornells Joosse heeft mis handeld. Ëiscih 1 mnd. gev.straf. Uitspraak f50 of 50 d. h. Door C. van P., 34 jaar, betonwerker te Sprang-Capelle, gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het von nis der Rechtbank van 2 September j.l. waar- bijl hij wegens oplichting gepleegd te Sluis kil in een logement, is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6