No. 296 Woendag 18 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes A. S. J. DEKKER - GOES. NEDER LAN D S CHINDIË EERSTE BLAD. SPECIALE AANBIEDING 1 Vraagt afbeeldingen en de thans extra voordeelige prijzen direct aan: tiftéMk- WÊ& 'L.W- y- m m .Af S-riC Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. TEGEN LAGE PRIJZEN. Voorradig de fabrikaten: Perzina, Petrof, Steph, Hain, Steinbach, Fritz Lincke, Rösener, Seiler, Sponnagel, Merkur, Adam e. a. Ook enkele gebruikte Piano's B Extra voordeelig. - U wordt gemakkelijk EIGENAAR door een voudig HUREN van een onzer instrumenten. AUTOPIANO'S: Kastner-Autopiano, Hamilton, enz. enz. (Ook een zeer weinig gebruikte AUTOPIANO voor SPOTPRIJS te koop) Belangrijkste Nieuws. 4V2 0 n Obligatieleening Buitenland. - *x y Mm I M ssSSSfè<w- violating van Geudeker en nog niet in, dat Let vergist, maar niet 'in het dos- :en geen rappor- 't processen-ver- t u héél goedl instructie. t niet in uw in- voor deze gele- Hof als getuige uenthouder Bes- n het begin van in het logement jrd. Klunder met gedronken? werd gezopen! Ln zijn dronken- jd: 'Zooals ik den heh ik hem er is: hij den ver dronken. K. had k hem vroeg hoe eide hij, dat hij Als we K. over hij: Die verrekte il zooveel gezeur dat hij van den ■hechtte er daar- ronken, toen hij lien hij weer net gestopt had, als d? an Oosten heeft aakt. ooit De Jong ge- verbetert zij zich, kleintje maar) 'bevuild had. ong de onkosten srgoed? at niet gek, dat, iwer kostgangers eens een recher- die zegt: Hier rtje en geld voor en niet, waar be niet, dat De Jong grondwerker te hij' verd. 'K. van vam rechercheur ,e Groningen. Hij eide, dat hij wist adden bedreven, doen, voegde De aedewerkt om de en. Ik moest dan aar K. opzoeken. >k door bemidde- ijgen. Ik ben toen in het logement waarin ik K ook gezegd: Zet je hem wilt uit- a met hem uit en bepaald gezegd: verklaart verder, voorschot heeft f 100. In zijn Itijd ontkend de wel de uitlating losten: U kreegt uw verklaringen ©gen de pauze en zitting een reus- op de Prinse ander en Teunis- iok den president iet Hof geestdrif- rechercheur De komen om dezen st" te bereiden, t. Wij vernamen de zittingen af- ing van zijn vei- destaties van de zekerd te zijn, in station word ge- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.0? Prijs der Adverteniiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 w Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. DE TOESTAND VAN 'S LANDS FINANCIEN. De laatste jaren gaven flinke overschot ten. De begrooting voor 1930 sluit met 'n voordeelig saldo van ruim f 9 millioen. Dg toestand nog steeds zorg-eischend. Aan de nota betreffende den toestand van 's lands financiën, ingezonden door den Minister van Financiën, hij brief van 17 Sept. 1929, is het volgende ontleend: Dienst 1927. Het overschot op den gewonen dienst werd in de vorige nota gesteld op de som van f 52.030.574,9014, doch voor een ■tweetal te verwachten ontvangsten, tot 'n totaalbedrag van rond f 12.5 millioen, kon geen definitief cijfer worden vastge steld. Thans blijkt een overschot aanwe zig van f 75.236.216,96. Dit gunstig ver schil is toe te schrijven, zoowel aan een wijziging in de cijfers der uitgaven, als in die der ontvangsten. De opbrengst der gewone middelen vertoont, in vergelij king met het bedrag, ten vorigen jareals voorloopi'ge uitkomst vermeld, een stij ging van f 18.506.376,02. Dienst 1928. De voorloopige gegevens leveren voor den gewonen dienst de volgende uitkom sten op: Uitgaven f 574.106.921,24 Ontvangsten f 627.455.522,77 Overschot 53.348.601,53 Het thans becijferd overschot geeft, in vergelijking met het aanvankelijk geraam de, een gunstiger uitkomst van rond f 51 millioen. Dienst 1929. Wat het loopende dienstjaar 1929 be treft, wordt aangeteekend, dat de begroo ting, zooals zij oorspronkelijk bij de wet is vastgesteld, het volgende beeld ver- toonde: gew. dienst, uitgaven, totalen der hoofdst. f 593.623.714, mi'delen totaal v. den ramingsstaat f 601.809.758, voordee lig saldo f 8.186.044, welk saldo bestemd was voor verhooging van Hoofdstuk IX, in verband met gebleken grooter behoef te voor financiering van de Zuiderzeewer ken, en voor de technische herziening der salarissen. Kapitaaldienst, uitgaven, to talen der hoofdstukken der begrooting f 189.596.078, middelen, totaal van den ramingsstaat f 44.151.942, nadeelig sal do f 145.444.136. Het overschot op den gewonen dienst is o.m. in verband met nog aanhangige wetsontwerpen gedaald tot rond f 1.4 mil Iioen. Voorts valt omtrent den loop van het dienstjaar 1929 nog zeer weinig te zeggen. Verwacht wordt, dat het dienst jaar 1929, voor zooveel het den gewonen dienst betreft, met een overschot zal slui ten. De begrooting voor 1930. De begrooting voor den gewonen dienst wijst aan: inkomsten f 621.122.211, uit gaven f 611.982.091, zoodat een batig sal do is geraamd van f 9.140.120. Op deze begrooting drukken naast het normaal acres der uitgaven de volgende nieuwe uitgaven: f 3 millioen restant-salarisherziening (de Zuiderzee werken ad een kleine f 4 millioen en de salarisherziening ad ruim f 7 millioen, overschrijden te zamen met f 3 millioen het destijds „gereserveerde" bedrag van f 8 millioen); f 2 millioen restant-leer- phchtherstel; f 3/4 millioen expiratie der wet van 30 Juli 1924 inzake de leerlingen schaal bjj het lager onderwijs, en f 1 mil- hoen Verhooging van den dienst der Staatsschuld, o.m. wegens stijging van den rentestand. Wat de afzonderlijke "hoofdstukken der begrooting betreft, zij o.m. vermeld, dat de stijging van hoofdstuk V met 1.250.162 gld. voor f 452.145 komt voor rekening van het binnenlandsch bestuur op welke afdeeling meer is geraamd: o.a. voor de gemeentebesturen f 246.362, voornamelijk als gevolg van de invoering van het personenkaartenstelsel in de be volkingsboekhouding; voor overige uitga ven f 179.670, wegens uitkeering aan de provincie Limburg ingevolge de wet van 29 Dec. 1928. Verder deelt Landbouw in de stij ging met f 819.096. Op deze afdeeling is meer geraamd: o.a. voor landbouwonder wijs f 262.558, voor akkerbouw, tuin bouw veeteelt, pluimveeteelt en bijenteelt f 153.056, voor den plantenziektenkundi- gen dienst f 102.750, voor de ruilverka- vel'ingswet f 142.325; o.m. is f 98.794 min der uitgetrokken voor den veeartsenij- kundigen dienst. De verhooging van hoofdstuk VI be draagt in totaal f 9.295.711a Het N ij ver beid sonderwijs vraagt f 516 duizend meer, waarvan zeevaart-, vis- scherij- en schippersvakonderwijs 56.438 gld. en het industrie-, huishoud- en land- 'bouwhuishoudonderwijs f 248.700, als mede het ambachtsonderwijs f 204.000. Het lager onderwijs geeft eene verhoogde raming met f 8.634.329. (Voor f 2 millioen het gevolg van het herstel van het 7de leerplicht jaar en voor 3.5 millioen van de wederinvoering van de leerlingenschaal der „Technische" her ziening). Meer wordt gevraagd voor het openbaar gewoon en uitgebreid lager on derwijs f 2.185.500, voor het hijzonder idem f 6.086.500. Hooger geraamd zijn o.a. het Archief wezen f 58.454, voorde Monumentenzorg f 75.628, het Bibliotheekewzen f 19.513. Voor hoofdstuk VIIA is f 1.243.460 méér geraamd. Voor rent© van de geves tigde schuld is f 3.744.856 minder noodig, eenerzijds tengevolge van de voortgezet te amortisatie en het vervallen van den rentepost voor de in 1929 afgeloste lee ning 1923 C, waar tegenover staat de op neming van volledige rentetermijnen voor de 4 pet. en 4.4 pet leeningen 1929. Voor amortisatie is f 2.980.816 meer uitgetrok ken wegens voortgaande amortisatie en het uittrekken van gelden voor de gewo ne aflossing op heide evengenoemde lee ningen. Voor kosten van beheer is f 145.000 minder noodig, terwijl voor kasvoorzie- ningen f 2.152.500 meer is geraamd. Hoofdstuk VIII is f 1.451.335 hooger geraamd. Hiervan voor militaire uitga ven f 1.337.916, o.m. voor materieel der landmacht f 291.000, personeel f 974.128 materieel der zeemacht en der Rijkswer ven c.a. f 275.472. De hoogere raming van hoofdstuk IX bedraagt f 2.375.023. In verband met de hoogere raming der wegenbelasting is de bijdrage van hoofd stuk IX aan het Wegenfonds terugge bracht tot 3 mill. Om. is meer geraamd voor het Zuiderzeefonds f 4.070.000, ge volg van de veranderde wijze van finan ciering dezer werken, waardoor voors hands tot en met 1934 f 8.8 millioen op den gewonen 'dienst wordt uitgetrok ken voor den afsluitdijk. Hoofdstuk X is hooger geraamd de som van f 349.729. Daarvan geeft werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling een hoogere raming van f 566.885, in hoofdzaak veroorzaakt door verhooging van de Werkloosheidsverzekering met f 548.135. Hoofdstuk XI is hooger geraamd f 221.207. O.m. voor Curagao f 189.018, gevolg van wijziging der troepenformatie en andere maatregelen terzake van de militaire bezetting. Inkomsten. Ter toelichting van enkele ramingen wordt o.m. opgemerkt: De verlaging van het tarief der Inkom stenbelasting is voor het eerst op de hef fing van het dienstjaar 1928'29 volle dig toegepast, in verband waarmede de netto-raming voor 1929 is gesteld op f 80 millioen. Gezien de uitkomsten van dat belastingjaar, wordt dit middel voor 1930 geraamd op netto f 80 millioen, zijn de hetzelfde bedrag als geraamd voor 1929. De vermogensbelasting is f 500.000 hooger geraamd dan voor 1929, de rech ten op den invoer f 3.5 millioen, de ac cijns op geslacht f 1 millioen. De verla ging van den accijns op het gedistilleerd met 40 pet veroorzaakt een lagere raming voor 1930 van f 8 millioen. De accijns op hier wordt f 1 millioen, die op suiker f 500.000, die op tabak 2.5 millioen 'hoo ger geraamd; idem de rechten en hoeten van registratie f 3 millioen. Zooals bekend is, zal in 1931 de nieu 'dekker - piano s] we wet op de financieel© verhouding tus- schen hetrijk ende gemeenten in werking treden, welke jaarlijks een groot offer zal vergen van 's Rijks schat kist. Gelijk door den Minister van Finan ciën reeds vroeger werd uiteengezet, zal het onmogelijk zijn, dit verlies op 't bud get van één jaar te lijden. Het opmaken van de begrooting voor 1931 zou dan ook tot zeer groote moeilijkheden aanleiding geven, indien niet reeds een jaar te voren eenige ruimte op de budgetbalans verkre gen werd, tot gedeeltelijke dekking van het straks te brengen offer. In twee jaar tijds zal het verlies waarschijnlijk te over bruggen zijn; in één jaar is het dit stel lig niet. Vandaar, dat er ernstig naar ge streefd is, op de onderhavige begrooting een overschot te verkrijgen, dat althans eenig uitzicht biedt, het critieke jaar 1931 met zekere kans op een bevredigend resultaat te kunnen tegemoet treden. D e regeering is hierin niet ge heel naar wensch geslaagd. Verschillende maatregelen, in de laat ste jaren tot stand gekomen, o.a. de sala risherziening, het herstel van het zeven de leeerplichtjaar en de wederinvoering van de leerlingensch aai van 1923, heb ben, evenals de tegenvaller bij de Zuider zeewerken, geleid tot een verhoogde ra ming der uitgaven. De begrooting van onderwijs alleen is voor 1930 met f 9 millioen moeten ver hoogd worden en heeft thans het tevoren nog niet gekende cijfer bereikt van ruim f 159 millioen (opmerking verdient hier bij, dat het herstel van het zevende leer jaar en van de leerlingenschaal ook auto matisch, 'd.w.z. volgens de destijds aan genomen versoberingswet, op 1 Januari 1930 had moeten intreden). Aan den an deren kant is de daling van hoofdstuk VII A (Staatsschuld), welke de laatste jaren reeds eenig tegenwicht bood, tegen vermeerdering van uitgaven elders, tot staan gekomen en zelfs omgeslagen in een kleine verhooging, o.a. door 'de stij ging van den rentestand met het onver mijdelijke gevolg, van een duurdere fi nanciering der vlottende schuld. Het ge volg is geweest, dat, ondanks voortgezet te reorganisatie en versobering, en on danks een zoo reëel mogelijke raming der middelen volgens de in de millioe- nennota van September 1927 uiteengezet te nieuwe methode, geen hooger over schot is kunnen verkregen worden dan ruim f 9 millioen. De helft van het offer, dat in 1931 de wet op de financiëele betrekking zal 'kos ten, is dit niet. Dat offer toch kan thans gesteld worden op f 23 millioen. Teegen 1931 zal derhalve ongere kend het normale accrès der uitgaven' nog 14 millioen moeten worden over brugd, wil de nieuwe wet op de financi- eele betrekking op bevredigende wijze kunnen worden gefinancierd. Uit een en ander blijkt wel, dat van eep belastingverla ging in den eersten tijd be zwaarlijk sprake zal kunn,en zijn. En tevens, dat, wil men aan belasting ver hooging tegen 1931 ontkomen, groote behoedzaamheid en zelfbeheersching in acht genomen zullen moeten worden. Het staat wel vast, dat de uiterste span kracht van wat reorganisatie en midde- lenaccres leveren 'kunnen, vereischt zijn. Waarmee dus tevens vast staat, dat nieu we jaarlijksche uitgaven van beteekenis, welke buiten de genoemde wet nog op 't budget zouden worden gelegd, althans in dien dat vóór 1932 geschieden zou, slechts uit nieuwe middelen zouden kun nen worden gefinancierd, d.w.z. belasting verhooging zouden meebrengen, d.w.z. 'n stap terug zouden heteekenen op den on der dringende economische noodzaak in de laatste jaren af gelegden weg. De moraal van het vooraf ga a u»de is tweeërlei: Vooreerst leert het, dat het overschot van f 9 millioen op de onderhavige be grooting geen weelde is, maar een spaar- zamelijk gevuld stootkussen om den schok van 1931 op te vangen. In de tweede plaats leert het vooraf gaande, dat bij de beoordeeling van den toestand van 's lands geldmiddelen in den eerstvolgenden tijd steeds gerekend zal moeten worden met het obligo, het welk daarop in 1931 zal komen te rusten, en dat, in dit licht bezien, die toestand, zij 't niet zorgwekkend, toch in hooge mate zorgeisehend is Daar nu en dan sommiger indruk een tegenovergestelde blijkt te zijn, doordat zij eenzijdig zien op de meevallers van eenige achterliggende jaren en niet vol doende in hun aandacht betrekken de tientallen millioenen, welke sindsdien aan de debetzijde van de budgetbalans 'n plaats hebben gevonden óf nog zullen moeten vinden (voor uitgaven waarvan hierboven eenige zijn genoemd), heeft 't zijn nut, dezen feitelijken toestand scherp in het oog te vatten, opdat hij niet straks op een wellicht ongelegen oogenblik, al dan niet samenvallende met een tegen slag in de conjunctuur hier of in Indië ons plots en pijnlijk overvalle. Binnenland. De '"Staat^b egrooting voor 1930- De pers, over de troonrede. Voorstellen voor den Polder Walcheren. De Giessen-Nieuwkerkache moordzaak. Insfcafla1j.e burgemeester vau Zierikzee. Buitenland. Generaal Feng van het bevel ontheven? Een conferentie over vermindering der vlo otbe wapening Koers 961/* <Vo. Inschrijvingen worden tot Dinsdag 24 September a.s. aangenomen. De Zeppelin boven Hamburg De stad Hamburg was gisteren ter éere van het bezoek! van de „Graf Zeppelin" en van dr Eckener, die per stoomschip uit Amerika was aangekomen, rijkelijk met vlaggen getooid, terwijl ook al de schepen in de haven gepavoiseerd waren. Iu de straten beersehto een buitenge wone drukte. Reeds om 4 uur waren de meeste pleinen van de stad' dicht bezet. Vliegtuigen, en .een ParsifaJ-lucht- schip kruisten boven de stad om den „Graf Zeppelin bij zijn aankomst te be groeten en bij' zijn vlucht over Hamburg te geleiden. Te kwart voor 6 uur werd het lucht schip bij Blankenesse gesignaleerd. Het naderde snel de stad. Om 10 min. over 6 bevond het luchtschip zich boven de stad, begroet door het geloei van de sirenes van de schepen in de haven, waarin zich het geloei der sirenes van de fabrieken en de werven mengde, terwijl alle klokken van de stad beierden. Het luchtschip vloog zeer laag, op een hoogte van 200 M., zoodat het uitstekend te zien was. Het beschreef een groote lus. Op straat stond alle verkeer geirui- men tijd stil. Van de daken, de straten en de pleinen jubelden de toeschouwers het luchtschip geestdriftig toe. Alle scholen hadden vacantie. Tegen half 7 verdween het luchtschip in de richting van Lübec'b. Het stoomschip „New-York" aan boord waarvan zich dr Eckener bevond, werd op weg naar Cux- haven door den „Zeppelin" begroet. Brand in de telefooncentrale te Gent. In de telefooncentrale van Gent is gis teren brand uitgebroken. Alle telefonisch verkeer in de stad is stopgezet. De brand zal ernstige gevolgen hebben. Daar de meeste hoofdkabels verbrand of beschadigd zijn, zullen de 7500 abonné's 'n 15 dagen lang geen gebruik van hun telefoon kunnen maken. Men vreest, dat het ongeluk een ernstige storing van het zakenleven zal teweeg brengen. De arrestaties wegens de bomaanslagen. Wilhelm Hamk'ens, die algemeen als de eigenlijke leider van de Landvolk-bewe ging wordt beschouwd, heeft thans bekend op de hoogte te zijn geweest van de actie der nationaal-terroristen. Hijl moest deze bekentenis wel afleggen, gezien het vele bezwarende materiaal, dat zich in handen der autoriteiten bevindt. Door zijn bekentenis is de geheele landvolkbeweging vrij ernstig) gecompmmmiteerd. Das Land volk, het orgaan' der bewegening1, had n.l. hardnekkig beweerd, dat Hamkens niets met de aanslagen te maken had. Het aantal beklaagden, dat in staat van beschuldiging wordt gesteld, wordt steeds grooter. De ontwapening ter zee. Het meeningsverschil tussehen Enge land en de Vereenig'de Staten is thain.\ tot zulke klein© proporties teruggebracht, dat naar het oordeel van heide regeerin gen de tijd rijp is voor het bijeenroepen van een algemeen© Vlootconferentie der vijf 'groote maritieme mogendheden om het werk der beperking en vermindering der vloiotbewap'ening dat zooi voorspo©-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1