Gemengd Nieuws. Rechtzaken smaakt als room Het begin van de gasvoorziening van Zuid-Beveland-Oost door Krabbendijke's gas fabriek „Oosteinde". Het leggen van 't buizennet in do Dorpsstraat te Krabbendijke. die geschat kunnen worden een gewicht van ruim 20.000 K.G. te vertegenwoordi gen. De prijs beliep van f 1,75 tot f2,50 per K.G. Het vorig jaar werden ruim '40.000 stuks gevangen. Men is dan gauw geneigd, deze vermindering aan den invloed van den strengen winter toe te schrijven. Daar voor houdon deze dieren hun verblijf Bchter in veel te diep water. Als men evenwel onderstaande cijfers bekijkt, ziet men, dat deze vermindering de voortzetting is van een gestadigen achteruitgang in de laatste vijf jaren. Het officieele cijfer over 1929 is nog niet verschenen. Het zal echter wel niet zoo heel veel van de 33.000 afwijken. In ronde getallen werden gevangenin 1921 24000 stuks, 1922 28000 stuks, 1923 44.000 stuks, 1924 38.000 stuks, 1925 62.000 stuks, 1926 55.000 stuks, 1927 52.000 stuks 1928 40.000 stuks en in 1929 33.000 stuks. Alzoo een onrustbarende achteruitgang van de vóór 1925 steeds snel vooruitgaande kreeftvisscherij. In vijf jaren een vermindering tot bijna op da helft. Gaat dit zoo door, dan is er na een tiental jaren zoo goed als niets over van dezen tot voor kort nog zoo veel belovenden tak van visscherij. De autoriteiten zullen zeker ernstige aandacht aan dit bedroevend feit schen ken. Bij insiders deden wij navraag, of er ook eenige aanwijzing bestond aan gaande de oorzaken van dezen geduchten achteruitgang. In de jaren vóór 1923, toen de vang sten elk jaar stijgende waren, was de vischtijd gesteld van 1 April tot en met 15 Juli. In 1923 en 1924 was de viseh- tjjd gesteld van 1 April tot 31 Jdei en van 1 Juli tot 15 Augustus. De vangsten waren deze twee jaren nog aanmerkelijk hooger. En in de jaren 1925 tot 1929 juist de jaren van ontstellenden terug gang van 1 April tot 31 Meti en van 15 Juli tot 31 Augustus. Da schoontijd is indertijd ingevoerd om dat in Juni en Juli de verschaalperiode valt en er dan zooveel zachte kreeften gevangen worden. Nu schijnt het even wel, dat juist kort na die verschaal-peri- ode de vrouwelijke kroeft bevrucht wordt. De vrouwtjes zijn dan zeer levendig, loopen veel en komen dus spoediger in de korven terecht, 't Zijn dan ook in de tweede periode van den vischtijd voor al vrouwelijke exemplaren, die gevangen worden, naar men mij mededeelde. Dat de eerste jaren van den verlengden visch tijd de vangsten hooger waren, spreekt bijna vanzelf. Nu pas gaat de invloed daarvan zich doen gevoelen. De vermin dering der laatste jaren spreekt nog te meer, als men in aanmerking neemt, dat het gebied voor de kreeftvisscherij die jaren nog aanmerkelijk wordt uitgebreid. Visscherij-inspectie en visscherg-bestuur kunnen ongetwijfeld gemakkelijk en vlug nagaan, of deze feiten 'juist zijn en dan zou de weg tot mogelijke verbetering zijn aangewezen, namelijk terugkeer tot den vroegeren vischtijd. Goes. De Gostsdngel, die een goede, beurt gehad heeft en enkele maanden voor het doorgaand verkeer gesloten was is nu weer opengesteld. Waarde, Onder zeer groote belang stelling Van de zijde onzer bevolking is Zaterdag j.l. het lijk van den 'hier uit de "Westerscbelde opgehaalden loods Ph. G. Peeters, per lijkkoets vanuit het lijkenhuis, staande op de algemeene be graafplaats, naar de haven vervoerd, van waar het met een aldaar gereedliggende boot werd overgebracht naar een vpor de haven in de Schelde liggende boot van het Belgisch loodswezen, teneinde het over te brengen naar Antwerpen, om aldaar te worden begraven. Het andere lijk, dat hier is aange spoeld, is Zaterdag, na door niemand te zijn herkend, op de algemeene be graafplaats alhier begraven. Het gemeen tebestuur, vertegenwoordigd door den Burgemeester en den Secretaris was hierbij tegenwoordig. Ovezihnid'. Uitslag van den schietwed strijd van de Burgerwacht op 14 Sept. 1929. Ie prijs P. Rijk Wz. 2e A. de Jonge; 3e A. Ganseman, 4e J. Maat, 5e M. L. Ceulemans, 6e A. Bakker, 7e C. Rentmeester; 8e M. Sommeijer, 9e C. Boeij, 10e P. Daalman, lie M. Korstan- je, 12e M. Rijk Pz., 13e A. van Zun- deren, 14e P. de Mei}, 15e A. van de Velde, 16e C. Raas, 17e P. de Baar, 18e P. de Jonge, 19a N< Hoogstrata, 20e J. Korstanje, 21a Joh. Kribbe, 22e C. Remijn. Uitslag van den schietwedstrijd van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm op 14 Sept. 1929. Ie prijs A. van Steenbergen 97 punten, 2e P. Korstanje 97, 3e A. Boonman 96, 4e J. Dobbelaar 96, 5e J. do Jonge Cz. 95, 6e P. van Gessel 95, 7e W. de Jonge Lz. 93, 8e J. Drijdijk 92, 9e G. J. Schuer- man 92, 10e M. Huige 91, lie A. Murk 90, 12e J. F. Moerman 90, 13e J. de Jonge 89, 14e J. Oostdijk 88, 15e L. Zuiuhoi 87, 16e P. Schreurs 87, 17e F. de Meg 87, 18e P. Schuerman 87, 19e P. Mariens 86, 20e J. Koens 85, 21e P. Spelier 85, 22e Jan. Timmerman 80, 23e Jacobus Schreurs 78, 24e Jacobus de Jonge 73, 25e C. Koens 72 p. Hansweert. Hier is gisteravond bin nengekomen het vaartuig „Rijksbetonning 12, welke aan boord had twee lijken, vermoedelijk behoord hebbende tot de bemanning van het gezonken schip „Es- tella". De lijken welke reeds in 'Verren staat van ontDinding verkeerden zijn per auto naar het lijkenhuis te Kruiningen ven T'1 Het ééne is vermoedelijk dat van den koksmaat, er werd een portefeuille met een paar foto's op bevonden, zoodat de familie deze wel zal kunnen herken nen. De marechaussee Postma te Aar- denhurg is met ingang van 17 dezer overgeplaatst naar hier. Colifn'splaat In Augustus zijn iugeko- menn: Pieternella M. Staal van Bergen op Zoom; Jannetje Korsuize van Goes, Maria M. E. van Biezen van Zaamslag; Bastiaan A. Verburg van Kortgene, Cor nells P. Filius van Wissenkerke. Vertrokken: Geeske Pasveer naar Rot terdam, Juliana L. E. M. W. Snjjder- geb. Dees, naar Klundert; Maatje Noord- hoek-geb. de Smit, naar Kortgene; Cor nells J. de Krijger naar Rotterdam; Jan na 'Pasveer naar Rotterdam; Wilhelmina Mouthaan naar Amsterdam; Jannetje Kor suize naar Goes. Arnemuiden. De Chr. Zangvereeniging alhier gaf Zaterdagavond j.l. eeft welge slaagde uitvoering te Kleverskerke. Op het anders zoo rustige dorpje heerschte een ongewone drukte. De zangnummers kwamen goed tot hun recht. Jammer, dat ook hier ter plaatse, tijdens muziek- en zanguitvoeringen niet meer rust en orde is. Het woonhuis aan wachtpost 59 is thans onder sloopershanden en is bijna zoo goed als afgebroken, zoodat deze overweg, uit het oogpunt van bezuini ging, wordt bediend vanaf het station. Koudekerk e. Loop der bevolking over de eerste helft der maand September. Ingekomen: Mej. J. den Toonder D 1 uit Kloetinge; Mej. P. Harpe B 166 uit Zoutelande; P- Dourleijn A 104 uit Dom burg met gezin; J. Bode D 146 uit Rid derkerk; J. J. van Hoorn A 90 uit Ka- pelle; Mej. L. Bimmel A 60 uit Vlissin- gen. Vertrokken: J. van den Broeke van B 131 naar St. Laurens; D. Schoe met gezin van E 126 naar Vlissïngen; Mej. E. de Korte van C 21 naar Zoutelande; A. L. de Ruijter van D 191 naar Mid delburg; J. Boone met gezin van A 145 naar A. en W. Souburg; M. de Klerk, van D 160 naar O. en W. Souburg. St. Philipslian'd. Naar verluidt, zal de P.Z.E.M. de alhier niet aangeslotenen bij de Coöp. Electr. Mij St. Philipsland van electrisch licht voorzien. Over den aan koop van eeu stukje grond voor het bouwen van een transformatorhuisje, moet reeds onderhandeld zijn. De Londensche ruitenkras- sers. Londen heeft de ervaring opgedaan die ook enkele jaren geleden in ons land verkregen werd, dat het publiceeren van berichten over ruitenkrassers als een epi demische ziekte pleegt te werken. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in de geheele stad 600 ruiten bekrast of vernield en in zulke uiteenliggende wijken als Edmonton in het Noorden en Croydon in het Zuiden, dat het aan geen twijfel onderhevig is, of verschillende „ploegen" zgn aan het werk geslagen. Te Croydon zijn 62 ruiten vernield in dezelfde buurt, de andere (Jpelen lagen meer verspreid over alle doelen van Groot Londen. Of schoon de winkeliers reeds een soort wacht met aflossing onder elkaar geor ganiseerd hebben en ook de politie ijve rig naar krassers uitkijkt, waren gister avond nog geen individuen gearresteerd. Alastrim. Te Schiedam heeft zich het eerste geval van alastrim voor gedaan. De patiënt is een 22-jarige jon geman. Te Hellevoetsluis werd ook een geval van alastrim geconstateerd, nl. bij. een meisje van zeven jaar. De geheele 'fa milie is in een barak ondergebracht. Te Amersfoort is hij een 13-jarig mei» je alastrim geconstateerd. Het meisje is Zaterdag ziek thuisgekomen van de In dustrie- en Huishoudschool. Te Rotterdam hebben sinds Zaterdag zich vier nieuwe gevallen van alastrim voorgedaan. Volgens officieele opgave hebben zich te Delft sinds Zaterdag acht en twintig nieuwe gevallen van alastrim voorge daan. Kerkbrand te Berlijn. Gisten middag circa 1 uur werd de brandweer te Berlijn gealarmeerd voor een brand in de „Deutscher Dom" aan de Mohren- strasse. Reeds geruimen tijd was men bezig deze berk te herstellen. Daarvoor was een zeer groote stelling tegen het ge bouw aangebracht, welke in brand ge raakte. De brand is om drie uur pas gebluscht. De sterke rookontwikkeling in het in wendige van den koepel maakte het ge bruik van zuurstofapparaten noodzake lijk. Het zeldzame schouwspel van een brandende kerk heeft een groote men- schenmenigte op de been gebracht. Als oorzaak wordt genoemd onvoor zichtigheid van een bouwarbeider. De Dom, die onder Froderib I in 1711 werd gebouwd, is onder keizer Wilhelm I be langrijk verbouwd. Een droeve bruiloft. Een tele gram uit Lüben (Silezië) maakt melding van een uiterst droevig ongeluk. Zondagmiddag reed een met zes per sonen bezette zware toerauto uit Berlijn in Brauchitschdorf op een lichte auto in, waarin een bruidspaar met zijn ge tuigen zat, op weg naar het „Stand©- samt". De botsing was zoo hevig, dat de kleinere wagen omviel en de inzittenden zwaar gewond werden von naar het zie kenhuis gebracht moesten worden. Gister nacht is ,de bruid aan haar verwondin gen bezweken. Postduif en vliegtuig. Een nfet-alledaagsch voorval heeft zich in 't West-Duitsche industriegebied afgespeeld. Het doet zien, op1 welke vernuftige wijize onze hedendaagsche politie misdadigers in de val weet te krijgen. Een paar dagen geleden werd ten huize van zekeren mijnheer Pattberg, directeur van een mijnonderneming in het district Duisburg, een pakje bezorgd, dat bij' ope ning een kooitje bleek te bevatten, waarin twee postduiven zaten. De heer Pattberg was natuurlijk één en al verbazing. Weldra werd hem echter duidelijk, wat de beteekenis was van dit eenigszins vreemdsoortige presentje. In een bijgevoegd schrijven namelijk werd hem niets meer of minder aangezegd, dat zijn leven op dit ondermaansche bin nen zekeren zeer korten termijn een ein de zou nemen, tenzij hij de duifjes zou vrijlaten, na op nader omschreven wijze eenige bankpapiertjes aan de diertjes be vestigd te hebben. Do schrijver van den brief was zoo vrij geweest, het minimum-bedrag te noe men, waarmee hij genoegen zou kunnen nemen en dat, in ronde Hollandsche gul dens uitgedrukt, f 3000 beliep. De methode van den dreigbriefschrijver en afperser mocht stellig vernuftig hee- ten. Het was duidelijk, dat hij op deze wijze 't gevaar wilde vermijden, dat ge wone dreigbriefschrijvers loopen: te wor den ingepikt op het oogenblik, dat zij zich op -een aangewezen plaats aanmelden om de afgeperste som gelds in ontvangst te nemen. De Duisburgsche politie echter, die van de zaak in kennis werd gesteld, was in dit geval den dreigbriefschrijver te glad af. Zij riep de hulp in van den welbeken den vlieger Karl Bonenkamp en vroeg hem, of hij kans zag het spoor van een snel huiswaarts keerende postduif te volgen. De vlieger meende, dat 'twel zou gaan, doe hstelde voor, dat hij eerst een paar proeven zou nemen. Deze had den volkomen succes. En nu geschiedde het, dat de avia- teur op zekeren dag met zijn machine boven Duisburg zweefde, uitziende naar de plaats, waar volgens een met hem ge maakte afspraak één dor aan Herrn Patt berg gezonden duiven zou worden opge laten. Weldra was de vogel in de lucht en koos direct beslist zijn richting naar het Noord-Westen. De vlieger volgde hem op den voet, of, zoo men wil, op den vleugel, en ontwikkelde al de langzaamheid, die noodig was om met de postduif gelijk te blijven. Hij verloor de in dienst der misdaad gestelde luchtreiziger geen oogenblik uit het oog, zag haar den Rijn overvliegen en zich tenslotte op een huis bij Homburg, Westelijk van Ruhrort, nederzetten. Een fotograaf, die Bonenkamp vergezel de, slaagde -er in, een foto te nemen, waar- opi het bewuste huis duidelijk te zien was. Met deze foto op zak, toog de politie op pad naar het aangewezen woonhuis, om daar tot haar blijde voldoening een duivenkot te vinden, dat aan een werk- loozen mijnwerker toebehoorde. De geweldige belangstelling voor het Huis van Bewaring bij de vrijlating van Klundex en Tennissen. In de auto, v.l.n.r.Tennissen, Stuy, Geudekor en Klundex (met 'de hand ïn de hoogte). Toon zij dezen den dreigbrief toonde, dien hij eigenhandig geschreven had, was hij zoo overbluft door de onbegrijpelijke wijze, waarop de slimme, politie het zaakje had weten uit te visschen, dat hij maar meteen bekende, de auteur van het schrij ven te zijn. DE MOORDZAAK TE GIESSEN- NIEUWKERK. Het verdere getuigenverhoor. De houding van den rijksrechercheur. Gisteren werd het getuigenverhoor in bovengenoemde zaak weer voortgezet. Mr Roobol verzoekt den president re chercheur Do Jong eenige vragen te mo gen stellen. Mr Roobol: Hebt u wel eens, direct of indirect, invloed willen uitoefenen op een verklaring van Klein? De Jong: Ik wil nadrukkelijk verklaren, dat ik nooit of nimmer in deze zaak iemand heb gedwongen iets te verklaren. (Beweging.) Mr Roobol: Hebt u' nooit Klein op schrift gegeven of willen geven, wat hij voor de rechtbank moest verklaren? Get. De Jong: Nooit. Mr Roobol (met nadruk): Hebt u Mein- tjes niet eens opgedragen om een door u geschreven briefje aan Klein te geven? De Jong. Absoluut nooit. Mr Roobol: Mijnheer de president; hier is het briefje. (Groote beweging in de zaal.) De Jong veronderstelt, dat hij dit kladje wel eens in de keuken van Meintjes heeft kunnen laten liggen. Pres.: Dus dit is weer de tekst van een verklaring die achtergelaten wordt voor dengeen die haar heeft afgelegd; om zijn geheugen op te frisschen. (Groote bewe ging.) De Jong; Ik heb daarmede toch zeker niets misdaan. Ten slotte ben ik een on dergeschikt ambtenaar; ik heb mij niet misdragenl Adv.-Gen. mr Bauduin: Wij hebben 't hier alleen over uw gedragingen! Pres.: En dat is al erg genoeg! (Bewe ging.) De Jong: Ik ben hier toch zeker als ge tuige. Mr Bauduin: Inderdaad! wat er verder met u in deze zaak moet gebeuren, zal nog wel later blijken. De president tracht dan te weten te ko men, wanneer precies en op welke wijze het briefje ontstaan is. De Jong zegt kwaad: dat weet ik niet precies meer na vier jaren. Pres.: Ik zal weten, hoe wij deze zaak onderzoeken. Er is nog nooit goed nage gaan, hoe het precies met die geheime rap porten gegaan is. Dat zal het Amsterdam- sche Hof nu eens goed onderzoeken; dat moet nu maar eens tot volle klaarheid ko men. De Jong: Ik had opdracht om te ver- hooren. Pres.: Neen, mijnheer De Jong, rech tercommissarissen verhooren, recher cheurs nietl De Jong: Dat gebeurt toch veel vaker. Adv.-Gen. mr. Bauduin: Dat zijn dan misbruiken, die niet toegelaten mogen worden. De president onderhoudt hem ernstig en scherp over zijn optreden en als De Jong met een vloed van woorden antwoordt, in terrumpeert mr Jölles hem met een ha merslag: Ja, hoor eens De Jong, probeer mij nu niet van de sokken te praten. Kroon bauwde u maar wat na; dat staat nu wel vast. De Jong: Al die mensehen zijn bewerkt, president Pres.: Dat geloof ik ookl De Jong: Maar niet door mij. Pres.: U moet hier niet poseeren als verdrukte onschuld, dat past u allerminst 1 Mr Bauduin: Ziet u nu nog niet in, dat u u vergist hebt, De Jong? De Jong: Ik heb mij niet vergist, maar mijn rapporten hoorden niet in het dos sier. Mr Bauduin: Wij kennen geen rappor ten in strafzaken; u hebt processen-ver baal op te maken, dat we6t u héél goedl De Jong: Volgens mijn instructio Mr Bauduin: Het staat niet in uw in structie! Die heb ik, juist voor deze gele genheid, erop nagelezen. Na de pauze hoorde het Hof als getuige de vrouw van den logementhouder Bes- sols. Zij verklaart, dat in het begin van 1925 Van Oosten bij haar in het logement kwam. Af en toe kwam verd. Klunder mot hem mede. President: Werd er dan gedronken? Get. vrouw Bessels: Er werd gezopenl President: Heeft K. in zijn dronken schap gepraat? Get.: Ja, hij heeft gezegd: Zooals ik den sleutel eruit heb gehaald, heb ik hem er weer ingestopt (bedoeld is: hij den ver moorden de Jong. Red.). Get.: Ja, maar K. was dronken. K. had een mooie jas aan. Toen ik hem vroeg hoe hij daar aan kwam, zeide hij, dat hij iemand had doodgeslagen. Als we K. over den sleutel spraken, zeide hij: Die verrekte sleutel, daarover heb ik al zooveel gezeur gehad. Ik wist toen niet, dat hij van den moord verdacht werd en hechtte er daar om geen waarde aan. President: Was K. dronken, toen hij sprak over den sleutel, dien hij weer net zoo in den zak van het lijk gestopt had, als hij hem eruit gehaald had? Get.: Volkomen zat! Van Oosten heeft hem met drank gek gemaakt. Get. verklaart verder nooit De Jong ge sproken te hebben. O ja, verbetert zij zich, toen ik een taartje (zoo'n kleintje maar) kreeg, omdat hij het bed bevuild had. President: Heeft De Jong de onkosten voor dat vuile bed niet vergoed? Get.: Ja. President: Vindt ge dat niet gek, dat, als een vriend van een uwer kostgangers bij u een bed bevuilt, er in eens een recher cheur komt opdagen, die zegt: Hier vrouwtje, daar is een taartje en geld voor dat vuile bed. Dacht je toen niet, waar be moeit die vent zich mee? Get.: Ik wist beelemaal niet, dat De Jong er achter zat. Getuige Van Oosten, grondwerker te Groningen, verklaart, dat hij verd. K. van vroeger kende. In 1925 kwam rechercheur De Jong hem opzoeken te Groningen. Hij wist, dat ik K. kende en zeide, dat hij wist dat K. en T. den moord hadden bedreven. Je zult een goed werk doen, voegde De Jong er aan toe, als je medewerkt om de zaak voor elkaar te krijgen. Ik moest dan naar Deventer gaan en daar K. opzoeken Misschien zou ik daar ook door bemidde ling van De Jong werk krijgen. Ik ben toen naar Deventer gegaan en in het logement van Bessels gaan wonen, waarin ik K spoedig trof. Pres.: Heeft De Jong ook gezegd: Zet hem onder den drank, als je hem wilt uit- hooren? Get.: Er werd gezegd: ga met hem uit en hoor hem uit. Er is niet bepaald gezegd: voer hem dronken. Get. verklaart verder, dat hij van De Jong een voorschot heeft ontvangen van ongeveer f 100. In zijn dronkenschap heeft K. altijd ontkend de moordenaar te zijn, maar wel de uitlating over den sleutel gedaan. President tot get. v. Oosten: U kreegt van De Jong telkens voor uw verklaringen een briefje van f 25? Getuige: Ja. Ook gisteren had zich tegen de pauze en tegen den afloop van de zitting een reus achtige menschenmenigte op de Prinse- gracht verzameld, om Klunder en Teunis- sen, hun verdedigers en ook den president en den raadsheeren van het Hof geestdrif tige ovaties te brengen. Velen hoopten ook den rechercheur De Jong naar buiten te zien komen om dezen een „hartelijke ontvangst" te bereiden, maar deze verscheen niet. Wij vernamen dat hij eenigen tijd nadat de zittingen af- geloopen zijn, in het belang van zijn vei ligheid en om tegen molestaties van de zijde van het publiek verzekerd te zijn, in den celwagen naar het station word ge bracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6