DE ZEEUW 'tweede blad. Binnenland Uit de Provincie. feuilleton. BOEREN VAN LOBITH. VAN DINSDAG 17 SEPT. 1929. No. 295. DR J. TH. DE VISSER. Bij de dezen zomer gehouden verkie zing voor leden der Tweede Kamer, heeft Dr°J. Th. de Visser zich niet meer her kiesbaar gesteld. Zijü parlementaire periode is nu afge sloten. In verband daarmede wijdde de parle mentaire redacteur van de „Maasbode" aan dezen staatsman een artikel, waaraan wii het volgende ontleenen: Toen Dr de Visser op 22 Sept. 1897 zijh intrede in de Kamer deed, stond hij daar alleen. De toestanden waren anders dan tegenwoordig en tradities en geburi- fcen werden streng gehandhaafd. Het was toen nog regel, dat een nieuw lid van de Kamer het eerste jaar in openbare vergaderingen niet aan de debatten deel nam, maar slechts luisterde. Bijl de be handeling van de Indische begrooting in 1897 meende Dr de Visser echter een korte opmerking te mOeten maken, maar dat bezorgde hem een reprimade van de heeren der overzijde. De tijden zijn Wel veranderd. Het plaatsen van interrupties, dat thans in openbare vergaderingen regelmatig voorkomt, was toen eveneens verboden. Een leider van een der partij-en, wiens naami nu nog steeds genoemd wordt, plaatste in die dagen eens een interruptie, maar dat was voor den president, Mr Gleichmann, reden om hem op zulk een manier terecht te wij'zen, dat hij stil naar zijn bankje ging en er den -geheelen middag niet meer uitkwam. De eerste zittingsperiode van 1897 tot 1901 onder het ministerie-Pierson is voor Dr da Visser van grooten politieken in vloed geweest o(p 'zijn verder politiek leven. In die, periode heeft hijl, zooals wij uit zijn mond mochten vernemen, eerst recht leeren waardeeren wat de rechter zijde wilde en dat heeft hem aangezet be slist partij te kiezen voor rechts. Tijdens het bewind van het ministerie Pierson heeft hij ingezien-, dat alleen een meerderheid van rechts de linkerzijde er toe -zou fcunneu brengen de billijkheid te betrachten ten opzichte van het Chris telijk bijzonder onderwijl. Ook de heer Jhr de Savomin Lobman heeft grooten invloed gehad op de onderwijspolitiek van Dr de Visser en zijn positie kiezen voor rechts. Het jaar 1918 was van groote beteer kenis voor de verdere politieke loopbaan van Dr de Visser. Dhr Ruys de Beerenbrouck had reeds opdracht ontvangen van H. M. de Ko ningin tot vorming van een Kabinet, toen Dr de Visser, die destijds te Waslsenaar woonde, van Jhr. de Savornin Lohman een, briefje ontving, en even later een telegram, omdat de post het briefje niet snel genoeg bezorgd had, waarin hem verzocht werd zoo spoedig mogelijk eens ta komen praten in de Trompstraat, in het huis van don heer Lohman. Daar gekomen ontving hij: van den hoer Lohman de mededeeling, dat de heer Ruys de Beerenbrouck Dr de Visser wonschte te vragen voor de portefeuille van Onderwijs. De heer Ruys de Beeren brouck wachtte Dr de Visser in Hotel Bellevue. Toen Dr de Visser bij den heer busy de Beerenbrouck, destijds nog Com missaris van H. M. de Koningin in Lim burg, 'kwam, vernam hij, dat hem niet al leen do .poirtofciuïUo van Onderwijs was toegedacht, maar dat hijl er Kunsten en Wetenschappen bjjkreeg. Dr de Visser vroeg, zich te mogen bedenken en con fereerde nog eens met den heer da Sar vocnin Lohman, die hem aanraadde de portefeuille te aanvaarden. De heer Loh man achtte zichzelf te oud, kende wel in bijzonderheden de geschiedenis van het onderwijs^ maar minder het onderwijs zelf, terwijl Dr de Visser als president van de door hem opgerichte vereeniging (Vervolg van Zaterdag 14 Sept., tweede blad.) 2Ö) v ~-o- „Sanne is nog niets veranderd, Aart", de boer op zachten toon. „Als anders zeide, zou ik liegen. Maar »f +eui-!i?u^e(n' i011!?®11- geloof niet, dat net büjft als nu. "Sanne zal inzien, dat zij; biet goed gehandeld heeft." Aart slaakte een diepen zucht. En ging toen weer aan het werk. Den ganschen nacht werdl er gewerkt. En toen de morgen aanbrak Met een gelaat, waarop verbazing, ont- toitonis en toom afwisselend te lezen axon, kwam luitenant Ossenhroek naar Jn detachement geloopen en oamman- eerde: „Inrukken, jongens. Wij moeten t01ug naar Nijmegen." i. .werd op den voet gevolgd door Jtpitem Duco van Hemmema, die tot spoed aanmaande. En, of dat nog niet was> «vorste Soutelande, de drwian<i Vf® het cavallerie-regiment, arae langs de versch opgeworpen ver- BCfiansingen en vroeg den officieren, of order "°°®t0 Waren van do nieuwste kt, zij waren zeker- op de hoogte. Zoo voior Chr. Volksonderwijs en als lid yan verschillende schoolbesturen tijdens zijn ambt van predikant, te Rotterdam, er goed van op de hoogte was. Het gevolg was dan ook, dat Dr de Vis ser, die ons het bovenstaande persoonlijk vertelde, aan den heer Ruys de Beeren brouck kon mededeelen, dat hij, de porte feuille zou aanvaarden. De zeven jaren, die Dr de Visser mi nister is geweest van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap.- pen, behooren ongetwijfeld tot de mooiste van zijn thans beëindigde actieve poli tieke loopbaan. Evenals trouwens tijdens zijn presidentschap van de Kamer in het najaar van 1928, is Dr de Visser als minister door rechts en links steeds aan genaam bejegend en ook in het Kabinet zelf is nooit ee-nige wrijving voorgekomen tusschen de collega's. Volgens Dr de Vis ser is dit en het "feit, dat de leider van het Kabinet, dank zijl zijn beleid de een heid rechts wist te bewaren en dus de coalitie 'bijeen hield, een van de groote verdiensten van den heer Ruys de Bee renbrouck, waarover hij steeds gaarne spreekt. Op dit ©ogenblik, nu Dr J. Th. de Vis ser het politiek strijdtooneel gaat ver laten, is het ons dan ook een behoefte dezen onver-moeiden strijder voor de rechtsche .beginselen en voor de recht- scho samenwerking, hier een eerbiedig saluut te brengen. Eerlijkheid, verdraagzaamheid en een voud -waren zijn groote deugden in de politiek. In den strijd tegen- hen, die in het staatkundig leven geeni hoqgere be ginselen willen erkennen en tegen dege nen, die de protestantsche partijen willen verdoelen, -zullen we hem voortaan moe ten missen. Steeds stond hij daar in het voorste gelid. Zijn redevoeringen-, waar altijd de ge heel© Kamer naar luisterde en die, hetzij ta voren klaar gemaakt of geïmproviseerd, steeds uitblonken door stijl en woorden keus, behoorden tot de allerbeste, welke in de laatste jaren gehouden zijn, want hij had de gave van het woord als wei nigen. pa politieke arbeid van Dr de Visser, in 32 jaren volbracht, zal niet vergeten worden. Bij zijn afscheid van de actieve politiek mogen we wel verklaren, dat zijn naam in de politieke geschiedenis steeds met eerbied zal worden genoemd. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst der gewone middelen bet- droeg pver de maand Augustus in totaal f 40.554.321. In dezelfde maand van het vorige jaar was de opbrengst f37.047.412. Een niet onbelangrijke vooruitgang dus, waartoe in 'i bijzonder heeft bijgedragen de Dividend- en tantièmebelasting, die ongeveer 1.5 millioen hooger was, en de rechten op den invoer, die een klein millioen omhoog liepen. Trouwens alle belastingen hebben zich uitstekend gehand haafd. Gedurende de afgeloopen maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst der ver schillende belastingen f 333.739.072 of plm. 5 millioen meer dan in het betref fende tijdvak van het vorige jaar. De inkomsten, 'ten bate van het Lee- ningsfonds 1914 hebben tot nu toe be dragen f 57.538.259. Ten bate van het Wegenfonds werd ontvangen, van Januari tot Aug. aan Wegenbelasting: f 7.588.281, en aan Rijwielbelasting f 6.303.107, totaal f 13.891.388. Eert v&amlel voor de Mariniers. Op het Malieveld te 's Gravenhage heeft H.M. de Koningin, onder .groote belang stelling, gisteren aan hot corps Mariniers een vaandel uitgereikt. Behalve de mariniers liit Rotterdam waren bij deze plechtigheid aanwezig de tachementen van het corps uit Amster dam, Den Helder en Vlissingen, een de putatie van het corps adelborsten met het vaandel van dat corps, deputaties van de regimenten grenadiers en jagers, van het Ilde regiment huzaren en van het tweede regiment veld-artillerie, en dan natuurlijk talrijke hooge militaire wel b^ de officieren als bij! de soldaten was er groote verbazing. En de boeren van Lobith, die den geheelen nacht had den gewerkt, begrepen er niets van, wat er gebeuren ging. Trok de troep dan terug en liet men den Rijln onverdedigd? Wat be- toekende dat nu? Gerhrand van Gelderen klampte luite nant Ossenhroek aan, die met Aart stond te praten. „Wat is er nu aan de hand, luitenant?" vroeg hijl. „Order, om terug te komen naar NijL megen," was het korte antwoord. „Maar wat gebeurt dan hier? Komen de Franschen niet over den Rijln? Is er soms bericht?" „Natuurlijk koinen ze over den Rijnl Daarvan ben ik overtuigd," antwoordde luitenant Ossenhroek op spijtigen toon. Maar nu werd het den eenvoudigen en eerlijken Gelderschen boer toch te kfasi „Nu, wat beteekent dat dan? Waarom gaan jullie dan weg?" „Order van den generaal Generaal De Montbas." „Blijf dan hier! Hoe weet hij in Nij megen De luitenant glimlachte. Orders van hooger hand hebben wijf te gehoorzamen, onverschillig hoe wij er zelf over denken," zoide hpi. „Hoe denkt gij or dan zélf over?" vroeg Van Golderon op don man af. „Dat komt er wéinig op aan," waa autoriteiten. Ook de Minister van Defen sie Mr Deckers was aanwezig. Ruim één uur marcheerde het corps Mariniers het Malieveld op, terwijl het ongeveer halftwee was, toen een roffel, gevolgd door de eerste strophe van het „Wilhelmus", de komst van de Konink lijke familie aankondigde. Toen de gala koets, bespannen met vier paarden en waarin naast de Koningin, Prinses- Juli ana gezeten was en tegenover hen de prins, he,t veld opreed, werd de Konink lijke standaard aan den mast geheschen. Onmiddellijk reed het gala-rijtuig, dat ge volgd werd door twee andere rijtuigen met het gevolg van de Koningin, langs de troepen, die aan de zijde van de Boorlaan wareD opgesteld. De chef van het corps Mariniers, ko lonel J. Oele, had zich inmiddels bij de Koningin aangemeld ,en schreed tijdens de inspectie naast het rijtuig van H. M. Vervolgens werden .de verschillende de putaties, die aan de andere zijde van het veld ,met hun vaandels waren opge steld, geïnspecteerd. Toen de Koninklijke familie langs de groote groep geno-odigden reed, steeg een luid gejuich op. Het rijtuig reed hierna naar het midden van veld, waar Prins Hendrik, die in admiraals-uniform ge kleed was en versierd met het breede lint van het Grootkruis van den Neder landsehen Leeuw, uitstapte en zich ver voegde bij' den inmiddels naderbij ge treden minister van defensie, den gou verneur der residentie en de beide bur gemeesters. Een roffel weerklonk, de pijpers flo ten: de ban werd geopend. De Koningin stond in het rijtuig op en met het nieuwe vaandel in de hand sprak zij1 met luide stem, zoodat het duidelijk over het Malieveld klonk, de volgende rede uit: „Officieren, onderofficieren en mari- niers 1 Het 'is mq! een voorrecht u heden het vaandel uit te reiken, dat gij voort aan in uwe gelederen zult medevoeren. Als oudste corps onzer weermacht wekt gij1 als het ware vanzelf de herinnering op aan ons groot verleden, waarin Ne derland-s groote admiraal uwe oprich ting voorstond ^n tot stand bracht. Van die stonde af aan hebt gij steeds klaar gestaan tot onmiddellijk handelen, waar het van u gevraagd werd, gelijk dit een wakker corps vrijwilligers be taamt, onverschillig waar en wanneer te land of zpe aan zjjde met uwe kame raden op de Vloot. Waar de Koninklijke Nederlandsche Marine geroepen wordt de belangen des Rijks op alle wereldzeeën te dienen, rust oolc op u de plicht te allen tijde de eer van onze vaderlandsche driekleur hoog te houden. Met dankbaarheid ge denk ik uwe onverflauwde en steed3 betoonde plichtsbetrachting en uwe krijgsmansdeugden, waar het vaderland in den loop der tijden meermalen -een beroep heeft tnoeten do-en op uwe of fervaardigheid. Enkele wapenfeiten van de vele, waarbij' gij u onderscheiden hebt, staan vermeld op uw vaandel en leggen hiervan getuigenis af. Mocht onverhoopt, ondanks het ern stige streven naar een duurzamen vrede, dat de volken bezielt, te eeniger tijd on der omstandigheden, welke thans niet te voorzien zijn, andermaal een beroep moeten worden gedaan op die offervaar digheid, dan houd ik mij ervan over tuigd, dat gij, uw traditie en verleden getrouw, u zult gedragen 'overeenkomstig de sch-oone wapenspreuk, die op uw vaandel staat: „Je Maintiendrai". Jn dit vertrouwen overhandig ik u thans het zinnebeeld van vaderland en Koningin. Leve hot vaderland." Deze kroot word door do talrijke aan wezigen overgenomen. Nadat vervolgens Kolonel Oele geant woord had, werd de plechtigheid met een défilé voor do Koningin besloten. De tenfoonistelllng te Antwerpen. De Minister „van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft in een der zalen van zjjn departement de Commissie voor de deelneming van Nederland aan de We reldtentoonstelling voor Koloniën, Zee- het antwoord. „Maar ik wil wel zeggen, dat deze order niet verantwoord is. Mor gen kunnen de Franschen voor den Rijln staan en dan is hier geen enkel soldaat. Het heeft veel weg van verraad." De luitenant werd rood van toorn. „Luitenant", waarschuwde de hoer. „Het fcan een vergissing zijn." „Er is geen sprake van een vergis sing. De generaal laait don weg voor de Franschen vrip. D-kt is de zaak'." „Luitenant 1 Dat is een zware beschul diging", meende Gerbrand van Gelderen verschrikt, terwijl Aa.rt verbaasd luisterde. Zij stonden met hun drieën aan den voet van den Rijhdijk. Er was niemand in hun onmiddellijke nabijheid. Zoo nu en dan hoorden zij' trompetgeschal: het blazen van „verzamelen'-' om terug te koe ren „Een -zware beschuldiging, luitenant," herhaalde de boer van „Gelrehof". „Ja, haas. D-ie ik ook nooit kan bewij'- zen. Maar weet je wel, dat generaal De Montbas nog steeds een onderdaan van den Franschen koning is?" „Neen, dat wist i!k niet," antwoordde de -boer nadenkend, „Dan weet je het nu. Deze order bevalt mij niet. Als het geen verraad is, dan is izi| geboren in hifheid. Wij hebben hier te zijn Op het oogenhlik en niet in Nijme gen .Do Prins van Oranje moest het we ten I" Aart sprong hjj deze woorden in eanen vaart eu Vlaamsche Kunst, welke in 1930 te Antwerpen zal worden gehouden, ge- instaJleerd. Blijkens de rede, waarmee de voor zitter, dr F. E. Posthuma, den Minister beantwoordde, zullen ruim 20 landen, in hoofdzaak "In eigen paviljoens, op de tentoonstelling officieel vertegenwoordigd zijn. Het Nederlandsche paviljoen is zeer gunstig gelegen aan tweo hoofdwegen en ligt in de onmiddellijke nabijheid van de paviljoens van Engeland, Frankrijk, Italië, Canada enz. Het paviljoen zal, behalve een recep tiezaal en de noodige dienstvertrekken, bevatten een officiëele Nederlandsche A' deeling, een officiëele afdeeling voor Ne- derl.-Indië, Suriname en Curasao, afdee- lingen voor de inzendingen van gemeen ten (Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Vlissingen) en ten slotte afdeelingen voor de inzendingen van particulieren. De groote gemeenten zullen om zich heen groepeeren de industrieën, welke in hun nabijheid gevestigd zijn en heb ben zich zeer tot genoegen van het co mité belast met het bijeenbrengen dier inzendingen. Het aantal particuliere inzenders is groot en alle deelen des lands zijn ver tegenwoordigd. Het is te voorzien, dat binnenkort de geheele beschikbare ruimte uitgegeven zal zijn. Het ontwerpen van het paviljoen is opgedragen aan den Amsterdamschen ar chitect Wijdeveld, het zal een oppervlakte beslaan van ongeveer 8000 vierk. M. en tot de allergrootste op de tentoonstelling behooren. De ontwerpen zijn gereed en binnen enkele dagen zal de aanbesteding plaats vinden. In de officiëele Nederlandsche afdee ling zal speciaal naar voren worden ge bracht een maquette en overzichtskaart van de Zuiderzeewerken; een maquette van de sluis van IJmui- den; een diorama van de haven van IJmuiden; een diorama van de Maaskanalisatie; een diorama van het Julianakanaal een diorama van het aandeel van .Ne derland in het verkeer door het 'Suez- kanaal; een verlichte overzichtskaart van de waterverbindingen van Nederland met de Oostelijke landen; twee yoorsteilingen van de afdeeling Luchtvaart vau het Departement van War terstaat; een inzending (wantkaart en doorloo pende film) van het Hoofdbestuur der P.T.T.; -een inzending van de Rijkskust-verlich- ting. De postvlucht naar Ned.-lndië. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het postvliegtuig gistermorgen van Bagdad is vertrokken en na een tusschen- landing te Bushir te Jask is geland. Aan hoard is .alles wel. De tocht wordt heden voortgezet. Uit dit bericht blijkt, dat het vliegtuig Bender Abbas heeft laten liggen en is doorgevlogen naar Jask, dat aan de Golf van Oman ligt. Donderdag vertrekt er weer een post vliegtuig naar Nederlandsch-Indiö. Wij vestigen hierop de aandacht, omdat be kend is gemaakt, dat de vliegtuigen om de veertien dagen zullen vertrékken en er pas den voaigen Donderdag een ver trokken is. Het toestel, van Donderdag is ingelegd voor reserve in Indië, opdat men een regelmatigen dienst kan waar borgen. Daar zoowel Nederland als Indië bijl het welslagen van een regelmatige luchtpost- verbinding groot belang hebben en er aan deze verbinding voor de Nedorland- schq posterijlen groote kosten zijn- ver bandon, wokicon wijl onze lozors op hun correspondentie oniz. met do luchtpost mee to geven, om do nieuwe verbinding te steunen. Het volgende vliegtuig ver trekt op 3 October. Verlaging posttarieven. Aan het bericht in het nummer van isteren .over verlaging der poettarievem 'kunnen wij nog toevoegen, dat deze ver laging voor de posterijen waarschijnlijk wel een inkomstenderving zal boteekenen. op, „Waar is de Prins, luitenant?" vroeg hij. „Het hoofdkwartier is in Dieren. D-o IJssollinie is het sterkst. Dit zijn slechts voorposten. Maar .zjji moeten toch verde digd I Het is God geklaagd, dat deze order afgekomen is." Aart luisterde niet meer naar deze uit eenzettingen. Zijlu oogen schitterden. „Luitenant," vroeg hijl haastig, „ais ik nu niet meetrek naar Nijlmegen, ben ik dan deserteur?" „Feitelijk wel. Maar wie kijkt er nu naar? Je kunt je er trouwens altijd op beroepen, dat je den eed nog niet hebt afgelegd. Maar wat wilde je? Je wilt ons toch niet verlaten Ik wilde het boste paard van mijn va ders stal halen en naar Dieren, naar den Prins rijden en hem vertellen..." „Al goedl" riep de luitenant, vol be wondering. „Dat is nog eens mannen werk. Ga, maat. Zulke deserteurs heb ik nog nooit ontmoetl" Ook Gerbrand van Gelderen, die oven wei niets begrepen had van do vragen van zjjn zoon, was in de wolkon. „Doe dat, Aart", zei hij warm. „Marie kan een stootje dragen. Je moogt het beest, als hot moet, doodrijden. 'tGaat om het vaderland. Ga nu naar „Golre- hof". Spontaan strekte luitonant Ossenhroek do hand uit on drukte die yam den Gel derschen boerenzoon. Het hoofdbestuur der P.T.T. is evenwel van meening, dat, als de middelen het eenigszirus toelaten, tot verlaging van het port moet worden overgegaan. Eu het ligt voor de hand, dat men dan het eerst voor een verlaging in aanmerking doet komen het briefport, omdat dit van- het grootste economische belang is. Waarschijnlijk zal het briefverkeer door deze verlaging wel toenemen. Men kan dat gevoegelijk stellen op- ongeveer 10 p-ct. en dat beteekent, da.t doze in over weging genomen verlaging een derving van ongeveer f 1 k f l'/a -millioen met zich zal medebrengen. De praktijk heeft n.l. uitgewezen, dat het postverkeer na oen p-ortverlaging niet sterker toeneemt dan met ongeve-er 10 pet. Zou dit cijfer 25 zijn, dan beleeeknt deze verlaging geen vermindering vÜn inkomsten der poste rijen. De staking in Oost-Groningen. Uit het stakingsgebied in Oost-Gronin gen is Zaterdag te Groningen gedorscht veldgewas aangekomen. D© transportar beiders hebben echter beslist geweigerd dat te lossen. Naar ge-meld wordt, hoeft een vooraanstaand officieel persoon uit de provincie Groningen biji de partijen, betrokken bij' de landarbeidersstaking, door tusschenkomst van derden doen in- formeeren of thans niet op- ©en aangege ven grondslag overeenstemming zou zijn te bereiken. Eerst bij een bevredigend antwoordmoet het ïn de bedoeling van den bemiddelaar liggen zijn tusschen- komst^aaa te bieden. Opheffing van den Raad van Arbeid te Roosendaal. Do Grondwet verneemt, dat mr C'. J. Koch, voorzitter van den Raad van Ar beid te Roosendaal, benoemd is tot voor zitter van den Raad van Arbeid te Haar lem. De voorzitter van den Raad te Haarlem, de he-er A. B. Michielsen, is benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda, omvattend© de kan toren Breda en Roosendaal. Deze beide kantoren blijven intact bestaan. De tot heden bestaand© Raadscolleges te Breda en Roosendaal zullen worden opgeheven, waarna eon nieuw college uit de vorige gebieden zal worden gevormd onder leiding van den hieuwen voor zitter. De „Graf Zeppelin" bezoekt binnenkort 'Nederland. De Winterswijksche Courant heeft, mot het oog op de vlucht van de „Graf Zep pelin op heden, waarbijl ook over Bocholt wordt gevlogen, dat slechts 18 K.M. van de Hollandsche grens af ligt, een telefo nisch onderhoud met den commandant van het luchtschip gehad. De W. Ci't. verzocht den commandant ook over Win terswijk te vliegen. Deze antwoordde echter, dat dit ditmaal niet mogelijk was, daar het luchtschip binnenkort een be zoek aan Holland zal brengen. „Wir wer den Holland nicht vergessen, Si© bekom- men auch ©in Beisuch", zoo luidden de woorden van. den- commandant. De staking te Zaandam. Met "375 stemmen vóór, 339 tegen en 35 blanco, hebben in de gisteren gehou den vergadering de arbeiders besloten da staking op te heffen, met dien verstaSe de, dat het werk eerst zal worden her vat, zoodra het geschil tusschen d© boot werkers -en hun patroons zal zjj'n opgelost. Jhr. Rutgers van Rozenburg. JP© voorzitter van het centraal stem bureau heeft in do plaats van jhr mr F. Boelae-rts van Blokland, die zjj'n be noeming tot lid van do Tweede Kamer niet hoeft aangenomen, benoemd ver klaard tot lid dier Kamer jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, te Baarn. Dekroeftvisscherij. De kreeft- visscherij is thans weer gesloten, zoo schrijft men aan do N. R. Crt uit Iersek©. De resultaten moeten zeer onbevredigend worden genoemd. Het eerste doel der vischperiode was al zeer ongunstig; toen werden de onkosten van sommige vis- schers nog niet eens goed gemaakt. Gevangen werden 32 k 33.000 stuks, „Goede reis", zei hij. „Vertel aan den Prins precies, hoe de zaken hier staan. Je kunt hem zeggen, dat hier geen en kele soldaat aan den Rijn meer ,is on dat de Franschen ieder oogenhlik aan den overkant kunnen verschijnen. Wat hier gebeurt, is verraad". Voort, voort I Over de hem bekende wegen, dwars door het land hij had de reis meer malen gemaakt, ook op dit paard draaf do Aart naar Dieren. Het paard scheen vleugelen te hebben. Niet dan zeer noo- de liet do berijder zijn beest stappen. En dat was dan slechts enkele oogenblikken. Want aldra klonken vriendelijke woorden uit den mond .van den jongeling: „Voor uit Mario; je moet weer draven hoor; er is haast bij". Het was, of het trouwe dier hem verstond. Voort ging het weer. Als op vleugelen van den wind. Zoo verliepen enkel© uren. Aart gundd het van zweet glanzende beest, wien het schuim uit den bok liep, schier geen rust. Tot hij eindelijk begreep, dat hot dier rusten moest, wilde hij Dieren be reiken. Daarom steeg hij af, micldon in hot veld, liet het paard grazen, na het een dek overgegooid te hebben, on viel zelf, óp van het werken den ganschon nacht, moe van do emotie, stjjf van hot zitten, languit in het gras. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5