No. 285 Dinsdag 17 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes 1 STER-TABAK 1 ijipr F NEDERLANDSCH-INDIË EERSTE BLAD. TROONREDE 1929. Buitenland. BeSangrïjkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-eontrêle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Overat verse h 472 0 0 6 leening Korte berichten. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie Na. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L Burg. Tei. No. 259. Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprfjsi Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.0f Prijs der A d v e r t e n 110 n 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 H Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. H. M. de Koningin beeft hedenmid dag de vereenigde zitting der Statea-Ge- fieraal geopend met bat uitspreken van de volgende rede: Leden van de Staten-Generaall Te midden van U, Lede» der Staten- Generaal, voel Ik Mij gedrongen uiting te geven aan ootmoedige erkentelijkheid voor den zegen, dien de Almachtige ook dit jaar over Mijn dierbaar Volk heeft verspreid. Die zegen zij een spoorslag te meer voor alle deelen van het Rijk en zijne inwoners van eiken landaard, om hunne beste krachten bjj voortduring te bleven geven aan de vreedzame ontwikkeling van het hechte geheel .van Moederland en Overzeesche Gewesten. De betrekkingen welke met de andere Mogendheden worden onderhouden, zijn Van den meest vriendschappelijken aard. Dat da bier te lande in het belang van den wereldvrede gehouden besprekingen tot overeenstemming hebben mogen lei den, stemt tot groote voldoening. Da verwezenlijking der plannen van den Volkenbond ter vreedzame oplos sing van internationale geschillen zal door Mg krachtig worden bevorderd, in de overtuiging, dat versteviging van de inter nationale rechtsorde den weg zal helpen banen tot gelijktijdige en w^erzijdscbe vermindering van bewapening. Pogingen, die zouden kunnen] leiden tot wegneming van de belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren, kunnen op, Mijnen daadwerkelijken steun rekenen. De wensch naar totstandkoming een er nieuwe regeling met België kon nog niet worden vervuld. Ik vertrouw dat een juister begrip van de wederzijdsche rech ten en behoeften, waartoe de gedachten- wisseling, die in het vorige zittingsjaar plaats had, bevorderlijk kon zijn, het be reiken van overeenstemming tea goede zal komen. De toestand van. handel en nijverheid geeft in menig opzicht ptat tot dankbaar heid. Niettegenstaande de oogst ook dit jaar over het algemeen niet onbevredigend mag heeten, zouden land- an tuinbouw zich breeder ontplooien, zoo de prijzen der voortbrengselen gelijken tred hielden met de productiekosten. Vertrouwd mag worden, dat de onlangs tot stand ge komen wettelijke maatregelen ter bevor dering van onzen uitvoer, heilzaam zul len werken op, den afzet ia hot buiten land. Oip Uwe medewerking zal een beroep warden, gedaan ter behandeling van de thans aanhangige wetsontwerpen, voor- zoover rij daartoe, gewijzigd dan, wel Ongewijzigd, jn aanmerking komen. Het jeeds ten vorigen jare aangekon digde ontwerp tot herziening van het huwelijksvermogensrecht zal U thana spoedig bereiken; ook overigens zal ver nieuwing van recht op onderscheiden ge bied worden bevorderd. Met krachtige bestriding van de werk loosheid zal worden voortgegaan. Naar ik vertrouw, zal het rapport der staatscommissie voor de herziening ran, Je Lager-Ondemfswet 1920 binnen niet '■e langen tijd worden' ingediend'. Met den meeaten fcpaad zullen alsdan de ver- eischte voorstellen tot herziening van de Lager Onderwijswet 1920 aanhangig wor den gemaakt. Het zal Mijn ernstig streven zijn het financieel evenwicht te handhaven. Daar toe zal op den weg van versobering van 's Rijks dienst behooren te worden voort gegaan en zal voorzichtigheid geboden zijh ten opzichte van wettelijke maat regelen, welke lasten Dp 's Lands schat kist kunnen leggen. Da uitgaven voor leger en vloot Zullen beperkt blijven tot het beslist jioodige voor handhaving van de onzijdigheid en verdediging der onafhankelijkheid van den Staat. Indiening van een wetsontwerp inzake do kanaalverbinding van Amsterdam met den Rijn wordt bespoedigd. Een voorstel tot wijziging van da Zui- derzeesteunwet zal U worden voorgelegd. De verbetering der wegen en rivier overgangen zal krachtig worden voort gezet. Een wetsontwerp betreffende de pu bliekrechtelijke regeling 'der collectieve arbeidsovereenkomsten zal worden inge diend. In voorbereiding ïs feen wettelijke re geling omtrent de instelling van bedrjjfs- raden. Herziening van de sociale" verzekering- zal worden ter hand genomen. In voorbereiding is eene wettelijke re geling der werkloosheidsverzekering. Overwogen wordt verbetering der eco nomische voorlichting van nijverheid en handel. 4 Met den middenstand zal nog nau wer dan tot heden voeling worden ge houden. Voortgezet wordt bet onderzoek m hoeverre, zoolang bet vrije ruilverkeer niet internationaal gehuldigd wordt, door een onderhandelingstarief de nadeeleln voor een deel van onze nijverheid ,en landbouw van elders geheven bescher mende invoerrechten zpuden kunnen wor den getemperd. Ten aanzien van den politieke» toe stand in Nederlandsch-IncÜë blijft waak zaamheid geboden. Intusschen valt te wjjzen op de teekenen van een veldwin nend inzicht, dat slechts door daadwer kelijke deelneming van alle groepen der bevolking aan het opbouwend werk der Overheid bet algemeen belang ia waar- beid wordt gediend. Het bedrijfsleven in Nederlandsch-Indië ondervond den terugslag der voor som mige landbouwproducten ongunstige ver houdingen op de wereldmarkt. De al gemeen e toestand kan niettemin bevre digend worden genoemd. Op hetgeen in de laatste jaren Op bet gebied van da ontvoogding van Neder landsch-Indië is verricht, wordt niet te ruggekomen. Afgescheiden van ^pidera vereischten zal aau do beginselen der ontvoogding in de sfeer van het cen traal bestuur geen uitbreiding worden gegeven vóór en aleer de grondslagen van die ontvoogding zijn bevestigd door verdere uitvoering van de wet pp 'de bestuurshervorming van 1922, Aan dia uitvoering zal met voortvarend heid worden gewerkt zooj door uitbrei ding, over de verdere deelen van den Archipel, van het gebied waarop haar be. ginselen toepassing vinden, als door ©en krachtige toepassing van dia beginselen binnen dat gebied. Da economische toestand van Suriname bljjft ernstige aandacht vorderen. Tegen over een voortgezette uitbreiding van de koffiecultuur en van de bauxietnijvorheid staat een teruggang van1 de goud- en ba latawinning. Ook voor de 'suikerrietteelt fcijjn de vooruitzichten minder gunstig. ÜawTk.d.IJT-rciJl l ÖOOK3ABAK BOOM-STEP THEpOOflUS NIEMEIJER GRONINGEN l Reden tot verheugenis biedt da voort schrijdende opbloei van Curasao. Op een duurzame versterking van de ter plaatse aanwezige gezagsmiddelen tot .handhaving van rust en orde blijft ISjjö aandacht gevestigd. Met da innige bede, dat God' Uw ar beid mildelijk! moge zegenen, verklaar Ik do gewone zitting der Staten-Genetaal geopend. Deze troonrede geeft in meerdere op zichten reden tot tevredenheid en dank baarheid. Zij geeft al zoo ongeveer het beste dat wij in de gegeven omstandigheden zouden kunnen verwachten. Wij hebben een extra-parlementair Ka binet, maar dan toch een Kabinet dat naar rechts georiënteerd is. Deze rede getuigt er van. Zij begint met ootmoedige erkentelijk heid uit te spreken voor den zegen, dien de Almachtige ook dit jaar over ons volk heeft verspreid en aan het slot wordt de innige bede uitgesproken, dat God den ar beid van de Staten-Generaal mildelijk moge zegenen. Het zijn slechts enkele woorden, maar die toch niet zonder beteekenis zijn. N Als het Kabinet voor het volk verschij nende, hegint met openlijk God te danken voor wat Hij schonk en Gods zegen over den komenden arbeid in te roepen, dan mag dat zeker tot dankbaarheid stemmen. Wij hebben het ook in ons land wel anders gekend. Wanneer wij aan de verschillende para grafen van deze troonrede aandacht schenken, dan valt het op, dat die, betrek king hebbende op Buitenlandsche Zaken, zich nauw aansluit bij het A.JR. program. Krachtige bevordering van de pogingen tot vreedzame oplossing van geschillen, om te komen tot versteviging van de interna tionale rechtsorde en tot gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van bewape ning is een van de wenschen in ons pro gram tot uitdrukking gebracht. Ditzelfde geldt ook van de Defensie paragraaf, waarin beperking van de uitgaven tot het beslist noodige naast handhaving van de onzijdigheid en verde diging der onafhankelijkheid van den Staat in uitzicht wordt gesteld. ■Handel en nijverheid komen er in deze rede vrij mager af. Met genoegen zagen we echter, dat verbetering der eco nomische voorlichting overwogen wordt, en dat nauw contact met den middenstand wordt toegezegd. Land-en Tuinbouw hebben mede niet over een overmaat van belangstelling te roemen. Naast enkele goede wenschen voor de uitbreiding van den afzet in het buitenland staat de verzekering dat de thans aanhangige wetsontwerpen, waar mede wel gedoeld zal zijn op die betreffen de de pachtovereenkomsten, al dan aiet gewijzigd, gehandhaafd zullen blijven. Yan het land- en tuinbouwonderwijs jrordt niet gesproken, wat echter geen re den behoeft te zijn om te vreezen, dat daaraan niet de noodige aandacht zal wor den geschonken. Is deze paragraaf vrij sober, dit geldt nog meer van die van Binnenland- sche Zaken, waarin feitelijk alleen krachtige bestrijding der werkloosheid wordt genoemd. Een bewijs dat de betrok ken bewindsman zich toch in de eerste plaats Minister van Landbouw ge voelt? Het trekt de aandacht dat in de On- derwijs-paragraaf uitsluitend van het Lager onderwijs wordt gesproken. Na ontvangst van het rapport der Staats commissie zullen met den meesten spoed de voorstellen tot wijziging van de L.O.- wet aanhangig worden gemaakt. La wel ken zin? Yan het Hoog er Onderwijs wordt niet gerept evenmin als van het Middel baar en het Voorbereidend onderwijs. De Minister blijft zijn arbeid toch niet beper ken tot het Lager onderwijs? De financieele paragraaf is kort maar krachtig. Handhaving van het financieel evenwicht en daarom: versobe ring van 's Rijks dienst en voorzichtigheid hij het doen van nieuwe uitgaven. Wü wil len hopen dat de heer de Geer meer zal ge ven dan hier wordt toegezegd en dat de al te zware belastingdruk zal worden ver laagd. Arbeid laat een frisch geluid hooren. Meerdere belangrijke maatregelen worden in uitzicht gesteld, waarhij uit den aard der zaak veel zal afhangen van de wijze waarop deze plannen worden uitgewerkt. Dit geldt inzonderheid van de toezegging inzake de publiekrechtelijke regeling der collectieve arbeidsovereenkomsten, de in stelling van bedrijfsraden en de herzie ning der sociale verzekering. De Indische paragraaf is langer dan gewoonlijk. Hot is een kloek geluid dat hier ge* boord wordt. Geen1 reactie. Vooruitgang, maar op een stevige basis en onder kr&cbr tige leading. Gezien 'cle politieüri© omstandigheden, in hoofdzaak als gevolg van de toenemende verdeeldheid waardoor een krachtige prin- cipieele politiek belemmerd wordt, een troonrede waarover we als geheel ge nomen tevreden' kunnen zijn. Engelsch-Amerikaansche vlootpariteit. Reuter verneemt dat de Engelsche re geering geen bezwaar maakt tegen het Amerikaansche verlangen naar .pariteit met de Engelsche vloot, maar de Brit- ache vloot moet in staat zijn om in de Britscbe behoeften en verantwoorde* lijkheden te voorzien in alle deelen van de wereld* Het bouwprogram van de ad miraliteit is daarom niet ingericht in ver houding, tot het Amerikaansche program* maar enkel op de Britscbe verplichtin gen gegrond. Ten einde aan deze ver antwoordelijkheden te voldoen heeft de admiraliteit bepaalde vlootstandaarden voorbereid, die door de regeering zorg vuldig zijn nagegaan. De Dominions zijn volkomen op de hoogte gehouden tijdens het geheels verloop der Britseh-Ameri- kaansche onderhandelingen. Het verdrag van Kellogg is de basis van deze onder handelingen. Het voornaamste probleem is dat van het aantal en de tonnenmaat der kruisers, doch ofschoon de verschil len thans beperkt zijn tot een geringen omvang (n.l. 3 kruisers met 20 c.M. ka* nonnen) zijn beide landen tot nog toe niet in staat gebleken het eens te worden. De Britsche regeering heeft aan Hoover duidelijk gemaakt, dat elke Engelsch-Ame- rikaansche overeenkomst afhankelijk is van een overeenkomst tusschen de vijf vlootmogendheden. Engeland zal aandringen op afschaf fing der duikbooten met steun deT Ver. Staten. Bomaanslagen In Duitschland. Vrijwel alle bomaanslagen, die in de laatste maanden in Duitschland zijn ge pleegd, zijn thans opgehelderd, dank zij het onderzoek_en de door eenige gearres teerden afgelegde bekentenissen. Alleen omtrent den aanslag te Lüneberg en om trent den aanslag op den Rijksdag is men nog niet' veel wijzer geworden. Bevestigd wordt, dat alle te Altona ge detineerde personen, die in verband met de homaanslagen werden gearresteerd, onder strenge bewaking naar Berlijn zul len worden gebracht. De Zondag in Rusland afgeschaft. In verband met de invoering van de on onderbroken arbeidsweek heeft het volks- Binnenland. Opening der ."Staten-Generaal. H. M. de Koningin spreekt de troonrede uit. De opbrengst der Rijksmiddelen. 'Staking in de bouwvakken te Bergen op Zoom. Dreigend conflict "in Sas van Gent. H. ,M. de Koningin reikte gisteren een vaandel uit aan de mariniers. De staking te Zaandam beëindigd? De advocaat-generaal bijl het Amsterd'am- sche Gerechtshof vraagt vrijspraak van de beklaagden in de Giessea-Nieuwketk- eche moordzaak. Buitenland. De Zondag in Rusland afschaft. De "besprekingen tusschen Engeland en Amerika over de beperking der vloot- bewapening. De Zeppelin boven West-Duitschland. Inschrijvingen en aflossingen volgens prospectus worden gaarne aangenomen door commissariaat van arbeid de normale ar beidsweek op vijf, voor bepaalde onderne mingen op zes dagen vastgesteld. De rust dag moet 40 achtereenvolgende uren du ren. Het aantal rustdagen mag niet min der dan 60 per jaar bedragen voor onder nemingen met het zes-dagensysteem, en 72 voor degene met het vijfdagenstelsel. Daarin zijn de dagen begrepen, waarop de arbeid normaal onderbroken wordt voor herstellingen, controle, enz. Vijf van deze dagen zijn bovendien revolutionaire feest dagen: 1 en 2 Mei, 7 en 8 November en 22 Januari. Alle religieuze feestdagen, ook de Nieuwjaarsdag en de bijzondere rustdag gen, worden afgeschaft. Ziedaar de consequente toepassing van het communisme. De Zon- en Chr. feest dagen afgeschaft, maar de revolutionaire feestdagen ingevoerd 1 In Palestina heeft een treffen plaats gehad tusschen Britsche troepen en Ara bieren ten N.O. van Nazareth; hierbij wer den 16 Arabieren gedood en een aanzien lijk aantal gewond. De Britsche troepen zouden geen verliezen geleden hebben. Officieel wordt gemeld, dat in ver hand met de ontdekking van een contra*- revolutionaire organisatie te Leningrad 70 personen zijn gearresteerd. ALASTRIM, VACCINATIE, ENCEPHA LITIS. Hef middel (inenting) elrger dart «fe kwiaal? Aan een schrijven van 'den heer B. W. C. van Dort Kroon, arts te Z altbommel in de N- 5L Cit is-het volgende ont leend: Alastrim, zoo leerde ik vroeger be grijpen, is een soort van pokken, met een eigen karakter, geheel verschillend van onze oude variolae, dia al 10 jaren o.a. ook in Engeland voorkomt, waar zij al dien tijd haar zelfde wezen behouden beeft en nooit'in echte etterpokken (va riolae) is overgegaan, al spreekt men daar niet van Alastrim maar van pokken. Pokblaasjes, waarin zich een melkwit vocht gaat vormen, die dan indrogen om nooit litteekens te geven, omdat er geen ettering bij te pas komt. Een heel apart soort dus, net ais waterpokken een apart soort is en die dus wel een eigen oorzaak of verwekker zullen heb ben, alle drie. Welnu dan, dan is het zeker ëea met te gewaagde conclusie, dat de inenting met koepokstof, het vaccin tegen hef echte oude variolaé-gif, allerwaarschijn lijkst niet het aangewezen mid del is ter bestrijding. Een apart gif eischt een apart tegengif, zou ik mee- nen. En Ik mag dunkt mij zoo blijven redeneeren, zoolang een dringend bewijs voor het nut der inentingen met geleverd la. Eén tegengif voor twee verschillende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1