No. 2 Maandag 16 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland DEKKER ORGELS Hendrikse Co's Bank N.V. Goes A. S. J. DEKKER TE GOES. NEDERLANDSCH-INDIË Voor allen die Sukkelen EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. SPECIALE AANBIEDING TEGEN LAGE PRIJZEN. Ook enkele mooie gebruikte Orgels, extra voordeelig Merken: Dekker, American Organ, Liebig, Hofberg, Mannborg, Undholm, Celesta, Kröger, Packard, Worcester, enz. enz. Ook te verkrijgen door het HUURSYSTEEM, waardoor U in 2y2 jaar tijd eigenaar wordt. Vraagt direct de geïllustreerde catalogus met de extra prijzen aan de Orgelbouwers Belangrijkste Nieuws. 4Va 0 n 6 leening M ijnha rdt's Laxeerta bietten Binnenland P' Kuru is1 op itniem. zijn daar- eenige oogen- ij 6 uur 1071 M. ijiding. 9.50 NC Kerkdienst van te Dordrecht. —4.30. Kinder- ngte 1071 M. :f. Kerk te En- Orkest ton vo- 3.50 Concert, n. '5.20 Bijbel- 056.35 Bach's isten, koor ©n inst. 8.35 Con- 'oncert. Orkest I. lek 'betreffende, is, "Westerstraat No. 106. Amsterdam. 6, 8, 9, 10, 13, 25, 26, 27, 29, -43 25—20 29— 16X35 36X27 No. 107. Heusden. 10, 12, 14, 18, 8, 31, 34, 36, 37, 35 X 24 32X43 8X31 33X22. 109. Harderwijk. 4 15 25 35 45 9 5(1 3, 6, 11, 12, 13, 30, 32, 38, 39, dagen na laatste 49 50 9, 10, 20, 24, 25 32, 34, 35, 39, 41 g- Zwart 37X46 46X30 24X13 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs-* Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.0T. Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Alastrim en vaccinatie. Het aantal gevallen van Alastrim wordt helaas in ons land voortdurend grooter. Enkele dagen geleden scheen het, dat deze volstrekt niet ongevaarlijke ziekte vrijwel tot staan was gekomen, maar be richten uit verschillende plaatsen wijzen er op, dat dit volstrekt niet Jiet geval is, zoodat verdere uitbreiding te vreezen valt. De deskundigen schijnen bet er over eens te zjjn, dat we bier te doen heb ben met lichte gevallen van pokken en uit de mededeelingen, die zoo nu en dan worden verstrekt blijkt wel, dat de vrees bestaat, dat op een gegeven oogen- blik de werkelijke pokken zullen uit breken. Het ligt voor de hand, dat in verband hiermede ook de vaccinatie-kwestie weer sterk de aandacht trekt. De gelegenheid tot vaccinatie 'is over al opengesteld en van verschillende kan ten wordt de bevolking met kracht aan geraden zich te laten vaccineeren, waar aan dan ook, vooral in plaatsen waar de Alastrim heerscht, door velen gevolg is gegeven. Over de beteekenis daarvan wordt ver schillend geoordeeld. Uit een overzicht van bet verloop der ziekte te Rotterdam tot 1 September j.l. is wel duidelijk gebleken, dat vaccinatie volstrekt niet als een afdoend verweer middel kan worden beschouwd. Van de 121 personen die te Rotter dam door Alastrim waren aangetast, wa ren er volgens de verstrekte opgaven 90 gevaccineerd. Wel een bewijs, dat we hier niet met een afdoend voorbehoedmiddel te doen hebben. Hierbij dient echter in het oog te worden gehouden, dat in verreweg de meeste gevallen de inenting reeds jaren geleden plaats vond on bekend is de stelling, dat de beschuttende kracht der inenting in den loop der jaren min der wordt. Het staatje van aangetaste kinderen beneden de 10 jaar is daarom in dit ver band van meer beteekenis. Van de 39 aangetaste kinderen waren er 31 niet gevaccineerd, terwijl dit bij 8 wel het geval was. Hieruit zou dus kunnen worden afge leid, dat de niet-gevaccineerden wel meer vatbaar zijn, maar aan den anderen kant blijkt toch ook, dat de vaccinatie volstrekt geen waarborg geeft, dat men niet zal worden aangetast. Het is voor een juiste beoordeeling wel jammer, dat de statistiek, zelfs bij een zoo betrekkelijk klein aantal geval len, zoo onvolledig is. In totaal waren er toch te Rotterdam tot 1 September niet 121, maar 205 gen vallen. Bij de daaraan gewijde beschou wingen heeft men echter de 84 perso nen, die tijdens hun verblijf in een der Gemeente-Ziekenhuizen besmet ©n ziek werden, patiënten, artsen, zusters, werk sters enz. geheel buiten beschouwing get- laten. Dit is jammer, omdat het bekend is, dat men in de Ziekenhuizen al heel spoedig tot een algemeen© her-inenting is overgegaan, zoodat moet worden aange- nomen, dat van deze 84 aangetaste per sonen een vrij groot percentage nog kort geleden was ingeënt. Natuurlijk heeft men hierbij al bij voor baat het antwoord gereed. In sommige gevallen, zoo heet het, hadden de „pokken" niet voldoende uit gewerkt, terwijl Prof. van Loghem in het „Tijdschrift voor Geneeskunde" als zijne meening uitsprak, dat te Rotter dam blijkbaar onvoldoend gecontroleerde entstof is uitgegeven. Een zonderlinge verklaring. Terwijl een gevaarlijke epidemie dreigt, waartegen inenting als het beste wapen wordt beschouwd, de entstof onvoldoen de gecontroleerd? Naast het Alastrim-gevaar dreigt nog altijd het zeer ernstige Encephalitisga- vaar. En dan toch de entstof onvoldoende gecontroleerd? Als dit juist is, dan zal toch een ieder moeten toegeven, dat er hier zeer ern stige fouten zijn gemaakt, die niet zon der meer mogen passeeren. En als de opvatting van Prof. van L. niet juist is, dan komen we alweer tot de conclusie, dat aan de vaccinatie als voorbehoedmiddel slechts zeer betrekke lijke waarde kan worden toegekend. Dit laatste is van te meer beteekenis omdat de vaccinatie de laatste weken weer meerdere slachtoffers maakte en weer verschillende pas-ingeënte kinderen aan Encephalitis zijn overleden. Wij jvijzen hierop niet om onrust te verwekken en opwinding te veroorzaken. De wijze waaróp in deze tijden in sommige bladen zoowel voor als tegen de vaccinatie wordt geageerd, verdient naar hetons voorkomt, afkeuring. Bij het lezen van sommige beschouwingen krijgt men meermalen zeer sterk den in druk, dat sommigen er op uit zijn zelfs uit deze ernstige ziekte ©en politiek for tuintje te slaan. Dit verdient afkeuring. Van verplichte, vaccinatie is gelukkig geen sprake. En wat overigens de vaccinatie betreft, verdient het aanbeveling, dat de genees- heeren met de gesteldheid van de can- didaten inzonderheid bij kinderen ern stig rekening houden. Dus geen massa vaccinatie. En voorts: een ieder zij in eigen ge moed ten volle verzekerd. Een reide vjap Mussolini. Mussolini heeft in een .groote verga dering der fascistische partij een rede gebonden, waarin bij zich met een reeks actueele vraagstukken bezig hield. Na aankondiging van een reeks wet gevende maatregelen, welke een ove-r- heerschend bestuurs-technisch karakter dragen, verklaarde Mussolini o.m.: Nooit heb ik zoo sterk ,als op bet oogenblik in vollen omvang de levende actualiteit van de leer van den gecentraliseerden ge- zagsstaat gevoeld. Aan het slot van zrjn rede, nadat hij zich met groote scherpte tegen den van de politieke emigranten uitgaanden laster over het fascisme gekeerd had, kwam Mussolini nogmaals op dit thema terug. Hij verklaarde o.m.Da wereld toont steeds meer belangstelling in de fascis tische revolutie, welke practisch een po- litiek-sociaal systeem verwezenlijkt heeft, dat met de moderne behoeften overeen stemt en dat eigenlijk onder den dwang der historische feiten ook in andere lan den toegepast zou moeten worden. Die Noobdzeereis van de Zeppelin. Do Hamburg-Amerika lijn heeft van de Zeppelin-werf bericht ontvangen, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" morgen op zijn Noordzeereis tegen den middag boven Hamburg zal verschijnen. D© reis zal dan worden voortgezet naar Helgoland en Westerland op Sylt. Op de terugreis zal het luchtschip des avonds nogmaals over Hamburg Vliegen en over Lübeck en Mecklenburg naar Friedrichtshafen terugkeeren. Zearooverijf. Het Noorsche stoomschip Botnia, dat bij Haitsjou aan den grond was geloopen, is door zeeroovers aangevallen, die den kapitein en den eersten officier gevan kelijk hebben weggevoerd. Zij ©ischen bin nen '10 dagen een losgeld van 60.000 dollars. De Noorsche zaakgelastigde te Peking heeft aan zijn regeering getelegrafeerd, dat tengevolge van de herhaalde nog on langs gedane verzekeringen van de Chi neesche nationalistische regeering, dat zij in staat is "het leven van vreemdelingen te beschermen, verwacht mag worden, dat d© Chineesche regeering de noodige maat regelen zal nemen om 'de onmiddellijke bevrijding van de twee Noren te be werken. Ontploffing' te Pairma. Tegen :elf nur Vrijdag werd Parma op geschrikt door leen bevigen sl'ag. Tege lijkertijd stortte ©en groot gebouw ge deeltelijk in. De brandweer was onmid dellijk ter plaatse. Tot nu toe zijln ©r 17. diooden en 20 ernstig gewonden. In het gebouw, toebiehoorende aan den groot-industriëel, Munici, bevonden zich ook kantoren ©n opslagplaatsen. Munici zelf werd gedood. Een nader telegram uit Rome meldt, dat reeds 18 lijken geborgen zijn. Er moeten zich noig 3 4 öooden onder d© pu'irihoopen bevinden. Gewond zijn voio-r zoover tot nn to© bekend 25 personen, van wie sommige levensgevaarlijk. Die overstroomingen in Britsch-lndië. De vliegtuigen, door de regeering uit gezonden om den toestand in het door de 'overstrooming van den Indus geteis terde gebied te verkennen, zijn te Bombay en Calcutta teruggekeerd. Uit de rappor ten bleek dat de meeste kleine dorpjes geheel verdwenen zijh maar de grootere door de maatregelen der bewoners be houden zijh gebleven, ofschoon zij bijna alle door het water geïsoleerd zijn. De bevolking schijht voo-r het grootste deel een schuilplaats gevonden te hebben op de idij'ken langs het kanaal van den Indus, waar nu allereerst levensmiddelen zullen uitgeworpen worden. Het overstroomde gebied is ongeveer 200 vierkante mijl groot. De oogst is volkomen vernield of istaat gebeel onder water. Permanent Hof van Intern. Justitie. De raad van den volkenbond hield Vrijdagavond een geheime zitting, welke alleen gewijd was aan het onderzoek van het -statuut van het Haagsche Hof, in zonderheid betreffende de salariëering der rechters. Dit salaris werd op 45.000 gulden ge bracht. De president van 'het Hof zal 60.000 gld ontvangen. Een genoeglijke gevangenis Biji de behandeling van een proces voor het „Schöffenigericht" te Dortmund is aan het licht gekomen, welke allerzonder lingste toestanden tot dusver bestonden in de gevangenis' van het nabijgelegen Horde. WegenS bevrjöing van gevangenen stonden de 49-jarige gevangenbewaarder Bogatek, die sinds 1923 dienst doet te Horde en de 29-jarige slotenmaker Hein- ze, terecht. De gevangenis1 van Hörde kan 25 „gas ten" bergen. Gewoonlijk zijn er slechts negen of tien. gevangenen. Uit verschil lende verklaringen en getuigenissen bleek j voldoende, welk een janboel het in die inrichting was. Bijna geen dag ging er voorbij, of er werd een ruit ingeworpen om zoodoende den gevangenen iets te kunnen bezorgen. De slotenmaker verzekerde, dat de slo ten van de cellen zoo eenvoudig van structuur waren, dat men ze met behulp van een afgebroken zakmes kon openen. De sleutels lagen voor het grijpen. Het kwam dan ook vaak voor, dat gevange nen alleen of in gezelschap op stap gingen. Een gevangene erkende, dat bij een paar nachten thuis had doorgebracht. Eens hadden vier gevangenen 's avonds een gezellige uitstapje in de stad ge maakt, waarvan zij zoozeer „onder den invloed" waren teruggekomen, dat zijlet- terlij'k de gevangenis waren 'binnengekro pen. Bogatek bad hun binnengelaten. Op de vraag va.n den president, wat deze bij hun aanblik had gezegd, antwoordde een getuige: „Goeden mofgen". Bogatek kreeg tenslotte twee maan den en Heinze 100 M. boete. Korte beirlchten. In China zijn eenige zendelingen van het Bazeler zendingsgenootschap door roovers ontvoerd, die een losprijs '/an bijna 5 millioen francs eischen. Van de zendelingen is bericht ontvangen, dat zij nog ongedeerd zijn. Men hoopt, dat de Chineesche regeering krachtige stappen zal doen om de gevangenen te bevrijden. Zware onweders en geweldige re gens hebben het midden-Rijhgebied ge teisterd. Op verschillende plaatsen wer den de wijnstokken van de bergen ge sleurd. De materiëeJe schade is zeer groot. Oiok bet spoorwegverkeer onder vond moeilijkheden. Uit Chamonix wordt een ongeluk gemeld, dat in de groep der Aiguilles Rouges is gebeurd. Een gids en een toe rist zijn bij de afdaling van den 2996 M. boogen Belvédère op den gletscher neer gestort en omgekomen. De lijken zijn ge vonden. Een Goliath-bombardeervliegtuig is bij1 'een nachtvlucht nabij Geurville, in de buurt van Chartres in brand geraakt en gevallen. De vier inzittenden zijn om gekomen. Naar nit Monpellier wordt gemeld, i3 het stadje Olonzac door een 'hevig onweer geteisterd. Tengevolge van de he vige regens werd het laaggelegen ge deelte van het stadje overstroomd. De oogst is verwoest. Vele huizen dreigen in te storten of zijn reeds ingestort. Er zijn mems-chen verdronken. De totale schade wordt op twintigmillioen franc geschat. Te New-York is het bij communisti sche betO'Ogingen tot ernstige orde-ver storingen gekomen, waarbij' talrijke per- Binnenland. ■De verdachten in de Giessen-Nieuwkerk- sche moordzaak in vrijheid gesteld. Electriciteitsstoring in Dordrecht en om geving. Uitbreiding der alastrim. Sluiting der Staten-Generaal. Verlaging van briefport op banden. Buitenland. Een rede van Mussolini. Ontploffing in 'Italië. Overstroomingen in Britsch-lndië. Inschrijvingen en aflossingen volgens prospectus worden gaarne aangenomen door sonen in hechtenis moesten worden ge nomen. De politie heeft 20 menschen in hechtenis genomen. In de Rtany-mijn, een der grootste mijnen van Zuid-Slavië heeft een ont ploffing plaats gehad, waarbij 26 arbei ders om bet leven zijn gekomen. Boven dien werden er 19 ernstig gewond. Dr Eckener wordt op. 17 Septem ber aan boord van de „New-York" van de Hapag te Hamburg verwacht. Den volgenden dag zal hij op bet stadhuis aldaar plechtig worden ontvangen door den senaat. In de Argentijn.sche Kamer heeft de radicale fractie een wetsontwerp inge diend om aan vrouwen op 18-jarigen leeftijd het kiesrecht te geven. Voorwaar de is, dat ziji kunnen lezen en schrijven. De vroegere Fransche minister van financiën Klotz, die wegens het uitgeven van valsehe chèques tot een gevangenis straf veroordeeld was, is na bet uitzitten van de helft van, zijh straf, voorwaar delijk in vrijheid gesteld. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Stuffing Statem-Generaal. Zaterdagmiddag is de Vereenigde ver gadering van de beide Kamers der Staten- Generaal gehouden tot sluiting van de zitting 19281929. De voorzitter van de Eerste Kamer, de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, bekleedde den voorzittersstoel. De voorzitter deed door den' griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Ko ninklijk Besluit van 4 Sept. 1929, waar bij de minister van Staat, de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw wordt gemachtigd zich te begeven naar de vergadering van de Staten-Generaal, teneinde in de vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in Naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter 'benoemde tot leden der commissie, die den minister in het ge bouw zou ontvangen en uitgeleide doen, de Kamerleden Van Embden, De Wilde, Mej. Westerman, Fransen, Krijger en Boon. De beer Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw, plaatste zich na door de commissie te zijn bin nengeleid, achter de ministerstafel e1 hield de volgende rede: Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de zitting der Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. In het afgeloopen jaar zijn, dank z'ij uwe medewerking, vele maatregelen tot stand gekomen, die naar met reden verwacht mag worden tot beii van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1