No. 293 Zaterdag 14 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland NE DERLAN DSC H-INDIË Hendrikse Go's Bank H.V. Goes v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5«. EERSTE BLAD. GERO-ZILVER Buitenland. Binnenland een prima Bril J. GEENSE, Opticien Gouden Verlovingsringen mooie modellen. Belangrijkste Nieuws. Meer en betere Eieren BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES EFFECTEN, COUPONS, ALLE BANKZAKEN. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DE HANDHAVING VAN HET GEZAG C. J00SSE, St Adriaanstraat, Goes SAFE-LOKETTEN BANK-ASSOCIATIE N.v. GOES. Gouden Stukken, Sloten, Spelden C. J00SSE, St Adriaanstraat, Goes. Voor met zuiver geslepen glazen Lange Vorststraat 49, Goes 4V2 0 o 6 loening Voedert steeds JOH. QUINTEN LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijsc Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.0? Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 a< Bij abonnement belangrijke korting. Het gezagsvraagstufc' is voor de vrijzin nigen van alle richtingen' voor hen die zich vrij! wanen van het gezag van Gods Woord en\die zich laten leiden door de menschelijke rede, altijd een moeilijk punt. Doordat zij de bron de oorsprong van het gezag niet erkennen, hebben ze geen grond onder de voeten en daaroxn is het voor hen ook zoo moeilijk, zoo niet onmogelijk, in critieke tijden het gezag te handhaven. Wanneer het gezag toch bëruist oip> menschelijke overwegingen, dan is het duidelijk dat er van een krachtige hand having geen sprake kan zijn. Als liet ge zag erkend wordt te zijn een kwestie van macht, dan moet men bereid zijn het los te laten wanneer de verhoudingen zich wijzigen. Als het een kwestie is van meer derheid of minderheid dan is het niet onredelijk, dat een minderheid die meen derheid wordt, het gezag voor zich op- eischt. Wanneer men uitgaat van de ver onderstelling dat een mensch uit zich zelf iets over een ander te zeggen heeft, dan ligt het in den aard der zaak, dat iedereen die er maar kans toe ziet, zich dat gezag aanmatigt. Dit ligt geheel in de lijn van wat „Het Handelsblad" indertijd schreef, n.li dat het wel de Christelijke zede wilde hooghouden, maar dat het, wanneer nieuwe normen gesteld werden in de plaats van de Christelijke, zich daartegen niet zou willen verzetten. Alle vastigheid raakt op deze wijze zoek. En het is dan ook niet toevallig dat in de woelig© dagen van Nov. 1918, nietzoo weinige gezagsdragers, onmid dellijk bereid waren voor de revolutio naire dreigementen uit den weg te gaan. Zij moeten van hun standpunt, gevoeld hebben de betrekkelijke redelijkheid van de eischen der revolutionaire elementen. Geheel anders staat het met hen, die de bron van het gezag zoeken in den Almachtigen God, Die den h'emel en de aarde geschapen heeft, aan Wiens souve- rein gezag alles onderworpen is; den Ko ning der koningen en den Heere der heeren. Een mensch, ook de meest invloedrijke en de machtigste mensch blijft altijd afhan kelijk- Er is niets waarvan hij kan zeg gen: daarover heb ik absolute macht. Zijn verstand, zijn wil, zijn inzicht, zijn ken nis en kunde, het is alles beperkt, omdat hij tenslotte niets anders is dan een eindig schepsel. Nebucadnezer waande zich een taach- tig heerscher en hij was het ook, tot op zekere hoogte. Maar toen hij stond op het hoogtepunt van zijn macht en roem, toen werd het koninkrijk van hem genomen, en werd hij aan de dieren des velds gelijk gemaakt, tot hij kwam tot de erkentenis, dat de heerschappij van den Allerhoogste en den Eeuwiglevende een eeuwige heerschappij is; en Zijn koninkrijk is van geslacht tot geslacht, en al de inwoners der aarde zijn als niets geacht, en Hij doet naar Zijn wil met het heir des hemels en de inwoners der aarde en er is niemand, diö Zijn© hand afslaan of tot Hom zeggon gen: „Wat doet Gjj?" Als de eene mensch over den ander gaat heerschen,_ dan ontaardt 'die heer schappij! veelal in machtsmisbruik en tv- rannie. Daarvoor zal bewaard worden de ge zagdrager, die het belijdt niet maar met den mond, maar ook met het hart, dat hij regeert bij de gratie Gods. Hij is dan heerscher, ja, maar dienaar tevens, ge bonden aan Gods Woord en gehou den om ook als overheidspersoon niet eigen eer en grootheid te zoeken, maar den heiligen Naam van God te Verheer lijken, en Gods ordinantiën tot toepas sing te brengen. F Dat is van onzegbare beteekenis. Immers op deze wijze is er waarborg, dat niet alleen het recht wordt gehand haafd, maar ook de vrijheid geëerbiedigd. Wie strijdt voor handhaving van 'het gezag is daarmede tevens een ïjveraar voor vrijheid en reSht. De Almachtig© God is alleetoi de bezitter van het souverein gezag, waarvan de menschen „dragers" kunnen zijn. Als menschen over menschen regeexen en' gezag uitoefenen, dan is dat alleen bij da gratie Gods. Wie dit erkent, die heeft vasten grond onder de voeten en staat ook sterk als het geldt de handhaving van het gezag, evenals het hem gemakkelijk valt het gei- zag van anderen te erkennen en te eer biedigen. In bet buigen voor den mensch zit iets wat vernedert, maar niet in het erkennen van1 het gezag van den Heere des hemels en' der aarde. Wij moeten en kunnen de overheid gehoorzamen, omdat we bukken voor de sonvereiiniteit, niet van een mensch, van een overheidspersoon, maar van God, Wie® het belieft ons door de band der Overheid te regeeren'. Deze gezagsbeschonwing geeft kracht en bewaart tevens voor willekeur. penstilstand gedurende 2 'jaren. Geduren de den oorlog kan men ge'en vrede slui ten, zoolang de kanonnen donderen. Hetzelfde geldt voor den economischen oorlog. Men kan niet hopen op tariefsvermin dering. wanneer telkens weder ©enig© lan den hun tarieven verhoogen. Doch voor verscheidene landen, als Ne derland met lage invoerrechten, is het een offer, om toe te stemmen' in een Ruime keuze Aanbevelend wapenstilstand, die hen verhindert, hun tarieven te verhoogen, terwijl de andere staten hun tarieven handhaven. Daarom kan Colijn een wapenstilstand aanvaarden, gedurende een^ korten ter mijn van ten hoogste twee jaren. Intusschen is hij bereid tot een ver lenging van den termijn, indien aan het einde ervan mocht gebleken zijn, dat ■men ernstig hopen mag, thans op een definitieven economischen vrede na het einde der onderhandelingen. Colijn wilde echter de .door Loucheur 'aangekondigde resolutie voor het bijeen roepen ©ener suikerconferentie niet aan- VANAF f3.50 PER JAAR Noodweer boven Toulon. De stad Toulon is Donderdag door een hevigen wervelstorm geteisterd. Des mid dags tegen 1 uur begon de hemel te ver duisteren, zoodat de stad spoedig in duis ternis was gehuld; kort daarop brak een ontzettende hagelbui los, gevolgd door een vreeselijk onweer. De straten stonden spoedig onder water, de rioolbuizen barst ten, zoodat het plaveisel in vele straten werd opengescheurd en het verkeer on mogelijk werd. Daken werden afgerukt, boomen ont worteld en de gevels van vele huizen stort ten in. In de stad ontstond een paniek. De brandweer, moest in tallooze gevallen hulp verleenen. De schade wordt op 25 millioen francs geraamd. Tal van personen hebben letsel opgeloopen. Of er dooden te betreuren zijn, is nog niet bekend. mooie sorteering, prijzen beneden alle concurrentie. Inkoop en ruiling oud Goud en Zilver aan de hoogste waarde. Aanbevelend, Colijn te Genève aan hef woord. D© heer Colijn heeft een lange rede voering gewijd aan de economische vraag stukken. Hij wees er qp, dat de tegenwoordige toestand niet kan voortduren. De toe stand is thans, 2 jaren na de economische conferentie, niet beter, 'dan hij was, toen de conferentie begon en er bestaat weinig uitzicht op vooruitgang, indien men blijft vol ge® de wegen, die in het afgeloopen jaar waren ingeslagen. Men moet dus zoeken naar nieuwe methoden. Colijn is een voorstander van een ern stige b'eistudeering van het denkbeeld eener Europeesche tolunie en van het denkbeeld van een overeenkomst tot col lectieve tariefsvermindering. Doch tegen deze denkbeelden bestaan ernstige bezwaren en het staat vast, dat de bestudeering daarvan langen tijd zal vorderen. Daarom moet ttien zoeken naar een snelle methode van vooruitgang. Als zoo danig is te beschouwen het Fransch-Brit- scha voorstel voor een economischen wa vaarden, daar .men na het rapport der deskundigen over de suikercrisis nog geen uitzicht heeft, dat er succes voor een dergelijke conferentie bestaat. Een communistisch complot? De „Evening Stand." publiceert een te legram uit Wiesbaden, volgens hetwelk de Fransche militaire politie beslag heeft ge legd op een uitgebreide correspondentie, gevonden in het huis van een communis tisch leider te Gonsenkeim in het Rijnland. Het bleek, dat de brieven betrekking had den op een complot om openbare gebou wen in de lucht te doen springen en onlus ten uit te lokken. Ook zouden groote hoe veelheden gestolen ontplofbare stoffen in de woning zijn gevonden. Korte berichten. In heel Portugal heerscht noodweer. Er is op verschillende plaatsen schade aangericht. Twee personen werden door den bliksem gedood. Dooj de overstroo mingen is een jongen meegesleurd en om gekomen. Het onderhoud van de Schelde. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Vliegen betreffende de in het laatst van Juli 1929 voorgekomen stran dingen van schepen bij Vlissingen heeft de minister van Waterstaat geantwoord: Zonder nadere aanduiding der bladen waarin berichten voorkwamen over stran dingen bij Vlissingen van Duitsche en En- gelsche schepen, kan niet met zekerheid worden nagegaan, welke berichten worden bedoeld. j Ondersteld wordt, dat zij betrekking hadden op twee gevallen van aan den grond geraken, in den avond van. 21 Juli jl. Een stoomschip, dat naar zee wilde gaan,-is in de Sardijngeul, onder Vlissin gen, bij laagwater vastgeloopen. Het zou de voorkeur hebben verdiend, indien met uitvaren was gewacht tot het oogenblik van wassend water. Toch had het schip, indien met voldoende bekwaamheid en voorzichtigheid was gevaren, niet aan den grond behoeven te geraken. Van drie schepen, 'die ongeveer terzelf der tijd door het Oostgat naar binnen kwaj- men, slaagde een er in, het vastgeraakte schip te passeeren. De beide andere gaven de voorkeur aan ankeren totdat de passage weder vrij zou zijn. Een dezer bedde is bij het manoeuvreeren om voor anker te ko men ook aan den grond geraakt. Beide Vakkundige bediening Levering op advies van HH. Doctoren bij vastgeraakte vaartuigen zijn na eenige uren met hulp van sleepbooten weder vlot gekomen. Deze twee gevallen van vastraken behoe ven niet te worden geweten aan onvol doend onderhoud van het vaarwater, daar dit, voor zooveel bekend is, nooit een groo- tere diepte en breedte heeft gehad. De toe neming van de tonnenmaat van de sche pen maakt echter, da't het vaarwater aan steeds hoogere eischen moet voldoen. In verband hiermede was dan ook reeds te voren besloten verbetering van het vaar water te 'bevorderen. Een baggerwerk is in uitvoering. Dank zij het gunstige weder, kon dit baggerwerk reeds dadelijk met kracht worden begonnen, zoodat reeds een groote hoeveelheid zand uit de vaargeul is ver wijderd, terwijl mag worden aangenomen, dat het werk nog in het najaar zal zijn voltooid. Zilveren lepel of luxe marmeren klokje cadeau. Aanbevelend, C. J00SSE, ST. ADRIAANSTRAAT, GOES. De Wethouderscrisis te Amsterdam. De raadsvergadering te Amsterdam, waarin de benoeming van de zes wethou ders zal plaats he'bben, zal nu worden ge houden op Woensdag 18 September, des namiddags en zoo noodig des avonds. De Chr. His't. Raadsfractie heeft aan den voorzitter der Soc.-Dem. groep doen weten, dat zij op de door deze groep ge stelde voorwaarden niet wenscht in te gaan, daar op deze wijze een overleg op voet van gelijkheid uitgesloten is. De postvlucht naar Indië. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen dat het postvliegtuig op weg naar Neder- landsch-Indië, gisterochtend om 5 u. 45 van Boedapest is vertrokken naar Kon stan tinop el. Bij' de K. L. M. is nader bericht ontvan gen dat het postvliegtuig naar Indië gis teren te 13 u. 55 pl. tijd te Konstantinope'l is aangekomen. Alles was wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. Het Wegenvraagsfuk. De drie centrale landbouworganisaties geven in een adres aan den minister van waterstaat uiting aan hun vrees, dat de verbetering der secundaire en tertiaire wegen belangrijk zal achtergerake® bij' die der primaire, bij het Rijk in beheer zijnde Behalve de op het Rijkswegenplan voor- Binnenland. Het wegenvraagstuk. Vergadering van de Ned. Vereen, van Gemeente-belangen. Het onderhond van de Schelde. Buitenland. Red© va® den; heer Colijn te Genève. Noodweer boven Toulon. Een communistisch complot in Duitsdh- land? Inschrijvingen en aflossingen volgens prospectus worden gaarne aangenomen door dat in die provinciën, waar op bet Rijks- .wegenplan gebrachte .(dus primaire) maar jjbij anderen dan het' Rijk in onderhoud zijnde wegen voorkomen, voor deze groep op verre na niet voldoende mid- delen beschikbaar zijn om zoodanige (verbetering aan te brengen, dat deze wegen werkelijk aan redelijke eischen als primaire wegen voldoen. Dit klemt te meer omdat de provincie tot haar eigen lijke taak heeft de verbetering der secun daire wegen. Het provinciale aandeel in het Wegenfonds zal dus geheel ontoerei kend zijn om deze primaire wegen be hoorlijk te verbeteren, waardoor de ge bruikers dezer wegen, die wel hun bij drage in de Wegenbelasting hebben be taald, gedupeerd worden. Wat er onder deze omstandigheden van de verbetering der secundaire en tertiaire wegen zal- terecht komen, laat zich gemakkelijk den ken. Adressanten zijn dan ook van oordeel, dat andere maatregelen moeten worden getroffen om de verbetering van het we gennet in ons land op harmonischer wijze te doen plaats hebben en zij bevelen daartoe den minister aan: 1. het zoo spoedig mogelijk overnemen door het Rijk van de op het Rijkswegen plan geplaatste wegen, welke thans bij anderen in onderhoud zijn, hetgeen ook in overeenstemming is met den geest van de Wegenbelastingwet; 2. dat, in afwachting van die overne ming, aan de onderhoudsplichtigen dezer wegen bijdragen worden verstrekt krach tens art. 32, 3de lid der Wegenbelasting wet. Hoofdvertegenwoordiger: Heernlsseweg 6 GOES. Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) komend© primaire Rijkswegen staan daar echter ook nog andere primaire wegen op, waarvan het de bedoeling is dat zij t.z.t. door het Rijk in beheer en onder houd zullen worden overgenomen. De verbetering dezer wegen zal moeten wor den bestreden uit het toch al bescheiden deel (in de eerste vijf .jaren 30 pet. der inkomsten, van het Wegenfonds voor alle provinciën tezamen) dat ter beschik king van de provinciën zal worden ge steld. Het is duidelijk, aldus adressanten, Eendenfokkerij en de droogmaling van de Zuiderzee. Reeds vele jaren lang heeft men zich on der Harderwijk en Ermelo toegelegd op de eendenfokkerij. Voor deze duizenden een den vormde de goedkoope vischafval uit de Zuiderzee een zeer gewenscht voedsel. Nu de visscherij begint af te nemen, moe ten de fokkers een ander voedsel zoeken, Men beproeft het nu met de zoogenaamdr kunstkorrel, een fabrieksproduct hetwelk verschillende grondstoffen bevat. Het zal in de toekomst de vraag zijn of de eenden fokkerij nog rendeeren kan. Meer huwelijken. Het aantal gesloten huwelijken1 in de t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1