Gemengd Nieuws. Rechtzaken „Indien eerst over 25 of 30 jaar een De scheepsramp op de Schelde. Groote Belangstelling van de oeverbewoners. Alle maatregelen worden genomen, om de lijken, als ze aanspoelen, te bergen. •- aangespoelde lijken, waaronder dat van den loods, zijn te Waarde aangespoeld en zullen per draagbaar worden vervoerd. expositie bezocht, ongeacht nog hen die in het bezit waren van een doorloopende kaart. Ook vele nieuwe leden zijn toe getreden. Het geheel is voor deze ge meente een succes geworden. Door Van der Tak en Hoogenboé- zem's bergingsbedrijf is aan het met ce ment en naar Den Haag bestemde motor schip van schipper de Koster van Gro ningen assistentie verleend door een ge deelte der lading over te nemen ten einde het schip, dat in het Brabantsche vaarwa ter was gestrand, af te brengen. Naar wij vernemen, is deze poging gelukt en heeft het schip onbeschadigd de reis kunnen voortzetten. PENSIOEN, VACANTIE, KINDER TOESLAG. In vorige nummers hebben wij een overzicht gegeven van de referaten van de heeren Diemer en Mr van Rhijn in de vergadering van de Chr. Werkgeversver- eenwing over bovenstaand onderwerp ge houden. Wij laten hier thans nog volgen een verslag van de discussie die op deze re feraten volgde. De heer A. Warnaar Jr van Sasseriheim merkte op, dat hij met dr Van Rhijn'n rede accoord ging, doch wil de nog zijn spijt erover uitdrukken, dat het kind ertoeslagvraagsluk uit onzen kring gaat verdwijnen. Spr. vraagt zich af of het tegenwoordige loon van dien aard is, dat men met God en met eer een gezin ervan kan onderhouden. Wie bepaalt bier de juiste grootte van het loonbedrag? Spr. juicht het toe, indien in moeilijke da gen door toeslag de toestand in de gezin nen wat verbeterd kan worden. Wordt niet het betere de vijand van het goede, indien men meent, dat de toeslag even onmogelijk is als steun in zieke dagen of anderszins? Spr. wijst op den toestand zooals die is in het bloembollen- bedrijf. De heer Smitskamp van Den Haag achtte de argumenten van den heer Van Rhijn vóór minder sterk dan die van den heer Diemer tegen kindertoeslag. In de practijk zal het werkgeven aan vaders van groote gezinnen geen bezwaar op leveren, indien er een bedrijfspensioen fonds is. Spr. deelt do meening niet, dat het verantwoordelijkheidsgevoel bij vaders van groote gezinnen zal dalen, indien zij kindertoeslag krijgen. De practijk leert andeTs. De heer H. J. Landwehr van Rot terdam betoogt, dat de verantwoordelijk heid voor pensioneering van zijn arbei ders bij den werkgever eerst komt, wan neer het tg laat is. Men schrikt dan voor de hooge kosten. Spr. is er door teleur gesteld, dat de referenten bedrijfspensio- neering voorstonden. Waarom niet liever aanstonds maatregelen genomen om uit de ondernemingen zelf te beginnen. De beer Zwartzenberg van Gronin gen sluit zich hierbij aan. De heer Snoecfc Henkemans brengt dank voor de uitnoodiging. Hij acht dat beide sprekers te weiuig hebben gelet, op wat in Nederland reeds een feit is ten opzichte van het ouderdoms pensioen. Over 30 jaar kan het pensioen van f3 gestegen zijn tot f5 of f6. Spr. wijst er op, dat deze verzekering aan het Rijk een zeer gering bedrag kost (f2.50 per verz. onkosten). Geen enkel pensioen fonds zou voor zulk een gering onkosten- bedrag kunnen werken. Spr. zou een beroep willen doen op de Nederlandscbe Werkgevers, om wan neer -er eens een regeeringsplan zou ko- men om de ouderdomspremie te verhoo- gen dezelfde belangstelling aan den dag te leggen voor deze zaak als de sprekers nu gedaan hebben. Mr dr Van Rhij:n merkte o.m. op, dat bet standpunt dat de heer A. Wamaar Jr. inneemt, onjuist is. Het is in 't alge meen naast 't generaliseeren over allerlei gezinsnooden méér een bepaald geval wanneer men den 'kindertoeslag beziet. Het is onjuist hieraan b.v. te verbinden het al of niet onttrekken van den aftrek voor kinderen bij het betalen van belas ting. Hierbiji moet toch gerekend worden naar draagkracht. Spr. stelde voorts vast, dat men niet ingegaan is op de bezwaren tegen be- drijfspensioneering. Tegenover den heer Snoecfc Henkemans merkt spr. op, wel terdege gedacht te hebben aan het staatsp'ensioen en ook van meening te zijn, dat over dertig jaar zich op dit gebied geheel andere en betere verhoudingen zullen hebben gevormd. Voorts is spr. van meening, dat de maatschappij en de organisaties zelf moe ten handelen en eerst als zij te kort schie ten heeft de overheid een taak. Men moet niet alles van de ouderdomsuitkeerimg verwachten. Wat aangaat het zich aaneen sluiten van de bedrijven voor het verkrij gen van een .bedrijfspensionneering moet geleidelijke ontwikkeling afgewacht wor den. De heer H. Diemer meent, dat de heeren Warnaar en Smitskamp zijn betoog hebben onderstreept. Men 'kan individueel doen wat men wil doen en dit valt toe to juichen. De bestaande ondersteuningen hier en daar vonnen geen integree rend deel van het loon, waarvoor im mers het bedrag te klem is. Tegenover den heer Landwehr wees Spr. op de vele kleine ondernemers, die er zijn, die afzonderlijk de groote kosten van een bedrijfspensioenfonds niet zou den kunnen dragen. „De heer Snoecfc' Henkemans heeft 't mis" aldus de heer Diemer. De Staat zal nooit kunnen doen, waartoe het par ticulier initiatief in staat zal blijken te Kgn. verhooging tot f6 van het staatsp'ensioen zal zijn verkregen, wat moet er dan al die jaren gebeuren met den ouden arbeider, die eerst dan f 6 nu nog f 3 ontvangt?" .„Volgen wij uw systeem aldus spr. dan zullen ze al die lange jaren moeten „krepeeren". Wij moeten de Staatsbemoeiing terugdringen en zelf bandelen." „Do barmhartigheden van de verdedi gers der staatsinstellingen zouden in de praktijk wreed blijken te zijn." (Instem ming.) Een ambtelijke grap. Het weerbericht vertelt: koeler, maar lateT weer iets warmer. Dus, nog niet van de zoele periode af. Aan koude denkt, nog niemand, behalve de gemeente Am sterdam, die ons gistermiddag verraste met de mededeeling, dat mannen tus- schen 23 en 55 jaar zich kunnen aan melden voorsneeuwruimen en nog wel voor vier jaar. Zwendel met Edammer kaas. Eenigen tijd geleden heeft de cen trale recherche gewaarschuwd tegen de praktijken van de Pure Silk Company, een onderneming welke ook wel zaken deed onder den naam van Algemeen Ver koopkantoor van industrieele Producten. De ondernemers hebben toen de wijk ge nomen naar Nederlandsch-Indië, maar het gouvernement beeft hen, gewaarschuwd door de Rotterdamsche politie, gedepor teerd. Nadien hebben zij zich wederom te Rotterdam gevestigd en bet kwam de Centrale Recherche ter oore, dat door een zekeren J. W. indertijd betrokken bij de Pure-Silk 'Cv. was opgericht de International Commercial Publishing Com pany. Bij informatie verklaarde W., dat hij een advertentie-bureau had geopend, spe ciaal voor een campagne in buitenlanid- scbe bladen. Reeds waren er relaties aangeknoopt. De centrale recherche beeft een afwach tende houding aangenomen en dezer da- gen hebben de consulaten van verschil lende landen informaties ingewonnen naar aanleiding van advertenties, welke in Deensche, Noorsche, Zweedsche, Ier- sche en Engelsche bladen waren versche nen. In deze advertentie wordt, indien men 1 shilling, 1 Deensche Kroon, in elk ge val een waarde van plus minus 60 cent .vstuurt aan het „Verkoopskantoor Hollan- dia" in Den Haag een Edammer kaas van 2 K.G. beloofd. Stuurt men echter het bedrag, dan ontvangt men 10 bons, welke men voor 30 cent per stuk moet verkoopen. Pas wanneer men het totale bedrag f3) opstuurt, ontvangt men een Edammer kaas. Op een bon kan men weer een bewijs van deelname krijgen. De centrale recherche heeft alhier een onderzoek ingesteld en toen bleek, dat het Verkoopkantoor ojider directie stond van A. J. de G. Bij een bezoek aan het kantoor was de G. niet aanwezig, wel echter J. W., die erkende behalve direc teur van het advertentie-bureau ook de man te zijn van dit verkoop-bureau. De G. fungeerde slechts als strooman. Er was geen sprake van eenige con nectie mot kaashandelaren of exporteurs. Men wilde afwachten of er voldoende aan vragen zouden komen. Bleken die vol doende te zijn dan zou er worden uitge zien naar een leverancier. Tijdens het bezoek van de politie aan bet kantoor, bracht een besteller een groot pak brie ven met aanvragen op de advertenties. Op bet postkantoor lagen nog eenige dui zenden brieven voor het Verkoopkantoor. Wanneer men weet, dat indertijd in de kwestie van de Pure Silk Cy. ruim 30.000 menschen zijn gedupeerd, is het te ver wachten, dat ook thans bet aantal slacht offers weer groot zal zijn. Er is indertijd tegen de heeren van Pure Silk Cy. pro- ces-verbaal opgemaakt, maar er is geen vervolging ingesteld, omdat voor het ele ment oplichting niet voldoende termen aanwezig waren. Noodlanding. Eergistermiddag» even over 1 uur heeft de leerling-vlieger, de marine-korporaal Halen, een noodlan ding gemaakt in de Duintjes onder Woeus- drecht. Hij was 's morgens op het vlieg veld de Kooi opgestegen met bestemming naar Gilze-Rijen. Hij bad dit vliegveld echter niet kunnen vinden. Tom zijn ben zine opraakte, zag hij zich verplicht een noodlanding te maken. Deze is goed ver- Loopen; alleen is een takeling van het landingsgestel losgeraakt. Radio redt. Bij de schipbreuk van de „Dan", het kolenschip, dat Zater dagochtend op een mijn geloopen is, is het wederom bewezen, welk een zege ning de radio voor de scheepvaart is. Voordat bet schip geheel gezonken was, heeft de marconist nog kans gezien drie maal het S.O.S.-signaal uit te zenden; deze drie signalen werden te Donzig op gevangen en bleken voldoende te zijn om de redding van den eenigen nog in leven zijnden schipbreukeling mogelijk te maken. De Duitsche ertsboot „Hessen" is er Zondagmorgen namelijk in geslaagd dezen schipbreukeling, welke in een red dingsboot op zee ronddobberde, te vin den. Indien de marconist zijn plicht niet tot het einde vervuld had, zou ook deze schipbreukeling hoogstwaarschijnlijk den dood in de golven hebben gevonden. De raad opgesloten I Men meldt uit Haarlem: Bij bet einde van de geheime raadszit ting eergisteravond gehouden, deed zich een vermakelijk geval voor. Toen de da mes en heeren zich huiswaarts wensch- ten te begeven, bleek het, dat de bewaar der de toegangsdeur tot het stadhuis gesloten bad, niet vermoedende, dat de geheele raad nog zat te vergaderen. Onder groote hilariteit van allen trok mr Heerkens Thyssen eenige malen luid aan de bel in de tijdingzaal. Gelukkig was de bewaarder spoedig ter plaatse, zoodat de raad na een korte onvrijwillige gevangenschap kon worden vrijgelaten. Via schoolkinderen en schoonmaaksters zijn wij nu al bij de edelachtbare dames en heeren beland. Verzonnen inbraak. Een 19- jarig dienstmeisje van een landbouwer te Barneveld heeft zich aan diefstal van een bankbiljet van f60, ten nadeele van haar patroon schuldig .gemaakt. Om de verdwijninu van het geld aannemelijk te maken, heeft zij een diefstal met inbraak ten huize van bedoelden landbouwer ge fingeerd. Zij had daartoe een kaas en een kleedingstuk weggenomen en een glas ruit stukgeslagen, waardoor midden op den dag de dief zou zijn ontsnapt, 'ha haar eerst ernstig te hebben mishandeld. Terwijl zij gilde van pijn, vonden de huis- genooten het dienstmeisje op den grond liggen. Aan de politie echter bekende zij het geheele verhaal te hebben gefan taseerd. Tegen haar is proces-verbaal op gemaakt. 'Ongelukken. De heer P. T., uit Roden, die Dinsdag met zijn motor fiets tegen een boom gebotst is, is in het Academisch Ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen overleden. Gistermiddag is in een onbewaakt oogenblik bet 3i/2- jarig zoontje van den heer J. v. d. Berg, te Streefkerk, in een welput achter de boerderij gevallen en verdronken. In de woning van G. V. d. Struik te Stëen- wijk hebben een paar spelende kinderen een teil met kokend water omgeworpen. Een 2i/2-jarig dochtertje kreeg den gehee- len inhoud over zich heen. Na een dag is het kind aan de brandwonden over leden. Kantongerecht te Middelburg. Zitting van 4 Sept. 1929. Do Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: met een rijwiel niet behoorlijk uitwijken naar links bij het inhalen van een rij wiel J. H. N. te Middelburg f5 of 5 d.; met een rijwiel buiten noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: H. H. V. te Middelburg f3 of 3 d. h. met een voertuig in een bocht van een weg binnen de bebouwde kom eener ge meente niet de rechterzijde van den weg houden: B. B. te Oost- en West-Souburg f5 of 5 d. h.; met een motorrijtuig over weg rijden zonder bij het tegenkomen van een wiel rijder zijn verblindende verlichting te tem peren: G. M. S. te Middelburg f5 of 5 d. h.; L. v. d. H. te Vlissingen f5 of 5 d. h.; H. M. v. L. te O. en W. Souburg f 3 of 3 d. h.; fietsen zonder licht: L. W. te St. Lau-1 reus, berisping; K. D., te Melisfcerke f5 of 1 w. t.sch.; rijden met een voertuig zonder licht: A. G. te Middelburg f0.50 of 1 d. h. A. de V. te Vrouwepolder f5 of 5 d. h.; een rijwielpad buiten noodzaak anders berijden dan met een rijwiel: I. 'K. te N. en St. Joosland f 10 of 10 d.; niet zorgen dat een door hem op den openbaren weg geplaatst voorwerp be hoorlijk verlicht is: C. W. W. te Vlissin gen f3 of 3 d. h.; dronkenschap: J. P. A., te Middelburg, f 15 of 30 d. h.; idem terwijl tijdens het plegen van de overtreding nog geen jaar is verloopen, sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden: B. v. V. te Vlissingen f 15 of 15 d. h.; als geleider van een hondenkar die gebruiken anders dan met inachtneming van de voorschriften omtrent de bevrach ting bij algemeenen maatregel van bestuur gesteld: J. K. te Oost- en West Souburg fl of 1 d.; als geleider van een hondenkar niet op de eerste vordering van een der in art. 9 Trekhondenwet genoemde ambtenaren, het nummerbewijs vertoonen: W. de B. te Veere f3 of 3 d. h. terwijl het hem uit deu aard zijner betrekking niet vrijstaat in een (tram)rij- tuig gnan, terwijl de trein in beweging is: A. J. F. te Middelburg f3 b. s. 3 d. h.; door het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd, een valschen naam opgeven: A. J. F. te Middelburg f20 of 20 d.; als vader .vau een kind, waarvoor hij aansprakelijk is, niet zorgen, dat leerplich tig kind de lagere school geregeld bezoekt, terwijl tijdens het plegen van de overtre ding nog geen zes maanden zijn verloopen sedert een vroegere veroordeelingJ. L. te Vlissingen f25 of 25 d. h.; leerplichtig kind gedurende schooltijd arbeid laten verrichten: J. D. te Melisr kerke f 10 of 10 d. h.; A. H. te Vrouwe polder f 10 of 10 d. b-; aandeelen in een loterij; tot bet aan leggen en houden waarvan de bij de Lote- rijwet 1905 vereischte toestemming niet is verleend ten verkoop in voorraad heb ben: J. W. te Oostfcapelle f5 of 5 d. h. en verbeurdverklaring der bij verdachte in beslag genomen kist met toffees en prij zen; te Ko'Udekerke zonder goedvinden van de gebruikers op de stoep van dat per ceel verblijven en tegen de muur van dat perceel leunen: A. V., P. Bi. en P. de B., allen te Koudekerk©: berisping. In de gemeente Middelburg op de open bare straat met geld spelen: L. T., te Middelburg, f3 of 3 d. h.; in de gemeente Middelburg in het open baar binnen de kom wateren buiten de daartoe bestemde bakken: J. S. te Bergen op Zoom f 3 of 3 d. h.; in de gemeente N. en S. Joosland met een motorrijtuig binnen de bebouwde kom harder rijden dan twintig K.M. pier uurC. J. A. te Breda f 10 of 10 d. h. I. J. R. te Schoondijfce fö of 6 d. h.; J. P. te Bloemendaal f 10 of 10 d. h.; M. H. B. te Middelburg Ï3 of 3 d. h. Wreede mishandeling van een dier. De 29-jarige H. B., wever te Enschede, kwam op 9 Augustus in alles behalve normalen toestand thuis. Trots zijn dronkenschap viel zijn aandacht op een jonge kat van een der buren. Nadat hij het diertje gevangen bad, smakte hij het op don grond; daarna gaf hij het dier tje een slag met .de bijl op den kop Ook dit was den onverlaat nog niet ge noeg hij stopte het in een rioolput, haalde het er later weer uit en sloeg bet diertje toen zoo lang tegen een boom, dat de kop er af vloog. Een zekere G. Smit, die als getuige op trad voor den politierechter te Almelo, waarvoor deze dierenbeul terecht stond, bevestigde bovenstaande. Deze had er echter volgens een anderen getuige bij staan lachen. De politierechter laakte deze houding ten zeerste en meende, dat ge tuige Smit heel anders had moeten op treden. De ambtenaar van het o[>enbaar ministerie eischte tegen den dierenbeul de maximumstraf van zes maanden ge vangenisstraf. I i Do politierechter meende, dat dergelijke handelwijzen niet zwaar genoeg gestraft kunnen worden en veroordeelde den da der conform den eisch, tot zes maanden gevangenisstraf. Gefingeerde overval en bo- r o o v i n g. Het Gerechtshof te Arnhem beeft gisteren de .behandeling van de za ken betreffende den roofoverval te Deven ter voortgezet. In de zaak tegen den kantoorbediende, die zich aan een boom liet vastbinden en zoo zijn medeplichtigen in de ge legenheid stelde er met zijn portefeuille, welke f 15.000 van de Vleeschwarenfa- briefc Stegeman inhield, van door te gaan, werd als getuige gehoord de rechter-com- missaris mr Van der Giessen, die het onderzoek leidde. De adv .-generaal mr Visser, eischte mot bevestiging van het vonnis der rechtbank veroordeeling van verdachte tot 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger mr Jordens, verzocht verdachte voorwaardelijk te veroordeelen. Uitspraak 26 September. Vervolgens werd voortgegaan met de behandeling van de zaak tegen den beton werker te Deventer, die den kantoorbe diende vastbond en er vervolgens met het geld vandoor ging. Mr v. d. Giessen, rechter-commissaris die als getuige werd gehoord, verklaar de dat verdachte bij het vooronderzoek geen al te oprechte houding heeft aan genomen. De advocaat-generaal eischte met ver nietiging van het vonnis der Zutphensche rechtbank twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr Den Hollander, zal op 26 September in de gelegenheid wor den gesteld om zijn pleidooi te houden. De malversaties bij bet Landstormverband te Leiden. Uitspraak doende in de zaken betreffende de malversaties bij het Landstormverband te Leiden, heeft het Hoog Militair Ge rechtshof te Den Haag bevestigd de von nissen van den Krijgsraad te 's-Hertogen- bosch, waarbij de eerste luitenant H. en de sergeant majoor-administrateur E. zijn veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en ont slag uit den militairen dienst, zonder ont zetting. Het Hof verwees de zaak tegen den serg.-maj oor-administrateur V. D. H ter verdere behandeling naar de tot straf fen bevoegde commandeerende officieren. DE VACCINATIE IN DE HISTORIE. In een oude „Boekzaal" uit het jaar 1767 wordt gewaagd van een pas vér- schenen boek „uit het Fransch van den Abt de la Porte. Te Dordrecht bij A. Blussé 1766", door een reiziger die zijn „wereldreis" beschrijft. Hij kwam ook io.a. in Turkije en zaa daar de vreemde manier, waarop daar de vaccinatie, deze vinding van Jenner, werd toegepast. Wij lezen: „Zij verkiezen hier gewoonelijk de Maand September toe. Verscheidene oud Vrouwen maken er een kostwinning van- Zij laten aan de buizen rondvragen, of er iemand is, die de Kinderpokken be geert. De Kinderen, die geschikt zijn om dezelve te hebben, worden ten getal' van agtien of twintig op ééne plaats bij een vergaderd. Een dezer oude Vrouwen komt met een noteschelp, die met Pok- stoffe van het beste soort opgevuld is. zij maakt hen met een groote naald, een kleine opening in eenig deel van het Lichaam, laat er zoo veel van deze stof fe indruipen als de kop van de naald bevatten kan. Zij bedekt vervolgens de wond met een stuk van een Notenschelp en doet hetzelve aan andere deelen van het Lichaam, als armen en beenen, maar nooit in het aangezicht, uit vrees van het te zullen schenden. De Kinderen blijven welvarende geduurende de eerste ast da gen, in welke zij zig met hunne makkers vermaken en spelen, daar na krijgen zrj de koorts, >en houden het bed agt dagen, en agt dagen Waar na zfj weder volko men herstellen; hebbende zelden meer als twintig of dertig Pokken op het Li chaam. De kleine wonden, die gedu rende de ziekte 'sterk dragen, trekken al het fenijn tot zig, en beletten dat de pokken geen tekenen na zig laten."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6