3" f DE ZEEUW tweede blad. IT FLANEL, I-MASSEE AANBOD. LANGS EEN DIEPEN WEG Uit de Provincie. NETFLANEL, c andag Kijkdag, oopdag. De zaak van VAN WESTE staat bekend als een van DE BESTE. GOES. n d stoffen ig Werkpaard i Kalfvaars, rs| te koop, tersknecht Uit den Goeschen Raad. F EU IL L ET O N in. gegarandeerd vrij. GOES. VAN VRIJDAG 13 SEPT. 1929. No. 292. laaemurn. die uitsluitend iüJDAGS wordt pgenomen kleine >ogstens 5 regels jruitbetaling L. Vorststr. 78, en Vrachtrijders. achelkolen, Eier- Briketten, Turf, VAN DEN BERGE, Middelburg. ch 1.10, Runder- kensgehakt f 1.40, 1.50, Gesmolten G. iST, Middelburg. het machinaal Zaaigranen op de. 3RE, Biggekerke' ss voor RUS, laan 23, Goes. iEVRAAGD f Bovenwoning de Dame. traat 16, Goes. OOP: e Zetaardappe- J. FRANCKE, slande. oor een jong paard pinge. Groot Middenhof, ekening. Oostkapelle. ;rk „Selver" 4 tot urmodel. Tevens Bestelcarosse- dres FLIPSE, L. Idelburg. OOP: etenloof, liggen- Begin rooien 23 CASTEL, Veere. Jakkersknecht srling. ost-Souburg. GELUK, Seroos- et October een en Arbeider ge- beschikbaar. OLE, Noordbeek, zoo spoedig mo- shoudster V. DE VOOGD, 34, Domburg. Nette Juffrouw eplaatst als Huis- bij een Dame ot ven No. 45 Bur. oes. 'NSTBODE _g en nacht SAKKER, Rijwiel- Middelburg. Vastrechttarief -voor gasverbruik. Re belasting op gebouwd in Ide Breede Watering. De Goesche Baad. Meld reeds in. deze niaand zijn tweede vergadering. Allereerst om nog een restant van de vorige ver gadering af te doen, n.l. het vastrecht tarief voor de gasverbruikers. Daarover staakten vorigen Maandag de stemmen. Thans was de Raad compleet en aange zien de heer Van Poelgeest, die de vorige maal absent was, zich nu bij de tegen stemmers schaarde, sneuvelde het voor stel der gascommissie met de kleinst mogelijke meerderheid. Wij achten het zeer juist gezien van de gascommissie, dat ze met een vast rechttarief kwam. Door de electrificatie van Goes zal evenals in andere plaat- Ben Ook hier het gasverbruik e enige vermindering ondergaan. En de gascom. missie komt een woord van lof toe voor de poging, die zij ondernam, om deze vermindering in de gasafname zoo gering mogelijk te doen zijn. Bij: een vastrecht tarief toch komen de afnemers, als ze boven een zeker minimum zijn, er toe, om vanwege den alsdan lagen prijs niet tegen wat meer gasverbruik op te zieu. Bovendien kan in Goes 'voor Verwar ming, enz. nog heel wat meer gas dan tot nu toe worden afgenomen. Het voorstel der gascommissie vond echter geen genade in de oogen van de meerderheid in den Raad. Ook wij mee- nen, dat het niet zonder gebreken was. Wat wij er van narekenden, deed ons tot de conclusie komen, dat dit vastrecht- tarief voor sommige afnemers geen prijs vermindering zou hebben beteekend, ten zij ze zeer, zeer veel meer gas "dan tot nu toe gingen verbruiken. Een ander bezwaar der finaneiëele commissie, dat het tijdstip voor invoering niet gunstig gekozen was, lijkt ons wei nig steekhoudend. Integendeel, kwam er spoedig een aanlokkelijk vastrechttarief, dan was de kans groot, dat verschillende ingezetenen gasafnemeTS bleven. En voor dit argument mag de Raad toch niet on gevoelig zijn, waar de afname van gas wel, maar die van electriciteit niet in verband met de gemeente-financiën staat- Wij spreken dan ook de hoop uit, dat de gascommissie spoedig met een nieuw voorstel bij den Raad zal komen. Tijd is hier voor orfze nu bloeiende gasfa briek geld. Een tweede kwestie, die den Raad be zighield, was de heffing van belasting op gebouwde eigendommen, waartoe de Breede Watering bewesten Ierseke be-' sloot en waardoor een deel der Goes- senaren in hun portemonnaie zou ge troffen worden Dhr Eckhardt had in de vorige ver gadering gevraagd, of hier voor het Ge meentebestuur geen taak was. B. en W. waren hierover aan het nadenken gegaan en tot 'de conclusie gekomen, dat inder daad de gemeenteraad hier niet met de armen over elkaar mag toezien. Zij had den een concept-bezwaarschrift ontwor pen, dat bij Ged. Staten zou kunnen wor den ingediend. Tot onze blijdschap schaarde de Raad zich bij dit voorstel uitgezonderd slechts twee leden achter B. ten W. Waren 'tin de vergadering van ge noemd Polderbestuur in de eerste plaats de groot-gro-ndbezitters ten zijl", die in hun dienst staan, die bedoelde belastinghef fing toejuichten en verdedigden, in den Gemeenteraad lyas het zooals wij vóór de vergadering reeds vermoedden, dhr Van Bommel van Vloten, die zich1 g'e- door H. ZEEBERG. 66) We gaan, zooals ik zeide, ook uit Mid- 8tad weg. Alles wordt verkocht. Dat vindt vader het beste, nadat hij; met den gevan genispredikant, dominé Van der Meer, overleg had gepleegd. Die predikant was zoo vriendelijk, ons te komen bezoeken. Hij praatte met moe. Wij dachten eerst, dat zijn bezoek een goede uitwerking zou hebben op moe, maar daarna werd het veel erger. Zoo moest hij bren 6011 ^na froostelooze boodschap Met Tïude heeft hij, namens vader, ook a gesproken, hoe het met de zaak moet. A les wordt verkocht. Vader oordeelde het eter niet weer in Midstad terug te keeren, wat ook wel zoo verstandig is. Want al oonen de menschen veel medelijden met ous te htebben, vergeten, dat gebeurd is, zou men toch nooit. alles achter den rug is, en Henk me Hier Zaterdag was, vond, dat het nu Tmfs spoedl£ m°est zijn, dan zit er voor rllil 0I\my niets AAders op, dan in be- \xr ^aan- Waar we nog eens terecht zullen komen, fan p!; ZOud®n we in do nabijheid zijn kondfln i?n op, Zoor?> dat wij moe geregeld konden bezoeken. Maar.... wij hebben roepen achtte, deze verschuiving van las ten van de groot-grondbezitters naar de eigenaren van gebouwen, waaronder vele „kleintjes" zijn, in bescherming te nemen. Bijzonder zakelijk was zijn rede niet. Hij zag leeuwen en "beren op "den weg, die een nuchter mensch er heu^ph niet ontdekt. Hoe hij eenige malen het woord billijk in verband met deze heffing durfde noe men, is ons een groot raadsel. Door de heeren Trimpe en van der Wart is in de ingelandenvergadering van de Bree de Watering wel overtuigend aangetoond, dat hier alle billijkheid zoek is. Het jaarverslag van den polder laat een blijden, optimistischen toon hooren; één derde van de gronden in den polder is in bezit van rijke instellingen van weldadigheid en vermogende, buiten de provincie wonende heeren; ;stemrecht krijgen de aangeslagenen niet, tenzij ze zooveel zouden moeten 'betalen, als wan neer ze 8 H.A. grond in bezit hadden, ziedaat' een enkele illustratie van deze „billijkheid". Ook sprak dhr Van Vloten enkele ma len van een kl ein bedrag, dat zal moe ten worden betaald. Alsof ieder, die de mentaliteit der ingelandenvergadering kent niet levendig begrijpt, dat, wanneer de weg eenmaal maar gebaand is, ieder jaar naarstig zal getracht worden de 2 pCt. op te voeren 1 Wij gelooven dan ook niet, dat de heer Van Vloten Dinsdag naar het hart zijiner stadgenooten zal gesproken hebben. Wethouder Goedbloed (en ook de voor zitter) toonde echter aan, dat de leden in deze kwestie niet de heeren Van Vlo ten en Koning moesten navolgen, geen academische debatten moesten voeren, maar eenvoudig bezwaar maken tegen het besluit van genoemd waterschap. Meer niet. Dhr Van Poelgeest, die tot onze groote verwondering tegenstemde, vond ook de posten, die de Breede Watering mede door het gebouwd wil laten betalen, niet naar billijkheid gekozen. De subsidies aan de locaalspoor zijn indertijd zoo billijk mogelijk tusschen ge meenten en polders verdeeld. En nu wil de Breede Watering een deel van haar subsidie op de Goessenaren gaan over hevelen! Wel gemakkelijk! Goes betaalt aan deze spoorweg-maatschappij waarlijk al een redelijk bedrag, vooral als men in aanmerking neemt, dat met de lo-caal- spoor in het bijzonder de land- en tuin bouw gebaat is. Wat voor belang de eigenaren van bui zen hebben bij de bijdrage aan den Wil lem Annapolder voor een betere suatie, zal ook niet gemakkelijk aan te toonen zijn. Brengt men deze posten in mindering, dan schiet er niet veel over. Zooals gezegd, werd bet voorstel van B. en W. met slechts twee stemmen tegen aangenomen. Moge het succes hebben. De heer Eckhardt informeerde bij de rondvraag eens naar de meening van B. en W. inzake de door de Kamer van Koophandel ook voor 'Goes gevraagde openstelling van het telefoonkantoor op Zondag. Het bleek, dat .de meening van B. en W. dienaangaande nog niet gevraagd is. Wel eigenaardig, daar toch B. ten W. van Middelburg een dergelijk verzoek reeds eenigen tijd geleden ontvingen. Bond van Nederl. Schilderspatroons. Nadat de deelnemers aan de vergade- ring te Middelburg des moTgens een schit terenden tocht op de Schelde en over den mond dier rivier tot bij Westkapelle hadden gemaakt, werd des middags de jaarvergadering voortgezet. Daarop kreeg het eerst de afdeeling Haarlem het woord, en wees dei afge vaardigde er op, dat met groote waar deering voor hetgeen de afdeeling Mid delburg voor de ontvangst heeft gedaan en voor de mooie feestgids dia zij uit gaf, het de afdeeling onaangenaam ge troffen heeft, dat op den omslag een advertentie voorkomt van de firma H. Yet-tewinkel Zonen te Amsterdam, met welke firma de afdeeling een ernstig con flict heeft en waarbij reeds eerder steun van de andere afdeelingen is ingeroepen om evenals Haarlem die firma te boy cotten. De voorzitter meent, dat Haarlem in haar recht is inzake die firma en spoort ook zijnerzijds de afdeelingen aan die kwestie nog eens ernstig te bestu- deeren. Door de afdeeling Alkmaar was de vraag gesteld aan het hoofdbestuur of bet niet te ondervangen is, dat arbeiders van de een© plaats naar de andere ge lokt worden, met de belofte van hooger uurloon dan het bij het landelijk con tract vastgestelde. De voorzitter meende dat dit niet erg collegiaal is maar er is niet veel aan te doen. De secretaris ziet er niets unfairs in als men tracht werkkrachten te krijgen. Een der andere aanwezigen drong aan op het verplichtend stellen van het lid maatschap. Alkmaar had ook nog inlichtingen ge vraagd aangaande de nieuw op te rich ten „Bedrijfsvereeniging" volgens de be palingen van de Ziektewet. De voorzitter zegt dat nog niets kan gezegd worden over de kosten van ziekteverzekering in de toekomst Inzake een voorstel van de afdeeling Apeldoorn om het hoofdbestuur op te dragen practische lectuur te doen ver schijnen, wees de secretaris op de moeilijkheden, die daar reeds mede zijn ondervonden. Door de afdeeling Hengelo wa? voor gesteld, dat het hoofdbestuur ernstige po gingen zal doen om in de A. V. de be paling omtrent bet dubbeldik vensterglas gewijzigd 'te krijgen en da afgevaardigde voegde daarnu nog aan toe klachten over het niet voldoen aan de gestelde lengte van vele rollen behangselpapier. De secretaris zal het eerste punt in gedachte houden voor de herziening van de A- V. en de heer Bruins zal de kwestie van het .behangselpapier be spreken in de commissie voor de prijs regeling met de betrokken fabrikanten. Door Hoorn was ten slotte voorgesteld, dat de Bond zich zal aansluiten bij een rechtskundig bureau of een rechtskundig adviseur zal benoemen. De.voorzitter zegt dat men vroe ger een rechtskundig adviseur heeft ge had, maar de practijk beeft bewezen dat men beter indien noodig naar een gewoon advocaat kan gaan. Door een lid van het bestuur werd daarna uiteeu gezet wat reeds gedaan is aan de voorbereiding van de tentoon stelling, welke ter eere van bet 50-jarig bestaan van 'den Bond in '1930 in den Dierentuin te Den Haag zal worden ge houden tegelijk .met de algemeen© ver gadering. Spr. riep aller medewerking in voor het welslagen dezer nationale ten toonstelling. De afdeeling Middelburg drong nog aan op het ..zoo mogelijk doen samenvallen van 'de vacantie voor de knechts met de bondsvergadering, wat het bezoek ten goede zal komen. De afgevaardigde van Den Haag sprak groote waardeering uit voor wat de kleine afdeeling Middelburg heeft gedaan voor de ontvangst der leden. De afdeeling Amsterdam sloot zich hier bij aan. Aan het einde van de vergadering sloot Het vertrek van de P.H.A.E.Z. naar Ned.- Indië had Donderdag morgen vroeg plaats. De post wordt ingela den. het niet voor het zeggen. God alleen weet het. Van vader kwam er, zooals iedere week, vanmorgen weer een brief. Dominé Van der Meer had hem alles verteld. En vader was er ontzettend van onder den indruk, dat konden wij wel merken. Hier en daar waren vlekken op zijn brief. Die goede va der had er bij zitten schreien. Je begrijpt, dat wij, bij het lezen, het ook deden. Maar, komaan, laat i'k moedig blijven. Maar ik kan het nie't, zooals flinke Trude, hoor. Trude leert volslagen berusten, wat met mij, helaas, nog niet het geval is. Toch zal het moeten. "Want menschen hebben ons dat alles niet aangedaan. God heeft ons wat te 'zeggen. Wij zullen je, al is het dan maar met een korte mededeeling, trouw op de hoogte houden van onze omstandigheden, dat be grijp je wel. Wij weten ook, dat er dn Den Haag voor ons gebeden wordt. En dat geeft rust. Do Heere zal, dat vertrouwen we vast, onze gebeden niet onverhoord laten. Veel groeten aan je moe, Je WIES. n. Liefste Trude en Wies, 'Even een correspondentiekaart. Deze wetek volgt nog oen groote brief. Maar na mens moe moet ik jullie dringend vragen, onmiddellijk na den verkoop of daarvóór, zooals dat uitkomt, 'k heb daar geen ver stand van, naar Den Haag te komen, al was het voor een paar weken. Dan kunnen jullie alvorens in betrekking te gaan, nog wat uitmaten. Wij rekenen daar stellig op. Hooren we, al was het maar met een enkel woord, hoe het met jullie moe is? We le ven zeer met jullie mee. Moe moet aldoor maar om je moe denken. Deze week, mis schien morgen al, een brief hoor, meisjes. God zij met jel GREET „Breda", mompelde Henk. ',,tls in ieder geval heel wat dichterbij. Arm kind. Anders waren wij nu juist getrouwd!" 'Hij zuchtte. iMaar dan las hij dat gedeelte van Tra de's brief nog eens over: „Door bemidde ling van dominé Minnaar heb ik een be trekking in Breda gekregen, voor hulp in de huishouding, bij de familie Zonnevijle van Dugteren, Maar die betrekking moest dadelijk aanvaard worden, omdat er nood was. Ik ga er nu morgenochtend heen. Na tuurlijk heb ik die met beide handen aan gevat, omda't ik betrekkelijk dicht bij' moe ben. Dominé Minnaar beeft er bij bedon gen, dat ik liederen Woensdag naar Ber gen op Zoom mag. Dus dat is heerlijk, Nu is dat niet zoo erg, hoor. Wij hebben gelukkig geleerd, onze handen, te gebrui ken. Van naar Den Haag gaan komt nu niets. Het zal daar wel een teleurstelling zijn. Maar voor mij? Och 'lieve jongen, wie een teleurstelling heeft ondervonden, als wij allen, als jij en ik, och, die kan dat best. dragen. I'k ben maar blij, dat ik onmiddel lijk aan het werk kan gaan. Beklaag me maar niet hoor, jongen. Het komt best In orde. Vbor Wies wordt nog gewerkt. Zij gaat tegelijk met mij weg en reist dan meteen door naar Den 'Haag, of neen, in Roosen daal verlaat ze mij, om verder te gaan. Het wordt me bang om het hart, als ik aan ons afscheid denk. Dominé en Mevrouw htebben het ons de laatste dagen zeer gemakkelijk gemaakt, toen we er logeerden. Het heeft ons tranen gekost, het huis te verlaten, maar het moest. Daarom wil ik er maar niet verder over spreken. Want als ik er aan denik, barst mijn hart van smart. Van den directeur van het gesticht heb ben we een brtiefje ontvangen, maar dat is zoo koud, zoo zakelijk. Maar och, wat wil ik anders. Dat valt te begrijpen. Hij schreef dat de toestand van moe nog on veranderd is, maar dat hij alle vertrouwen had, dat de patiënte kalmer zou worden. En ook, o (Henk was het eens waar! dat hoop op herstel, vermoedelijk algeheel her stel, volstrekt niet uitgesloten was" IV. „Neen maar, u krijgt er al vaardigheid in", zei de bewaarder glimlachend. ,,'t Valt me waarlijk veel mee", meende Meerend'ont, het vest bekijkend, dat hij ge maakt had. „Het is niet te onderscheiden van dat van een vakman. Maar een heel costuum maken, daar komt ge niet moer aan toe." „Gelukkig nliet", zei Meerendonk. „Pre cies vandaag nog zestien weken, cipier". „Zoo, ik kan het niet meer bijhouden. Maar u zult het wel weten". ,,'k Ga nu al bij de dagen tellen", „Wacht er nog wat mee. 't Tb nog te de voorzitter zich hierbij aan en her innerde nog eens aan de woorden vim dén burgemeester, waaruit diens groote kennis van het doel van den bond zoo ten volle bleek. De goed geregelde ontvangst heeft weer bewezen tot wat goede organisatie kan leiden. De heer Heijboer, voorzitter van de afdeeling, dankte voor de woorden van waardeering en achtte zich .gelukkig, 'dat de feestelijkheden in den smaak zijn ge- vallen, Spr. wenscht de van elders ko mende een goede reis en een welkom thuis toe. Hierop werd het congres gesloten. Op verzoek eervol ontslagen mr L. P. M. Loeff als griffier bij het Kantonge recht te Hulst. Belastingdienst. Bij beschik king van 'den Minister van Financiën is G. B. Balkestein, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe be lastingen te Amsterdam verplaatst naar Hansweert en aangewezen als hoofd van de inspectie aldaar. Goes. Met ingang van 1 October a.s. is benoemd tot assistent te Rotterdam (abat toir) de kommies 1ste klasse E. de Guch- tenaire alhier en is verplaatst op dien da tum de kommies 1ste klasse Van de Wege van Ellewoutsdijk naar Goes. Vlissingen. Niettegenstaande het ver ge vorderde zomerseizoen kwamen gisteren met de prov. boot nog 1800 bezoekers van de markt te Middelburg en 43 auto's over. Souburg. Gisteravond sloeg bij het on weer de bliksem in een boom in de Bxaamstraat. Doordat deze aan een Vin der en boom was verbonden met een draad, werd ook deze getroffen. Van de woning, welke er vlak bij stond, wer den aan den voorkant bijna al de ruiten vernield. De bewoners, van welke er een zich .juist in de gang bevond, .kwa men met den schrik vrij. Wemeldinge. Op Initiatief van de Flora- lia-vereeniging heeft men alhier op 11 en 12 September 1929 een bloomen-ten toonstelling georganiseerd, die een over weldigend succes is geworden. Ondanks de kleine ruimte, waarover deze vereenf- ging beschikken kon, waardoor veel niet volledig tot haar repht kwam, hebben de beide schoollokalen van de voormalige bewaarschool toch een ontzaglijke bloo- menschat in zich geborgen. Niet minder dan 9 stands, w.o. die geheele zijden van de lokaliteit in beslag namen, benevens ruim 70 inzendingen van onderscheidene soorten potplanten en 'bouquetfcen, als mede een groot aantal bloemenmanden waren geëxposeerd. Bovendien had de firma J. A. Dominicus en Coi een uiterst smaakvol bewerkte stand, welke echter buiten mededinging bleef. De taak van de Jury, welke was samengesteld uit dhrn K. J. Dominicus Fzn te Wemeldinge, J. L. de Jonge en G. van Willigen Jo'hzn te Kapelle is dan ook niet gemakkelijk geweest. De tentoonstelling werd Woens dagmiddag "door Burgemeester Wabeko geopend met een rede, welke werd beant woord door den voorzitter der Ver- ©eniging, den heer J. Hannewijk Jzn. Bij een v rondgang bleek, dat de ten toonstelling voor het meerendeel uit dahlia's bestond. Ook veel rozen en an dere soorten bloemen waren In groot sortiment aanwezig. Over het algemeen was de aankleeding der stands niet pre cies geschied. Het was er fe vol. Ook de rangschikking geschiedde niet precies overeenkomstig den eisch. Echter waren er inzenders, die meer dan fSO soorten dahlia's en meer dan 40 soorten rozen hadden geëxposeerd. We vernamen, dat er reeds goede zaken werden gedaan vooral in do nieuwe soorten dahlia's. Als at tractie worden een 'drietal potplanten, ver loot. Op het roede lot no. 74 word do „Anthurium", op het witte lot no. 37. de „Calla" of „Aronskelk" en op hot gele lot no. Ill de „Kentia-Forsteriana" toegewezen. Naar berekening hebben meer dan 800 bezoekers, w.o. ook van elders, deze vroeg. Maar 'k moet weg. 'k Sta mijn tijd te verpraten". ,,'k Zal altijd met dankbaarheid aan de goede behandeling terug denken. Nooit had ik kunnen vermoeden, dat het zoo zou zijn. Ge hebt me menscholijk behandeld". „Wat dacht u dan? Dat wij onmenschen waren?" lachte do ander. „Dat n'ooit, Maar 't is waar, dat wij bij den een wel eens strenger moeten optreden dan bij den an der. Iets verder zit er een, die bijna iemand vermoord heeft. „Als hij mij weer onder de oogen komt, sla Ik hem dood", zegt hij. U begrijpt, dat het ons moeilijk valt tegenover zoo iemand bijzonder vrien delijk te zijn. „Vreeselijk", merkte Meerendonk op. Ja 'k heb den dominé ook wel eens over dien man gehoord. Hij heeft er wat mee te stellen". „Alles water naar zee dragen", meende de bewaker, bondig. „Moet je nog niet zeggen", zei Meeren donk. „Nu, dan worden we bet daarover niet eens. Maar nu ga ik weg. Straks komt de dominé zeker?" „Ja", antwoordde Meerendonk, „geluk kig wel". Hij werd in do werkcel alleen gtelaton en ging weer ijverig aan het werk. In den loop dezer maanden was op hot gelaat van Meerendonk eon vredige trek gekomen. In zijn ziel was volkomen rust neergedaald, Ook do omstandigheid mot zijn vrouw had hij, na bittoren, zwaren strijd, in Gods handen kunnen geven. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5