Vrijdag 13 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Seref. Kerk te Amsterdam-Zuid Hendrikse Co's Bank K.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. 5 Obligatiën ÏOO °/0 '{fk onder schidt ■deeling van. het gercommandant. L/L-Li/v-ó te een aardig kijkje aten of hun perste ét bcnsinevulleu »A indenken, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f O.Of- Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Voorzitter Eerste Kamer. Bij Kon. Besluit is benoemd: tot voor zitter van de Eerste Kamer, Mr "W. L. Baron de Vos van Steenwijk, de leider van de .Chr. Historische fractie ini dit college. Voor sommigen is dit misschien een kleine teleurstelling, omdat ze zich door deze benoeming een wapen uit de handen zien vallen. Voor de anti-papistische ele menten in ons land die in den waan schijnen te verkeeren dat er op staat kundig gebied al heel wat bereikt wordt als maar1 dag aan dag op Rome wordt afgegeven en de kracht van de rechtschd meerderheid in de Staten-Generaal zoo veel mogelijk wordt verzwakt, zoui het een buitenkansje zijn geweest als een partijgenoot van den heer van Voort tot Voorst als diens opvolger was benoemd. Dat de Regeering een goede keus deed zal overigens wel vrij algemeen worden toegegeven. De heer de Vos van Steenwijk neemt in de Eerste Kamer een belangrijke po sitie in en hij heeft steeds blijk gegeven de groote lijnen te zien en precies te durven zeggen waarop het staat. Van kleine politiek, waarvan de staatkundige geschiedenis van de laatste jaren meer dere .staaltjes heeft te zien gegeven, heeft hij een hardgrondigen afkeer. Hieruit volgt tevens, dat het plaatsen van dezen man op den eerezetel, vroeger door zijn vader met eere ingenomen, tot op .zekere hoogte voor da Kamer een verlies beteekent. We zullen voortaan de pittige, altijd frissche redevoeringen van dezen senator die zich steeds een warm voorstander betoonde van samenwerking der recht- sche partijen moeten missen. Dit neemt echter niet weg dat wij: zoo wel den benoemde als de "Eerste Kamer met deze benoeming van harte kunnen gelukwenschem Eeiir moeilijk vraagstuk. Dat er in verband met het bodemvraeg- stuk iets niet in den haak is, is dezer dag gen nog weer aan het licht gekomen in Overijssel, in de buurt van Staphorst, waar de ontginningsmaatschappij een complex gronden gekocht en daarna weer verkocht heeft. Deze maatschappij heeft mooi werk ver richt. Er heerscbte daar een onhoudbare toe stand. In overoude tijden werd het land in lengtestrooken verdeeld, terwijl de eigena^ ren zich yestigden langp den „dijk", den tegenwoordigen rijksstraatweg, waarlangs zich thans over een lengte van pl. m. 10 K.M. een onafgebroken, meestal dubbele, somtijds drie- a vierdubbele rij van wonin gen bevindt. Bij de plaats vindende ver erving werden de lengte-strooken, de z.g. slag en, steeds smaller, totdat ten slotte de minimumbreedte werd bereikt en men overging tot een verdeeling in de breedte. Waar het de bedoeling was aan allen, die konden mee-erven, gelijksoortigen grond te verschaffen, dus grond van dezelfde kwa^ liteit en ongeveer even ver verwijderd van de boerderijen langs den „dijk", werd hier bij een geheel slag in vele achter elkaar ge legen perceelen verdeeld, waarvan a het eerste stuk kreeg, b het tweede, c het der de, a weer het vierde, b het vijfde, enz., enz. Op deze wij'ze werd het veld in den loop der jaren in tallooze perceeltjes ver knipt. Aldus ontstond een wildernis, waarin doelmatige productie uitgesloten was. De ontginnings-maatschappij heeft nu van deze wildernis, die vele duizenden H.A. groot is, een stuk pl.m. 260 H.A. gekocht voor prijzen, die varieeren van Pl.m. f 500 tot pl.m. f 600 per H.A. Midden door het komplex heeft ze een waterleiding gegraven en de hierop uit mondende kavelslooten in orde gebracht. Bovendien zijn wegen aangelegd, zoodat de verschillende kavels het land is op nieuw verkaveld op een behoorlijke wijze verbinding hebben met de „buiten wereld". fnïlftfta"es vorderde een som van rond i oO.OOO, zoodat de grond pl.m. f 800 per A. kostte, tegen welk bedrag de maat schappij alles zoo spoedig mogelijk heef verkocht. Opzichzelf heel mooi. Maar wat wil nu het geval? Van deze 260 H.A. zijn naar we vermeld vonden slechts 30 H.A. in handen van Staphorsters gekomen, terwijl van de rest ongeveer de helft kwam in handen van grondspeculanten. De rest laat zich raden. Als na korter of langer tijd de waarde van die gronden enorm gestegen is en de Mij. heeft de overtuiging dat dit al heel spoedig het geval zal zijn dan grijpen zij die den grond noodig hebben er naast en moeten ze dien zóó duur huren of pach ten, dat een behoorlijke exploitatie uitge sloten is. Men gevoelt, hier wringt iets. Nu zijn sommigen met hun oplossing al heel gauw klaar. De „gemeenschap", zoo schreef een so cialistisch orgaan, „had den grond moeten koopen". Maar daartegen zijn toch ook heel wat bezwaren aan te voeren. Gevraagd kan b.v. of het de taak van de Overheid is als groot-grondeigenaar op te treden. En dan zijn er de practische moeilijk heden zooals we die kennen bij gemeente- woningen. Ook kan 'tals een bezwaar worden ge voeld, dat de Overheid door in deze rich ting te gaan een zoo groote macht krijgt. Wij herinneren slechts aan wat onlangs te Amsterdam gebeurde toen de eenige werkelijk bekwame sollicitant naar een gemeentelijke betrekking gepasseerd werd, omdat hij Anti-revolutionair was. Maar hoe dit ook zij, het vraagstuk is belangrijk voor landbouwers en ook voor arbeiders, en voor consumenten tevens. De Engelsch-Amerikaansche vloot- onderhandelingen. In officieele Amerikaansche kringen valt een groote voldoening te bemerken, nu bekend is geworden, dat MacDonald ten slotte toch naar de Ver. Staten zal gaan. Men kan niet ontkennen, dat de onder handelingen op het oogenblik in een deli caat stadium zijn gekomen, maar nu men hier definitief weet, dat MacDonald zal komen, is men overtuigd, dat twee gerou tineerde onderhandelaars als Hoover en MacDonald ongetwijfeld tot een gelukkig compromis zullen komen, dat aan beide zijden van den oceaan voldoening zal schenken. Reuter verneemt voorts uit vertrouwde bron, dat de totale tonnage van 340.000 ton voor Engöüand volgens het Engelsch voorstel, door de Ver. Staten niet volko men verworpen is, maar dat een compro mis is voorgesteld. De moeilijkheid is nu, hoe het verschil tusschen deze 340.000 ton en de 305.000 ton, waartoe Hoover het Amerikaansche kruiserproigranxma wi'l verminderen, te overbruggen. Naar verluidt zou de moeilijkheid gere geld worden door de bepaling, dat de Ver. Stalen een grooter aantal kruisers van 10.000 ton mogen hebben en de totale Amerikaansche vloot in afmeting der ka nonnen vergoed zou krijgen, wat zij in tonnage te kort komt. Hoe men bommenwerpers vangt. Over de methode, door de Duitsche ge heime politie gebruikt, om de deelnemers van de bomaanslagen in de val te 'laten loopen, wordt nog het volgende gemeld: Nadat vele vernuftige pogingen om de verblijfplaats der heeren op te sporen, wa ren mislukt, pasten de detectives 'het een voudige middel toe om automobielen te observeeren, vooral die, welke door een of ander verdacht kenmerk haar aandacht trokken. Deze pogingen werden met suc ces beloond. Op belangrijke kruispunten werden po litiemannen in burgerkleeding geplaatst langs de wegen in Sleeswijk-Holstein en speciaal van en naar Hamburg. De detectives zagen op zekeren dag een 4-persoons Fordauto. Het was de eenige wagen, die altijd zoo snel reed, dat zijn nummer niet kon worden opgenomen. Men besloot middelen toe te passen, om den wagen tot stoppen te dwingen, zonder den argwaan van den bestuurder op te wekken. Het meest succesvolle middel was wel dit: Men ensceneerde zoogenaamde her stelwerken aan de wegen. Borden werden geplaatst met het op schrift: „Langzaam rijden; weg in repa ratie!" Terwijl de Fordauto langzaam langs de borden reed, keken de detectives op on opvallende wijze in den wagen. Zoodoende zagen zij een verdacht pakket, waarna een politiebeambte per motorfiets den auto na zette om den auto goed te observeeren. Hij kon een nauwkeurige beschrijving van den auto geven, die wijd en zijd werd verspreid, met het gevolg, dat de wagen te Krempe in Holstein werd herkend. Complot met economische middelen in Rusland. De „Ogpoe" te Leningrad heeft volgens de „Times" bekend gemaakt, dat er een „contra-revolutionnair complot is ontdekt, van een omvang als dat van de samenzwe ring in het Donetz-bekken in 1928. Negen directeuren van sovjet-scheeps werven zijn gearresteerd. In de Ogpoe-mededeeling wordt nog ge zegd, dat de samenzweerders gepoogd heb ben, de sovjet-regeering omver te werpen door economische maatregelen en tot be lachelijk maken der sovjet-plannen. De gearresteerden behooren voor het grootste deel tot scheepswerven te Lenin grad. Zij worden ervan beschuldigd, het bouwen der handelsvloot tó hebben gesa boteerd. De sovjet-pers zegt, dat deze heeren zoo danig hebben geïntrigeerd, dat b.v. geen enkel sovjetschip tot nu toe één enkele reis kon maken, zonder daarna weer voor een tijd onbruikbaar te zijn. De sovjet-autoriteiten zullen de beklaag den op „voorbeeldige wijze" vonnissen. Een nieuw Italiaansch ministerie. Mussolini heeft al zijn ministerporte feuilles op één na neergelegd en alleen die van binnenlandsche zaken behouden. Hier volge thans de volledige samenstel ling van het ministerie: Mussolini: premier, binnenlandsche za ken; Grandi: buitenlandsche zaken; De Bono: koloniën; Gazerra: oorlog; Sixianni: marine; Balbo: luchtvaart; Bottai: minis ter voor de corporaties; Bianchi: openbare werken; Giulano: „nationale opvoeding" (openbaar onderwijs); Acerbo: land- en bosohbouw. Brand op de Germaniawerf. Gistermiddag, nadat het werk was ge ëindigd, is op de Germaniawerf van de Friedr. Krupp A.G.< te Kiel een ernstige brand uitgebroken. Alle stedelijke brand weren werden gealarmeerd. De brand ont stond in een der onmiddellijk aan de ha ven gelegen groote hallen, waarin zich motoren bevonden, nam in korten tijd een grooten omvang aan en legde het gebouw volkomen in de asch. Korte bedchten. Eergisterenavond is het te Stuttgart tot communistische opstootjes gekomen, vooral in de Neckerstrasse. De stoet werd met gummistokken uiteengejaagd. Daarop verdeelden de commuisten zich in een aantal kleinere groepen, die voorbijgan gers lastig vielen en inzittenden van auto's en trams bedreigden. De politie was echter telkens tijdig ter plaatse. Naar uit Moscou wordt gemeld, ziin verschillende dorpen in den Noordelijken Kaukasus geteisterd door regens, die den omvang van wolkbreuken aannamen, en gepaard gingen met hagelbuien, waarbij steenen ter grootte van kippeneieren uit de luebt vielen. Wijnbergen en aanplan tingen zijn vernield, terwijl tevens tal rijke huizen, door dit outzettend bombar dement verwoest werden. Verscheiden personen zijn door hagelsteenen gewond. De sociaal-democraten te Weenen hebben gisterenavond niet minder dan 115 vergaderingen belegd, om propaganda te maken voor een organisatie tegen het fas cisme. De stemming was over het alge- meen zeer opgewonden. De herfstmanoeuvres der Duitsche vloot zijn begonnen en zullen tot 20 Sep tember duren. Ze worden gehouden in de Oostzee bij het eiland Ruegen. In geheel Italië is gisteren feestelijk het feit herdacht, dat Fiume 10 jaar ge leden door de Italiaansche vrijwilligers onder aanvoering van d'Annunzio werd bezet. De arbeiders in de lederindustrie te Weenen en in Neder-Oostenrijk hebben wegens loongeschillen het werk neerge legd. Ongeveer 2000 arbeiders zijn daarbij betrokken. Het eergisteravond in de electrische centrale te Merxem uitgebroken defect, waardoor Antwerpen gisternacht in duis ternis werd gedompeld en dat gistermor gen nog niet hersteld was, zoodat tal van fabrieken stillagen, is eindelijk in den loop van den namiddag kunnen hersteld wor den. Eenige in verhand met de bomaan slagen gearresteerde personen 'hebben een bekentenis afgelegd. De Fransohe ministerraad heeft be sloten tot bet oprichten van een Graan- bureau ter bescherming van den graan oogst. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn in openbare vergade ring bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 Sept. a„s. des namiddags te half vier uur, ter benoeming van tw.ee commissies tot onderzoek der geloofsbrieiven. De Eerste Kamer vergadert voorts Woensdag 18 Sept. des voormiddags te elf uur. i Alsdan is aan de orde: Uitbrengen van verslag door de com missies tot onderzoek der geloofsbrieven; beëediging door den voorzitter; voor stel om de Troonrede met een adres te beantwoorden; trekking der afdeelingen en bijieenkomst der afdeielingen tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzit ters der afdeelingen en van vijf leden der commissie van redactie van het adres van antwoord. Tweede Kamer. De Tweede Kamer "is bijeengeroepen tegen a.s. Dinsdagmiddag te drie uur. Aan de orde is: benoeming der commis sie voor het onderzoek der geloofsbrieven en aanbieding van de Rijfcsbegrooting voor 1930. De postvlucht naar Indië. B-ij' de K- L. M. is bericht ontvangen, dat het postvliegtuig naar Indië gister middag om 2.10 te Boedapest is aan gekomen. Alles wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. Controle wegenbelasting. Alö antwoord op het verzoek van het bestuur der Kon. Ned. Automobielclub' tot het verleenen van uitstel van den termijn voor vrijwillige weging van automobielen onder ambtelijk toezicht is het bericht ingekomen, van den minister van finan ciën, dat de termijln van 16 dezer tot 1 Oct. is verlengd'. Daar tevens vermeld was, dat langer uitstel niet meer zal worden verleend, wordt men dus ten steak'ste aangeraden, zijn automobiel vóór den vastgestelden datum vrijwillig onder ambtelijk toezicht te laten wegen, om later oponthoud en moeite te voorkomen. Een goede noot voor Minister Terpstra. Woensdagavond zijn de leden van 'het internationaal congres voor oogheelkunde door de regeering in de Ridderzaal ont vangen. Naar aanleiding van de ontvangst merkt „de Residentiebode" o.m. het vol gende op: „Bij die gelegenheid heeft de nieuwe mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen Mr Terpstra, die bier namens de Regeering als gastheer optrad, een no vum ingevoerd, dat o. i. algemeene toejui ching verdient. Tot nu toe was het op deze bijeenkom sten do gewoonte, dat de minister of bur gemeester, die zijn internationale gasten ontving, deze onmiddellijk verwelkomde in de Fransche taal. Minister Terpstra heeft dit niet gedaan. Hij begon zijn rede in 't Nederlandsch, op die wijze zijn eerbied uitende voor onze Binnenland. De Giessen-Nieuwkerksche moordzaak. Het Haagsche drama. Groeiend Eindhoven. Bond van Ned. Schilderspatroons. De Gouverneur van Curacao naar Neder land ontboden. Buitenland. Russisch-Ghineesche vijandelijkheden. De bommenwerpers in Duitschland. Engelsch-Amerikaansche vloot-onderhan- delingen. Verkrijgbaar in stukken van f lOOO.-, I 500.-, f 100- en f 50.- bi] taal, waarvoor hij als minister van Onder wijs, op de allereerste plaats heeft op te komen. En daarna begroette 'hij zijn gasten in het Fransch. Dit o.i. gelukkige voor beeld vond onmiddellijk navolging, want toen daarna de voorzitter van het congres prof. van der Hoeven, de Regeering dankte voor de vriendelijke ontvangst, begon ook hij zijn rede in de Nederlandsche taal, om later in het Fransch voort te gaan. Dit alles lijkt ons een gelukkig en waar dig precedent. Wij hebben reeds verschil lende van deze internationale bijeenkom sten meegemaakt en daar begaafde lin- guisten redevoeringen hooren uitspreken, waarin zij van het Fransch in het En gelsch en van deze taal weer overgingen in het Duitsch, maar de Nederlandsche taal, hun eigen moedertaal, de taal van het land, dat de gasten ontving, werd ge negeerd. Dat met deze ingeroeste traditie minis ter Terpstra gebroken heeft siert hem en bestempelt hem ook als een man van ini tiatief en durf. En wij zijn er zeker van, dat hij niemand der aanwezigen met deze stiïle hulde aan de Nederlandsche taal, gekrenkt heeft, ook al verstond men deze taal niet. Trouwens ook elders werd, wat bij ons de gewoonte was, nooit nagevolgd. Wij hopen, nu de nieuwe minister van Onderwijs het ijs gebroken heeft, onze Ne derlandsche taal, door de Nederlandsche autoriteiten op internationale congressen niet langer als Asschepoetster zal behan deld worden, maar, dat 't voorbeeld gege ven een gelukkig precedent zal worden voor een nieuwe en langdurige traditie". Groeiend Eindhoven. Gisteren bereikte Eindhoven een zie lental van 85.000. Op 26 Oct. 1928 werd het feit "herdacht van de inkomste van den 75.000sten inwoner. In tien maanden tijd vermeerderde' het zielental met 10.000, waarmee Eindhoven het record sloeg in de geschiedenis van stedengroei. Als het zoo doorgaat zal voor 1 Januari a.s. het inwonertal 90.000 bedragen. De staking in het houtbedrijf. Gistermiddag bad van half 2 tot half 6 tusschen de betrokken partijen in het houtconflict een conferentie plaats uit sluitend over de 'liquidatie der staking. Het bleek, dat er nog steeds moeilijkhe den blijven bestaan om de liquidatie van het conflict tot een oplossing te bren gen. De werkgevers zullen a.s. Zaterdag in eigen lering opnieuw besprekingen voe ren. Daarna zal een gemeenschappelijke vergadering met de werknemers in de In- dustrieele Club te Amsterdam plaatsvin den. Djt zal waarschijnlijk de laatste be spreking zijn Perspectieven omtrent den afloop der besprekingen kunnen niet wor den geopend. o 11 eg e van v i s s c h e r ij e n. Op verzoek eervol ontslagen als lid van bet College voor de Visscherijen jhx mr Cb. J. M. Ruijs de Reerenbrouck. in verband met aanvaarding van het ambt van Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Raad van Arbeid te Breda. De "heer A. B. Michi eisen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem, is benoemd tot voorzitter van dezen Raad te 'Breda, als opvolger van minister mr T. Verschuur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1