No. 291 Donderdag 12 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Gerei Kerk te Amsterdam-Zuid Hendrikse Go's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 5 Obiigatsën 100 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs? Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fO-Oft Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.2Q, elke regel meer 30 k» Bij abonnement belangrijke korting. V Het bodem vraagstuk. Voor onze landbouwende bevolking een zeer belangrijk, maar tegelijkertijd een zeer ingewikkeld vraagstuk. Dat bet belangrijk is behoeft geen be toog. Om te 'kunnen boeren moet men eerst grond hebben, en daar bier de vraag veel grooter is dan het aanbod, worden menig maal veel te hooge prijzen betaald. En als de grond te duur gekocht wordt of ge pacht, dan is bet niet mogelijk het bedrijf rerideerend te maken en raakt de gebrui ker met zijn grond aan den grond. Om hierin verandering te brengen zou dus in de eerste plaats de oppervlakte cul tuurgrond vermeerderd moeten worden door ontginning, ontwatering enz., terwijl dan vertier pogingen in bet werk gesteld zouden moeten worden om de grondprij zen te verlagen. Hoe hiertoe echter te geraken. Vermeerdering van den beschikbaren grond is niet geheel onmogelijk. De gedeel telijke drooglegging van de Zuiderzee is in verhand hiermede niet van belang ont bloot, terwijl ook door ontginning van woeste en ontwatering van al te waterrijke gronden wel iets bereikt wordt. Van betee- kenis is voorts ook de omzetting van land bouw- in tuinbouwbedrijven, wat tenge volge kan hebben, dat meerdere menschen op een bepaalde oppervlakte een bestaan kunnen vinden. Het gevolg van een en ander kan ook zijn, dat de prijzen eenigszins gaan dalen, maar bet is zeer de vraag of dit alles van genoegzame beteekenis zal zijn om het grondvraagstuk ook maar eenigszins tot oplossing te brengen. Er is, gelijk bekend, ook een streven om met hulp van de Overheid te komen tot verlaging van de pachten. Toepassing van het z.g. continuatierecbt zou naar sommi- ger meening mede tot verlaging van de pachtprijzen en dus indirect van de koopprijzen kunnen bijdragen. Hierbij doen zich echter ook alweer be zwaren voor. De vraag is allereerst of de Overheid het recht beeft bet eigendomsrecht te beper ken door b.v. voor verkoop en verbuur stel dat dit practisch mogelijk was maximumprijzen vast te stellen. De macht van de Overheid is niet onbe perkt, en wanneer zij zich begeeft op een terrein dat bet hare niet is, dan maakt zij' zich schuldig aan machtsmisbruik en on dermijnt zij zelf 'het gezag dat zij geroepen is te handhaven. Maar bovendien, grijpt de Overheid hier in, dan is de deur voor willekeur wagen wijd opengezet,' terwijl tegelijkertijd de lust van het publiek om beschikbare gelden in landerijen te beleggen, zal verminderen, wat ook al weer als een nadeel moet wor den beschouwd. Ook aan deze zijde van de zaak behoort aandacht te worden geschonken. Er móge van verpachters heel wat kwaad te zeggen zijn soms, dat ze, in het algemeen geno men een nuttige functie vervullen, kan toch niet worden ontkend. En toch, er is hier iets wat niet in den haak is. Er zijn op dit gebied misstanden, waarin niet zonder meer mag worden 'be rust, zooals wij in een volgend nummer hopen duidelijk te maken. De 10de Volkenbondsvergadering. De ontwapeningscommissie behandelde de kwestie van de stichting van een draad loos station van den volkenbond, 'opdat ook m crisistijden Genève ongestoord met de volkenbondsstaten in verbinding zou blij ven en daardoor het veiligheidsgevoel der staten vermeerderd' zou worden. De Zwitsersche minister van buiten- dsche ,'zaken Motta gaf een overzicht van de drie aanhangige voorstellen. Het eerste beoogde de stichting van een v oikenbondsstation, dat eigendom van den oiKenbond. zon zijn en uitsluitend in vol- enbondsdienst geëxploiteerd zou worden. 9 zouden ongeveer 00 goudfranken bedragen, terwijl een jaarbjksch tekort van 400.000 goud franken geraamd was. o Sens het tweede plan zou weliswaar de volkenbond eigenaar van het station zijn, doch in normale tijden zou het sta tion ook commercieel geëxploiteerd wor den door middel van de „Radio Suisse". Voor de uitbreiding van het reeds bestaan de station der „Radio 'Suisse", dat dan in handen van den volkenbond zou overgaan, zal ongeveer 1.500.000 goudfranken noodig zijn, terwijl bet tekort per jaar in dit geval geschat wordt op 200.000 goudfranken, die dan ten laste van den volkenbond zouden komen. Als derde plan bepleitte Motta zelf dat het station der „'Radio Suisse" in Zwitser sche banden zou blijven, doch 'zich ter be schikking van den volkenbond zou stellen onder waarborgen van een volkomen on beperkte uitzending der volkenbondsmode- deelingen, waarop een waarnemer van den volkenbond zelf toezicht zou mogen hou den. Bij dit plan zouden er geenerlei op richtingskosten zijn en zou de volkenbond jaarlijks niet meer dan 25.000 goudfran ken te betalen hebben. Ondanks de financieele voordeelen van dit plan bleken de meeste gedelegeerden toch voorstander van het tweede plan 'te zijn, van meening zijnde dat het een te groot belang is, dat het volkenbondssecre- tariaat geheel zelfstandig en op eigen ver antwoording over een draadloos station zal kunnen beschikken. Het onderzoek naar de bomaanslagen in Duitschland. Nadat de voornaamste schuldigen in de provincie waren gevat, ging de politie in Berlijn aan het werk. Hier werden in 'het geheel acht personen gevat. De eerste is Ernst von Salomon, wiens broeder te Itzehoe werd gevat en die zelf betrokken was bij den aanslag op Rathe- nau en uit dien hoofde tot een gevangenis straf werd veroordeeld. Nummer twee is Hans Gerd Techow, een broer van Ernst Tecbow, die den automobiel bestuurde, waarin de moordenaar van Rathenau zat. Ook Hans Gerd Tecbow werd in bet Ra- thenau-proces veroordeeld. De derde is dr 'Salinger, bij wien von Salomon woonde en die leider is van het vrijkorps Schill. T'en slotte werd nog een zekere Werner Lass in hechtenis genomen, die eveneens een bekend lid van de nationaal-socialistische partij is. Bij alle gearresteerden werden huiszoekingen gehouden en hierbij werd belastend materiaal in beslag genomen. De politie heeft vervolgens nog een huis zoeking gehouden in het bureau van 'ka pitein 'Ehrhardt, den gewezen leider van de organisatie Konsul. 'Bij verschillende der gearresteerden zijn uiterst compromitteerende stukken in be slag genomen, zooals plannen van gebou wen waarop weldra aanslagen zouden worden gepleegd. Gebleken is voorts, dat de meerderheid der gearresteerden lid zijn van de organisatie Konsul, 'die weliswaar officieel is verboden, maar onder alle mo gelijke, and'ere namen toch is blijven voort bestaan. De ontruiming van het Rijnland. Officieel wordt medegedeeld, dat de voorbereidingen voor de ontruiming van de derde zone van het Rijnland in vollen gang zijn. De ontruiming begint Zaterdag 14 September. Voor zoover rich dit op bet oogehblik laat overzien zal de ontruiming van Koenigstein op 27 Sept. en van Bad- Schwalbach op 28 Sept. geëindigd zijn. Door Fransc'he troepen worden beide plaatsen niet meer bezet, zoodat 'zij, wan neer de Engelscbe troepen afgetrokken zijn, volkomen ontruimd zijn. De gezamen lijke ontruiming van de Engelscbe zone dus ook van Wiesbaden en Bingen, zal op 13 Dec. a.s zijn gebeurd. Antwerpen zonder iichf. Gisteravond is Antwerpen gedurende een groot gedeelte van den avond van alle electriciteit verstoken geweest tengevolge van een ernstige storing op de centrale. Om kwart over acht is gisteravond in de voorsteden het licht uitgegaan en tegen •half negen werd heel. Antwerpen in duis ternis gehuld. De trams bleven als dood en verlaten op de straten staan, bioscopen en schouwburgen moesten de voorstellin gen staken. Op het station behielp men zich met enkele petroleumlampen Korte berichten. Men gaat in Palestina voort met het opgraven van d'e lijken der slachtoffers van de jongste onlusten, ten einde vast te stellen of het zooals men beweerd heeft, waar is, dat zij verminkt zijn. Israëlieten en Arabieren zijn vertegenwoordigd in de commissie welke belast is met het opgra ven der lijken en het uitbrengen van een rapport over haar bevindingen. Naar verluidt vreest de Egyptische minister van openbare werken, dat de was van den Nijl wedra het gevaarlijke peil zal hebben bereikt, hetgeen de instelljng van een dienst zal medebrengen, volgens welke alle bewoners van de bedreigde streken verplicht zijn hun hulp te verleenen aan de regeeringsbeambten om de dijken te ver sterken, die reeds op zekere plaatsen ge barsten zijn. Gisteren heeft te Targowice bij Boe karest eeü hevige brand gewoed, waardoor ongeveer 100 huizen, aan drie verschillen de straten gelegen in de asch zijn gelegd. De schade wordt op 100 millioen lei ge raamd. Ongeveer 100 personen zijn dak loos geworden. Sedert Zondag woedt in de provincie Hannover in de buurt van het dorp Otter hagen een 'hevige heidebrand. Wegens de groote droogte zal blusschen waarschijn lijk slechts mogelijk zijn, indien flink re gen valt. Tot nu toe is het gelukt het over slaan van de vlammefi op de naburige staatsbosschen te verhinderen. Van het Hof. Da Koningin wordt Zaterdagmiddag ta 's-Gravehhage terugverwacht. Voorzitter Eerste Kamer. Naar wij vernemen is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer mr W. L. baron de Vos van Steenwijk, lid dier Kamer, voor de zitting die zal aanvangen op den 3den Dinsdag in September. Trctzky naar ons land? Het Tweede Kamerlid de heer Albarda heeft aan de ministers van Justitie en van Buitenl. Zaken de volgende vragen gesteld: Zijn de ministers bereid, mede te d.ee- len pf ook aan de Nederlandscha regee ring, rechtstreeks of middellijk, de vraag gesteld is, welke beslissing zij zou nemen op een eventueel verzoek van den voor- maligein Russischen volkscommissaris Trotzky, om hier te lande te worden toegelaten, voor een verblijf tot herstel van gezondheid? Indien zulk een vraag aan de regee ring is gesteld, willen de ministers dan mededeelen, welk antwoord daarop is -gegeven? Als het antwoord niet toestemmend heeft geluid, willen de ministers dan de overwegingen mededeelen, die tot dat antwoord hebben geleid. Dumpingspoiitiek in Duitschland. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister Lekend, dat de Nederlandsche landbouw reeds nu en nog meer in de toekomst, onberekenbare schade zal ondervinden van bet dum pingsysteem, dat de Duitsche regeering toepast door den uitvoer van haar over tollige granen, in dit geval enorme quan- tums haver, welke granen hier te lande worden ingevoerd en verhandeld tegen een prijs voor dergelijke qualiteit ver beneden den wereldprijs en den prijs, waarvoor de Nederlandsche landbouwer deze producten kan verkoope», daar de kostprijs van verbouwing en landhuur hiervan meer zullen bedragen? Is bet den minister bekend, dat de Duitsche regeering dit den Duitschen landbouwer mogelijk maakt door dezen uitvoer met zes Mark per 100 kilo to steunen en zoodoende elke concurrentie onmogelijk maakt, zoodat genoemde dum pingspoiitiek den Nededandschen land bouw zal doen ondergaan, wat een terug slag zal geven op den Nederlandschen handel in het algemeen met rijn funeste gevolgen? Welke maatregelen denkt de minister te nemen tot bescherming van onzen eigen landbouw? Nederland en België. De Belgische en Nederlandsche minis ters van Buitenlandsche Zaken, de heeren Hymans en jhr. Beelaerts van Blokland, hadden te Genéve een onderhoud over de Belgisch-Nederlandsche aangele genheden. Het onderhoud kenmerkte zich door een zeer hartelijken toon. Tusschen beide ministers werd overeengekomen, dat zij later hun besprekingen zullen hervatten. De Kabinetsformatie. De „Maasbode" geeft van wat zij over dit onderwerp schreef (zie 2e blad, Uit de Pers) de volgende rectificatie: Wij schreven: „Naar ons met zeer groote mate van ze kerheid bekend is, had Jhr. Ruys de Bee- renhrouck, toen hij ontheffing vroeg van de opdracht, een parlementair kabinet te vormen, alleen overleg gepleegd over een eventueel Regeeringsprogram met de drie rechtschè Kamerfracties, maar had hij nog niemand (behalve mr de Geer) ge vraagd, om als Minister in dat kabinet op te treden". Naar ons gebleken is moeten de tus schen haakjes geplaatste woorden „behal ve mr de Geer", geschrapt worden. Het blijkt dus, dat alle leden van het ka binet eerst zijn aangezocht, nadat tot for meering van een extra-parlementair 'kabi net opdracht ontvangen was. Nedeflandschi Werkliedenverbond „Patrimonium". In de gisteren voortgezette vergade ring van „Patrimonium" werden tot be stuursleden herkozen de heeren J. Dou- wes Jr en M. H. Lutter en gekozen in de vacature Grondigs, de heer R- Hagoort te Utrecht. Verder werden referaten gehouden over „Patrimonium in de ste den" en „Patrimonium op het platteland" Omtrent het tweede pnnt, vooral voor Zeeland van 'belang, laten wij hier' een en ander volgen. De inleider, dé heer J. Hollander, te 's Gravenhage, begon met ook hier, te verwerpen de kunstmatige tegenstel ling tusschen stad en platteland, Fatri- monium's ideaal, zoowel voor de stad als voor het platteland, blijft hetzelfde: alle Christenen brengen tot belangstel ling voor de sociale vragen van dezen tijd en hun medewerking inroepen, om te zoeken naar een oplossing van die vragen bij het licht van Scjirift en his torie. Doch bij het hoe van den arbeid, bij het benaderen van het ideaal, treedt er nuanceering aan den dag. Daarbij is ook op het platteland Patrimonium's actie nog lang niet overal dezelfde. Er zijn plaatsen, waar het goed gaat, an dere, waar men nog slechts aan het begin staat. In de laatste viert de val- sche lijdelijkheid hare triomfen en juist daar ligt werk voor Patrimonium. Daar moet gesproken en getuigd worden, ook al verzetten de „machthebbers" zich er tegen, want heit woord des Konings, dat Patrimonium heeft te brengen, heeft haast. Door Spr. werd er verdér op gewezen, dat bij de propaganda gelet dient te worden op de sociale gesteldheid, op de ontwikkeling van het plaatselijk chris telijk leven, op het optreden van plaat selijke grootheden, evenals op de gees telijke mentaliteit der bevolking. Met name op het platteland moet tel kens weer de kerk op haaf roeping en taak worden gewezen, ook omdat pre diking en huisbezoek hier en daar op het platteland Wel eens den verkeerden kant dreigen op "te gaan. Patrimonium's werk heeft recht op den steun van alle kerkelijke ambtsdragers. Die moeten daarvan overtuigd worden. Van groote beteekenis voor het plat- teeland is ook de stelselmatige schrifte lijke propaganda. Lauwen en tragen, on verschilligen en over-geestelijken moeten geregeld worden bewerkt met eenvou dige lectuur. De medewerking der „intellectueelen" moet met verstand gezocht worden. Allerminst mag Patrimonium zelf de oorzaak zijn, dat zij zich onthouden, er kan ook hier verdiende armoede zijn. Patrimonium op het platteland wake er angstvallig voor om buiten de poli tiek te blijven, want dat is hier en daar een zeer gevaarlijk terrein. Ook aan het contact met de jongeren werden enkele woorden gewijd, hier zoeke men het al lereerst in wat voor de hand ligt en oriënteere zich niet dadelijk naar de steden. Voor geregeld contact met de jeugdorganisaties dient 'te worden ge zorgd. Op het platteland moet Patrimonium allereerst zijn een plaats voor christelijk- sociale ontwikkeling, een plaats voor Binnenland. De scheepsramp op de Schelde. De luchtpostdienst Holland-Indië. Gemeenteraad van Middelburg. Ernstig auto-ongeluk bij Roozendaal. Ds G. Doekes overleden. Bond van Nederl. Schilderspatroons. Vergaderingen van Patrimonium en "Chr. W erkgeversvereeniging. Buitenland. Het draadloos station van den Volken bond. Daders van d'e bom-aanslagen in Duitsch land gearresteerd- De Rijnland-ontruiming. Verkrijgbaar in stukken van f lOOO.-, f 500.-, f 100- en f 50.- bij studie, voor toetsing en uitwisseling der gedachten. Bij de hierop gevolgde discussie werd o.a. meer leiding gevraagd van het Rondsbestuur en meer propaganda-mata- riaal. Door de afgevaardigde van Zee land werd opgemerkt, dat de heer Hol lander wel wat overdreef- Men rilt niet meer als een lid van Patrimonium lid van den Kerfceraad wordt. In zijn antwoord deelde de heer Hol lander mede, dat November de propa- ganda-maand zal worden voor Patrimo nium. Een maand zal iemand vrijgemaakt worden voor elk gewest om daar te arbeiden. Natuurlijk zal de propaganda voorop gaan. Maar hèt schrijven van lectuur is niet gemakkelijk. Er is geklaagd over weinige belang stelling der Chr. onderwijzers. Er zijn er echter velen in onze kringen. Maar er kunnen er meer komen, zooals er veel meer intellectueelen in onzen kring kun nen komen. Men moet hen doen ver staan, dat de arbeid van Patrimonium niet minderwaardig is. Men heeft om daden van het Verbonds- bestuur gevraagd- Maar de Afdeelingen moeten het ook doen. De gewesten ook. Men heeft gesproken over de contri butie-regeling. Die moet niet te laag zijn. Er moet zeker in begrepen zijn de prijs van het orgaan. Tin bet is verkeerd, dat 3it niet algemeen gezien wordt. Het moest niet voorkomen, dat Afdeelingen in de contributie-betaling achterstallig zijn. t Spr. gelooft niet, dat hij' zich aan over drijving heeft schuldig gemaakt. Ook in Zeeland is een sterke anti-sociale stroo ming. De lage contributies moeten de wereld uit. Elke Jpjdrage voor Patrimo nium staat even hoog als de bijdrage voor "de kerk. Er is geklaagd over de kerk. Er ligt een brochure van Dr Dijk voor ambts dragers, predikanten en ouderlingen. Laat men die in de afdeelingen ter plaatse brengen. Als wij in ons werk getrouw zijn, dan is God ook getrouw. (Applaus.) Christelijke Werkgeversvereniging. Pensioen, Vacahtie, Kinder toeslag. Wij hebben gisteren van het referaat van den heer Diemer een overzicht gegei- ven1. Thans laten we hier volgen de hoofd inhoud van het referaat van Mr Dr A. van Rhijn, die hetzelfde onder werp, maar meer van de theoretische zijde behandelde. Het pensioenvxaagstuk brengt ons in het waagstuk van den ouden dag van den arbeider. Spreker wil in den arbeider zien den1 mensch als schepsel Gods, d.w.z. als schepsel van' een geheel eenige 'waarde. Waar de arbeider gedurende rijn geheele leven zijn arbeid aan het bedrijfsleven geeft en zijnerzijds tot de ontwikkeling] van dat bedrijfsleven bijdraagt, daar moet een' voorziening voor zijn ouden dag wor den getroffen. Vooral in' den tegenWoor- digen tijd, nu het gerationaliseerde bet- dxijfsleven een steeds intensiever arbeids-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1