pyn0i Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken Onderwijs. een groot deel der burgerij een stoffelijk blijk van belangstelling te mogen aanbie den en wel een enveloppe inhoudende ruim f565.(Daverend applaus.) Spr. wenscht de Vereen, toe dat zij nog lang onder de bekwame leiding van den heer Govaarts en van den voorzitter, den heer Janse, met zijn onverstoorbaar goed hu meur, mag blijven bestaan, en dat zij nog menig jubileum mag vieren. (Langdurige toejuichingen.) De voorzitter, de heer Janse, dankte allen die blijken^van hunne belangstelling hadden gegeven, inzonderheid de zuster- vereeniging „Euphonia", de burgers die een bijdrage voor de feestgift schonken, den Burgemeester voor zijne hartelijke woorden, de begunstigers die steeds steun verleenden, enz. Het is voor hem een reden tot blijdschap dat hij dezen dag mocht beleven en hij hoopt dat „Ho sanna" onder de leiding van den heer Govaarts, steeds in kracht zal toenemen. Nadat Spr. verder een overzicht had gegeven van de belangrijkste momenten uit het leven van de jubileerende vereeni ging, eindigde hij met er op te wijken dat het ideaal nog niet. is bereikt en met den wensch uit te spreken, dat „Hosanna" steeds meer mag beantwoor den aan het doel: de verheerlijking van den Naam des Heeren. (Applaus.) Vervolgens werd het woord gevoerd door Mr Stieger als voorzitter van „Euphonia", welke vereeniging met „Ho sanna" op zeer vriendschappelijken voet leeft en dan ook deelt in hare vreugde. Wij willen het, aldus Spr., wel bekennen dat „Hosanna" in de laatste jaren onder de krachtige leiding van den heer Go vaarts, een hoogte heeft bereikt, waar wij tegenop zien. Wij misgunnen haar dat niet, maar wenschen „Hosanna" toe dat zij op den ingeslagen weg nog langen tijd mag voortgaan en dat de verstandhouding tusschen beide vereenigingen dezelfde mag blijven. Als blijk van belangstelling bood Spr. tenslotte een prachtige bloe menmand aan. (Applaus.) De heer A. M. Duyvewaardt, 2e voorzitter verklaarde, dat tij), toen hij 25 jaar geleden als lid jwerd aangenomen om de kleine trom te roeren, niet had kunnen denken, dat hjj bij dit jubileum nog steeds het slagwerk zou bedienen. De kleine trom heeft daarbij nog steeds zijn voorliefde behouden. Hierbij doelt hij niet op het instrument, want het was eigenlijk een groote kleine trom. Spr. heeft daarom gemeend bij deze gelegenheid aan „"Hosanna" een echte kleine trom te moeten aanbieden ,en sprak daarbij de hoop uit, dat dit in strument aan de Vereen, en het publiek veel voldoening zal schenken. (Toejuichingen.) Nadat tenslotte de heer Janse nog enkele woorden van dank had gespro ken, werd de tuin weer opgezocht en het program verder afgewerkt. „Hosanna" kan met voldoening op de zen avond terugzien evenals het publiek, dat met belangstelling de prestaties van het jubileerende gezelschap volgde. Wolphaartsdijk. De handboogsociëteit „Doel naar Hooger" hield Zaterdag 7 Sep tember haar jaarlijksch najaarsconcours, waaraan door 12 verschillende vereenigin gen werd deelgenomen. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: Hoofdvogel: G. Verheike Jz., „Zorgvliet", Ellewoutsdijk; 1ste klep L. de Jager, „Doel naar Hooger"; 2de klep C. van Oeveren, „Doel naar Hooger"; 3de klep J. Boon man, „Doel naar Hooger", allen te Wol phaartsdijk; 1ste zijvogel J. Prins, „Ami- citia", 's-Heerenhoek; 2de zijvogel J. van 't Westeinde, „Victoria", Kwadendamme; lste hoofdkal G. van Oeveren voornoemd; 2de hoofdkal M. Vermue, „St. Sebasti- aan", 's-Heerenhoek; lste kleine kal G. Goense, „St. Sebastiaan", 's-Heerenhoek; 2de kleine kal P. Boonman, „Jacoba van Beieren", Goes. Krabbendijke. Er bestaan bij de N.V. „De Betuwe", conservenfabriek te Tiel, ernstige plannen om hier een jamfabriek te stichten, indien een geschikt bouwter rein verkregen kan worden. Oostburg. Alhier overleed op ruim 87- jarigen leeftijd de heer J. H. van Peenen, oud-lid van den gemeenteraad en wethou der. lerseke. Benoemd aan de school der Ger. Gemeente alhier met ingang van 1 Nov. 1929 dhr. C. B. v. d. Staay te Ridderkerk, en met ingang van 1 Jan. 1930, Mej. L. v. d. Velde te Den Haag. Vereen, voor G h r. Nat. Sch O'ol ond er wijs. Onder presidium van Ds M. v. Grieken van Rotterdam kwam de- vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs heden te Utrecht in 67e algem. vergadering bijeen. f i De morgenvergadering was gewijd aan huishoudelijke zaken. De aftredende leden der hoofdcommissie, de heeren Ds C. Heemskerk, Ned. Herv. pred. te Dordrecht, Tyo H. v. Eeghen te Aerdenhout en Mr D. W. O. A. Schut te Amsterdam, werden allen herkozen. In demiddagvergadering refereerde de heer A. Janse, hoofd der Chr. School te Biggekerke, over: „De humanis tische wetsidee in het Lager Onderwijs". Spreker herinnerde er aan, dat Prof. Dooyeweerd den term „Wetsidee" heeft ingevoerd, 'tls de idee, die men heeft van de wet van de allenbeheerschende „wet" der dingen. Hij gaf een paar voor beelden van de verschillende idee's die men kan vormen omtrent het bedrijf van mrnmmmmmmm Een ontzettende brand heeft Maandagmorgen in de Rot- terdamsche haven gewoed in het Engelsche tankschip „Vi- meira", bestemd voor Glas gow. Tien slachtoffers, die deels verbrandden, deels bij hun pogingen om te ontko men verdronken, zijn te be treuren. Het blusschingswerk. vallen en bezeeren zich dikwijls en het wiegekind heeft vaak last van roode of gesmette huid. Dit --j^j^verzacht en geneest men met Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten» Philips te Eindhoven. Men kan het ge heel eerst in het juiste licht zien met de „wetsidee Philips", Hie Philips sou- verein laat en elk ding op zijn plaats ziet als in dienst van „Philips". Maar de „wetsidee werkverschaffing" kan vele d; van "dit bedrijf niet verklaren. Le^e wetsidee is een vinding van het „denken". Naar aanleiding van deze voorbeelden wees spr. op de Calvinistische wetsidee, die de mededelingen der 'Heilige Schrift gelooft, dat God souverein is over elk ding tegenover de humanistische wets idee, die een redelijke verklaringsgrond der wereld zoekt en beurtelings alles wil herleiden tot „stof" of „geest" of „evo lutie" enz. Hij wees op den tendenz, die deze wetsidee, die alles wil verklaren, heeft, om alle dingen te herleiden onder één noemen. Zoo ziet de wetsidee „werk verschaffing" in elk ding der fabriek te Eindhoven alleen maar middel tot werk verschaffing. Dit wetenschapsideaal om alles Jpt één idee te herleiden, veroor zaakte een ernstige abstractie-krankheid, die b.v. het wezen van een kar niet ziet in het kar-zijn maar in het werktuig zijn. Kar is nog iets meer dan werktuig. Tegenover dit wetenschapsideaal kent hot humanisme ook het persoonlijkheids- ideaal de persoon is 'de souvereine be denker der wereddwet, hij is de schepper van de wetsidee. Hij is dus vrij. Anders denkenden verdraagt hij gaarne, als ze maar zelve de wetsidee van den kosmos bedenken, maar zij, die zich schik ken naar de wetsidee die de Bijbel ons leert, die de Souvereiniteit van God erken nen en niet de souvereiniteit van de Rede eerbiedigen, die werden steeds door 't humanisme vervolgd met groote felheid, omdat zij de hum. wetsidee verwierpen. 'tNiet „denkend" deel! Ook de zelfgevormde godsdienstige „ge voelens" opgekomen uit het „innerlijk- ste" van den souvereinen mensch wor den geëerbiedigd. En elke zelfbedachte god ontvangt erkenning, maar de meest verdraagzamen voor „andersdenkenden" en de meest humane mannen, die gods dienstige „gevoelens" eerbiedigen, vielen tezamen aan op Da Gosta, toen hij1 zijn „Bezwaren" schreef en op de voorstanders van de School met den Bijbel toen zij Goids souvereiniteit over de school er kenden. Hier stonden de zelfbedachte wetsidee en de wetsidee die Gods sou vereiniteit erkent vierkant tegenover el kander. In de humanistische school wordt de zelfbedachte wetsidee van Staat en al- gëmeene ontwikkeling en van den-mensch- die-gevormd-moet-worden, geëerd en deze bedenksels stellen er de „wet". In de school met den Bijbel moet ge durig Gods gebod en ordinantie en be schikking over elk ding als de „wet" erkend .worden, terwijl juist hier elk ding kan erkend, worden voor wat het is en niet behoeft getransponeerd te worden tot „Staatsorgaan" .of „ontwikkelingsmid del". De humanistische grondgedachte (de wetsidee) drukte een eigen stijl op de hum. school. Onze scholen met den Bijbel leven uit een totaal andere grondgedachte, (Chr. wetsidee) en moeten dientengevolge ook een geheel eigen stijl vertoonen. Kennis van beiderlei wetsidee kan ons helpen beiderlei stijl te herkennen, op dat we de inbouwsels van hum. stijl uit onze scholen mogen uitzuiveren. En kele voorbeelden uit de practijk van humanistische invloed in ons onderwijs, werden genoemd. Op het referaat van dén heer Janse volgde een geanimeerde discussie. Na afhandeling van het referaat brach ten de inspecteurs hun gebruikelijk rap port uit. i 1 I 1 De scheepsbrand te Rotterdam. Door den commissaris van politie Al- berda en een ingenieur van de bouwpolitie is gisterenavond laat een onderzoek inge steld aan boord van het stoomschip Vi- meira te Rotterdam. Ze zijn tot een con clusie gekomen, welke zij hebben geba seerd op de wetenschap dat de Vimeira leeg naar Rotterdam kwam, terwijl twee tanks van het voorschip met waterballast waren gevuld. Tengevolge van het feit, dat de tanks hoordevol waren en de luiken openstonden, is de benzine van het schip, die gewoonlijk op den waterballast drijft, tijdens het verhalen van het schip over den rand geloopen en langs het dek en het scheepswant in het water van de rivier te recht gekomen. Daar heeft de benzine vlam gevat, wel licht door de gloeiende sintels van een voorbijgaande sleepboot. Langs het scheepswant is het vuur omhoog geklom men op het dek, waar het nieuw voedsel vond, terwijl de wind de vlammen naar het dekhuis dreef. Naar het oordeel van de politie is hier van schuld noch nalatigheid sprake, of schoon men achteraf zou kunnen zeggen, dat het verstandiger en voorzichtiger zou zijn geweest, wanneer men de tank met waterballast gesloten had gehouden. De kindermoord te Steen bergen. De Belgische, van haar echtge noot te Steenbergen gescheiden en met een ander samenlevende vrouw H., die ver dacht werd van moord op een kindje van enkele weken, heeft thans haar misdaad bekend. Aanvankelijk weigerde zij daar omtrent iedere mededeeling en ontkende zij iets van misdaad te weten. Een landstreek in brand. De landstreek de „Briere" uit de uitge strekte venen bij de Vendée in Frankrijk bestaande, staat sinds eenige dagen over een leng'te van 9 kilometer in brand. Er is gelukkig weinig wind, maar toch kunnen de blusch-brigades het vuur niet meester worden. Ze kunnen slechts de gehuchten en dorpen beschermen. Alastrim. De gemeentelijke ge neeskundige dienst te Rotterdam meldt: In het tijdvak van 3 'tot en met 9 Sep tember werden door dezen Dienst 25 nieu we gevallen van alastrim in de stad vast gesteld. Volgens mededeeling van den Genees heer-Directeur van het Ziekenhuis aan den Coolsingel hebben in deze periode - lid van het personeel en 1 patiënt in dit ziekenhuis alastrim gekregen, terwijl aan den Bergweg 1 geval onder het personeel voorkwam. In bovengenoemde periode zijn 5 pa tiënten aan alastrim overleden, zoodat het aantal sterfgevallen thans 10, n.l. een man, een vrouw en 8 kinderen bedraagt, waar van 3 kinderen bovendien een andere ern stige ziekte hadden. Het meerendeel der nieuwe gevallen deed zich weder voor in verschillende stadsgedeelten buiten Spangen en wel voornamelijk in het noordelijk stadsge deelte. Als liefde verkeert in haatOngeveer acht jaar geleden maakte een bewoner van de Transvaal- straat te Amsterdam kennis met een juf frouw uit de Eerste Jan Steenstraat. De vriendschap werd zeer innig en meerma len had de juffrouw geld noodig. Haar vriend was wel zoo goed dit te geven, te meer daar de juffrouw vertelde, dat zij dit geld noodig had voor een kind en dat, als een hangend onderzoek naar het vader schap zou zijn geëindigd, zij dit geld zou terugbetalen, zoodra zij het van den vader van het kind zou ontvangen. Jarenlang duurde deze innige vriend schap en de bewoner uit de Transvaal- straat betaalde de juffrouw in totaal on geveer f 15.000. Dezer dagen kwam aan de vriendschap echter een einde en de juf frouw was natuurlijk niet in staat het geld terug te betalen. De man, die zich opge licht voelt, heeft daarom een aanklacht bij de politie tegen zijn vroegere vriendin in gediend en de politie onderzoekt thans in hoeverre hier van oplichting sprake is. Smokkelarij. Bij Kevelaer heb ben Duitsche kommiezen een vrachtauto aangehouden, die van de Hollandsche grens kwam. De kommiezen kregen arg waan, doordat de beide inzittenden plotse ling uit den auto sprongen en in de bos- schen verdwenen. In den auto zijn 45 ba len koffie en een baal cacao gevonden. Al les is in beslag genomen en naar Cleef overgebracht. Predikant te water geraakt De ochtenddienst in de St. Janskerk te Gouda ondervond Zondag een half uur vertraging, doordat het rijtuig, waarmede Ds 'Wesseldijk van Sluipwijk zich naar Gouda .begaf, ter vervulling van èen va- caturedienst, aan den Zwarteweg te wa ter geraakte, zulks ten gevolge van Jiet schrikken van het paard. Door het stuk slaan van een ruit wisten Ds W. en zijn hem vergezellende dochter weder op het droge te komen. Na zich thuis van droge kleeren te hebben voorzien, begaf Ds Wesseldijk zich onmiddellijk per auto naar Gouda, zoodat de dienst ongeveer half elf kon aanvangen. Typhus op het hospitaal kerkschip „De Hoop". Het hos pitaal-kerkschip De Hoop is gistermor gen voor den vastgestelden tijd te IJmui- den binnengekomen, omdat zich een ge val van typhus aan boord heeft voorge daan en wel bij' een opvarende van een der haringschepen, wonende te Katwijk, De gemeentelijke geneeskundige te Vel- sen, heeft zich aan boord begeven en de noodige maatregelen genomen. De tvphuspatiënt is naar het gasthuis te Haarlem vervoerd, terwijl het schip zal worden ontsmet. Het heeft ligplaats ge nomen in de Haringhaven. Keuiring van dekhengsten. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat de 'ge wone keuringen van tot dekking bestem de hengsten in het najaar 1929, welke alleen door de stamboekcommissies zul len geschieden, zullen worden gehouden voor Zeeland (alleen voor het type trek paard) op 23 Oct. te Kattendijke, 24 Oct. te Zierikzee en Middelburg, 29 Oct. te Hulst, 30 Oct. te Axel, 31 Oct. te Oost burg; da.t de gewone keuringen van tot dek king bestemde hengsten ih het najaar 1929, welke zullen geschieden door de Rijkscommissie voorde keuring van trek paarden en door de betrokken stamboek- commissie f uilen worden gehouden op: (Zeeland (alleen voor type trekpaard) 29 Oct. te Hulst, 30 Oct. te Axel, 31 Oct. te Oostburg. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 10 Sept. 1929. De volgende personen waren gedag vaard F. M. Th. F., 18 j., metselaar te Hulst, wegens mishandeling. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d. h. A. M., 19 j., werkman te Vrouwepolder, wegens mishandeling van Pieter Duvekot. Eisch en uitspraak f 25 of 25 d. h. L. v. d. V., 24 j., varensgezel te Ter- neuzen wegens desertie van het schip „Helena", waarvan de reederij is geves tigd te Terneuzen. Eisch 1 maand gev.- straf. Uitspraak f50 of 50 d. h. Mr Tichelman, verdachte's raadsman, pleit clementie." C. W., 25 j., matroos te Terneuzen', wegens eenzelfde overtreding. Eisch en uitspraak 1 maand gev.straf. A. Z., 20 j., venter te Axel, wegens verzet tegen ae politie. Eisch en uitspraak f5 of 5 d. h. J. v. d. L., 75 j., werkman, zwer vende^ wegens landlooperij te Middel burg op 16, 17 en 18 Aug. 1929. Eisch en uitspraak 3 d. h. -f- 15 mnd. R.W.I. P. S., 61 j., veldarbeider te Axel, we gens hét niet voldoen aan de vordering van de politie. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d. h. T. M. S., 38 j„ zonder beroep te West- dorpe wegens beleediging. Eisch en uit spraak f 10 of 10 d. h. S. de X, 24 j., bankwerker te Am sterdam en W. M. de J., 28 j., zonder beroep te Middelburg, wegens mishande ling te samen en in vereeniging van D. van Leuverden te Vlissingen op 6 Aug. j.l. Eisch en uitspraak ieder f 10 of lOd.h. G. v. d. Z., 31 j., artist in een circus, zonder vaste woonplaats, wegens mis handeling van. Lodewijk Weemaos te Kloosterzan.de. Eisch f 15 of 15 d. h. Uit spraak f 10 of 10 d. h. A. C. R., 43 j., artist in een circus, zonder vaste woonplaats, wegens mis handeling van D. van Koonolie te Ilulst. Eisch en uitspraak vrijspraak. M. P., huisvr. v. P. Z., zonder beroep te Goes, wegens mishandeling van Mar- garetha Luijks te Goes. Eisch en uitspraak f10 of 10 d. h. F. R„ 69 j., arbeider te Axel, wegens verduistering van 15 maal f0.60, die hij op verschillende tijdstippen ontvangen had van E. Dekker om daar rontezegels voor te plaatsen. Eisch en uitspraak f25 of 25 d. h. Verduisteringen bij het Landstormverband te Lei den. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren terecht gestaan de gedetineerde le luitenant van het 4e regiment infan terie te Leiden, werkzaam bij het Land stormverband aldaar, C. H., die door den krijgsraad te 's-H-crtogenbosch wegens ver duistering is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en ontslag uit den mili tairen dienst. Beklaagde erkende de hern ten laste ge legde feiten. Beklaagde drong voorts aan op een voorwaardelijke veroordeeling. De procureur-generaal achtte de ge pleegde feiten voor een officier zeer ern stig en achtte voor een wijziging der opgelegde straf geen aanleiding. Hij vroeg dan ook bevestiging van het vonnis van den krijgsraad. De raadsman van beklaagde, mr Bour- lier, meende, dat van opzet geen sprake was. Bovendien is het bedrag terugbe taald. Voorts was beklaagde ten laste gelegd, dat hij heeft geweten, dat anderen staats gelden verduisterden en dat hij dit heeft toegelaten. Hiertegen komt pleiter op. Be klaagde was slechts op de hoogte van één feit van verduistering door zekeren v. d. H., maar deze verduistering was reeds geschied vóór dat beklaagde in Leiden kwam. Ook heeft beklaagde geen verduistering toegelaten, want hij had over de gelden van het Landstormverband niets te zeggen. Pleiter hoopte, dat het Hof rekeninc zou houden me<t de toekomst van be klaagde door hem voorwaardelijk te straf fen en hem in de gelegenheid te stellen zelf zijn ontslag uit den militairen dienst te nemen. De uitspraak volgt later. Daarna stond terecht de gedetineerd?, sergeant-majoor-administrateur E. bij hel Landstormverband te Leiden. De krijgsraad te 's Hertogenbosch had hom wegens verduistering veroor leeld to: 8 maanden gevangenisstraf en ontslag uil den militairen dienst. Beklaagde had bedragen, welke hij voor anderen op kwitanties inde bij den ad ministrateur van het 4e regiment, niet of eerst veel later doen toekomen aan de reehthebb enden. Bij zijn verhoor ontkende beklaagde de ten laste gelegde feiten. De advocaat-fiscaal, mr Rover, vorder de ook in deze zaak bevestiging van het vonnis van den krijgsraad. De raadsman van beklaagde mr Trap man, merkte qp, dat uit de verschil lende feiten en verklaringen voor hom vaststaat, dat beklaagde verschillende gel den aan luitenant H. heeft afgedrageji. die door dezen zijn achtergehouden. Dat beklaagde van den luitenant geen ont- vangstbewijsje vroeg, acht pleiter volko men begrijpelijk, aangezien beklaagde den luitenant ten volle vertrouwde. Dit blijkt ook wel uit den zeer vriendschappelijken omgang tusschen beiden. Beklaagde heeft aan verduistering geen schuld en daar om vraagt pleiter dan ook vrijspraak. De uitspraak volgt later. Ten slotte stond in dit verband terecht de sergeant-majoor-administrateur van der H. Deze was door den krijgsraad veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf en verlaging tot den. rang van soldaat. De advocaat-fiscaal kon zich met de opgelegde straf volkomen vereenigen en requireerde tot bevestiging van het von nis. Beklaagdes raadsman, mr Tonnaer, pleitte vrijspraak, in ieder geval ongedaan making van de degradatie. De uitspraak volgt later. De frauduleuze grondaan koop te Monster. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren bevestigd de beschikking van de Haagsche rechtbank, waarbij de gevangenhouding is bevolen van F. v. d. K., tuinier enj D. J. 0., smid, bedden te Monster, die waren ge arresteerd als verdacht van oplichting in verband met grondaankoop aldaar. Het Hof beeft echter de uitvoering van de beschikking der rechtbank geschorst, waardoor de verdachten: op vrije voeten worden gesteld, evenwel onder betaling van cauties resp. van f 7000 en van f 10.000.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6