DE ZEEUW D-SIX tweede blad. oor DEN que ijs. 99 erust en in etter V aan s. UJRG: en Inboedel, een, nederl. werkl. verbond „patrimonium". Gemeenteraad van Goes. Binnenland Uit de Provincie. VAN WOENSDAG 11 SEPT. 1929 Wo. 290. ,Droste"- gevuld e room- P zijn voornemens s te 10 uur, een Buffetten, w.b. Is, Stoelen in ver- ix, w.b. 1 met zeer en, Brusselsche eldzame Kristal- Lux. Stofzuiger, Beddegoed, prima agentje enz. uur, Kabinet, 3 Eiken Stoelen, Tafeltjes, childerljen, eenig aandag a.s. tot 4 uur. OT HONDIUS, Gisteren werd te Groningen de Bonds vergadering van „Patrimonium" geopend door den voorzitter, den heer Smeenk, met een rede, getiteld: „Politieke en so ciale organen". In den breede toonde Spr. aan, hoe ui de Middeleeuwen de stedelijke Overheid de maatschappelijke organisaties contro leerde, hoe tegen een misbruik maken van feitelijke monopolies, tegen eenzijdi ge behartiging van groepsbelangen, tegen aanranding van verirruikersrechten werd gewaakt. Zal tot die taak ook in den modernen tijd de Overheid zich niet geroepen zien? Men behoeft nog geen profeet te zijn, om het te voorspellen. Men spreekt in onzen tijd en in onzen kring veel over een zich „terugtrekken" van de Overheid, in verband met de ont wikkeling van de maatschappelijke orga nisaties. En stellig opent die ontwikke ling in sommige opzichten daartoe de mogelijkheid. De controle op de naleving der Arbeidswetten zal straks wellicht me de aan bedrijfsorganen toevertrouwd kun nen worden. Zelfs is het waarschijnlijk, dat binnen niet al te langen tijd de Over- beid kan volstaan met allerlei bedrijfs regelingen te sactioneeren, die in de plaats kunnen treden van sommige soci ale wetten. De bedrijfsrechtspraak biedt zekere voordeelen. De Verzekeringsinstel lingen kunnen mede beheerd worden door het georganiseerde bedrijfsleven. Zoo kan er nog meer groeien. En wij juichen het toe, dat de Overheid de ont wikkeling in deze richting bevordert. In een georganiseerde maatschappij zal de Overheidstaak practisch veelszins een an dere zijn, dan zij tot dusver_ was, bij "t ontbreken van krachtige bedrijfsorganen Maar er blijft een Overheidstaak óók ten aanzien, van het georganiseerde bedrijfsleven. Gewaakt zal niet alleen moeten worden tegen misbruiken van monopolies, van trusts en kartels, wan ondernemersbonden, maar ook tegen mo gelijke misbruiken en eenzijdige behar tiging van groepsbelangen, waar het be treft de in bedrijfsorganisatie samenwer kende werkgevers- en arbeidersorganisa ties. Ongetwijfeld zijn er tegen misbrui ken in het moderne leven, dat staat in het internationale toeken, meer correc tieven dan in de middeleeuwsche stad. Maar gevaren dreigen ook nu, omdat im mers ook in de zich van 't liberale in dividualisme afkeerende maatschappij de zonde blijft werken. Gemakkelijk zal de Overheid die 'taak niet kunnen vervullen. Oók niet, omdat zij in de bestuurs- en vertegenwoordigende colleges representan ten van allerlei machtige groepen ont moet. In hooge mate gewenscht is het, 'dat hier zuivere lijnen worden getrokken, bij het licht van Gods Openbaring, bij Schrift en Historie. Het organisatieleven zal dan alleen een zegen zijn voor heel de maatschappij, wan neer niet het zoeken van eigen belangen ten koste van alles, maar het bevorderen van recht en gerechtigheid op den voor grond staat. Ook moet men de Over heid waarlijk Overheid willen laten, haar niet willen verlagen tot dienaresse van paalde groepen. Gewaakt moet vooral tegen een beginsellooze belangenpolitiek tegen het optreden van belangenvertegen woordigers in algemeen© politieke colle ges. De staatkundige ontwikkeling van de laatste eeuw bracht ons hier een winst die behouden moet blijven, ook al mag met vohe recht gevraagd worden, dat in de publieke 'lichamen het rijk geschakeer de volksleven ook in de personen der gekozenen tot uitdrukking" komt. Maar wie daar binnentreedt, gevoele zich voor alle dingen man van beginselen, geroe pen tot behartiging van het algemeen wel zijn. Het is de eere der Chr. Arbeiders beweging, dat zij dit nooit uit het oog heeft verloren. Of de organisatorische ontwikkeling dan niet zal leiden tot nieuwe organen ook m het staatkundige leven? Het is zeer waarschijnlijk. Wij zien dit trouwens reeds groeien. Ook is het waarschijnlijk, dat de geheel individualistische kiesrecht regeling op den duur niet ongewijzigd zal blijven. Zelfs Mr Troelstra zeide in 1917: „De Fransche revolutie heeft ons de de mocratie gebracht in den vorm van de heht plus één. De tegenstand, die hier altijd is geboden, vooral door de Anti revolutionaire partij, tegen de desorgani satie der maatschappij, onder de werking der Fransche Revolutie, tegen het ato mistische van onze maatschappij, had een zeer rechtvaardige kem". Maar bij het goede en gewettigde pogen, om tot een betere vertegenwoordiging, óók van den Arbeid, te komen, moet ernstig gewaakt olei\ ?t gevaar, dat de deelan het g eel, de leden het lichaam schade toe brengen. Meer dan ooit is er in dezen tijd van ergang, van het. zoeken naar nieuwe 01jmein> behoefte aan een Christelijk-so- ,e °.rganisatie, die meer speciaal haar vm'u in de bestudeering en propa- vrx.'^T1^ van de Christelijke beginselen moniirm maatschappelijk leven. Patri- vuil™ 111 Gods kracht die taak ver- teHiu' J!TrH de steun van de Chris- kan TO^ sc, ap ©v-enmin ontbeerd worden ais de sympathieke belang stelling van allen, die in het politieke en sociale leven leiding willen geven in Christelijken geest. In deze jaarvergadering, zoo vervolgde spr., zullen wij ons vooral bezig houden met de vraag: hoe kunnen wij onze taak vervullen, zoowel in de steden met haar sterk toenemende bevolking, als op het platteland, waar ook nieuwe toestanden geboren worden, ten deele onder den invloed van de voortschrijdende industri- eele ontwikkeling. Voor deze jaarverga dering was dit onderwerp als aangewezen. De verkiezingen van dezen zomer geven ook voor onzen arbeid wel eenige aan wijzing. In Dordrecht formuleerden wij enkele sociaal-politieke wenschen. De bij die ge legenheid uitgesproken verwachting, fiat de Ziektewet nog vóór de verkiezingen tot stand zou komen, is het worde met dank ook aan den oud-minister Slo- temaker de Bruine geconstateerd niet beschaamd. Thans wachten wij op de Troonrede, waarin ongetwijfeld het nieuw opgetreden kabinet ons tafelt de hooifldpuinten van zijn program bekend zal maken. Ik spreek zeker in uw aller geest, wanneer ik uiting geef aan den wensch, dat op dit .program o.m. een herziening van de Invaliditeitswet niet zal ontbreken. Maan ook verwacht ge met mij, dat in de ko mende periode in de richting van „be drijfsorganisatie" stappen gezet zullen worden. Bij de daarna gevolgde behandeling van het Jaarverslag vroeg Noord Hol land hoe het gaan zal met de zieken kassen der afdeelingen. Spr. beschouwde het als een verzuim, dat Patrimonium niet geprotesteerd "heeft tegen het open houden van ruim 600 hulppostkantoren op bondag. Arnhem klaagde, dat met name In de groote steden, niet voldoende propa gandistisch werk wordt verricht. Men zoeke daarvoor samenwerking met Evan- gelisatievereenigingen. Amsterdam betreurde het, dat in het jaarverslag niet is opgenomen een overzicht van het jeugdwerk. Driebergen vond den toon van het jaarverslag wat mat. Hij vroeg, of het verbond zal voortgaan in de lijn, welke de voorzitter vorig jaar te Dordrecht heeft uitgestippeld. De afgevaardige van Dordrecht vond het gewenscht, dat opgericht wordt een Bondsfonds, waarvan de leden die niet zijn aangesloten 'bij een -Ziekenkas kunnen profiteeren. De afgevaardigde van "Utrecht, de heer Kruithof, zou zich in zijn critiek beperken, omdat de secretaris vanwege een wethouderscrisis te Amsterdam, niet aanwezig kon zijn. Spreker beschouwde het verslag als een verzameling van kleine schetsjes, die wel vormen één groot geheel. Spr. vroeg verder wat de secretaris bedoelt met de uitdrukking: productieve arbeid verdient de voorkeur boven ongelimiteerde uitkeering uit de publieke kas. Met betrekking tot de vor ming van een jubileumfonds zei spr., dat het algemeen bestuur het besluit der algemeene vergadering behoort uit te voeren. De tweede secretaris, de heer B o s- se broek, beantwoordde de vragen en opmerkingen. Hij verklaarde gehandicapt te zijn, omdat hij het verslag niet gej maakt heeft. Inzake de Ziektewet heeft het alge meen bestuur getracht een regeling te krijgen in de lijn van het verbond. Maar in deze kwestie is men afhankelijk van de meeningen van de afdeelingen en nu is gebleken, dat de groote meerderheid van de afdeelingen niet voelt voor cen tralisatie. Inzake de openstelling van de hulp postkantoren op Zondag is in de Twee de Kamer geïnterpelleerd door den heer Van den Heuvel. Het is niet noodigf dat Patrimonium elk half jaar aan de Tweede Kamer adresseert. Aan de afdeie- ling Amsterdam antwoordde spr. dat het zoeken van nieuwe wegen en middelen met betrekking tot het sociale werk heel moeilijk is. Maar het bondsbestuur "is bezig nieuwe wegen te zoeken en het tracht samenwerking te krijgen mei de evangelisatie-vereenigingeu. Spr. bestreed de klacht van Driebergen, dat het ver slag mat gestemd is. In dat verband stel de hij de groote beteekenis van het bondsorgaan in het licht. Gistermiddag vergaderde de gemeente raad van Goes onder voorzitterschap van den burgemeester. Ingekomen stukken: Bericht van den heer J. 0. M. Mazure,' dat hij zijln benoeming tot onderwijzer aan de O. L. school A. aanneemt. Goedkeuring van het Raadsbesluit dd.' 6 Juni 1929, noi. 15 tot wijziging van de begrooiting van den Keuringsdienst van Waren voor 1928. Voor kennisgeving aangenomtai. Alsnu volgt opnieuw stemming over het voorstel der Gascommissie inzake vastrechttarief voor gasverbruik. Voor stemden dhrn Vermaire, Crucq, Eckhdidt, Goedbloed, Potter en v. Melle. Tegen dhrn Simons, Hollestelle, v. Poel geest, Koning, v. Vloten, Buys en v. d. Does. Het is dus verworpen miet 67 stem men. Dhr v. Melle zegt, dat nu dit voor stel is verworpen, het voor de gascom missie wel van belang zou zijn te weten, wat of de Raad nu wil. Wil de Raad een gewijzigd voorstel, of wil hij met het vastrecht wachten tot ar meer stabiliteit is bereikt tusschen gas en electriciteit. Dhr v. Vloten antwoordt, dat het voornaamste bezwaar der financieale com missie was het ongunstig tijdstip van in voering en de 'klasse-indeeling. Het zwaar ste woog het onjuiste tijdstip. Daarom is Spr. voor uitstel. Dhr Crucq is sterk tegen de scheiding van tarieven voor verlichting en ver warming. In andere plaatsen is het daar mee op een fiasco uitgeloopen. Spr. wil wel een onderzoek naar het vastrecht tarief volgens het fcamerstelsel. Dhr Eckhardt zou de gascommissie in overweging willen geven b.v. van Octo ber tot Maart een speciaal tarief voor ver warming met gas in te voeren. Dhr v. Vloten meent, dat de Raad niet principieel staat tegenover het vast rechttarief. Sprekers ideev (twee tarieven, n.l. voor verlichting en verwarming) kan toch onderzocht worden, evenals dat van dhr Crucq. Dhr v. Melle wil geen uitspraak over de vraag welk soort tarief, maar wel wil hij' weten of de gascommissie nu reeds een ander voorstel moet ontwerpen of de zaak voorloopig moet laten rusten. Dhr v. Poelgeest meent, dat deze vraag de zaak op haar kop zet. Meent de gascommissie een oplossing gevonden te hebben, dan kan zij' daarmede ten allen tijde bij den Raad komen. Nadat de voorzitter nog eenige opmer kingen heeft gemaakt, wordt de discussie hierover beëindigd en aan de gascommis sie overgelaten al dan niet met nieuwe voorstellen te komen. In behandeling komt nu het voorstel van B. en W. om bij' Ged. Staten in beroep te gaan van het besluit van „de Breede Watering bewesten Iersek'e" tot invoering van een belasting voor de ge bouwde eigendommen. Dhr v. Bommel v. Vloten herinnert aan het opschrift op de reclameplaat ter gelegenheid van de landbouwtentoonstel- ling: Van stad naax land Houdt Goes in stand. Een goede verstandhouding tusschen stad en land is van belang voor de welvaart van Goes. Dit voorstel van B. en W. zal niet bevorderlijk zijin aan de goede verstand houding tusschen stad en land. Spr. acht het onjuist te meenen, dat alleen voor de zeewering ©en beroep1 op de eigenaren van het gebouwd zou mogen worden ge daan. Spr. denkt ook aan de wegen1, die door de Breede Watering goed worden onder houden. Daardo-or heeft het verkeer zich kunnen ontwikkelen. En dat'is ook voor Goies van groot belang. Ook bij de afwatering i» Goes betrok ken. Spr. denkt aan de rioleering. Maar ook' de landbouw heeft daarbij groot be lang. En gaat het den landbouw1 goed, dan gaat het Goes goed. Spr. acht het niet onbillijk, als de burgerij van Goes ©en klein bedrag in de uitgaven van den polder bijdraagt. Die bijdrage is zeer klein in verhouding tot hetgeen de eigenaren van gronden moeten betalen. Spr. vraagt zich af, of het wel juist is, dat de Goesch© Raad zich in deze kwestie mengt. Dit is een kwestie tus schen de Breede Watering en Ged. Staten. De voorzitter zet de wegenkwestie nog eens uiteen. De wegen zijn indertijd door den polder verhard in 't belang der grondgebruikers. Spr. verwijst nog eens naar het jaarver slag van den polder, waarin zeer gunstig wordt geoordeeld over den financieelen toestand van het waterschap. öolfc herinnert s:pr. er aan, dat de ge meente Goes reeds een flinke subsidie geeft aan de locaalspoor. Moet daarvoor nu nog eens weer betaald worden? Die locaalsipoor is toch in de eerste plaats voor den landbouw van bolang. Ook "is liet onbillijk, dat een deel van de gemeente Goes niet aan die nieuwe be lasting zal moeten meebetalen. Spr. releveert pok nog eens dat Va van de grond in den polder toebehoort aan eigenaren, buiten de provincie wo nende, en aan ipjke instellingen van wel dadigheid. Weth. v. Melle noemt het betoog van den heer v. Vloten een boeman. Ook in het bestuur van den polder was een minderheid tegen het voorstel. Het zal met de ontstemming tegen Goes zoo'n vaart niet loopen. Dhr Crucq juicht het voorstel van B, en W. toe. Het heeft Spr. zelfs verwon derd, dat er geen algemeen krachtig pro test uit de burgerij tegen deze belasting is opgegaan. Dhr v. Vloten herhaalt, dat door het vrachtauto- en autobusverkeer Goes meer een centrum van den handel is ge worden. De voorzitter: dat is ook in het belang van het platteland. Dhr v. Vloten: maar óók van Goes. Dhr v. Poelgeest vindt het billijk, dat o.ok de eigenaren van gebouwd in de polderiasten meebetalen. Maar van de posten, waarvoor het Polderbestuur de eigenaren van gebouwd wil laten mee betalen, is de spoorsuhsidie verreweg de grootste. En indertijd is juist een billijke verdeeling van subsidie voor dien spoor weg gemaakt tusschen gemeenten en pol ders. Nu is het onredelijk, dat deGoesche burgerij nog eens weer gaat bijdragen aan de locaalspoor. Bij de bijdrage aan den Willem Anna- polder hebben eigenaren van het gebouwd ook geen belang, Spr. meent, dat de Raad van Goes niet moet protesteeren tegen deze belasting heffing in principe, maar wel tegen het voorstel zooals het daar ligt. Daarom kan Spr. niet acooord gaan met de motivee- ring van B. en W. voorzitten de Baad beeft te waken voor de belangen van de ingezete nen, Dat is zijn plicht. Daarom mag hij nu in beroep gaan. Dhr Eckhardt heeft in de vorige vergadering deze zaak ter sprake ge bracht. En dat niet op losse gronden maar na kennisname van de verslagen in de kranten en na besprekingen met tal van ingelanden en gezworenen. In andere provincies heeft men telkens con flicten tusschen gemeente- en polderbe sturen. Spr. hoopt, dat het hier niet zoover komt. We zijn er echter Raads leden voor, om te waken voor de be langen der burgerij. Dhr v. Vloten herhaalt, dat het voor stel van het Polderbestuur billijk was. Dhr Eckhardt bestrijdt dit en wijst ook op de vele grondeigenaren buiten de provincie en op de vele minder gesi tueerden, die nu moeten betalen ter ont lasting van de eersten. Dhr Koning vindt het ook principieel billijk, dat het gebouwd in de polder- lasten bijdraagt, maar vindt ook het ge nomen besluit onjuist en onbillijk. Spr. zou willen te kennen geven, dat de Raad niet in principe tegen de belasting is. Weth. Goedbloed: daarover moet de Raad zich niet uitspreken. Dat is trouwens al in het Polderreglement be slist. Maar we moeten protesteeren tegen deze voorgenomen heffing. Dhr Koning zou toch te kennen wil len geven, dat de Raad niet tegen een billijke heffing is. De voorzitter: daar 'hebben we niets mee je maken. We hebben alleen het besluit van den polder te beoordeelen. Dhr Goedbloed betoogt met nadruk, dat we alleen het genomen besluit heb ben te beoordeelen. Laten we bij Ged. Staten toch geen academische beschou wingen gaan houden. De formuleering van het bezwaarschrift kan gerust aan B. en W. worden overgelaten. Het voorstel van B. en W., om in beroep te gaan, wordt hierna aangenomen met 2 stemmen tegen (dhrn v. Bommel v. Vloten en v. Poelgeest). Het kohier straatbelasting wordt vervolgens vastgesteld in totaal op f 952.50. Rondvraag. De voorzitter leest nu voor een schrijven "van den heer L. Springer, waarin deze adviseert alle zieke en aangetaste boomen ten spoedigste op te ruimen, teneinde de besmettingskanis zoo gering mogelijk te maken. B. en W. willen de doode boomen1 direct er uit halen en met het rooien van de boomen, die nog wat waard zijn, nog een paar weken wachten. Goedge vonden. Dhr Eckhardt vraagt, of B. en W. ook reeds, evenals dat te Middelburg ia gedaan, hun meening hebben kenbaar ge maakt inzake het openstellen van het Telegraaf- en Telefoonkantoor gedurende den geheelen Zondag, wat door de Ka mer van Koophandel ook voor Goes ge vraagd is. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. dienaangaande geen verzoek heb ben ontvangen en hun standpunt niet hebben bepaald. Dhr Eckhardt gelooft niet, dat Goes van zulk een beteekenis is, dat het ver zoek van de Kamer van Koophandel zou moeten warden ingewilligd. De voorzitter weet toch een geval van plotselinge ongesteldheid van den laatsten tijd, waarin het van belang zou geweest zijn als het telefoonkantoor open was geweest. Dhr Simons: maar de Kamer van Koophandel voert ais motief d e h a n d e 1 aanl Dhr .Crucq is verwonderd over de vraag! van den heer Eckhardt. Hij kan tcidi over dit rechts cho college wel ge rust «ijn. De voorzitter: het valt wol moe met dit rechtscho collego I Hierna sluiting. De Koningin-Moeder. Maandag heeft de Koningin-Moeder een bezoek gebracht aan het sanatorium Oranje Nassau's Oord te Renkum. H. M. kwam te drie uur op O.N.O. 'aan; het ge volg bestond uit baronesse Van Tuyl van Serooskerken en den heer Sixma baron van Heemstra, particulier-secretaris van 'H. M. en president-commissaris van O.N.O. Zij werd aan den ingang van het sana torium ontvangen door den geneesheer directeur, dr F. L. Oudenal, de adjunct- directrice zuster Poldermans en den rent meester, den heer L. J. N. Knóttnerus. In de kamer van de adjunct-directrice wer den de beide assistent-geneesheeren dr Bak en dr Cohen aan H. M. voorgesteld. Het jongste patiëntje 'bood H. M. een bouquet orchideeën aan. Vervolgens Werd onder geleide van dr Oudendal een rond gang gemaakt door het sanatorium. In de kamer van de adjunct-directrice werden ververschingen gebrxiikt. Hier werden aan H. M. voorgesteld mevrouw Oudendal, de eChtgenoote van den geneesheer-directeur, en mevrouw Knóttnerus, echtgenoote van den rentmeester. H. M. heeft aan dr Oudendal, sedert 1 Juli geneesheer-directeur, haar groote te vredenheid te kennen gegeven met den gang van zaken in het sanatorium. Te halfzes is H. M. per auto naar Soest- dijk teruggekeerd. Aflevering van entstof. In de week van 1 tot en met 7 Septem ber 1929 werd afgeleverd: door de entstof- inrichting te Amsterdam koepokstof voor 150.257 personen, Rotterdam koepokstof voor 22.071 personen (waarvan 821 vacci naties en 5770 revaccinaties in de koepok inrichting); Groningen koepokstof voor 3757 personen. Totaal voor 176.085 perso nen. Lï.ülfS Encephalitis na Inenting. In de week van 1 tot en met 7 September 1029 werden zeven gevallen van encepha litis na inenting ter kennis van het Staats toezicht op de Volksgezondheid gebracht. Omtrent twee van deze gevallen wordt een nader onderzoek ingesteld. (Het zou ook wel interessant zijn te we ten, hoevelen er in deze periode gestorven zijn aan de gevolgen van de vaccinatie. Red.). De wethouderscrisis te Amsterdam. De Vrijzinnig-Democratische raadsfrac tie heeft aan de sociaal-dem'ocratische be richt, dat zij bereid is in de gestelde voor waarden te treden. Alleen moet nog de sanctie der ledenvergadering verkregen worden. De Anti-revolutionairen en Roomsc'h- Katholieken hebben zich bereid verklaard tot nadere onderhandelingen. De postvlucht naar Indië. Bij het vertrek van het K.L.M.-post- vliegtuig P.H.A.E.Z., bemand door I. W. Smirnoff, W. M. 0. A. Beekman en den mechanicien H. Veenendaal, dat 1£ Sept. a.s. des morgens om zes uur van Schiphol zal vertrekken met bestemming Batavia, zal de directeur-generaal der Post. en Tel., ir M. H. Damme, aanwezig zijn. Kleinfabriekanten Sigaren industrie. De Eerste Ned. Bond van Kleinfabri kanten in de Sigarenindustrie houdt Maandag 16 September des middagis half twee, in „Amicitia", Westeinde 15, 's-Gra- venhage, een openbare vergadering. Tevens 'heeft deze Bond aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt verzocht het 'daarheen te willen leiden, dat „het banderollestelsel worde vervangen door een ander systeem, dat een einde zal maken aan een schrikbewind, waaraan voor dien nimmer eenig Nederlandsch staatsburger was onderworpen". Centrale commissie voor de statistiek. Bij Kon. besluit van 7 September is aan dr L. N. Deckers, minister van defensie, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de centrale commissie voor de statistiek, onder dankbetuiging voor do als zoodanig bewezen diensten. Staatscommissie herziening L.O.-wet. Bij Kon. besluit van 7 September is aan mr J. Terpstra, te 's-Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der bij Kon. besluit van 2 Juli 1926 ingestelde Staatscommissie voor de herziening van de Lager-onderwijswet 1920, en als zoo danig in die commissie benoemd mr T. A. van Dijken, referendaris bij den Raad van State. Herziening rijwielbelasting. De Bond van rijwiel- en motorhandela ren heeft zich met een uitvoerigen brief gewend tot den minister van financiën. Op billijkheidsgronden beveelt hij daarin een herziening van de inning der rijwielbelas ting aan in dier voege, dat de prijs voor een belasting-merk verminderd wordt met ongeveer i/12 voor iedere verstreken maand van het belasting-jaar. Verder acht hij het gewenscht dat 'het belastingjaar 1 Maart of 1 April aanvangt. De Bond heeft alle organisaties op rij wiel-handelsgebied en den A.N.W.B. ver zocht deze herzienings-actie te steunen. De lichting 1930. Voor de lichting 1930 zijn in totaal 24.563 dienstplichtigen aangegeven voor inlijving, waarvan 1106 bestemd zijn voor do zeemacht. Goes, Jubileum Muziekgezel schap „Hosanna". Gisteravond gaf „Hosanna" tor gelegenheid van zijn 40- jarig bestaan een feostconcert in den tuin van het „Schuttershof". De tuin was voor deze gelegenheid door het aanbren gen van, een groot aantal lampions schit terend versierd. Boven de muziektent was in vurige letters de naam van de jubi- leerende vereeniging aangebracht en daar voor de jaartallen 18891929. Het ge heel maakte een echt feestelijken indruk. Er was voor dit concert veel belang stelling. De groote tuin was dicht bezet met een aandachtig luisterend publiek. Nadat een viertal nummers ten gehoore waren gebracht begaven het bestuur, de leden, het comité uit do burgerij en vele belangstellenden zich naar binnen, waar gelegenheid zou gegeven worden da ver eeniging te complimentoeren. Het eerst werd het woord gevoerd door den Burgemeester, den lieer H a j e n i u s, die verklaarde gaarne te hebben voldaan aan het verzoek van het comité, dat zich gevormd had om dit jubileum fees telijk te vieren, ora het eere-voorzitter- schap op zich te nemen. Spr. wonschte, namens een groot deel van deri burgerij1 „Hosanna" hartelijk geluk met zij'n 10- jarig bestaan. Een tijdperk van 40 jaar is voer een vereeniging een heelo tijd. In tegenstelling mot, een mensch heeft een vereeniging kans beter te wordon en krachtiger naarmate zij ouder wordt.- Zoo is het ook mot deze vereeniging gegaan. Zij is er de laatste jaren, niet hot minst! onder de deskundige leiding van den tagenwoordigon directeur, den heer Go- vaarts, steeds op vooruitgegaan en Spr. geeft gaarne de verzekering dat hij voor wat „Hosanna" presteort groote bewon dering beeft. Hat ia hem een waar genoegen, namens

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5