Mi&IL ÖÖTÖ)Td)TT v/iiia.@]iM)[/A\ <êll©/A\EllTïrllS STRAIGHT CUT AND COOL Uit da Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Bristol-sinds eeuwen vermaard door haar verwantschap met de In doosjes san 10 en20 stuks VA Cis Met Coupons WoMIHLOo WaiLILSo IBIRHSTOIL De Staat zou dit, als alles goed liep, kunnen sanctioneeren. De vrijwillige euderdomsverzekering, hoewel veel sym pathieks bevattend, is niet geslaagd. Spr. laat kort de geschiedenis sproken. Toen kwam da actie voor verplichte verzeke ring, waarbij de maatschappelijke orga- non later toch een taak zonden kunnen krijgen. Spr. vraagt of de werkgevers vrij uit zonden gaan, als zij wachtten op de vruchten van de wettelijke ouderdomsver- zekering, of eventueel van staatspensioen- actie. Zeker niet, Deze zullen in geen lange jaren een draaglijk pensioen kunnen geven. Waar leencontract geen koopcon tract is, hebben de werkgevers een ver gaande moroolo verplichting ten op zichte van de pensionneering van den ouden werkman. Spr. toont met voor beelden aan hoe thans vaak de practijk is, en meent dat door selfhelp toch wel veel is te doen. Pensionneering moet dan gaan over een geheel bedrijf en niet over één onderneming, behalve daar waar de onderneming op zichzelf sterk genoeg is. Het bedrijfspensioenfonds moet weten schappelijk gefundeerd zijn. De contante waarde van eiken deelnemer moet altijd aanwezig zijn, zal de werkman vrij van patroon kunnen verwisselen, en de pa troon van werklieden. De eenheidspremie is sociaal verdedigbaar, al wordt van de kijde der jonge werklieden hier vaak tegen getoord. Over de vraag: eigen beheer of overdragen van risico, wil spr. het niet hebben. De moreele voordeelen van eigen beheer wegen hem zwaar, doch elk be drijf zou de last toch niet kunnen torsen. Voor de werkgevers zit in een goede oplossing van het pensionneeringsvraag stuk menig voordeel. Frissche krachten komen op bepaalde tijden in het bedrijf, "waardoor de productie, ook van het alge meen, zal worden verhoogd. De werk loosheid wordt bestreden, de gemoedsrust van het personeel wordt sterk bevorderd, de jonge ondernemers komen niet wan neer de leiding op hun schouders over gaat, te zitten met een groote groep oude arbeiders. En bovenal gaat voor den pa troon zelf de gedachte, dg-t, bij zijn mo reel© plicht heeft gedaan. Spr. acht pen sionneering do sluitsteen van al de ver zekeringen welke een bedrijf nu eenmaal heeft te dragen. Het is de top van de py- ramide, welke bereikt kan worden door samenwerking tusschen patroon en ar beider. West-Europa kan ontkomen aan een bedrijfschaos door gestagen arbeid en "door verdedigbare bedrijfsdemocratie, wat niets te maken heeft met onvervulbare ©iscben als thans zoo nu en dan ge steld worden, ten opzichte van mede- spreking in de leiding. Do grijsheid, zegt de Schrift, is een sierlijke kroon; thans is zij vaak helaas ©en kroon van doornen. Laat de maatschappij zelf, laten de werk gevers voorop, er naar streven, dit Schrift woord in zijn volle beteekenis te doen schitteren. Nederlandsche Schilderspatroons. Deze week houdt de Bond van Neder landsche Schilderspatroons zijn jaarver gadering te Middelburg. De deelnemers aan dit congres en dat waren er vele werden gisteren middag in do raadzaal officieel door het gemeentebestuur ontvangen, waarbij met den burgemeester aanwezig waren de heer Onderdijk, wethouder; P. Hondius en Paul, raadsleden en de gemeente secretaris, Mr v. d. Veur. De heer P. Dumon Tak nam het woord en zeide, dat het gemeentebestuur het op hoogen prijs stelt, dat men naar hot eenigszins afgelegen Middelburg komt, om dat bijeenkomsten als deze .aan de stad steed3 meer bekendheid geven. Spreker vindt hot in dit geyal nog meer aange naam, omdat hij nu een persoonlijk woord van waardeering kan doen hooron voor den Bond, die zich niet alleen, inspant voor het moreele, doch ook voor hot idoëole belang dor leden. De schilder school bewijst dit. Ook de verhouding tusschen patroons en werknemers goeft den bond veol werk, on spr. waardeert ook zeer, wat op dit gebied wordt bereikt. Spr. wcnscht den loden een aangenaam verblijf te Middel burg toe, waar hij allen gaarne welkom heet. De algemeene voorzitter van den Bond, de heer C. van As, brengt dank voor deze woorden van waardeering. Do schil ders komen gaarne naar Middelburg, om dat er wel in de le plaats juist voor bon zooveel moois is te zien. op bouwkundig terrein. Maar ook omdat, terwijl de Bond in Zeeland niet sterk is, Middelburg oen afdeeling heeft, waarop de Bond trotscb is. Spr. uitte de beste wenscbon. voor den bloei van Middelburg. Beide toespraken werden met applaus bezegeld. Nadat de eerewijn was aangeboden, waren de gasten in de gelegenheid het geheele stadhuis te bezichtigen. Des avonds had de ontvangst door de afdeeling plaats, bij monde van den voor zitter, den heer A. Heijboer, die er op wees, dat de Bond voor de tweede maal te Middelburg vergadert. 'De eerste maal heeft de toenmalige voorzitter, de heer J. C. van Laere, bij zijn welkomstwoord tot motief genomen de Zeeuwsche spreuk „Luctor et Emergo", en spr. meent, dit n.u ook te kunnen doen. Sedert de eerste vergadering te Middelburg is er veel door worsteld, vooral ook in don porlog en da jaron daarna. Ook op dit congres zullen weder verschillende vraagstukken aan do orde komen. Mogen die worden behandeld- gedachtig aan het: „Goed Zeeuwsch, goed rond" en aan het Luc tor et Emergo. Spr. juicht het toe, dat de oud afdelingsbestuurders, de heeren van Laere, Worrell, Maohinaud en Pie- terse nog aanwezig zjjn, al leven zy nu als rustig burger. Spr. brengt van deze plaats een har- telyken groet aan de nagedachtenis van den heer A. F. Noest, die zoo jong is overleden. Hot is voor de leden nu weer de tyd van arbeid en yerpoozing en spr. hoopt, dat hot congres te Middelburg in alle opzichten moge slagen. De bondsvoorzitter, de heer Van As, wees er op, dat de afdeeling to Mid delburg 33 jaar bestaat en hy het ge noegen hoeft gehad, haar een groot deel van dien tijd to kunnen gadeslaan. Steeds hooft zij eondrachtig en met kracht alle moeilijkheden doorstaan en spr. stelt haar werken aan allen ten voorbeeld. Do algemeene vergadering werd geo pend door den heer Van As met een korte inleiding, waarbij hij er op wees, dat de agenda ditmaal wel kort is, omdat de lust om voorstellen in te dienen by de afdeelingen schijnt te verminderen. Maar toch zullen de punten, die aan cl© orde komen, stof genoeg voor discussies opleveren. Nadat de notulen gelezen en de afdee ling Haarlem was aangewezen als stem bureau voor de verkiezingen van leden van bet. hoofdbestuur in 1930 en een fi- nancieele commissie was benoemd, werd de korte vergadering gesloten en de vol gende bijeenkomst bepaald op beden (Woensdag)middag te één uur. De leden begaven zich nu naar het Schuttershof, waar de afdeeling Middel burg een feestavond aanbood. Hedenmorgen was het voor allen vroeg dag, want kwart voor acht werd van de Markt weggereden met touringcars en autobussen voor een rondrit door Zee- land's tuin. Tegen 12 uur keerden allen weer te Middelburg terug. Jaarvergadering Algemeene Neder landsche Zuivelbond. Te Breda vond heden do jaarvergade ring plaats van den Algemeenen Nedar- landschen Zuivelbond. Om half twee werden de afgevaardig den officieel ten stadhuize ontvangen, waarna om half drie de algemeene ver gadering een aanvang nam. Na een woord van welkom van den heer Joh. M. Vos, voorzitter van den Brabantschen Zuivelbond, werd overge gaan met de behandeling der huishoude lijke agenda. Aan hei jaarverslag van den secretaris ontloenen wij, dat op 1 Januari 1929 bij den Bond waren aangesloten 436 fabrie ken, die in de jaren 19271928 ruim 2095 millioen K.G. melk verwerkten. De aanvoer is in 1928 nog 17 millioen K.G. gro'üter geweest dan in 1927. De hoeveelheid verwerkte melk per fabriek over alle bonden bedroeg in 1928 4.8 millioen K.G., terwijl dit in het vorige jaar 4.6 millioen K.G. was. De gelde lijke omzet der afdeeling Centrale Aan koop was in 1928 wat hooger dan in 1927. In 1927 bedroeg deze f 1.298.214, in 1928 f 1.323.712. Een toename dus van ruim f 25.000. Aan da door den bond uitgeschreven examens practisch melkonderzoek na men 273 personen deel. Aan 143 kon het diploma worden uitgereikt. Aan het slot van het verslag wordt geconstateerd, dat de zuivelprijzen in het afgeloopen jaar in het algemeen vrij wat beter waren dan in het daaraan vooraf gaande jaar en dat deze prijzen er in 1928 veel toe hebben bijgedragen, dat het bestaan voor velen beter was dan het in de verschillende daaraan voorafgaande ja ren geweest is. Prof. H. A. Kaag, hoogleeraar aan do R.K. Hand el s h ooges chool te Tilburg, heeft hierna een inleiding gehouden over trust- en kartelvorming in verband met den landbouw. SCHEEPSRAMP OP DE SCHELDE. Hedennacht om één uur werd het Bel gische stoomschip „Stella" op de Wester- Schelde bij Walsoorden aangevaren. Het schip is gezonken. Vermoedelijk zijn tien opvarenden verdronken. Nader wordt ons uit Hansweert gemeld: l)e „Estolla" was geladen met stukgoed naar Londen. De aanvaring is geschied door een nog onbekende zeeboot, die door gevaren is. - Aan boord bevonden zich 16 personen, waarvan er slechts twee door een houtboot zijn gered. Er zouden dus 14 opvarenden verdronken zijn. Een volgend bericht meldt: Het Belgische stoomschip „Estella," Is omstreeks 1 uur aangevaren door een. bin nenkomend vermoedelijk Duitsöh stoom schip, dat naar Antwerpen is doorgeva ren. De bemanning van de „Estella" be stond uit 16 koppen. Verder was er nog een loods aan boord. Het schip is in 1919 te Rotterdam ge bouwd. Van de opvarenden zijn roorzoover be kend slechts twee personen gered, n1. de kapitein en een matroos. Zij bevinden zich op een dei sleepbooten „Noordzee" of „Goliath", die zich op de plaats van de aanvaring bevinden. Van de andoren is nog niets bekend. Men acht het niet geheel onmogelijk, dat er door het aanvarende schip of een andere boot eenige leden der bemanning zijn gered, maar tot dusver is daarvan niets hakend. Het is wel zoo goed als zeker, dat 14 der opvarenden en de loods zijn verdron ken. Van het wrak is niets te zien, daar de boot in diep water is gezonken. Misschien dat dit bij laag water wel het geval zal zijn. Uit Hansweert wordt on,s nog geseind, dat volgens daar ontvangen berichten het lijk van den loods bij Waarde is aange spoeld. Ned. Herv. Kerk! Beroep on te Ovezanrl-Driowegon B. S. Dykstra te Sloten. (Fr.). Te Ti©]J. C. Wissing te Vught. Te Rijsoord, G. M. Krijger, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt toot Spijkenisse: J. P. E. C. Eerhard te Kethel. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Hillegom, J. W. van Ree te Baren'drecht en K. Groen te Nieuwpoort. De voorziening in de predi kantsvacature te Middelburg. In verband met het opmaken op Donder dag a.s. van een viertal voor predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Middel burg (vacature-dr J. P. Cannegieter) is door het bestuur der Ned. JHerv. (Ge ref.) Evangelisatie, afdeeling van den Geref. Bond, een schrijven gericht tot den Kerkeraad en het kiescollege, met verzoek om uit een bijgevoegde groslijst een viertal samen -je stellen om daaruit een predikant te beroepen en wel om de volgende reden. Ten eerste, dat adres santen, hoewel verre in de minderheid staande, in de Ned- Herv. Kerk thuis behooren en er dus h-i. voor hen een predikant moet zijn, die hen de waarheid brengt volgens Gods dierbaar Woord (onverkort) zooals die voorheen op den kansel te 'Middelburg verkondigd werd. Ten tweede, dat adressanten 'jaarlijka duizenden guldens moeten uitgeven aan reisgeld, honorarium, zaalhuur enz. om predikanten over te laten komen, dia ben de Geref. waarheid brengen en dat dit geld, vrijwillig door de hunnen in de collecte wordt bijeen gebracht en dit geld h.i. wanneer een predikant uit bij gevoegde lijst te Middelburg stond, groo- tendeels in de kas der Herv. Kerk zou vloeien. Dat dit laatste bewezen is op 16 Juni toen een hunner predikanten een mor genbeurt in de Nieuwe Kerk kreeg, waar toen de collecte aanmerkelijk hooger was dan in gewone omstandigheden en door een stadgenoot het verzoek om een geref. predikant werd geuit. Ten derde dat bet Voor Se inwoners van Middelburg, die de Geref. leer z.g. te zwaar vinden, toch ook geen beletsel kan zijn, wanneer hier ook een Herv. Geref- predikant staat, aangezien dezul ken toch bij de nu reeds aanwezige predikanten Ier kerk kunnen gaan. Dat dus door inwilliging van het ver zoek zou worden voorzien in een drin gende behoefte voor een "cbel der in woners en voor het belang der financiën der Ned- Herv. Kerk. Schooldag te Axel. De Schooldag, uitgaande van den 'Scho len bond „Land van Axel", werd Dinsdag te Axel gehouden. De middagvergadering werdgeopend door den voorzitter, de heer J. C. Jan sen, die In zijn openingswoord een te rugblik wierp op het verleden, en ook hij het heden stilstond. Wel is er biji vroe ger vergeleken veel vooruitgang die tot dankbaarheid stemt, maar het oog moet ook geopend blijven voor de geva ren, die ons nog steeds omringen. Hierna verkreeg da spreker van dezen dag, Dr C. Bouma, Geref. predikant te 's Gravenhage, het woord. Spr. had tot on derwerp voor deze middagvergadering ge kozen: School en Religie. De taak der opvoeding, Sldus Spr., is om het kind van passiviteit tot activiteit te leiden, opdat het, van afhankelijkheid tot zelfstandigheid komende, zyh plaats in do wereld kan innemen. En 'het is de christelijke school, die voor deze vor ming voor Let leven "belangrijk werk verrichten kan. En tegenover degenen, die den godsdienst willen bannen buiten het gezin, en van geen christelijk onder wijs weten willen, is liet onze plicht de wacht te houden bij en voor onze chris telijke scholen. Na deze rede, welke door de aan wezigen met aandacht was beluisterd, werden nog enkele vragen gesteld-en beantwoord. Te zes ure ving de avondvergadering aan, waarin Dr Bouma sprak over hot onderwerp: Bewaart uw pand. Rot woord des Heeren, zegt Spr., is het boek óók voor het kind. Hij wijst er op, hoe vele malen het kind in d,en Bijbel voor komt en genoemd wordt. De geschie denis toont een worsteling om het ko ninkrijk, een worsteling ook om de school. De christelijke school is een wonder Gods, en moeten we niet als een vanzelfsbeid beschouwen. En het pand, dat wij van God ontvingen, moeten wij als een kostbaar kleinood bewaren. Dit bewaren sluit in, dat wij het be waken zullen. Waakzaam zijn bij' dag en nacht is geboden. Spr. wijst er op, dat het spreekwoord: „Wie het kind heeft, heeft de toekomst" een groo'te waarheid bevat. Zoo is er een taak voor de ouders, een roeping voor onderwijzers en besturen. Na het zingen van Ps. 90:9 werd de samenkomst door Dr Bouma gesloten. Benoemd tot tijdelijk hoofd der Chr. School te St. Annaland dhr C. Kalle te Herkingen. De moord te 's-Gravenhage Het onderzoek in de zaak van den moord op mevrouw O. aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage, wordt door de politie met kracht voortgezet. De oproep betreffende de dame en een heer, met wie de verdachte op een bank in het Haagsche Bosch op den dag van den moord zou hebben zitten pra ten, heeft succes gehad. Beide personen hebben zich bij de politie gemeld. Uit hun verklaringen bleek, dat IC. v. d. M. inderdaad eenige uren met hen bad zit ten praten over verschillende familie omstandigheden. Voorts heeft de verdachte medogedeald dat bij enkele dagen in Amsterdam is geweest. Op Koninginnedag zou hij daar met een kennis "van hem zijn uit ge weest. De politie zou het op prijs stel len, indien deze kennis zich bij de politie zou willen vervoegen om enkele nadere inlichtingen te verstrekken. De toestand van de gewonde buishoud ster is nog steeds vrij ernstig. Naar wij vernemen heeft zich gisteren een belangrijke getuige bij de politie ge meld. Een hulpbesteller van de 'Posterijen kwam Woonsdagmiddag, den dag voor den moord omstreeks vier uur, van het hoofdpostkantoor. Op den hoek van den Noordwal en de Torenstraat ontmoette hij Kr. van der M., dien hij sinds eenigen tijd kende. Hij wist, dat de man zich met op lichterijen ophield. Beiden liepen een eindje op en Kr. van der M. vertelde, dat hij in Amsterdam go- wees t was en zich daar vermaakt had met vriendinnetjes. Hoe kom je aan het geld? vroeg do getuige hem. O, zei Kr. van der M. toen, daar weet ik altijd wel aan te komen. Kr. van der M. vertelde toen ook nog, dat hij op weg was naar een oude dame op hef Bezuidenhout, waarop de getuige hem vroeg, dan een briefje te willen meenemen naar zijn meisje, wier woning hij zou moer ten passeeren op weg naar het Bezuiden hout. De getuige hoeft het briefje geschreven in de Openbare Leeszaal. Kr. van der M. heeft het in zijn zak gestoken. En bij het afscheid nemen zëi hij nogmaals, dat hij toch naar het Bezuidenhout moest, om een oude dame 'te bezoeken: „Ik zal probeeren, dat ik wat geld achterover trek", zei hij toen. Men begrijpt, dat deze verklaring van het grootste belang is. Op de begraafplaats Zorgvliet te Am sterdam is gistermiddag aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk over schot van mevrouw E. Oden'Christiaans, die in haar woning aan het Bezuidenhout te Den Haag vermoord werd. Een 150-tal 'belangstellenden woonden de begrafenisplechtigheid bij. Nadat de eikenhouten kist in het familiegraf was neergelaten, werden door de familieleden witte bloemen in de groeve gestrooid. Als eerste spreker trad naar voren no taris de Booy, die jarenlang de vertrouwde raadsman van de overledene is geweest. Hij wees op de algemeene deelneming in dezen gruwelijken moord en herinnerde voorts aan den eenvoud van de 'overledene. Dikwijls had hij haar op de gevaren ge wezen, waaraan zij bloot stond door zoo eenzaam te wonen. Zij vond dit steeds overdreven en helaas zijn de gevolgen niet uitgebleven. Hierna voerde het woord de heer Dies- bergen, die namens de familie sprak. Nadat notaris de Booy gedankt had voor de belangstelling, was de plechtig heid ten einde. Ter burgerlijke zitting van de Recht bank te Middelburg is heden beëodigd als Ambtenaar van den Burgerlijken Stond te Ritthezn, de heer J. Vader, aldaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2