No 290 Woensdag 11 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Geref. Kerk te Amsterdam-Zuid Hendrikse Co's Bank M.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. FEUILLETON LANGS EEN DIEPEN WEG Wjj gevoelen, flat de dokter geljjk heeft Binnenland Belangrijkste Nieuws. 5 Obligatiën 100 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.0? .Prijs der Advertentifin: 14 regels f1.2Q, elke regel meer 30 1 Bij abonnement belangrijke korting. De positie van België's Kabinet De voorgenomen wijzigingen, in de Bel gische regeering zullen binnen afzienba- ren tijd doorgezet worden. Zij komen hierop neer, dat prof. dr A. Goruvy zal aftreden als minister van bin- nenlandsche zaken, waar hij vervangen zal worden door mr Henry Baels, thans minister van landbouw en van openbare werken. Het ministerie van landbouw zal in het departement van binnenlandsche zaken worden opgenomen, zoodat minister Baels daar dus titularis van blijft. Een autonoom ministerie van openbare werken wordt in het leven geroepen en daarvan zal minis ter worden de Vlaamscbgezinde ingenieur van Gaeneghem. Naar verder verluidt, zou baron Hou- tart, aftreden als minister van financiën, in welk departement hij zou vervangen worden door minister-president Jasp ar, die de thans door hem beheerde porte feuille van koloniën zou toevertrouwen aan den Waalschen democraat mr P. Tschoffen, die een nogal gezond inzicht heeft in de Vlaamsche beweging. Jaspar beschouwt dit als een troef in zijn handen om zijn ministerie wat sympathieker te maken bij de Vlaamsch gezinden en het van eventueelen ondergang te redden. De Msb. is echter de meening toegedaan dat, ondanks deze manoeuvre, de laatste maanden van het kabinet Jaspar geteld zijn. Een belangrijke arrestatie. In Krempe bij Itzehoe (Duitschland) is in verband met de bomaanslagen van den laatsten tijd een persoon gearresteerd, die naar het heet, vroeger commissaris van politie is geweest. Zonder eerst verhoord te worden is hij terstond naar Hamburg overgebracht. Over zijn persoon wordt het strengste stilzwijgen bewaard. De „Graf Zeppelin". De „Graf Zeppelin" zal hedenavond xus- echen 10 en 11 uur opstijgen om een vlucht te maken naar het Rijnsche industriege bied en misschien nog verder. De reis is op 18 uur berekend. Hamburg zal ditmaal niet worden aangedaan, hoewel het aan vankelijk wel de bedoeling is geweest. De leiding zal ditmaal berusten bij kapitein Lehmann. De eigenlijke Duitschl'and-reis zal eerst na den terugkeer van dr Eckener plaats ■hebben. Het is de bedoeling dan ook een tusschenlanding te Berlijn te doen. Communistische propaganda In da Kongo-Kolonie. Ook in Belgisch Kongo rust de commu nistische propaganda niet. Naar men kan 64) door H. ZEEBERG. III. Met, zoo het kon, nóg meer belangstel ling, las Henk dit gedeelte van Trade's brief, dien hij zooeven ontvangen had: „Wjj- ontvingen een briefje van dominé van der Meer, waarin hij' mededeelde, dat hij a.s. Donderdag ons hoopt te bezoeken. We konden tusschen de regels door wel lezen, dat vader zeer verontrust is over den toestand van moe en dat hij het er moeilijk onder heeft. Aitae vader I Natuurlijk stellen wij het zeer op prijs, dat de dominé, die vader zoo vaak spreekt, de lange reis er voor over heeft. ."Oppen dan ook eens wat van vader. Moe's toestand verbetert niet in het muist. Integendeel, het wordt, helaas, er ger. Vanmorgen zei dokter Regenmeier egen ons, dat hij het nog één week v j aanz'en- Maar als er dan geen I oonstateeran viel, dan MkervopneminS een gesticht nood- verzekeren, legt de werking van Moskou er zelfs groote bedrijvigheid aan den dag, dank zij talrijke agenten, die de commu nistische beweging organiseeren en over belangrijke fondsen zouden beschikker. Men heeft reden om te vermoeden dat, on danks het verbod van communistische bla den, deze toch in de kolonie worden ge smokkeld. Bovendien zou te Stanleyville of in de omgeving een geheime drukkerij werken, die revolutionaire publicaties en pamfletten in de taal der inlanders ge steld, zou afleveren. Het ministerie van koloniën heeft on middellijk de noodige maatregelen getrof fen ten einde deze propaganda te keer te gaan. De ziekte van Oostenrijk. De „Neue Freie Presse" publiceert een interview dat bondskanselier Streeuwitz haar correspondent te Genève heeft ver leend. Streeuwitz zeide 'o.a., dat de mee ning, die in Europa verbreid is, alsof Oos tenrijk zou lijden aan een specifiek Oos- tenrijksche politieke ziekte, onjuist is. Oos- tendijk heeft behoefte aan dezelfde inter nationale geneesmiddelen tegen oeconomi- sche kwalen als alle andere erf stater. Oostenrijk moet bevrijd worden van den onbepaalden druk van de materieele oor logslasten. Er zijn den laatsten tijd vele onjuiste berichten over Oostenrijk ver spreid, die uit troebele bronnen komen. Oostenrijk heeft voldoende middelen om de orde in 'het land te handhaven, wat dan ook tot dusver practisch steeds geschied is. Een verstandig Oostenrijksch bestuur kan niet met geweld regeeren, doch alleen met een krachtig vasthouden aan een be- zadigden middenkoers. De kanselier be schouwt zich niet als chirurg, maar slechts als internist. Noodweer In Japan. In Japan heeft gisteren een: typhoon gewoed, di© vergezeld ging van slag regens, waardoor groote schade werd aan gericht en overstroomingen plaats had den. In de lager gelegen wijken van Tokio zijn 3000 huizen onder water gezet. Ver schillende botsingen hadden plaats tus schen auto's, daar de dichte regen het uitzicht belemmerde, zooidat da chauf- fams niets konden zien,. Uit Yokohama wordt gemeld, dat de telegraaf- en telefoondiensten gedesorgani seerd zijn, terwijl de veerdiensten over de straat van Sjimoneseki gestremd zijn. Door een aardverschuiving te Tsjiba wer den een moeder en haar kind gedood. De gemeenteraad van Tokio deelt voed sel uit aan de arbeiders, die door den onophoudelijken regen der laatste vijf dagen werkeloos zijn geworden. Korte berichten. In het eerste kwartaal van het nieu we reken jaar, dat 1 October a.s. aanvangt, zullen een dertig mijnen van Donoegolj, Joegostalj enz., met ruim 20.000 arbeiders, twee hoogovenbedrijven met 3000 arbei ders, 23 metaalbewerkingsfabrieken (o.a. de Poetiloffabrieken) met pl.m. 40.000 ar- Hoe gaarne we moe oofc zouden houden, wql kunnen het, op den duur, toch niet volhouden. Het is ontzettend hard, maar, helaas, het is de werkelijkheid. Dat weet je trouwens zelf wel van je laatste be zoek. 'k Hoop niet, dat je langer weg blijft, dan je dacht. Want ik verlang zoo naar je. Dominé Van der Meer schreef ook' nog mlet een paar woorden, dat hijf met va der over de zaak had gesproken en er met ons ,over praten zou, wat vader dacht, dat bet beste is. Op het kantoor kwami dezer dagen een van vaders vroegere leveranciers, die, naar mij uit de boeken bleek, heel wat geld moet hebben, "k Was wat ongerust en wist niet hoe te handelen- Maar 'twas heeiemaal niet noodig geweest. Want hg was zeer miet ons lot begaan en zeide, dat hjj er geen ©ogenblik aan twijfelde, of alles kwam in orde. 'tWas een .pak van mijh hart. 'k Moet z,eggen, Henk, dat ik heel wat anders over de menschen ben gaan denken dan in bet begin van ons ongeluk, 'k Meende, dat wiji van allen verlaten waren. Maar bet was niet goed' van mij, het zoo te zien. Dominé en Mevrouw Minnaar be zoeken ons veel. Wij1 durven nu ook weer over de straat gaan, want nage staard, tenminste zóó, dat bet opvalt, wor den we niet meer. En overal worden fwe vriendelijk en voorkomend behandeld. Na- beiders, vier electrotechnische fabrieken en 19 textielfabrieken tot de invoering van den zevenurigen werkdag overgaan. Van 1 October af zullen in Rusland o.m. van de communistische partij het centrale comité en de centrale controle commissie en van de regeering de raad van volkscommissarissen der sowjetunie en de raad van arbeid en verdediging de ononderbroken werkweek invoeren. Naar uit Monforte wordt gemeld, is een sneltrein, komende van Vigo, op het station "San Esteban de Area ontspoord tengevolge van een grondverschuiving, welke was veroorzaakt door den regenval der laatste dagen. Menschen moeten bij de ontsporing zijn omgekomen, doch het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. Op verzoek van een Osloer, die een vordering van 3000 kronen op de Noor- sche communistische partij heeft, is deze in staat van faillissement gesteld. Volgens een bericht uit Madrid is in Zuid-Spanje door onbekende oorzaak een autobus in brand geraakt met het gevolg dat 13 personen om het leven kwamen, terwijl er 4 zoo ernstige brandwonden be kwamen, dat aan 'hun behoud wordt ge twijfeld. Vandaag vertrekken er uit Engeland 'honderd jongemannen, die te Londen zijn aangenomen voor de Palestijnsche politie. Het zijn voor het meerendeel jongelieden van beneden de 25 jaar, van wie 75 per cent pas uit dienst komt. De meesten heb ben in de garde gediend. Aan de 'kust van Norfolk bij het dorpje Munsley is gisteren een stuk rots wand, welks gewicht op 40 millioen kilo geschat wordt, op het strand gevallen, ge lukkig zonder eenige schade aan te rich ten. Christel. Werkgeversvereniging^ Vandaag werd te Utrecht de jaarver gadering gehouden van de Chr. Werk- geversvereeniging, onder leiding van den heer F. L. v. d. Bom te Amsterdam. In de hedenmorgen gehouden huishou delijke vergadering werden tot bestuurs leden herkozen de heeren A. Borst Pz. en M. J. van Oord, en gekozen de heer J. Nooitgedacht te IJlst. In de middagvergadering werden aan de orde gesteld drie vragen van dezen tijd: „Pen si o, en, Vacant ie, Kin dertoeslag". De behandeling werd ingeleid door de heeren H. Diemer en Mr Dr A. A. van Rhijn. Aan de inleiding van den heer Diemer is het volgende ontleend: Spr. wil liefst van het z.i. minst be langrijke deel van zijln taak opklimmen tot het belangrijkste. Over bet vacantia- vraagstuk behoeft z.i. thans niet veel gezegd te worden. De lange warme zomer komt hem te hulp en de gewoonte welke een vacantia voorschrijft aan het gan- tuurlijlk zijn er uitzonderingen, maar op de hoeveelheid medeleven, die wijl mogen ondervinden, beteekent dat niets. Gister bood mej. Mieras zich aan, om ons in huis behulpzaam te zijn, omdat zij toch niets te doen had. Ik' vond het lief van haar, zijl is een goede Christin, maar heb toch het aanbod afgeslagen, omSat het misschien voor moe niet goed! is. Ik zal dit ook aan vader schrijven. Het zal hem goed doen, het te lezen. Uit Den Haag, van je moe en 'Gretha Komen de brieven geregeld. Je weet ze ker al, dat zij naar Midstad wilden komen en vroegen, hoe ik daarover dacht. 'kHeb' nog niet teruggeschreven, maar denk, dat het beter is van niet. Hoe denk jij! er over?" IV. „Leeft mijh mannetje nog?" Het was de stereotiepe vraag. Dominé Van der Meer had die verwacht. Met zichtbaar medeleden staarde hjj do vrouw aan, die in da huiskamer in 'haar stoel zat. 'tWas haar nog aan te zien, dat zijl een forscbe, knappe vrouw was geweest. Maar daarop lette dominé Van der Meer niet. Hij zag alleen schier een bouwval. Diep waren de wangen 'ingevallen. Het haar was .niet netjes te houden, want ieder oogenblik streek de ongelukkige met de uitgespreide vinger» van beide haar sche personeel, burgert in steeds meer bedrijven in. Bij de 'klimmende welvaart gelooft hij, dat deze zaak zich vanzelf wel regelen zal. Hier en daar is de wenscheiijkheid geopperd om de overheid een verplichte vacantie te doen voorschrijven, doch spr. meent, dat daar vooralsnog geen reden voor bestaat, althans zoolang het zoo zeer den goeden weg opgaat. De kindertoeslag betreft een veel moeilijker vraagstuk. Hiermede wordt be doeld, gezinnen van arbeiders met meer dere kinderen, per kind boven een be paald aantal, een toeslag te geven. Zoo op het oog is dit zeer aantrekkelijk voor ons. In het algemeen is steun voor groote gezinnen gewenscht en vindt spr. het woord fokpremie een allerellendigste typeering. Oofc in de kringen waaruit de Chr. werkgevers voortkomen is geen eenstem migheid over deze zaak. Prof. Diepenhorst verklaarde zich voorstander. Dr Ned er- bracht is er tegen. Er is echter een tijd geweest, 'dat er voior dit vraagstuk grooter belangstelling bestond' dan thans. In 'Pier-, son is er geen woord over te vinden. Spr. releveert de geschiedenis van dit vraagstuk en meent met cijfers te kunnen aantoonen, dat het stelsel thans reeds minder toepassing vindt dan voor een klein aantal jaren. Dit geldt zoowel bin nen- als buitenland. Bij openbare bedrijven komt de toe passing meer voor en stuit deze op min der bezwaren. In het algemeen kan worden gezegd, dat het verschilpunt is terug te brengen tot den strijd tusschen absoluut en relatief familieloon. Er zijn nog wel eenigen, die alleen willen spreken van arbeid als koopwaar, doch dat zijn louter theoretici. Algemeen wordt thans erkend, dat de verhouding tusschen patroon en arbeider anders is dan tusschen verkooper en kooper. Absoluut familieloon is het loon waar van een gezin van gemiddelde grootte kan leven. Relatief familieloon wordt vastgesteld naar gelang van het aantal kinderen. De voorstanders van dit laatste stelsel noemen den toeslag geen toegift doch een integTeerend deel van heit loon. De groote gezinnen vertegenwoordigen een gemeenschappelijk belang. En de ar beider verkoopt niet zijn kracht gelijk de bakker zijn brood. De tegenstanders voeren' aan, dat kin dertoeslag ongelijke arbeidsvoorwaarden schept. Vaders van groote gezinnen wor den er door belemmerd in het vinden van arbeid. Een in het leven te roepen kinderfonds is een lapmiddel. Wanneer het Rijk met een fonds te hulp snelt, is het duidelijk, dat het loonvraagstuk op hetzelfde oogenblik verlaten wordt. En eindelijk is de toeslag onbillijk te noemen tem opzichte van de werklieden zelf. Vlijt en productie is niet meer maat staf, doch iets wat feitelijk buiten het bedrijf om gaat. Spr.'s conolusie is, dat voor de ge- banden 'In wilde wanhoop, door de haren, die niet grijs, maar bijna wit waren. Haar oogen stonden verwil derd en staarden angstig naar den be- zoiefcer. Mevrouw Meerenidonk had weer een van haar wilde vlagen, die herhaalde malen op een dlag voorkwamen. Buiten, op straat, had de predikant het gegil al gehoord, juist, zooals de mejsjes het in hun brieven beschreven. Ln zijln hart was dominé Van der Meer dankbaar, dat de arme man, die daan ginds in Rotterdam worstelde ia zijin cel, hier niet tegenwoordig was. Deze aanblik van de vrouw, die hijl liefhad, had h(ji stellig niet kunnen verdragen Na ie en kort gesprek met Trude en Wies, die haar blgdschap over het bezoek niet verheelden en met begrijpelijke be langstelling geluisterd' hadden maar zijn mededeelingen over vader, was dominé Van der Meer in tegenwoordigheid der geesteskranke gebracht, wier gegil door drong tot bet vertrek, waar zijl eerst ge zeten 'hadden. Uit bescheidenheid had de verpleegster die wist wie de bezoeker was, het ver trek verlaten. Daarop had' Trude de hand op moe's schouder „gelegd en gezegd: „Moe, hier is dominé Van der Meer uit Rotterdam. Diie 'komt u wat van vader vertellen." Het scheen, dat de laatste woorden tot Binnenland. Jubileum „Hosanna" te Goes. Vreeselijke scheepsramp op de Wester- Schelde. t De Algemeen© vergadering van „Patrimo nium". Vergadering van "Chr. Nat. Schoolonder wijs De Bond van Nederl. Schilderspatroons. Buitenland. Veranderingen in het Belgische kabinet. Noodweer in Japan. Verkrijgbaar in stukken van f lOOO.-, f 500.-, f 100- en f 50.- bi] dachte der voorstanders heel wat te zeg gen is, doch dat de tegenstanders zwaar der geschut aanvoeren. De schaal helt dui delijk over naar: onuitvoerbaar in de practijk. Behalve dan bij monopolis tische bedrijven of wel, waar de overheid zelf als werkgeefster optreedt. Het stelsel van gemiddeld loon acht Spr. het beste, gelijk dit ook de basis is van de collectieve arbeidsovereen komst, de zwakkeren gedragen door de rest. Wel meent spr., dat er door de werk nemers in de jonge jaren meer moest worden gespaard voor de moeilijke pe riode. In zeer vele gevallen is dit mo gelijk. Wanneer spr. niet oordeelde, dat het meer dan tijd is, voorzichtig te zijn met overheidsmaatregelen, zoo zou hij bijna het pleit gaan voeren voor spaar- dwang. l Overigens is kindertoeslag onbillijk te genover die honderdduizenden die geen werkman zijn, de kleine ondernemers, zelfstandigen enz. Een winkelier met tien kinderen kan zijn koffie niet duurder verkoopen dan zijn collega die er fwee heeft. Trouwens, bij de stijging van de wel vaart 7,al het stelsel steeds minder ver dedigers vinden. In zulk een tijd, als wij thans weder beginnen te beleven, heeft de arbeider recht op een goed loon, vaak op een hoogar loon dan het hui dige, en zelfs op een hooger percen tage dan wat hij thans heeft. Dat is een veel grooter algemeen belang, dan bet individueele kindertoeslagstelseï. Wat betreft het pensioenvraagstuk, merkt Spr. op, dat de maatschappij de taak heeft, de noodige sociale voorzienin gen in het leven, van den arbeid te treffen. Hiervoor zijn organen noodig, om een en ander uit handen van den Staat te houden. Samenwerking is dan ver- eischt tusschen patroons en arbeiders. den geest van Mevrouw Meerendonk door drongen. Haar gekrijlsch hield op. En zijl keek, zij het dan met angst in de oogen, naar den bezoeker, die nevens haar plaats nam en haar magere band greep. En toen kwam de telkens terugkeerende vraag: „Leeft rrijjin mannetje nog?" Zij schokte dominé Van der Meer tot diep in de ziel. Maar hij beheerschte zich en .antwoordde, met zijln. zacht, sympa thiek stemgeluid: „Zeker, Mevrouw, leeft uiw man nog. 'fc Spreek hem vast 'twee maal in de week. Ik kan u zeggen, dat hijl het best maakt." In spanning keken een zestal oogen naar de aangesprokene: zou zijl er op reageeren Er viel niets op te merken. Maar langzamerhand 'veranderde dat, toen de bezoeker doorsprak: „Ja, uw man maakt het best, hoor. Ik irnoet u zeer van hem groeten. Hij verlangt hakd naar u, maar kan natuurlijk nog niet komen. Ais u weer beter is:, dan zal hij schrjjven en dan kunt u hem terug schrijven. Hijl heeft er erg mee te doem dat u ziek is, maar iederen dag opnieuw bidt hij den Heere, of Hijl u gezond maken wil. Wij hopen, dat da Heere ons gebed hooren zal. En dan komt alles weer in orde. Laten, wjjl maar geduldig en heel rustig op dien tijd wachten." (Wordt „vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1