DE ZEEDW 'tweede blad. S gevraagd d gevraagd, Uit de Pers. LANGS EEN DIEPEN WEG Uit de Provincie. en Voorjaarskoe bonte Vaarskalvers, Linnenkast, echt of halfwas Idersknecht Loopjongen, de gevraagd. F EUILLETON, smaakt als room e, 24 jaar. wenscht t R. K. jonge man, Brieven met portret 1 M Bureau van dit ig ruim voorzien van Ifvaarzen, rekening. L, Veestalling, kstraat, Middelburg. eesch f 1.10, Runder- arkensgehakt f 1.40, f 1.50, Gesmolten KG. ULST, Middelburg. ontvangen we Stokvisch, en Bokking. loordstraat, M'burg. KOOP: he Loopeenden, reekleurige. ANSE, Nieuwland. KOOP: £SE, Kleine Abeele. KOOP: HOUD, Abeelsche- e. KOOP: ieurs '27, in prima urig uit. J. JOOSSE, osland, Teleph. 8. gerwoonhuis met lin, voorzien van gas- N. Vliss. weg E 69. irden. Adres Vlas- [iddelburg. >eien, aan de reke- vier) en 3 vette vlARINISSEN, Na- ■ens. Tevens aan* icht gevraagd. et Woonhuis, bevat- zijkamer. keuken en schuur, grooten Tuin, 50 R,) met vruchtb. PEIJL, Souburg. GEVRAAGD lof Bovenwoning lende Dame. velstraat 16. Goes. KOOP: OONE, Tramstation :rke. DE BRUIJN, Teer- MiddelburgJ vdER, Mr. Timmer den. caagd )M, 's-Gravenpolder. DE NIJS, Lange ;g- oes iemand, die de sen klein net ge- Brieven letter D w" te Goes, mogelijk taand. VER, Slager, Veere. I VRIES, Kinderdijk vraagt voor direct Dagmeisje, niet met October IRMAN, Biggekerke. VAN DINSDAG 10 SEPT. 1929. No. 289. De Indische pers over Minister De Graaft. De nieuwe Minister van Koloniën heeft jn Indië nu niet bepaald jeen goede ^De Java-Bode noemt de benoeming van dezen Minister ,een aller-onaange- naamste verrassing voor Indië. Zijn wederoptreden acht het blad wel van belang in verband met bet aanhan gige moeilijke vraagstuk van de bestuurs- hervorming. Mogelijk is voor deze zaak de komst van den heer De Graaff een lichtpuntje, ofschoon ook een ander dit probleem wel had kunnen opknappen. Meer goeds valt er over den nieuwen minister van koloniën niet te zeggen. Men zal zich, ook hier in Indië, nog te best zijn ministeriëele loopbaan in de kabi- netten-Ruys de Beerenirouck herinneren. Ten hoogste kon men in hem ëen goed bureau-ambtenaar zien; meer in geen geval. In politiek opzicht onderscheidde hij zich niet, kracht ging er van hem niet uit in zijn beleid en zelfs niet achter de ministerstafel. En in enkele botsingen met de Tweede Kamer heeft de heer De Graaff zelfs een allerjammeriijkst fi guur geslagen, wat hem toen ook een deel van zijn gezag gekost heeft. Toch verschijnt hij weer als minister van kolo niën. Jhr Ruys beeft vooral met deze benoeming een zware verantwoordelijk heid op zich geladen. „Niet alleen om den persoon, welken hij1 voor het Plein aanzocht, maar voor al ook om 'het licht, waarin men deze benoeming zal moeten zien. „,Indië vraagt om een krachtig be windsman in Holland, daargelaten in hoe verre de man als minister het tegen woordige beleid, van Holland uit en hier Ier plaatse gevoerd, zou onderschrijven". „Alweer een zwak minister tegenover dezen Gouverneur-Generaal. Voor hen, die een dergelijk overwicht fataal en funest achten, wordt het dus meer dan ooit zaak om zich (te doen hooren en 1we voorspelden het al de Vader- landsche Club zal dan zeker niet over bodig blijken. „Voor de rust in Indië is de benoeming van den heer De Graaff niet bevorder lijk." inrif-m De Locomotief spreekt de ver wachting uit, dat het nieuwe kabinet praktisch de verwezenlijking zal opleve ren van het theoretisch vrijwel verwor pen samengaan tusschen de R.-K. Staats partij en de sociaal-democraten, een as pect, dat zich het scherpst aïteekent bij1 „Koloniëto": 1 „Als straks minister Simon de Graaff voor een ethisch en snel vooruit-stre vend koloniaal beleid den heer Colijn c.s. en een aantal Christelijk-Historischen in de oppositie vindt, zullen de sociaal- en de vrijzinnig-democraten .zijn voor stellen de vereischte meerderlieid geven. En op zwart-roode basis zal worden verder gearbeid aan het koloniaal ge bouw, dat minister De Graaff niet voor de eerste maal op ontstellende wijze heeft ontsierd." Het Bataviaasch Nieuwsblad meent, dat er alle reden zou zijn dit kabinet een lang en gelukkig leven toe' te wenschen, en over te gaan tot de orde van den dag, ware daar niet de verras sing van do bezetting van den kolonialen post door den heer S. de Graaff. „De Indische ambtenaar de Graaff was nu juist niet een populaire figuur; maar deze gezindheid is van geen beteekenis vergeleken bij de gevoelens, die minister do Graaff heeft weten te vestigen en te onderhouden, en die leidden tot de ver bijsterende ervaring, dat de critiek uit het eigen kamp die van de overzij soms nog overtrof 1 „Men kan deze benoeming echter ook Door H. ZEEBERG. 53), Wilde ik dat niet langs den gewonen weg, dan moest het maar langs een die- pieffu. Zoo beschouw ik den. toestand, waar- in ik gekomen ben. En dat is de goede beschouwing. Want ik heb er vrede mee. Dat geeft mij rust. Nog méér zou die volkomen! zijn, als het. met moe goed was. Schrijf mij; toch gauw, al was het maar met een enkel regeltje, hoe het nu is. In deze beproe- ving kan ik nog maar "htot berusten. a Nachts hoor ik moe gillen. Dan word xk met schrik wakker. En dan is het, alsof zij mg toekrijscht: dat is touw schuld. Dorniné Van der Meer zegt, dat ik er niet zoo over moet tobben. Hij heeft gelijk. Maar het baat niet. Hoewel, dait moet ik bekennen, als ik van mijn knieën opsta, dan. voel ik mij voor een «tijd rustiger. Dat doet het gebed. Trude vroeg ook nog over de zaak en vroogjmj^ byi gelegenheid, te zeggen, hoe Natuurlijk tknk Ik daar ook over. Maar beschouwen vanuit louter practisch ge zichtspunt. Waar in een extra-parlemen tair kabinet geen plaats kan zijn voor een minister van koloniën met zeer be paalde inzichten, moest men op alles voorbereid zijnen dan kan de con clusie slechts zijn: het had erger gekund. In de gegeven omstandigheden is het op treden van een man, die volstrekt bui ten staat is om het enthousiast-vooruit strevende tempo van de Indische regee ring te volgen, misschien te verkiezen boven een, die la Koningsberger mee- holt in de verkeerde richting." Het Alg. Indisch Dagblad stelt voorop, dat Indië in deze bestuursperiode zielsbehoefte heeft aan een krachtigen, midden in het leven staanden man, en dat de beste der besten nog niet goed genoeg is om Indië als minister te be sturen. En thans „De heer S. de Graaff heeft Indië gekend zooals het vroeger was, en de gansche Indische pers verbleekte van schrik, toen hij, nadat men tien jaar niets van hem had vernomen, voor de eerste maal minister werd. „Wij 'verwachten in deze tijden van beroering, in dezen lijd .van heftige be weging, van den deftigen ouden bureau craat niets. „Hij heeft zitting in een zakenkabinet, waarin op de beginselen minder gelet wordt. „Maar ook op zakelijk terrein, laten we alle hoop varen. „Indonesia", zelfs Nederlandsch-Indië, heeft dit niet aan Nederland verdiend." De oplichting te Aagte- kerke. Omtrent de oplichting te Aag- tekerke, waarvan het raadslid J. te Sou burg wordt verdacht, wordt nog gemeld: Begin Augustus van dit jaar vervoeg de zich bij' het bejaarde echtpaar te Aagtekerke een persoon, die voorgaf, be lastingambtenaar te zijn en die zeer goed met de situatie en de financiëele positie van het echtpaar op de hoogte kpheen te zjjn. Hij heeft deze menschen wijs ge maakt, dat zij de belastingwetten ont doken, door hun spaarpenningen thuis te bewaren. Óok waren zij schenkings recht aan den Staat verschuldigd, omdat zij aan hun kinderen een belangrijk be drag aan geld geschonken hadden. De bejaarde menschen geloofden die ver tellingen volkomen en in hun angst ver oordeeld te worden tot een geldboete of gevangenisstraf, hebben zij dien per soon f2400 afgegeven. Deze persoon is vervolgens met het geld vlug op zjjn rijwiel weggereden. Verplaatst van Zierifczee naar Goes post- en telegraafkantoor de telefoniste 2e bl. bij den Interlocalen dienst J. Lou- Werse. De heer Dumoleijnte Honte- nisse zal zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer, welke voor de tegenwoordige zit tingsperiode geldt, niet aannemen, aange zien dan zou vervallen zijn lidmaatschap van de Provinciale Staten van Zeeland. >Mi>d'dieIbu;rg. B. en W. hebben voor Klein Vlaanderen het één richtingssys'- teem ingevoerd. Men moet nu steeds den rechtschen weg houden. Naar wijl vernemen is het kantoor der firma Zip' en v. Teijlingen alhier over genomen door de Amsterdamsche Bank en wordt het vereeoiigd met het kantoor dier ban'k alhier. De fcampiöenwedstrgden van den Zeeuwschen Athletielkbond zullen a.s. Za terdag te 2 uur op het gemeentelijk' sport terrein alhier plaats hebben. VIIs8lngen. Heden werd op verzoek van het gemeente-bestuur door oen aantal leden van de Kamer van Koophandel ero Fabrieken een bezoek gebracht aan. de weiken voor het maken van de nieuwe buitenhaven ©n die voor do nieuwe keer sluis, waarna op het stadhuis de burge meester een toelichting gaf op de plannen tot outillage van de haven. Den .gasten werd ten slotte een lunch in het Grand Hotel Britannia aangeboden. Op 61-jarigen leeftijd is Zaterdag overleden de heer S. J. Engering, apothe ker alhier. De overledene promoveerde in "kweet nog niet, hoe het moet. 'kWil ct Dinsdag eens over praten1 met Dominé Van der Meer, die mij nu al tot grooten steun is. Soms denk ik wel eens, dat ik weer naar Midstad moet terugkeerenj, ook al zullen er steeds menschen zijn, die mij scheef aankijken. Dat moet ik dan maar dragen. Maar dan weer staat het bij mijl vast, dat ik er niet moet te- rugkeeren, maar ergens elders gaan wo nen. Maar wat Üain? Want de middelen zullen mij dan ont breken. Dit staat in ieder geval vast: de weduwe Mieras moet haar geld terug heb ben, de kas van „Boschzicht" moet aan gezuiverd, alle schulden moeten worden betaald en de hypotheek moet afgelost. En nu vrees ik, dat er hiji verkoop van zaak en' huis niet heel veel zal over schieten, daar men natuurlijk van de om standigheden zal gebruik maken. Ik weet nog niet, hoe het moet. Zooals nu kan bet natuurlijk niet blijven. Nog even ge duld, Trude. Houd zoo lang de zaak stoepende. Als ik er goed bij doordenk, dan zie ik ook hier de volle zwaarte van mijn misdrijf, dat vrouw en. kinderen, wie heit aan niets ontbrak zoo ruïneert. En dan kan ik wel tranen van vreugde schreien, dat, ondanks alles, jullie m'ij toch vergeeft. Mgn panier raakt vol. Ik krijg maiair één velletje. Daarom heb ik zoo klein geecbrevaui, 1891 als zoodanig en is gedurende 20 ja ren als p'harmaceut te dezer stede geves tigd geweest. lerseke. Gistermiddag is de wed. van 0. dusdanig komen te vallen, dat geneeskun dige hulp van Dr Klinkenberg moest wor den ingeroepen, die directe overbrenging naar 't Goessche Ziekenhuis noodzakelijk achtte. Oesterverzending. Gedurende de maand Augustus 1929 zijn verzonden naar: Nederland 6445, België 4850, Duitschland 18.175, Engeland 243.900. Totaal 273.370. In de maand Aug. 1928 was het totaal 187.924. Rilland-Bath. Zaterdag j.l. speelde Vol harding I op eigen terrein een vriend- schappelijken voetbalwedstrijd tegen D.V. G. I uit Krabbendijke. Hoewel Volharding met 3 invallers speelde, boekte het toc'h nog de prachtige 81-overwinning. Op dienzelfden dag speelde Volharding II te Tholen tegen T. V. V. I aldaar. Deze wedstrijd wist T. V. V. met 31 te winnen. Gistermorgen geraakte in den Zuid- Bathpolder alhier de 14jarige Joh. W. zoodanig bekneld tusschen een dorschma- chine, „dat hij zijn been brak. Nadat hij voorloopig was verbonden, is hij huis waarts gebracht. Arnemuiden (vervolg Raadsverslag). Hierna kwam aan de orde de vaststelling der begrooting 1930. Dhr 'Schuit maakte bezwaar tegen de op de begrooting geraamde post voor de plaatsing van een gaslantaarn bij den in gang van het schoolplein bij de o. 1. school. Spr. vindt dit overbodig, terwijl dhr Crucq denkt, dat de P.Z.E.M. te zijner tijd nog wel een lichtpunt zal plaatsen. De geraam de post werd hierop afgevoerd. Verder was op de begrooting geraamd een post voor aankoop van 275.000 K.G. macadam en 40,000 K.'G. grind. Dhr Schuit meende, dat 't vorige jaar de macadam en grind te royaal over den weg is gesmeten. De meeste weggebruikers zul len dit met hem beamen. Spreker stelt voor om op de begrooting te brengen 200.000 K.G. macadam en 25.000 K.G. grind. Wanneer volgens spreker op oor deelkundige wijze.de macadam op den weg gebracht wordt, heeft men aan deze hoe veelheid genoeg. De wegen zijn altijd in goeden staat geweest, doch 't vorig jaar liet dit veel te wenschen over. Dhr Franse zegt, dat d'hr Schuit hier tegen beter weten in zit te liegen en dat vo rig jaar de macadam zeer zuinig op de wegen is gebracht. Spr. ontraadt dan ook de voorgestelde vermindering aan te ne men. Dhr Crucq vraagt, waar de macadam, bestemd voor den weg ArnebrugKle- verskerke, pl. m. 50.000 K.G., dan geble ven is, waarop dhr Schuit interrumpeert dat deze zuinig over den weg is gesmeten. Verder vraagt dhr Grucq wat er met die 25.000 K.G. grind, welke op den singel ligt, moet gebeuren. Dhr Franse is van meening, dat desin gel heter met grind dan met macadam be werkt kan worden. Spr. geeft den Raad de zekerheid niet meer macadam te zullen gebruiken dan noodig is. Dhr Crucq zegt nog nooit te hebben ge hoord, dat een verharde macadamweg la ter met grind behandeld wordt en schrijft dit toe aan onpraktisch beleid. Spr. geeft den raad in overweging een deskundige te benoemen, onder wiens toezicht de wet houders de wegen kunnen behandelen. Dhr Franse zegt, vorige jaren goed ge zien te hebben, hoe het vorig college van B. en W. de wegen behandelde en hieruit geleerd te hebben hoe het niet moet, waar op meerdere leden in den lach schoten. Dhr Crucq zegt, dat juist het vorig bestuur de wegen in een goede conditie heeft gebracht, omdat dit bestuur zich niet schaamde bg deskundigen inlich tingen in te winnen, terwijl dhr Franse daarvoor te eigenzinnig is en zich niet verbeelden moet zelf de wegen In die goede conditie te hebben gebracht. De heer Franse zegt, dat het dezen avond weer te doen is, hem te treffen. Slaande op de borst roept Spr. uit: „Ik ben de man, die de wegen goed maakt", waarop een algemeen ..gelach volgde. Het voorstel-Schuït om de hoeveel heid macadam met 75000 K:G'. en het Kus moe van mij; en zeg haar, dat, lails ik weerkom, ik haar, zooi het kan, nog liever zal hebben; dan tot nu. Schrijf mij gauw, hoe moe hef maakt. Want met haar toestand heb ik zoo ontzettend te kampen. Nu kinderen, 'k moet eindigen. Je weet nu wat. Volgende Zondag hoop ik weer te schrijven. Mocht hef eens zijn, dat ik dan ook aan moe kon schrijven 1 En als hef niet zoo is, de Heere zal het wel weten, wat goéd voor ons is. Groef Henk van mij, die goede jongen. Dag Trude, dag Wies. Dank, dat jullie zoo gced denkt over je vader, die dat niet heeft verdiend. God sterke jullie in de beproeving die Hij ons zendt, maar die er door mijn schuld gekomen is. Je VADER. „Hebt ge ongunstige berichten,' ontvan gen?" Dominé Van der Meer, die wel zag, hoe somber hg gestemd was', vroeg het Meerendonk. De tranen sprongen dezen in de ooigen. Hg was nu bijna twee weken in deze cel, maar nog nimmer had hg! zich zoo verlaten ,en schuldig gevoeld, als dezen morgen, nu hij een brief van Trude had ontvangen. Hij gei den brief Kan den predikant grind met 15000 K.G. te verminderen, wordt met 4 tegen 3 stemmen aangeno men. .Tegen stemde de fractie Franse, vóór de heeren Puijpe, Schuit, Crucq en van de Ketterij. Verder maakten de heeren Schuit en Puijpe bezwaar tegen de op de begroo ting geraamden post van f 1000 voor vernieuwing van bestrating en rioolwerk. Dhr Crucq begrijpt niet, hoe B. en W. nu een voorstel kunnen doen om be doelde f1000 op de begrooting te bren gen, terwijl ze zelf niet weten, waar voor dat geld moet dienen. Na enkele discussies wordt, na be lofte van B. en W. om later met desbe treffende voorstellen te komen besloten den post te handhaven. Dhr Schuit en Puijpe stemden tegen. De inkomstenbelasting op de begroe ting geraamd *bedraagt f 20.000, terwijl deze post het vorige jaar bedroeg f21.500 N:a eenige discussies omtrent het ver zoek van de P.Z.E.M. betreffende het plaatsen van palen voor het te bouwen lichtnet wordt besloten een deskundig ambtenaar der P.Z.E.M. te verzoeken, de noodige inlichtingen te komen ver schaffen. Bij de rondvraag vraagt de heer Schuit opruiming der steenen op de-haven en van het vuil op de wegen bij de mest vaalt. Hierna sluiting. Terneuzen. Het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" heeft Maandag avond dqn heer C. Wind van Mer'kesteyn een serenade gebracht in verband met de hem verleende Koninklijke onderschei ding. De heer Wind van Merkesteyn, al gemeen directeur der Z. V. T. Mij., is na melijk benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Enkele toespraken werden gehouden en beantwoord. Het mooie zomerweer was mede oorzaak, dat zeer velen bij de sere nade van hunne belangstelling blijk gaven. DE NEDERLANDSCHE BELANGEN TER ZEE. „Nederl. Weekblad", het nieuwe Chr.-Hiist. orgaan, wijdt een beschouwing aan onze Marine, waarin er op gewezen wordt, dat „de geruchten over eene, ook door ons ,zeer toegejuichte, samenwer king tusschen de grootsfe zeemogend heden om paal en perk te stellen aan een mogelijke herleving van den wed strijd in vlootbouw van het Marinis- me ten aanzien van Nederlands Ma rine wel eens verkeerde opvattingen zouden geboren kunnen doen warden, welke in zeker gedeelte van het publiek maar al te gretig worden opgenomen". „Wanneer men eiken dag leest, 'dat de besprekingen van Mac Donald en Dawes prachtige, prachtiger, volmaakter enz. vorderingen maken, dan groeit lang zamerhand wellicht de gedachte: moe ten wij dan nog doorgaan met aan bouw? Intusschen is nog niet bekend, welke vorderingen het zijn, wat het resultaat straks zal wezen, en of de andere zee mogendheden aanstonds den aan te geven weg zullen willen jnslaan Het eenige wat men w'èl gelezen heeft is, dat Amerika blijft staan op den af bouw zijner 15 kruisers van 10.000 ton. Ten einde zonder uitbreiding op den zelf den voet als Enigeland te "komen moet dit laatste land dus stoppen, terwijl de Brit blijft vooropstellen, dat het voor zijn levensbelangen in elk geval over de Uoodige vele kleinere (pl.m. 8000 tons) kruisers moet beschikken. Zelfs wordt .het gebeurde iu Palestina reeds geventileerd als bewijs hoe noodig, (voor al voor Engelands taak t. a. van rust en vrede in de wereld) het is, dat hef in alle doelen van do aarde over veel dergelijk snel materiöel beschikt. Intusschen is men het er al roerend over eens datduikbooten dat is het wapen van den zwakke, dat nochtans de gelegenheid biedt een ge ducht gevaar te zijn voor kwaadwillige mogendheden, die geheel of ten deele afhangen van aanvoer over zee dat duikbooten uit den boozo zjjn, en liefst verboden moeten worden. Hoe onbaatzuchtig toch! Anderzijds is het wel aardig te le zen,. dat ditmaal Japan, dat anders een zonder iets te kunnen zeggen, wijzende op een zinsnede, die de zielaherder met ontroering las: „Het gaat al meer achteruit met moe, vader. Niet lichamelijk. Naar hef lichaam is moe heel gezond.Zij; verlaat nu al meer dan! halve dagen het bed. Malar geen; second© kunnen wij moe alleen la- ten, omdat het nief te vertrouwen is. Wij weten niet, hoe het gaan moet. We zfjh vaak radeloos, want het gegil is vreeselijk. De Heere geve toch spoedig verandering, want zoo kan het nief lan ger." „Arme man", zei dominé Van der Meer, het epistel teruggevend, „ik kan mijl voor stellen, dat het u aangrijlpf." „Hef is mijlti schuld," steunde Meeren donk. „Ik alleen heb haar dat aangedaan. O, God, wat een straf. Mocht ik die maar lijden." Een ©ogenblik was hief stil In d!e cöl. „Het is hard," zei dotmiiné Van der Meer. „Maar ge behoeft den moed nief te verliezen. God is almachtig, haar weer volkomen op te richten. Blijf toch niet tobben, Meerendomfc, met de gedachte, dat gijl schuldig zijt. Hef is natuurlijk waar. Maar Hijl vergeeft ui uw zonden volkomen. Dat gelopft ge. Dat wéét go. Daarom mooigt ge ook stellig gelooven, dat de straf zal overgaan. Toen David gezondigd had met .Bathséba werd hem in den n«iATp, des Hoeren aangezegd, dat hijj ge- Oostersche geslotenheid vooral t.a. van marineaangelegenheden betracht, met bij zondere openhartigheid een zesjaarsch spoedplan voor zijn vlootpolitiek we reldkundig maakt, kostende 400 milli- oen yen en wel tot aanmaak, naast klei ner materieel, van 4 kruisers van 10.000 ton (dus met actie radius over den ge- heelen Pacific) en 15 groote jagers; alles natuurlgk voor vervanging van versleten schepen, intusschen ,een groote macht in den Stillen Oceaan beteekenend, voor al gelet op de uitmuntende navigatie der Japanners. Terwijl wij de luttele gegevens uit de pers overdachten en deze trachtten aan te passen aan de karaktereigenschap pen der volken, bereikt ons aan den avond van Mac-Donalds aankomst te Genève, hoewel officieus, eenig meer licht over de embryonale vlootafspraak II oover (Dawes) Mac-Do- n a 1 d. Inderdaad blijken daarin typeerend te zullen zijn te scheppen bepalingen over de grootte van jagers en duikbooten. Het doen uitgroeien van super-jagers tot ''kleine kruisers en van duikbooten tot onderzeekruisers met sterk geschut en gr o ote-ac tie-radiu sschijnt door bei den gevreesd te worden. Verder heet het van het netelig punt der kruisers, dat er zal zjjn: „'Onderscheid tusschen groote slag kruisers en kleine politiekruisers voor de bescherming van den handel." Of bij het constateeren van dat 1 overigens vrg duidelijke onder scheid, de eerste (ook de 10.000 tons?) als behoorende tot de slagvloot gelimi teerd en de tweede dit niet zullen worden en dus Engeland zijn zin zal krijgen, blijft echter de open vraag. Wij nemen van dit alles het goede (aan; wij wilton het allerbeste van al onze naasten ook op dit stuk denken', maar zelfs dan nog is er geen enkele reden om onzen plicht tot zelfbehoud en bescherming van de taak der onzen in ons Overzeesch vaderland te ver zaken en den nog dringenden achter stand in materieel en personeel te blij ven bestendigen. In zijn eersten overwinningsroos heeft Mac-Donald gezegd, dat de kleinö na ties maar geen zorg voor hun defensie meer moesten hebben. Gretig werd dit als tegenwicht te gen de ons in Curap&o toegediende go- voelige les door de defaitisten aan gegrepen als woorden van. wijsheid. Nu wilton wij niet zonder sympathie naar enkele uitingen van den Britschen premier zien, maar er ook niet bjj ver geten, dat zoodra het een ander land aangaat, de kinderlijke onwetendheid van den gemiddelden Brit op het gebied van anderer geschiedenis en aard rij ksfcunde het aanvaarden van zijn uitingencum grano salis tot plicht maakt en daaren boven, dat zoowel Nederland's ligging op de delta's der groote stroomen van West-Europa .als zijn strategische posi tie, uitgebreidheid en zielental in de drie andere werelddeelen eene zoodanige uitspraak ging zij op zeker niet op ons land van toepassing zou kun nen maken. Zonder ons verder in de' Europeesche politiek aan speculatieve beschouwin gen over te geven, moet men er het oog voor openen, dat do jongste ITaag- sche conferentie de banden tusschen Frankrjjk, en Engeland verzwakt, maar die van Frankrijk met Japan en vooral met Italië zeer aangehaald heeft. Dit laatste is van groot belang t.o.v. hef eventueel maritieme overwicht in do Mid- dellandsche zee van de Fransch-Itali- aansche vloten. Hoe dat alles zjj, nóch de omstandig heden in den Pacific, nóch dio in Euro pa geven aanleiding de Nederlandsche belangen ter zee onbeschermd te laten." straft zou worden. Ilijl fa' ook gestraft, nadat hij boete had gedaan. Maar daarna was het tusschen den Heere en hom Weeir volkomen in h'et reine. Rlijï daar om nief bijl de pakken neerzitten, maar bid veel. Meer kunt ge nu niet doen. Wel, als ge weer vrij! zij:t. Maar die tijd moet geduldig en berustend worden af gewacht." „Ja, dominé, ik kan uw redeneering heel goed volgen. Ilc voel het ook zoo wel. Maar bet valt me zoo moeilijk. Ik Kou wel naar huis willen vliegen olm te zien, hoe het is, om mot mijin vrouw te spreken. Misschien hielp het wat. En dan mijln arme meisjes; ze zijn zoo zonder steun." Even dacht dominé Van der Meer na. Maar dan zei hij plotseling: „IToe denkt ge er over, alg ifc eens naar Midstad' ging en eens ging zien? Wie weet, of hef haar kalmeerde. En dan kan. ifc ook eens met uw beide dochters praten." Het lichtte in Meerendonks oogen. Doch dan zeide hij: „Neen dat is te veel van u gevergd. Die reis is veel te ver." „Kom, kom," zei do ander. „Dat zal Wel gaan. Mo dunkt, dat bet in ieder geval u en uw dochters goed zal doen. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5