No. 289 Dinsdag 10 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland FRIESCHE HEERENBAAI Gerei. Kerk te Amsterdam-Zuid Hendrikse Co's Bank N.V. Goes H VOOR FIJNPROEVERS =s EERSTE BLAD. Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Patrimonium op het platteland. Birtenland. Beiangrijkste Nieuws. 5 Obligation 100 /0 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.0? Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 I Bij abonnement belangrijke korting. Ia het jongste nummer van „Patrimo nium" werd bij eea bespreking van de nieuwe mogelijkheden, die zich voor deze organisatie openen, o.m. opgemerkt: „Er zijn streken ia ons vaderland, waar wel een Christelijke, een geloovige be volking woont en waar toch de Christe- ljjk-sociale beweging weinig of geen in vloed heeft. i Wjj denken hier vooral aan sommige deelen van Zuid-Holland, van Zeeland en van Gelderland- Hier dreigt een groot gevaar. Het soclaal-conservatisme der ouderen, dat in velerlei onkunde en mis verstand zijn oorsprong vindt, oefent niet alleen op politiek terrein tijdelijk een ongunstigen invloed uit, maar stoot ook wat nog erger is vele jongeren af. Ook omdat met de eischen eener Christe lijke opvoeding niet altjjd ernstig wordt gerekend. Men ziet dan ook nu ïeeds het droeve verschijnsel, dat in sommige als „orthodox" bekend staande streken, de moderne sociale beweging terrein wint, terwijl de Christelijk sociale actie nog op allerlei manier wordt tegenge werkt. De vraag dringt zich op, of Pa trimonium in de eerstvolgende jaren niet vooral de bedoelde gedeëlten van ons land, speciaal moet bearbeiden. Het Ver- bondsbestuur beantwoordt die vraag zon der aarzelen bevestigend." Dit laatste schijnt ons 'juist gezien. Want het gaat op het platteland jjn sommige streken althans niet goed. De arbeidsverhoudingen laten soms nog heel wat te wenschen over, met het gevolg, dat het revolutionaire zaad hier een goeden voedingsbodem vindt. Wie oogen heeft om te zien, kan dit waarnemen. De invloed van de revolutionaire par tijen neemt blijkens de stemmingscijfers van de jongste verkiezingen steeds toe. Maar daarbij blijft het niet. Als iemand leert de roode candidaten te stemmen, dan gebeurt er meer. Dan raakt hij op den duur verloren voor alle Christelijke actie, dan keert hg' straks de kerk en den godsdienst den rug toe. Dit is van temeer belang, omdat het platteland steeds is geweest de bescher mer en de bewaarder van het geloof en de goede zeden. Maar daarom moet het ook zoo diep worden betreurd, dat in verschillende streken, ook in ons gewest, de Christe- lijk-'sociale beginselen geen of weinig toe passing vonden, dat niet verstaan wetd, dat Gods Woord richtlijnen bevat ook voor het sociale leven- Indien ergens, dan is het in' zulke streken noodig, dat „Patrimonium" in vloed krijgt, dat door patroons en ar beiders samen getracht wordt de maat schappelijke vragen te bezien bij het licht van Gods Woord en de sociale verhou dingen aan de eischen van dat Woord te toetsen. Getracht kan dan worden, misstanden uit den weg te ruimen. Gepoogd kan dan worden om 'de po sitie van^de arbeiders, o.a. wat betreft het verkrijgen van een goede woning, het noodige land, het vermeerderen van de werkgelegenheid te verbeteren. Er kan door hartelijke samenwerking van hen die zich voor het Woord van God wenschen te buigen, zooveel tot stand worden gebracht. Er kan zooveel gedaan worden om het arbeidsleed te vervangen door arbeidsvreugde, om goede Christelijke verhoudingen te schep pen, en tegelijkertijd de doorwerking van den geest van Ongeloof en Revolutie te verhinderen. Van harte hopen wjj dan ook, dat het pogen van „Patrimonium" met Gods zegen zal worden gekroond. De scheepsramp in Finland. Naar over 'het groote scheepvaartonge luk uit Tammersfors nader gemeld wordt, heeft men tot Zondagmiddag ongeveer 100 lijken geborgen. Nog steeds drijven lijken aan land. Daar er zich veel passagiers aan boord bevonden en er veel vrouwen en kin deren in de kajuiten waren, kan het aan tal slachtoffers nog steeds niet worden vastgesteld. De kapitein van bet verongelukte schip, die zich onder de geredden bevindt, ver telde over het verloop van het ongeluk, dat verscheidene tot 10 M. hooge golven over het schip sloegen. De passagiers waren bang geworden en een deel van ben deed reddingsgordels en zwemvesten om. Plot seling bad het schip slagzij gemaakt, wat misschien nog versterkt werd, doordat bij na alle passagiers aan loefzijde van het schip waren geloopen. Het schip helde heelemaal over. Op het dek en in de ka juiten ontstond een paniek. Hartverscheu rende tooneelen speelden zich af op de nauwe trappen en binnen enkele seconden zonk het schip. Voordat het s.s. „Tar- janne", dat zich in de nabijheid bevond, op de plaats des onheils arriveerde, wa ren de meesten reeds verdronken. De droogte in Frankrijk. De aanhoudende droogte zelfs de on- weders blijven uit, dreigt voor de land bouwstreken zeer schadelijk te worden. In verschillende Fransche diocesen zijn dan ook door den bisschop gebeden voor regen voorgeschreven. Er zijn geheele provincies, waar in langer dan zes weken geen drop-, pel regen is gevallen. De hittegolf van de vorige week heeft tal van hoornen al een herfstaspect gegeven. Op tal van plaatsen is de drinkwater voorziening onvoldoende. Parijs schijnt over voldoende voorraden te bezitten, doc'h in verschillende gemeenten in de banlieue heeft men de besproeiing moeten staken en tot zuinig watergebruik moeten aanspo ren. De stand der rivieren is buitengewoon laag. De Ver. Staten van Europa. Bij de lunch, welke Briand gisteren aan de eerste gedelegeerden der Europeesche Staten heeft aangeboden, is van gedachten gewisseld over Briand's plan voor de Ver- eenigde Staten van Europa. Briand heeft gewezen op de wenschelijk- heid van een nadere aaneensluiting zoo wel op politiek en sociaal als pp econo misch gebied. Hij 'heeft daarbij de verzekering gege ven, dat zijn plannen volstrekt niet tegen andere werelddeelen gericht zijn, dat het zijn vaste bedoeling is de nadere samen werking tusschen de Europeesche staten te houden binnen het kader van den volken bond en onder auspiciën van den volken bond. Alle aanwezigen hebben 'hun toestem ming gegeven tot het uitgeven van een of ficieel communiqué, waarin verklaard wordt, dat de Europeesche staten eenstem mig sympathie hebben uitgesproken voor het denkbeeld van een band van solidari teit (lien de solidarité) tusschen de Euro peesche staten. Op de vraag van een der journalisten, of het de bedoeling was ook de medewerking van sovjet-Rusland in te roepen, ant woordde Briand, dat het niet de bedoeling is van de 27 Europeesche staten om een stap te ondernemen om Rusland te vragen of dit land zoo vriendelijk zou willen zijn zich bij hen aan te sluiten. Intusschen zou waarschijnlijk wel de ge legenheid gesteld worden om toe te treden indien Rusland zijnerzijds zelf daarom zou verzoeken. Een reisgezelschap door roovers uit geplunderd. In Noord-Griekenland is Zondag eein reisgezelschap, dat uit ongeveer 100 per sonen bestond, in de nabijheid van de stad Trikkalla in een hollen weg door een rooversbende, onder aanvoering van den beruchten Balkanroover Tzatzas, overvallen. De roovers omsingelden het gezelschap dat achter elkaar door den hollen weg trok- "-Na hen totaal te hebben uitgeplun derd werden een afgevaardigde, een koop man, en een dokter als gijzelaar mee gevoerd. De roovers vragen binnen een week een losgeld van 4 miUioen drach men. Het (feit, dat de overval plaats had onder leiding van den beruchten Tzat zas, op wiens hoofd een "hooge prijs stond, verwekt in de omgevfng groote opwinding. De bandieten zijn ook ditmaal weer ongehinderd ontkomen. Stresemann's groote rede. Stresemann heeft gistermorgen zijn groote rede in de volkenbondsvergadering gehouden, waarbij hij begon met enkele woorden over de Haagsc'he conferentie. Hij drukte zich hierover erg voorzichtig uit en verklaarde, dat met het oog op de groote beangen, die speciaal voor Duitsch- land er bij betrokken waren, het Duitsche volk zich nog geen eenstemmig oordeel er over had gevormd. Wel echter verheugde iedereen zich zeer over de a.s. ontruiming van het Rijnland en onder applaus van Briand drukte Stre semann de hoop uit, dat daardoor de laat ste beletselen voor een engere Fransc'h Duitsche samenwerking zouden worden weggenomen. In dit verhand sprak hij ook over 'het Saargebied. Het is de eenstemmige wensch van de Saarbevolking, 'zoo spoedig mogelijk onder het Duitsche bestuur terug te keeren. Stresemann hoopte, dat de volkenbond de besprekingen, die hierover tusschen Frankrijk en Duitschland zijn aange knoopt, met sympathie zal volgen. Met betrekking tot de ontwapening wenschte Stresemann volledig succes toe aan de besprekingen tusschen Mac Donald en generaal Dawes. Hij hoopte, dat een slot-accoord ook zijn gunstige werking zal 'hebben op de ontwa pening 'te land. De uitkomsten van de zit ting der voorbereidende commissie in April waren in dit opzicht wel weinig be moedigend. Daarna ging Stresemann over tot de be handeling der minderhedenkwestie. Hij erkende, dat de hesluiten van Ma drid een belangrijken vooruitgang ge bracht hebben in de behandeling der peti ties van minderheden. Intusschen is dit slechts één zijde van het minderhedenprobleem. De volkenbond heeft ook de verplichting om den toestand in het algemeen der minderheden na te gaan. Tenslotte behandelde Stresemann het denkbeeld van een nadere aaneensluiting op economisch gebied, tusschen de Euro peesche staten. Stresemann uitte zijn sympathie met het denkbeeld van Briand in het algemeen, doc'h de Vereenigde Staten van Europa zouden nimmer ook maar den schijn mo gen hebben van een politiek verbond, tegen andere werelddeelen gericht. Ook zou Stresemann niet willen mede werken tot een economische organisatie, die erop gericht zou zijn, de Europeesche voortbrenging zoo te regelen, dat Europa geheel in zijn eigen behoeften zou kunnen voorzien en niets uit de'andere wereld deelen zou noodig hebben. Onder deze twee voorbehouden ver klaarde Stresemann met sympathie alle voorstellen van Briand te zullen bestu- deeren, die ten doel hebben, de handels betrekkingen tusschen de Europeesche Staten te bevorderen. Stresemann's rede, die eindigde met een beroep om geduldig eu vertrouwvol aan het Yolkenbonds-ideaal te blijven voort- arbeiden, werd daverend toegejuicht. Ook Briand en Loucheur stonden op om, evenals vele andere gedelegeerden, Strese mann hartelijk de 'hand te drukken als teeken van instemming. Een belangrijke economische rede. Graham, de Engelsche minister van handel, heeft gisteren in de plenaire ver gadering van den volkenbond een belang rijke en uitvoerige rede gehouden over de economische politiek der Engelsche regee ring in den volkenbond. Deze rede werd met buitengewone span ning en groote aandacht door de vergade ring aangehoord en aan het -slot met stormachtig applaus begroet. De rede heeft bij alle gedelegeerden een zeer sterken indruk gemaakt, omdat de Engelsche regeering tot nu toe nog nooit haar standpunt ten opzichte van de groote economische politieke vraagstukken zoo uitvoerig en openlijk 'heeft uiteengezet. Graham ging uit van 'het standpunt, dat de buitengewone verarming van Europa tengevolge van den wereldoorlog thans in vollen omvang duidelijk is. Voorts verklaarde hij, dat de staten de ratificatie van de door den volkenbond uit gewerkte economische conventies moeten bespoedigen. Nog adviseerde hij, dat de Europeesche parlementen zich geregeld eenmaal per jaar uitsluitend zullen bezig 'houden met de groote internationale economische overeenkomsten, welke door den volken bond uitgewerkt zijn. Vervolgens ging 'hij over tot de twee groote internationale vraagstukken, die thans actueel zijn het kolenvraagstuk en het vraagstuk der Vereenigde Staten van Europa. Laatstgenoemd vraagstuk noemde hij eigenlijk 'het vraagstuk van den vrij handel in Europa. Voor de Europeesche kolenproducfie moet voor een tijdvak van 1.913 tot 1929 een stilstand worden gecon stateerd. Van de wereldhandelsvloot ge bruiken 40 pet. der schepen thans geen kolen meer, doch olie. Door de rationali seering van de industrie is het kolenge- bruik 10 pet. achteruitgegaan. Verder wordt in verhoogde mate electriciteit in plaats van kolen gebruikt. De economische commissie van den vol kenbond heeft het zeer verstandig voorstel gedaan om tot aaneensluiting voor de pro ductie en de distributie van kolen te gera ken; dit zou een belangrijke stap voor waarts voor de oplossing van de interna- Binnenland. Luchtpost voor Indië. De ramp te Rotterdam. Tien dooden. Buitenland. Briand over de Vereen. Staten van Europa Redevoeringen ter Volkenbondsvergade- ring. Droogte in Frankrijk. Rusland en Ohina. Verkrijgbaar in stukken van f lOOO.-, f 500.-, f 100- en f 50.- bi] tionale kolencrisis zijn. Graham stelde voor, dat de tweede com missie van den volkenhond een motie zal uitwerken tot het bijeenroepen van een in ternationale conferentie ter bestudeering van de arbeidsvoorwaarden en de tegen woordige moeilijkheden in de kolen- industrie. Vervolgens behandelde hij het vraag stuk van den vrijhandel in Europa, dat tegenwoordig onder den naam van Ver eenigde Staten van Europa wordt bespro ken. Hij wil geen domper zetten op de geestdrift voor dit vraagstuk, doch het is beslist noodzakelijk tot practischö voorstellen te geraken en niet in het al gemeen grootsche gedachten te bespreken. De tegenwoordige Engelsche regeering is niet tegen het denkbeeld van een ver- eeniging van de Europeesche staten. Zij verlangt echter dat dan ook alle onder scheid in de douane-tarieven van de ver schillende landen definitief zal verdwij nen. Vooral mogen geen beperkingen of belemmeringen in den weg worden gelegd aan den handel in grondstoffen als bijv. kolen en staal in het verkeer tusschen de verschillende landen. Een overeenkomst tusschen de Europee sche mogendheden is denkbaar, indien de prijzen en de distributie der grondstoffen geregeld worden zooals dit bijv. hij de staaltrust reeds het geval is. Een derge lijke overeenkomst mag natuurlijk niet schadelijk zijn voor de 'belangen van de gebruikers. De Engelsche regeering wijst iedere ge dachte aan protectionisme af en is bereid mede te werken aan een practische ver betering van den economischen toestand van Europa. Korte berichten. Gisterenmiddag is brand uitgebro ken in het grootste en modernste hotel van Belgrado, het Palace Hotel, dat vijf verdiepingen hoog is. Onder 3e hotel gasten ontstond een paniek en velen sprongen nit de vensters. Het gelukte de brandweer met veel moeite het vuur te localiseeren, doch de bovenste ver dieping is uitgebrand. Door de aanhoudende droogte Is in verschillende steden het watergebrek zeer groot, zoodat het stadsbestuur zich in Aken genoodzaakt zag, ingrijpende maatregelen te treffen. In alle huizen werden de badinstallaties verzegeld. Om het waterverbruik in garages onmogelijk te maken zijn alle kranen in die inrichtin gen afgesloten. Gisteren heerschte in Londen weer een .bijna tropische hitte met meer dan 30 graden Celsius in de schaduw. Mr D. Okmia. f Gisterochtend is te Leeuwarden op 54- jarigen leeftijd aan "'encephalitis overla den mr D. Okma, kantonrechter aldafcr en oud-voorzitter van den raad van ar beid. 'Die wefhoudersori8ia te Amsterdam. Namens de Chr. Hist. Raadsfractie heeft mej. mr C. Frida Katz gistermid dag den volgenden brief gericht aan den t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1