No 288 Maandag 9 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Gerei Kerk te Amsterdam-Zuid Hendrikse Cos Bank W.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. 5 Obligatiën 100 /0 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.0? Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 1 Bij abonnement belangrijke korting. V Politieke beslissingen. Het Chr. Hist, hoofdorgaan „Do Neder lander" geeft een beschouwing over „het veel-verspreide geloof, dat een braaf man, zoodra hij geroepen wordt een plaats in te nemen in het Staatkundig leven van zijn volk, een deel van zijn eerlijkheid en fatsoen op den drempel van Kamerge bouw of Ministerie achterlaat". In verband met sommiger oordeelvel ling over het optreden van dei Chr. Hist. Kamerfractie bij het gebeurde in Novem ber 1925, de Amsterdamsche wethouders- kwestie en de jongste Kabinetscrisis ver volgt het blad: Het is heden slechts ons doel te wij zen, op het kwaad, dat de politiek (d.i. de arbeid, om met wijsheid en recht vaardigheid het volksgeluk te bevorde ren) vervolgd wordt door het noodlot der verdenking van bekrompenheid en onop rechtheid. Het is opmerkelijk, dat juist de easch van breedheid en rechtvaardigheid jegens ieder tot deze verdenking aanleiding kan geven. Een politieke daad heeft altijd uit werking naar meer dan één zijde. Wie in' de politiek eerlijk en trouw wil han delen, heeft steeds te letten niet enkel op het eerste èn onmiddellijke gevolg van eene beslissing, maar ook op de ver moedelijke gevolgen, 'die verder af liggen of eerst zich later zich zullen voordoen. De Savornin Lobman dry'kte het een maal ongeveer aldus uit: „het kan voor komen, dat een Kamerlid, schijnbaar enkel stemmend over den bouw van ©en oor logsschip, daarmede tevens helpt beslis sen over een onderwijswet, welker lot afhankelijk is van het aanblijven van het Kabinet, dat nu eenmaal meende zijn leven aan den bouw van dit oorlogsschip te moeten verbinden." Dit is het moeiljj'fce van de po-- 1 i t i e k, dat de gevolgen van een eenigs- zins belangrijke beslissing vaak van zeer onderscheiden aard zijn en dat deze ge- volgen zelfs voor den meest ervaren poli ticus dikwijls niet te overzien zijn. Echter juist het feit, dat alle gevol gen toch nimmer te overzien zijn want al wikt de mensch, God beschikt zal in den regel als de veiligste weg doen kiezen, de principieele beslissing over elke vraag, eenvoudig gelijk deze, op een bepaald oogenblifc en in een be paalden vorm aan de orde komt. Ech ter het kan ook anders moeten. Een ieder zij hierbij, in het eigen gemoed ten volle verzekerd. En wie meent in politieke zakeni of over politieke personen te moeten oordeelen, bedenke dat beslissingen des te moeilijker worden, naarmate de belangen, waarover beslist moet worden, meerderen raken dieper ingrijpen ook trachtte hij zich bij zijn oordeel, te laten leiden door dat vertrouwen, dat hij! zelf, gesteld hjji stond voor overeenkomstige moeilijkheid, zou wenschen te ontmoeten." Met wat 'hier gezegd wordt kunnen wij ons ten volle vereenigen. Alleen moet ons hierbij ééne opmerking van het hart. Wie, zegt de Nederl., in de politiek eerlijk ien trouw wil handelen, heeft steeds te letten niet enkel op1 het eerste en onmiddellijke gevolg van eene bè- shssmg, maar ook op de vermoede lijke gevolgen, die verder af liggen of eerst laten zich zullen voordoen." Volkomen juist. Maar juist daarom is voor ons volko men onverklaarbaar de houding door de Chr. Hist. Kamerfractie in November 1925 aangenomen. Bekend was toch, dat het bij de stem ming over het gezantschap, niet meer ging om dat gezantschap alleen, maar dat het bestaan van het Kabinet op het spel stond. Een deel der linkerzijde had verklaard, er tegen te zullen stemmen, niet omdat men tegen het gezantschap, bezwaar had, maar alleen om het Kabinet te treffen en de rechtsche partijen uit elkaar te jagen. De 'fout van de Chr. Hist, is toen o.i. geweest, dat zij niet voldoende aan dacht hebben geschonken aan de hierbo ven aangehaalde uitspraak van Mr de Savornin Lohman, dat wel op. het onmid- delijfce gevolg is gelet, üiaar dat de verder af liggende en toch voor ieder zichtbare gevolgen uit het oog zijn verlo ren. Was toen de door Lohman uitgestipi- pekle lijn vastgehouden, dan zouden thans de politieke verhoudingen heel wat zui verder zijn. Patrimonium. Het Nederl. Werkl. Verbond „Patrimo nium" houdt morgen en Woensdag te Groningen zijn 46ste algemeen e verga dering. De meening wordt wel eens verkon digd, dat er voor „Patrimonium" na de opkomst van de vakorganisaties feitelijk geen taak en geen plaats meer is. Een meening, die echter door de feiten weersproken wordt. Telkens weer blijkt dat er voor een algemeene Christelijke sociale organisatie als deze nog werk te over is. Terecht werd in het laatste nummer van het Bondsorgaan opgemerkt, dat zich telkens nieuwe mogelijkheden geven. „Er moet nog veel meer gedaan wor den voor de prindpiëelie, de sociale en de technische scholing van 'onze Chris telijke arbeiders. Het jeugdwerk breidt zich steeds uit. In de groote steden niet alleen, maar ook in vele kleinere plaat sen wordt behoefte gevoeld aan biblio theken, aan leeszalen, aan Christelijke volkshuizen! De zorg Voor de vol'kshuisl- vesting vraagt niet weinig van een zich voortdurend uitbreidend aantal afdeelin- gen." Zoo is het. En de agenda over dé te houden jaar vergadering waar met name ook over den arbeid door de af deeling en op het platteland zal worden gehandeld, wijst er dan ook in niets op, dat we hier met een stervende organisatie te doen zou den hebben. Is er dus voor de toekomst nog werk te over, bij! het terugzien op bet ver leden is er voor „Patrimonium" reden voor blijdschap en dankbaarheid. In de dagen, dat deze organisatie ge sticht werd, zag het er pp sociaal ge bied 'treurig uit. Zonder overdrijving kon Dr Kuyper bij de opening van het eerste Chr. Soc. Con gres spreken van een diepgaanden socia len nood. En de nood klom nog steeds hooger en de maatschappelijke tegen stellingen werden scherper. En in die dagen scheen het alsof er geen richter was in ons land. De over heid trok zich geen van deze dingen, aan. Hoe is dat alles veranderd de laatste jaren. Terecht mocht Mr Aug. Philips de vo rige week wijzen op het sterk gestegen welvaartspeil van den arbeider in de laat ste tientallen jaren en op de verflauwing van de al te schrille tegenstellingen op imaatschappelijk gebied- Daaraan heeft „Patrimonium" in niet geringe mate mogen meewerken. De in eenvoud begonnen, arbeid is door God rijk gezegend- Zij dit zoo ook in de toekomst. Moge God „Patrimonium" zegenen en het ook verder ten rijken zegen stellen. GROOTE SCHEEPSRAMP IN FINLAND Een groot aantal personen verdronken. Over een vreeselijke scheepsramp wordt uit het merengebied van Tammersfors be richt: Een stoomschip met 150 passagiers aan boord, is in de nabijheid van Tammersfors bij storm omgeslagen en binnen een mi nuut gezonken. Men vreest, dat minstens 130 'personen den dood in de golven van het meer heb ben gevonden. Een bericht nit Stockholm meldt nader, dat het scheepsongeluk heeft plaats gehad op het Naesijaervi-meer in de buurt van de Finsche stad Tammersfors. Het ver ongelukte voertuig is het Finsche stoom schip „Kurü" met 200 passagiers aan boord. Slechts 20 personen zijn gered en de overigen, naar men vreest, verdronken. On'der de verdronkenen bevonden zich talrijke schoolkinderen, die op weg naar huis waren. Omtrent deze ramp worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: De ramp, die gisteren op het Netisar- meer heeft plaats gevonden, is de ernstig ste van dien aaTd, die ooit in Finland is voorgekomen. Juist toen de „Kuru" Za terdagmiddag om halfvier overeenkomstig de dienstregeling de haven van Mustalati verliet, had de storm, 'die reeds den gehee- len dag woedde, zijn hoogtepunt bereikt. Nauwelijks was het schip buiten de ha ven gekomen, of de kapitein zag zich door den geweldigen golfslag genoodzaakt, de snelheid tot de helft te verminderen. Toen echter bleek, dat het niet mogelijk zou zijn door te varen, wendde hij den steven en stuurde op den vuurtoren van Silinkari aan, die zich op 2 K.M. ten Zuiden van Tammerfors"" bevindt. iFensklcps echter sloeg een zware stortzee over het schip, die de „Kuru" overstag deed gaan. Het schip kon zich niet meer uit de golven ver heffen, doch kapseisde aan bakboordzijde. Onder de talrijke passagiers, meest schoolkinderen en kleine boeren uit den omtrek, ontstond een ontzettende paniek. "Wegens het ruwe weer bevonden de mees ten hunner zich in de kajuit, waar zulk een gedrang naar den uitgang ontstond, dat het niet mogelijk was de deur open te krijgen. Vrijwel allen, die zich beneden- deks bevonden, zijn dan ook in de golven omgekomen. Het meer is op de plaats des onheils 18 M. dieR, Aan den oever speelden zich ontzettende tooneelen af. Van alle kanten kwamen ouders en andere bloedverwanten der op varenden aansnellen, die radeloos heen en weer liepen zonder iets te kunnen uitrich ten. Voortdurend spoelden lijken aan, die veelal zoodanig waren verminkt, dat zij nog niet geïdentificeerd konden worden. Dat er niet meer dan 20 opvarenden van de „Kuru" gered zijn, is ook ten deele een gevolg van de omstandigheid, dat aanvan kelijk ook aan boord van de „Tarjame" een zoodanige paniek ontstond, dat de 'ka pitein slechts door bedreiging met de re volver een aantal der mannelijke passa giers ertoe kon brengan, aan de reddings werkzaamheden deel te nemen. Nog een scheepsramp? Het 3500 ton groote Deensche stoom schip „Dan", dat Vrijdagmiddag met 25 man equipage en 3200 ton kolen de haven van Danzig veriaten heeft, om naar Hel- singfors te stoomen, moet gezonken zijn. Zaterdagmorgen tegen vier uur kwamen er kort na elkaar drie S.'O.S.-berichten van de „Dan" binnen, volgens welke het schip zich in den hoogsten nood bevond. 'Op een draadlooze aanvrage om aandui ding van nadere positie heeft het stoom schip niet meer geantwoord, zoodat aan genomen moet worden, dat het gezon ken is. Een torpedoboot en een vliegtuig zijn uitgezonden, maar konden niets van het sChip ontdekken. Eerste steenlegging Volkenbondspaleis. Zaterdagmiddag is in het park Ariana te Genève de eerste steen gelegd voor het nieuwe volkenbondspaleis. Om 4 uur heeft mr Eric Drummond de aanwezigen welkom geheeten, waarbij hij in het bijzonder het woord richtte tot vier mannen, die aanwezig waren en reeds in 1919 te Parijs het volkenbondsverdrag hadden uitgewerkt, n.l. Lord Robert Cecil, Paul Hymans, Scialoja en Venizelos. Hij herdacht ook drie groote dooden: president Wilson, Léon Bourgois en Bran- ting, terwijl hij het vertrouwen uitsprak, dat twee mannen, 'die in de eerste jaren van den volkenbond in de eerste gelederen gestaan hadden en thans, ofschoon nog in leven, hier niet aanwezig konden zijn, toch in hun gedachten bij het feest tegen woordig waren, n.l. lord Balfour en de Japansche graaf Ishü. Vervolgens deelde sir Eric Drummond mede, dat volgens oude gebruiken in de steen was ingemetseld een doos met den volgenden inhoud: een perkamenten acte over den datum der plechtigheid en de namen van alle tegenwoordige volken, ter wijl vertalingen van deze acte in de talen van alle landen van den volkenbond daar bij waren gevoegd. Verder is in de doos een speciaal voor dit doel gedrukte copie van 'het volken bondsverdrag neergelegd, terwijl ten slotte alle hier aanwezige delegaties munten van haar landen in. de doos hebben neerge legd. Sir Eric Drummond sprak het vertrou wen uit, dat het. op te richten paleis een waardig monument zal worden ter nage dachtenis van. hen, die in de eerste veel bewogen jaren van den volkenhond daar aan hun krachten gegeven hebben en een waardig arheidshuis voor de komende ge slachten. Na sir Eric Drummond hebben nog tal van sprekers toepasselijke woonden ge sproken, waarna dr Guerrero met 'drie korte hamerslagen de ceremonieele plech tigheid verrichtte. De Vereen. Staten van Europa. Briand heeft alle hoofden der delegaties uit Europa uitgenoodigd tot een lunch te gen vandaag. Hij zal dan een rede houden, waarbij hij meer in bijzonderheden zal treden om trent zijn plan over de vereenigde staten van Europa. Na de luch zal er gelegenheid tot ge- dachtenwisseling bestaan. Van Zwitsersche zijde werd vandaag békend, dat de Zwitsersche delegatie veel sympathie voor het denkbeeld van Briand gevoelt, doch een uitdrukkelijk partij kie zen zal uitstellen tot na het aanhooren van Briand's verklaringen. Aanslag in het Hongaarsche Gezantschap te Weeneri. De pers-attaché van het Hongaarsche gezantschap te Weenen, Von Ziegler, is Zaterdagmiddag door een Hongaarschen emigrant Chalupny een ander bericht spreekt van zekeren advocaat Koloman Buday uit Fiinfkirchen die zich politiek vervolgd acht en in Von Ziegler den aan stichter der vervolgingen ziet, op zijn bu reau door een revolverschot in de heup gewond. De dader, die door den persattaché voor de behandeling van zijn zaak naar de con sulaire afdeeling verwezen was, keerde kort nadat 'hij vertrokken was, op zijn schreden terug en loste toen drie schoten, waarvan er één den persattaché trof. De dader schijnt niet uit politieke be weegredenen te hebben gehandeld; men denkt eerder aan een persoonlijk geschil. Staking In het Weensche melkbedrijf. Vrijdagavond zijn alle arbeiders der Weensche melkerij, ongeveer 500 in getal, buiten medeweten van de vakvereeniging, in staking gegaan. Zaterdagmorgen werden alleen de zie kenhuizen en sanatoria van melk voorzien. Ongeveer 120.000 liter staat aan de stati ons en in de lokalen van de Weensche mel kerij. De reden van de staking is minder van economischen dan wel van politieken aard, daar de sociaal-democratische arbeiders zich tegen het aannemen van niet-georga- niseerde arbeiders, van wie zij aannemen, dat zij Heimwehr-gezind zijn, verzetten. Thans een koudegolf In Amerika. Op de ondraaglijke hitte der laatste we ken is thans in Amerika een van het Zuid- Westen naar het midden-Westen zich voortbewegende koudegolf gevolgd, die in 2 dagen tijdis temperatuursveranderingen van ongeveer 30 graden Celsius 'heeft ge bracht. Uit den staat Wyoming worden talrijke sneeuwstormen gemeld. In eenige streken is daar 14 duim sneeuw gevallen. Ook in Nebrasca heerschen vorst-tem- peraturen. De vreeselijke toekomstoorlog. Prof. Leonard Hill, die deze week de ontdekking van een doodelijk toxine dat het product van een nieuwen bacil is, he kend maakte, heeft er nog iets naders over meegedeeld. Het veroorzaakt een langzamen dood in twee of drie dagen, vertelde hij, maar hij weigerde zich over de identiteit van den bacil uit te laten. Hij noemde hem bacil X den onbekende. Hoewel de vergiftigheid van den bacil zeer groot is, bestaan er middelen om den mensch tegen den in vloed ervan immuun te maken. Dit wil zeggen dat werklieden in een fabriek het toxine zonder gevaar voor zichzelven wou den kunnen bereiden. Prof. Hill zeide verder dat hij niet kon zeggen hoe of wanneer de bacil ontdekt was. Dit zou een aanwijzing aangaande den aard er,van geven. Het eigenlijke doel waarom bij van de. ontdekking melding gemaakt had, was dat hij wilde aantoonen dat alle krijgstoerustingen nutteloos wa ren, als men door het verspreiden van zulke toxinen uit vliegtuigen over groote uitgestrektheden millieonen menschen zou kunnen dooden. Binnenland. Hot Gemeentebestuur van Goes en do nieuwe belasting in ,„de Breede Wate ring". Onze eieren-export naar Engeland. De opbrengst der wegenbelasting. Scheepsbrand te Schiedam. De tramlijn HoofdplaatBreskens ge opend. Buitenland. De tiende Volkenbondsvergadering. Eerste-steenlegging van het Volkenbonds- paleis. Koudegolf in Amerika. Twee scheepsrampen. Typhoon in Japan. Verkrijgbaar In stukken van f lOOO.-, f 500.-, f 100- en f 50.- bij Ongeluk met het postvliegtuig van Engeland naar Britsch-lndië. Hét postvliegtuig van Engeland naar Britsch-lndië is te Jask, in Perzië, neer gestort. De vlieger Woodbridge, de mach- nicien en een passagier zijn in vlammen omgekomen, twee anderen werden ge kwetst. Het toestel dat in brand vloog toen het op den grond neerkwam, is geheel ver nield. Hoewel de oorzaak van het ongeluk met het postvliegtuig nog niet uitgemaakt is, lijkt het waarschijnlijk dat een der lichten die aan de uiteinden van de vleugels wa ren aangebracht, een vleugel in brand heeft gestoken, terwijl de vlieger in den donker landde. Bijna dadelijk daarop was het toestel in vlammen gehuld. De woelingen in Palestina. Van particuliere zijde wordt uit Jeruza lem gemeld, dat 25 personen, die «hebben deelgenomen aan plunderingen, zijn gear resteerd. Het wantrouwen blijft aan beide zijden bestaan. Lord Melchett, de voorzitter van de Zio nistische organisatie van Groot-Britannië, is voornemens, wanneer hij daartoe in de gelegenheid is, zich naar Palestina te be geven, teneinde ter plaatse den toestand te bestudeeren. Te Jeruzalem heerschte groote beducht heid toen vernomen werd, dat de groot moefti een specialen oproep tot de Muzel mannen van alle districten had gericht om. in de moskee van 'Omar te komen bidden, hetgeen een grooten toeloop van Arabieren tot gevolg had. De meeste winkels en bureaux werden gesloten, zoodat alle leven uit de stad ver dween. Er werden uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen; troepen met mitrailleu ses bezetten de strategische punten en de poorten der oude stad en de politie en Britsche vrijwilligers patrouilleerden door de stad. De dag verliep echter zonder betreu renswaardige incidenten. Afgekoelde treinen In warme dagen. „Des winters worden de treinen ver warmd, waarom zouden we ze tijdens de heete dagen niet afkoelen" beeft de Paris- Orleans gedacht. En zoo gezegd, zoo ge daan. Donderdag, toen Frankrijk den warm- sten dag kende sinds den heeten zomer van 1911, zijn de eerste wagens, van koel- inrichting voorzien, in gebruik genomen. De thermometer steeg er niet hooger in dan 22 gr. Celsius, terwijl het buiten in de schaduw 33 was en in de corridors van de niet afgekoelde wagonsom te smoo- ren. De wagons, voorloopig alleen eerste klasse wagons, hadden een enorm succes. Het aspect van 'de wagons was als van de andere, alleen was een wit scherm als pa rasol over de kap gespannen, waardoor reeds een geringe afkoeling plaats heeft. Doch het eigenlijke koelsysteem is meer doeltreffend, hoewel weinig gecompli ceerd. In den wagon zijn aspirateurs aan gebracht, die versche lucht inzuigen, wel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1