No. 287 Zaterdag 7 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland vROSSEM'* ZEEPAARD I5«. FLOB&'S IOEIDEBBESCBDIT Gerei. Kerk te Amsterdam-Zuid HendriM Go's Bank N.V. Gees EERSTE BLAD. Meer en betere Eieren De Wetenschap noopt een ieder A. C. VAN DER REST, Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE OORSPRONG VAN HET GEZAG Voedert steeds JOH. QUINTEN LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING BANK-ASSOCIATIE N.v. - GOES 5 Obligation 100 Verkrijgbaar In stukken van f lOOO.-, f 500.-, f 100- en 1 50.- bl] Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, 13,=. Losse nummers 0 ?ü,0fc Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 I' Bij abonnement belangrijke korting. Dat ontzag voor het gezag voor een ordelijke samenleving eetn der onmisbare voorwaarden is, wordt zelfs in onzen tijd, nu er een algemeen, en bijna sys tematisch streven is om het gezag te ondermijnen, in de practijk nog wel toe gegeven. De revolutionaire partijen, die het ge zag van Gods Woord verwerpen en die de gedachte, dat wij de Overheid als dienaresse Gods hebben onderworpen te zijn, als ouderwetsche dwaasheid be schouwen, zijn tocli in den grond der zaak van gezagsoefening niet afkeerig. De „bewuste" socialisten b.v. zijn voor standers van het gezag en van gehoor zaamheid aan liet gezag. Zij1 erkennen niet, dat de bron van bet gezag in God ligt, maar dit neemt niet weg, dat ge bieden en gehoorzamen van bet socdar lisme onafscheidelijk zijn. Terecht is de opmerking gemaakt, dat wat nu reeds gezien is in Tiet optreden van da parfij tegenover hare dissentiëe- rende leden er op wijst, dat, mociht ooit de socialistische toekomststaat op aarde verwezenlijkt worden, de wereld een oefening van gezag zou aanschouwen, waarbij zelfs de overdrijvingen waaraan kerk en burgerstaat zich op dit stuk hebben schuldig gemaakt, verkieslijk zou den worden. Trouwens, dit is een verschijnsel, dat we niet alleen fnj de z.g. revolutionaire groepen aantreffen. Wat zijn er niet vele regeerders geweest en .wat zfn er ook in het maatschappelijk leven niet vele machthebbers, die, terwijl zij zelf geen hooger gezag erkennen, als echte poten taten ontzag voor hun gezag opeischen en die niets zoo erg vinden, dan dat hun gezag wordt aangetast en miskend. In het eene zoowel als in het andere geval hebben wij te doen met een cari- catuur van het gezag, dat gezien jvordt als het recht van den sterkste, als ee>n kwestie van macht en kracht. Maar hoe dan ook: dat gezag voor het menscbelijk samenleven noodig is, wordt vrijwel door alle richtingen toegegeven. Bij de vraag echter, waar de oorsprong van het gezag te vinden is en waaraan de eene mensch het recht ontleent om over den ander zeggenschap uit te oefe nen, loopen de meeningen uiteen. Voor de vrijzinnigheid dit woord in zeer algemeenen pin genomen is dit een lastige kwestie. Men wil gezag uitoefenen, men wil het gezag hooghouden, terwijl men tegelij kertijd het gezag van den Oppersten Sou- verem, de Koning der Koningen, de bron en -oorsprong van alle gezag onder de menschen verwérpt. Met allerlei theorieën heeft mem ge tracht aan het gezag een redelijken grond- sipg te^ geven, waarvan de voornaamste zijn die van' den Engelscheu wijsgeer Hobbes en van demi Franschen wijsgeer Rousseau. De eerste dacht zich de zaak zoo, dat oorspronkelijk da menschen als dui vels tegenover elkaar stonden. Een ieder deed wat recht was in1 zijne oogen, er was een voortdurende strijd van allen tegen allen, een schrikkelijke toestand die het menscbdom met ondergang bedreigde. Dit duurde tot het gevaar van dezen toestand tenslotte werd ingezien, waar om een „verdrag" werd opgesteld vol gens hetwelk allen van hun macht en vrijheid afstand daden, ten behoeve van één, die als volstrekte alleemheerscihier over allen zou regeeren eni aan wiens „gezag" allen' zich zonden hebben te on derwerpen. Geheel anders oordeelde RousSaau. Hij had veel boogere gedachten van den na tuurtoestand dar menschheid. De natuur- menschen, zoo leeraarde hij, leefden aan vankelijk als kinderen zoo vrij en zoo blij. De voortschrijdende ontwikkeling was echter oorzaak, dat zij wel maatschappe lijk moesten saamleven, en zoo kwam het tenslotte tot een stilzwijgend verdrag tot een „contract social", waarbij de indi- vidueaie willen werden' omgezet in een algemeenen wil. Hieruit volgt dus dat het hoogste ge zag feitelijk bij; het vodk berust en dat volgens deze volkssoevereiniteit de Over heid niet anders is dan dienaresse van het in zichzelf souvereine volk. Deze verdragstheoriën. vinden in onzen tijd weinig verdedigers meer. Men heeft het dwaze en kinderachtige er van ingezien, maar het is aan hen die Gods Woord niet erkennen nog steeds niet gelukt er een andere en meer houd bare theorie voor in de plaats te stellen. Het gezagsvraagstuk blijft voor hen een moeilijk punt. Ziji hebben geen fundament en geen houvast eni het gevolg is d'at zij ook zwak staan als het geldt de handhaving van het gezag- Hoofdvertegenwoordiger: Heernisseweg 6 GOES. van juiste zorg voor het artikel, en bekwaamheid in bediening, zijn Geneesmiddelen, Verbandstoffen, Bandages, Verpleglngsartlkelen enz. te halen bij Ass. Apotheker Lange Kerkstraat 42, GOES - Telef. 168. hoofdzetel is van de automobielindustrie, in betrekkelijk korten tijd gegroeid tot een stad van 1.400.000 zielen. Zoo'n stad beeft als alle wereldsteden haar vuiloprui- mingsmoeilijkheden. Maar nu gaat Henry Ford er zich mee bemoeien. Hij heeft voor zich zelf de nieuwe rol bedacht van opper- vuilverwijderaar. Hij heeft n.l. aan de gemeentebesturen van Detroit en van de plaatsen in de buurt aangeboden, voortaan voor hen alle het vuil te redderen. Hij wil bet tec'hnisch- wetenschappelijk gaan metamorfoseeren in vetten en meststoffen. De burgemeester van Dearbon, bet plaatsje bij Detroit waar Ford de groote, almachtige figuur is, toont zich enthousiast over het plan. De steden in quaestie zullen er volgens dezen bur gemeester voor millioenen dollars pro fijt van hebben. nister Martelli, die er op wees, dat in de laatste campagne een productie is bereikt van bijna 7 xnillioen ton en het succes prees, dat behaald is door Mussolini's ini tiatief, 'heeft de commissie een motie aan genomen, waarin de krachtsinspanning van de boeren wordt geprezen en waarin de commissie ben uitnoodigt, bun uiterste krachten in te spannen, ter verkrijging van het einddoel, Italië's broodvoorziening te verzekeren. „Germania" deelt mede, dat twaalf kazernes tegelijk, bijna alle nieuw ge bouwd, ten verkoop worden aangeboden. Dit geschiedt thans door het rijksgoede- renbeheer te Wiesbaden. Al deze gebou wen waren tot nu toe bij de Engelsche troepen in gebruik. Zwaar onweer boven Duitschland. In verschillende streken van Duitsch land is Donderdag door hevige onweders groote schade aangericht. Zoo woedde boven 'Erfurt en omgeving twee nur lang een hevig onweer, dat door zware hagelbuien begeleid werd. In Buess- leben sloeg de bliksem in een 'herberg in, zoodat in een minimum van tijd 4 boerde rijen in vla'mmen stonden. Ook bet Munsterland is geteisterd, Het meeste schade werd aangericht in het dis trict Steinfurth. In de streek Borghorst werden 12 boerderijen in de asch gelegd. Ook van Boven- en Beneden-Rijn komen berichten over groote aangerichte schade. In het telefoonnet aan de Duitech-Neder- landsche grens werd zware schade aange richt. -Ook werd een station van de Rijnsch-Westfaalsche electriciteitsfabriek door inslaan van den bliksem vernield. Veel vee kwam om. In ongeveer 4 uur telde men 1300 bliksemstralen. De Belgische oorlogsvloot. Een senator heeft zich ongerust ge maakt over bet bericht, dat België thans definitief zijn „oorlogsvloot" van Duitschland „geërfd" gelijk men weet gaat verkoopen. Hij zond aan den minis terpresident een schrijven, waarin bij ver zocht de vloot toch te behouden. De „Neptune" is om inlichtingen uitge gaan bij de militaire autoriteiten. Het blad ontving daar de mededeeling, dat de oor logsbodems reeds te koop zijn sedert 1926; zij zouden reeds lang verkocht zijn, indien er maar een ernstig kooper kwam opda gen. De schepen hebben, zooals zij daar lig gen, niet de minste militaire waarde; het zou schatten geld kosten, indien België met deze kern een oorlogsvloot zou willen bouwen. Bovendien zou men in dat geval de kust in staat van verdediging dienen te stellen. Ford als vuilverwijderaar. Detroit is, dank zij het feit, dat het de De „Graf Zeppelin". De „Graf Zeppelin" zal vermoedelijk Woensdag voor een vlucht over Duitsch land opstijgen. De vlucht zal ongeveer 18 uur duren en onder leiding van kapitein Lehmann staan. Volgens het bericht van een Ameri- 'kaansch nieuwsagentschap moeten de on derhandelingen van dr Eckener in de Ver. Staten over de oprichting en financiering van een geregëlden Zeppelindienst over den Oceaan met succes zijn bekroond. 'Het agentschap verklaart uit goede bron te hebben vernomen, dat het tot stand ko men van een geregelden dienst tusschen Europa en Amerika absoluut verzekerd is. De benoodigde luchtschepen zullen over 2 jaar in bedrijf kunnen worden gesteld. Glemenceau beeft een vertegenwoor diger van Havas ontvangen, die naar zijn gezondheid kwam informeeren. De oud premier verklaarde dat bij onwel was ge weest en dat zijn beenen niet zoo erg stevig meer waren. Hij weigerde op politieke quaes ties in te gaan en zei alleen: laat mij toch in vrede werken. Gistermiddag is brand uitgebroken in een automobielfabriek te Suresnea. De schade is aanzienlijk. Het Britsc'he departement van Kolo niën meldt, dat bet volgens de berichten in alle districten in Palestina rustig is. De Britsche troepen zijn actief bezig met het zoeken naar verboden wapens eü met het aanhouden van verdachte personen. SPAARBOEKJES 4b()8 OCt. SPAARBUSJES Korte berichten. Een aantal soldaten die aan de ma noeuvres te Salisbury '(Eng.) deelnamen, hebben zich voor lichten zonnesteek moe ten laten behandelen. Van Woensdag, toen zij hun kamp verlieten, af tot bun terug keer Donderdagmiddag waren zij meer dan dertig uur bijna hankoudend in touw geweest. De opperbevelhebber gaf vergun ning de mannen met vrachtauto's den te rugweg te laten afleggen. Op het militaire vliegveld van Riga is een gevechtsvliegtuig gevallen. Het ben zinereservoir vatte vlam, met het gevolg, dat twee der inzittenden, een luitenant en een sergeant, verbrand zijn. De derde in zittende, een onder-officier, wist zich met groote moeite uit de overblijfselen van de machine te bevrijden. Ook hij; heeft zware brandwonden opgeloopen. Onder voorzitterschap van Mussolini is op de prefectuur te Forli een vergade ring gehouden van de permanente graan- commissie. Na een uiteenzetting van mi Eerste Kamer. Aangezien de voorzitter van het centraal stembureau binnen den termijn, gesteld in art. 116 2e lid der Kieswet, geen mededee ling heèft ontvangen van den heer J. P. J. Asselbergs to Bergen op Zoom, benoemd tot lid van de Eerste Kamer, of bij zijn be noeming al of niet aanneemt, heeft het centraal stembureau den heer E, B. Du- mol e y n te Hontenisse benoemd tot lid van de Eerste Kamer. Tweede Kamer. De benoemde Tweede Kamerleden Jhr. mr Ruys de Beerenbrouck en Jhr. mr de Geer hebben hun geloofsbrieven niet bin nen den bij de wet bepaalden termijn in gediend. Thans zal de voorzitter van het centraal stembureau in de plaats van jhr. Ruys de Beerenbrouck tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaren mr Go- seling te Amsterdam en in de vacature-de Geer jbr. mr Reelaerts van Blokland. Aangezien jhr. Beelaerts minister is, zal Binnenland. Vergadering van de Coöp. Suikerfabriek Sas van 'Gent. De heer E. B. Dumoleijn te Hontenïs&a tot lid der Eerste Kamer benoemd. Benoeming Tweede Kamerleden. Verhouding N ederiand-B elgië Buitenland. Thans ru^t in Palestina. Ook in Duitschland onweders. ook deze zijn zetel niet innemen, waarna dan benoemd zal worden verklaard jhr. Rutgers van Rozenburg. Denkt aan de voetgangers. Op vragen van het Eerste Kamerlid Smeenge: 1. Is de minister niet van oordeel, dat bij de wegen verbetering, naast de be langen van het snel- en rijwielverkeer, ook die van de voetgangers in het pog dienen te worden gehouden? 2. Zoo ja» wil de minister dan bevor deren, dat bij den aanleg van pieuwe of de verbreeding van bestaande wegen door den aanleg van wandelpaden ook aan de belangen der voetgangers de oudste categorie van weggebruikers aandacht worde geschonken? heeft de minister van waterstaat ge>- antwoord: 1. Deze vraag wordt uit den aard der zaak bevestigend 'beantwoord. 2. Voor den aanleg en de verbetering van Rijkswegen zijn laatstelijk bij beschik king van 15 Augustus 1920, La. B., af- deeling Waterstaat T, normale 'dwarspro fielen vastgesteld, waarbij ook is gerekend op den aanleg van eenvoudige voetpaden, behoudens voor die wegen, welke uit sluitend voor het verkeer met motorrij tuigen en rijwielen zullen worden be stemd. Echter is het niet de bedoeling om, waar in en nabij bebouwde kommen het plaatselijk verkeer bijzondere voor zieningen voor de voetgangers eisoht, de kosten van die bijzondere voorzieningen voor Rijksrekening te nemen. Deze wer ken zullen in samenwerking tusschen be langhebbenden, en het Rijk kunnen tot stand komen. De staking' In Ihiet Zaanscihe houtbedrijf. D© bond van werkgevers heeft een brief verzonden aan de vier samenwer kende organisaties van werknemers, waarin zij' zich bereid verklaren de be sprekingen over de liquidatie van bet conflict voort te zetten, en waarin het verder heet: Alvorens u echter tot een conferentie uit te noodigen, achten wij het voor de algemeene afwikkeling van zaken noodzakelijk, dat één punt komt vast te staan, en wel dit: dat gij' u vereenigt met ons laatste tegenvoorstel betreffen de de arbeidsvoorwaarden, en dat deze dus verder buiten discussie blijven. Na (de .ontvangst van dit bericht kunt gij binnen zeer korten termijn een uit- noodiging tot verdere bespreking over de z.g. liquidatie van het conflict tege moet zien. Wij achten het onzen plicht, uw aandacht erop te vestigen, dat, nu beide partijen den wil getoond hebben om den strijd te beëindigen, dit zoo spoe dig mogelijk moet gebeuren; immers wij vreezen, dat wanneer het conflict nog verder duurt, door den afloop van het seizoen de moeilijkheden om tot een oplossing te geraken, nog vrij watgroo- ter zullen worden clan zij tot nu toe ge weest zijn i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1