No. 286 Vrijdag 6 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Geref. Kerk te Amsterdam-Zuid Hendrikse Cos Bank N.V. Goes pBüDD!HG| IING EERSTE BLAD. kapper, TOIRES \SSEE AZIJN -luizen, ichine a Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland (tember 3 raven- als MOND. en goed markt- chine, ricien iode, Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle smaakt als room 5 Obligatiën 100 zal er voor ouden wor- bestaan uit zal onder Meisjes, (lessen GOES. 7MANN te om op bei-1929, iet veilings- ar, >pen ilburg Jein Vlaan- c.A. ar M 199, het Stads- A. 68 c.A, Schutters- ot 38 c.A. aan den gr. 1.54 A. Havendijk rc. 2 voor 0; Perc. 4 Perc. 18 en Don- ran 10—12 legangsbe- Drnoemden ar verdere :kt. jSchrijf- it blad te ierlamps compleet or {165. ostkapelle. ten bij jaar) PWLAND tg, Veere. r 19 Sep- ken prijs oordwelle, gevraagd oordwelle, tegen Oct. trsonen van goede letter D 1, Hilver- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.2Q, elke regel meer 30 I Bij abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Loonein landarbeiders. Op het deze week gehouden Landbouw kundig congres, werd door een der spre kers, den heer J. Smid, gehandeld over „de slechte belooning van den landbouw arbeid". Wij zijn het lang niet in alles met dezen spreker, die o.a. het loon bepaald wil zien door vraag en aanbod, eens, maar dat neemt niet weg, dat het toch wel zijn nut kan hebben te luisteren naar wat hier ge zegd werd. 'Met recht toch kan van de slechte be looning van den landbouwarbeid worden gesproken. Een vergelijking van de loonen van hen die in den landbouw arbeiden en van hen die in andere bedrijven werkzaam zijn, valt bijna altijd in het nadeel van den landhouwarbeider uit. Ook als men rekening houdt met de ver schillende emolumenten. De arbeidsdag is meestal lang, de arbeid zwaar en het loon laag. In verband hiermede werd er door den inleider op gewezen, dat de verbeteringen welke in de beschutte bedrijven die de las ten op anderen kunnen afwentelen, wor den ingevoerd, ten laste komen van de be drijven die op hun prijs geen invloed kun nen uitoefenen. 'Zoo wordt de landbouw de dupe. Zoo komt het dat de landbouwende be volking een groot deel van de kosten der verbetering van den toestand der andere bedrijven op zich ziet afgewenteld in den vorm van hooggre prijzen voor levensbe hoeften en bedrijfsbenoodigdheden. En bo vendien moeten ze dan nog de kosten van deze verbeteringen in het eigen bedrijf zelf betalen. 'Hierdoor staat de landbouwer-werk gever anders ten opzichte van de loonactie der arbeiders dan de meeste andere werk gevers. Bij hem komt elke loonsverhooging op het verlies van de gekapitaliseerde waarde van de verhooging te staan en is dus voor hem vermogenverlies. En naar mate de landbouw minder kapitaalkrach tig is, dru'kt de loonsverhooging zwaarder. In deze redeneering zit zeker een ele ment van waarheid. De bedrijven trachten hunne hoogere lasten af te wentelen. De timmerman, de smid, de schilder, de kleermaker, enz. trachten de zwaardere lasten af te wen telen mede op den boer, terwijl deze met zijne producten afhankelijk is van de markt, van de vraag en het aanbod. Dat maakt de zaak niet gemakkelijker, al moet ook niet uit het oog worden ver loren, dat hier nog andere factoren wer ken. Maar geven we nu eerst verder het woord aan den inleider. Wegein teir verbetering. De heer Smid verklaarde drie middelen tot verbetering te zien, n.l.: 1. afwenteling op den grondbezitter; 2. afwenteling op den verbruiker; 3. afwenteling op den be lastingbetaler. Het onder 1 genoemde middel werd door spr. ondeugdelijk geacht, omdat men dan zou moeten treffen hen w.o. tal van kleine bezitters wier vermogen toevallig uit grondbezit bestaat. Sociaal d. i. in vergelijking met an dere loonen en de daardoor bepaalde kos ten van het leven zijn de landbouwloo- nen te laag. Economisch echter zijn ze te hoog. Dit is de groote moeilijkheid in de oplossing van het probleem van de onvol doende belooning van den landbouw arbeid. In het drukken van de landprijzen kan echter de oplossing ervan niet worden gevonden. Zal er verhetering komen, dan moet de landbouw in staat worden gesteld, door stijging van de prijzen zijner producten de loonsverhooging te verhalen op de ver bruikers. Het gevolg hiervan zal echter zijn, dat het met den betrekkelijk hoogen levens standaard dien de arbeiders in stedelijke en industrieele bedrijven de laatste jaren hebben verworven, gedaan is, omdat hij hoofdzakelijk berust op onvoldoende beloo- ning van landbouwarbeid. Een andere weg is tenslotte dat de land bouw in een of anderen vorm uit de pu blieke kassen gesubsidieerd wordt, wat mede niet aanbevelenswaardig kan wor den geacht. Een uitweg werd dus door den inleider niet gewezen. De conclusie waartoe hij kwam was, dat het over het bedrijf loopende sociale stre ven moet worden ingeperkt, terwijl dat, wat loopt over de publieke kas, moet wor den uitgebouwd. Erg duidelijk schijnt ons dit niet. Als wij het wel begrepen hebben, dan zou de sociale actie moeten worden tegen gegaan, waartegenover dan zou moeten staan uitbreiding van de publieke armen zorg. Men zal moeten toegeven, dat de heer Smid de zaak weinig verder heeft ge bracht. Uit de discussie stippen wij twee pun ten aan. Vooreerst werd er op gewezen, dat land bouwarbeid ongetwijfeld slecht wordt be loond, zoodat, als er geen verandering komt, bet resultaat zal zijn een crisis. En verder werd door een der aanwezi gen uitgesproken, dat de landbouw zelf niet met schoone banden voor het gericht komt, en dat, hoewel onze landbouw in vele opzichten aan de spits staat, één on derwerp teveel werd verwaasloosd, n.l. de bestudeering van den loonarbeid. Dit laatste schijnt ons juist. Het vraagstuk is moeilijk. Alles wat sociaal wenschelijk moet wor den geacht, zal op dit terrein zeker niet bereikbaar zijn. Maar als het loonvraagstuk ernstig in studie wordt genomen, en als dan door pa troons en arbeiders gezamenlijk naar een oplossing wordt gezocht, dan zal het toch niet onmogelijk zijn belangrijke verbete ringen aan te brengen. Die1 Tieimdie Vo Ikeirrb oudsvergadering. Briand heeft gisteren zijn aangekondig de groote redevoering gehouden. Hij begon met er op te wijzen, dat de volkenbond thans 10 jaar bestaat, welke tijd zeker niet verloren is gegaan. De volkenbond heeft het scepticisme, dat ten opzichte van den bond bestond, over wonnen en bezit thans het vertrouwen der volken. Wat zal de bond met dit vertrouwen beginnen? Alles wat de volkenbond de laatste jaren tot stand heeft gebracht, was slechts door dit vertrouwen mo gelijk. Er blijven echter voor den 'vrede nog groote leemten over, waarin vroeg of laat moet worden voorzien. Wij1 hebben den oorlog tot ëen mis daad gestempeld. Wie kan echter zeggen, of het werk van den volkenbond daar door voltooid is. Men moet alles voor bereiden om den oorlog te vermijden. Wij1 moeten b ezield zijn met den wil to t slagen, dan zullen geleidelijk alle moei lijkheden worden overwonnen, die het werk van den vrede thans nog in den weg staan. Na de conferentie te 's Gravenhage zul len de laatste 'moeilijkheden verdwijnen, die tusschen Frankrijk en Duitschland nog bestonden, wat zonder den volken bond ook niet mogelijk zou zijn geweest- Vervolgens besprak Briand het vraag stuk der ontwapening. Ook hier bestaan moeilijkheden. In de eerste' "plaats doet zich' hier het vraagstuk der veiligheid voor, dat echter eveneens door samenwerking op gelost zal kunnen worden. Briand ge loofde, dat dit vraagstuk door de be moeiingen van de voorbereidende ont wapeningscommissie ver gevorderd is.-» Overigens zullen technische middelen alleen niet voldoende zijn. In verband hiermede kwam Briand te spreken over datgene, wat men met den naam Ver- eenigde Staten van Europa heeft aan geduid. "Briand verklaarde, dat hij zich bij het denkbeeld der Vereenigde Staten van Europa heeft aangesloten, welk denk beeld men onvoorzichtig heeft genoemd, doch dat inderdaad grootsch is. Dit denk beeld heeft langzamerhand terrein ge wonnen. Die woelingen in Palestina. Heel Palestina hield gisteren een rouw dag voor de Joden. Het was onmógelijk, in de synagogen plaatsen te vinden. De godsdienstplechtigheden waren Indruk wekkend. Er hadden geen incidenten plaats. Ook de Opper-rabbjjn van het Britsche rijk heeft speciale diensten gearrangeerd ter herdenking van de slachtoffers der slachtingen in Palestina. De diensten zullen op 8 dezer gehou den worden. Te Montreal hebben 40.000 Joden in de straten met zwart omhangen banieren gedemonstreerd ter herdenking van de in Palestina gedoode Joden. De demonstratie eindigde in een mas sa-vergadering waarin een resolutie werd aangenomen, waarin strenge bestraffing weid geëischt van de leiders der aan vallen, afzetting van de ambtenaren, die verzuimd hebben een honger percentage Joden in het politiecorps van Palestina op te nemen, oprichting van een vol doende militaire macht en een nieuwe verklaring betreffende de voornemens der Britsche regeering om de verklaring van Balfour inzake Palestina tot uitvoering te brengen. 1 De ontploffingsiramp te Brescia. Omtrent de ontploffingsramp te Bres cia wordt nog nader gemeld, dat het vuur, dat in de fabriek was uitgebroken, al spoedig oversloeg naar de munitie- af deeling. Tot nog toe (konden 17 lijken en 20 gewonden geborgen worden; de lijken bonden echter nog niet alle geïdentifi ceerd worden, aangezien zij door het vuur vreeselijk verminkt zijn. Het personeel verliet hals over kop de fabriek. Sommigen stormden met brandende kleeren in paniek naar den uitgang. De oorzaak kon nog niet worden vast gesteld, aangezien alle personen, die zich in het lokaal waar de brand ontstond, bevonden, dood of zwaar gewond zijn. Een aantal licht gewonden heeft verhalen gedaan over de verschrikkelijke toonee- len, die zich hebben afgespeeld. Men vreest, dat zich onder de .puinhoopen nog meer slachtoffers bevinden. Het aantal slachtoffers dat bij de ont ploffing het leven heeft verloren, is thans tot 22 gestegen, daar 5 der zwaargewon den overleden zijn. Een gevaarlijk heerschap. Te Eydtkuhnen zag Woensdagmorgen een op het land werkende boer zes mannen uit een boschje den weg op gaan. Toen zp gezien werden, trokken de mannen zich in het boschje terug, hetgeen den boer verdacht scheen. Hjj waarschuwde de veldwacht, die het boschje omsingelde en de zes mannen aanhield. Het bleken de Litansche emigrantenlei der Pletschkaitis en vijf zijner vrienden te zijn. Zn beweerden sedert twee jaar in Polen te wonen en nu getracht te hebben over de Duitsche grens naar Li- tanen te komen om daar hun bloedver wanten te bezoeken. Biji visiteering van hun bagage vond men toen twee geweren, zes revolvers, zeer veel munitie, zes handgranaten en zes zware bommen. Het schijnt, dat de heeren het voornemen koesterden, den D-trein, waarmede de Litansche minis ter-president Woldemaras uit Genève zou terugkeeren, in de lucht te doen vliegen. Een brutale beroovlng' op 'eeri ministerie. Maandagochtend even over achten ver scheen op het ministerie van hinnenlamd- sche zaken te Boedapest een jongmensch dat een gesprek begon met den kassier. Zij hadden nauwelijk enkele woorden ge sproken, toen het 'jongmensch een bij tende vloeistof in het gezicht van den kassier wierp, die door het bijtende vocht verblind werd en iifet kon zien, dat de aanvaller intusschen den inhoud van de kas roofde ca met den buit ten bedrage van 7000 pengó er van door ging. Hoe- Wel op het geroep om hulp in een oog wenk het geheele ministerie op de been was, bon de aanvaller toch in het groote gebouw ontsnappen. De te hulp geroepen arts constateerde, dat de bijtende vloei stof een mengsel van aether en scherpe peper was. Ernstig tramongeluk in Bohemen. Gisterenmorgen vond bij Reichenberg in Bobemen een ernstig tramongeluk plaats. Een volbezette motorwagen met bijwagen sprong bij Oberhanichen in volle vaart int de rails, viel om en werd nog ongeveer tien meter weggeslingerd. Het bovenste deel werd van den wagon weggeslingerd en totaal verhield. Twee en twintig personen werden voor het meerendeel ernstig gewond, terwijl één der passagiers op slag gedood werd. Een oude vrouw stierf kort nadat zij in het ziekenhuis was opgenomen, ter wijl een derde persoon in levensgevaar verkeert. Typhoon op de Philippïjnen. Een typhoon, die sedert Zondag op de Philippijnen woedt, heeft in de stad Manilla groote verwoestingen aangericht. Zeventien personen zijn verdronken, door dat een bergstroom zich over een rivier dijk stortte. In de provincie Bizel zijn zeven per sonen omgekomen en men verwacht nog meer slachtoffers te vinden, als de wé gen en andere verbindingsmiddelen her steld zullen zijn. De gouverneur vau de provincie Pampanga schat de in zijn pro vincie aangerichte schade op twintig mil- lioen dollar. De Internationale Bank. In verband met de komende onderhan delingen over het plan-Young, die vooral ook de internationale bank zullen be treffen, ontleent het „Handelsblad" het volgende aan een in de „Neue Freie Presse" verschenen Interview met Dr Wirth, den Duitschen minister voor de bezette gebieden, die tot de Duitsche delegatie ter Haagsche Conferentie be hoorde. Op de vraag van den interviewer: waar komt de internationale bank? antwoord de Wirth: „Ik weet het niet. Maar ge hebt zelf gezien, dat bij; den strijd om de plaats van de conferentie Den Haag overwin naar bleef. Nederland is het land, waar melk en honing vloeien en dat is het beste voor een bank, als ze uit over daad scheppen kan. Maar een politicus kan zich vergissen." Korte berichten. De beer en mevrouw Snowden rijn gisteren op Sandringham aangekomen, waar zij' tot vandaag zullen blijven 'als gasten van den Koning en "Koningin van Engeland. Gemeljd wordt, dat het be zoek van den kanselier der schatkist niet-officiëel is en niet in zijn hoedanig heid van waarnemend premier. De hittegolf te Londen zette zich gisteren voort, en bereikte een tempera tuur in de schaduw van 88 graden. In een uur tijds steeg de temperatuur met 7 graden. De plaats Soroki in Bessarabië ig Woensdag door een brand grootendeels verwoest. Het gebrek aan water en de slechte uitrusting van de brandweer maakten het onmogelijk het vuur ernstig te 'bestrijden. Meer dan 1000 huisge zinnen zijn dakloos. Moeders Ioopen met haar kinderen wanhopig door de uitge brande straten en zoeken naar familie leden. De schade is niet te overzien, docht bedraagt zeker meer dan 40 mfl- lioen lei. Uit Riga wordt gemeld, dat een militair vliegtuig dicht bij deze stad is neergestort. Het vliegtuig geraakte ïu brand en de twee inzittenden kwamen in de vlammen om. Een onderofficier, die hulp wilde verleeuen, bekwam ernstige brandwonden. In Sao Paulo (Brazilië) heeft in eèn hoogoven een geweldige explosie plaats gehad, waaraan, naar verluidt, tien men- echen ten offer zouden zijn gevallen. Binnenland. Moord te 's Gravenhage. Besprekingen Nederland-België. Alg. Vergadering van den Alg. Ned. Po litiebond te Middelburg. Buitenland. Rede van Briand te Genève. De woelingen in Palestina. Typhoon op de Filippijnen. Verkrijgbaar in stukken van f lOOO.-, f 500.-, f 100- en f 50.- bij Volgens „de eerste berichten zou de schade .ongeveer een millioen dollar be dragen. I In de middaguren is eergisteren in de binnenstad van Wieenen brand uitge broken in een blok woonhuizen. Ten gevolge van de droogte en den sterken wind greep het vuur snel om zich heen, zoodat de gansche Weensche brandweer eerst na twee uren ingespannen arbeid, den brand kon beperken. Bij het blusschingswerk werden acht brandweerlieden gewond, waaronder een ernstig. i j i i Minister Reymer naar Z.-Limburg. De minister van waterstaat is voorne* mens, in de tweede helft van deze maand een bezoek te brengen aan Zuid-Limburg ten einde zich ter plaatse van verschil lende toestanden op dei hoogte te stellen, in het bijzonder voor zoover het kanaal- en mijnwezen aangaat, en kennis te ne men van den voortgang der in uitvoering zijnde werken.1 Nederland en België. Het Brusselsche dagblad „Het "Laatste Nieuws" schrijft: Naar verluidt, hebben de Belgische mi nisters in Den Haag onder meer de aan dacht gevestigd op de inmenging door sommige „grooLNederlanders" in binnen- landsche .politieke aangelegenheden, een inmenging waarvan men zich in Neder land niet genoeg rekenschap geeft, dat zij een vriendschappelijke regeling van de tusschen beide landen aanhangige vraag stukken in den weg staat. De correspondent in België van „De Tijd" bericht, dat blijkens doior hem te Brussel ingewonnen inlichtingen tijdeus de conferentie in Ben Haag een ontmoe ting heeft plaats gehad tusschen de Bel gische ministers Jaspar en Hymans en hun Nederiandsche collega's jhr. Ruys de Beerenbrouck en jhr. Beelaerts van Blokland. De ministers van buitenland- sche zaken der beide landen zouden de besprekingen, welke te 's-Gravenhage zijn ingeleid, te Genève voortzetten. Het TCiameirpresidium. Voortdurend zegt de Maasb. kunnen we in de laatste dagen in de pers berich ten lezen over het presidium van de Tweede Kamer 'en dat van de Kath. Staatspartij', die .niets anders zijn dan onderstellingen. Wat het presidentschap van de Tweede Kamer aangaat, als dit volgens de usance doior een lid der sterkste fractie moet worden vervuld, dan zou daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen de voorzitter van deze sterkste fractie, Mgr. Dr W. H. Nolens. Eerst als 'deze daar, pm welke reden dan ook, voor zon bedanken, kan er s'prafca 'zijn van een der andere leden; en dat in dit verband de namen genoemd worden van mr. P. J. M. Aalberse en Mr J. P. R. H. van Schaik, ligt voor d( hand, maar zékerheid daaromtrent ba staat er pp dit oogenblik niet. Mocht men ©venwel besluiten om het presidium niet op te dragen aan een lid van de sterkste fractie in de Tweede Kamer, dan meenen w© dat de heer II. Ciolijh daarvoor aan de beurt zou komen, hoewel hij volgens geruchten heslist voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1