No. 284 Woensdag 4 September 1929 43e Jaargang 3 Dagblad voor de Provincie Zeeland Geref. Kerk te Amsterdam-Zuid Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 5 Obligation 100 /0 hi. De maatregelen, >ffen, zijn nu juist ees voor invoeren s land slechts spo- >er dergelijk© argu- oerd om bij de he- ig oor te vinden, roer of verhooging Tegen dergelijke s weinig te doen de Rotterd., wan- oorzaak zijn, dat u geklaagd en ge- jaar de miserabele laagd kon worden van de geleverde stig voor gewaar- gedrongen op zoo- akking met een mede, dat het ge- idden in de toma- dezelfde klachten Dat lijikt nergens artikel, overgeno- Vereeniging yan waarin ernstige ebracht. Zoo, dat t gewicht van 12 10, een enkele wijize, waar geen t legt een lak op t smet op onzen n d.en grootsten uitvoer van onze in dezen .niets te a enkelen klant 1, dat men in de linbouw begint te iraarvoor men tot nen heel gaarne uis, dus met de a onder op wilde inden wilde hou- f van het U.C.R. 1. Dit streeft er product zoodanig toets der critiek alles wat wordt eischen voldoet, -ruit, dat dezelfde art aan gewicht ren in Londen lie producten te '.C.B. merk, dus worden geïmpor- it nog zoovelen gaan hun eigen onder tuinders, Zij breken daar- r benadeelen ook i exporteurs, espreking, door »n, heeft men het U.C.B. meer ■mheid lijkt het langs den weg liet komt. Geen r begint te spre- regeering in te menschen, die ten, kunnen zoo rerken en doen een wetsontwerp en regels voor en worden vast- «1 er langs den het schijnt, niet hier de Staat k>oh het is ook die het gevaar uitvoer beseffen, irleggen en zeg- igen, geven we handelaars nog ak in den han- lief te hebben. ken. ren met doode- Engeland en met bijna acht ezer dagen ge- 492 in 1927 op stellend, en de moderne ver- levert, worden nonstreerd. hygiëne te be- gelukkig, geen uit de gevol- en verheugen- en-sterfte was .tsgewijze nog verleden jaar. van het ver lig gedaan, en luw op de be- sns internatio- !et men ervan neemt aan- :ers-vraagstuk de, dat het in is geworden, demie, terwijl teeds op zich Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.03 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Tweeërlei maat De Socialistische pers bevat geestdrif tige beschouwingen over het optreden van de Engelsche Arbeidersregeering. Deze "heeft n.l. een besluit genomen, waarvan bet heet, dat het niet zal na laten diepen indruk te maken op allen, die fnet het werk dezer regeering van verre of dichtbij te maken hebben. Wat er dan wel aan de hand is? De Regeering heeft bepaald, dat alle arbeiders 'werkzaam in staatsbedrijven, voorzoover ze een vol jaar in dienst zijn, een vacantie van zes dagen zullen krijgen, met behoud van loon. Waarom dit nu zulk een diepen in druk moet maken is ons niet duidelijk. De zaak komt toch hierop neer, dat thans in Engeland gebeurt, wat in ons land als iets heel gewoons wordt be schouwd. Het verschil is alleen, dat de Regeerin- gen, die in ons land soortgelijke rege lingen troffen, als reactionnair worden uitgekreten, terwijl het in Engeland als een bewijs geldt, dat de Regeering zich van haar leidende taak bewust is. Trouwens het is niet alleen op dit gebied dat met tweeërlei maat wordt gemeten. Als 'in andere Ianiden op sociaal ge bied dezelfde maatregelen werden ge troffen die in ons land door de recht- sche Kabinetten werden 'voorbereid en uitgevoerd, dan zou het gejuich in het socialistische kamp niet van de lucht zijn. De gebeurtenissen in Palestina. De algemeene toestand in Palestina is volgens de laatste berichten rustig, alhoewel er nog berichten over troe belen in het Noorden zjjn binnengeko men. Een aanval op de politie-barakken te Hattin, acht mijlen ten Westen van het Meer van Tiberias, werd afgeslagen. Er hebben vele arrestaties plaats gehad en 'de regeering heeft maatregelen ge troffen, teneinde de arrestanten voor on afhankelijke rechtbanken te laten terecht staan. Het departement van Koloniën zal een commissie van onderzoek instellen, on der voorzitterschap van Sir Walter Shaw, gewezen opperste rechter in de Straits Settlements. Deze commissie zal ook drie leden uit .het parlement bevatten; één voor elk der drie groote partijen. Deze commissie zal nog in den loop van September naar Palestina reizen ten einde een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de troebelen en vooral om na te gaan in hoever "het oproer als een vooruit georganiseerde actie te be schouwen valt. De Engelsche regeering is niet van zins eene wijziging te vragen in het mandaatsregime, waaronder zij Palestina regeert; ook denkt zjj er niet aan de beloften, vervat in de nota van Balfour, in te trekken. Zoodra de nieuwe commissie" rapport zal hebben uitgebracht, zal de regeering over de te volgen politiek overleg plegen; deze politiek zal echter binnen het kader van het mandaatstelsel blijven. Uit Jeruzalem wordt nog gemeld: Een naburig dorp, Lifta, dat het cen trum der onlusten vormt, is door Brit- sche troepen omsingeld, waarbij 200 Ara bieren gevangen genomen werden. Voorts hebben in Beneden-GaJilea ver scheidene overvallen van Bedouïnen plaats gehad, welke echter konden wor den afgeslagen. Bij Zemach werden de Bedouïnen door pantserauto's verdreven. De vooruitgang van de haven van Gent. De correspondent yan de N. R. Crt. te Brussel meldt: De jongste statistiek der havenbewe- Gent, door het bestuur dezer Lt ï.r i SePubBceerd, levert nogmaals en klinkend bewijs van den onzin in de ewermgen van zekere uitgesproken Bel- I e, ^^onisten beBloten, als zou de ,Tlsche souvereiniteit op de We 9- tcrschelde, waarin ook het zeekanaal GentTemeuzen uitmondt, de ontwikke ling en welvaart der zeehavens van Gent en Antwerpen in den weg staan. Zoo was Augustas j.l. een ware re- cord-maand voor de Gentsche haven. Niet minder dan 267 schepen, metende 283.354 netto Moorsom-ton, liepen deze haven binnen. Een dergelijk maandcijfer was sedert het graven van het kanaal onder de regeering van koning Wil lem I nog nimmer geboekt. Verge leken bij1 de cijfers van Augustus 1928 bedraagt de aanwinst 23 schepen en 77.133 ton. Voor de eerste acht maanden van 1929 wijst dezelfde statistiek verder op een totaal van 1838 binnengeloopen schepen, metende 1.863.724 M. T. tegen 1701 sche pen en 1.467.944 ton voor dezelfde pe riode in 1928. Rykoff voorspelt een nieuwen wereld oorlog. Uit Moskou wordt gemeld, dat Rykoff, de voorzitter van "den raad van volks commissarissen Maandag bij de bevor dering van de cadetten der militaire aca demie te Moskou tot officier een rede heeft gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de politieke besprekingen tuss'chen Rusland en de burgerlijke staten den laatsten tijd zeer gespannen zijn gewor den. Rykoff voorspelde, dat een nieuwe we reldoorlog voor de deur staat, waarvan een oorlog tusschen Rusland en China de inleiding zal zijn. Hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe officieren van het roode leger, die 'thans de militaire aca demie verlaten, alles zullen doen om den geest van strijdvaardigheid van het roode leger te bevorderen. Naar gemeld wordt, worden op het oogenblik aan de militaire scholen in Rusland 5000 officieren opgeleid. De overstroomingen in Britsch-lndië. Een in de dringendste bewoordingen vervat telegram is te Karatsji van den hoofdingenieur te Sukkur ontvangen, waarin wordt gezegd, dat de overstroo ming Sukkur nog niet heeft bereikt, doch dat volgens alle aanwijzingen de over strooming van de Indus en die van de rivieren in 3e Runjab te Mithhankot samenkomen, waardoor bij Sukkur, waar de dam is gelegen groot gevaar dreigt. Duitschland en België. In een interview met een vertegen woordiger ,van de „Etoile Beige" heeft dr Stresemann o.m. gezegd, dat minister Curtius en hij bereid waren, alles in het werk te stellen om tot de ontwikkling der economische betrekkingen tusschen Duitschland en België bij te dragen. Hij geloofde, dat het succes, dat tot dusverre tusschen beide landen was bereikt, een opwekking zou kunnen zijn voor het sluiten van een handelsverdrag. Scheepsramp bij de Philippijnen. Het s.s. „Mayon" van de Manila Rail road Company is naar gemeld wordt gis termiddag tijdens een tyfoon vergaan. Van de 37 passagiers zijn er slechts 9 gered. Volgens een N.T.A.-bericht gebeurde de ramp in de golf van Ragay bij het eiland Luzon. Groote brand te Merxem. Gistermorgen ïs brand uitgebroken in een opslagplaats in Merxem, een voor stad van Antwerpen, waardoor groote voorraden jute en katoen verloren gingen. Ook de fabrieken der General Motors werden door het vuur aangetast, ten gevolge waarvan ongeveer 100 automobie len een prooi der vlammen werden. De schade wordt op enkele millioenen francs geschat. Die noodlottige brand te SmethWck. De gruwelijke brand in een chocolade- winkel te Smethwick bij Birmingham, waarbjj ®'f menschen zijn verongelukt, heeft groote ontroering in de kleine plaats gewekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Om half zes Maandagoch tend was een politie-inspecteur langs het huis geloopen en had niets bemerkt Vijf minuten later, toen een beambte zich naar het onmiddellijk naast de kazerne woning gelegen station begaf, zag hij rook uit de vensters opstijgen. Eenige oogen- blikken later stond het huiis in lichte laaie. Vijf en twintig menschen lagen nog ter ruste toen de brand uitbrak. Een groot aantal van hen snelde in nachtgewaad de straat op, doch de op de bovenste verdieping huizende gezinnen werden vol komen verrast. Wat zich in het bran dende huis heeft afgespeeld, was afgrij selijk. Een geheele 'familie, die boven den winkel woonde, bestaande uit vader, moeF der en vier kinderen, waarvan de oudste jongen zes jaar was, kwam in de vlam men om. Een verdieping booger woon de mrs Aston, met haar dochter en twee zoons. De dochter en een der zoons wis ten uit een dakraam te ontsnappen; de moeder, die haar gebrekkigen jongsten zoon niet wilde verlaten, verbrandde met hem. Nog een verdieping hooger woonde de familie Jones. Voor ham" was elke kans op redding onmiddellijk buitengesloten. De yader, de moeder en hun 21-jarige zoon waren .reddeloos verloren. Tal van personen werden ernstig ge wond bij het springen uit de vensters. Hevige hitte in het Noorden der V. S. Een abnormaal hevige hitte voor dezen lijd van het jaar, meer dan 20 graden bo ven normaal, heerschte gedurende de afge- loopen drie dagen in het geheele Noorden der V. S. Te New-York was de maximum temperatuur eergisteren 91, gisteren 92 en hoewol zij vandaag iets wals gedaald, on dervond men veel last van de hoog© vochtigheid der lucht. Anti-Vlaamiaehe relletjes. Zondag heeft een bende „goede Bel gen" te Knock© een vijftigtal piepjonge Vlaamsche studentjes aangerand, die een uitstapje langs de kust deden en de snoodheid 'hadden Jeeuwenvlaggetjes te dragen. Een paar vurige vaderlanders dreven den moed zoo ver, herhaaldelijk met een auto door de groep Vlaamsche jon gens te rijden en dezen zelfs per auto tot op de voetpaden te achtervolgen. Er werd natuurlijk geroepen: „A bas les boches a Berlin". Uit dit alles zou zeer zeker een ge vecht zijn ontstaan, indien niet een paar studenten-geestelijken hun Vlaamsche broeders hadden aangezet niet te re- ageeren. Intusschen is het weer eens te meer bewezen, dat de Vlamingen, die met 80 pCt. in de IJzer-loopgraven stonden, in vredestijd ,nog steeds verdrukt worden door de vurige vaderlanders, die tijdens den oorlog veilig thuis bf in het buiten land zaten. Onweer In Zuid-België. In de streek van Bergen heeft Dinsdag ochtend een zwaar onweder gewoed. Bij Baudour is een man onder een boom door den bliksem doodelijk getroffen. Te Ghlin werd een wielrijder door den bliksem ge troffen en eveneens gedood. Te Cambron Gastau raakte een groote pachthoeve in brand, die geheel in de asch werd gelegd. Ex-keizerin Zita van Oostenrijk. Ex-keizerin 'Zita van Oostenrijk zal om streeks 15 September te Brussel aankomen met hare kinderen prinses Adelaide, 16 jaar en de prinsen Robert 14, Felix 13 en Karei Lodewij'k 11 jaar. Deze 'zullen in verschillende instituten in de Belgische hoofdstad als leerlingen worden inge schreven, maar in een bevriende woning verblijf houden. De exkeizerin komt zich met kroonprins Otto en de andere kinde ren en gevolg eerst einde October of begin November definitief te Brussel vestigen. 'Otto zal niet voor October 1930 aan de universiteit te Leuven gaan studeeren. Korte berichten. Naar Reuter uit Forli meldt, heeft mevrouw Mussolini het leven geschonken aan een dochter, die Anna Maria ge noemd werd. Moeder en dochter maken het goed. De Berlijnsche politie is nog steeds druk in 'de weer om een spoor te vin den van de personen, die Zondag een bomaanslag op den Rijksdag hebben ge pleegd. Zij schijnt ©enige gegevens te heb ben gevonden, maar weigert iets naders mede te deelen. Op 1 Juli j.l. bedroeg het aantal ingeschreven radioluisteraars in Denemar ken 265.905, in Italië ongeveer 70.000, Noorwegen 64.102 en Zwitserland 75.720. In Zevenburgen (Roemenië) zijn bij ©en grooten brand Ü20 huizen van een dorp verwoest. Verscheidene perso nen werden gedood, terwijl er 60 ern stige brandwonden bekwamen. Te Valencia kwam een autobus in botsing met een muildierwagen, die tegen een anderen muildierwagen werd geslin- lgerd. Drie personen werden .bij het on geval gedood. Van het Hof. H. M. de Koningin heeft gister op Het Loo in gehoor ontvangen den g'ezant van Tsjecho-Slowakijb, die H. M. namens den president van TsjechOhSliOwakijie het grootkruis van den Witten Leeuw met den halsketen is komen overhandigen. De nieuwe voorzitter dier Tweede Kamer. Als ernstig candid'aat voor president van de Tweede Kamer, die ook buiten zijn eigen fractie hier en daar persona grata zou zijn, wordt de 'katholieke af gevaardigde mr Van Schaik genoemd. Ge lijk bekend is, behoort mr Van Schaik, met Staatsraad Kooien, ook tot hen, die gedoodverfd worden met het leiderschap der Roomsch-Katholieke Staatspartij, nu jhr 'Ruys de Reerenbrouck daarvau af stand heeft moeten doen. Nederland en de Volkenbond. De Nederlandsche gedelegeerden op de Valkenbondsvergadering hebben hun taak in de verschillende commissieisl op de volgende wijze onder elkaar verdeeld: Eerste commissie; juridische quaesties: mr J. Limburg en plaatsvervanger prof. van Eysinga. Tweede commissie, tech nische quaesties: H. Colijn en als' plaats vervanger raden Djajadiningrat. D'erde commissie, ontwapening: jhr Loudon. Vierde commissi©, budgetaire questies: prof. van Eysinga en als plaatsvervanger prof. Franqois. Vijfde commissie, sociale en humanitaire quaesties: prof. Francois en als plaatsvervangers mevr. C. A. Kluv- ver en de heer van 'Wettetm. Zesde com missie, politieke quaestieö: Galijn en als plaatsvervanger jhr Loudon en raden Dja jadiningrat. Burgemeesters. Op zijn verzoek is ingaande 1 Sept. j.l. eervol ontslagen als burgemeester der gemeente Nijmegen, met dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem in zijne betrekking bewezen, F. M. A. van Schaeek Mathon. Abonnementen einz. hij de Spoorwegen. Door de Kamer van Koophandel a enz. te Rotterdam werd besloten tot den Spoorwegraad een brief van den volgen den inbond te richten: I. Achtdaagsch© abonnemen ten. In de commissie voor de tariefbe- langen uit uwen raad is op 2 Nov. 1928 de aangelegenheid van de abonnements kaarten met korten geldigheidsduur ter sprake gekomen, naar aanleiding waar van deze commissie in overweging ge geven heeft, de proef voort te zetten en voor 1929 een niet te kort tijdvak daarvoor te bestemmen, met welk ad vies de Spoorwegraad zich in zijn ver gadering van 8 Januari heeft vereenigd. Zooals ook blijkt uit hetgeen door den heer Van der Lugt in die vergadering werd opgemerkt, wordt dit denkbeeld door onze Kamer ondersteund. Nu in tusschen van eenig besluit van de di rectie van de Spoorwegen tot herhaling van de tijdens de Olympische Spelen in 1928 genomen proef nog niets geble ken is, begint onze Kamer te vreezen, dat de aangekondigde beslissing in negatie ven zin is uitgevallen. Onze Kamer blijft het van belang achten, dat in het be lang van den handel aan deze abonne mentskaarten een kans gegeven wordt, en verzoekt den Spoorwegraad daarom er op te blijven aandringen, dat met deze abonnementskaarten opnieuw een proef genomen zal worden óver een riïet te kort tijdsverloop en zoo mogelijk over meerdere jaren. 2. Onpersoonlijke of zaak- abonnementen.- Ook deze aangele genheid j.s in de commissie voor de tariefbelangen behandeld. Vond de com missie toen geen aanleiding op verwezen lijking van dit denkbeeld aan te dringen, in de vergadering van den Spoorweg raad van 8 Januari j.l. werd intusschen besloten, nader de aandacht op het ge dane voorstel te vestigen. Onze 'Kamer zou het op prjjs stellen, wanneer uw Binnenland. Hevige onweders boven verschillende streken van ons land. Het conflict te Zaandam nog niet opgelost. Aanvallen op de Nederlandsche havens. Buitenland. De Zeppelin te Friedrichshafen gearri veerd. De tiende Volfcenbondsvergadering. De onlusten in Palestina. Verkrijgbaar in stukken van f lOOO.-, f 500.-, f 100- en f 50.- bij raad thans zou kunnen besluiten er bij de directie van de Nederlandsche Spoor wegen op aan te dringen, ook met dit stelsel een proef te nemen. Dan zou kunnen blijken of onze opvatting, dat deze abonnementen-in een behoefte van den handel zullen voorzien, de juiste is. De staking in Groningen. Uit Winschoten wordt gemeld: Het heet hier, dat tot beëindiging van de staking een voorstel is te verwachten, om voor dit jaar de loonen met 10 pet. en die voor 1930 met 12 pet. te verhoogen. De zoutindustrie. De boring van de Koninklijke Neder landsche Zoutindustrie te Oele is beëin digd op een diepte van 494 M. De zout lagen eindigen op 488 M. en hebben een totale dikte van 54 M. zout. Er zijn vier zoutlagen, die gescheiden zijn door steen lagen. Weldadigheidspostzegels. In December 'zullen weer postzegels en briefkaarten worden uitgegeven ten bate van het misdeelde kind. Op herhaald aan dringen van de centrale propaganda-com- missie zullen de zegels dit jaar uitdruk king geven aan het doel, waarvoor zij be stemd zijn. Van de twee series briefkaarten zal er een gekleurd zijn. Incident in den Rotterdam- schen gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam is het bij de behandeling van vragen van het communistische lid den heer Van Buxink betreffende de te werk ge stelde werkloozen te Leebroek, „die zijn teruggekomen omdat hun verblijven kri oelden van de wandluizen" tot een in cident gekomen. De heeren Van Burink en "Van den Dungen dienden een motie in, waarin de raad B. en W. verzoekt, te bevorderen, dat alle teruggekomenen weer te werk zullen worden gesteld en dat hun een uitkeering zal worden gedaan over de dagen waarop zij niet gewerkt hebben, gelijk aan het gemiddelde van hun loon te Leebroek. Deze motie werd niet ondersteund. De heer Van Burink vindt dat het top punt. Nu het ,het geld der kapitalisten moet "kosten, draaien de heeren Ter Laan en zijn vrienden weer om. Hij zal doorgaan .met zijn opruiing en als hij naar de werkverschaffing kon gaan, zou hij niet eindigen; de werkloozen op te "hitsen en te .zeggen, dat het tijd werd, dat de heeren met de dikke buiken in de wandluizenkrotten zitten. Nadat de heer Ter Laan het woord heeft gevoerd, verwijt de heer Van Bu rink den heer Ter Laan verlakkerij, be drog, zwendel. Wethouder Nivard is in zijn ziel over tuigd, dat de heer Van Burink geen ar beidersbelangen behartigt en die bedoe ling ook iiiet heeft. De heer Van Burink: Smerige Jezuïet. Spr. gooit ©en glas met water in de richting v*m den heer Nivard, en windt zich zeer op. Het projectiel miste zijn doel. Andere leden houden don teer v. B., die zijn tegenstander te lijf wilde gaan, tegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1