Binnenland Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs, De slaapziekte breidt zich in het Z.W. van Japan. uit. Tot nu toe zijn 160 personen aan de ziekte overleden. Het totaal aantal patiënten bedraagt 600. Vrijdagavond heeft bij Reichenbach aan de Fils een botsing plaats gehad tus» schen een auto uit Stuttgart en een mo torrijwiel. De bestuurder van het motor rijwiel weird op slag .godood, terwijl zijn begeleider levensgevaarlijk werd gewond. N aamsve ran d e rl ng e n. Blijkens een te Stockholm verschenen statistiek hebben in het afgeloopen jaar ruim 1000 Zweedsche onderdanen van naam verwisseld, meest personen, wier naam öp „son" eindigde. Dit is een gevolg van het feit, dat de namen op „son" zoo talrijk zijn, dat daardoor dikwijls vergissingen, o.a. bij het bezorgen van de post, ontstaan. Vroeger was het de gewoonte, dat de Zweden naar den voornaam van hun vader met de toevoeging Son werden genoemd, zooals thans nog veelal in Rus land het geval is. Zoo noemde b.v. Erik, de zoon van Gustaaf zich Erik Gustafs- son, terwijl zijn zoon Nils op zijn beurt Nils Erikson heette enz. Vooral bij de boeren is het geven van namen op deze wijze lang gewoonte gebleven, totdat 60 jaar geleden de namen als famüienamein werden aangenomen. Toen de boerenzoons bf de industrieel© ontwikkeling van Zweden meer naar de steden kwamen, was het aantal namen op „son'*' zoo groot, dat verwarringen niet konden uitblijven. De staat kondigde toen een wet af om het aannemen van andere namen aan te moedigen 'en publiceerde ook een lijst van ongeveer 15000 namen, waaruit men een keuze kon doen. Sedert is het meer en meer voorgekomen, dat men van naam verwisselde, zoodat de verwarring op dit gebied ©enigszins begint te verminderen. De namen van burgerlijke of adellijke families zijn bij de wet beschermd en niemand heeft het recht een reeds be- ®taanden naam te kiezen. De staat oefent toezicht op de verwisseling van namen. Minister Beelaerts van Blokland. De minister van buitenlandsche zaken Jhr Mr Beelaerts van Blokland, is Zater dagavond uit de residentie vertrokken ter bijwoning van de assemblée yan den Volkenbond. Bruinkool. Onder de gemeente Simpelveld is bij het verrichten van grondwerken voor den in aanleg zijnden spoorweg Schaesberg Simpelveld een dikke bruinkoollaag aan getroffen. Uit de mijnindustrie. Na vergaderingen met de bovengrond- sche arbeiders dor Staatsmijnen heeft de Nederlandsche mijnwerkersbond een brief aan de directie van de Staatsmijnen ge zonden, waarin erop gewezen wordt, dat een groot aantal arbeiders van 23 jaar niet in de le doch in de 2e vakgroep wordt geplaatst, sommigen zelfs ondanks hun diploma van de ambachtsschool. In dezen brief wordt er verder op ge wezen, dat tal van personen bij loons- verhoogingen zijn gepasseerd; ook wordt erop aangedrongen, voor de arbeiders in wisseldienst op Zaterdag den zes-uren- dag in te voeren. Betrouwbaarheidsrit Mo torclub „Zeeland". Zaterdag j.i. had de door het Bestuur van de Motor club „Zeeland" georganiseerde betrouw baarheidsrit plaats. Voor dezen rit had den een 16 deelnemers ingeschreven. (Auto- en motorrijders). Om 8 uur des voormiddags werd te Goes gestart, van waar door Zuid-Bevc-land werd gereden vervolgens door West-Brabant, vandaar naar Domburg, alwaar het einde van het eerste traject was. Des voormiddags wer den een 35-tal p rtaen bezocht. Na de rust werd de tocht door Walcheren voort gezet, en was het eindpunt Goes. De geheele tocht was .ruim 280 K.M. Des avonds had in het Schuttershof te Goes de uitreiking der prijzen plaats. Wegens verhindering door ziekte van 'den 'Voor zitter, heette de Vice-Voorzitter dhr A. Kik de aanwezige deelnemers hartelijk welkom, en bracht hen dank voor de medewerking van den zoo goed geslaag den betrouwbaarheidsrit. De 1ste prijs (zilveren wisselbeker) werd thans gewonnen door den heer C. van As te Goes. Deze beker was reeds 2 maal gewonnen door den heer C. van Strien te Goes. Laatstgenoemde mocht thans een zilveren herinneringsmedaille in ontvangst nemen. Verder werden een 14-tal prijzen a&n de verschillende deel nemers uitgereikt. Bij het zwemmen verdron ken. Gisteravond zijn onder de gemeen te Noordwelle twee 'jongens, die aan het zwemmen waren, verdronken. Het lijk van een hunner is aangespoeld. Zeeuwse h-V laanderen en N e d e r 1 a n d. De ligging van Z.-Vlaan deren ten opzichte van overig Nederland is een 'Otnderwerp, dat reeds dikwijls be sproken .is, en daarbij werd er steeds op „gewezen, dat men alles moet doen om dè band tusschen dat deel van ons land en het geheel steeds te versterken. Dit geldt op ieder gebied en zeker ook op dat van sport en gymnastiek. Het mag dan ook zeker zeer toegejuicht worden, dat Zaterdag 1.1. de Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring van het K.N.G.V. met 13 ver- eenigingen, te zamen ongeveer 600 deel nemende turnsters, turners en adspiranten de Schelde is overgestoken om op het H. B. S.-terrein te Terneuzen een pro- pagandaruitvoering te geven, 'die in alle opzichten goed geslaagd mag worden ge noemd. De uitvoering stond op hoog peil en er was een zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek, bij wijze van spreken was geheel Terneuzen uit- geloopen om dit zeldzame gebeuren op sportgebied voor die plaats bij te wonen. Middelburg. De verjaardag van H. M. de Koningin is Zaterdag te Middelburg op zeor kalme wijlze herdacht. Wel werd er druk gevlagd eu veel Oranje gedragen, maar officieels algemeens feesten hadden overdag niet plaats; de pret bleef be- perirt tot aardige kinderfeesten op de Vischmarkt van de Oranjeclub. De kinde ren leggen het geheele jaar 2 cent per week in en op 31 Augustus wordt dan de vischmarkt versierd, worden de kinde- ren onthaald en houdt muziek en voor dracht er den geheelen dag een vroolijke stemming in. Verschillende 'kinderen had den aardig versierde wagentjes gemaakt en organiseerden optochten op hun zelf. Des avonds werd door het Middelb. Muziekkorps een concert gegeven op het Molenwater, uitsluitend van Volksliederen en ander© nationale melodiën. Na afloop' had de gebruikelijke fakkel optocht plaats, welke niettegenstaande de zeer dreigende onweersbuien, zeer groote belangstelling trok, al was de route dit jaar niet lang. Van het Molenwater ging het langs Noordstraat, Markt en Gortstraat naar de VaTkensmarkt, waar werd halt gehouden en waar het Wilhelmus en „De Zeeuwen aan Oranje" worden ge speeld. D© padvinders, dia met hun band weer van de partij' waren, speelden hier op de fluit een paar hunner liederen, waarna het muziekkorps met eenmarsch het oponthoud besloot. Verder werd ge marcheerd door de Vlissingsche straat, Stadschuur, en langs de Nieuwe Haven, de Kaden, door de Segeierstraat en de Lange Delft naar die Markt. Hier werd voor het stadhuis ten aanhoore van dui zenden nog het Wilhelmus gespeeld, ge volgd door een Indisch volkslied door de padvinders en de imponeerende Rus sische taptoe door dejze en het muziek korps. Ten slotte het Wien Neerlandsch Bloed en de korte algemeiene feestviering was afgeloopen. Moge Uit liet Volk -Voor het Volk reeds nu beginnen gelden bijeen te brengen om den 50sten verjaardag van de Koningin op Middelburg waardige wijze te herdenken. Goes. Dammen. Vrijdagavond behaal de de heer J. v. Calmthout hot kampi oenschap dammen.van de Goesche Dam club. Er werd hier Zaterdag ter gele genheid van den verjaardag van II. M. de Koningin vrij druk gevlagd, 's Avonds gaf „Hosanna" een concert op de Markt, waarvoor veel belangstelling was. We vestigen de aandacht van onze lezers op de advertentie van de Kon. Erk. Pitmanschool, gevestigd Wilhelmina- straat 96 alhier, voorkomende in dit nummer. Aanmelding voor de nieuw e cur sussen kan vanaf heden dagelijks ge schieden. Wilhelminadorp Aan den heer C. de Korte, hoofdbewaarder bij liet huis van bewaring te 's Gravenhage, is de zilve ren eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toegekend. Heinkensrand Begunstigd door prachtig weer en in tegenwoordigheid van eenige honderden toehoorders, gaven het mu- zieikgezelschap. „Euterpei". onder leiding van dhr Boonman, de Chr. Zangvereen. „Ons Genoegen", onder leiding van dhr Wolzak en de mondharmonicaclub onder leiding van den heer J. J. Walhout, een concert op de muziektent op de markt ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin. Het laatste gezelschap dat zich voor de eerste maal in het openbaar deed hooren had zeer veel bij val. De groote menigte heeft van alle vereenigingen werkelijk genoten, wat bleek uit de stilte waarmede werd ge luisterd en het applaus na de vele num mers die gegeven zij'n. (Schuine. Loop der bevolking in Aug. Ingekomen: 19, D. Reitsma en getzin, boekhouder uit lersefce; 3, C. Meijer, zon der beroep uit Kapelle; 19, A. de Pre©, landarbeider, uit Rotterdam; 22, Ma de Koeajer, geb. van der Beek, zonder be roep, uit Zuid-Beijierland; 28, J. J. Paauwe en gezin, landarbeider, uit Kapielle; 24, 0. v. Koieveringei, Waterb. opz. uit Goes. Vertrokken: 19, M. Houtman, en gezin, los werkman, naar Rotterdam, Maashaven 29 a; 31, P. Baurdoux en gezin, onder wijzer, naaf Voorburg, Koningin Wiihel- minalaan 273. Daar dhr P. Bauïdoux wegens ver trek naar Voorburg Zaterdagvoormiddag voor het 'laatst les gaf in de school alhier, was de Oudercommissie bij het afscheid aanwezig. Bij monde van den voorzitter van die commissie werd dhr Baurdoux namens de ouders een stoffe lijk blijk van waardeering aangeboden in den vorm van een vulpenhouder. Hoieldiekemskeifke. Raadsvergadering van Zaterdagvoormiddag. Wegens droeve fa milie-omstandigheden wethouder Lous afwezig. De burgemeester voorzitter. Na opening der vergadering, voorle zing en goedkeuring der notulen her innert de voorzitter er aan, dat het heden de jaardag van Hare Majesteit de Konin gin is. Hij spreekt den wensch uit, dat zij' nog lange jaren over Nederland zal regeeren, tot heil van land en volk. De leden betuigen daarmee hunne instemming. De voorzitter deelt daarna mede, dat de totale kosten van den bouw der nieuwe R.-K. Jongensschool te Kwaden- damme bedragen f 15.916 plus f920 voor meubilair en leermiddelen. Verder dat de benoemde geneesTieer voor de combinatie Baarland-'s Graven- polder-Hoedekenskerke d,eze 'benoeming aangenomen heeft en 1 Sept. in functie treedt. Eindelijk dat de gemeente-ontvanger C. M. Elenbaas bjj K.B. van 30 Mei j.l. alsnog vergunning heeft verkregen tot 1 Mei 1930 te Baarland te blijven wo nen. De heer Boone betuigt daarover zijn ontevredenheid. De Raad heeft uit drukkelijk den eiseh uitgesproken, dat de gemeente-ontvanger in de gemeente zal wonen. Vervolgens rapporteert de heeT Boone dat de gemeente-rekening 1928 is on derzocht en in orde bevonden. De Commissie heeft geen bedenkin gen. De rekening wordt daarop voor loopig vastgesteld in ontvang op een bedrag van f37.067.05f/2j en in uitgaaf op f35.599.63, dus met een batig saldo van f 1467.42%. Vervolgens wordt aangeboden de ge- meentebegrooting voor 1930 in ontvang en uitgaaf op f 38.373.56f/2 met een be drag van f 10.500 aan plaatselijke in komstenbelasting gelijk dit jaar. De voor zitter spreekt zijne voldoening daarover uit, dat geen belastingverhooging behoeft plaats te hebben, ondanks de kosten der nieuwe R.-K. school te Ivwadendamme. Eindelijk wordt vastgesteld eene wij ziging der begroeting 1929, waarin de kosten hier school verwerkt zijn, ad f31156.—. Bij de daarop volgende rondvraag komt de heer Boene terug op de motiveering van den gemeente-ontvanger. Hij is van oordeel, dat de gemeenteraad moet ken baar maken, dat hij over de verleende verlenging geenszins te spreken is en stelt voor te besluiten, aan' de Regeering mee te deelen, dat wanneer de ontvanger 1 Mei 1930 niet in de gemeente woont, hij door den Raad zal worden ontslagen, omdat hij de bij zijne sollicitatie afge legde belofte alhier te komen wonen, niet nakomt en aldus zich aan trouwbreuk schuldig maakt. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aange nomen. De heer Franse bepleit het instellen van een maximum-snelheid in de kom men der gemeente. De voorzitter en weth. Chamuleau zeg gen, dat daarvan reeds meer dan eens is sprake geweest, maar het is nagelaten voor de kosten van aanschaffen van de benoodigde waarschuwingsborden en een chronometer om de snelheden te meten. De heer Frans© zou 'daarover heen stappen, het is beter dat er maatregelen genomen worden en kosten door de ge meente gemaakt worden, dan dat er on gelukken gebeuren- De voorzitter zegt toe, er met B. en W. over te zullen spreken. De heer De Regt vraagt naar de electri- citeit. De voorzitter zegt 'er niets van te weten, volgens courantenberichten zijn we ïn „den zak van Beveland" voorloopig. noig niet aan de beurt. Niets meer te behandelen zijnde, her innert de Voorz. er daarna aan, dat het heden juist 25 jaar geleden is, dat de gemeentesecretaris, de heer J. Ermerins, als zoodanig in functie trad. Hij wijst er in dit verhand op, dat van de leden, die hem 29 Juli 1904 benoemden, nos slechts één in leven is. (Deze, de oud wethouder W. C. Groenewege, woonde nu deze raadsvergadering bij). Hij spreekt hem verder in hartelijke woorden toe, herinnert hem aan zijn werkzaamheden gedurende al die jaren en biedt hem met zijn gelukwenschen namens de gemeente een stoffelijk "blijk van waarrleering aan. De secretaris spreekt in antwoord zijn hartelijken dank uit voor den steeds aan- genamen omgang en het ontvangen be wijs van waardeering. De vergadering wordt daarop gesloten, waarna de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen blijven. Souburg. Toen Zaterdagmorgen de werkman L., alhier bij zijn gereedschap- penbergplaats in het veld kwam, ont dekte hij, dat in het riet ©en man lag te slapen. Aangifte bij de politie hiervan volgde. Naar verluidt zal deze persoon, ge» naamd N. B., wegens landlooperij wor den opgezonden. Wemeldinge. Zaterdag had ter gele» genheid van de viering van den verjaar dag van H. M. de Koningin, tegelijkertijd ook de ingebruikneming van de gerestau reerde en verplaatste muziektent, die nu op het plein van de voormalige bewaar school aan de dorpsstraat staat, plaats. De overdracht van de tent aan het muziekge zelschap en de beide zangvereenigingen had plaats met een toepasselijk woord van den Burgemeester, waarna de oud- directeur dhr Bouterse namens genoemde vereenigingen aan het gemeentebestuur dank bracht voor deze aanbieding. Tot laat in den avond heerschte er een ge zellige drukte, en werd menige vroo lijke "dans op de tonen van muziek door de jeugd uitgevoerd. Westkapelle. Onder voorzitterschap van den burgemeester vergaderde de raad in voltallige zitting Vrijdagavond 1.1. Voor gelezen werd een schrijlven van de Ver. voor wettelijke Dierenbescherming, waar in de raad werd verzocht zoodanige be palingen in de bouwverordening op' te ne men, dat de stallen o.a. zoodanig zullen worden ingericht, dat bij! eventueel en brand minder gevaar bestaat voor daarin aanwezige dieren. Besloten werd dit schrijven vo.ox kennisgeving aan te ne men. Daarop werd voorgelezen een schrijven van de Mij. tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, waarin werd me degedeeld, dat door de gemeente nog een tekort van f 67.75 moet worden bijbetaald, ingevolge de afrekening van den gegeven landbouwhuishoudcursus over 1927'28. Dhr Huibr. CijSouw bracht daarop ver slag uit als voorzitter van de comm. van onderzoek van de gemeenterekening 1928, welke in orde was bevonden. De inkomsten van den gewonen dienst bedra gen f46.461.14 en de uitg. f42.647.59 2, alzoio een goed slot van f3813.541/2. Kapi- taaldienst inkomsten f6367.95Va en uit gaven f 6516.69V2, alzoo sluitende met een nadeelig slot van f 148.74. Aangeboden werd daarna de ge meent e- begrooting dienst 1930, met een totaal aan inkomsten en uitg. van f 44.982.99i12. Dhr Huibr. Cijsouw bracht daarop, als voorz. van de comm. van onderzoekver slag uit over de rekening van het burg. armbestuur over 1928, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f3608.99 en de- uitgaven f2692.84, sluitend dus met een batig saldo van f916.75. Bij de daarop volgende rondvraag vroeg de heer H. de Kam, of het niet wensche- lijfc zou zijn, dat de regenbak bij de Ned. H-erv. Keik, welke eigendom is van de ge meente', eens schoongemaakt werd, aange zien die balk veel modder schijnt te be vatten. Besloten werd, na overleg met den te- genwoordigen huurder, den bak schoon te laten maken. Daarop vroeg de heer Jac. Minderhoud, wat er moet gebeuren met het vuil uit de vuilnisbergplaats op het Noordervroon. De 'heer Huibr. CijSouw was van meening, dat veel materiaal daar uit pon gebruikt kunnen worden voor het verharden van den oprit aan de vaart. In verband met deze bespreking wees de voorz. nog op de doelmatigheid van de vuilnisbergplaats in Zoutelandei, welke daar zóó is ingericht, dat daar geen kinderen gp kunnen komen. Dhr Huibr. Cijsouw vestigde nog de aandacht op de qude waterput op het Noiordervroon, waarin het water bepaald slecht is voor het veie. Spr. vond het wen- sche-lijk, dat een nieuwei put gegraven werd. Besloten werd op deze zaak nader terug te komen. Daarop sloot de voorz. de vergadering. St. Laurens. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter opent de ver gadering met gebed. Van de gezondheids commissie te Veere was bericht ontvan gen, dat voor den dienst 1930 geen bij dragen van ide gemeenten zal worden gevraagd. Van B. en W. van Middelburg was een schrijven ingekomen, dat het voordeelig saldo voor deze gemeente over 1928 bedraagt f 91.96. In verband met een brief van den Minister van Onderwijs, K. en W. en aangezien geen blijk is gegeven, dat in deze gemeente openbaar onderwijs ge- wenscht wordt, wordt besloten, aan H.M. de Koningin wederom voor een tijdvak van 5 jaren onitheffing te vragen. De begroeting van het Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1930 wordt z.h.st. goedgekeurd, evenals het voorstel van B. en W. om een geldleening van ten hoogste f3000 aan te gaan voor de ver harding van den Golsteinschen jveg. Namens de oommissie voor het na zien van de gemeente-rekening over '28 brengt -de heer Van Langevelde verslag uit en stelt voor deze voorloopig vast te stellen voor dan gewonen dienst in ontvang f22.499.83 en in uitg. f 20.934.65 en voor den kapitaalsdienst in ontvang fll.202j21 en in uitgaaf f 1.1154.04. Z.. h.st. wordt hiertoe besloten. Hierna bie den B. en W. de begrooting aan voor het dienstjaar 1930, welke voor den ge wonen dienst in ontvang en uitgaaf een bedrag aangeeft van "f 23.585.57 en voor den kapitaaidienst f3391.07. In de me morie van toelichting deelen B. en W. mede, dat op deze begrooting wederom f 700 meerdere onderwijskosten voorko men voor leerlingen, welke het Gymna sium en de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg zullen bezoeken. Waar al leen reeds aan kosten voor onderwijs en krankzinnigenverpleging f5600 of meer dan 40 pCt. van de gemeentelijke Inkom stenbelasting moet worden opgebracht, hebben B. en W. gemeend alle posten van de begroeting vrijwel gelijk te moeten houden aan die van de vorige. Z.h.st. wordt nog besloten tot het doen plaatsen van twee lantaarns aan den Noordweg; n.l. één ten Noorden van de Kerk! aanen één ongeveer 100 Meter zuidelijk van het Breewegje. Bij de rondvraag geeft de heer Boon aan B. en W. in overweging ©en aantal hoornen in het begin van den Grijps- kerkschen weg, waarvan enkele ook al door iepenziekte zijn aangetast, te ver vangen door jonge boomen. De voor zitter zegt een onderzoek toe en sluit daarna de vergadering met dankzegging. lArnemulden. Zaterdag is in onze ge meente de verjaardag van H.M. de Ko ningin op luisterrijke wijze herdacht. Als naar gewoonte werd driemaal de klok geluid, waarna des avonds, de mu- ziekvereeniging eenige nummers ten beste gaf, en de zangvereeniging eenige zang nummers ten gehoore bracht. De muziek stondon'der leiding van dhr F. Buis, de zang onder leiding van dhr J. Baafjens. Van enkele particuliere gebouwen wap perde de Vaderlands che driekleur. Wat meer orde tijdens de muziek was wel gewenscht, daar de muziek- en zang nummers blijk gaven van flinke studie, maar door het vele leven, kwamen ze dikwijls niet tot hun recht. Terneuzen. Het turnfeest, georganiseerd door de Vereen, voor Vreemdelingen verkeer „Terneuzen Vooruit" tea- gele genheid van Koninginnedag, is uitstekend geslaagd. Met een speciale boot arri veerden de circa 700 deelnemers, leden van den "Zeeuwschen en West-Brabant- schen Turnkring. Allereerst werd met mu ziek door de stad getrokken, waarna men zich naar het sportterrein aan de Van Steenbergenlaan begaf; ook hier was van de zijde van het publiek groote belang stelling. Verschillende mooie nummers werden uitgevoerd. De deelnemers bega ven izich te ongeveer half zeven wederom huiswaarts. De Harmonie „De Vereenigde Werklie den" alhier en de Kon. Harmonie „Trouw aan de Kunst" to Moerbeke, die tijdens het turnfeest voor opluistering zorgden, deden zich ook des avonds op de muziek tent hoeren, waar de Chr. Gem. Zang- vereen. „Excelsior" van Terneuzen en de Gem. Zangvereen. „Crescendo" van Hoek nog enkele stukken ten gehoore. brach ten. De dag werd besloten met het af steken van een vuurwerk, dat veel be langstelling trok, waartoe het zeer mooie weer niet weinig medewerkte. De vereen, voor vreemdelingenverkeer kan terugzien op een dag, die zeker goed geslaagd kan genoemd worden. Het valt te betreuren dat niet door middel van een „winkel-week" gepoogd is ook den winkeliers een ^xtra gelegenheid te geven, nu de stad door velen van elders bezocht werd. Een dergelijke attractie, die daarom nog geen etalege-wedstrijd behoeft te zijn, had zeker nuttig effect gesorteerd. Wellicht wordt hiertoe later noig wel eens gelegenheid geboden. Ned. Barv. Kerk. Beroepen te Nijehaske, J. H. Wiesael te Biurum. Aangenomen naar Wanswerd en Jislum, P. A. A. Kliisemer te Nieuwpoort. Naar OudkerkJ en Roodkerk, Bi. J. Aris te Hoogezand. Biedankt voor Woudrichem, KocKengen, Sprang en BJeiswjjk, P. A. A. Klüsener te Nieuwpoort. Voor Klundert, Di. Los te Scher pend sse. Geref. Kerken. Beroepen te Opperdoes, 'Wi. Schouten, cand. te Vreeswijk. Aangenomen naar Glanerbrug, Joh. G. Len- sink, cand .te Aalton. Bedankt voor Wjesterlee, en Vianen, Joh. G. Lensink, cand. te Aalten. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Boskoop, N. Bijdeeiast te Rot terdam-West. Annemulden. De heer S. Koets heeft ontslag genomen als ouderling der Geref. Kerk. De Herv. E11heto Kerk in de Indische buurt te Amsterdam zal op Vrijdag 20 September, 's middags in een dienst onder leiding van ds H. G. A. van Hoogenhuyze in gebruik worden geno men. De Koningin zal dezen dienst bij wonen. Men hoopt, dat tegen dien datum, door het binnenkomen van een bedrag van nog f 32.000, de kerk geheel onbelast zal zijn. K erfc-restauratie. Voer de res tauratie van het dwarsschip 'der nieuwe Kerk teDelft zal f170.000 noodig zijn. Het rijk heeft daarvan 50 pet. toegezegd. De provincie zal naar mag worden aan genomen, 25 pet. beschikbaar stellen. Kerkvoogden doen daarom een beroep op de offervaardigheid der lidmaten. Zieke plekken. In „de Levens- gids" schrijft Ds C. J. Hoekendijk, Vrij- Evangelisch predikant te Rotterdam, o.a. het volgende: „Ik heb zoo het idee, dat de fijne punt jes een beetje van den godsdienst afgaan. De wereld heeft een huwelijk aangegaan met den godsdienst om nu samen verder te gaan, en de kinderen, die uit dat huwelijk geboren worden, hebben allen de Engel- sche ziekte, zijn krachteloos en bloedarm. Heel de godsdienst treedt tegenwoordig in zulk een wereldlijk kleed op, dat men niet meer weet of men met de wereld of met den godsdienst te doen heeft. Men doet aan alles mee. De kerk moet een uur verzet worden voor een voetbalwedstrijd en als men dat niet doet, dan gaat men niet meer naar de kerk toe en wel naar het voetbal veld. Ik hoorde zelfs van een predikant te Rotterdam, die een Christelijke tooneelver- eeniging had opgericht en die nu meende op die manier zijn jonge menschen bij el- aar te houden. (De kerk moet niet te lang duren, want dan verveelt men zich al heel gauw. De dominee moet niet te diep gaan en vooral niet te ernstig wezen, want dan moet men hem niet meer, naar men be weert, omdat de hersenen dat niet meer verwerken kunnen en daarom gaat men maar éénmaal ofmen schaft een ra dio aan en dan behoeft men in het geheel niet meer te gaan, dan kan men, liggende op zijn bed, den besten dominee uitzoeken en dan aansluiten. Men kan het Woord Gods hooren en terwijl een kopje koffie drinken en dan behoeft men zich niet ge heel te kleeden en niet zoo vroeg op te staan enniets in de collecte te doen. Ik weet het niet, maar daar zijn vele zieke plekken in het Christendom van onzen tijd". Voor het examen hoofdaote slaag de te Rotterdam de heer L. M. Huige te Ovezande.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2