No. 282 Maandag 2 September 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Cadum Zeep Hendrikse Go's Bank N.V. Goes ieuws. en Kunst Buitenland. LANGS EEN DIEPEN WEG ct Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN anbestedingsn enz Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröie FEUILLETON. in. is de ïieveliiidl «toiletzeep van Frankryk's mooiste vrouwen ALLE per 1 September vervallende worden verzilverd door jsing volgden de een snel tempo rkreag de eJectri- ulariteit, die zij liswaar heeft de e veranderingen lison's gloeilamp grondprincipe is het door Edison aten heeft men orbereidingen ge lipt jubileum op enken en vanuit is aan de voor- opa het verzoek cdenlking aan de nis dezer uitvin- indien men in het menschdom s een geheel sy- oim haar te ge- iets maken dat as en zoo vond i zijn lamp van schakelaar om ;elfs is de eerste Edison gecon- in hem afkomstig van een electri- il uiting door het noppen op heit ison, die de vi- eheel sysfeem te et huidige oogen- wijizigingen zijn ud der zaak geen id, hetwelk dank een der grootste ,mpen in Europa niet wilde ach- besloten hier te te doen gepaard an een z.g. „Edi- in 21 tot en met m zal plaats heb- heeft, de massa ;elijlkheden er met bereiken zijh. n brand. Doon- im met een bran- a'kten Donderdag- 1 85-jarige alleen den Amstelveen- veldert in brand, ulp mocht er in Looven. Het oudje tige brandwonden iaam. stort. Gisteren 1 een 3 M. hooge ilaatst ten behoeve rken van de am- üenige werklieden etz en een tiental ir heneden. Een md, bekwam een aige anderen kre- ristemamiddag ge itje van den heer ilenderwijs te wa- Lad ten overstaan de herberg van wiping jlaats yan a, wagenhuis, var- ngaard, bouw- eu L H.A. plaats van erNieuwenhuize. ie uit hofstede, genhuis met erf, >tukkeu bouwland 89.00 H.A. boom- 7.80 H.A. bouw- >.50 H.A. hooper combineerd G. de 1425. .A. bonw- en wei- —5 kooper G. de 4.400. .A. bouw- en wëï- 30 H.A. bouw- en Schipper Cz. voor 06.00 H.A. woon- de Schipper 'Cz. 3.41 H.A. gebouw ie Schipper f380. 998.771/2. e gewone onkos- e Wemeldinge. De zijn met uitzonde- lat bij den hoop verkocht. steden ontdekt. che archeoloog Sir jeds twee jaar met ïrzoek is, heeft 18 Gaza, twee oud- van Judea ontdekt, r. Deze eerste stad ua vermeld en was ekenis als militair die stad kreeg ko- n de helft van zijn iders Petrie is ook nen, dat van de 38 van Zuid-Palestina entischen naam be- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs.- Per 3 maanden, franco per post, f3.—, Losse nummers fü.05 Prijs der Advertenilën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 1 Bij abonnement belangrijke korting. V Tegen de groote gezinnen. Eenigen tijd geleden werd door den heer Polak in „Het Volk" betoogd, dat de Overheid in plaats van kindertoeslagen te geven en kinderaftrek bij de belastin gen toe te staan, verstandiger deed van groote gezinnen een boogere belasting te heffen dan van kleine. De 'Overheid zou dus indirect mee moeten werken om de geboorten te be perken. Deze goddelooze theorie vindt nu ook in de liberale .pers bijval. In bet liberale orgaan „De Vrijheid" schrijft Mevr. Wijnaendts FrankenDy- serinck over het bevolkingsvraagstuk en ze merkt daarbij o.m. het volgende op: „Dat de politici van de meeste landen véél te onverschillig staan tegen dit be denkelijke vraagstuk (van de overbe volking), is m'n vaste overtuiging. Met dat al wil ik niet nalaten er op te wijzen, dat ook op de Philippijnen sinds de Ver. Staten daar den zegen van de moderne hygiëne brachten, het overbevolkingsvraagstuk eveneens een bedenkelijken vorm heeft 'aangenomen. In de kwart eeuw is daar de bevolking met 6 millioen toegenomen. Intusschen schijnt men er in het bezit van een goede portie gezond ver stand te zijn. De gemeenteraad van Maliano heeft al een heelen tijd geleden een huwelijksbelasting ingevoerd en wel van 5 dollars. Onlangs is nu ook nog een besluit genomen, dat er een huwelijkssluiting-belasting bijkomt, eveneens van 6 dollars. Bovendien moet voor het eerste kind een halve, voor bet tweede 21/2 dollar bij de g& boorte worden betaald, met ieder kind neemt de hoogte van de bijdragen toe. Dat is wel wat anders, dan in het propvolle Europa, waar men huwelijks toeslagen, kindertoeslagen, jonggezellen- belasting en meer zulks fraais invoert en zich inbeeldt het geluk van de menschheid in haar geheel daarmede te kunnen bevorderen 1" Uit deze beschouwingen blijkt opnieuw, dat er geestelijke verwantschap is tus- scben vrijiziimigen en socialisten. Beide richtingen komen hierin overeen dat niet Gods Woord, maar de mensche- lijke rede, regel en richtsnoer is van hun politiek beleid. Als daar is een regeering die door hare maatregelen het gebod Gods tracht krachteloos te maken, dan zien beide richtingen daarin ..het b'etwijb, „dat men er in het bezit van een goede portie ge zond verstand schijnt te zijh." En zoo ziet men, dat de veel ge smade en meermalen dood verklaarde antithese notg altijd werkelijkheid blijkt te zijn en mag steeds hare kracht doet ge voelen. De ontruiming van het Rijnland. Minister Wirth lieeft tegenover den Door H. ZEEBERG. 57) „Met schrik en ontsteltenis heb ik daiï ook vernomen, mijnheer de President, dat de Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie tot de conclusie kwam, voor mijn cliënt u te moeten verzoeken om een gevangenis straf van twee jaar. »Met schrik en ontsteltenis, als ook eens iu aanmerking wordt genomen, en dal moet toch ook, onder welke omstamdighe- hsu het beklagenswaardige gezin van mijn cliënt is komen te verkeeren, toen de slag gevallen wasl 'kHeb den laatsten tijd ver schillende malen het gezin, dat als een voorbeeld aan onze stadgenooten mag worden getoond, 'bezocht. Ik verzeker u plechtig, dat ge het niet dan met een ge voel van diepe deernis verlaat. Moet ook dat u niet milder in uw oordeel stemmen? i.Tenslotte neem ik de vrijheid, u te wij zen op den beklaagde Meerendonk zelf. len behoeft hem maar aan te zien, om in anden te hebben het bewijs, dat hij- gebro- 11 is van verdriet niet alleen, imaar van Haagschen correspondent van Paris-Midi verklaardDe ontruiming van het Rijn land is definitief vastgesteld. Dit feit zal den hinderpaal opruimen, die de ont wikkeling van goede, oprechte en duur zame betrekkingen tusschen de Franscbe en de Duitsche natie belemmerde. Doch het is volstrekt noodzakelijk, dat deze arbeid door den zoo spoedig mogelijken terugkeer van het Saargebied bij Duitsch- land aangevuld wordt. Op de vraag, of hij aan de vruchtbaar heid van het in Den Haag geleverde werk geloofde, zei Wirth: Het werk van de internationale con ferentie zal vooral en grootendeels dat zjjn, wat de betrokken regeeringen er van maken. Elke mogendheid zou van dit standpunt uit tot het succes der pacificatie van Europa kunnen bijdra gen. De Franscbe regeering zou b.v. met de ontruiming van den linker Rijnoever veel kunnen bijdragen. De ontruiming, voor welke een maximum-termijn is vast gesteld, zou zooveel mogelijk bekort kunnen worden. De .psychologische be- teekenis van een bespoedigde ontruiming zon zonder twijfel zeer groot zijn, evenals die van een bespoediging van de oplos sing der Saarkwestie. Duitschland zijnerzijds heeft den ver- eischten stap vooruit gedaan, omdat het den drukkenden last van het plan-Young op zich neemt. De samenwerking van alle naties beantwoordt aan een econo mische en een politieke behoefte. Wan neer ziji zich in gunstige richting ont wikkelt, hetgeen wij- wenschen, zal daar uit de definitieve vrede ontstaan. DiYNAMIETAANSLAG OP DEN DUIT- SCHEN RIJKSDAG. De schalde gering. Zondagmorgen omstreeks 4 uur is te Bieriijin een helsche ipachine voor den Noordelijken ingang van het Rijksdagge bouw lontploft. Een gedeelte van de ruiten is gesprongen. De materieels schade is gering. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch heeft nog niet kunnen ontdekken, wie de dader van dit misdrijf is. Men heeft slechts eenige deeden van het uurwerk van de bom gevonden. De straat is afgezet, terwijl het gebouw door de politie is bezet. Het Chinecsoh-Russlsch conflict. Onder voorzitterschap van maarschalk Tjang Kai Chek heeft Vrijdag een zitting van het Chineesche kabinet plaats ge had, waarin de Chineescbe minister van buitenlandsche zaken dr Wang over de onderhandelingen met Moskou tot bij- legging van het Russisch-Chineesch con flict rapport uitbracht. De regeering te Nanking heeft generaal Tsjang Hsoe Liang van de onderhande lingen met Moskou op de hoogte gebracht en hem verzocht de oorlogsmaatregelen in het Noorden van Mandsjoerije tegen de Sovjet-Unie stop te zetten. In Chineescbe politieke kringen wordt verklaard, dat men hoopt spoedig met Rusland tot overeenstemming te komen diep berouw, een berouw, dat te dieper is, omdat het voortspruit uit zijn godsdiensti ge overtuiging. In zekeren zin buiten zijn toedoen, heeft hij zijn zaak ten gronde zien gaan. Hij verneemt, tot zijn angst en ont zetting, hoe diep treurig de toestand in zijn gezin is. Moet er nu nog méér leed gesta peld worden op het hoofd van mijn armen cliënt, die, zeker, gevallen is, maar onder diep berouw weer is opgestaan? Gij kunt, ge moogt, naar mijn opvatting, daartoe niet medewerken! „In het volste vertrouwen, heeren, dat gij dit ook niet doen zult, smeek ik u dan ook om clementie voor dezen 'beklaagde, die niet door eigen schuld gekomen is in den toestand, waarin hij zich thans be vindt!" Het plaatselijk blad in Midstad, dat een uitvoerig relaas van de terechtzitting gaf, deelde een week later mede, dat de Recht bank den 45-jarigen A. M., manufacturier en gros, wegens verduistering van gelden uit de kas van „Boschzicbt" en wegens diefstal van hem ter bewaring toever trouwde effecten, had veroordeeld tot 22 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. In één adem werd er bijgevoegd, dat de beklaagde, op advies van zijn verdediger hooger beroep had aangeteekend. en het tijdstip van de Russisch-Chinee- sche conferentie vast te stellen. De Zeppelin op de thuisreis. De „Graf Zeppelin" heeft Zondag de terugreis naar Friedrichshaven aanvaard. Het luchtsehipi is 's middags ,1.18 u. M.E.T. te Lakehurst gestart. Het vertrek was oiorspronlbelijik op een vroeger uur vastge steld, doch wegens hevige winden moest de start worden uitgesteld. Toien de wind wat was gaan liggen, werd het schip uit de hal gehaald. Dr Eckener, die nog eenige dagen in Amerika blij'ft, woonde het vertrek bij. Alles, had een vlot verloop.. Om 1.18 u. M.E.T., dat is 8.18 Am. tijd, gaf kapitein Lehmann het bevel: tou wen los. Onder het gejubel van de dui zenden toeschouwers steeg het luchtschip op. De „Graf Zeppelin" vloog niet 'bo ven 'New-York, maar verdween direct in Oostelijke richting. Voor het vertrek werden twee blinde passagiers in den gondel ontdekt. Zij zijn aan de politie uitgeleverd. Volgens de laatste berichten is de „Graf Zeppelin" door een Engelsch stoomschip hoven den Oceaan waargenomen. De weerberichten luiden gunstig. De commandant, Dr Lehmann, heeft aan de journalisten medegedeeld, dat hij den koristen weig zal nemen en zal pro- boeren een record, te vestigen. Aan boord bevinden zich behalve de bemanning 2,2 passagiers, 450 pond post en circa 1600 pond vrachtgoed. De Pruisische minister van onderwijs heeft "bepaald, dat op den dag van de aankomst van het luchtschip Graf Zeppe lin in Duitschland of op den volgenden dag in de scholen een plechtigheid zal plaats vinden, waarin de jeugd op. de beteekenis van de reis om de wereld van het luchtschip wordt gewezen. Bo vendien heeft de minister bepaald, dat er op dezen dag geen school zal zijn. Bijlna in beslag genomen. Het heeft nog weinig gescheeld, of het vertrek van den „Graf Zeppelin" was verhinderd door den fotograaf Hillig uit Entsrd stuk E9ep.dat tot het laatste viiesje éehruikt kan worden 25 IV. Lïeve Henk, Even een kort briefje met de mededee- ling, dat het Hof vader heeft veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf zonder meer. We zijn blij', dat het nu afgeloopen is. Nu kunnen we tenminste aan het tellen gaan tot, zoo 'God wil, de dag komt, dat vader weer in ons midden is. En we zijn ook zoo blij, omdat we nu re gelmatig mogen gaan schrijven. Dat zal vader en ons zoo goed doen. In den toestand van onze arme moe is nog niet de minste verandering gekomen. Het is verschrikkelijk. Aan de wijkverpleegster hebben we een zeer goede hulp. Maar gister, toen ik met haar alleen was, gaf zij mij als haar mee ning te kennen, dat het zoo toch wel niet zou kunnen blijven en het veel beter was, dat moe in een inrichting werd opgeno men. 'k Wist niet, wat te antwoorden. We zouden ons moedertje het liefst maar bij ons houden. We moeten nog maar wach ten. Wat denk jij er van? Vele groeten van Wies. Binnen enkele dagen een groote brief. Je TRÜDE. Liberty, die een plaats voor de wereld vlucht had besproken, maar niet had mee gereisd. Hillig had daarop een eisch tot schadevergoeding tot een bedrag van 125.000 dollar ingediend en wilde het luchtschip eenvoudig in beslag laten ne men. De sheriff had den vroegeren Zep pelin-bestuurder, Heinen, die tegenwoor dig in Amerika woont, opdracht gegeven het luchtschip in beslag te nemen. D'at dit niet geschiedde was slechts: te danken aan den commandant van Lakehurst, die verklaarde, dat het luchtschip zich opi het gebied van de Amerikaanscha regeering bevond. Niettemin hernieuwde de sheriff zijn bevel. Hij gaf Heinen verlof op' het schip uit 'de loods te halen enaan een boom vast te leggen! De directie van de Good Year Zeppelin Cy. heeft ten slotte een borg gestort van 25.000 dollar, waarop de sheriff zijh. bevel tot inbeslagneming introk. Stormen boven de Zwarte Zee. Op de Zwarte Zee heerschen sedert eenige dagen buitengewoon hevige stor men. De Visschersvloot werd door den storm verrast en geraakte in grooten nood. Verscheidene booten zijh gezonken ,en de bemanning is omgekomen. In de nabij heid van de Roemeensche haven Con- stanza zohk een met hout geladen zeil- schipi, waarbij! acht opvarenden om: het leven kwamen. Die scheepvaart is geheel gestremd. D® Haaglsidhie Conferentie. De Engelsche kanselier voor de Schat kist Snowden heeft aan den bijzonderen medewerker van de „Daily Herald" te Den Haag als volgt zijn meening gezegd over de resultaten van de Haagsche Con ferentie De aanvaarding van het plan-Young met de gelijktijdige Overeenkomst over het einde van de bezetting van het Rijn land, zal er veel toe bijdragen de bittere gevoelens als gevolg van den oorlog weg te nemen. Het plan-Young brengt zoo wel aan Duitschland als aan zijn schuid- eischers groote voordeelen. NAlleen het feit, dat de Duitsche schuld thans de finitief is vastgesteld, moet op het eco nomisch leven van alle betrokken lan den een gunstigen invloed hebben. Een der grootste voordeelen van bet plan- Young voor Duitschland is, het einde van elke buitenlandsche controle op de Duitsche financiën en het Duitsche eco nomische leven. De Duitschers kunnen hierdoor een grootere welvaart verwach ten. Wat ons land betreft, waarborgt de financiëele overeenkomst in veel groo- ter mate een rechtvaardige en faire be handeling van Groot-Brittannië dan wij eenmaal konden hopen. Wij kunnen daar om de resultaten van de conferentie, zoowel op politiek als op financieel ge bied met voldoening beschouwen. Nachtelijke vliegidiensf BrusselLooiden. Met het plaatsen van lichtbakens op het traject BrusselOostende is men thans bijna klaar en te Steme-bij-Oosten- de, is de met neon-lampen verlichte vuur- V. „Mijnheer?" vroeg Meerendonk. „Zeg niet: mijnheer, maar: cipier. Ja, wat is er?" „Mag ik hier nu schrijven?" Ét klonk in die vraag een machtig ver langen. „Zeker, nu ge eenmaal zijt veroordeeld en hier in Rotterdam de straf uitzit, moogt ge schrijven. Maar alleen des Zondags. Als ge 's Vrijdags opgeeft, dat ge schrijven wilt, dan ontvangt ge 's Zondagsmorgens een dubbel velletje papier, een enveloppe en pen en inkt." „O, dank u. 'kWil zoo graag aan mijn vrouw en kinderen schrijven." „Nog een paar dagen geduld, 'tis nu Honderdag, zooals ge weet," zei de gevan genbewaarder, idie onmiddellijk begrepen had, dat hij hier te doen had met iemand, die onder bizondere omstandigheden dit gebouw was binnengebracht. „Ja, als ik maar weet, dat ik schrijven mag." Er lichtte in de doffe oogen van Meeren donk een glans van blijdschap. Zoo juist was hij de cel binnengebracht, waar hij achttien maanden zou vertoeven. Ze leken hem toe, niet door te kunnen ko men. Maar als hij naar huis schrijven mocht en hij brieven terug kreeg, dan kortte dat toch wat. Binnenland. Te Rupchen .3 kinderen verbrand. Buitenland. Een dynamietaanslag te Berlijn. De Zeppelin op de terugreis. Hitte in Engeland en België. toren op het aldaar gelegen vliegveld eveneens reeds zoo goed als in orde. Op het vliegveld zelf wordt tevens nog een groote, bij nacht hel verlichte T aangebracht, welke bestemd is om het den vliegers mogelijk te maken het vlieg veld te herkennen. Vermoedelijk wordt 5 September reeds een eerste proefvlucht bij nacht, tusschen Brussel en Londen ondernomen. Het is de bedoeling voorloopig met de nacht vliegtuigen geen passagiers en dus al leen 'de post mede te nemen. Zes maal in de Veek .zal, met ingang van '23 September, een postvliegtuig om 23 uur het vliegveld te BrusselHaren verlaten terwijl een ander vliegtuig om 1 uur 's nachts uit LondenCroydon vertrekt. Brieven, 's avonds tot 22 uur, in het hoofdpostkantoor te Brussel gepost, zul len. den volgenden ochtend met de eer ste uitdeeling, te 'Londen worden be>- steld. Hetzelfde zal gelden voor de vóór middag te Londen geposte stukken be stemd voor Brussel en omstreken. Hitte in het Buitenland!. Zaterdag is het overal in België bui tengewoon warm geweest. Te Brussel steeg de temperatuur in de zon tot ,45 graden Celsius, d.i. 113gr. F. Ook in Engeland was het buitenge woon heet. Te Londen werd 's middags in de schaduw een temperatuur van 86 gr. F. gemeen. Het is 23 jaar geleden, dat het op den laatsten dag van Augus tus zoo heet is geweest. In het Zuiden en midden van Engel land heeft het bp sommige plaatsen ge regend en geonweerd. Korte berichten. T. G. Reed, die te Cleveland juist een nieuw tijcLsduurrecord had gemaakt voor het alléén vliegen in een vliegtuig, is gevallen en omgekomen. In het district Löwenberg (Duitsch land) heeft Vrijdag een zwaar onweer gewoed, waarbij! felle hagelslag plaats vond. Ér is veel s&haide aan veldgewaal- sen en vruchten toegebracht. Hij bekeek zichzelf eens. Yrel ni::l zou in hem Meerendonk uit Midstad her kennen. Op den dag van zijn aankomst hier had de directeur der gevangenis met hem ge praat, terwijl hij door een ambtenaar in de registers was ingeschreven. Het gesprek had hem goed gedaan. De directeur bleek een humaan mensch, die hem moed in sprak. Daarna had men hem naar zijn bad kamer gebracht. Zijn kleeren werden meegenomen, terwijl de beambte hem vertelde, dat hij de in het vertrek aan wezige rijkskleeren aan te trekken had. Hg had zich bekeken in bet spiegel tje en was geschrokken van zijn uiter lijk, zoo vermagerd als hij was. Daarna had men hem naar een bad- men hem, terwijl hij op klompen liep, want ook zijn schoenen waren ingeno men, bij den barbier gebracht, die hem in een oogwenk geheel kaal schoor en zijn haardos meer dan millimeterde. Dat alles had hem ontzettend pijn ge daan, omdat hij zoo zijn verlatendheid er in voelde en besefte, dat de buiten wereld totaal voor hem was afgesloten. Vandaar zijn blijdschap, toen hij ver nam, dat hij des Zondags schrijven mocht (Wordt vervolgd.) 1 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1