No Gemengd Nieuws. a spreekt rij zich toch uit vóór die orga nisaties? Hierna diende Ds Stellwag uitvoe rig en soms geestig van repliek. D s P. N. K r u y s w ij k, Geref. predi kant te Hilversum besloot dezen dag met een korte godsdienstoefening, spre kende naar aanleiding van Gen. 33:14. 6e zitting. Hedenmorgen ving om 9 uur de zesde zitting aan. "Ds Kruyswijk wijdde den dag met een „andacht" waarbij hij sprak over Matth. 281620. Als referent trad nu op de heer W. C. A. Riem Vis, adj.-dir. van Maat schappelijk Hulpbetoon te 's-Graven- hage, die eveneens refereerde over „De kerk en haar sociale taak", maar speci aal handelde over: Diaconie, werkloos heid, enz. Ref. verdedigde de volgende stellingen: 1. De kerk heeft inderdaad een sociale taak ook op het gebied van het arbei dersvraagstuk. 2. Het aandeel, dat de Diaconie krach tens haar roeping in die taak heeft. 3. Wat zij doet. 4. Wat zij niet doet. 5. Hare verhouding tot de burgerlijke armenzorg. 6. Waarin zij staat boven deze armen zorg. 7. Waarin zij staat onder deze armen zorg. 8. Hare verhouding tot de vakbeweging als orgaan van armen .zorg. .Tenslotte gaf de ref. een korte samen vatting van het behandelde. Vanavond spreekt de heer H. Bot ter- weg van Utrecht over „Voor- en nadee- len der rationaliseering van den arbeid", waarna D r JH. a a j a n, Ger. predikant te Utrecht met een „andacht" den dag besluiten zal. DE NIEUWE ZIEKTEWET. De voornaamste bepalingen. De wet tot verzekering van arbeiders tegen het risico van ziekte de nieuwe Ziektewet is gedeeltelijk reeds 1 Aug. 1929 in werking gesteld. Het is ons bekend, aldus het D. v. N.-Br., waaraan wij dit artikel ontlee- nen, dat voor deze nieuwe sociale wet, waar vrijwel iedereen bij betrokken wordt, groote belangstelling bestaat. De werkgevers dienen zich nu reeds te oriënteeren op welke wij:ze zij deze verplichte verzekering het voo-rdeeligst kunnen onderbrengen, waartoe de wet alle ruimte en gelegenheid biedt. De verzekerden, d.z. de werknemers, zullen, zo.oals we straks zullen zien, ook een deel der pTemie moeten betalen. Ook zij dienen zich dus op de hoogte te stellen, welke verplichtingen voor hen in de wet zijin opgenomen. De nieuwe Ziektewet beoogt het toe kennen van een uitkeering in geld, ge durende den tijd, dat een arbeider we gens ziekte niet in de mogelijkheid is, zijn arbeid te verrichten. Onder „arbeider" verstaat de wet den arbeider in dienst eener onderne ming, behoudens eenige uitzonderingen. Uitgezonderd werden o.a. de leerlin gen in een onderneming, die geen loon ontvangen of wier loon uitsluitend be staat in onderricht. Ook is niet verzekerd degeen, die niet bij wijze van beroep tegen loon arbeid verricht, wanneer hij alleen in buiten gewone gevallen tegen loon arbeid van korten duur verricht. Om een voorbeeld te noemen: de pa troon moet plotseling wegens ziekte voor een dag z'n knecht missen, terwijl hij het zeer druk heeft. Een collega-patroon biedt voor dien dag zijn hulp aan. Deze is niet verzekerd volgens de nieuwe Ziektewet, ook al ontvangt hij voor dien arbeid het gewone loon van een ar beider. Ook is uitgezonderd de arbeider, wiens overeengekomen vast loon in geld meer bedraagt dan f3000.per jaar. Hier is dus alleen sprake van vast loon. Een reiziger, in dienst van een onder neming, die een vast jaarloon heeft van f 2000.en een provisie geniet van pl.m. f 1500.per jaar, valt dus wel onder de verzekering, al verdient hij meer dan f 3000.per jaar. Een timmerman of een metselaar, die meer dan f 60.per week verdient, doch niet werkt tegen overeengekomen vast loton, valt onder de Wet. Alleen degenen, die wegens vast salaris meer dan f 60.per week of f 250 gulden per maand, d.i. 3000 gulden per jaar, verdienen, vallen buiten de verzekering. Hij, die alleen of met anderen in aan genomen werk arbeid verricht, valt on der de verzekering. Ook de personen, die hem helpen, zijin verzekerd. Arbeiders, die bijl wijze van werkver schaffing te werk zijin gesteld, vallen on der de wet. Het ziekengeld bedraagt volgens de nieuwe Ziektewet 80 pet. van het dag loon van den verzekerde. Voor de vast stelling van het ziekengeld komt het dag loon, hetwelk meer dan 8 gulden be draagt, voor dat meerdere niet in aan merking. Wie dus meer dan 8 gulden per dag verdient, krijgt dus over het meerdere geen uitkeering. Het ziekengeld wordt uitgekeerd over lederen dag, uitgezonderd Zondagen, dat de ongeschiktheid tot werken duurt, te beginnen met den 3en dag na dien, waar pip zij aanving, gedurende ten hoogste 6 maanden. Over den eersten en tweeden dag na den dag der ziekte wordt dus geen uit keering gedaan. Ook aan tie gehuwde vrouwelijke ar beiders wordt bij zwangerschap zieken geld uitgekeerd en wel vanaf den eer sten dag van overlegging door de ver zekerde van een geneeskundige verklaj- ring of van een vroedvrouw, dat verze kerde waarschijnlijk binnen 6 weken be vallen zal. Die uitkeering duurt gedurende ten hoogste 6 maanden en in elk geval go- durende ten nlinste 6 weken na den dag der bevalling. Het volle dagloon (niet hooger dan f 8.wordt uitgekeerd. De uitkeering geschiedt ongeacht of de a.s. moeder al of niet tot weaken geschikt is. Behalve het ziekengeld wordt aan de gehuwde verzekerde vrouw bij bevalling behandeling door een geneeskundige of vroedvrouw verleend. In de uitvoering der verzekering vol gens de nieuwe Ziektewet wordt voor zien door de ziekenkassen van de Raden van Arbeid en de bedrijfsvereenigingen, opgericht door een of meer centrale werk geversorganisatie in samenwerking met een of meer vakcentrales van arbeiders. De werkgever kan zich aansluiten bij een bedrijfsvereeniging; de zieke arbei der ontvangt dan de uitkeering vanwege de bedrijifsvereeniging. Indien de werk gever nipt bij zoo'n vereeniging is aam gesloten, dan krijgt de verzekerde zijn ziekengeld van den Raad van Arbeid. De bedrijfsvereeniging kan premie hef fen van de aangesloten werkgevers en wel naar het loon of volgens het omslag stelsel. Dio premiën van de verzekerden hij de ziekenkas van den Raad van Ar beid worden vastgesteld bij Koninklijk BfcSiCr In het algemeen geschiedt de betaling van premie zoowel bij de bedrijfsvereeni gingen als den Raad van Arbeid door den (werkgever. Van de premie is de helft door den werkgever en de helft door den ver zekerde verschuldigd. De werkgever mag de helft van de premie van het loon van den verzekerde afhouden. Indien de werkgever bij een bedrijfs vereeniging is aangesloten, dan mag het bedrag, dat van het loon wordt afge- ho'vVn, nimmer hooger zijn dan de helft premie bij den Raad van Arbeid. Het zou kunnen voorkomen, dat het voor den werkgever duurder is, dat hij bij een bedrijifsvereeniging is aangesloten dan bij den Raad van Arbeid. Dit mag geen financieele gevolgen hebben voor de arbeiders. Indien de premie biji de bedrijfsver- eeniging lager is dan bij: den Raad van Arbeid, dan is dat wèl in het voordeel van werkgever en arbeider, n.l. ieder de helft van 't verschil. Indien de werkgever niet is aange sloten bij een bedrijfsvereeniging, dan zijn z'n arbeiders vanzelf verzekerd bij den Raad van Arbeid. De arbeider ontvangt het ziekengeld dan van den Raad van Arbeid, maar dat lichaam zal dit, evenals de moedwil lig of niet moedwillig ontdoken premie van den werkgever terugvorderen. De werkgever zal dus verstandig doen, zich tijdig bij den Raad van Arbeid op te .geven. Immers, hiji moet in ieder ge val toch de kosten dragen. De wet kent ook v r ij w i 11 i g e ver zekering tegen ziekte. De bedrijfsvereeniging is verplicht den arbeider, iiie niet meer in dienst van den bij de vereeniging aangesloten werk gever is, de gelegenheid te geven zich vrijwillig bij die vereeniging te ver zekeren. Zoo kan de man zijn verzeke ring voortzetten, ook als hij werkloos is. Ook kunnen degenen, wier verplichte verzekering is geëindigd, zich bij den Raad van Arbeid v r ijl w i 11 i g verze keren. De vrijwillig verzekerde kan zich, zoo hij dat wenscht, tegen een lager loon verzekeren dan wat hij werkelijk ver dient. Zoo als in den aanhef gezegd, is de wet voor een deel reeds op 1 Aug. 1.1. in werfring getreden. De bepalingen omtrent de verplichte verzekering van de arbeiders .en de vrij willige verzekering (de ziekenuit'keeringen dus), zoomede de bepalingen omtrent het verstrekken van verloskundige hulp1 en de premiebetaling, treden op 1 Maait 1930 in werking. Te water gelaten. Van de werf der Maatschappij Feijenoord te Rotterdam werd beden (Don derdag) te water gelaten het dubbel- schroef- en mailmotorschip „Baloeran", dat gebouwd wordt door de Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen en waarvan het casco gebouwd is op de werf Feijenoord.. Het schip meet 17000 bruto register- tonnen, is 175 M. lang, 21.34 M. breed en heeft een hoogte van 25 Meter, geme ten van de kiel tot de commandants- brug. Het uiterlijk van het schip wijkt van het gebruikelijk type af en heeft door de harmonische lijnen waarmede de op houw zich boven het dek verheft een ge heel eigen cachet. Het schip heeft 7 wa terdichte schotten en 17 reddingbooten. In de eerste klasse van het schip, dat bestemd is voor den Rotterdamschen Lloyd, kunnen 238 passagiers worden ge- accomodeerd en in de tweede en derde klasse resp. 280 en 70. De bemanning telt 330 koppen, zoo Mr R- J. J. Lambooy, de nieuwbenoemde burgemeester van Hontenisse, is Dinsdag in zijn gemeente feestelijk ingehaald en geïnstalleerd. Het dochtertje van Wet houder Voet biedt bloemen aan. dat er totaal ongeveer 1100 personen aan boord verblijf kunnen houden. Het aantal badkamers bedraagt 82 en het aantal toiletten 123. Voor de voortstuwing dienen twee 10- cylinder Schelde-Sulzer Dieselmotoren, elk van 7000 as paardenkrachten met cylinders van 760 m.M. en 1340 m.M. slag, met aangebouwde compressoren, die bet scljjp een maximum vaarsnelbeid van I81/2 mijl geven. Voor de opwekking van den ©lectri- schen stroom benoodigd voor bet drijven van alle hulpwerktuigen, verwarming en het voeden der 7000 lampen van liet schip, zijn vier Schelde-Sulzer-Hulpdiesel- motoren opgesteld. Elk dezer 6-cylinders machines ontwikkelt een vermogen van 780 as P.K. bij 180 omwentelingen per minuut en drijft een gelijkstroomdynamo van 510 K.W. De cylinderdiam bedraagt 380 m.M., de slag 660 m.M. De lading wordt behandeld door 8 elec- trische kranen en twee laadboomen. De laadruim inhoud bedraagt 300.000 cft. De „Baloeran" wordt evenals het zus terschip de „Dempo" gebouwd d,oor de Kon. Mij. de Schelde volgens de plannen, ontworpen in nauwe' samenwerking met de directie en den techniscben staf van den Rotterdamschen Lloyd; de „Baloe ran" op1 de werf van de Etablissemen ten Feijenoord en. de „Dempo" op de werf te Vlissingen. De vernieuwing van de bruggen over de Koningshaven heeft bet mogelijk ge maakt voor het eerst een schip van der gelijke afmetingen te Rotterdam boven de bruggen te bouwen. De doopplechtigheid van het schip werd verricht door mevrouw II. Droogleever FortuynBruinier, eehtgenoote van den burgemeester van Rotterdam. Middelburg. Gistermiddag ontstond in een winkeltje aan de Turfkade ruzie tus- schen de bewoonster en de man, met wien ze omgang heeft gehad. Zij weigerde dezen omgang te hervatten en daardoor en om andere redenen ontstond de twist, waarbij de man een mes trok en er de vrouw mede in h.et hoofd stak, waarna hij ook den te hulp gekomen schoonzoon aanviel en dezen in de borst stak. Beide verwondingen bleken gelukkig niet van ernstiigen aard te zijn. De man werd door de politie aangehouden en in af wachting van het verder onderzoek naar het politiebureau overgebracht. In zijn woede had bij ook nog een spiegelruit van den winkel stukgeslagen. Marasquin en Parfait Amour zijn likeuren met een romantisch tinlje. In harmonie met de stille bekoring Oar. den zomeravond zijn haar zachte smaak evenals haar fijn aroma. Ontslag ontvanger Bergen op Zoom. De Raad van State, afdeeling geschil len van bestuur, heeft gisteren behandeld het beroep inzake het ontslag van den ontvanger van de gemeente Bergen op Zoom, den heer M. In de rekening van den ontvanger was een tekort geconstateerd van f 70.000. De borgmaatschappij had hiervan een bedrag van f 30.000 betaald en nu hadden Ged. Staten van Noord-Brabant de begrooting van de gemeente Bergen op Zo-om goed gekeurd, echter onder voorwaarde, dat de heer 'M. liet nog ontbrekende tekort van bijna f40.000 zou bijbetalen. Hiervan is dë heer M., die thans ver tegenwoordigd werd door mr H. C. J. de Groot, in beroep gekomen bij! de Kroon. Mr de Groot herinnerde er aan, dat de Rijksaccountant heeft toegegeven, dat het tekort niet met juistheid is vast te stel len. Deze accountant was van meening, dat het onderzoek alleen kan worden uitgestrekt tot het jaar 1925, aangezien z.i. aan de vastgestelde rekeningen van vorige jaren niet meer kon worden ge tornd. Prof. v. d. Grinten daarentegen was van meening, dat het vernietigings recht ook tot die vroegere rekeningen kan worden uitgestrekt. De houding van den Rijksaccountant is volgens pleiter zeer ten nadeele van den heer M., en hoe wel de accountant blijft vasthouden aan het wettelijk standpunt, zooals hij dat ziet, geeft hij toch ook weder toe, dat tusschen het wettelijk en het werkelijk tekort een aanmerkelijk verschil kan bestaan. Voorts wees pleiter er op-, dat van frau de niets is gebleken; alleen hebben we hier te doen met administratieve fouten, hetgeen oo'k 'de meening van den ge meente-accountant was. Wat nu de administratieve 'fouten aan gaat, merkte pleiter op, dat hier een groote verantwoordelijkheid rust op de vroegere gemeentebestuurders. De admini stratie was slordig en er was absoluut geen controle van de zijde van het ge meentebestuur. Wanneer dit tijdig en gere geld het vereischte toezicht had gehouden, zouden reeds veel eerder de slordighe den aan den dag zijn getreden. Daarom is hef gemeentebestuur aansprakelijk voor den ontvanger, die het al het werk liet doen zonder eenige controle. Voor de gemeente Bergen opi Zoom trad op wethouder A. Juten. Deze merkte op, dat de oplossing in deze zaak is te verkrijgen door de vaststelling van het volledig tekort, en de taak van het ge meentebestuur is thans slechts om te zien, dat tekort van den oud-ontvanger binnen te 'krijgen. Hierbij moet worden vooropgesteld, d.it de oud-pptvanger wanbeheer heeft ge voerd en dat door zijn fouten de gemeente in moeilijkheden is gekomen. De gemeente heeft het tot haar plicht gerekend om bij de vaststelling van 't tekort den meest mo gelijken ernst in acht te nemen en het heeft den oud-ontvanger steeds in de gelegenheid gesteld, om kennis te ne men van de vorderingen van het on derzoek dut door den gemeente-accoun tant werd ingesteld, terwijl hem even eens de gelegenheid is geboden o-m zelf een onderzoek in te stellen. Hiervan heeft hij echter geen gebruik gemaakt. De bewering, dat alleen het vroegere gemeentebestuur verantwoordelijk moet worden gesteld voor het tekort, moet spreker met klem terugwijzen, aangezien het tekort geheel te wijten is aan het onvergeeflijk geknoei van den ontvanger, het door hem verbranden en zoekmaken van verschillende documenten en het doen van onjuiste boekingen. Wat nu betreft het onderzoek naar het tekort, merkt spreker op, dat het uitstrekken van dit onderzoek ook over vorige rekeningen dan die over 1925, veeleer in het nadeel dan in in het voordeel van den heer M. zou moeten uitvallen. Nader is gebleken, dat het tekort nog met ruim f 7600 moet worden verhoogd, terwijl het gemeentebestuur bereid is een dubieuse vordering van ongeveer 9000 gld te schrappen. Daardoor zal het bedrag, dat op den heer M. moet worden verhaald, met f 1349.13 worden verminderd. Voorts bespreekt de heer Juten een be drag van ongeveer f 3686 wegens leges- gelden, waarvoor een vervolging is in gesteld tegen den gemeente-secretaris, maar welk bedrag ook is opgenomen in de vordering tegen den ontvanger. Ter toelichting hiervan merkt spreker op. dat, afgezien van het feit, of de se cretaris al dan niet deze legesgelden aan den ontvanger heeft ter hand gesteld, deze laatste zonder eenigen dwang het bedrag toch onder de ontvangsten der gemeente heeft geboekt en daardoor de gemeente financiëel verlies heeft doen lijden. Spr. acht het daarom juist, dat ook van den ontvanger het bedrag der legesgelden wordt gevorderd. Spreker hoopt ten slotte, dat de Kroon het besluit "van Ged. Staten zal hand haven. Mr de Groot merkt in zijn repliek nog op, dat wanneer de heer M. moet betalen, het er hij hem slechts om gaat, dat een juist be.drag wordt vastgesteld. De Koninklijke beslissing volgt later. Man onder een locomotief. Gisteravond kwart voor 11 heeft te Am sterdam op het rangeerterrein nabij Uit en In, een ernstig spoorwegongeval plaats gehad. Een stationsambtenaar is onder een rangeerende locomotief terecht gekomen, vermoedelijk doordat hij achterom wilde passeeren, toen de locomotief plotseling achteruit reed. Den man werden linker arm en linkervoet afgereden, terwijl zijn rechterbeen werd gewond en hij vleesch- wonden aan het hoofd kroeg. Per auto van den G. G. D. is hij naar de Rijks klinieken overgebracht, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Autobus verbrand. Gister avond om ongeveer half 10 bemerkte do chauffeur van de firma Van Leeuwen, toen hij bij het eindpunt stond op het Rozenburgerplein, te Schiedam, dat er een vlam sloeg uit de cabine bij den motor van zijn autobus. Met een brand- bluschapparaat trachtte hij het vuur te dooven, wat hem echter niet meer ge lukte. De autobus stond spoedig geheel in brand. De brandweer heeft met 3 slan gen het vuur spoedig kunnen blusschen. De bus zelve was geheel vernield, ter wijl een tasch, inhoudende f 25 en de plaatsbewijzen verloren gingen. De chauf feur verklaarde, dat een uur te voren te Rotterdam er eveneens een brandje was geweest bij den motor. Gasvergiftiging. Gisterenmor- gen werden in hun woning in de Wil helmstrasse te Remscheid de weduwe Bruns mot haar 15- en 19 jarige dochter dood in haar bed gevonden tengevolge van gasvergiftiging. De derde dochter van de weduwe gaf nog teekenen van leven en werd naar Jj.et ziekenhuis vervoerd, waar men gelooft, haar In het leven te kunnen houden. Meisje verbrand. Gistermid dag ontstond in de autogarage van den heer Ekeris te Zeist kortsluiting, tenge volge waarvan een auto in brand vloog. Het vuur greep zoo- snel om zich heen, dat ook het dochtertje van den garage houder in brand geraakte. Deerlijk ver brand werd zij in het ziekenhuis opge nonnen. De vader Jjckwam minder ern stige brandwonden. Een electrische man. De „Daily Chronicle" verhaalt bijzonderhe den ever een electrischen man, den 49- jarigen chauffeur Frederick Stone uit Hols worthy in North Devon, die zoo met electriciteit geladen is, dat hij geen te e foon of koptoestel kan gebruiken zonder een schok te krijgen. Hij kan alleen zijn beroep als chauffeur uitoefenen als hij ■een blokje isoleermateriaal in zijn schoen heeft zonder hetwelk hij, wanneer hij zijn voet b.v. op de rem zet, een gevoel krijgt alsof hij zal stikken. Twintig jaar lang heeft hij in ziekenhuizen gelegen, waar hij den dokters een raadsel wa Slone heeft eveneens succes gehad als waterzoeker en bleek onlangs ook in staat te zijn metalen in den grond te vinden. Hij gebruikt geen wichelroede maar een staf bestaande uit een gewone stalen veer van een klok. Deze begint zich te kron- kelen als een slang als hij bij het metaal onder den grond is. Dat „raden" put hem erg uit en slechts door hout aan tc raken koant hij dan weer op1 zijn verhaal. Zijn werkgeefster, die langen tijd in Rhodesia heeft gewoond, dentrt er over hem mee te nemen naar Zuid-Afrika om goud te zoeken. Alastrim. „Erg met die alastrim, hé!" Och wat, zeg maar kafferpokken". „De naam doet er niks toe; 't is toch vervelend, dat zoo'n nieuwe besmettelijke ziekte in ons land geïmporteerd is. Zoo iets is hardnekkig. Denk maar eens aan de griep". „De naam doet er wèl toe en veel zooals de „Limb. Koerier" laat zien als volgt: Zijn de kafferpokken iets anders dan een lichamelijke variatie op de negeritis of kafferitis der laatste jaren?" „Watte?" „Wel ja. Als we nu al jaren ons uiterste best doen om zoo veel mogelijk ge lijk te worden aan de negers of kaffers, waarom zouden ze dan hun pokken ook niet afstaan?" Wij dansen negerdansen op negermu- ziek; wij adoreeren glimmend gepotloode koppen met breede witte tnaden boven den witten rokdas; blanke vrouwen hebben nu genoeg aan de helft van negerinnenjapon- nen; hoe grover en onbeschaafder een en kele negervrouw zich bij ons komt aan stellen, hoe gelukkiger we zijn. We liggen uren in de zon te bakken, om ook zoo'n koffiekleurhuid te krijgen, en als dat niel helpt, dan verven we er ons een. Negersieraden zijn hooge chic. De neger is hyper bijgeloovig en overi gens heidensch. Europa doet zijn best om zoo heidensch mogelijk te worden en ove rigens bijgeloovig. De fetisch van den zwarte wordt onze gelukspop, waard om steeds in de kranten bij iedere gebeurtenis te worden vermeld; het ijselijkste is het aantrekkelijkst. Dezer dagen stond in de couranten, dat alleen Parijs ik weet niet meer hoevee] tienduizenden waarzegsters, kaartleggers enz. aan den kost helpt. Man schei uit. Wie 't een van de negers wil overnemen, moet zich ook maar het andere getroosten. En accepteer nu de kafferpokken maar met een zucht van verlichting, da,t 'tnog maar kafferpokken en geen cholera of me- laatschheid zijn. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6