Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Uit de Provincie. B. en W. deelden mede, dat een tijdelijk Orde opgenomen op 16 April 1918. Voor dien tijd van 1849 af was er bepaald, dat het oudste lid in jaren, dat aanwezig was, tijdelijk bet voorzitterschap zou bekleeden. Mocht de hoer Schaper op 17 September verhinderd zijn, dan komt het oudste lid, do 77-jarige oud-minister Heemskerk, voor deze functie in aanmerking. Waar schijnlijk is dit inlusschen niet. De heer Schaper is als tijdelijk voorzit ter de eenige van de kamerleden, die in handen van Hare Majesteit den eed of do belofte aflegt. Zoodra hij dit gedaan heeft, verschijnt er een Koninklijk Besluit, waar bij hij door de Koningin gemachtigd wordt de andere leden den eed of de belofte af te nemen. Het zal dit jaar voor do eerste maal zijn, dat een sociaal-democraat als tijdelijk voorzitter optreedt en persoonlijk in han den van Hare Majesteit een eed of belofte aflegt. Wel ging de laatste jaren steeds een sociaal-democraat als lid van de commis sie mee naar het paleis om H. M. de Ko ningin do voordracht aan te bieden voor den voorzitter van de Kamer, maar de functie waartoe de heer Schaper thans ge roepen is, is door een van de leden van zijn partij nog niet bekleed. Dat hij deze functie met waardigheid zal vervullen, daaraan twijfelen we, gezien ook zijn werkzaamheden als voorzitter in het laatste zittingsjaar, niet. Besmettel ij ke ziekten. In de week van 18 tot on met 24 Aug. zijn de volgende gevallen van besmette lijke ziekten aangegeven: fob ris tvphoïdca 10; roodvonk 238 (waarvan 45 in Am sterdam, 42 te Rotterdam en 13 te 's Gra- venhage); diphterie 70; dysenterie 1; me ningitis cercbrospinalis epidomioa2; ence phalitis lethargica 4; poliomyelitis ante rior acuta 18 en alastrim 40 (waarvan 32 te Rotterdam). Encephalitis na inenting. In de week van 18 tot en mot 24 Augustus 1929 werd afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koepok stof voor 91.515, door clie te Botterdam voor 104,615, (waarvan 2520 vaccinaties on 58.412 revaccinaties in de koepok- inrichting), ©n door die te Groningen voor 727 personen. Totaal voor 19(3.857 per sonen. In de weck van 18 tot en mot 24 Augustus 1929 werden 2 gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van liet. Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. Stakende werkloozen. Negentig in Drente bij Dwing oio tewerk- gestelde Rottordamsche werldoozen, die Maandag in staking zijn gegaan, keerden gisteravond naar Rotterdam terug. Hun grief is, dat de barakkon, waarin zij wa ren ondergebracht, aan zindelijkheid zeer te wenschon overlieten. Er zou zelfs onge dierte gevonden zijn. Deze klachten wor den thans onderzocht. Naar de direc teur van Maatschappelijk Hulpbetoon me dedeelde, zullen do stakende werldoozen volgons voorschrift van "den Minister, voorloopig uitgesloten blijven van de werkverschaffing. Mr Sannes ongesteld. Naar „Het Volk" vernoemt, heeft het Kamerlid Mr Sannes tijdens zijn vacantie in Zwitserland een aanval van niersteen- koliek gekregen. Sedert Zondag j.l. is hij intusschen weer thuis. De huisdoktor acht zijn toestand over het algemeen zeer gunstig. Algemeane Vereeniging van Leeraren bij het M. 0. Bovengenoemde vereeniging houdt haar 63ste algomeeno vorgadoring in do Socië teit St. Joris te Middelburg. Daar worden de aanwezige bestuurders en afge vaardigden gistermorgen verwelkomd door den heer H. J. van G e u n s, na mens de Middelturgsche collega's. De aigemeeno voorzitter, de hoer L. C. B u u r v e 1 d, uit Rotterdam, hield daarna een openingsrede, waarin hij schetste wat nog te worschen over laat en waarin hij opkwam tegen het vaststellen van wijzi gingen ten opzichte van 't M. 0. zonder deskundigen te raadplegen. Op voorstel van den heer Oberman uit Rotterdam werd bij acclamatie een motie aangenomen, luidende: „De A. V. M. O. spreekt haar diepe te leurstelling uit over het feit, dat de Re geering tot nog toe verzuimd heeft, de voor het M. 0. zoo noodlottige maatregelen der laatste jaren weder ongedaan te maken en dat zij zelfs in net jongste bezoldigingsbe sluit de leeraren zoo niet formeel, dan toch materieel heeft achtergesteld bij groepen van hoogere ambtenaren, waarmede de leeraren tot nu toe gelijk stonden. De morgenvergadering was verder ge wijd aan de gewone vereenigingswerk- zaamheden. In de middagvergadering heette do voorzitter welkom den heer mr A. A. de Veer, loco-burgemeester van Middelburg, den hoer G. Bolkenstein, inspecteur van hot M. O., oud-voorzitter der vereeniging en vertegenwoordiger van den Minister van 0„ K. en W., en prof. W. A. Bonger uit Amsterdam, die zou spreken over „De rol der groote mannen in de geschiede nis". De heer de Veer zeide, dat het congres natuurlijk in de vacantie moet vallen, maar dan zijn ook vele gemeentelijke auto riteiten weg en is er voor de anderen meer werk. Spr. kon dan ook des morgens niet kómen, maar hel is hem zeer aangenaam de leden te begroeten namens het gemeen tebestuur, dat groot belang stelt in het M. 0. en in hen, die daarbij werkzaam zijn. Spr. hoopt, dai allen huiswaarts zullen keeren, dankbaar voor hetgeen is bereikt, en met aangename herinneringen aan Middelburg. Hierna verkreeg prof. Bonger het woord voor zijn inleiding, waarvan de conclusie was, dat de groote mannen een belangrijke rol in de geschiedenis hebben gespeeld; zij waren in de maatschappij, die zij niet ge maakt hebben en zelfs niet gedacht heb ben, een onmisbare schakel. De afstand tusschen de begaafden on de gemiddelden is te groot; zij begrijpen elkaar niet altijd; maar de eersten moeten voelen, dat bun werk alleen mogelijk is, als de massa haar plicht doet. En omgekeerd moet de massa begrijpen, dat de groote figuren zich veel genot ontzeggen, hard werken, groote ver antwoordelijkheid hebben en vaak worden miskend. De boeiende rede lokte oen luid applaus uit en de voorzitter bracht prof. Bonger hartelijk dank. Bij een voorstel tot wijziging van ver schillende artikelen van het reglement op het weekblad werd verworpen een amen dement om van de commissie van beheer en beroep er 2 te maken en een voorstel om te bepalen, dat de 'herbenoeming van den redacteur-secretaris hoogstens 5 achter eenvolgende malen kan geschieden. Aangenomen werd een voorstel.-Nijme- gen om bij de salarisactie te vragen om een „begrijpelijke" salarisregeling. Verder voorstellen Zaandam en Amsterdam I om het hoofdbestuur op te dragen om te agee- ren voor mogelijkheid van pensioen op 60- jarigen leeftijd. Bij de rondvraag werden vragen gesteld in verband met de nieuwe eisohen voor het eindexamen, waarbij de heer Bolkenstein gelegenheid vond de desbetreffende ko ninklijke besluiten toe te lichten. Hedenmorgen werd begonnen met een huishoudelijke vergadering. Citroen bij de Nederlandsch-Belgische grens. Uit Sas van Gent wordt aan heit H b 1 d. gemeld Langs het Kanaal GentTerneuzen is door do Fransche automobiel enfabrietk „Citroen" oen terrein vani 5 H.A. aan gekocht. om daarop een dochter-fabriek der Fransche maatschappij te stichten. Het fabriekcomplex zal koimen to lig gen tusschen Selzaete en Terdonök. Deze ligging is gekozen mat het oog op de gemakkelijke verbindingen, zoowel te water als langs de verschillende spoorlij!- nen, die van het knooppunt Selzaeto o.a. uitgaan na.ar Antwerpen, Gent en den Belgischen Ikustrand. Hot stichten van deze fabriek i3 heit ge volg van de hooge invoerrechten, die door België thans ook van de Franscho afgewerkte fabrikaten geheven worden, n.l. 30 pet. van den factuurprijs. Dezelfde oorzaak gaf o.a. de General Motors te Antwerpen aanleiding tot het stichten van hare enorme fabriek to Antwerpen, waar- het oogenblik ruim 7000 werkkrachten arbeidsgelegenheid vinden. Evenals de General Motors is het de bedoeling van de Citroën hare ondordee- len, die vrij van invoerrechten kunnen binnengevoerd worden, te verwerken tot volledig fabrikaat, terwijl door de ligging het uitvoeren van het eindproduct naar den vreemde via Antwerpen en per scheepsgelegenheid naar andere landen en werelddeelen op meer economische wijze zal kunnen geschieden. In verband met den gèstadigetn groei van de nijverheid langs dezen kant, wordt de invasie van Belgische werkkrachten, waarover vroeger reeds en niet ten on rechte ernstig geiklaagd werd, al minder en minder. Temeer ook! wijl in het Belgische vooral in de laatste dagen de arbeidsloonen op hotzolfde peil zijn gestegen als de Neder- landscho. Een staaltje van dit laatste ver- schijln.se] deelde men ons o.a. mede: Eenige 'dogen geleden werden bij een fabriek in deze omgeving een 35-tal ar beiders gevraagd. Waar gewoonlijk het aanbod de vraag verre overtreft, deed zich thans het omgekeerde verschijnsel voor. Er meldde zich slechts één arbeider aan. Men vreest zelfs nu reeds, dat binnen afzienbaren tijd do Hollandsche industrie langs de Belgische grens voor een .tekort aan arbeidskrachten zal te staan komen. Bjjl het aannemen van arbeidskrachten heeft de Nederlandsche industrie steeds een zekere leoftijdsgrens in acht genomen, hetgeen in de Belgische nijverheid op het oogenblik al niet meer gebeurt. Al wat vakman is, komt daar thans gemakkelijk .onder dak, afgezien van leeftijd. Het schijnt, dat voor deze streek althans het werkloozienvraagstuk spoedig tot op lossing zal gekomen zijn, temeer daar oofc in deze omgeving, (ka. te Sluiskil en to Sas van Gent, met koortsachtige bedrij vigheid aan den bouw van nieuwe fa brieken gewerkt wordt. Zelfs wordt door Let gemeentebestuur van Sas van Gent, vreezende dat een geregelde exodus van inwoners naar de plaatsen van vestiging zal geschieden, overwogen een autodienst te subsidieeren om heit werkvolk hier te houden. Heinkenszand. Woensdagavond .gaf men opeen weideveld alhier een demonstratie met schuimbluschapparaten van het tech nisch bureau Ready uit Utrecht. In tegen woordigheid van vele belangstellenden werd op verschillende wijzen een vuur ont stoken dat door bespuiting met benzine en petroleum een ontzettende vlam ontwik kelde. Eerst wanneer de planken enz. flink vuur hadden gevat, werd het schuim- bluschapparaat in werking gesteld. In bei de gevallen was het vuur in 23 seconden tijds gebluscht. Volgens belanghebbenden is de bediening van het apparaat eenvou dig en zijn prijs en onderhoudskosten laag. Aanschaffing voor werkplaatsen, boerde rijen enz. werd door belangstellenden na afloop druk besproken. Aagtekerke, In de Dinsdagmiddag ge>- houden .vergadering van den gemeente raad, waarin dhr Maljers met en dhr Peper zonder kennisgeving afwezig was, werd door dhr Varhage naar aanleiding van een mededeeling onder de ingekomen stukken van de Diaconie der Ned. Herv. gemeente, dat zij niet bereid was bij te dragen in de kosten van verpleging van een in Vrederust opgenomen patiënt, op- gomerkt, dat z.i. ten onrechte medewer king door de Diaconie geweigerd wordt. Da rekening der gemeente over 1928, nagezien door een Commissie bestaande uit de heeren Verhage en Kodde, werd daarna voorloopig vastgesteld in ontvang oip f 15513.14Va, in uitgaaf op f 12330.17 dus met een goed slot van f 3183.57 wat den gewonen dienst betreft, terwijl deze cijfers wat den kapitaaldienst betreft wa ren reep. f3020, f2796.23 en f223.77. Vervolgens wierd behandeld de gemeen- tobegrooting voor 1930, dhr Verhage ,roeg inlichtingen aangaande liet onder houd van den Roosjosweg. De voorzitter deelde hem mede dat dit onderhoud plaats heeft uit de rente van een indertijd gevormd fonds, waarvan een afzonderlijke rekening en "begroeting wordt Opgemaakt. De gemeentebegrooting voor 1930 werd daarna met alg. st. vastgesteld in ontv. en uitg. op een bedrag van f 15821.77 gewonen dienst en f223.77 kapitaaldienst. De heeren Verhage en Corre wensch- ten te worden beschouwd als tegen de i;p die begroeting voorkomende posten verzekering te hebben gestemd. Vervolgens werd een wijziging van de gem.-begrooting voor 1929 en van de begrooting van het fonds van den Roos- jesweg vastgesteld. Daarna kwam in behandeling het ver zoek van de N.V. Stoomtram Walcheren om, een bijdrage van f50 in de exploita tie van het trambedrijf over 1928. B. en W. stelden voor het verzoek in te wil ligen. De voorzitter zette uitvoerig het standpunt uiteen dat B. en W. had geleid tal hun voorstel. In de eerste plaats s'tond voor hen het groote landbouwbelang dat de tram diende en ook dat van de ge meente zelve. In het bezwaar dat tegen da tram is in te brengen, dat zij n.l. op Zondag rijdt, wordt door beperking van den dienst o,p dien dag althans ©enigszins tegemoet gekomen, terwijl indertijd door hon die de vennootschap stichtten als het ware pioniersarbeid voor de ontwik keling van Walcheren is verricht. Dhr Kodde, hoewel niet in alles de meening van den voorzitter deelende, zeide toch voor het voorstel van B. en W. te stem men, omdat hij meende dat de tram in het Delang der gemeente is. Dhr Corre was principieel tegen het verleenen van subsidie wegens het rijden van de tram op 'Zondag, zoodat hij te gen het voorstel van B. en W. zal stem men. Bovendien wordt aan anderen, zoo als vrachtrijders die met tekorten te kam pen hebben, geen subsidie verleend. Hij zeide het standpunt van B. en W. niet te begrijpen, die wel principieel tegen Zon dagsdienst zijin, doch door het geven'van een subsidie indirect meer medewerken to,t het doen voortbestaan van dien dienst. Dhr Verhage vertelaarde zich, waar deze tram op Zondag rijdt, o,m dezelfde re den als dhr Corre tegen het verleenen der subsidie. De voorzitter verdedigde nog het standpunt van B. en W., hiji wees er op, dat wanneer Aagtekerke deze sub sidie niet gee'ft, misschien het tekort toch wel gedekt zal worden doch dat. deze ge meente zich dan onttrekt aan een z.i. op haar rustende verplichting. Het voorstel van B. en W. tot het verleenen van de subsidie werd daarna mojt 3 tegen 2 st., die van de heeren Corre en Verhage, aangenomen. Nadat dhr Verhage nog had verzocht een goot te doen verbeteren en dhr Kodde gevraagd had eenige hoopen grint op den Kloosterweg bijeen te doen brengen, werd de vergadering gesloten, 's-Gravenpolder. Woensdagmiddag 5 uur kwam de Raad dezer gemeente in open bare zitting hijeen. Afwezig zonder kennis geving dhr Lokerse. De notulen werden goedgekeurde Dhr Joziasse bracht namens de commissie, belast met 'het nazien der rekening verslag uit. Hij merkte op: le. dhr P. Huhrechtse heeft een reke ning ingediend van 10 cent voor papier; 2e. weth. Vermue heeft f 6 in rekening ge bracht voor een reis met den inspecteur van het onderwijs; 3e. door den gemeente ontvanger is eigenmachtig afschrijving verleend van hondenbelasting; 4e. bij de boeken, aangeschaft voor de schoolbiblio theek, was weer als naar gewoonte de „Katuil"; 5e. verschillende posten, uitge geven voor het onderwijs, waren niet ge specificeerd; dit dient te geschieden met het oog op de berekening per kind; 6e. de rekening van die lantaarnpalen was een jaar te laat ingediend; bovendien had de Raad ook besloten er geen te plaatsen. Al deze punten worden onder de loupe genomen en het onwettige of het ongeoor loofde hiervan aangetoond. Daarna werd de rekening voorloopig vastgesteld op ont vangsten groot f29.151,7814, uitgaven f28.132,7514, batig saldo f 1019,03. De rekening van het Burg. Armbestuur werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroe gen f 12.950,46, de uitgaven f9281,72, ba tig saldo f3068,74. De begrooting B. A. voor het jaar 1930 werd goedgekeurd op ontvangst en uitgaaf groot f 11.115,93 met een post onvoorzien van f 1654,01. De begTOoting der gemeente werd aan geboden met ontvang en uitgaaf groot f29.892,3614, een post onvoorzien va t f 916,28. onderwijzer aan de openbare sohool is be noemd wegens ziekte van het hoofd der school dhr Smits. Benoemd werd ais tij delijk hoofd mej. Remigius te Middelburg, als hebbende de meeste dienstjaren, met 5 stemmen; dlir Smits kreeg 1 stem. Dhrn Joziasse en Verhulst hadden lie ver gezien dat een tijdelijk onderwijzer was benoemd met hoofdakte; dit ligt meer in de lijn. Bij de rondvraag besprak de heer Ver hulst de dorpsstraat en dhr Joziasse do vorderingen van den schoolbouw. Daarna sluiting. lerseke. De Nederlandsche Maatschap pij voor kunstmatige Oesterteelt alhier v.h. de Meulenmeester, heeft gisteren ver gaderd te Bergen op Zoom. Aanwezig waren 16 aandeelhouders, vertegenwoor digende 164 aandeelen en recht hebbende op 200 stemmen. Bij de behandeling van winst- en verliesrekening werd tor sprake gebracht do groote schade, die gedurende den afgeloopen winter aan de oesterban- ken was aangebracht. In verband hier mede werd het wenschelijk gevonden, dat de post, aangevende de waarde van ge taxeerde oesters, werd verlaagd met f 5000. Het dividend werd bepaald op 2i/a (v. j. 9Va pel.) De .aftredende com missaris, de heer Ochtman, -werd her kozen. Deze vergadering was door menigeen met bijzondere belangstelling tegemoet ge zien. De Voorzitter, de heer van Woel de r e n, burgemeester van Vlissingen, wist echter de agenda vlug af te werken. De vergaderden stonden binnen 'thalf uur weder op straat! De oppositiepar tijen waren niet aanwezig, zoodat er niets bijzonders voorviel en alles blijft bij het oude. Arnemuiden. In verband met den jaar dag van H. M. de Koningin op Zaterdag a.s. zullen de muziek- en zangvereeniging op het marktplein alhier 's avonds een concert geven, terwijl de muziekvereeni- ging nog een muzikale wandeling door het dorp zal maken. Zaamsiag. Dinsdagnamiddag w-erd het stoffelijk omhulsel van dhr J. de Kraker ter aarde besteld. Op het kerkhof wa ren vele belangstellenden aanwezig. Toen de kist in de groeve was neergelaten sprak Ds van Dis eenige woerden van troost tot de weduwe en haar kinde ren, die ,nu zonder hun vader, aan wien ze zooveel missen, moeten voortgaan. Zwaar moet hen dit onherstelbaar ver lies vallen, daar hij zulk een goede man en vader voor hen allen was. Maar we mo gen niet in dit kille graf blijven staren, want indiende overledene het ons nog kon zeggen zoude zijn woord klinken: heft uwe oogen op naar Boven tot Hem die gezegd heeft: „Ik ben de weg, de wa arii 0id en het leven. De Edelachtbare heer Joh. de Foijter zeide, niet alleen als hoofd der gemeente te spreken, maar in het bijzonder als voorzitter van de gewestelijke afdeeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van den Chris- telijken Boeren en Tuindersbond. Vanaf de oprichting was de overledene bestuurs lid en later werd hij benoemd als pen ningmeester en vice-voorzitter. Ik had aldus spr., niet anders kunnen denken, dan dat hij mjj zou opgevolgd hebben als voorzitter, gezien onzen leeftijd, maar hélaas, nu staan wij bjj het graf van hem, die wjj zoo noode van ons zien heengaan. De mensch wikt, maar God beschikt. Do overledene met zijn ruimen blik zal bij ons steeds in eere blijven. Laat u dit tot troost zijn, weduwe en kinderen, dat hij nu mag juichen voor Gods troon. Dhr D. J. Dees sprak als voorz. van de Onderlinge Brandwaarborgmaatschap pij „Draagt elkanders lasten". Hij her dacht ook het vele goede door dhr de Kraker als secretaris dezer vereeniging verricht. Spr. werkte zoo gaame met hem samen, daar hij altijd zoo eerlijk en openhartig was. Ook als landbouwers uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, aldus Spr., mogen wij er trotsch op zijn, dat H. M. de Koningin zijn groote verdien sten erkende toen Zij hem een zeer hooge onderscheiding- toekende. Laat dit u Jot troost zijn weduwe en gjj kin deren volgt 3e voetsporen van uw vader. De oudste zoon .dankte de sprekers en allen, die van hun belangstelling blijk gaven. Spr. eindigde met de woorden uit het laatste vers van Psalm 116, welke zijn vader zoo vaak had neergeschreven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen, te Bleiswijk, P. A. A. Klüsener te Nieuwpoort. Aangenomen naar Sittard, H. C. J. Hoogendijk te Kats. Bedankt voor Oudemirdum, J. H. Kos ter te Montfoort. Geref. Kerken. Beroepen te Vianen Joh. G. Lensink te Aalten. De Classis Breukelen der Geref. Kerken heeft heden na gehouden exa men met algemeene stemmen toegelaten tot "de bediening des Woords en der Sa cramenten, den heer L. W. W e s s e 1 s, theol. cand. te Goes, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Abcoude. Emeritaat. Ds M. Beversluis, pre-, dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zuidwolde heeft tegen 1 Januari emeri taat aangevraagd. Geref. Gom. Herkingon. Bij K. B. is beschikt op het beroep van den kerkeraad der Gereformeerde gemeente te Herkingen, tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 24 December j.l., waarbij met hand having van het besluit van B. en W. der gemeente Herkingen van 22 Aug. 1928 afwijzend was beschikt op het verzoek van genoemden korkeraad tot oprichting van een kerkgebouw aan hot Onderlangs aldaar. De Kroon heeft thans hot besluit van B. en W. vernietigd en aan den kerkeraad het gevraagde verlof verleend. Ds A. Schouten, Geref. predi kant te Aalten, heeft besloten tegen 30 April 1930 emeritaat aan to vragen. Zijn gemeenteleden willen hun predikant, 'die 25 jaar in hun midden werkzaam is, be houden en hebben besloten om al hot mogelijke te doen dat hij zijn ambt blijft vervullen met vrijstelling van cateche tisch onderwijs en ziekenbezoek. Rechts en links. Telken jare wordt door den (vrijz.) Korkeraad van do Ned. Herv. Gem. te Naaldwijk aan het Evangelisatiebestuur gelegenheid ge geven, zoowol om de kinderen te Naald wijk te doopen als om de nieuwe leden te bovestigem in hot Hervormde Kerkge bouw. Nu heeft het Evangelisatiebestuur andermaal het kerkgebouw gevraagd ton einde in September e.k. wederom een aantal personen te bevestigen let loden van de Ned. Herv. Kerk. Thans hoeft de vrijz. kerkeraad het Bestuur bericht, dat hij bereid is aan het verzoek te voldoen, mits het Evangelisatiebestuur van zijn kant geneigd is den kerkeraad tegemoet te komen door a.s. winter het Evangelisatiegebouw te Honselersdijk ter beschikking te stellen van den 'kerkeraad voor één of meer weokavonddionsten. Het bestuur van dé Herv. Evangelisatie te Naaldwijk heeft echter 'den kerkeraad te Naaldwijk laten weten, dat men niet geneigd is die tegenprestatie te leveren. 'Ongelukkon. Aan het Scheveningsche strand ier hoogte van don Vuurtoren is gis teravond omstreeks half ,zes oen lG-jarig meisje, G. B. wonende in de Rocihusscnstraat bij het baden jn zee verdronken. Geruimen tijd heeft een geneesheer van den Genees kundigen Dienst nog gepoogd do levensgees ten op te wokken' hetgeen evenwel niet mocht baten. Gistermiddag circa twee uur is hef vierjarig dochtertje van de familie Dedding uit Vogelenzang door een auto aangereden. Later op den dag is zij' aan de gevolgen overleden. Gisteravond is het vijfjarig doch tertje van den heer Riemersma te Leeuwarden op den Groningerstraatweg, toen het den weg wilde oversteken, door eon auto aangereden. Des nachts is hot kind overleden. Autoramp te Antworpen. Te Antwerpen heoft biji het Zuiderstation een verschrikkelijk auto-ongeval plaats gehad, dat aan drie personen, twee vrouwen en een man, het leven hoeft gekost. Deze drio personen 'kwamen terug van de ker mis. Zij waren naar "hun woonplaats Lier teruggeroepen door een telegram, waarin werd gemeld, dat hun oom in dit stadje was overleden. Zij hoorden het signaal van de auto te iaat, en inplaats van de straat over te steken, keerden zij1 terug. Zij werden gegrepen en op slag g,edood. Auto v e r p 1 e t te r d. In de nabij heid van Wintermoor op het traject Sol- tauBiuchhoiz is Maandag een auto door een trein gegrepen en geheel verpletterd- Van de inzittenden van de auto wierden vier personen op slag gedood. De on- gelukkigen waren geheel in stukken ge scheurd. Boven den. afgrond. Gistermor gen had te Hoogersmiide een auto-angoval plaats, dat buitengewoon goed is afgeloopen leest men in do „Asser Crt." Uit de rich ting Assen kwam een auto mot man, vrouw en twee kinderen, toen ter hoogte van hot ontspanningslokaal de stuurinrichting dofoct ge raakte en de auto zwenkte, mot het gevolg dat zij nagenoeg loodrecht boven de Drent- sche Hoofdvaart kwam te hangen. Gelukkig konden de inzittenden uit hun benarde positie worden verlost, waarna de auto door een paar paarden weer op den weg getrokken werd. Het mag een wonder heeten, dat dit ongeval zoo goed afliep. Geen diefstal. De twee hitten die gisteren uit een weiland te Voorschoten zon den zijn gestolen zijn weor terecht. Zij: bloken te zijn weggeloopeu. Mishandeling. Gistermorgen is owl meisje uit Bochholtz, dat zich naar haar dienst betrekking te Aken wilde begeven, in de na bijheid van de grens door eenige kerels aan gevallen. Zij ontnamen haar haar armband-* horloge en haar beurs met geld. Een meevaller. Dinsdagmorgen be vond zich een juffrouw afkomstig uit Limburg op doorreis in de verstibule van het spoor wegstation te Eindhoven; zij had een koffer en nog eenige pakjes bij zich. Toen zij een kaartje nam, plaatste zij- haar bagage even naast zich, doch vergat inderhaast een pakje mede te nemen. Op het perron ontdekte pij de vermissing van het pakje en spoedde zich naar de verstibule terug, waar zjj echter be merkte dat het verdwenen was. Het pakje bevatte onder meer een bedrag van f 2400 aan effecten en een spaarbankboekje met ©en te goed van f 300. Onmiddellijk waarschuwde zij de recherche, die de noodige maatregelen trof dat de stuk ken niet op de banken konden worden ver zilverd. Circa één uur vervoegde zich een persoon, een Duitscher, woonachtig to Eind hoven, aan het politiebureau met de mede deeling dat hij hot pakje had gevonden. Ilij had het willen deponoeren op het bureau van gevonden voorworpen aan hot spoorweg station, doch toen hij dat niet kou vindon, had hij het mee naar huis genomen totdat ei om twaalf uur iemand bü hem thuis kwam die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2