No. 270 Donderdag 29 Augustus 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HeÉihse SCo's Bank NI Goes nbouw en EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 September vervallende worden verzilverd door Bank een. al lien rijksdaalder amstig uit een toegezonden sdaalder, overi- outbreakt het ik verraden bo •Maandagavond >d de motorrij- motor in volle weg bij IIoo- ord. Zoowel de Ier kregen een ;en, na aanvan gen in het ho- het Burgergast- n worden ver- fa oom. Gister- in gezeten was dt uit Arnhem boom gereden. werd zwaar, e overige inzit- kneuzingen, ui lenhuis te Arn- werd vernield. en bieten. m een landbou- ontdekking, dat aanrichtten i,n ten werden met kraaien uitge- neende, dat ze hij het zoeken log had de man kers waargeno- ;eneraal van den lis van helang- i. van Rijn, lid van het inter- ut te Rome, met zijn post, hier ai te 's-Graven- let departement en landbouw, den 6 en Sep- an 2 u. 30 tot delburg. ter. ïstus 1929. waren gedag- itenkweeker te dat hij op 20 Francina Otte, heeft beleedigd. of 10 d. h. /ernaeve, 58 j., orpe, werd ten 24 Juli 1929 te mincik en Anna ieleedigd. Eisch L. h. ■ijder te Hulst, Jozef Claessens 29. Uitspraak f 5 ■man te 0.- en oodschiüten van ider toebehoor, uli 1929. of 10 d. h. v. A. de Co- van L. A. Poel- taeve te W es t- uitspraak f5 ndarbeidster te ileediging van r. C. Vermeulen 1929. f 5 d. h. a te Terneuzen, glasruiten in de ft te Terneuzen d. gev. n te Terneuzen •nan te Terneu- g van Jan van >p 21 Juli 1929. ior no. 1 f 10 15 of 15 d. h. te Biervliet, en tn te Biervliet, eveer 50 a 60 ende aan Emiel ssteld tot Dins- >ouwer, Groede, >ara Deij, echtg. e Breskens, op of 10 d. h. aar, barbier te fstal van een niumplant, toe- inte Middelburg*, uitspraak f10 ikkersknecht te shandeling van te Middelburg, 26 Juli 1929. .0 of 10 d. h. der beroep te iiging van den erse, toen deze Iburg, op 24 of 15 d. h. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Adverteniiün: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 l Bij abonnement belangrijke korting. Op dein goeldein weg? Naar aanleiding van een artikeltje in ons nummer van 20 Augustus j.l. over het optreden van „De Banier" geeft dit blad thans een uiteenzetting van wat het eigenlijk bedoelt. De uitgave zoo heet het, begeert „voor lichting van ons Gereformeerde volk om trent alle belangrijke kwesties op maat schappelijk en' staatkundig gebied". Een prijzenswaardig voornemen, dat als het wordt uitgeroerd 'er ongetwijfeld toe zat bijdragen, dat in „De Banier" een andere, meer bezadigde toon wordt aange slagen. Tot nu toe zocht het orgaan der^S.G.P. zijn 'kracht in het gebruik van dikke wóórden en het verdachtmaken van' an- derer bedoelingen en het op hoogen toon veroordeelen van politieke tegenstanders. Zoo heet het in het hier aangehaalde artikel dat personen als Mr Gerbrandy, Smaienk, Amelink e.a., waarmee dan be doeld zullen zijn mannen als Kuyper, Sikkel, Slotemaker de Bruine enz., een leer verkondigen vierkant tegen' Gods Woord ingaande. Dit wordt niet bewezen. Er wordt zelfs geen poging gedaan om deze krasse beschuldiging te bewijzen. Niets daarvan. Er wordt eenvoudig gedecreteerd, .dat zij tegen Gods Woord ingaan, dat zij: revo lutionaire propaganda voeren enz. De grievendste beschuldiging die men een belijder van den Christus naar het hoofd kan slingeren wordt hier zonder blikken of blozen geuit en met een zekere wellust herhaald. De mannen die op sociaal gebied voor lichting trachten te geven en 'sHeeren Woord en ordinantiën ook op dit terrein tot gelding te brengen worden eenvoudig voorgesteld als menschen die Gods. Woord verkrachten en die een revolutionaire leer brengen en zonder vorm van proces ver oordeeld.. Maar zooals gezegd,er is nui althans een kans dat dit anders zal worden. Als „De Banier" toch werkelijk wil trachten ons Gereformeerde volk voor te lichten, dan zal zij niet kunnen volstaan met te beschuldigen en anderen te ver ketteren, maar dan zal zij uit Gods Woord moeten aantoonen hoe wij tegenover de sociale vragen van dezen tijd hebben te staan. Dan zal positieven arbeid verricht moeten worden. D® wereldreis van de Zeppelin. De „Graf Zeppelin" heeft gisterenmid dag het grootste gedeelte van. zijn tocht over de Vereenigde Staten met vrij groote snelheid afgelegd. Na over den staat Oklahoma te zijn gevlogen, belandde het luchtschip in den staat Kansas. 'Toen het boven Kansas City verscheen, werd bet met een geweldig gejubel ontvangen. Evenals pveral, waar de Zeppelin 'zich boven groote steden vertoonde, zaten de menschen ,op de daken en in torens. Na Kansas City heeft de „Graf Zeppe lin" zijn tocht in Noordelijke richting voortgezet en volgens de berichten moest het luchtschip te .ongeveer acht uur in den avond (Amerikaanschen tijd) Lake- hurst bereiken. Daar vernam men uit Duitschland, dat deze reis waarschjjnljjk nog lang niet de laatste van dit jaar zal zijn. Na de terugkomst te Friedrichs- hafen zal de „Graf Zeppelin" vermoede lijk nog een reis over Duitschland en Zwitserland maken, terwijl in October nog een reis naar Amerika op het pro gram staat. Naar een telegram van de „United Press" meldde, heeft het luchtschip her haaldelijk een zig-zag-koers moeten vol gen, (t erwijl het 's nachts slechts door weinigen werd gezien, aangezien het zoo goed als alle lichten gedoofd had. Het luchtschip „Los Angeles", dat op weg is van Cleveland naar Los Angeles, heeft de stad Buffalo in opschudding gebracht, toen het daarover vloog. De menschen dachten, dat ze met de „Graf Zeppelin" te doen hadden en juichten het luchtschip uitgelaten toe. Dr Eckener heeft gisteren naar Lake- hurst geseind: Ik zal morgenochtend te Lakehurst zijn. Het marine-station te Ljikehurst is te gen 'den avond voor het eerst sedert het vertrek van het luchtschip uil Los Angeles "in rechtstreeksche verbinding met de Graf Zeppelin gekomen. Die onlusten in Palestina. In een officiëele mededeeling zegt het ministerie van Koloniën te Londen, dat de overheid in Palestina den toestand op het oogenblik de baas is. Te Jeruzalem en Jaffa, waar tot dusver de meeste onlusten zijn voorgevallen, is alles rustig. Buiten deze centra is het echter op het platteland pog onrustig. Daar duren de georganiseerde aanvallen der Arabieren op de verspreide Joodsche kolonies voort. Tot dusver is er geen poging gedaan om de belangrijke openbare diensten te storen. Uit Malta wordt gemeld, dat nog twee Britsche bataljons infanterie bevel heb ben ontvangen zich gereed te houden om onderscheidenlijk binnen zes en twaalf uur naar Palestina scheep te gaan. Het pantserschip Royal Sovereign heeft ook last gekregen naar Palestina te ver trekken. Uit Jeruzalem wordt aan het Berliner Tageblatt geseind, dat de aanvallen der Arabische benden op Joodsche neder zettingen voortduren, maar door de Jood sche organisaties van zelfverdediging worden afge slagen. De aanval op Tel Aviv is geheel mis lukt. Versterkingen aan troepen uit Egypte en Eugelsche oorlogsschepen zijn te Je ruzalem Aangekomen. Het bloedbad te Hebron- De correspondent van de „Evening Standard" te Jeruzalem seint aan zijn blad een relaas van het te Hebron aan gerichte bloedbad samengesteld uit ver klaringen van ooggetuigen: Arabieren begonnen door de straten te hollen en steenen te werpen naar de door Joden bewoonde huizen. De Joden verlieten onmiddellijk de orthodoxe theo logische school van Jeshiva en andere plaatsen van samenkomst en keerden naar hun huizen terug waarin zij zich opsloten. Den heelen nacht duurden de wanordelijkheden voort, maar men drong de huizen niet binnen. Den volgenden! morgen begonnen Arabieren uit het heu- velgebied, die in de stad gekomen waren, het gepeupel verder op te ruien. De Ara bieren waren met sabels, messen en knuppels gewapend. De Joden in de hui zen hadden alleen hun meubilair om als wapen te gebruiken. De Arabieren moordden, verminkten, brandden, plun derden en vernielden zooveel zij' wilden. De correspondent heeft Joodsche kin deren van slechts vier of vijf jaar oud gezien, die ernstig gewond waren door de Arabieren. Er was maar één politieagent in dienst in de heele stad, een Ier. Hij bescherm de een gewonden jongen Jood, Moses Harbeiter, ongeveer een half uur lang vóór hij gedwongen was hem aan de hoede van een inmiddels verschenen Ara- bischen politieagent over te laten, die volgens den gewonden jongen, het ge peupel dadelijk liet begaan. Het bloedbad duurde meer 'dan twee uur; toen verscheen een detachement van de Royal Air "Force, de Britsche luchtmacht, dat de orde herstelde en de overlevenden redde. Het was onmo gelijk, alle huizen dadelijk te doorzoeken en zoo lagen vgje gewonden urenlang tusscben de dooden. Het was volgens den correspondent zeker, dat er te He- bron meer dan 60 dooden en ongeveer 100 gewonden vielen. Men vreest dat sommige gewonden er het leven niet zullen afbrengen. Onder de dooden moe ten ten minste 25 jonge Amerikanen zijn, die door hun ouders naar Hebron waren gezonden om voor het rabbinaat te worden opgeleid. Zoo leden vooral vreedzame, ongewapende studenten vrouwen en kinderen door de furie van bet gepeupel. De eenige reden, waarom het bloedbad niet nog grooter afmetingen aannam, was dat de Arabieren er zich steeds van wil den vergewissen, dat degenen die zij aan vielen, wel dood waren. Bovendien stel den zij er zich niet mee tevreden de ljjken hunner slachtoffers te verminken, maar zij namen den tijd om ieder huis te plunderen. Zoodoende had een aantal Joodsche gezinnen den tijd je vluchten. Een der gewonde studenten vertelde, dat hij en drie Amerikaansche mede studenten, die gedood werden, zich in hun gemeenschappelijke woning hadden opgesloten. De sterke deur bood weer stand, maar de Arabieren rukten de lui; ken van de ramen en drongen binnen. Zij staken herhaaldelijk met messen naar de bewoners jen lieten dezen, met inbe grip van den hospes, voor dood op den grond "liggen. Nadat zij hem gestoken hadden, sloegen zij den gewonde met een knuppel op het hoofd. Hij lag er eenige uren lang, boe lang weet Jojj niet. Toen hij weer bijkwam, hoorde hij schreeuwen en gillen. Tenslotte vond men hem en werd hij naar een tijdelijk ziekenhuis ge bracht. Hij kende alle Amerikaansche studen ten te Hebron. Geen van hen is volgens hem ongedeerd gebleven. Op de Jeshiva- school waren 25 Amerikaansche en Ca- nadeesche studenten. Ook waren er nog andere Amerikanen te Hebron, waaron der twee getrouwde vrouwen- Hij wist niet met er met haar .gebeurd was. De beperking der vloten. Uit Washington wordt geseind: De onderhandelingen over de beper king der vloten hebben opnieuw een onderwerp van discussie uitgemaakt op het .Witte Huis tussichen Stimson, den secretaris van 'Staat, Cotton, den onder staatssecretaris, en verscheidene deskun digen in vlootzaken. Er is np, dit onder- boud geenerlei meedeeling verschenen. Ook is er gisteren een belangrijke be spreking gehouden op het Witte Huis tus;- sehen Hoover, Stimson en den minister van marine. De bespreking .duurde drie uur en men meent te weten, .dat de on derhandelingen over het vraagstuk vau de beperking van de kruisers thans het beslissende punt bereikt hebben en dat het resultaat weldra zal worden meedege- deeld. De monarchisten In Griekenland. Onlangs werd gemeld, dat de monar chistische partij bjj de gemeenteraads verkiezingen een overwinning had be haald, daar 30 monarchistische candida- ten en 13 democratische tot burgemees ters gekozen waren. Naar de Atheensche correspondent van de „D. Allg. Z." meldt, moet de regeering thans pogingen aanwenden om het resul taat der verkiezingen in haar voordeel te doen verkeeren, door de verkiezingen in verschillende steden ,op grond van formeele fouten, ongeldig te verklaren. De minister van justitie heeft volgens den correspondent aan de betrokken antoriteiten een aanschrijving gezonden, welke bjj de oppositie felle critiek ont moet. Zij moet het optreden der regee ring schandalig noemen. Botsingen 'tusschen de verschillende partijen worden niet uitgesloten geacht. De leider van de oppositie, Tsaldaris1, heeft krachtig tegen, de regeringsmaat regelen geprotesteerd. De Duifsiche Aardewerkindustrie. Het Verband Deutscher Geschirr und Borzelan-fabrikanten heeft gisteren tot een algemeene prijsverlaging van tien procent besloten. Deze verfagïng treedt 15 October in werking. Bovendien zijn de onderhandelingen over contingentee- ring 'der productie 'thans vergevorderd. De groote ondernemingen, die 80 pCt. van de prodnctie omvatten, hebben zich voor beperking der productie uitgespro ken. Deze zal geleidehjk worden tot stand gebracht. De Tsjecho-Slowaaksche industrie heeft harerzijds maatregelen van den zelfden aard getroffen. Toenadering van de Tsje chische en Duitsche industrie schijnt voor de naaste toekomst niet uitgesloten. Ontploffing in een fabriek. Gisterenmiddag- heeft in een fabriek in de huurt van Hamburg een ontploffing in een olie-reservoir plaats gehad, tengevolge waarva.n een arbeider gedood en vijf an deren gewond werden. Een brand, welke door de ontploffing ontstond, kon spoedig gebluscht worden. De communisten in Joego-Slavië. Volgens een bericht uit Belgrado is de politie aldaar een communistische orga nisatie op het spoor gekomen, welke bezig was een bond op te richten. In verband hiermede zijn 15 personen gearresteerd. Een der gearresteerden sprong bij zijn verhoor op het hoofdbureau van politie in een onbewaakt oogenblik uit bet raam van de vierde verdieping. Hij bleef met ver pletterde ledematen dood liggen. De politie verklaart, dat de gearresteer den geld uit bet buitenland hebben ont vangen om de communistische organisatie te stichten. Nekkrampepidemie te Tokio. Er werden te Tokio 200 gevallen van nekkramp aangegeven, waarvan 80 doo- delijke. Men maakt melding van '20 nieu we gevallen. Dagelijks sterven er een tien tal patiënten. Bomontploffing te Chicago. Eergisteren heeft te Chicago een bom ontploffing plaats gevonden en dat wel in een winkel die toebehoorde aan een secretaris van den vroegeren president van de Chicago Sanitary District L. T. Keng, tegen welken heer reeds tot 2 maal toe bomaanslagen werden gepleegd, die wel schade, maar geen slachtoffers had den veroorzaakt. Het was in den loop van dit jaar reeds de 77ste bomaanslag te .Chicago. NoorWeige'ms koudste zomer. Volgens een bericht uit Belgrado is d;e zomer in het Noorden van Noorwegen de kcnudste sedert menschenheugenis. Bij de Noordkaap heeft het tot deze week toe gesneeuwd. In Finnmarken heeft het iedere maand tenminste eenmaal ge sneeuwd. Zelfs in Augustus kwamen her haaldelijk stormen en sneeuwjachten voor, die anders eerst in den herfst optreden. DE ALASTRIM. De toestand op 24 Augustus. In Stct. no. 167 wordt medegedeeld een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten (be doeld in do wet van 4 December 1872, Staatsblad 134, zooals deze gewijzigd is laatstelijk bij de wet van 11 Februari 1928, Staatsblad 29) over do week van 18 tot en met 24 Augustus 1929. Uit dien staat blijkt, dat in de week van 18 tot èn mot 24 Augustus 1929 in de gemeente Rotterdam zijn waargeno men 18 gevallen van Alastrim, terwijl in het ziekenhuis aldaar werden aangetast 6 personen van het personeel en 8 patiën ten. Totaal 32 personen. Een vrouw van 61 jaar is aan Alastrim overleden. Sedert bet waarnemen der ziekte te Rotterdam zijn aldaar gemeld 173 ziekte- met 5 sterfgevallen. Voorts zijn in genoemde week de vol gende gevallen in andere gemeenten waar genomen Hilversum 1 geval, Amersfoort 1 geval, (2de geval ia één gezin), Jutfaas 1 ge val, Delft 1 geval, Dordrecht 1 geval, Hil- legersberg 1 geval, Mijnsheerenland 1 ge val, Resteren 1 geval, Totaal-generaal 196 gevallen met 6 sterfgevallen. Koepokstof en encephalitis. De Hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, Dr J. Th. Terburgh, verzocht het volgende mede te deelen: Volgens mij verstrekte mededeelingen zouden er berichten worden ver spreid, dat bij het gebruik van Zwitsersch© koepokstof, dat hier te lande werd ingevoerd, geen encephalitis zou optreden. Deze Zwitsersche koepokstof is, volgens de> bepalingen van de wet op de sera en vaccins, onderzocht in bet Rijks- Serologisch Instituut te Utrecht, welk on derzoek een gunstig resultaat opleverde. Dit wil echter niet zeggen, dat daar mede is vastgesteld, dat deze stof geen aanleiding zal geven tot het ontstaan van encephalitis. Wie dergelijke praatjes rondstrooit maakt zich aan ernstige misleiding van het publiek schuldig, want er is op bet oogenblik niemand, die met zekerheid kan zeggen dat het gebruik van een bepaalde koepokstof niet gevolgd zal worden door eten encephalitis. Integendeel, alle pogingen hier in Ne derland in het werk gesteld om zulk een stof te ontdekken hebben tot geen resultaat gevoerd. Vaccinaties hier te lan de verricht met uit Denemarken verkre gen stof waarvan bet gebruik aldaar geen encephalitis ten gevolge had, gaven in Binnenland. De Haagsche Conferentie. Eindelijk over eenstemming bereikt, (zie telegram.) Het ontslag van den gemeente-ontvanger te Bergen op Zoom. De Obr. Sociale Conferentie te Lnnteren. Vergadering Breede Watering Bewesten lerseke. Buitenland. De Zeppelin te Lakehurst gearriveerd. De ongeregeldheden te Jeruzalem. Nederland wel aanleiding daartoe. Dit was eveneens het geval met Fransche koepok stof, die in Engeland werd gebruikt. Er is dus geen enkele reden om de door de Nederlandsche kospokinrichtingen ver strekte koepokstof minderwaardig te ver klaren ten opzichte van welke andere koepokstof ook. Een wethouderskwestie. Dezen winter heeft de wethouder der ge meente Sleen, de heer Van Tellingen, ge noten van de uitvriesregeling, geldend voor werklooze arbeiders. Naar de mee ning van den Raad was dit in strijd met artikel 94 van de gemeentewet, waarin be paald wordt dat een wethouder, behalve zijn jaarwedde, onder welken naam ook, geenerlei inkomen uit de gemeentekas mag ontvangen. De Raad beeft een rapport laten maken door een commissie uit zijn midden en bij de behandeling van dit rapport is een meerderheid van den Raad bij haar mee ning blijven persisteeren. Men wenschte echter eerst de meening van Ged. Staten te vernemen vooraleer voorstellen tot schorsing van den wethouder gedaan wer den. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten thans aan het gemeentebestuur van Sleen medegedeeld dat, naar hun meening, het ontvangen van een uitkeering krachtens een voor alle werklooze arbeiders geldende uitvriesregeling, niet is te beschouwen als een overtreding van artikel 94 der ge meentewet en derhalve geen grond ople vert voor schorsing van den wethouder. Een formeele uitspraak is dit intus- schen niet, omdat de raad nog niet tot schorsing besloten heeft en derhalve Ged. Staten formeel over de al of niet vervallen verklaring niet kunnen heslissen. De heer Schaper tijdelijk Voorzitter van de Tweede Kamer. In de eerste zitting van de nieuwe Twee de Kamer op 17 September a.s., zegt de Maasb., zalde heer Schaper naar alle waarschijnlijkheid plaats nemen in den voorzittersstoel, nadat hij eerst ten paleize in handen van Hare Majesteit de Konin gin den eed of de belofte heeft afgelegd. Dit geschiedt volgens artikel 1 van het reglement van orde van de Tweede Kamer, waarin bepaald wordt, dat zoolang de voorzitter der Kamer nog niet door de Koningin is benoemd en het voorzitter schap aanvaard heeft, een oud-voorzitter der Kamer als tijdelijk voorzitter optreedt, met dien verstande, dat de laatst afgetre- dene den voorrang heeft. Bij ontstentenis van zoodanig lid, zooals op het oogenblik het geval is, nu noch de heer Ruys de Beerennhrouck, noch de heer Kooien, noch de heer Fock, lid van de Tweede Kamer zijn, treedt als tijdelijk voorzitter op een der leden, die in vorige zittingen nevens den tot voorzitter be noemde een plaats op de voordracht ver wierven, met dien verstande, dat hij wiens naam in de volgorde der opgave vroeger is geplaatst, den voorrang heeft boven het andere lid, en dat op eene latere opgave geplaatste den voorrang heeft boven den op e?ne vroegere opgave vermelde. Daar Dr de Visser, die op de vorige voordracht no. 2 stond, geen lid meer is van de Tweede Kamer, is de heer Schaper de eenige, die volgens deze bepaling in aanmerking komt voor tijdelijk voorzitter. Deze bepaling is in bet reglement van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1