Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtzaken 10 K Wij geven TJ-wen Raad derhalve in overweging U met de plannen van het schoolbestuur te vereenigen." Naar aanleiding van het adres van den Goeschen Bestuurdersboad betreffende de loon en van de losse werklieden, die af en toe voor bepaalde werken in dienst der gemeente worden genomen, om aan het besluit om dergelijke werklieden het contractueele loon uit te betalen terug werkende kracht te verleenen tot den datum, dat het bedoelde adres is inge komen, opdat ook degenen, die in Juni aan de haven werkten, ervan zouden pro fiteered zeggen B. on W. dat door hen oen nader advies is gevraagd aan den directeur van Gemeentewerken. Uit het van hem ontvangen rapport blijkt, dat het hem niet noodzakelijk voorkomt aan de arbeiders die e,en Week aan de haven- boorden hebben gewerkt, alsnog uit te betalen hetgeen toen minder dan f21 otf 12 ct. per uur door hen werd ontvangen. In verband daarmede geven ziji den Raad in overweging in het aan de meer- bedoelde havenarbeiders uitbetaalde loon geen verandering te brengen. De Directeur van Gem.werken zegt in zijd rapport o.m., dat bij deze werkzaam heden ongeveer alle werklieden, die in bedoelde week geen werk hadden, werden aangenomen; er zijn er meerderen onder, die niet als bekwame vaklui aangemerkt kunnen worden. Bovendien werd een gewoonte van reeds vele jaren het loo p en van en naar het werk, voor 't grootste deel betaald. Dit laatste komt hierop neer, dat de Werklieden des morgens 6V2 uur van de gasfabriek vertrekken en 's namiddags 6V2 uur aldaar terugkeeren; het loopen dus vanaf de gasfabriek tot bet werk (hetzij' dit laatste dichtbij of geheel aan het Goesche Sas is en terug) wordt geheel betaald. 1 I De heer J. Bonnet, tandarts alhier, biedt aan de gemeente ten geschenke aan een door den heer P. G. C. Rothui zen te ontwerpen ©endenhuisje, onder- voorwaarde, dat dit zal worden geplaatst in de vest bijt de Boudewijn de Witte- straat en dat de Gemeente zorgt voor plaatsing en onderhoud. B. en W. geven den Raad in overwe ging, deze schenking te aanvaarden on der dankzegging aan den gever. Door den Keikeraad der Gereformeer de .Kerk te Goes is verzocht: a. vergunning tot het dempen van het vestgedeelte tusschen 'het Ravelijn „De Grenadier" en den Westwal, rechts van do bestaande toegang tot het Ravelijn; b. ruiling van grond ter plaiatse; c. Het maken van een drietal uitwe gen naar den Westwal een en ander in verband met den vo,or- genomen bouw eener nieuwe kerk. B. en W. merken naar aanleiding hier van op Door demping van het bedoelde vestge deelte, betgeen geheel voor rekening van adressant zal geschieden, vzal ongetwijfeld de toestand aldaar zeer worden verbeterd. Door de gevraagde ruiling wordt een veel mooiere en betere grensscheiding verkre gen. Voorts verklaart adressant zich be reid na 't aanbrengen van de gevraagde uitwegen 't plantsoen tusschen het ter rein van de kerk en den weg netjes in orde te maken naar aanwijzing van ons College. Het komt ons daarom voor, dat tegen inwilliging van hot verzoek geen bezwaar kan bestaan. De Gastarieven. Op advies van de Gascommissie geven B. en W. den Raad in overweging om tot invoering van een vastrechttarief voor gaslevering over te gaan, ingaande 1 Oc tober 19'29. De Gascommissie is van oordeel, dat dit tarief alle aanbeveling verdient, al wil zij ook niet ontkennen, dat misschien een en kele kleine, niet weg te nemen onbillijk heid bij toepassing van het tarief aanwezig zal zijn, n.l. dit, dat de eene gasverbruiker soms meer zal kunnen profiteeren dan een ander. Als motief om met dit voorstel te ko men gold opvoering gasverbruik, speciaal voor koken, lokaal- en huisverwanning, teneinde hierin compensatie te vinden voor de te verwachten mindere gasafgifte voor verlichting, zulks in verhand met de in voering van de electrificatie van Goes. Daarnaast meent de Gascommissie ook bij invoering van het vastrecht-tarief grooter gasdebiet te kunnen vinden in de klein-industrie, nl. in bakkerijen, slagerij en, enz. Verder voegt zij hieraan nog toe, dat door de drie plaatselijke vereenigingen van huisvrouwen te Goes reeds het ver zoek aan den Directeur van het bedrijf werd gericht om invoering van een vast recht-tarief, teneinde ook gas op goedkoo- per en ruimer schaal te kunnen gebruiken voor vele huishoudelijke doeleinden als verwarming, wasschen, strijken, enz. Volgens dit voorstel zullen de tarieven aldus worden vastgesteld: Grondprijs gewoon gas: Goes Wilhelminadorp Kloetinge 99 99 19 99 9 cents per M8 10 Daarnaast voor diegenen, die daartoe den wensch te kennen geven, een vast recht-tarief als volgt. Klas se I II III IV V VI Verbruik per maand P- tot 20 M3 van 2140 van 4165 van 66100 van 101150 van 151200 Vast- Berekende recht gasprijs maan'd per M3. f 0.30 f 0.07% - 0.80 - 0.07 -1.65 -0.06 3.0.06 -5.25 - 0.05 Vt -8.— -0.05 Een ernstige ontploffing heeft Maandagmorgen in de Splendor gloeilampenfabrie ken te Nijmegen plaats gehad. Gelukkig is het ongeval niet toit een ramp ge worden. Oogenblikkelijk na het gebeurde stroomde veel publiek toe om naar de gevolgen van de ontploffing te informeeren. Hot vastrecht-tarief loopt tot een ge middeld verbruik per maand van 200 M3., volgens hec gebruik in 1927; jaarverbruik dus 2400 M3. Verbruikers hebben het recht indeeling te vragen in een hoogere klasse dan volgens de opstelling van het Gasbedrijf, niet in een lagere. jou anmelding voor vastrecht kan in den loop van bet boekjaar niet worden in getrokken. Opzegging kan alleen plaats hebben 3 maanden vóór het einde van het boekjaar. Boven de hoeveelheid van 2400 M3. jaarverbruik, wordt voor grootverbruikers de grondprijs in rekening gebracht met do navolgende reducties op jaarverbruik; de uitbetaling hiervan heeft plaats aan het einde van het jaar. Voor een jaarverbruik boven 24003000 M3. Yt cent per M3. 30004000 1 114 99 99 99 9» 99 99 99 99 99 99 4000— 5000 oOOO6000 z 6000— 7000 2% 700010000 3 10000 3% De grondprijs voor industriegas blijft onveranderd: Goes 7 cents1 per M3. Wilhelminadorp 8 Kloetinge 814 Hierop gelden dezelfde reducties hij jaarverbruik als voren genoemd. De gemeente'Goes als afnemer van gas voor openbare gebouwen en straatverlich ting valt buiten het vastrecht-tarief. Voor haar gasverbruik wordt de grond prijs in rekening gebracht met reductie als boven, aan het einde van het jaar te ver rekenen. De gemeente wordt daarbij voor al haar gasverbruik als één verbruikster be schouwd. Grondprijs voor muntgas: Goes 10 cents per M3 Wilhelminadorp 11 Kloetinge 11^,, Daarnaast een vastrecht-tarief als volgt: Klas- Verbruik Vast- Berekende se per maand recht gasprijs p. maand per M3. I tot 20 M8 f 0.50 f 0.08 14 II van 2140 - 1.- 0.08 III van 41—65 -1.85 -0.0714 IV van 66—100 -3.20 -0.07 V van 101—150 -5.45 -0.0614 VI van 151—200 -8.20 -0.06 Indeeling in klassen geschiedt, evenals met gewoon gas, door het Gemeente-Gas bedrijf, naar rato van het gemiddeld maandverbruik over 1927. Verbruikers hebben het recht een hoo gere klasse te kiezen, geen lagere. Overigens ook dezelfde bepalingen als voor gewoon gas. DE ALASTRIM. De heer J. P. Bijl, hoofd van. de bac teriologische aideeling van het Centraal Laboratorium van de Volksgezondheid, schrijft in de Verslagen en Mededeeliingein betreffende de volksgezondheid over alas- trim. Hij doet mededeelingen omtrent de ervaringen in het buitenland en zegt, dat voorzoover hem bekend is, nooit met zekerheid kon worden aangetoond, dat een alastrim-epidemie in een variola-epi- demie is overgegaan, doch dat niet ieder een het hiermede eens is. Schr. besluit: „Het feit is, dat alastrim, zooals- wij die ziekte thans door de epidemieën in Engeland en Zwitserland kennen een goedaardig lijden is. De ziekte heerscht thans sedert 10 jaar in Engeland en blijft goedaardig. Moet men dan t.ov. patiënten, die veel al nauwelijks ziek te noemen zijn maat regelen nemen alsof wij met een dei- kwaadaardigste ziekten te doen hebben? Het komt mij voor, dat de overheid daar toe het recht niet heeft. Maar er is nog meer. Indien de auto riteiten er toe overgingen 't.o.v. alastrim de krasse maatregelen te nemen, waar toe het „pokkenfoesluit" hun de bevoegd heid geeft, dan zouden zij vermoedelijk hun doel voorbjj schieten. Waaneer toch „ziek zijn aan alastrim" zou bet eek enen isolatie in een pokkenhospitaal, zooals in Engeland geschiedt, voortdurende con- tröle en eventueel quarantaine van huis- genooten en andere contacten, dan kan men er zeker van zijn, dat tallooze pa tiënten geen geneeskundige hulp zullen inroepen en rustig zullen afwachten tot de ziekte geweken is. Zoowel de be richten uit Zwitserland als uit Engeland wijzen eT op, dat dergelijke patiënten zeer veel bijdragen tot de verspreiding der ziekte. Een ander bezwaar togen het nemen van rigoureuze maatregelen bij zoo'n lich te ongesteldheid, vinden wij in een redac tioneel artikel van the British Medical Journal van 21 Januari 1927, al is de interpretatie van het daar medegedeelde waarschijnlijk anders bedoeld dan ik doe. In tegenstelling van de eerstgenoemde personen, die Iiun ziekte verheimelijken en daardoor gevaar opleveren, zijn er ook, 'die vcordeelen in een besmetting zien, omdat ze dan op ©en gemakkelijke manier Verpleging vinden in een prettig ingericht ziekenhuis. Een ander bezwaar tegen het nemen van „poikkenmaatregelen" bij alastrim is gelegen in de buitensporig hooge kosten, die het consequent doorvoeren van derge lijke maatregelen met zich zou brengen. In Engeland heeft men berekend, dat tijdens de epidemie in Gloucestershire een alastrimpatiënt aan de gemeenschap ge middeld 200 kostte. Dergelijke uitga- ven mag en moet de gemeenschap zich' getroosten indien daardoor een ziekte, die groote sterfkans of groot gevaar voor verwikkelingen oplevert bestreden kan worden. Bij alastrim hebben wij te doen met een ziekte, die nóch voor het leven, uóch voor den lateren gezondheadstoe- -stand ernstig gevaar oplevert, en wat de kans betreft om door krachtige maat regelen een epidemie den kop in te druk ken, is het Engelsche voorbeeld toch al heel weinig bemoedigend. Nog in 1928 dus na ongeveer 10 jaren strijd, bedroeg het aantal aangegeven ziektegevallen in dat land 12.429 ondanks de aanwezigheid van 340 pokkenziekenhuizen Moige het nemen van krasse maatrege len naar mij wil voorkomen ongewenscht zijn, de vraag rijst dan: wat dan wel? De te nemen maatregelen behaoren te zijn zoowel in het belang van den patiënt ails in het belang van de gemeenschap. In de eerste plaats moet dus gezorgd wor den voor voldoende gelegenheid tot zie- kenhuisverpleging. Die ziekenhuisverple- ging, moot alleen geschieden indien dit in het belang van den patiënt is. Wordt tot ziekenhuisverpleging gedwongen ten einde op die wijze isolatie van den pa tiënt te bewerkstelligen, dan loopt men het bovengenoemde gevaar, dat vele lichte gevallen verzwegen worden. En juist in het bekend worden van alle, ook de lichte gevallen, ligt bet voornaamste aan grijpingspunt om de verbreiding, zoo mo gelijk tegen te gaan. Hoe komen de gevallen het best ter kennis van de autoriteiten? Een eerste eisch daarvoor isv dat de patiënten geen reden hebben om hun ziekte te verzwij gen. Een tweede eisch is, dat de ge neeskundigen verplicht worden alle geval len aan te geven. Aan den eersten eisch wo'rdt voldaan door den waarborg dat de patiënt geen nadeel zal ondervinden van het feit, dat zijn ziekte wordt medege deeld; aan den tweeden eisch wordt vol daan door de wet op de besmettelijke ziekten, althans gedeeltelijk, van toepas sing te verklaren op alastrim. Op deze wijze bereikt men, dat zooveel mogelijk gevallen worden aangegeven en dat de epidemie dus nauwkeurig gevolgd kan worden ook wat het klinische verloop der gevallen .betreft. Bovendien bereikt men dan het voordeel, dat, indien op een gegeven oogenblik, wa.t m.i. vrijwel uit gesloten is, de alastrim-epidemie toch het karakter van een variola-epidemie mocht gaan aannemen of, wat geenszins uit gesloten is, van elders echte pokken wor den geïmporteerd deze dan als poikken worden aangegeven. Ten opzichte van de echte variola-gevallen worden dan de rigoureuze maatregelen genomen, die t.o.v. die ziekte noodig zijn en waartoe het „pofckenbesluit" de bevoegdheid geeft; de statistiek wordt dan niet vertroebeld. Iedereen weet wat met diagnose alas trim bedoeld wordt. De getallen betref fende alastrim zoowel als die betreffende pokken worden geregeld bekend gemaakt. Tegenover het buitenland wordt dus open kaart gespeeld. Een alastrimpatiënt is een bron van besmetting voor de omgeving en de vraag rijst dus nu wat gedaan moet worden om die omgeving tegen de ziekte te be schermen. Isolatie, enz., hebben wij ge zien, is weinig doeltreffend. Het eenige afdoende middel schijnt vaccinatie te zijn. Ware de vaccinatie een volkomen onge vaarlijk voorbehoedmiddel dan zou dus iedereen aangeraden kunnen worden om zich zekerheidshalve te laten inenten. He laas 'in gebleken, dat de vaccinatie niet absoluut ongevaarlijk is. Van ongeveer 5000 kinderen, die ingeënt worden krijgt één encephalitis. Zonder noodzakelijkheid pleegt men ach tegenwoordig dan ook niet te laten inenten. De revaccinatie levert volgens de opgedane ervaringen echter .vrijwel geen gevaar op. Heeft men blootgestaan aan infectiegevaar met alas trim of loopt men kans aan dat gevaar te zullen bloot staan b.v. doordat men woont in een stadswijk, waar vele ge vallen voorkomen, werkt op een fabriek waar een geval is voorgekomen, een school bezoekt waar een der leerlingen ziek is, dan is, gezien de groote besmette lijkheid der ziekte, de kans zelf ook ziek te worden niet gering. Al moge het sterfte cijfer van alastrim laag zijn, gemiddeld sterfte toch ten minste één van de 1000 patiënten. Dit beteekent dus, dat iemand, die aan infectiegevaar met alastrim bloot staat genoodzaakt is van twee kwaden het minste te kiezen, m.a.w. zich te lak ten inenten. Een subjectieve appreciatie is het veelal uit te makeu wie aan in- fectiegevaar blootstaat. De huismedicus, zoo noodig voorgelicht door het staats toezicht op de volksgezondheid, of do'or gemeentelijken gezondheidsdienst zal in deze ae helpende hand kunnen bieden. Een vereischte is dan evenwel, dat alle gevallen, ook de zeer licht verloopende, ter kennis van het staatstoezicht gebracht worden." Baldadigheid. Zondagmiddag hebben bij de Vlasakkers te Amersfoort jongens een steen geworpen naar trein no. 125; een coupéruit werd vernield, doch geen der reizigers werd geraakt. Arbeider in een put. Dins dagmorgen stortte een zijtvand van ©en tot 3 M. diepte gegraven zinkput in de Hoofdstraat te Velp in, waardoor de arbei der Salemirik tot de schouders onder het zand bedolven raakte. Door de zand- storting kwam tevens een rioolbuis van een beerput bloot, waarvan de bodem in viel, zoodat ook de beer over S. neer stroomde. Na veel vergeefsche moeite den ongelukkige met touwen op te hij'1- scben, daalde de aannemer Zweers in don put af en wist 'ten slotte met levensge1- vaar den arbeider los te graven. Zoozeer zat deze vastgezogen in het mengsel van zand en beer, dat het tweede been zelfs niet 'kon worden losgetrokken, toen het eerste reeds vriji was, doch ook moest worden uitgegraven. Het mag een won der heeten, dat S. er zonder letsel is af gekomen. Mag men op straat „geno men" worden? De Fransche rechter zal dezer dagen moeten uitmaken of men op straat tegen zijn wil „genomen" mag worden door filmfotografen. Het is te Pa- rijls al tot een paar incidenten gekomen tengevolge van dit kieken op* straat. Zoo heeft een operateur onlangs een heer genomen, die met een dame liep, welke dame echter niet zijh vrouw was. De foto geraakte in handen van de wettige echtgenoot©, waarmee de poppen aan het dansen waren I In een ander geval maakte een teeke naar ruzie met den operateur, die hem tegen zijn wil gefotografeerd had. Hij greep het toestel, liep er mede naar een politiepost en eischte, dat de foto vernietigd zou worden. Hiertegen verzette zich de fotograaf, die beweerde, dat dan de geheele "film zou worden vernield. Thans zijn beide partijen voor den rechter gedaagd, die de quaestie zal moeten uit maken. Hand afgekneld. Gistermorgen werd te Lobith schipper Jut, die met 't schip „Rival" op weg was naar Duitsch- land bij! 'tankerzwaaien zwaar gewond. Z'n linkerhand raakte tusschen de anker- lier en werd geheel afgekneld. Men ver voerde de ongelukkige naar het St. Jo- hannagesticht. Noodlottige val. Gistermiddag was een 63-jarige man, wonende aan den Zuiderdijk te Dubbeldam in een schuur van den Landbouwer In 'tVeld bezig met het bergen van koren. De man viel van een eenige meters hoogen tas en werd met een hersenschudding opgenomen. De ongelukkige overleed een uur later. An to met 9 personen te wa ter. Te Wateringen is gisteren een vracht auto van den heer A. C. de Houter uit Terbregge met 9 personen in de langs den weg loopende vaart gereden en over den 'kop geslagen, waarschijnlijk door het defect geraken van het stuur. Met groote moeite werden allen gered. De zwaar- beschadigde auto werd later door den heer J. de Graaff met behulp van een kraanwagen gelicht en weggesleept. Paarden gestolen. Gisternacht zijn uit de weide van gebr. De Mooy te Voorschoten twee hitten gestolen. Valsche rijksdaalder. De po litie te Sappenneer heeft bij het cor respondentschap der Ned. Bank een al daar gedeponeerden valschen rijksdaalder in beslag genomen, herkomstig uit een rol van die munststukken, toegezonden uit Zwolle. Aan den rijksdaalder, overi gens vrij knap nagemaakt, ontbreekt het randschrift. Kleur en klank verraden bo vendien de onechtheid.. Motorongeval 'Maandagavond om kwart voor tien reed de motorrij der van Voren met zijn motor in volle vaart op ©en langs den weg bij Hoo- gerlieide staand reclamebord. Zoowel de bestuurder als de duo-rijder kregen een horsenschudding en moesten, na aanvan kelijk te zijn binnengedragen in het ho tel „De Leeuw", naar het Burgergast- huis te Bergen op Zoom worden ver voerd. Auto tegen een boom. Gister morgen is eön auto, waarin gezeten was de familie Van der Stadt uit Arnhem nabij Kernhem tegen oen boom gereden. De heer Van der Stad Sr. word zwaar, zijn zoon licht gewond; de overige inzit tenden kregen inwendige kneuzingen, al len werden naar het ziekenhuis te Arn hem vervoerd. De auto werd vernield. Roeken, ritnaalden en bieten. Te Merkelbeek (L.) kwam een landbou wer tot de onaangename ontdekking, dat roeken zeer veel schade aanrichtten in zijn bietenveld. Jonge planten werden met massa's door deze kleine kraaien uitge trokken. De landbouwer meende, dat ze zulks waarschijnlijk deden bij het zoeken naar ritnaalden. Nimmer nog had de man iets dergelijks op zijn akkers waargeno men. De wnd. directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van belang hebbenden, dat dr J. J. L. van Rijn, li<l van het permanente comité van het inter nationaal landbouw-instituut te Rome, met verlof, voor vertrek naar zijn post, hier te lande zal zijn te sproken te 's-Graven- hage in ©en lokaliteit van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw, Binnenhof 19, op Vrijdag den 6en Sep tember des namiddags van 2 u. 30 tot 4 uur. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 27 Augustus 1929. De volgende personen waren gedag vaard A. H., 49 jaar, groentenkweeker te Kloetinge, werd verdacht, dat hij op 20 Juli 1929 te Kloetinge Francina Otte, echtg. v. Daniël Walrave heeft beleedigd. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h. L. A. P., echtg: v. P. Vernaeve, 58 j., zonder beroep te Westdorpe, werd ten laste gelegd, dat zij op 24 Juli 1929 te Westdorpe Aloysius de Coninck en Anna Joseplia Elegeert heeft beleedigd. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h. J. B., 39 jaar, vrachtrijder te Hulst, wegens mishandeling van Jozef Claessens te Hulst op 20 Juli 1929. Eisch f 10 of 10 d. h. Uitspraak f 5 of 5 d. h. G. K., 32 jaar, timmerman te O.- en W.-Souburg, v egens het doodschit ten van een kat, die aan een ander toebehoor, de, te Souburg op 25 Juli 1929. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h. A. J. E., 41 jaar, echtg. v. A. de Co ninck, wegens beleediging van L. A. Poel man, huisvr. v. P. Vernaeve te West dorpe, op 24 Juli j.l. Eisch f10 of 10 d. h., uitspraak fö of 5 d. h. 8 M. N. C., 23 jaar, landarbeidster te Westdorpe, wegens beleediging van Emelie Janssens, huisvr. v. C. Vermeulen te Westdorpe op 7 Juli 1929. Eisch en uitspraak f 5 of 5 d. h. D. R., 28 jaar, werkman te Terneuzon, wegens vernieling van 2 glasruiten in de woning van J. v. d. Hooft te Terneuzon op 21 Juli 1929. Eisch en uitspraak 14 d. gev. D. R., 28 jaar, werkman te Terneuzon en C. R., 23 jaar, werkman te Ternou- zen, wegens mishandeling van Jan van der Hooft te Terneuzen, op 21 Juli 1929. Eisch en uitspraak voor no. 1 f 10 cf 10 d. h.; voor no: 2 f 15 of 15 d. h. C. V., 27 jaar, zeeman te Biervliet, en M. B., 40 jaar, werkman te Biervliet, wegens diefstal van ongeveer 50 a 60 K.G. mosselen, toebehooronde aan Emiel Abroscheer te Philippine. Deze zaak werd uitgesteld tot Dins dag a.s. J. de K., 71 jaar, landbouwer, Groede, wegens beleediging van Sara Deij, echtg. van Abraham de Bath te Breskens, op 26 Juli 1929. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h. A. J. v. d. W., 77 jaar, barbier te Middelburg, wegens diefstal van een bloempot met een geraniumplant, toe- behoorende aan de gemeente Middelburg; op 28 Juli j.l. Eisch f 20 of 20 d. h., uitspraak f 10 of 10 d. h. J. S. C., 28 jaar, bakkersknecht te Middelburg, wegens mishandeling van Francois Adriaan Clarisse te Middelburg, in den nacht van 25 op 26 Juli 1929. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h. J. de R„ 38 j., zonder beroep te Dordrecht, wegens beleediging van den agent van politie I. Jteijerse, toen deze surveilleerde te Middelburg, op 24 Juli 1929. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d. h.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6