No. 218 Woensdag 28 Augustus 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 September vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf Ü.OS Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 l Bij abonnement belangrijke korting. -*-■ Die; op,en!b;are school. De tactiek van de bestrijders der Chris telijke school is de laatste jaren een andere geworden. Om de afbraak van de Openbare school te stuiten zoo mogelijk, tracht men de mee ning ingang te doen vinden, dat deze school toc'h eigenlijk is de Christelijke school bij uitnemendheid. Wie dus voor zijn kinderen Christelijk onderwijs begeert, moet ze zenden, niet naar een school met den Bijbel, maar naar de z.g. neutrale openbare school, die im mers de kinderen heeft op te leiden tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden? De groote meerderheid van ons volk heeft echter, wat dit betreft en terecht geen vertrouwen in de Openbare school. Waarschijnlijk in verband daarmede beeft Ds P. Bruning te Krommeniedijk een brochure geschreven, waarin hij han delt over het godsdienstig karakter van de Openbare school en waarin volgens de N. R. Grt. de volgende stellingen worden ontwikkeld: 1. Tot de christelijke deugden, welke volgens art. 42, alin. 1, wet 1. o., 'bij het onderwijs mede moeten worden aange kweekt, behooren o.a. dankbaarheid jegens en vertrouwen op bet Wereldbestuur. 2. Het is redelijk, die gezindheden te 'koeste ren, aangezien wij alle goeds aan dat be stuur danken. Dit werkt immers in de zoogen. levenlooze natuur groeikracht, enz., en in ons men'schen verstand en toe nemend gemeenschapsgevoel, waardoor wij de dingen leeren gebruiken, en gedron gen worden om elkander te helpen, meer en meer. 3. 's Menschen leven wordt er ge lukkiger door, dat hij ze koestert. Aange name .dingen verschaffen meer vreugde, wanneer men er bij denkt aan Goedheid die ze geeft. En vertrouwen op het We reldbestuur maakt sterker door 't wekken van uitzicht op beter, waar wij lijden ten gevolge van vooralsnog te weinig kennis en gemeenschapsgevoel. 4. Het ontbreken van genoemde gezindheden is gevaarlijk omdat allicht de mensch, zonder dank baarheid zelfzuchtig wordt en veel- eischend; zonder vertrouwen onheil zal aanrichten, omdat 'hij met ongeduldigen zin gaat overhaasten. 5. Zij kunnen leiden tot quietistisch 'berusten en afwachten, zullen dit echter niet doen wanneer in bet oog wordt gehouden dat verstand, enz., aan den mensch zijn gegeven om voor ver betering werkzaam te wezen. 6. Terecht beeft de wetgever voorgeschreven, dat bij het onderwijs mede tot het koesteren van genoemde deugden moet worden opgeleid. Merkwaardige stellingen. Immers, hier wordt 'bij het omschrijven van de Christelijke deugden, waarhij nog wel de bedoeling voorzit bet religieus ka rakter van do Openbare school beter te doen uitkomen, van den Christus niet ge rept. Iets specifiek Christelijks valt hier niet te ontdekken. Deze stellingen kunnen zonder eeni'g be zwaar onderschreven worden door aan hangers van richtingen die vierkant tegen over het Christendom staan. En indien ze ons iets te zeggen hebben, dan is het wel dit, ,dat de openbare school toch nooit bruikbaar kan zijn voor hen die op een Christelijke opvoeding voor hunne kinderen prijs stellen. Cholera in Britsch-lndië. Sedert dp laatste week van Juni_ zijn uit de tot Bombay behioorende districten 11-000 gevallen van cholera gemeld, fer- ^ijl 4272 personen tengevolge van deze epidemie zijn gestorven. Zes ambtenaren van den regeerings-gezondheidsdienst zijn werkzaam in de besmette streken. De emigratie naar Australië. Het hantal immigranten in "Australië gedurende het jaar eindigend 30 Juni l?29, toont een aanzienlijke serminde- "?gaan vergeleken bij het vorige jaar. uit jaar bedroeg het aantal immigranten «9-646 tegen 110.628 in het jaar daar- our. Vier-en-tachtig percent van de im migranten zjjn van Britsche nationaliteit. Ernstig bergongeluk. Een ernstig bergongeluk heeft in het kanton Graubunderlanid plaats gehad. Een Duitsche familie uit Bannen werd bij een toer in het hooggebergte Zondag door een lawine van steenen overvallen. Mevrouw Schlieper werd terstond ge dood, terwijl haar dochter ernstige ver wondingen opliep, die -echter niet le vensgevaarlijk zijn. De tweede dochter, de zoon en de gids bleven ongedeerd- Het lijk van mevrouw Schieper is naar Romontogna overgebracht, waar haar mafc, die den toer niet had meegemaakt, is aangekomen. De dochter is in het ziekenhuis van Samaden opgenomen. Tegen den godsdienst. In Rusland zou, volgens het „Berliner Tageblatt" nu ook al een decreet uitge vaardigd zijn, waarbij verboden wordt om de namen van godsdienstige per soonlijkbeden (Jezus Christus), en even zoo alle namen van Godheden (God, Je hova, Allah, Boeddha, Zeus, Jupiter) met een hoofdletter te schrijven. Ook de na men van heiligen moeten, in godsdiens tig verband, klein geschreven worden (bijv. de evangelist jmarcus, de heilige nikolaas) dezelfde namen als gewone persoonsnamen moeten met een hoofd letter. Joegoslavië en het Vaticaan. Uit Belgrado wordt bericht, dat de on derhandelingen betreffende een concor daat tusschen Joego-Slavië en het Va ticaan in de maand September zullen beginnen. De pauselijke nuntius fe Bel grado zal den Heiligen Stoel vertegen woordigen. Een nieuw record. Een Duits-ch vlieger beeft boven het vliegveld van Orly een afstand van 1669.600 K.M. afgelegd met een gemid delde snelheid van 133.309 K.M. en zich daarmee voorloopig in het bezit gesteld van den Zenithbeker. L Vier Finnen gefusilleerd. Blijkens een Reuter-telegram aan de Engelsche bladen uit Helsingfors zijn vol gens bericht uit 'Moskou vier Finnen, vroegere officieren in het Roode Leger, doodgeschoten op grond van spionnage ten bate van Finland. Diplomatieke in terventie mocht niet baten. De executies vallen samen met de ver volging voor het hof te Abo van een groot aantal. Finsche .bolsjewisten, be schuldigd van spionnage ten bate van de 'Sovjet-republiek. De prins van Wales als vlieger. Volgens de „Daily Mail" heeift de prins van' Wales, die al een paar jaar lang in vliegtuigen: zit, zich de laatste maanden in het besturen van een| vliegtuig ge oefend onder leiding van een zoor be kwamen en betrouwbaren vlieger-officier. De ontruiming van het Rijnland. Omtrent de te Den Haag tusschen de Duitsche en de Engelsche delegatie ge- vomde onderhandelingen inzake de ont ruiming van het Rijnland door de En gelsche troepen, wordt uit Berlijn gemeld, dat reeds vérgaande besprekingen heb ben plaats gevonden over de quaestie van het transport der Britsche bezettings troepen bij het verlaten van het Rijn land. De verschillende technische .quaeatïes, zooals het spoorwegtransport, het over brengen der Britsche hospitalen en van andere inrichtingen zijn reeds tot in bij zonderheden geregeld. Als ,eenig positief resultaat der besprekingen is te Berlijn echter slechts bekend, dat Engeland on der alle omstandigheden zijn troepen in den kortst mogelijken tijd terug zal trek ken. Van Engelsche zjjde wordt verze kerd, dat de regeering MacBonald haar standpunt hieromtrent in elk. geval zal handhaven. Wanneer en pp welke wijze de Britsche regeering het terugtrekken der bezettingstroepen officieel aan de andere mogendheden zal mededeelen, ïs nog niet bekend, doch het zal slechts een quaestie van tijd zijn. De Prins van Wales als piloot. Naar de „Daily Mail" meldt, heeft de prins fan Wales gedurende de laatste jaren geregeld vlieglessen genomen en is hij thans een zeer kundig piloot. Hij maakt de laatste dagen verschillende vluchten in gezelschap van squadron lea der Don, een van de knapste en meest betrouwbare „piloten in Engeland. Vliegongevallen. Zondagmorgen zijn nabij de Italiaan- scbe vlieghaven Cameri twee vliegtuigen op ongeveer 1000 M. hoogte met elkaar in botsing gekomen. De toestellen vielen en de beide bestuurders waren op slag dood. Niabq Metz is gistermiddag even na "de opstijging een militair vliegtuig gevallen. Een onder-officier is omgekomen, ter wijl zijn collega ernstige verwondingen heeft opgeloopen. Op den eersten dag van de „lucht- derby" te Cleveland heeft een ernstig ongeluk een schaduw geworpen. Twee vliegers kwamen om en da vrouw van een hunner werd doodelijk gewond. De reis v;a|ni de Zeppelin. De Zeppelin heeft gisterenmiddag te 3.35 Amst. tijd over Marcicopa (Ari zona) gevlogen. Boven Arizona heeft het luchtschip een onweer ontweken en vloog op een hoogte van 5000 voet over de plaats Aztec. Het luchtschip werd om 19 uur M.E.T. te Wilcox (Arizona) waargenomen. Het vloog met groote snelheid in oostelijke richting. Te Lakehurst worden reeds omvatten de maatregelen voor de ontvangst -en het bergen van het luchtschip getroffen. De stad New-York maakt zich gereed voor een grootsche receptie, welke die van de eerste reis nog zal overtreffen. Dr Eckener zal plechtig op het stadhuis worden ontvangen. Dr Eckener is voor nemens ongeveer 4 dagen te Lakehurst te blijven, zoodat de terugreis naar Europa Zondag zal worden aanvaard. Kolonel Lindbergh heeft naar aanlei ding van de wereldreis verklaard, dat het luchtschip in het tegenwoordige stadium van het verkeer door de lucht voor de vaart over den Oceaan beter geschikt is dan het vliegtuig. Hij hoopte, dat in Amerika spoedig een geregelde lucht scheepvaart voor passagiers zal worden geopend. Dr Eckener verklaarde, dat een gere gelde passagïersdienst technisch .geen moeilijkheden meer oplevert, doch dat het wel noodig is, op verschillende plaat sen hallen en ankermasten te bouwen. De onlusten In Palestina. De „D'aily Chronicle" wijdt beschouwin gen' aan dé troebelen 'in Palestina. Het blad stelt de vraag, boe het mogelijk is geweest, dat wandaden op Zoo groote schaal hebben kunnen voorkomen „in een gebied, waarvan de Britten een bestuurs- mandaat hebben. Het blad wenscht, dat de verzekering zal worden gelg-even, dat in de toekomst op afdoende wijze zal worden gezorgd voor de bescherming der inwoners. Daar toe is men verplicht zoowel tegenover degenen, die in Palestina wonen, als je gens de Joodsche gemeenschap overal ter wereld, die er toe heeft meegewerkt, van Palestina de nationale woonplaats der Israëlieten te maken. De „Daily Mail" schrijft: Er moge nog een onderzoek noodig zijn om de directe aanleiding voor de jongste uitbarsting vast te stellen, doch de kiem ervoor was gelegd, toen de ooaiitie-regeering een be gin maakte met de rjdele en gevaarlijke poging om Palestina bet vaderland te maken van de Joden. De „Morning Post" betreurt de onvoor bereidheid van de autoriteiten om aan de uitbarsting het hoofd te bieden. Al vorens volledige inlichtingen zullen zijn verkregen, is het niet mogelijk te zeg gen, wie er te kort zijn geschoten. Het schijnt echter, dat de autoriteiten ver rast zijn. De „D'aily Herald" beto-Qgt: De nieuwe labour-regeering, die toch al haar han den' in elk opzicht vol heeft, krijgt nog een nieuw probleem op te lossen, 'twelk door haar voorgangers al te lang verwaar loosd was. Het blad wil een grondig onderzoek, zoowed naar de grieven van beide partijen als naar de voorwaarden waarop aan Engeland het mandaat was Talrijke deputaties vani Joden hebben zich tot president Hoover en staatssecre taris Stimson gewend om hun bezwaren tegen het Engelsche bestuur in Palestina kenbaar te maken. Stimson verzekerde, dat de Amerikaan- sche regeering in deze aangelegenheid reeds al het mogelijke heeft gedaan. Hp wees ook op het krachtige en ernstige pro test, dat den' Engelschen gezant is over handigd en waarin pp de ontzettende gruwelen, die in Palestina plaats heb ben, wordt gewezen. Hoo-ver verklaarde, dat de Amerikaan- sche regeering zich ernstig bezorgd maakt over de onlusten in Palestina, doch van de Engelsche regeering „de verzekering beeft ontvangen, dat alle noodige maat regelen zijn getroffen om den* toestand meester te worden. De oorzaak van de spoorwegramp bij Buir. De door het rijksministerie van ver keer en door de administratie der rijks- spoorwegen naar Buir gezonden com missie, die de oorzaak moest opsporen van de ontsporing van den D-trein van Warschau 'naar Parijs, is gisteren terug gekeerd. Naar van bevoegde zijde gemeld wordt, beeft het onderzoek "tot nog toe uitgewe zen, dat de oorspronkelijke voorstelling over de oorzaak van de ramp niet ge heel juist is. De machinist van den D<- trein, die wegens werkzaamheden aan de lijn over een ander spoor moest rijden, had van den dienstchef van het station Düren een verkeerde instructie gekregen die voor de vorige dagen gold en vol gens welke op het juiste spoor achter het station Buir voorzichtig gereden moest worden. De nieuwe instructie, die voor Zondag uitgevaardigd was, luidde dat voor het station Buir over een wissel op verkeerd spoor overgegaan moest wor den. Daar de machinist deze instructie niet ontvangen had, meende hij, dat hij het station Buir 'met de voorgeschreven grootere snelheid passeeren kon. Toen de trein met deze snelheid daarin reed, moest hij ontsporen, daar voor' het berijden van wissels een beperkte snelheid voorga- schreven is. Tot zekere hoogte is de machinist schul dig omdat hij het dubbele signaal voor het berijden van den wissel niet opge merkt beeft Naar het resultaat van het onderzoek schijnt dus de hoofdschuldige de dienstchef van het station D{iren te zijn; vastgesteld moet echter nog worden, of hij de nieuwe instructie tijdig ontvan gen heeft. Maandagavond zijn in het ziekenhuis te Buir nog twee gewonden overleden. Het stoffelijk overschot der dienBtvrouw en van den bagagemeester zijn gisteren avond naar de resp. woonplaatsen overge bracht. Het dioode meisje, wier naam men niet kon vaststellen, is als Franpaise geïden tificeerd. Het lijk zal naar Parijs vervoerd worden. De overige dooden zullen vanmid dag te vijf uur voorloopig te Buir worden begraven. Die stoker van den trein, die door het raam van de locomotief sprong en zoo gespaard bleef, is naar Hamm teruggekeerd. Volgens informatie in het ziekenhuis is de toestand van den zwaar gewonden machinist Aoig onveranderd. Men kan hem dus nog geen verhoor afnemen. Rusland en China. Naar de correspondent van het Berli ner Tageblatt" nit Sjanghai meldt, wordt daar ter stede een officieus bericht ver spreid volgens hetwelk een telegram zou zijn ontvangen van Tsjang tso Pin, deiu Chineeschen gezant te Berlijn, waarin deze meldt, dat Moskou niet meer vast houdt aan zijn eisch, dat eerst de vroe gere directeur van den Dost-Chineeschen spoorweg in zijn functie moet worden hersteld alvorens Rusland tot onderhan delingen bereid is. In het officieus be richt .wordt gemeld, dat de Sovjet-Unie klaarblijkelijk een nieuwen koers w'il in slaan. De haven van Antwerpen. De Brusselscbe correspondent van de „Maasbode" meldt: Eenigen tijd geleden hebben wjj mede gedeeld, dat het Antwerp sche reedersblad „Neptune" scherpe klachten uitte in ver band met de moeilijkheden, die de met hout.,geladen schepen In de haven van Antwerpen ondervonden om hun lading kwijt te raken. Het blad in kwestie komt thans op deze aangelegenheid terug en zegt, dat sedert dien de toestand nóg erger is geworden. Op het pogenblik liggen 7 schepen met een volle lading hout voor anker hun beurt af te wachten om ge lost te worden. De toeneming van het houtverkeer in de haven van Antwerpen was voor zien. In den thans beBtaanden toestand Binnenland. De Haagscho Conferentie komt tot een beslissing. De wethouderscrisfe te Amsterdam. De 4e Cbr. Sociale Conferentie te Lan teren. Voorstellen voor den Gemeenteraad te Goes. Buitenland, Cholera in Britsch-Indië. De spoorwegramp bij Buir. De ontruiming van het Rijnland. De onlusten in Palestina. dient spoedig verandering te komen, zegt „Neptune", willen wij de haven van Ant werpen niet door de Baltic and inter national maritime conference die deze situatie reeds eerder heeft besproken op den index zien zetten. Korte berichten. Sir Percy Loraine, die Lord Lloyd als 'booge commissaris in Egypte op volgt, is gisteren uit Londen naar zijn post vertrokken. Koning Alfonso van Spanje heeft gisteren in Santander zijn luchtdoop ont vangen. Hij vloog een half uur in een watervliegtuig. De electriscbe centrale in het Eisackdal, de grootste van Europa, welke den Brennerspoorweg en Boven-Italië van stroom zal voorzien, is gisteren geopend. Op 19 Aug. bedroeg bet aantal werkloozen in Engeland 1.162.300, of 5708 minder dan in de voorafgaande week en 145.860 minder dan een jaar geleden, Benige beambten van het marine- depót te Kiel en een aantal bandelaars aldaar zijn aangehouden wegens zwende- larij met uitrustingstukken. Een gebouw in de Zimmerstrasse te Berlijn, waar talrijke filmmaatschap pijen haar opslagplaatsen hadden, is gis teren door brand totaal vernield. Tweede Kamer. Bij brief van 23 Augustus bad mr dr L. N. Deckers bericht gezonden, dat hij zijn benoeming tot lid van de nieuw gekozen Tweede Kamer niet aanvaardt. De voorzitter van het Centraal .Stem bureau heeft nu in zijn plaats benoemd verklaard den beer J. C. van Beek te Deurne. Zooals men „weet zal de heer van Beek voor deze benoeming bedanken, om voor den "betreffenden kwaliteitszetel plaats te maken voor den heer Schaep- man. Nieuw-Beieriand en zijn burgemeester. Vrijdag is de raad van Nieuw-Beieriand in spoedeischende vergadering bijeen ge weest. In die vergadering hebben de wet houders verslag uitgebracht over hun be zoek aan den Commissaris der Koningin op Donderdag j.l. waarbij hun o.m. was medegedeeld, dat de beer Q. Ninaber in bet begin van September waarschijn lijk naar de gemeente zal terugkeeren om zijn functie van burgemeester te her vatten. De vergadering heeft naar aanleiding daarvan met algemeene .stemmen een door den heer De Winter ingediende mo tie aangenomen, waarin o.m. wordt ge zegd, dat de terugkomst van den heer Ninaber niet wenscbelijk wordt geacht, zoolang bet justitioneels onderzoek, waartoe in vorige raadszittingen is 'beslo ten, niet is afgeloopen. De Commissaris der Koningin had medegedeeld, dat aan den burgemeester geen ongevraagd, maar een ziekteverlof, is verleend tot 1 September, waarvan bi] den raad niets bekend was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1