No, 217 Dinsdag 27 Augustus 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Eoes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 September vervallende worden verzilverd door 4 Directeur-Hoofdredacteur: Ft. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.0H Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 I Bij abonnement belangrijke korting. V De nieuwe Ziektewet Meit ingang van 1 Augustus j.I. isi dei nieuwe Ziektewet in weorking getreden welke wet een belangrijke aanvulling be- teekent van de bestaande sociale wetten. Na 1 Maart 1930, wanneer alle werk gevers hun personeel met een salaris van minder dan f3000 verzekerd zullen hebben zal voor vele arbeiders het schrik beeld van armoede en ellende als gevolg van ziekte zoo niet zjjn weggenomen, dan toch getemperd. Het is waar, dat door het particulier initiatief op dit gebied reeds betrekkelijk veel tot stand was gebracht. Vele zie kenfondsen hebben prachtig werk gedaan en de financieele gevolgen van ziekte in belangrijke mate verminderd. Maar dit neemt toch niet weg, dat nog altijd voor zeer velen geen regeling was getroffen zoodat ingeval van ziekte niet alleen de uitgaven in .belangrijke mate vermeerderden maar dat ook de inkomsten ophielden te vloeien. Daarin komt nu althans voor een gfroot deel der werknemers verbetering. Het is jammer, dat het zoo lang heeft eduurd eer deze regeling tot stand wam. Evenals de ongevallenverzekering had ook de ziekteverzekering reeds vele jaren kunnen werken. Reeds onder het Ministerie-Kuyper werd een ontwerp-Ziektewet in gereed heid gebracht. Maar de linkerzijde heeft niet gerust voor dit Kabinet ten val was gebracht met het gevolg dat de ziekteverzekering op de lange baan werd geschoven. Minister Talma deed opnieuw een po ging om hst lot van de zieke arbeiders en hunne gezinnen te verbeteren. Het ge lukte hem zelfs een Ziektewet tot stand te brengen. Maar weer was het de vereenigde lin kerzijde die een spaak in het wiel stak en die de uitvoering wist te verhinderen. Gelukkig is nu eindelijk aan het getob een einde gekomen eni zal straks de Ziektewet hare zegenrijke werking doen gevoelen. "V Hef ware fe wenaohen „De Banier", het orgaan der Staatkun dig Gereformeerden schrijft in verband met lie invoering der Ziektewet: „Het war© te wenschen, dat wij spoe dig van al die verzekeringswetten verlost mochten worden, die door hun dwang zoo drukkend op de volksvrijheden werken. Maar menscbelijfcerwijs gesproken zal dit wel voorloopig niet het geval zijn." De S. G. P. zou dus wenschen, dat al da verzekeringswetten werden ingetrok ken. Dat dus aan de uitkeeringen krachtens de Ongevallenwet een einde werd ge maakt. Dat geen ïnvaliditeits- en ouderdoms renten meer werden uitgekeerd. Dat de weduwen en weezen vanl ver- zeEerde arbeiders van hunne inkomsten volgens de verzekeringswetten werden be roofd. Met andere woorden dat over onze arbeidersbevolking een zee van ellende werd uitgestort. Dat door een ongeluk getroffenen, in validen, ouden van dagen, weduwen en weezen, weer van een groot deel van hunne inkomsten werden beroofd. Dat de financieele druk van ongeval len, invaliditeit en ouderdom weer in volle zwaarte werd gevoeld. Zóó weascht het de S. G. P. Terecht zegt echter „De Banier", dat deze wensch menschelijkerwjjs gesproken voorloopig wel niet vervuld zal worden. En dat is maar goed ook. Wij beschouwen de verzekeringswetten ondanks de gebreken die er aan kleven, als een zegen van God aan ons volk geschonken. Het is voor ons een reden tot blijd schap dat het de veel gesmade rechter zijde was, die deze wetten tot stand wiet te brengen. En het ware te wenschen, dat „De banier" inplaats van deze wetten impo pulair ta maken en de uitvoering te be- ^eeilijken, krachtig meewerkte tot ver betering van sociale toestanden en tot Wegneming van sociale mooden. De Zeppelin. Door storm, regen, mist en onweer is de „Graf Zeppelin" den Stillen Oce aan overgevlogen. Het was een frissche reis. Zelfs boven Siberië was het niet zoo koud als boven de zee, waarin palmen wuiven op koraaleilanden. Doch het gestelde doel is bereikt. De „Graf Zeppelin" is behouden op het vliegveld Mines bjj Los Angeles geland. Reeds Zondagmorgen hadden zich dui zenden en duizenden daarheen begeven in de hoop, dat het luchtschip, evenals het dit op zijn reis van Europa naar Azië heeft gedaan, een recordreis zou maken. De berichten gaven hiertoe wel reden. Af en toe liep de „Graf Zeppelin" immers met den wind in den rug een goede honderd vijftig kilometer per uur. Het luchtschip vertoonde zich echter niet Het is gistermorgen te half vyf Ameri- kaanschen tijd geland, na etrst boven San Francisco gevlogen te hebben. Het luchtschip bleef ongeveer een uur boven San Francisco, begroet door de sirenen van alle schepen, het getoeter van duizenden auto's en het gejubel van de menschen, die zich op de daken en voor de vensters verdrongen, om het buitengewone schouwspel gade te slaan. Later zette het luchtschip koers in Zui delijke richting en volgde het de kust tot Los Angeles. Toen de „Graf Zeppelin" zich kort na middernacht boven het Minesfield ver toonde, was daar in de omgeving een politiemacht van duizend man aanwezig, die, bijgestaan door eenige honderden mariniers, de tallooze nieuwsgierigen in bedwang moesten houden. De belangstel ling was reusachtig. Het vliegveld werd door eenige dozijnen schijnwerpers ver- licht, Op het vliegveld bevonden zich vele autoriteiten. De menschen waren er enthousiast over, dat het luchtschip de reis van Japan naar Amerika in ongeveer acht en vijftig uren heeft gemaakt, terwijl het Japan- sche stoomschip „Shinto Maru" er .op een recordreis elf dagen over heeft ge daan. Hun geduld werd echter danig op de proef gesteld. Het duurde, in verband met den dichten mist, die boven Los Angeles hing, tot de ochtendschemering, voordat het luchtschip daalde. Al dien tijd cirkelde het heen en weer. Men schat, dat zich ongeveer een mil- liqen menschen in de omgeving van het vliegveld bevond. Daarenboven hebben velen den nacht in het open veld en op da daken der huizen doorgebracht. Thans is men pp het vliegveld reeds begonnen met "het weder vullen van. de Zeppelin. Uit Los Angeles wordt gemeld: Als een zilveren wolk naderde de Graf Zeppelin even voor vijven, in bet licht van de eerste zonnestralen, het vliegveld uit het Noorden en stuurde steeds lager komend, op den ankermast toe. Om 5 minuten over 5 werd het geronk van de motoren zwakker, klaarblijkelijk omdat eenige motoren afge zet waren. Het luchtschip daalde lang zaam en om kwart over 5 werd het eerste stel door de landingsmanschappen gegre pen. De boeg van bet groote gevaarte werd nu langzaam naar den mast toe getrokken. De eerste poging om vast te maken mis lukte. Men trok bet luchtschip weer ach teruit. Toen ging het opnieuw op den mast aan en om 10 min. over halfzes was de Graf Zeppelin gemeerd. Eenige minuten daarna verlieten Lady Hay ep Sir Hu- bert Wilkins als eerste passagiers het schip. Lady Hay riep den toeschouwers toe: „Ik ben blij weer in Amerika te zijn". De geestdrift van het publiek dat voor het grootste deel den geheelen nacht op het vliegveld gewacht bad, kende geen gren zen. Reeds voor de landing was een op tocht gevormd, die met muziek voorop het veld rondtrok. De gouverneur van Cali- fornië, de burgemeester van Les Angeles en tal van andere overheidspersonen wa ren vergaderd voor het stationsgebouw, waar de officieels ontvangst geschiedde. Honderden fotografen trachtten de afslui ting te verbreken, doch de uitstekend ge schoolde staatsmilitie, die een cordon om bet eigenlijke landingsterrein gevormd had, weerde hen. Tal van vroolijk versierde auto's ston den klaar om de menschen van bet lucht schip naar de ontvangzaal te brengen. In een breeden kring op eerbiedigen afstand van het luchtschip wemelde een onafzien bare menigte, die steeds weer spontaan in geestdriftig gejuich losbarstte. De reis van Kasoemigacor.a naar Los Angeles heeft 78 uur en 58 minuten ge duurd. De afstand die tot dusver van La- kehurst gerekend óp de reis om de wereld is afgelegd wordt berekend op 16.880 Eng. mijlen die in 233 uur en 35 minuten zijn afgelegd. De ingenieur van de Graf Zep pelin verklaarde dat het luchtschip in den besten staat verkeerde en na bijvulling met gas en brandstof voor de motoren enz. weer dadelijk tot vertrek gereed zou zijn. Dr Eckener die, zooals nu bekend wordt tijdens den tocht boven den Stillen Oceaan twee dagen lang ernstig ziek geweest is, werd na de landing in een auto naar een hotel in het midden der stad gebracht. Do poolreiziger Wilkins verklaarde te genover journalisten, dat het een prettige reis zonder zorgen is geweest. Ook de an dere passagiers lieten zich in denzelfden zin uit. Wilkins zeide nog, dat, voordat van geregelde trans-continentale diensten sprake kan zijn, de diensten van de mete orologische stations nog verbeterd moeten worden. Vooral is het noodig, dat een luchtschip uit meer streken weerberichten krijgt. Lady Drummond Hay vond da vlucht over den- Stillen Oceaan wel interessant, maar deze tocht weus niet zoo interessant geweest als de recordreis van Lakehurst naar Friedrichshafen. Ze was overigens enthousiast over het prachtige schouwspel dat San Francisco in de avondschemering had opgeleverd. Dr Eckener had reeds aan boord een rapport opgesteld, maar toen hij zich even uit een venster van de stuurgondel boog, is het hem uit de hand gewaaid. Intus- schen verklaarde hij, dat z. i. de luchtsche pen van het typ» van de „Graf Zeppelin" het best geschikt zijn voor transatlantisch verkeer. Dezen tocht heeft dit alleszins be wezen, aldus dr Eckener. Den „Graf Zeppelin" wacht bij -zijn aan komst te Lakehurst en New-York een grootsche ontvangst, welke door,, alle Ame- rikaansche omroepstations zal worden uit gezonden. (In Amerika wordt niet Friedrichshafen als uitgangspunt voor de wereldreis geno men, doch Lakehurst. Men beschouwt er dus, wanneer het luchtschip daar is gear riveerd, de wereldreis als volbracht). Dr Eckener zelf verklaarde aan de ver slaggevers, dat hij zeer tevreden is over het vlotte verloop van de vlucht. Ondanks het feit, dat het luchtschip niet minder dan veertig uur in een dikken nevel heeft gevlogen, heeft men geen enkel oogenhlik de oriëntatie verloren. Daarmede heeft de Zeppelin andermaal zijn betrouwbaarheid en bruikbaarheid bewezen. Voorts vertelde dr Eckener dat hij Maandagavond kort voor 12 uur, Amerikaanscbe tijd, weer zal opstijgen om de vlucht rondom de wereld zoo spoedig mogelijk te beëindigen. Nieuwe bloedige onlusten in Palestina. 200 Britsche soldaten zijn te Tel Aviv gestationneerd, waar naar aanleiding van een Muzelmansche begrafenis onlusten zijn uitgebroken. De politie opende het vuur en doodde zes Arabieren en vijf jo den. Gisteren zijn de onlusten in Jeruzalem hervat. De Arabieren hebben de regeerings- bureaux aangevallen in Jaffa. De Briische politie, die het gevaar zag, opende het vuur. Vijf Arabieren werden gedood en meer dan 30 gewond. De regeering van Palestina publiceert een communiqué, volgens hetwelk 14 jo den, 10 Muzelmannen en 3 'Christenen ge dood zijn in Jeruzalem: 37 joden, 20 'Mu zelmannen en 1 'Christen werden ernstig gewond; 66 joden, 32 Muzelmannen en 15 Christenen licht gewond. Te Jeruzalem ie het thans rustig. Infan terie, vliegtuigen en pantserauto's hand haven de orde. In Hebron zijn 45 Joden, 8 Mohamme danen gedood en 60 joden en 10 Moham medanen gewond. De orde is nu hersteld. De Arabieren hebben getracht de politie kazerne te Nabloer te bestormen.. De aan val werd afgeslagen. Twee Arabieren wer den zwaar, 8 licht gewond. Vliegtuigen en pantserauto's uit Amman zijn aan het werk geweest in verschillende gedeelten van 'hetland. 50 soldaten zijn Zaterdag aangekomen, 600 Zondag, 450 Maandag. De kruiser arriveert Dinsdag. Terwijl de [Britsche autoriteiten in Jeru zalem na de ontvangen versterkingen den toestand meester zijn, wordt uit Jaffa een nieuwe ernstige botsing gemeld. De gan- sche militaire strijdmacht heeft intusschen in de gevechten ingegrepen. De 10.000 ton metende kruiser Sussex is reeds binnengekomen, terwijl het slagschip Barham tegen vandaag wordt verwacht. Bovendien bevinden zich een vliegtuig en twee torpedojagers onderweg. Twee batal jons infanterie zijn reeds in Palestina aan land gegaan, 'die nog door de troepen van de genoemde schepen versterkt zullen wor den. Men koestert groote vrees, dat de Arabieren ook in andere steden tot een algemeenen opstand zullen besluiten. Volgens berichten uit Washington heeft het Amerikaanscbe departement van bui- tenlandsche zaken de Britsche regeering verzocht, de bescherming van het leven en den eigendom van Amerikaanscbe onder danen in Jeruzalem op zich te willen ne men. Typhus te Berlijn. In het Oosten van Berlijn in de Frank furter Allee zijn 8 personen riek ge worden aan typhus; een der patiënten is overleden. Ofschoon men tot nog toe de bron van de epidemie nog niet stellig heeft kunnen .aanwijzen, vermoedt men, dat er een gemeenschappelijke ziekte- haard is, die waarschijnlijk in een melk inrichting is gelegen. Door den bevoegden districtarts en den politiecommissaris zijn alle voorzorgsmaatregelen getroffen om verdere uitbreiding der ziekte te voor komen. ,Alle patiënten zijn naar de zie kenhuizen gebracht, terwijl hun wonin gen ontsmet zijn. De Fransche staat opgelicht. De Fransche staat is voor millioenen op gelicht door twee mannen te Marseille, een vroegeren zanger aan de opera, genaamd Martini, en een lithograaf, Inturtaglia. Beiden zijn te Marseille gearresteerd. Vijf jaar geleden ontdekte de politie, dat val- sche obligaties in omloop waren, benevens postwissels, postzegels, enz. Verschillende personen werden achtereenvolgens gear resteerd te Parijs, Bordeaux, Metz, Mar seille en veroordeeld tot verschillende straffen. Maar de vervalschingen duurden voort. Blijkbaar had men de hoofdperso nen nog steeds niet in handen. Eindelijk kwam de recherche tot de overtuiging, dat de leiders van de bende te Marseille huis den. Thans zijn ze geknipt in een klein ge bouw in de rue Grignan, waar de politie groote hoeveelheden materiaal van allerlei soort vond. Beide mannen moeten bekend hebben dit zaakje sinds '24 aan de band te heb ben. Martini, alias Markin, was eerst li thograaf, maar toen hij ontdekte dat hij een goede Stem had, werd hij zanger aan de opera. Later gaf hij deze broodwinning weer op en keerde terug tot zijn vroegere vak. Hij verzekerde de politie, dat hij slechts een instrument was geweest in de handen van zijn makkers en dat hij slechts drie percent had gekregen van de winst. De Parijsche recherche heeft ontdekt, dat geregeld een koerier reisde tusschen Mar seille en Parijs niet valsche staatsobliga ties. Ook deze koerier is gearresteerd. De staat moet op deze wijze voor mil lioenen 'bestolen zijn. Binnenland. De opening der Staten-Generaal. Nog geen beslissing ter Haagsche Confe rentie. Afscheid van 'den Amerikaanscben gezant Buitenland. De onlusten in Palestina. De Zeppelin naar Lakehurst vertrokken. Groote brand te Hull. De Fransche staat opgelicht. Het Protestantisme In Rusland. De Russische medewerker van het Han delsblad schrijft: De ((Komsomol j ska ja Prawda" is ver ontrust over de snelle ontwikkeling van de protestantsche secten'in Rusland. Het blad schrijft o.m. „In het gouvernement Twer (Centraal- Rusland) wint de propaganda van de leerstellingen der protest, secten steeds meer terrein, en dat niet alleen op het platteland, maar ook in de fabrieken en werkplaatsen. Overal in de industrieels centra ontstaan organisaties van baptis ten, evangelisten en oud-geloovigen (Rus sische dissidenten). In het district Wesje- gonsfc (Centraal Rusland) hebben geheele dorpen zich bij' de protest, secten aange sloten." Het meest verontrustende verschijlns'el is volgens het blad, dat den laatsten tijld de arbeidersjeugd zich van den Kom somol (Communistische jeugdorganisatie) afwendt en zich bij de protest, groepen aansluit, in Makejewka (een belangrijk industrieel centrum "'in het Donhekken) zouden deze al 13.600 georganiseerde aan hangers hebben (in werkelijkheid zal het aantal wel veel grooter zijln), waarvan 4600 jongelieden. Te Stalino (eveneens in het Donhekken) heeft alleen het „Ons Huis" van de protestanten in de laatste twee ja,ar ruim 3000 jongelui als lid van een der godsdienstige secten gewor ven. Toen 's winters te Malkejewka werk loosheid heerschte en de communistische overheid vrijwel niets voor de ongelukki- gen deed, organiseerden da protestanten de hulpverleening, hetgeen natuurlijk hun populariteit onder de arbeiders, voioral on der de jeugd, groot maakte. Behalve de toenemende religiositeit zijn er ook andere omstandigheden, die de jeugd er toe brengt zich bij de sectanten aan te sluiten. De ondervraagde jeugdige leden van de sectanten-organisatie gaven de volgende verklaring: „Bij den Komsomol gaat het leelijk toe, er wordt ruw gevloekt, veel wodka ge dronken. Bij de protestanten is het geheel anders. Er heerscht in hun huizen zinde lijkheid, orde. Wij' komen bijeen, zingen, luisteren naar een stichtelijke preek. Daar na speelt een strijkje een mooi stukje. Het is er zoo goed, dat je er niet vandalan wilt gaan." Oo'k de meisjes worden er niet ruw behandeld, zooals in de clubs der kom- somollers het geval is. Het communist tische orgaan geeft toe, dat er in deze verklaringen veel waars schuilt, omdat de club's der komsomollers inderdaad ware kroegen zijia geworden. Groote brand in de nieuwe vischhai te Huil. Door tot nog toe onbekende oorzaak is in de pas voltooide vischhai te Huil een brand uitgebroken, die in korten tijd reus achtige afmetingen aannam. Bijna de ge heele markt werd vernield. De loskade, ze ven nieuwe stoomtrawlers, 200 kantoor lokalen van vischhandelaren en 150 wa gons voor vischvervoer verbrandden vol komen, terwijl bovendien een groote hoe veelheid emballage verloren ging. De trawlers waren'eerst Zaterdagavond met groote vangst teruggekeerd en lagen aan de loskade gemeerd. Op een enkele wacht na had de bemanning zich naar huis be geven. De brandweer, die door arbeiders en visschers werd bijgestaan, kon slechts

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1