No. 276 Maandag 26 Anpstns 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland De Haagsche Conferentie. Buitenland. LANGS EEN DIEPEN WEG firn rn 'Ti i *p m i t171,1 ct Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSGH DUITSCH - ENGELSCH e.a. BANKPAPIER Hendrikse S Po's Bank N.V. Bobs Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle FEUILLETON het eerste ooóenblik af.dat U Cadum Zeep éebruiktzult O een Aenot onderdaan, hetwelk U waarschijnlijk nooit tevoren éehad heeft tegen voordeelige koersen, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3,— Losse nummers *9.0R Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Van het Haagsche front geen nieuws. De toestand van onzekerheid duurt nog Steeds ■voort. Nog altijd zijn er pessimisten en optimisten, maar dit is wel zeker, dat de beslissing op het hoofdpunt nog niet ge vallen is. Vrij zeker is ook, dat de conferentie ten minste nog tot Woensdag of Donderdag zal duren. Eerst Dinsdag komt de Rijn land-commissie weer hijeen. Heeft men dan intusschen een oplossing van de financieele moeilijkheden gevonden, dan krijgen wij Woensdag de slotzitting. Men kan den toestand thans als volgt resumeeren: de conferentie leeft nog; Frankrijk, Italië, België en Japan, zoeken naar verdere middelen ter voldoening van Engelands ©ischen; de Rijnlandoontrole wordt waarschijnlijk op zulk een wijze ge organiseerd, dat de Duitsche regeering zal kunnen beweren: „het is niet zoo erg", terwijl Briand van zijn kant ook zal kun nen zeggen, dat hij op dit gebied een groot succes heeft behaald. Ten slotte zal het dan ook wel komen tot de vaststelling van een datum voor het vertrek der Fransche troepen. Dit zou dan de sluitsteen zijn van het heele bouwwerk der Haagsche conferentie. Komt er echter geen accoord met Snowden tot stand, dan kan er heelemaal niet gebouwd worden. Succes of mislukking, wat zal het wor den? De gisteravond te 9.40 hervatte bespre kingen tussc'hen de delegaties der aanbie dende mogendheden waren om halfeen na middernacht 'geëindigd. Toen werd medegedeeld, dat de nota met het nieuwe aanbod aan Snowden gereed was gekomen. Zij zou hem echter niet meer in den loop van den nacht worden aangeboden. Men wenschte tot vanmorgen te wachten. Nedieirl. vlieger Sn Italië Verongelukt Wolff seint uit Innsbrück! dat Volgen» de „Alpenzeitung" d!e Nederlander I. Re- delé, Ö'ie met zijn spprtvliegtuig van Hol land naar Bozen was gevlogen omi zijn vadetr, die voor ©en gezondheidskuur in Meran verblijft, op te zoeken, bij het naaken van. kunistvluchten boven heit vliegveld St. Jacob bijl Rozien van een hoogte van 800 M. is tomen te vallen. Hij Ikreieg daarbij zulke zware verwondin gen, dat bij eenige minuten na jzijn over brenging naajr bet ziekenhuis overleed. D® Incidenten In Palestina. Uit Jerusalem wordt gemald) dat de spanning tusschen 'Arabieren en Joden als gevolg van de incidenten1 bij1 den Klaagmuur tot bloedige bofsihge® Eeeft geleid. Vrijdagmiddag voor het intreden' van den sabbalt kwam het tot een. straatge- 62) door H. ZEEBERG. Or—O Ontzet sprong hij daarop terug. Want d© patiënte slaakte hartroerende krijschemde gillen en schreeuwde: ,,'tls niet waar; mijn man is dood, dood; ik heb geen man meer". Trude en. Wies tochtten haar wat tot bedaren, te brengen, maar het was tever- geefsche moeite. Onstuimig woelde zij in het ledikant heen en weer 'en trok zich schier de haren uit het hoofd, terwijl haar angstwekkend gegil door merg en been drong. „Bat is verschrikkelijk" mompelde Henk. „Het besté is, dat wij weggaan", schrei de Trade. „Wies kan alleen moe nog het beste kalmeeren." Beneden in de huiskamer drong het gegil der arme vrouw tot die beiden door. Henk trok Trade naar zich toe. „O kind, wat moet jullie lijden", zaide "jj alleen. Zij snikte hartontroerend, het hoofd «gen, hem aangeleund, terwijl haar schou- heftig schokten. Over den brief, dien Trade hem gaschre- vecht tusschen Arabieren en Joden, dat meer dan twee uren duurde. Negen (volgens een ander bericht twee) Joden en drie Arabieren werden gedood, terwijl! bet totaal aantal gewonden aan beide zijden meer dan 100 bedraagt. Alle zaken zijn gesloten en de politie is belangrijk versterkt. Op Malta en te Kaïro loopen er ge ruchten, dat er vier oorlogsschepen en een bataljon troepen naar Palestina ge zonden zijn wegens de onlusten te Jeru zalem tusschen Joden en Arabieren over den Klaagmuur. Een nader bericht uit Londen meldt, dat de Engelsche admiraliteit bevestigd heeft, dat de oorlogsschepen Barham en Sussex op verzoek van den Engelschen commissaris-generaal naar Palestina zijn gezonden. De staat van beleg is al daar afgekondigd. Volgens andere berichten is de kruiser Sussex van Malta vertrokken- Het linie schip Barham lag gereed voor vertrek en het vliegtuigschip Courageous werd gereed gehouden om zoo noodig dadelijk een bataljon troepen naar Palestina te kunnen overbrengen1. Uit Egypte is reeds een bataljon, be staande uit drie compagnieën uit Kaïro en één compagnie uit Moscoar naar Pa lestina vertroxken. Het aantal slachtoffers van de botsing van Vrijdag wordt nu opgegeven als 16 Arabieren en 9 Joden gedood en 107 personen gewond. MiaitfDioinialld! naar Londen. De Engelsche premier is Zaterdagmor gen om 9 u. 20 min. van Lossiemouth per vliegtuig naar Londen vertroxken. Het slechte zicht en de ongunstige weers omstandigheden noopten den bestuurder te Cramlington te landen, vanwaar mén om 11 uur naar Catterich zou doorvlie gen. Het weer werd echter nog slechter, zoodat besloten werd naar Cramlington terug te keeren. Eerst om 2 u. 20 min. werd de tocht naar het Zuiden voortge zet. Om ongeveer 6 uur 32 was het toe stel te Hendon. De premier verklaarde voor zijn ver trek uit Lossiemouth, dat hiji naar Dow- ningstreet ging, om daar de berichten uit Den Hiaag te ontvangen. Vliegongeluk hij Futdia. Het vliegtuig D 757 is Zaterdagmor gen te Elm hij Fulda in den mist ge raakt en neergestort. De bestuurder Bauer en twee inzitten den, de Amerikaan Gross uit Louisville en majoor van politie Rückert uit Frank fort a. cl. Main zijn omgekomen. Mej. Neubauer uit Berlijn en mevrouw Rüekert zijn ernstig gewond. Volgens een nader bericht is mej'. Neu bauer aan haar verwondingen overleden. Men zag het vliegtuig verscheidene ma len boven het bosch heen en weer zwen ken. Ten slotte viel het in het bosch. Het vliegtuig is geheel vernield. ven had, repte Henk meit geen enk al woord. Ongetwijfeld was haar mededeeling, dat hun verloving maar verbroken moest wor den, haar innige overtuiging geweest. Maar nu hij er was, moest zij toch wel begrijpen, dat haar inzicht niet het juiste was .geweest. Henk ,zag den stoel van Meerendomjk staan. _En opeens dacht hij aan hem, over wien nog niet was gesproken. Wat zou ook die man lijden I Hij zeker nog het meest van allen. Diep medelijden vervulde hem. Begreep Trude, als zij zag, hoé hij op den ledigen stoel staarde, dat Henk ajan den afwezige dacht? „Henk?" vroeg ze. „Ja kindje?" „Jekuntvaderóók ver gevennietwaar?" „Zeker, Trude", zei hij. „Zeker. Ik denk zonder eenige bitterheid aan hem, integen deel: met diep medelijden". 't Lichte even in haar bruine oogen, nat van tranen. „Ik wist het wel" zeide zij. „Vader zal zoo 'ontzettend lijden. Maar denk je niet, dat de Heere hem troosten zal en vergeven?" „Als vader oprecht tot onzen Heiland gaat, dan zhl hem alles vergeven wor den", antwoordde Henk op vasten toon, „Ja, daar ben ik van overtuigd. De menschen kunnen we wel laten rusten". Gemeiraal Liman von Sanders. Generaal Liman von Sanders, de op perbevelhebber der verbonden legers op bet schiereiland Gallipoli tijdeus den we reldoorlog is 74 jaar oud te Munchen overleden. Nadat Turkije aan den wereldoorlog had deelgenomen, werd hem het bevel opgedragen over het Turksche leger corps dat in de Dardanellen opereerde Het gelukte hem de aanvallen der Engel schen en Franschen op Gallipoli af te slaan. Later nam hij in Palestina de lei ding op zich van de krijgsoperaties tegen de Engelschen, tegen de overmacht was hij echter niet opgewassen. Hij werd in zijn hoofdkwartier te Nazareth overvallen (Sept. 1918) hij' wist te ontkomen ë'n trachtte hij Aleppo nieuwen tegenstand te organiseeren. Inmiddels bereikte hem de tijding van den wapenstilstand. Hij gaf het bevel over aan Mustapha Kemal Pasja en vertrok naar Constantinopel, waar hij door de Engelschen werd ge vangen genomen. Eerst in 1919 werd hij vrijgelaten. Sneltrein Wansc'ha u-Parijs gederailleerd. Op het traject KeulenAken heeft gis termorgen e en ontzettend spoorweg onge val plaats gehad, waarbij twaalf personen om het leven zijn gekomen, elf reizigers ernstig en circa dertig licht werden ge wond- De doorgaande trein Parijs-Warschau, bestaande uit locomotief met tender, slaapwagen, een postwagen, een Duitsch restauratie-rijtuig, drie Boolsche wagens derde klasse en drie Duitsche wagons eerste en tweede klasse, reed met een snelheid van circa 90 K.M. langs dit tra ject, ofschoon er herstellingswerkzaam- heden aan de rails plaats hebben en het verkeer derhalve over een zijspoor is gelegd. Op-dit oogenblik sarong de lo comotief uit de rails, waarop zeven van de tien wagens eveneens derailleerden. De locomotief en tender vielen om, de postwagen werd in den slaapwagen gedrukt, terwijl de ander© wagens, die dwars pp de rails kwamen te staan, slechts licht werden beschadigd. De meeste dooden en gewonden werden dan ook uit den geheel versplinterden slaap wagen gehaald. De dooden zjjü grooten- deels "Polen, Franschen en Amerikanen. Neder Land-era zijn er niet bij-, even min als onder de gewonden. De machinist van den trein, wien een arm werd afge knepen, is op weg naar het ziekenhuis overleden. De stoker sprong op het oogenblik, dat de ramp plaats haid, van de locomotief en liep alleen een paar ontvellingen op. Onder de dooden bevond zich .ook de hoofd-oonducteux van den trein en de juffrouw van de retirade. Gemeld wordt, dat de machinist in Diiren de schriftelijke aanwijzing had ge kregen om met het oog op de werkzaaml- heden aan 'de rails en aan een "brug in de nabijheid van Düxeü op het traject DürenKeulen langzaam te rijden, tiaar Met afgrijzen, dacht Trude er nqg aan, hoe men haar 'en de haren behandeld had, ©enige dagen vóór de arrestatie. „Ja, de menschen kun je wel laten rusten", vond Henk ook. „Maar allen la ten je toch niet alleen in het ongeluk, Trude?" „Neen, jij bijvoorbeeld niet." „Daarop doel ik niet. Ik bedoel de menschen uit Midstad". „O, neen, dominé Minnaar is reeds tweemaal geweest. En juffrouw Mi eras ook. Zij heeft er zoo'n spijt van, dat het uitgelekt is. Maar dat moest zoo zijn. Het was Gods wil. Begrijp jij het, Henk?" I. Trad© was nu wat rustiger geworden. Henk vond het een geschikt oogenblik om eens kalm te praten. Met zijn scherp oog had hij wel gezien dat hier iets gebeuren moest. Het was voor de beide meisjes niet vol te houden, dat dag en nacht waken bij de patiënte. En dan moesten andere omstandigheden ook geregeld worden. Meerendonk kwam vooreerst niet weer Trade's vraag: „Begrijp jij het, Henk?" was een welkome aanleiding, om rustig op- alles in te gaan. „Neen, kind. Maar we kunnen1 dat ook niet begrijpen. Wie zal zeggen, wat Gods bedoelingen met dit alles zijn? Laten wij er ons ook maar niet in verdiepen, Van Era bard stub Keep.dat tot het laatste vliesje éebruikt kan werden 25 de trein, volgens de verklaringen van passagiers en ooggetuigen, met de ge wone D-toeinsnelheid reed, vermoedt men, dat de machinist o f dit briefje niet gelezen heeft, óf, wat bijna onge looflijk schijnt, zicih aan de orders niet heeft gestoord. Het .duurde geruimen tijd voor men zich over den omvang van de ramp een overzicht kon vormen, daar het aanvan kelijk onmogelijk was in don slaapwagen te komen. Men moest het dak op ver schillende plaatsen openbreken ten einde langs dezen weg de dooden en gewon den uit den wagen te halen." Korte berichten. V-oor reis-, verblijf- en representatie kosten harer gedelegeerden bij: do Haag sche Conferentie was aan de Fransche regeering een crediet toegestaan van eau half millioen francs. Dit bedrag is ontoe reikend gebleken; de minister-president vroeg, in een adres aan den President der Republiek, een tweede crediet, eveneens v,an een half millioen francs. De kappersbedienden te Kassa in Tsjecho-Slowakije hebben wegens het niet bandhaven van de Zondagsrust eene de monstratie gearrangeerd, door stinkbom men in de kapperswinkels te vprpen, waar Zondags gewerkt werd. "Generaal Smuts die de volgende maand met zijn vrouw in Europa wordt verwacht, zal ook een bezoek aan België brengen. Zijn verblijf in Europa zal on geveer zes maanden duren. In het plaatsje Radsyn (Polen) is een gezin van zes personen na het ge bruik van voedingsmiddelen onder ver giftigingsverschijnselen gestorven. Groothertogin Charlotte van Luxem burg heeft op het kasteel van Berg het leven geschonken aan een prinsesje. Dit is het zesde kind uit haar huwelijk met prins Felix. t "Zaterdagmiddag is in Egypte een Vickers Victoria-vliegtnig voor troepen vervoer, dat zeven man aan boord had, dat is veel beter. Wij kunnen alleen bid den voor vader en moeder en voor ons zelf. En dan geloof je toch ook, dat God op Zijn tijd het aflos wel zal maken) Trude?" „Ja", antwoordde zjj, „het is alles voor mij nog wel donker, maar ik geloof, dat deze beproeving zal overgaan en wij etr allen 'gelouterd uit te voorschijn zullen komen." „Dat is het goede standpunt", vond Henk. „Maar dat houdt ook in, dat wij niet bij de pakken mogen gaan neerzitten. Daarom moeten wij eens kalm praten', kind. Als jij er tenminste toe in staat bent." „Ja", zeide zij, „nu jij- bijl mij! komt, zal het wel gaan1." Henk kon niet nalaten, even flauw te glimlachen. Trude zag het en hoog, beschaamd, haar hpofd, omdat zij begreep, waaraan hij dacht. „Ik meende", fluisterde ze, „dat je on der deze .omstandigheden „Laat ons er niet over praten, Trude", zei Henk. „Je waart toen wat overspan nen. Als je kalm nadenkt, zal je moe ten zeggen, dat er niet de minste reden was, om zóó te schrijven. Er is immers niets veranderd in onze verhouding? Al leen, dat voor ombepaalden tijd ons hu welijk wordt uitgesteld, mogelijk wel voor jaren. Maar dat is toch niet het ergste?" Onder zijn spreken had Trude het hoofd Binnenland. Nog steeds onzekerheid ter Haagsche conferentie. Gevallen van kinderverlamming te Volën- dam. Ontploffing te Nijmegen. Moordaanslag te Waspik. Corruptie van rijksambtenaren. Buitenland. Sneltrein Parijs-Warschau gederailleerd. De Zeppelin ju Amerika. Incidenten in Palestina. De dichter Karei van de Woestijne over leden. bij het opstijgen van het vliegveld van Heliopolis neergestort. Drie menschen, o.w. de vlieger, kwamen om, de vier anderen zijn allen gewond. De Alastrfm. De hear L, Heyermans, directeur van den Geneeskundigen en Gezomclheidsr dienst. te Amsterdam en dr Peeters, leider van de afdeeling Volksgezondheid, heb ben van het Amsterdiamsche gemeeintel- bestuux machtiging gekregen naar Enge land te gaan om een studie te maken van de alastrim-gevallem aldaar en verge lijkingen te maken mat den toestand hier. Zij zullen er spréken met tal van autori teiten. Dr Hannema, eerste geneesheer aian het ziekenhuis aan den' Coolsingel uit Rotterdam reist mlse. >De landarbeidersstaking in Oostelijk Groningen. Te Winschoten zijn Vrijdag voor de justitie geleid en daarna in voorloop! g-e hechtenis gesteld: II. D. en M. Mf.? veldL arbeiders rte Heiligerlee, beschuldigd van mishandeling en geweldpleging'; H. II. en H. B., landarbeiders te Vriescheloo, be schuldigd van zware mishandeling van een Frieschen werkwillige aldaar: H. R. F. v. 'd. W', L. B. en B. L., allen landarbeiders te Bellingwolde, verdacht van het openlijk: geweldplegen tegen' werk willigen. De burgemeester van Scheemda heeft gisteren, aangezien de staking in die ge meente is geëindigd, het verbod van sa menscholing opgeheven. D© politieverster- king is mede opgeheven. weer tegen, zijn borst gevlijd. ZaohtkenSi streelde hij haar ravenzwart haar. „Daarover praten wij due niet r- besloot hij. „Ik ben naar jullie gekomen om te helpen. Dat was mijn plicht. Maar dan moet je me ook van alles op de hoogte brengen, voorzoover je kunt. Wat zegt de dokter van moe?" „Hij is erg gereserveerd. Moet het nog eens aanzien, beweert hij. Maar wij zien toch duidelijk, dat moe in haar geestver mogens gekrenkt is. Hoe 'het gaan moet, ik weet het niet." Henk nam zich voor, dokter Regen- meijer's oordeel, als bij dat al geven kon, te vragen, maar sprak dat voornemen niet uit. „In ieder geval," zeide bij, „mogen jul lie vannacht niet waken. Jullie zijn allebei afgemat en moeten eens slapen." En op Trade's beweging van tegenwerpingen: „Neen, dat meen ik. Ik blijf waken. En dan moeten wij morgen eens overleggen, Wies, jij en ik, hoe het verder moet. Het beste is, dat er voor de aflossing een ver pleegster komt." „Ik zou liever geen vreemd volk in huis hebben, Henk." „Het zal moeilijk anders 'gaan, willen er niet nog meer patiënten komen. Verder zal ik morgen probeeren, of ik bij vader kan worden toegelaten." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1