DE ZEEOW TWEEDE BLAD, Uit de Pers. LANGS EEN DIEPEN WEG Binnenland VAN VRIJDAG 23 AUG. 1929. No. 274. Het kabinet-d- Geer en het onderwijs, „Ons Noorden" (R.-K.) schreef over het afgetreden ministerie o.m., dat het een publiek geheim moet geacht, hoe minister de Geer de koorden van de beurs gesloten hield en minister Waszink veelal tot werkeloosheid doemde, ondanks al diens pogingen om opbouwend werk te doen. Dit oordeel schijnt ons niet rechtvaar dig tegenover minister de Geer, merkt de „N. Pr. Gr. Crt." op. Eer mag de vraag gesteld, of hij ten aanzien van minister Waszink niet veel te scheutig was inzake dingen, die best achterwege hadden kunnen blijven en die zeer veel geld kosten. Minister Waszink heeft de millioemen losgekregen voor het herstel van den leerplicht. De voorstelling werd gegeven, dat dit een viertal millioenen kosten zon. Maar het wordt veel meer. Minister Waszink heeft van minister de Geer de millioenen losgekregen voor de weer-invoering der leerlingenschaal van '23, terwijl een voorstel, dat min der kosten bracht, door beide kamers der Staten-Generaal werd aanvaard, maar door minister Waszink werd afgewezen. Minister de Geer heeft dus de koorden van do beurs niet gesloten gehouden voor den minister van onderwijs, maar is eerst te royaal geweest. Het kwam op een paai' mil li oen niet aan. Maai' ziehier nu onze grief tegen het beleid van het intermezzo-kabinet. De schrijver in „Ons Noorden" heeft ook wei weer gelijk, dat de minister van onderwijs van minister de Geer niets kon krijgen. Want de millioenen, dio hij kreeg, wa ren gevolg van den politieken toestand. Niet het onderwijs vroeg ze, maar de politiek vroeg ze. In de kamer had men het erg druk over den leerplicht en mi nister de Geer bezweek uit politieke over wegingen voor den aandrang op het ka^ biuet uitgeoefend. Hij zeido: ik zon met de verlaging van belastingen willen doorgaan, maar de ka mer sprak zich voor den leerplicht uit en nu is dus op een verdere verlaging ©en eerste hypotheek genomen. Welnu ik verklaar dat de leerplicht voor het zevende leerjaar nu die eerste hypo theek is. Het zal gebeuren. En minister Was zink ging zorgen voor het herstel van den leerplicht. Daar zijn de millioenen voor weggegaan. Maar met minister de Geer was toein ook verder niets te beginnen. Wij begrijpen dat. Op allerlei wijze moest gezorgd, dat onderwijb, dat al meer dan izjj'n deel binnen had, niet meer 'kreeg. Minister Waszink, of liever het inter mezzo-kabinet, had zicjh zelf vastgelegd. Dat door allerlei dingen, het onderwas voor schipperskinderen, voor het buitenge woon onderwijs, voor bet nijverheidson- derwijb, enz. niet meer gedaan kon wor gden lag aan de volgzaamheid van bet ka binet inzake den leerplicht. Wij maken er dus den heer de Geer of den heer Waszink geen grief van dat zij voor het ondorwijb niet genoeg over had den. Mon moet niet meenen, dat minister do Geer er nu oen speciaal pletaier in had, om) den minister van onderwijs kort te houden. Iiiji stelt de belangen van het onderwjjls even hoog als ieder ander. Hij betreurde het zeker zelf, dat er niet meer gedaan kon worden omdat de financiën het niet toelieten. Maar onze grief is, dat het kabinet bezweek voor een politieken eisch, die veel geld 'kostte, en dan nog wel voor een politieken eisch van sommige partijen, die door 'andere partijen werd afgewezen. En dat nog wel inzake een kwestie waar omtrent bet verschil van meening als beginseJverschil wordt gezien. FEUILLETON 60) door H. ZEEBERG. 0. Henk, wij wisten van niets. En de menschen keken ons aan. Het was on behagelijk. Tot hot de Justitie ter oore kwam. Eu toen was het gistermiddag af- geloopen. Zonder eenige schuld zijherzijds is va der achteruitgegaan. In zijn goedheid had bij zich voor verschillende menschen borg gesteld. Het liep in vele gevallen mis, zoodat vader de schade moest betalen. En jn de zaak werd het ook minder, ij; a^sjk er aan denk, wat vader •w dien tijd geleden heeft! Want het is een proces van maanden. Alles, alles is ons nu duidelijk geworden! O, waarom vw Ta^er ens toch niet verteldl J.as *-ocb alles buiten zijn schuld. P ff aeh, waarom daarover nagepleit? ■I.bot anders gewild. Waarom, bet niet. De Heero zal er Zijn kon ,®bngen wel mee hebben. Gister voininL nog niot zeggon. Ik was in 1 opstand. .Maar nu ben ik rustig. Juist het intermezizo kabinet had hier reden gehad zich te onthouden. Het had kunnen zeggen: wat den leerplicht aan gaat, wp zouden daarmee komen op het terrein der beginselverschillen, want de antirevolutionaire partij b.v. maakt er be zwaar tegen. Wijl houden er onze han den af. Dan waren, zooals nu blijkt, een aClit li negen millioen beschikbaar geweest voor allerlei nuttige doeleinden op onder wijsgebied. Minister Waszink' ware een gelukkig man geworden. En het onderwijs was er mee gebaat. Dit wordt niet eerst nu gezegd. Dit is van antirevolutionaire zijde in de Tweede Kamer meer dan eens tegen het beleid van Minister Waszink' aangevoerd of béter gezegd 'tegen het beleid van het intermezzokabinet. De Tweede Kamer, die èn van sociaal democratische èn van R. Katholieke zijde bet ministerie zonder ophouden aanporde, om toch den leerplicht te herstellen, is hier echter de hoofdschuldige. DE OVERVAL OP CURACAO. De houding van gouverneur Fruytier. Door een Commissie, bestaande uit de heeren J. de Jongh, J. H. Sprockel, J. Barnié, J. M. Kroon, A. E. Goilo en A. Lauffer, is, aan Zijne Excellentie Gou verneur Rruytier het volgende adres, door ongeveer .800 mannen uit alle standen van de Curapaosche Maatschappij! onder teekend, aangeboden, met het verzoek dit adres radio-grafisch 'ter kennis van Hare Majesteit de Koningin te willen brengen. Het adres zelve zal later Volgen. Het adres luidt als volgt: Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Den Haag. Ondergeteekenden, allen inwoners van het gebiedsdeel Curasao, trouwe onder danen -van Uw Doorluchtige Majesteit, Sprekende in naam van de overgro.ofe meerderheid van de bevolking, Diep betreurende hetgeen in den nacht van 8 op 9 Juni 1929 alhier geschied is, Echter ten volle overtuigd, dat, toen in gemelden nacht, de kapitein-comman dant der troepen gevangen genomen en het Waterfort overrompeld was, aanwe zige wapenen en munitie in handen der Venezolaansche bende gevallen waren, de politiedienst in Willemstad gestaakt, en Willemstad zelf onverdedfgd en onbe schermd, bijl de minste poging tot tegen weer zon zijn blootgesteld aan brand- stichting en plundering, hare weerlooze inwoners iaan aanranding en beroovfng Zijne Excellentie Gouverneur L. A. Fruy tier door zijn kalme houding en beleid vol .optreden, zelfs ten koste van eigen persoonlijke veiligheid, Willemstad en hare inwoners behoed heeft voor ge weldpleging .en andere onheilen, waar van de omviang niet te overzien zoude geweest .zijn. Veroorloven zich met Vérschuldigden eerbied Uian Uwe Majesteit kenbaar te hiaken de gevoelens van dankbaarheid en .erkentelijkheid, die zij ten aanzien van Gouverneur Fruytier koesteren, wegens zijn beleidvolle houding en optreden in bedoelden nacht, waardoor vele rampen voor land en volk zijn voorkomen. Reden waarom ondergeteekenden zïch veroorloven den eerbiedigen en oprech ten wensch uit te spreken, 'dat Zijne Excellentie L. A. Fruytier als Gouver neur van Curasao behouden moge blijven. Curasao, 10 Juni 1929. {Volgen 790 handteekéningen.) Na de overhandiging van dit adres door den heer J. H. Sprockel, verklaar de Z. Exc. de vaste en diepe overtui ging te hebben in gemelden nacht volgens geweten te hebben gehandeld en den weg te hebben gekozen, dien hij volgens geweten den bosten oordeelde voor volk en land van Curasao. De stap door Z, Exc. was geen onberaden en in over haasting genomen stap geweest. Hij1 had overvloedig .tijd gehad om te wikken en te wegen, wat het best zou gijn. Daarom sprak ,Z. Exc. zijn volle overtuiging uit, dat, wanneer hij' nogmaals voor zulk een geval zou "komen te staan, hij niet Vandaar, dat ik io zoo uitvoerig er over schrijven kan. En dat moet ook. Want je moogt vader niet veroordeelen. Om Christus' wil tóch al niot. Maar zeker niet, nu je de omstandigheid weet, waaronder vader tot zijn laakbare, zondige daad kwam. Daarom, lieveling, smeek ik je: tracht onzen goeden, besten vader te vergeven, zooals .Wies en ik hem volkomen ver geven hebben! Tc Hoop, dat het je niet moeilijk vallen zal. God helpe je daarbij! Want het ontzettende gebeuren en nu kan ik bijna niet verder gaan. want mijn hart is er bij gebroken, moet tot gevolg hebben, dat onze verbinding tot het ver leden behoort. „O, Henk, mijn dierbare Henk, ik wéét, dat je beseffen kunt, wat bet mij kost, dit neer te schrijven, 'k Heb je lief als de appel van mijnoog, je wéét het. En toch moet ik ónze verloving ver breken, ik kan het niet anders zien. Ik mag niet vergen, dat jo, in de toekomst, je naam verbindt aan dien yan de doch ter van een dief. Het valt hard, om het zóó neer te schrijven, maar het is toch de werkelijkheid, al pleiten de verzach tende omstandig] icdon voor onzon armen vader. Neen, dat még, dat kfin ik niet van je anders zou kunnen handelen als hij ge daan heeft. Zijn Exc. verklaarde verder, 8at Hoor de gebeurtenissen tan 8 Juni er peil boom over zijn weg gevallen was, die hem het voortgaan belemmerde. Hij1 sprak echter de hoop uit, dat door het ver trouwen ,en de medewerking van de be volking deze "boom zou worden wegge nomen, opdat hij' in staat moge gesteld worden ten volle uït te voeren, wat hij zich in het belang van <Cura?ao en zijn bevolking had voorgenomen. Clhr. Nationale Werkmansbond, Bijl de bespreking van. het jaarverslag voelden afgevaardigden van Amsterdam, Bolsward en Drente heit woord. Namen? Drente werd gevraagd, welke reglemen taire bepalingen heit Hoofdbestuur het recht geven, om een. voorstel, dat niet naar den zin van het Hoofdbestuur is, van de agenda te weren. De voorzitter erkend© in zijln antwoord aan Drente, dat da statuten geen bepa ling geven, waarin staat, dat „politiek" van de vergadering geweerd moet blij ven. Het is wel' de algemeene gedachten- gang in den Bond. Zou besloten worden, er wel aan te gaan doen, dan neemt spr. zijn ontslag als voorzitter (applaus). Het verslag van den penningmeester, den heer J. W. Meyer, van Amsterdam, vermeldde bij ©en bedrag aan inkomsten van f 15.402.'81 een kassaldo van f 2159, of ruim f 1000 minder dan vorig jaar. Het bezit van den Bond beloopt f8905. De heer J. S. Ruppert Jr. sprak de vergadering toe namens het Chr. Nat. Vakverbond. In de middagvergadering rapporteerde de heer J. Bakker, lid van de 2e Kamer, mede namens den heer Brocn, over een onderzoek naar den toestand van de Landarbeider®. De conclusies van het rapport luiden als volgt: Algemeen© conclusie. De toe standen waaronder de landarbeiders lo ven zijn van dien aard, dat daaruit vol doende aangewezen wordt, dat zoowel wat de organisatie onder hen als de arbeidsvoorwaarden betreft, z© verre ten achter staan bij die arbeiders, die in an dere bedrijlven werkzaam zijn, zoodat een krachtige propaganda onder deze arbei ders noodig is tot versterking van het besef, idat organisatie onder hen. een prik kel kan zijn, zoowel voor de besturende lichamen van economischen en burger lijken aard als van overheidswege om te komen tot maatregelen, waardoor vele onder hen bestaande misstanden zouden kunnen worden opgeheven. Bijzondere conclusies. I- Invoe ring van collectieve arbeidsovereenkom sten is voor de landarbeiders in afle streken des lands noodzakelijk, tenein de daardoor de ongelijkmatigheid in loon en .verdere arbeidsvoorwaarden op te hef fen, wat mede in bet belang der werkge vers is, omdat juist door deze ongelijkma tigheid in de arbeidsvoorwaarden de he- staansmogeijjkheid voor deizen niet gelijke kansen biedt. II. Een ruimere toepassing van de LandarbeiderBwet is dringend noodig. Op de ten dezer Zalfce noodzakelijke medewer king der gemeentebesturen worde krachtig aangedrongen. Mecle word© bevorderd dat de verpachting van los land in den zin der Landarbeiderswet breede toepassing vindt. Op verlaging van den rbnte&tan- daard wprde aangedrongen. III. Zoowel door de algemeen© bonden als door de vakorganisaties worde onder de landarbeiders krachtige propaganda ge voerd voor de weiMopgheidsverzekering. De uitkceringen dienen te worden ver hoogd, terwijl de uitkeeringsduur verlengd behoort te worden. Daartoe strekkend© maatregelen dienen door de Overheid ge nomen te worden. IV. Het pleit worde gevoierd voor meer dere vrij© Zondagen, inzonderheid voor de landarbeiders, die in de veehouder}} werk zaam zijd, terwijl ook de arbeidsduur in sommige streken des lancte beperkt behoort te worden. Er worde getracht om door middel van organisatie deze mis standen op te heffen. Bij het nemen van wettelijke maatregelen worden de betrok ken organisaties daarin gekend. V. Verbod van arbeid in loondienst voor de gehuwde vrouw, evenals voor leerplichtige kinderen worde by de wet geregeld. vergen. En daaromheb ik vanmorgen, na den ganschen nacht aan 'tbed van moe te hebben gezeten, bet kloeke besluit genomen, om je je woord terug te geven- De Heero zal mijn gebroken hart lang zamerhand wel genezen, al zal het lit- teeken der wonde mijn verdere gansche leven blijven. En nu, mijn dierbare jongen, Iaat ik jouw hart en het mijne niet langer week maken. Het is mijn innige overtuiging, dat ik zóó handelen moet. Ik kan {het niet anders zien. Vaarwel, Henk. Vergééf më, dat ik je dit 'ontzaglijke verdriet aandoe, 't Breekt me zelf het hart. Maar boven alles, Henk, vergeef onzen armen vader. Hij zit te weenen in zijn eenzame cel, verpletterd door wat hem trof. O, kon ik voor hem in de jdaats gaan! Zijn goed vertrouwen in de men schen heeft hem parten gespeeld. Maar wat vader heeft gedaan, het is zonde en het moet gestraft, ik wéét het. En ik berust er in, omdat God het alles zoo wil al begrijpen wij het niet. Onze toekomst is nog donker. 'kWeet niet, hoe het gaan moet. Wjj kunnen alleen bidden, dat de Heora ons genadig zij. En dat Hjj ook onzo moeder weer opricht. Hot 'kommervolle gezicht van dokter Regenmeier voorspelt weinig VI. De werkloosheid ondar de landar beiders dient ïa worden bestreden, mede o.m. door het instellen van gemeentelijke commissies voor werkverruiming. De tuin bouw worde 'krachtig bevorderd o.m. door instelling van meerdere tuinbouwcursus- sen. Arbeiders, die bevoegd zijh en lust gevoelen tot de beoefening van den tuin bouw, doch wlen daartoe de middelen ontbreken, behooren daartoe door de Overheid te worden aangemoedigd door middel van finanoieelein steun en hat be schikbaar stéllen van de voor den tuin bouw beschikbare gronden. Tijldems de voorlezing dezer conclusies kwam ter vergadering oud-Minister Dr J. Th. de Visser, eere-voorzitter van den Bond, die met applaus verwelkomd werd. De voorzitter^ een kort woord tot hem richtend, deelde Dr de Visser het besluit mee, om zijln naam te verbinden aan het gebouw te Lunteren en verzocht hem, dit wel goed te keuren. Dr de 'Visser zeide, met aandoening de vraag van den voorzitter gehoord te hebben. §pr.'s naam is aan menige stich ting m.n. op bet gebied van het onderwijs verbonden. Maar onomwonden spreekt hij uit, dat als er ooit een stichting is waar aan bet Spr. op zijln ouden dag een genot is, 'zijn naam verbonden te zien, dan is het aan een van den C.N.W.B. Spr. dankte hartelijk, dat de vergadering dat heeft gedaan. De voorzitter, oud-Minister da Visser dankend, deelde .mee, dat juist heden nog een gift van f 1000 voor de inrichting van het gebouw inkwam. Ds N. H .Kuipéri sprak hierna over het onderwerp: De kerk en de sociale n o od en. Spr. vatte zijn referaat samen in de volgende stellingen: I. De Christelijke kerk in ruimen 'zin en de sociale nooden zijd op elkaar aan gewezen. II. Da Chr. kerk heeft steeds veel ter voorziening in de sociale nooden gedaan, de maatschappij! omgezeit, III. De Protestantsche kerk, b.v. de Ned. Herv. Kerk in haar uiterlijke organisatie vormen is zeer te kort geschoten door verstarring in vorm en afzakking in be lijdenis, IV. De Hervormde Kerk kan au reeds arbeiden door prediking en daad. V. Niet in de eerste plaats moet ge wolkt van boven af, doch van beneden n.l. door de Kerkeraden. De Kerkeraad vorm© een Kerkelijke commissie voor sociale aangelegenheden uit Keikeraads- en Gemeenteleden. Een uitvoerige bespreking volgde. De heer Heerland bracht verslag uit van het t.b'.c.-fonds. De inkomsten over 1928 waren f 6432. Het saldo beloopt ruim f3000. Spr .herinnerde aan het tot stand komen van de Dr De Visser-stich ting en drong krachtig aan op medewer king bij de inrichting, waarvoor nog min stens f6000 noiodig is. De heer P. v. Vliet Jr. sprak de ver gadering toe namens Patrimonium, een hartehjjlfcen groet overbrengend, In den avond werd een eenigszims feestelijke vergadering gehouden van het Algemeene Ziekenfonds, dat zijn 25-jarig bestaan herdacht. De voorzitter, da heer J. de "Koning van Apeldoorn, opende op gebruikelijke wijize. In zijln openingsrede zette Spr. uiteen, dat deze avond zich niet kan kenmerken door uitbundig feestgejubel, maar dat er toch dankbaarheid kan zijn. Het fonds staat nu op goede basis, waarvoor Spr. dank brengt aan de opvolgende admini strateurs. Het fonds heeft de belangen der leden kunnen behartigen in de afgelopen jaren. Nu is dat 'ten einde en moet het fonds zich aanpassen aan do nieuwe Ziektewet. Voor de zelfstandigen kan de aansluiting gelijk blijven. Do loonarbeiders zullen zich echter voor niet meer dan 20 pet. van het loon kunnen verzekeren. De secretaris, de heer J. W. Jansen, gaf een overzicht over de 25 jaren van de geschiedenis van heit fonds. De administrateur, de heer M. Naakt geboren, van Vlissingen, bracht verslag uit over 1928. De ontvangsten bedroe gen f 9830, terwijl een saldo van f 1789 werd gekweekt. Het kapitaal van het fonds beloopt 'f,21.784. De bondsvoorz., de heer P. J. Nahuizen,. goeds. Maar hij beweert, volstrekt nog niets je kunnen zeggen. Bid maar voor ons, Henk. Voor ons beiden. Maar bovenal voor moe en... voor vader, ja, óok, en vooral, voor vader! Henk, lieveling, ik kén niet meer. Als ik op dit oogenblik moest spreken, in- plaats van schrijven, dan zou de keel mij' dichtgesnoerd zijn. Wat ben ik ziels blij, dat je niet in mijn nabijheid bent. Je wilt zeker alles wel naar Den Haag schrijven? Het is mij onmogelijk, Henk. En vergun mij dan, voor het laatst, je in gedachten nog te mogen pmhelzen en voor het laatst mij te mogen noemen, je Trade. Toen Henk den langen brief had gele zen, begon hij weer van voren aan. En toen glimlachte hij. Weer nam hij. do foto van de schrijf tafel cm praatte met het lieftallige meisje;, er op afgebeeld. „Neen, Trude, meisje, zóó gaat het niet. Wat zou Heuk van 'Stralen voor eon man ziy'n, als hij in deze schikking bewilligde. Jo blijft mijn aanstaande vrouw, hoor, voer God en' de menschen. Ik wil wol met do dochtor van 'n dief trouwen, 'f. Karnt alles best in 't reine, kindje. Je vertrouwt op God. Ik doe het ook. En wat je vader betreft, wel natuur- sprak namens het Hoofdbestuur een woord van gèlukwensch. Da tweede voorzitter, de heer S. Schreurer, richtte zich nog met een woord van dank tot den heer Ejjsten en bood hem een fraaiem wandelstok met zilveren knop aan. De heer Ejjistem sprak een kort dank woord. Na enkele besprekingen van hnishou- delijken aard werd de vergadering geslo ten. EEN NIEUWE BELASTING VOOR BOES EN OMGEVING. In de a-s- Donderdag te Goes te hou den algemeene vergadering van ingelan den van 'het waterschap „De Breede Wa tering bewesten Iereeke" zal in behan deling komen een reeds lang aanhangig voorstel om ook de eigenaren Van ge bouwde eigendommen in de polderlastejn te laten bijdragen. Zooals men weet liggen in dezen pol der: Goes, Ierseke, Wemeldinge, Katten- dij'ke, Kapelle, Kloetinge, Nisse, 's Heer Abtskerke, 's Heer Hendriksikinderen Schone, en een gedeelte van 's H. Arends- kerke. Wij kunnen het verstaan, dat het Be stuur van dit waterschap met zulk een voorstel komt, aangezien de ingelanden de laatste jaren voor groote uitgaven kwamen te staan, zooals de verhooging van den zeedijk aan de Westerschelde, extra-delfwerk ter bespoediging der af watering, de sluis te Scbore, enz. Als dan in 4® algemeene vergadering iemand opstaat en zegt: „we hebben zooveel uitgaven te doen, laten de eigenaren van het gebouwd ook meebetalen", is het niet te verwonderen, dat zulke woorden door applaus van velen in de vergadering worden onderstreept. Maar nu is het juist hier zaak, om het vóór en tegen rustig tegen elkaar af te wegen. In de eerste^plaats isl wel bekend, dat de eigenaren van het gebouwd volgens art. 102 van het Alg. Reglement voor de Polders in Zeeland slechts aan en kel© uitgaafposten kunnen meebetalen, n.l. alis bet gaat om uitgaven „veroorzaakt door rampen, bijzondere maatregelen in het belang der watlerkeering, zeewering of oeververdediging, door een belang rijke verandering, een verlegging of uit breiding der afwateringsmiddelen, of een belangrijke ver keer sverbetering". Onder artikel 102 vallen dus de dijk- werbooging aan de Wester-Sehelde, de sluisbouw te Scbore en de extra-delf- werken. Daarover zal wel geen Verschil van meening bestaan. Anders is het met 'de subsidie aan de Spoorweg-Mi} „Zuid-Beveland", groot '20 duizend gulden. Deze is reeds in 1920, dus- 9 jaren geleden, toegekend. Er is zeker uit een oogpunt van bil lijkheid wat tegen te zeggen, om deze subsidie nu, na negen jaar, voor het grootste deel (f 12.000) voor rekening Van het gebouwd te brengen. Of Ged. Staten zoo iets zullen, goedkeuren, zal dan ook wel de vraag zijn. Daar komt, nog b\f, dat de Zuid-Beve- landschc locaalspoor juist het meest van belang is voor het, goederenvervoer (land bouwproducten, enz.), aangezien de auto bussen gelijk! deze dat al jaren lang doen nog altijd voldoende in middelen voor personenvervoer voorzien. Maar er is meer, dat hier door de ingelanden, 'die straks hun stem hebben: uit 'te brengen, dient te worden over wogen. Als eens het voorstel van het Be stuur werd aangenomen, dan zal het dijkgeschot op zijn hoogst (als de sub sidie voor de locaalspoor mede voor re kening van het gobouwd mag worden gebracht) mot 11.50 por H.A. worden verlaagd. Dat is van beteekénis voor de groot grondbezitters, die er in het gebied van genoemden polder wel enkel© zijd. Maar men vergete niet, dat verreweg de meiPste ingelanden oolc in de nieuwe belasting op het gebouwd zullen moeten meebe talen. Ze worden daarin, als ze gebouw de eigendommen bezitten, eveneens aan geslagen naar de belastbare opbrengst volgens de schatting van de grondbe lasting. Voor de groot-grondbezitters, die veel lijk vergeef ik hem. Hijt heeft verkeerd gehandeld. Hij had jullie alles moeten zeggen. Dan was dit alles stellig niet gebeurd. ,Maar dit is nu een feit. 'En dacht je nu, mijn lief kindje, dat Heuk je alleen dezen zwaren last zou laten torsen? Er is geen sprak© van. Ik geef je mijn woord niet terug. Er is geen enkele reden toe. En ik ho.ud dat van jou vast Ik kom bij je, hoor." Henk liep daarna naar den corridor, waar een telefoontoestel hing en belde zijn confrater op, wien hij: mededeelde, dat hjj. voor droeve "omstandigheden naar Midstad moest. Hij besefte we), dat het niet gemakkelijk was, wegens de over stelpend-drukke bezigheden,' maar 't moest. Even stond hij, nog in beraad, of hij intercommunaal zou aanvragen en met Trade spreken. Maar hij besloot hef; niet te doen. Zij zou, zenuwachtig als zij nu toch was, er maar van schrikken. En per telefoon viel toch niet te zeggen, wat hij zeggen wilde. Daarom sell reef hij 'm telegram: „Geen sprake van. Kom vanmiddag. Ilenk." Het dienstmeisje moest dat morgen vroeg maar oven bezorgen. Want hij was besloten, mot doa eersten trein to gaan. (Wordt vervolgd.)'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5