No. 274 Vrijdag 23 Augustas 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. De Haagsche Conferentie. Buitenland, Binnenland Belangrijkste Nieuws. BELGISCH FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e.a. BANKPAPIER Uit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 biaden. tegen voordeelige koersen. Direcleur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ^)e Zeeuw Abonnementsprijs.' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 1 Bij abonnement belangrijke korting. Nog steeds onzekerheid". Er lefkte gisteren weinig uit van de be sprekingen, 'die vrijwel den geheelen dag do,or gehouden zijn. Het heet nu weer dat vandaag de beslissing zal vallen. Maar d,a.t is al zoo vaak getzegdl Van Fransche en Italiaansche zijde wordt verklaard, dat de nieuwe concessies die vandaag aan Engeland zullen worden aangeboden inderdaad zeer belangrijlk zijh en stellig voor 90 pet. aan de yrenschen der Engelsehen tot verhooging hunner annuïteit tegemoetkomen. Wel schïjlnt men een .plannetje te heb'- b'eoi, volgens hetwelk Duitschland aan die concessies een behoorlijke portie mee mag betalen 1 Aan de Buitsche delegatie is ge vraagd, om teneinde het accaord tus- scben Engeland en de Vier makkelijker te maken toe te stemmen in een verhooging van het onvoorwaardelijke deel der annuï teiten. Volgens het plan-Young is dit deel der annuïteiten 660 millioen groot; daaruit dienen echter .voor alles de rente en amortisatie van de Bawesleening be taald te worden. De Duitscbers nu zouden dien dienst der Bawesleening, buiten de 660 millioen natuurlijk', uit de rest van de totale annuïteiten moeten verzekeren. 0<p die wijfee zou Engeland' 22 pet. kunnen krijgen van het onvoorwaardelijke deel der betalingen, zonder dat daarvoor eenig offer van Franilfrijik en Italië geëiseht wordt. Natuurlijk wil Duitschland deze nieuwe verplichting slechts op zich nemen, wan neer Briand zich bereid verkLaart tot een goede en definitieve regeling van de ont- rüimingsfcwestie. Dit vis de troef, d'ie Stresexnann heden ochtend zal uitspelen op dei bijeenkomst der vier mogendheden,' die bij de ont ruiming direct geïnteresseerd zijn. Of er met die troef een slag zal kun nen worden binnengehaald', hangt nu in de eerste plaats af van de houding der Engelschen. Er 'zijn profeten, die zeggen, dat Snowden mét niets minder dan de volle 100 pet. van zijn eischen tevreden zal zijn. Dat deze hem ten slotte nog zul len worden aangeboden lijlfct zeer onwaar schijnlijk. De Duitsche delegatie vond' het offer, dat „in dezen van Duitschland gevraagd Wordt, zoo ..belangrijk, dat Stresemann besloten heeft, een aantal parlementsle den telegrafisch uit te nood'igen, naar Den Haaig te komen om hun oordeel over de nieuwe concessies, die van Duitschland gevraagd wordt, bekend te maken. Aldus verwacht men vanmorgen de aankomst van het bekende lid der Duit- Bche volkspartij von Rheinbaben, den so cialist dr Bxeitscheid, en het Centrumlid Brüning. Eveneens zal Schacht weder te 's Cira- venhage (aankomen. De „Financial Times" wijst er op, dat Duitschland recht heeft op het doen van betalingen volgens het Young-plan en dat ljet ongeduld van Stresemann gerechtvaar digd is. Hij heeft den strijd thans 2 weken lang waardig en geduldig bij'ge- woond, zonder zich daarin te mengen. Hij is verplicht aan het Duitsch' Kabinet en den 'Duitschen Rijksdag mede te doe len, welke lasten Duitschland na 1 Sept. heeft op tö brengen. De Amerikaansche correspondenten zijn eensgezind van oordeel, dat Duitschland niet onder den strijd der overige mogend heden mag lg'den. Tot Zaterdag gaven de gedelegeerden' el kander tijd. Langer wachten wilde Snow den nu .heusch niet meer en ook Briand zal izich dezen keer over Snowden's on geduld wel nieit langer beklaagd hebben. Want de Fnanschman wil per se Maandag 2 Sept. te Genève bijl de opening der volfcembondsvergadering aanwezig zijn en zoui zoo heel gaarne vóór dien tijd' nog even in Parjjis uitblazen en daar zijn col lega's van den Franschen ministerraad ook raadplegen. De start van de Zeppelin opnieuw uitgesteld. Het gaat ditmaa.l met de „Graf Zeppe lin" niet voorspoedig. De start is gisterenavond weer uitge steld, met bet oog op de weersgesteldheid. Dit uitstel is voor onbepaalden tijd, daar de wind belet het luchtschip uit de loods te halen. De passagiers zijn naar Tokio teruggekeerd. Toen de „Graf Zeppelin" eergisteren weder in de hal was teruggebracht, vond de bemanning ergens achter 'n deur een jongen, die in bewusteloozen toestand ver keerde. Deze blinde passagier is wel een heel onfortuinlijk heerschap. Behalve dat het luchtschip niet eens vertrok, schijnt hij nog bij de botsing tegen den grond gewond te zijn. Hij moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De incidenten in Stiermarken. Van een persoon uit Stiermarken, die een hoog aanzien geniet en huiten het po litieke leven staat, ontving de „Reichs- post" een brief, welke duidelijk doet uit komen, met welke bedoelingen de sociaal democraten verleden Zondag naar St. Lorenzen zijn getrokken. De brief luidt als volgt: „Zoo juist heb ik het slagveld van St. Lorenzen bezocht en daar ook met vele ge ziene en onpartijdige lieden gesproken. Ik moge u hier in alle beknoptheid twee fei ten mededeelen. Het is juist, dat "Wallisch heeft ver klaard, dat hij zijn mannen heeft aanbe volen de wapens thuis te laten, doch ver langd heeft, dat ook de Heimwehr de wa pens zou afgeven. Dezen deden het ook. Doch wat geschiedde? Met de sociaal democraten trok een menigte vrouwen en opgeschoten meisjes mede, die onder de kleeren wapens hadden verborgen. Nie mand dacht er aan, deze vrouwen te visi teeren. Te St. Lorenzen gaven zij toen de wapens weer aan de mannen. Verder kan ik mededeelen, dat reeds met zekerheid is vastgesteld, dat de Heim wehr zonder wapens op het kerkplein kwam en de iSchutzbiindler plotseling be gonnen te schieten. Daaruit is te verkla ren, dat de Heimwehr en veel meer verlie zen hadden, dan de Schutzbündler. Eerst toen deze slachtoffers vielen, ging 'de Heimwehr wapens halen. Doch toen sloe gen de sociaal-democraten, ongeveer 900 man zegt men hier, zoo hard op de vlucht, dat het plein binnen weinige minuten ont ruimd waf Het eerst van allen vluchtten de 'leiders! De ministerraad van gisteren onder lei ding van den bondskanselier Streeuwitz, heeft de gebeurtenissen te St. Lorenzen en Voesendorf uitvoerig besproken. 'Het debat leidde tot eenparige beslissingen over de maatregelen, die geschikt zijn om verdere verstoringen van de openbare orde in elk opzicht te verhinderen. Tevens was men het er algemeen over eens, dat er geen aanleiding bestaat om zich bezorgd te ma ken voor verdere verstoringen van de orde. De typhus in Weissenburg. De typbus-epidemie te Weissenburg in Beieren breidt zich nog steeds uit. Terwijl volgens het officieele bericht van de ge- meento Weissenburg het aantal zieken, dat tot Woensdag aan typhus lijdende was 97 bedroeg, is dit aantal Donderdagmorgen tot 101 gestegen. Hieronder bevinden izich 01, waarbij typhus geconstateerd is, ter wijl 40 personen in observatie zijn. Treinbotsing in Tirol. Gistermiddag 1'2 uur is de sneltrein PraagTHest tusschen de stations Schwarzach en St. Velt met een uit Vil lach komenden trein in botsing gekomen. Verscheidene wagons zijn tengevolge van den hevigen schok volkomen verwoest. De oorzaak van de ramp is waarschijnlijk verkeerde wisselstand. Tot dusverre zijn uit de puinhoopen vijf dooden te voorschijn gebracht, n.l. drie vrouwen en twee mannen, terwijl het aan tal zwaar gewonden twintig bedraagt. De dooden en gewonden zijn met een hulp- trein vervoerd. Typhoon In Hongkong. Een 'hevige typhoon trok gistermiddag over Zuid-Hongkong. De maximum-snel heid van den wind bedroeg 20 mijlen per uur. In de haven zag men geweldig-hooge golven. De meeste schepen zochten tijdig beveiliging. Er wordt tot nu toe geen ernstige scha^ de gerapporteerd, doch er deden zich vele aardverschuivingen voor. De transport diensten stonden stop, het zakenleven was den heelen dag ontwricht. De storm duurde vijf uren en werd ge volgd door vloedgolven. Muiterij in een Berlijnsche gevangenis. Enkele gevangenen, die in het Berlijn sche huis van bewaring in een gemeen schappelijke cel waren ondergebracht, hebben zich daarin vier dagen verschanst. Zij hadden het slot van de deur verbrij zeld, zoodat de cel niet gopenö zon wor den. Gisteren werd echter de deur open gebroken, waarna de gevangenen in af zonderlijke cellen werden ondergebracht. Gebleken is, dat de muiters gedurende de vier dagen van hun medegevangenen le vensmiddelen hadden gekregen. 'Gevange nen, die in een cel op een hoogere verdie ping waren ondergebracht, hadden n.l. brood aan touwtjes langs bet raam om laag gelaten en zoo hun lotgenooten gehol pen. In- en uitvoerverboden. De Secretaris-Generaal van den Volken bond heeft tegen 29 Augustus voor de derde maal de conferentie van staten, die de protocollen tot afschaffing der in- en uitvoerverboden op huiden en heenderen waartoe ook Nederland is toegetre den, bijeengeroepen, omdat op 1 Juli j.l., d. w. z. een jaar na de totstandkoming, de vereischte twintig ratificaties niet waren ontvangen, waardoor de conventie niet, zooals voorzien was, op 1 October in wer king kan treden. Op 1 Juli waren veertien ratificaties ontvangen, terwijl deze maand die van Hongarije binnenkwam. De ont brekende staten zijn: Turkije, Bulgarije, Noorwegen, Zuid-Slavië en Polen. De con ferentie zal nu den toestand opnieuw on der de oogen moeten zien. Vermoedelijk zal de termijn voor het binnenkomen der ratificaties met eeiiige maanden worden verlengd. Korte berichten. Het trampersoneel van Rijssel en omstreken is sedert gisterochtend in sta king gegaan. Er zijn 1100 man hij betrok- kèn. Te Belfast zijn 4000 arbeiders van de scheepswerven in staking gegaan. Men vermoedt, dat hun aantal over 14 dagen wel verdubbeld zal zijn, tenzij men spoedig tot een oplossing van het conflict komt. Te Lyon bezweek tijdens een circus voorstelling een tribune met het gevolg, dat een honderdtal toeschouwers naar be neden tuimelde en 23 hunner gewond werden. In het restaurant van het station te Lger is de student Soa uit Breslau in hechtenis genomen, omdat hij een min achtende opmerking over de Tsjechische natie maakte. Zijn woorden werden door een Tsjechische dame gehoord, die daar van aangifte bij de politie deed. Leden der Amerikaansche delegatie, die van haar bezoek aan Rusland is te ruggekeerd, verklaarden aan een mede werker van de „Voss. Ztg.", dat. zij op grond van do ervaring, die zij in de sovjet unie hebben opgedaan, yan oordeel zijn, dat van de erkenning der sovjet-regeering door de Vereenigde Staten 'geen sprak© kan zijn. Van de 42 leden der delegatie zijn slechts drie van de wenschelijkheid der erkenning overtuigd, alle anderen zijn er tegen. Dr Knasman, de protestantsche bis schop van het diocees 'Delaware in de Ver eenigde Staten, heeft zijn ambt neergelegd en is tot het R.-K. geloof overgegaan. Hef afbstalingsstelsel. In do algemeens vergadering van den Ned. Middenstandsbond, te Enschede ge houden, werd uitgebracht een rapport van den heer J. J. 'Korff over het afbetalings stelsel. Hij ging uit van aanvaarding van het stelsel en wilde speciaal beschouwen, welke gevaren de 'leverancier bij dit sy steem loopt. Men overschat zoo licht zijn koopkracht, terwijl bijkomende omstandig heden fataal kunnen zijn. "Wanneer een kooper verschillende artikelen in huur koop bij diverse handelaren koopt, is het gevaar des te grooter. De verkooper dient op de hoogte te zijn. van het aantal huur- koopen, dat een bepaald persoon heeft aangegaan. Daartoe moet een lichaam deze zaak ter hand nemen en voor de incassee- ring zorg dragen. De instelling van een dergelijk lichaam moet van den midden stand uitgaan, zoo mogelijk moet de Mid- denstandsbank deze zaak ter hand nemen. In elke plaats van beteekenis moet een dergelijk© instelling komen. Het afbeta lingsstelsel moet noodzakelijk binnen de grenzen van de draagkracht der koopers blijven. In Amsterdam is de zaak reeds op de door spr. aangegeven wijze ter hand genomen en besprekingen met de Midden- standsbank zijn reeds gaande. Spr. gaf de vergadering in overweging, deze zaak in de vereenigingen ter hand te nemen. In dien geest wordt door de vergadering onder applaus besloten. De landarbeiders^taking In Groningen duurt voort. De stakende landarbeiders verwierpen het voorstel-Buiskool met 1886 togen 337 stemmen. Burgemeester Buiskool deelde mede, dat hij na de stemming van gistermiddag van verdere bemiddelingspogingen afziet. Na afloop van de vier stakersvergade ringen besloten de besturen'van de in den strijd betrokken afdeelingen met de vier aanwezige hoofdbestuurders van den Ned. Landarbeidersbond en den voor zitter van het Ned. Vakverbond, de sta king voort te zetten. Te bevoegder plaatse verklaarde men, dat het verzet van de arbeiders voor een belangrijk deel ging tegen het feit, dat bet voorstel-Buiskool voor dit jaar geen verbetering van de uurloonen in hield, terwijl de verhooging der zicht- loonen niet tot alle werkgevers was uit gebreid, en dus niet voor alle arbeiders zou gelden. De Alastrim. Dr I. H. L Vos te Amsterdam schrijft in „De Telegraaf": Naar mijn raeening zal de alastrim- epidemie in ons land niet worden be dwongen. Deze epidemie vindt ons dank zij onze regeering ganschelijk onvoorbereid. Het heeft ontbroken aan alle logische bestrijdingsmiddelen. Isola tie van alle gevallen en alle 'contacten lijkt mij in dit stadiumi geboden 'en de regeerin^ had daarvoor moeten zorgen. Het advies om .te vaccineeren komt m.i. te laat en men zal er wanneer het eerst geschiedt als er ziektegevallen in een bepaald milieu optreden niet het gewenschte resultaat van zien. Wa.nneer men het versieepen dei- alastrim gedoogt zooals dat thans geschiedt loopt men de ka.ns, evenals elders jarenlang aan deze ziekte vast te zitten met alle ellendige gevolgen van dien. De Koningin-Moeder naar Friesland. Naar wij vernemen brengt H. M. de Ko ningin-Moeder vandaag een bezoek aan de Cornelia Stichting voor gebrekkige kin deren teBeetsterzwaag. H.M. zal per auto van Soestdijk arriveeren en met den trein van 4.48 Uur van Heerenveen terugkeerén. Hef Rijksinkoopbureau. Blijkens het verslag der Algemeens Rekenkamer over 1928 deed deze, nu het Rijksinkoopbureau reeds eenige jaren ge werkt heeft, een onderzoek instellen, of de besparingen, door de tussichenkomst van het bureau verkregen, over het alge meen werkelijk aan de schatkist, tongoe de kwamen, d.w.z. of de bespaarde som men niet werden besteed voor uitgaven, welke achterwege zouden zijn gelaten, indieh. de besparingen do toegestane cre- dieten niet feitelijk verruimd hadden. Uit de briefwisseling dienaangaande met de hoofden dar departementen van Alsem. Bestuur is do kamer gebleken, dat de prijsverminderingen, die door het Inkoopbureau weiden bedongen, inder daad wel vermindering van bet cijfer der Rijksuitgaven ten gevolge hadden en ver hooging van dit cijfer voorkwamen, al is het ook wel voorgekomen, dat van verkregen besparing gebruik gemaakt werd tot verruiming van credieton voor verschillende Rijksinstellingen, Lel het bij zonder voor die, welke van Vitaal be lang waren voor den landbouw. Binnenland. De staking in 'Groningen duurt voort. Jaarvergadering van den Ghr. Nat. Werk manshond. Vandaag de beslissing ter Haagsch© con ferentie? De overval in Curacao. Een adres aan de Koningin. De Koningin-Moeder naar Friesland. Buitenland. Treinbotsing in Tirol. De Zeppelin gestart. De incidenten in Oostenrijk. Het is bezwaarlijk, de vermindering van uitgaven door den invloed van het In koopbureau in cijfers uit te drukken, om dat niet is na te gaan, welk gedeelte van de vermindering te danken is aan algemeen© verlaging van handelsprijzen en welk gedeelte aan door het bureau bedongen korting. Dienaangaande deel de de min. van Financiën mede, dat plan nen bestonden voor het aanleggen van door do departementen aan te houden verbruiksstatistieken, welke controlemata- riaal zouden vormen zoowel voor de de partementen zelf als voor de Generale Thesaurie en het Rijksinkoopbureau. In hoeverre aan die plannen uitvoering ward gegeven, heeft de Kamer no-g niet verno men. r Middelburg. Hedenmorgen had op den hoek van de Zandstraat en den Potten bakkeresingel oen aanrijding plaats tus schen de tram en een uit de Zand straat komenden motomjider W. uit Vlis- singen, die de onvoorzichtigheid had ge- heel linkls den bocht om te rijldien. Doordat noch de jxami, noch de aangeredene een groots vaart had, liep het ongeluk nog; good af. W. was aan het hoofd gewond en werd in het 'hospitaal verbonden. Het rijlwiel was speciaal aan het voorwiel beschadigd. Ofschoon deze hoek niet on gevaarlijk is, had dopr rechts houden de aanrijding Voorkomen kunnen worden- Goes. Bevolking. Ingekomen: A. Berends, timmerman, van Vlissingen, Sta tionsweg 17J. J. Huissoom, ambt. t. secr. en echtg. van Walphaartsclijk, Wil- helminastraat 56, Vertrokken: G, de Pan en gezin, lois- werkman, naar Ktoetinge, C 61; C. A. de Loozg, zonder beroep; naar Utrecht, Nohelstraat lchis; W, de Jonge, kantoor bediende, naar Kloetimge, B 20; F. J. van Wel, slagersknecht, naar Wolphaarts dijk, A 6; W, van Wel, bakkersknecht, naar Koudekerks; M. Vermaire geb. Keu- ning, zonder beroep naar Weesp, Sin gel 31; E. Huisman en gezin, conduc teur N. S., naar Delfzijl, Marcus Buscih- str. A 12n; L. Vermeulen', .timmerman, naar Geesteren E 23. Terseke. Op initiatief van den burgei- meester hebben een aantal vooraanstaan den op onderwijs- en vereenigingsterrein vergaderd en in beginsel besloten tot oprichting van een Oranjeveremiging. Den 4den September zal nu wederom vergaderd worden (alle belangstellenden zijn welkom) en tot verkiezing van een bestuur worden overgegaan. De gedachte, dat bij een feestdag geen algemeene deelnemende vereeniging is, die leiding kan geven, heeft "den voor- naamsteo stoot tot oprichting gegeven. Den Sisten Augustus a.s. zal betrekke lijk stil voorbijgaan. Op het program staan.: eenig vlagvertoon, klokluiden en des avonds (na een korte rede over het belangrijke van dezen dag) gemeenschap pelijke gang en muziek en zanguitvoerin gen. -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1