No. 273 Donderdag 22 Anpstus 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Henifrikse Co's Bank N.V. Goes TeSschTfranscT duitsch - engeisch e.a. bankpapier De Haagsche Conferentie. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland LANGS EEN DIEPEN WEG Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle tegen voordeeiige koersen. FEU ILLETON. D irecteur- H oof d redacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Redactie en Administratie No. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs? Per 3 maanden, franco per post, f3.™ Losse nummers fO.OR Prijs der Advertent! ën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 I Bij abonnement belangrijke korting. j SleOhte berichten. Wij schreven reeds, dat de Duitschefs en met recht ongeduldig begonnen te worden. Door al de ruzie tusschen En geland en zijn vroegere mede-geallieer den, wist de Duitsche delegatie maar niet, wat Duitschland straks zal hebben te be talen. Het plan Young beteekent voor Duitschland een mindere betaling van 1600 700 millioen. Zij hadden het plan-Young dan ook aanvaard, zij het dan ook onder zekere politieke voorwaarden; door de resolutie van 26 September 1928 hadden al de Locarno-mogendheden immers erkend, dat de regeling der schadevergoeding in ver band met de zaak der ontruiming van het Rijnland diende geregeld te worden. Stresemann wilde dan ook gisteren ha ring of kuit hebben, Maar helaas, Bri- and heeft geweigerd een provisorium voor Duitschland te aanvaarden. Hij wil het plan-Young of het plan-Dawes; geen over gangsperiode, geen faciliteiten voor Duitschland. Wil Engeland niet toegeven en vrede nemen met datgene, wat het thans door de Vier wordt aangeboden, dan zal Duitschland volgens het stelsel- Da.wes blijven betalen. Wat men de kop pigheid van Snowden noemt, zal dus aan Duitschland gestraft worden: iedere maand, dat Snowden volhoudt, zal Duitschland eenige tientallen millioenen marken meer betalen. Deze verklaring verwekte aanstonds een vrij geprikkelde stemming. Snowden, die daarop het b© wijs wilde leveren, dat Briand ongelijk had, hem hier als de oorzaak van ern stige moeilijkheden voor Duitschland te willen doen doorgaan, ging direct over tot een soort, van offensief en verklaarde, dat Engeland in ieder geval zeer spoedig Rijnland zal ontruimen. De Frankfurter Zeitung verneemt zelfs uit Wiesbaden, dat men daar officiëel uit Londen bevel heeft ontvangen de toebe reidselen te treffen voor den terugkeer van de Engelsche bezetting naar het moe derland. De ontruiming moet begin September voltooid zijn. Het gemeentebestuur van Wiesbaden heeft Stresemann telegrafisch verzocht Wiesbaden voor een bezetting door Belgische troepen na de ontruiming der Engelschen te bewaren. De Frankfurter is van meening, dat dit bevel zijn uitwerking op de besluiten van de Fransche en Belgische regeering niet zal missen. Naar Wolff uit Berlijn seint, is het des betreffende bevel uit Londen in een te legram uit Londen vervat. Er wordt den opperbevelhebber bevolen o n m i d d e 1- 1 ij k de noodige maatregelen te .nemen. Wie is de schuldige? Stresemann klaagde gisteren in bittere verwijten nogmaals over den gang van zaken op de conferentie pn deed daar door onder de anderen een discussie ont staan over de vraag, wie nu eigenlijk de schuld is van dit alles. i Want zoover is het inderdaad reeds gekomen: bij den aanvang der derde week van de conferentie discussieeren de hee- ren over de vraag, wie schuldig is aan de mislukking. Bij het einde van de fitting is de stem ming, naar sommigen beweren, iets be ter geworden. Men wil heden yerder pra ten. Blijkbaar wil men tot eiken prijs een breuk vermijden. Zal het heden ech ter beter gaan? Veel hoop is er niet meer. Men hoort hier pn daar reeds zeggen, dat het al heel mooi zal zijn, wanneer het niet tot een éclatante breuk komt. Van de mooie verwachtingen van drie weken geleden jis vrijwel niets ,over ge bleven. Dn politieke spanning: !n Oostenrijk. Naar verluidt, is tegen vanmorgen een ministerraad bijeengeroepen, die zich vooral zal bezighouden met den door de jongste politieke botsingen veroor zaakten toestand en de conclusies1, die daaruit getrokken moeten worden. De communisten, die te Weenen in hechtenis genomen waren, zijn weer in vrijheid gesteld. In verband met de groote betoogingen, die de burgerwacht tegen Zondag te Wee nen aangekondigd heeft, neemt de regee ring thans reeds de noodige veiligheids maatregelen. Naar de Stunde gisteravond meldde, jrijh verschillende groote Weensche fa brikanten en bankiers voomiemeng er 'bij oud-kanselier dr S-eipel op aan te drin gen, dat hij; zijn invloed zou laten gel den om tot den binnenlandschen vrede te komen, met name wegens den goeden naam van Oostenrijk in den VTeemde. Die Zwiteieristelhie Oceaanvliegers verloren beschouwd. De Portogeescbe bladen megnen we gens het uitblijven van elk bericht om trent de 19 dezer voor den tocht over den Oceaan vertrokken Zwitsersche vliegers, dat deze als verloren moeten worden beschouwd. Het Chineelsihh-Russlsch conflict Naar uit Charbin gemeld wordt, wordt de Chineesche Ooster,spoorweg snel ge militariseerd. De stations worden gevuld met troepen en stokken' geschut, terwijl militaire wachten worden uitgezet. Tun nels en bruggen zijin afgezet met prik keldraad, terwijl onder sommige brug gen mijnen zijn gelegd. Ook de laatste berichten uit Shanghai wijzen op een verscherpten toestand. Japansche troepen bewegen zich m Noordelijke richting langs den Znld-Mant- sjoerijschen spoorweg om op alle ge beurlijkheden voorbereid te zijn. Voorts zijn aanzienlijke Chineesche strijdkrachten op marsch langs den spoor weg TientsinPoekau gesignaleerd. Vijf Chineesche koopvaardijschepen hebben opdracht gekregen, zich voor het trans port Van Chineesche troepen gereed te houden. Verder verluidt, dat de Sovjet- regeering een nieuwe waarschuwing aan China gericht heeft. Berichten in de Chineesche bladen mel den, dat een 'Russische gepantserde trein de Chineesche stellingen tot op korten afstand naderde. In den trein bevonden zich infanterie- soldaten, die onder bescherming van ka nonvuur het vuur op de Chineezen open den. De Chineezen beantwoordden het vuur en gebruikten daarbij houwitsers. Na een gevecht van ruim twee uren trokken de Russen zich terug. De Chi neezen verloren 30 man, doch maakten talrijke stokken geschut en veel munitie buit. B-ankbiIjetterrvervatecher gepakt. Gisternacht heeft de politie in Ber lijn-Weissensee een valsche munterswerk plaats ontdekt en den eigenaar, Richard Hardamek, 37 jaren oud, gearresteerd. Deze man probeerde 50-mark-biljetten na te maken. Na vier maanden arbeid, was hij nu zoo ver, dat hij met druk ken kon beginnen. De politie vond cli- ché's proefdrukken, papier met water merken en gereedschappen. Toen de politie de werkplaats bin nen viel, zat Hardamek, met* de loupe voor het oog en de graveerstift in de hand, druk te werken. Hardamek is al eens vroeger wegens bankbiljettenvervalsching met 4Va jaar tuchthuisstraf gestraft. Hief veirtrelk van de Zeppelin van Tokio uitgesteld. Gisteravond waren de toebereidselen voor het vertrek van de Graf Zeppelin gereed. Om twee uur was de lading van de brandstof voor de motoren voltooid. Ook de leeftocht voor de opvarenden, berekend voor zes dagen, was aan boord. Men stond klaar om de p ost voor Amerika en Duitschland in te schepen. Op het vliegveld had men alle noodige maat regelen genomen om te voorkomen, dat er weer een verstekeling aan boord zou komen. Het aantal passagiers bedraagt ook voor de volgende étappe 20 man. De plaats van de drie uit Duitschland gekomen Japansche journalisten, die niet verder meegaan, wordt tot Los Angeles door drie Japansche zeeofficieren inge nomen. "Er bevonden zich reeds de noo dige hoofdambetaren op het vliegveld om bij het vertrek aanwezig te zijn. Toen de zon in Japan onderging was de hemel vrijwel onbewolkt, zoodat het weer zich gunstig liet aanzien. Tienduizenden waren in gespannen ver wachting. De „Graf Zeppelin" zou weder uit Ja pan vertrekken. De klachten van Trade in haar brie ven. Het vreemde doen van Meerendonk, toen hij er onlangs logeerde. Het bezoek van de weduwe Mieras, 's avonds laat. De plotselinge ongesteldheid van Meeren donk. De laatste brief van Trude, dat 'tmet vader nog niet naar wensch ging. Dat alles was voor Henk .genoeg aan wijzing. Hij liep op zijn schrijftafel toe, waarop een foto van Trude stond, die hij' op nam en aandachtig beschouwde. „Lieveling", mompelde hij, „wat moet jullie nu overkomen? Hoe zit het toch in jelkaar? Want je vader is niet slecht in den zin, die de Justitie er aan hecht Ik kom, hoor. Morgenavond ben ik bij je". Toen hij het portret van het donker harig meisje met haar lieftallig, inne mend gelaat weer op zijn plaats terug zette, werd er juist op de deur geklopt en op zijn „Binnen" bracht de hospita zijn post, waarbij een brief van Trude, dien hij haastig opensneed. III. Lieve Henk, Het is voor de laatste maal, dat ik je schrijf, want dit moet, naar mijn innige overtuiging, mijn laatste "brief aan jou zijn. De Heere onze God, die ons zoo ontzettend zwaar beproeft, weet, wat het mij heeft gekost, dit besluit te nemen. Maar het moet. Uit alle oorden des lands hadden be langstellenden zich naar het vliegveld te Kasoemigaura begeven, om van het ver trek van de „Graf Zeppelin" getuige te zijn. De „Graf Zeppelin" werd op den vast- gestelden tijd buiten de luchtschiphal ge bracht. Maar op hetzelfde oogenblik, dat da toeschouwers den machtigen romp van bet gevaarte aanschouwden, klonk het bevel, dat het luchtschip weder naar bin nen moest worden gebracht En spoedig werd een teleurstellende mededeeling gedaan. Het vertrek was vier en twintig uur uitgesteld. Bij de voorbereidingen voor den start is de achterste motorengondel tegen den grond gebotst en eenigszins beschadigd. Een later telegram berichtte, dat ten gevolge van dit ongeval tevens de stuur inrichting beschadigd werd. Het constateeren van deze beschadi ging was voor Dr Eckener aanleiding genoeg, het luchtschip weder in de hal terug te laten brengen, teneinde nauw keurig te doen 'onderzoeken, wat er ge beurd is. Het is de eerste tegenslag, dien de kranige commandant Eckener thans on dervindt. Men gelooft, dat het vertrek van de „Graf Zeppelin" tot Zaterdag of later zal worden uitgesteld, daar de kabel, die den beschadigden gondel' met de stourkamer verbindt, gesprongen is. Daardoor zijn aanzienlijke herstellin gen noodig geworden in het inwendige van het luchtschip. De aanvaring bij! Ocsfonde. De Belgische scheepvaartraad, die een onderzoek heeft ingesteld naar de ver antwoordelijkheid inzake de scheepsramp in de havengeul te Oostende heeft uit spraak gedaan. Kapitein Van Loocke van het aangevaren schip „Joseph IV" krijgt een levenslang verbod om het bevel over een vaartuig te voeren. Hem wordt ver weten, dat hij links de haven binnen voer, dat hij geen seinen gaf, geen red dingsgordels onder bereik had en dat zijn vaartuig overbelast was. Kapitein Beauprez van de aanvarende „Knocke" wordt drie maanden geschorst daar hij1 had behooren te stoppen of achteruit slaan en evenmin reddingsgordelsi onder bereik had. De onkosten komen voor één vierde ten laste van Beauprez én voor drie vierde ten laste van V an Loocke. Korte beriöhten. In vele steden in Noord-Italië zrjh gisterenmorgen tegen 4 uur aardschokken waargenomen. Volgens ontvangen berichten werd ner gens noemenswaardige schade aange richt. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat een reusachtige brand woedt in de stad Rauma in het Westen van Finland. Door onbekende oörzaak geraakten daar hout- Alle couranten meldden 'het, dus heb je natuurlijk al gezien, wat verschrik kelijks hier is voorgevallen. Als een dief is onze vader uit zijn huis gehaald. En het ontzettendste is, dat het wéér is, Henk! O, lieveling, wij kunnen het nog maar niet begrijpen. Het is als een droom. Maar het is geen droom, Het is ont zettende werkelijkheid, dat vader opge sloten is sinds gistermiddag in "tHuis van Bewaring. Het is zoo. Want vader is niet thuis. We missen hem zoo. En moe. is er heelemaal van in de war. Moe ligt te bed. Haar gegil klinkt ake lig door het huis, zelfs tot op straat toe. Zij is voortdurend in ijlenden toe stand. Dokter Regenmeier kan haar niet gekalmeerd krijgen. O, het is ontzettend. Het heeft me moeite gekost, om in dit alles Gods Va derhand te zien. Wies en ik hebben geworsteld op 'de knieën om licht. Wat kén God hiermee nu bedoelen? We weten het nog niet. Ik moet nu even ophouden, want Wies roept me bij onze arme moe, die weer vreeselrjk te keer gaat. O, Henk, het is niet om aan te hooren. Wij' kunnen niet van het bed af. Met alle geweld wil moe er uit. Telkens vraagt zij': „Leeft mijn man nog?" Zij denkt, de arme, .dat vader dood is. Het is nu weer wat kalmer en daar om kan ik verder schrijven. 'kVoel be hoefte, om je alles uitvoerig mee te Binnenland. Pessimistische geruchten omtrent .de Haagsche conferentie. Jaarvergadering van den Chr. Nat. Werk mansbond. Naar het einde yan de landarbeiderssta- king in Groningen? De Nederlandsche delegatie naar de Vol kenbondsvergadering. Generaal Snijders naar Indië. Waarom Mr Van Sohaik een ministerspor tefeuille weigerde. Schietpartij in Den Haag. Buitenland. Het Chineesch-Russiische conflict. Die politieke spanning in Oostenrijk. Hot vertrek' van de Zeppelin uit Tokio door een defect uitgesteld. stapels in brand. De vlammen sloegen op naburige huizen over. Ten slotte woed de de brand over een. front van 2 K.M, 3000 arbeiders en talrijke spuiten "zijn onafgebroken bezig pm het vuur te be strijden. i Eergisterennacht is ingebroken in een kunsthandel in de Goethestrasse te Leipzig. Door de daders zijn verschei dene schildergen, o.m. van Rubens, Feu- erbach en Tischbein gestolen, een waar de verteg/enwoordigende van 47.000 Mk. DE LANDARBEIDERSSTAKING IN GRONINGEN. Een nieuw1 bemiidicfëlingevoorstel. De heer Buiskool, burgemeester van Delfzijl beeft een nieuw bemiddelings voorstel geformuleerd en aan beide, bij het conflict betrokken partijen, voorge legd. Het voorstel komt neer op afslui ting van een tweejarig contract, dat zal gelden tod 30 Aprü 1931. Voor het loo- pende jaar 1929 blijft het contract, dat voor 1928/1929 gold, van. kracht, even wel met de navolgende wijzigingen: a. de zichtloonen zullen bij de werk gevers, die over zichtmaohines beschik ken, dit jaar worden verhoogd met 15 pCt.; b. de wijzigingen, die in het contract dat afgesloten is tusschen de werkgevers organisaties en den christelijken landar beid ersbond, zijn opgenomen, o.m. ten deelen, opdat je mijn besluit, dat met een hart vol smart genomen is, billijken zult. Maar o, Henk, wat ik je bidden mag: denk niet slecht van vaderl Het "kén niet anders, of hij moet de laatste maan den onnoemelijk veel hebben geleden. O, had vader ons vroeger alles maar verteld 1 Dan was het nooit zoover ge komen. Maar, je weet, vader was al tijd zoo goed jgoor ons, de arme man verduwde alles voor zich alleen. Hij wil de ons niet verontrusten, omdat hg al tijd hoop had, dat alles in het reine zou komen. Daarom stal hij ook drie effec ten van de weduwe Mieras en nam vader geld uit de kas van „Boschzicht". Hij wilde het maar gebruiken, om het later weer terug te geven. Met mij en Wies geloof jij ook stellig, dat dit vaders heilige bedoeling was. Maar dat neemt niet weg, dat vader dat niet doen mocht. Het was zonde voor God en voor de menschen. En de Ju stitie moet straffen, al zijn er verzach tende omstandigheden. Ik ben vanmor gen naar den Officier van Justitie ge gaan. Het was een zware gang, maar ik wilde alles weten. Daarna heb ik de weduwe Mieras opgezocht, die zeer ontdaan was. Zij had vader beloofd, te zullen zwijgen, behalve dat zij het aan haar zwager zou zeggen. Die heeft ook gezwegen. Maar diens vrouw is aan het praten gegaan. En toen wist weldra de heele stad het. (Wordt vervolgd.) Door H. ZEEBERG. 49) p-— De veldwachters zagen wel in, dat het zonder ingrijpen hunnerzijds niet zou gaan. Krampéchtig hielden de vrouwen Meerendonk vast. Mr Zeldenrust greep Trude, die hij op dit oogenblik als de meest verstan dige en wilskrachtige beschouwde, bij den arm. „Matig u, juffrouw", zei hij'. „Het baat toch niet. Waarom zoudt gij' zoo aan houden? 'tKan immers nog best mee vallen. Er is nog geen vonnis gevéld. De Rechtbank zal wel met de omstandig heden rekening houden". Intusschen hadden de beide veldwach ters Meerendonk van de beide vrouwen in letterlijken zin losgescheurd. Willoos liet hij zich meevoeren naar het rijtuig, waaromheen enkele nieuws gierigen stonden. De beide leden van de Rechterlijke Macht bleven nog even achter en tracht ten, daar al hun mensohelijk gevoel bo ven gekomen was, de vrouwen zoo goed mogelijk te troosten. Maar het was vruchteloos. Toen Mr Zeldenrust de voordeur dicht deed, hoorde hij een hartverscheurende 811 „Dat is Mevrouw", zei hg'. „Het is ontzettend. Ze lijkt wel krankzinnig". Op hetzelfde oogenblik passeerde, op de fiets, dokter Regenmeier. Mr Zeldenrust wenkte hem. „Och, dokter, loop eens even bij' de familie Meerendonk aan. Ik geloof dat in ieder geval Mevrouw uw hulp wel noodig zal hebben." II. Als het ware met een sprong was Henk .van Stralen uit zijn stoel gerezen. Dan nam hij de „Arnhemsche Cou rant" die hij op de tafel gelegd had, weer op en las nogmaals het kleine berichtje, verscholen in de rubriek Ge mengd Nieuws: Te Midstad is gearresteerd de manu- facturier A. M., die effecten verduis terd heeft, die hem door de wed. M. waren toevertrouwd. Ook is gebleken, dat er een aanzienlijke som ontbrak aan de kas van de bekende stichting „Boschzicht", waarvan de gearresteer de, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, penningmeester was. M. is ter beschikking van de justitie gesteld. Het bloed week uit Henks gelaat „'t Is onmogelijk", mompelde hij. Maar dan had hij opeens, zekerheidI

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1