No. i Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw De Ha: LANGS Deze week worden in Geldorland groote leger-manoeuvres gehouden, groep soldaten staan gepakt en gezakt om te vertrekken. Een leuke en kaaigeld. Goedgevonden wordt dit punt aan te houden. Dhr Vogelaar bracht nog ter sprake de wenschelijkheid van het opsnoeien der boomen in do Kerkstraat, omdat de bewoners klagen, dat het in hunne woningen zoo donker is. Mede gedeeld wordt, dat dit de rtandacht hoeft van B. en W. Hetzelfde lid bespreekt ook den onoogelijken toestand op de ber men van den Rijksweg in deze gemeente, die vol distels enz. staan. Dit is voor de aanpalende Landgebruikers ook na- deelioj. De voorz. zal trachten daarin ver betering te krijgen. Hierna besloten zit ting. In deze gemeente doen zich ver schillende gevallen van vlekziekte onder do varkens voor. Reeds zijn oenigo die yen al aan die ziekte gestorven. Twee jongens plegen twin tig inbraken. De arrestatie van den 19-jarigen II. en van den 16-jarigen S., de beide verdachten van den brutalen roofoverval op Maandag ,29 Juli 1.1. in de Eschdoornstraat te Den Haag, heeft een onderzoek ten gevolge gehad, dat tot belangrijke bekentenissen van de bei de jeugdige verdachten heeft geleid. Op het oogenblik hebben de jongens reeds bekend aan niet minder dan eein twintigtal inbraken in de residentie schul dig 'te zijn. De 19-jarige II. was reeds eerder ver dacht geweest van inbraak, gepleegd op den Eersten Kerstdag 1927 in een per ceel 'aan den Loosduinschen weg, waar toen een bedrag aan geld en een aan tal gouden en zilveren sieraden werd buitgemaakt. Toentertijd waren de aan wijzingen tegen den op dat moment 17- jarigen boosdoener te zwak, zoodat men hem niet vervolgen kon. Thans heeft hij bekend deze inbraak te hebben ge pleegd. De tegen hem gerezen verdenking maande hem echter tot voorzichtigheid, en gedurende vrijwel een jaar heeft hij zich daarom, althans volgens zijn eigen verklaring, niet aan inbraken schuldig gemaakt. De tweede inbraak had plaats in No vember 1928, toen een perceel aan de Valkenboschkade werd geplunderd en eveneens een bedrag aan geld en een aantal sieraden werden buitgemaakt. Hiervan was H. tot 'dusver dimmer verdacht 'geweest. Het succes van deze „kraak" maakte hem brutaal. Vanaf dat moment beoefende hij, te zamen met zijn vriend S., dien hij er telkens weer bij betrok, het beroep van inbreker. Na de inbraak in November 1928 vol gen achtereenvolgens insluipingen, in braken, enz. in tal van percéelen. Buitendien hebben zij zich ook nog schuldig gemaakt aan een aantal winkel diefstallen. Bij enkele- van die inbraken zijn vol gens verklaringen der jongens, nog eenige andere jongelui betrokken, die reeds door de politie zijn gehoord. Een van "hen beert reeds bekend en tegen hem is bereids proces-verbaal opgemaakt. Ver moedelijk zal nog tegen een tweetal an deren een vervolging worden ingesteld. Een zeldzaam brutaal stukje was wel de inbraak in de Heemstraat, die door H. in zijn eentje op klaarlichten dag werd gepleegd. Eerst heeft hij getracht, de yoordeur te forceeren en toen dit niet gelukte, heeft hij van een in de nabijheid werkenden schilder een ladder genomen, heeft die tegen het huis ge plaatst en is doodkalm door een raam van de eerste verdieping binnengeklom men. Bij de verschillende inbraken is be halve een groot bedrag aan geld en voor een flinke waarde aan gouden en zilveren sieraden, een geheel© inventaris buitge maakt. O.m. zijn door deze jongelieden gestolen: 3 Axminster karpetten, 2 radio toestellen, 2 schemerlampen, plaatstroorn- apparaten, schilderijen, waaronder enkele zeer kostbare, vazen, pendules met cou pes, enz., te veel om pp te noemen. De gouden en ^zilveren sieraden zijn vrijwel alle verkocht, terwijl de andere goederen gedeeltelijk werden verkocht of weggegeven. Ook zijn er goederen in be waring of in onderpand gegeven. Het, 'gestolen goed is op een enkel stukje na door de politie achterhaald kunnen worden, zelfs ,tot in Amsterdam toe. Bij de inbraak in de Klimopstraat op 7 Juli j.l. werd behalve een aantal sie raden en een geldkistje met contanten, ook een kistje met een groot aantal ef fecten buitgemaakt. Aanvankelijk ver klaarden de jongens, dat zij de effecten verb- ."-1 hadden. Dit is echter niot waar geweest. H. heeft deze effecten in on derpand gegeven bij een auto-garage als zekerheid voor do betaling van een zeer hooge rekening voor door hem gemaakte autoritten. Hij deed toch alles 'per auto af en liet zich dikwijls den geheelen dag rond rijden. Ook deze effecten heeft de po litie kunnen achterhalen en in beslag genomen. H., die aanvankelijk naast het inbre ken het beroep van stoffeerder uitoefende vond blijkbaar den laatsten tijd het stelen een prettiger bezigheid. Eind Mei vroeg hij an zijn patroon een week va- cariue, na afloop waarvan hij- niet meer in zijn betrekking is teruggekeerd. Hoewel de jeugdige misdadigers be weren thans al hun misdrijven te heb ben bekend, hecht de politie daaraan niet veel waarde. Zij heeft aanwijzingen, dat de jongens nog meer op hun kerf stok hebben. Het onderzoek duurt dan ook nog steeds voort. Brand tijdens een filmver- toon i n g. Maandagavond had in het Ho tel Poel in het dorp Wredenhagen bij Roebel een filmvertoonmg plaats. Plotse ling vloog de film in brand. In de don kere zaal, waarin zich eenige honderden personen bevonden, ontstond een paniek. Allen drongen naar de uitgangen, dio echter gesloten waren. Ruiten werden stukgeslagen en deuren opengetra.pt. Vrou wen en kinderen werden onder den voet geloopen en vele dames verloren het be wustzijn. Eerst na tien minuten kon weer licht gemaakt worden en konden de deu ren geopend worden. Het brandje was spoedig gebluscht. Een olifant onderden trein Tanton, een negenjarige olifant uit do dierentuin van Seebach in 'Zurich, is in den nacht van Zaterdag op Zondag los gebroken. Na flink te hebben 'huisgehou den in de omliggende tuinen, waar hij verscheidene boomen omliep, of uit den grond rukte, is hij op den spoorweg Oer- likon-Kloten terecht gekomen, waar hij, ter hoogte van het electrisch onder-sta tion 's ochtends om vijf uur door een trein werd gegrepen, die hem een meter of vijftig meesleurde en vervolgens van den spoordijk wierp. Toen was Tantor dood. De „electrische locomotief had maar weinig schade bekomen. Sterfte onder de visschen. Sedert de laatste jaren was reeds een vermindering in de opbrengst van de vischvangst van de op Mecklenburgsch grondgebied liggende Riebnitzer binnen zee merkbaar geworden, evenals op een naburig meer, dat op Pruisisch grond gebied ligt. Dit jaar is echter een .zoo belangrijke sterfte onder de visschen merkbaar, dat ongeveer 1000 visschers daardoor in him bestaan bedreigd worden. Een commissie van deskundigen op het gebied van de visscherij' heeft thans een onderzoek ingesteld, waarbij geble ken is, dat parasieten de sterfte pnder de visschen veroorzaken, hetgeen begun stigd wordt door het feit, dat de natuur lijke waterververscbing onvoldoende is ge worden, doordat de natuurlijke afvloei ing van het water naar de Oostzee door de afdamming, die reeds in 1874 plaats had, verhinderd wordt. Binnenkort zul len afgevaardigden van den Mecklenburg sch en en van den Pruisischen landdag aan het 'betrokken gebied een bezoek brengen, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen. Inbraak te Bussum. Gisteren nacht is te Bussum ingebroken in de villa van de familie Wendolaar- aan de Lin- denlaan. Alles is door de inbrekers over hoop gehaald, doch aangezien de familie afwezig is, kon nog niet worden vastge steld, wat vermist wordt. De politie ont dekte den diefstal, doordat zij zag, dat eenige ruiten waren ingedrukt en een warandadeixr openstond. Inbreker aangehouden. Gis ternacht werd een juffrouw te Haarlem wakker, doordat zij een man in de ka mer zag staan. Door hard gillen wist zij hem op de vlucht te jagen. In den loop van den dag vond een voorbijganger in Westerhoutstraat een man, die in een onbewoond huis lag te slapen. Hij ver zocht hem mee te gaan naar het politie bureau en het blijkt, dat een geroutineerd inbreker gearresteerd is. Niet minder dan zes inbraken, de laatste maanden te Haar lem gepleegd, heeft hij bekend. De po litie onderzoekt nog verder. Een vrouw, die drie maan den z w ij g t. In de St Lazaire, de vrou wengevangenis te Parijs, brengt een ge detineerde haar modegevangenen en het gevangenispersoneel in verbazing door haar zwijgzaamheid. De vrouw is sinds drie maanden in de gevangenis en van het oogenblik af, dat zij er is gekomen, heeft niemand haar meer gehoord. De vrouw spreekt niet. Twee rechters van instructie hebben getracht de vrouw, die voor 300.000 frank juweelen heeft gesto len, to ondervragen. Zij konden geen woord uit haar krijgen. De advocaat, die haar moet verdedigen, is daar evenmin in geslaagd en de gevangenisdoktor heeft gezegd, dat de vrouw over volkomen nor male geestvermogens beschikt. Een begrafenis na 14 jaar. In Juni 1915 stierf te Berlijn tengevolge van een verkeersongeluk een 21-ja.rig Turksch student, afkomstig uit Konstan- tinopel. In opdracht der familie werd het lijk gebalsemd en in een zinken kist gelegd, om naar Turkije te worden vervoerd. De begrafenisonderneming, die voor een en ander had gezorgd, heeft echter daar na de opdracht vergeten en zoo is het lijk al die jaren in den kelder der onder neming blijven staan. Dezer dagen is het daar in volkomen gemummificeerden toe stand gevonden en door de zorgen van de overheid op het kerkhof te Marzahn ter aarde besteld. Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Roosendaal G. A. Eergisteren had te Roosendaal plaats de algemeen© jaarvergadering van de Co- operatieve Beetwortelsuikerfabriek Roo sendaal G. A. Deze vergadering stond on der leiding van den voorzitter, den heer Jac. Vos Azn. Na vaststelling der notulen werden de rekening en verantwoording over het boekjaar 19281929, alsmede het ver slag over den toestand der vereeniging aan de orde gesteld. Daaruit stippen wij het volgende aan: De campagne nam 29 Sept. 1928 een aanvang en eindigde 2 Dec. 1928. Er wer den geleverd 141.702.615 K.G. bieten met een gemiddeld gehalte van 18.24 pet. Ver werkt zijn 138.298.147 K.G. met een ge middeld gehalte aan de snijmolens van 18 pet. Het hoogste en laagste gehalte der geleverde bieten bedroeg respectie velijk 22.1 pet en 13 pet. De gemiddelde verwerking per 24 uur bedroeg 1.920.000 K.G., de maximum verwerking per 24 uur bedroeg 2.186.118 K.G. bieten. Ondanks de vele moeilijkheden, welke zich bij den bouw der raffinaderij voor deden, kwam deze nieuwe fabriek in het begin der campagne in bedrijf. Zij heefj, aan alle verwachtingen voldaan, zoodat deze eerste witsuikercampagne een nor maal verloop had. Per 31 Maart 1929 telde de vereeniging 1664 leden met tezamen 4857 aandeelen. Bij het afsluiten der boeken was de juiste opbrengst van de suiker en de melasse nog niet bekend, zo-odat er een geschatte opbrengst op de balans is ver meld. De grondprijs van de in de cam pagne 19281929 geleverde bieten, d.w.z. do prijs van 1000 K.G. netto geleverde beetwortelen van 14 pet suikergehalte werd door het bestuur vastgesteld op f 10. Voor elk 1/10 pet suikergehalte meer dan 14 pet werd die prijs met f 0,10 verhoogd. Voor de in den eersten en tweeden vroegen leveringstermijn geleverde bie ten werd over hoogstens 2000 K.G. netto per aandeel geleverde bieten een premie betaald van resp. f3 en f2 per 1000 K.G. netto. In het verslag over het boekjaar 1927 1928 vermelden wij, dat de Nederlandsche Beetwortelindustrie een moeilijken tijd doormaakte zoo door de prijsontwikke ling op de wereldmarkt, als door de pro tectionistische maatregelen in het bui tenland. Helaas kan nog niet gezegd wor den, dat die moeilijke tijd voorbij is. En we herhalen onze opmerking uit het vo rige jaarverslag, dat wellicht een verla ging van den suikeraccijns in ons land tot een verbetering van den toestand de zer industrie zou kunnen leiden, omdat een verlaging van de belasting op de suiker het suikerverbruik in ons land zou kunnen .doen toenemen. Met genoegen werd in het verslag ver meld, dat de exploitatie der in de afge- loopen campagne in het bedrijf gestelde witsuikerinstallatie een succes geweest is. Bijna alle geproduceerde ruwsuiker is wit gedraaid en de kwaliteit der suiker was best. Door het, bestuur wordt voorgesteld, op de bezittingen af te schrijven 'f 131.007, zoodat er dan in totaal is afgeschreven f 2.535.946 en de boekwaarde der fabriek nog bedraagt f 1.188.038. Tevens stelt het bestuur voor, de reserve te versterken met f 5000 ten laste der campagne 1928 —1929. Aan de leden werd gratis geleverd 17.941.110 K.G. natte pulp, welke een Langzaam maar zeker wordt het te Den Helder gestrande Griefcsche stoomschip „Eugenia" van den dijk gewerkt. De positie van hot schip is nu zoo, dat het vlot komen iederen dag verwacht kan worden. handelswaarde vertegenwoordigde van f 107.646, berekend tegen f 6 per 1000 K.G. Uitgekeerd werd aan leden, die geen natte pulp afnamen of minder dan 50 pet der geleverde hoeveelheid bieten, een bedrag van f 297.155. De rekening en verantwoording werden door de vergadering goedgekeurd. Een voorstel tot statutenwijziging kon niet in behandeling genomen worden we gens onvoltalligheid der vergadering. Bij de rondvraag maakte een der leden de opmerking, dat de verkoopsonkosten der suiker abnormaal hoog zijn. Hij beval aan, door samenwerking met andere fa brieken verlaging dezer kosten te bereiken De .oorzaak en bestrijding der Coccidiosis bij kuikens. III. We krijgen dus de ziekte heel gemak kelijk door aankoop van besmette kui kens. Deze kunnen schijnbaar gezond zijn. Dat is dus weer een zeer voornaam ding, n.l. doer smetstofdragers. Zieke kuikens kunnen óf sterven óf genezen. In het door mij beschreven geval waren er in den koppel verschillende gestorven en de rest was genezen of niot ziek geweest. De genezen kuikens 'kunnen echter de para sieten toch in hun darmen houden en blijven dus voortdurend waar ze komen, smetstof verspreiden. Het is nog sterker. Vrijwel alle terrein waar men gedurende eenige jaren kip pen houdt is besmet met deze parasie ten en een vrij groot aantal kippen (vol wassen) zijn dan ook behept met coc- cidiën al vortoonen ze niet de minste ziekte daardoor. Vandaar dan ook deze uiterst voorname les Breng geen kuikens op terrein waar oude kippen geloopen hebben of fok geen kuikens op temidden van oude kippen. Men zal mij verschillende gevallen noe men waar het goed ging, maar begrijpt wel dat dit allemaal gevallen zijn van meer geluk dan wijsheid. Door opfokken van kuikens op gebruikt terrein of tus- schen oude kippen loopt men de grootste kans coccidiosis onder de kuikens te zien uitbreken. Maar tevens begrijpt men nu ook dat de man, die van zijn kippenhok komende, direct tusschen zijn kuikens gaat loopen, ook groote kans heeft besmetting aan te brengen. Vandaar dat in mijh kuiken- oipfokhuis aan den ingang een mat ligt in een creolinebak en niemand naar bin nen mag of hij moet eerst een voetbad van creoline genomen hebben. Vandaar ook dat in Amerika de revolutie zich voltrokken heeft in het opfokken der kuikens, dat men deze n.l. niet meer los laat loopen doch ze steeds binnen houdt. De Amerikaan redeneert aldus: Mijn ter rein is honderd tegen één besmet, dus fok ik mijn kuikens binnen op. In ons land op bedrijven waar men ruimte heeft en voor betrekkelijk versch terrein kan zor gen, kan men, als men goed in aanmer king neemt wat ik nu verteld heb, ook buitenshuis nog wel kuikens laten loopen maar het betiekkelijik veelvuldig voorko men van coccidiosis bewijst wel, dat de hokken en terreinen veel meer besmet zijn dan men wel denkt. Blijft nu ons terrein lang besmet of ver dacht -als er kuikens op geloopen hebben of volwassen kippen? Om dat te beant woorden gaan we nu eens ©ven den para siet zelf bespreken. De oorzaak der ziekte is een microsco pisch klein diertje, wetenschappelijk „Coc- cidium avium" genaamd. Ook bij konijL nen komen ooccidiën voor en veroor zaken daar de beruchte buikwaterzucht der jonge dieren. Dit is echter een ander soort van coccidiën. De parasieten leven in de cellen der darmwand en iedere cel waarin zoo'n coccidium zich gaat nestelen sterft af. Met de ontlasting komen de eitjes der parasieten naar buiten en als deze nu op vochtige plekken terecht komen, ont wikkelen zich na vier dagen in deze eitjes de jonge parasietjas. Deze jonge parasie- tjes zijn zeer gevaarlijk, de eitjes niet. Pas gedeponeerde mest van zieke kui kens is dus eigenlijk niet gevaarlijk. Van daar dus ai weer aan zaeir nuttige les die ons leert, dat we ter voorkoming van coccidiosis veel kunnen bereiken door iederen dag het hok te reinigen. Ik ken pluimveehouders die dat werkelijk doen, doch hoevclen zouden dat er zijn? De me-eslen hebben er heusch geen tijd voor, alleen in tijd van ziekte is het beslist noodzakelijk. Wordt het rjj'pe eitje opgegeten dan ontwikkelt zich in den darm de nieuwe parasiet. Dit geschiedt door een heel ingewikkeld proces dat ons bitter weinig kan schelen. In den darm vermenigvul digen zich de parasieten op reusachtige manier langs ongeslachtlijiken weg, ge woonweg door zich telkens weer te split sen tot jongere induviduen. Op een ge geven oogenblik ontstaan er uit dit split singproduct mannelijke en vrouwelijke in dividuen en dan pas worden er eitjes gevormd, die builen hot lichaam der kui kens terecht, komen. Deze eitjes nu zijn verbazend goed bestand tegen allerlei invloeden zoo lang ze maar niet te veel uitdrogen. Ze kun nen echter blijkbaar in den bodem best overwinteren, dus van seizoen tot sei zoen ziekte veroorzaken. Heeft men dus een besmette kuikenren en laat men deze zander er iets mee te te doen een jaar leeg staan, dan kun nen toch volgend jaar er weer zieke kui kens door ontstaan. Neemt men nu nog in aanmerking wat ik al vertelde van volwassen 'kippen en smetstofdragers, dan hegrijpen we dus wel dat het een heele toer is om bij het opfokken in het groot van kuikens, vrij te blijven van cocci diosis. Nu weten wij dunkt mij genoeg van coc cidiosis om de ziekte te kunnen bestrij den en zullen we het volgende kunnen begrijpen. Coccidiosis is een vervuilingsziekle en alleen de uiterste reinheid kan ons redden. De vloer in hef opfokhuis moet voort durend gereinigd worden en bedekt met versch strooisel. Als zoodanig is in tij den van gevaar zuiver wit zand of turf- strooisel het best. Rennen een voet diep uitgraven, omspitten en laten begroeien met een snel groeiend gewas dat veel vuil uit den bodem als hot ware opneemt voor zijn groei. Wat drinkbakken en voerbakken betreft, het allerbeste zijn de door mij beschre ven modeilen te gebruiken, waarbij1 dus water en voervecrontreiniging tegengegaan wordt. In geen geval graan over den grond strooien. Graanvoer evena.s meel- voer uit bakken voeren. Ook groenvoer mag niet op den grond geworpen worden, doch moet uit rujfjes van gaas verstrekt worden. Geneesmiddelen zijn niet bekend. Het eenige middel dat eenigszins helpen 'kan bij zeer lichte gevallen is melkzuur. Vandaar de bestrijdingsmethode met kar nemelk. Karnemelk is op zichzelf reeds een prachtig kuikenvoer en als men de kuikens nu in hygiënische voerbakken droog meel verstrekt en in dito drink bakken karnemelk en geen water, dan moeten ze van zelf wol karnemelk drin ken, wat een gunstige invloed heeft op de spijlsverteering en een ongunstige in vloed op de parasieten. Kan men geen karnemelk krijgen dan kan men zich be helpen door in het meelvoer 40 pCt. ge droogde karnemelk te mengen en dan b.v. in het drinkwater een ontsmettingsr middel zooals chiosol. Ik heb onlangs al vermeld dat men ook wel met chloor het water tracht te ontsmetten, doch dit middel is voor pluimveedrinkwater waar deloos, daar het door de groote hoeveel heid organische stoffen die de kippen er in brengen direct uitgewerkt is. Dus bij coccidiosis: Drinkbak en voer bak op gaasvloertjes precies zooals ik het bij pullorum beschreef en turfmolm in het hok of wat nog beter is de kuikens op gaasbodems zetten. Met beide manieren had ik dit jaar bij proeven goed succes. DR TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden ingezon den. Postzegel van 7i/a cent voor ant woord insluiten. Dir Bureau: Tel.: Redai Pt Bij Firma F. P Wij schi en met te worden, geland en den, wist c wat Duitse talen. Het Duitschlan» 1600 h 700 Zij hadc aanvaard, politieke van 26 Locarno-m de regelinj hand met het Rijnlai Stresem; ring of k and heeft Duitschlan plan-Young gangsperio Duitschlan en vrede thans doo dan zal E Dawes blij pigheid va Duitschlan maand, Duitschlan marken rr verwekte stemming, wijs wilde had, hem stige moe willen doi tot een SO' dat Engels Rijnland De Frai uit Wiesb; Londen b< reidselen van de En derland. De ontr voltooid Wiesbaden verzocht door Belgi der Engels De Fran bevel zijn de Franse zal misse: Naar W betreffend» le gram uil opperbeve! 1 ij k de Stresem verwijten zaken op door onde 49) vel» De het zonde: gaan Meerendo: Mr op dit dige den Kra Zei oc en arm. „Matig toch niet. houden? vallen, te Rechtbank heden rel Intusscb Meer ters in 1 etterlij Willoos het gierige®. De Macht ten, ven rijtuig bei» ble daar gekor mogelijk t Maar h» Toen M

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6