No. 212 Woensdag 21 Aupstus 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. terdagavond istus vrij. OND N. C. G. 0. V. t in dit blad. De Haagsche Conferentie. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e.a. BANKPAPIER kt de n ershof te Goes, laimachines, s" Zaaitarwe jj, met huis en pak- omz. 100 L, p. dag. Kooppr. f 7000 alles ïven motto „Melk" )OUX, Middelburg. ht gevraagd, Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Oit nummer bestaat uit 2 bladen. tegen voordeelige koersen. Maatschappij. i n. Tikani. fesMndië. te Curacao, n. Santa Marta. |i. Barbados, p. 17 idië, p. 18 Azoren. e Lloyd. Hamburg, i te Rott. ibraltar. te Belawan. p. 19 Finisterre. 19 Finisterre. 3 Kaap del Armi. 5adang. v. Sabang. Perim. te Mars. verw. erk, betrouwbaar, en kast ÏNNOT, Oostkapelle. leel. Reclameprijs. Nachtkastjes f6. vanaf f 12Alles Erven GABRIËLSE, oor, Middelburg. Iste kwaliteit Rund- 0, Bladreuzel f 0.95, er K.G. smarkt, Middelburg. Koe, stamboekno. nzage) van haar 5e ning. ïKER, Wester wijk 'heekast of Thee- ktafels of een rven GABRIËLSE, at, Middelburg. KOOP: itelande. KOOP: is met Tuin sonen). Noordsingel •g- leen net Burger iet 80 Roeden irect te aanvaarden, bij JAN PAASSE. KOOP: 9t Schuurtje en en St, Joosland. Te aldaar. boekstier, oud 16 rolbloed Stiertjes 1EER, Landbouwer, KOOP: :>ven Gerst, N Dz.. Grijpskerke opjongen of aan- kkersknecht ge en kan. ILFF, Lange Burg rg- NDERTSE, Landb. tte Jongen n loopwerk. Adres >ekh. DHUIJ, Mid- elijk der tegenwoor- stbode gevraagd, EN DRIEST, Melk- ele, Middelburg. klein chr. gezin dienstbode, ieven onder letter C 1UIJ, Middelburg. gevraagd ishoudster, jaar, bij man alleen, lat 1, Vlissingen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.0*; Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Prijs der Advertenfiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 l Bij abonnement belangrijke korting. Nog geen overeenstemming. Deze week beëindiging. Op het oogenblik heerscht weer aller- wege pessimisme aangaande de Haagsche Conferentie. Naar verluidt, moet tusschen Engeland eenerzijds en 'Frankrijk, België, Italië en Japan geen overeenstemming be reikt zijn. Over het algemeen z\jn de deskundigen op hun stuk blijven staan. Er is een meerderheidsrapport van de „Vier" een minderheidsrapport van den „Eénen". Men praat dan ook niet meer over de „liquidatie van den .oorlog", die het groo te doel dezer Haagsche conferentie was: men spreekt nog slechts over liquidatie dezer conferentie". Thans zijn de verwachtingen niet hoog gespannen meer. Dat het eigenlijke doel dor conferentie niet bereikt zal worden, hoort men nu reeds in de kringen van alle delegaties met zekerheid beweren. De vraag is nu maar, hoe komt men uit de moeilijkheden, en kan men voor mor gen of overmorgen een mooi einde vin den, dat de mislukking eenigszins mas keert en devolgende conferentie ten minste niet nog moeilijker maakt dan deze ongetwijfeld vanzelf wel zal zijn. Zaterdag willen de hoofden der con ferentie in ieder geval naar huis; voor- loopig is er echter niemand, die kan voor spellen, hoe de afscheidsformule ,er zal uitzien; eenvoudige verdaging of een nieuwe opdracht aan de technische com missies, die dan in Hen Haag aan het werk zouden blijven of een accoord over plaats en datum voor de volgende confe rentie. Men schijnt in ieder geval nu reeds een discussie begonnen te zijn over de vraag, of men in dezen winter te Lau sanne of te Londen zal bijeenkomen en tracht alzoo nog te redden de mogelijk heid van verdere besprekingen, later, en misschien elders, indien de grootste ver bittering weer wat is afgenomen. De Duifschers ongeduldig. Intusschen worden'de Duitschers onge duldig. Hun positie is inderdaad niet be nijdenswaardig. Van de groote verwach tingen, waarmede Stresemann naar Den Haag gekomen is, hopende hier eindelijk de resultaten der Locarno-politiek te zul len oogsten, schijnt er op het oogenblik niet veel overgebleven te zjjn: gee® pn- middellijke Rijnlandontruiming, geen ao- coord over het Saargebied, lastige onder handelingen over de commissie van vast stelling en verzoening, en tenslotte mis schien niet eens het plan-Young. Over dit laatste punt wil de Duitsche delegatie nu toch eindelijk een beslissing. Hoeveel zal Duitschland, te beginnen met 1 Sep tember-(over 10 dagen!) moeten betalen: gemiddeld 2500 millioen marken per jaar, zooals in de regeling-Dawes is voorzien, of 2050 millioen, zooals het plan-Young bepaalt? Vandaar dat Stresemann zijn politiek van geduldig en vertrouwend afwachten, wat in de financieele commissie gebeurt, gaat opgeven, eergisteren bij Briand op klaarheid omtrent den .ontruimingsdatum heeft aangedrongen en gisteren een sa menkomst van de „Uitnoodigende Zes" heeft aangevraagd. Hoezeer het ook onredelijk is, dat de Duitschers er de slachtoffers van wor den, dat de schuldeischers van Duitsch land het niet onderling over de verdeeling der Duitsche annuïteiten eens kunnen wor den, men moet aan den anderen kant toch ook begrijpen, dat Briand heel moei lijk naar Parijs kan terug keeren zonder lounggeld, doch met een mijnerzijds aan Duitschland gedane onvoorwaardelijke be lofte inzake de Rijnland-ontruiming. Stresemann zal in elk geval trachten van de Haagsche conferentie 'n uitspraak te krijgen, dat Duitschland van 1 Septem ber af slechts de annuïteiten van Set Young-plan zal hebben te voldoen. Doch zullen de andere staten dit goed vinden? Persoonlijke besprekingen. Gisternamiddag gebruikten Briand, Lou- cheur, Snowden en Adatsji gezamenlijk ha thee. Er had een algemeene gedach- tonwisseling over den toestand plaats in afwachting van het rapport der technische deskundigen en met het doel bun res pectieve standpunten nader tot elkaar te brengen. .Na afloop verklaarde Briand aan do wachtende journalisten, dat het in de bijeenkomst niet gebliksemd en gedonderd had. Als een nieuw sprankje van hoop is bekend geworden, dat deze persoonlijke besprekingen vandaag zullen worden voort gezet. Aan de Fransche zijde heeft men weer eenige nieuwe hoop gekregen, dat dit reehtstreekscbe contact tusschen de lei ders der Fransche en Britsche delegaties op het laatste oogenblik nog zooveel ont spanning zal kunnen te weeg brengen, dat men althans in staat zal zijn, de con ferentie te 's Gravenhage te beëindigen, zonder breuk en met achterlating van eenige technische commissies, die dan volgens de aanwijzingen der conferentie het werk na het vertrek der ministers naar Genève zullen kunnen voortzetten. Naar aanleiding van een schrijven van Streseman aan Jaspax, waarin werd ge vraagd. om een bijeenkomst der zes uit noodigende mogendheden, is besloten, dat de gedelegeerden dezer mogendheden he- dennamiddag van half zes in het Eerste Kamergebouw zullen vergaderen. Daar aan vooraf gaat een bijeenkomst der vier bij de bezetting betrokken mogendheden. Van Fransche zijde wordt vernomen, dat Japen, Italië, België en Frankrijk waarschijnlijk hedenochtend en anders vroeg in den namiddag in Hotel des Indes bijeen zullen komen, teneinde het resul taat van het werk der financiëele deskun digen te bespreken. Te ongeveer 4 uur zullen de vier landen, die bij de bezetting betrokken zijn, samen komen om te be raadslagen over de voorstellen deT ju risten met betrekking tot de commissie van vaststelling en verzoening, terwijl waarschijnlijk om half zes in het Eerste Kamergebouw de zes uitnoodigende mo gendheden zullen vergaderen om de ge- heele situatie der conferentie onder de oogen te zien. Onaangenaam onderhoud. Er moet over de ontruiming van het Rijnland een onaangenaam onderhoud tus schen Briand en Stresemann hebben plaats gehad. Briand, die zijn slecht humeur geens zins verborg, legde Stresemann uit, dat hij zeer ontstemd was pver diens onder houd met de Engelschen achter zijn, Bri- ands, rug om, en dat het hem, onder de gegeven omstandigheden, en gezien den loop dezer conferentie, niet mogelijk zou zijn de derde zone te ontruimen binnen 10 it 12 maanden. Briand deelde ook aan Stresemann me de, dat, indien de Engelschen de derde zone onmiddellijk zouden ontruimen, een afdeeling Belgen met de Franschen wel die derde zone zou bezet houden. Dit onderhoud was het eerste sedert Locarno, waarin tusschen Briand en Stre semann onvriendelijke, woorden werden gewisseld. De InöWénten 1b Stiermarken. Te Weenen hebben ongeveer 1200 leden van den „Heimwehr" gepoogd, een socialistische vergadering te verhinderen. Tïjdens de botsing, die hiervan het gevolg was, en die in totaal 10 minuten geduurd heeft, zijn veel slachtoffers ge vallen; 26 van hen zijn ernstig gewond. Het „Neue Wiener Tageblatt" weet te melden, dat de regeering voornemens zou zijn, een algemeen demonstratieverbod voor het geheele bondsgebied uit te vaar digen en daaraan streng de hand te houden. Door communisten werd door middel van een extra-uitgave van de „Bote Fahne" de algemeene staking gepropa geerd. Het blad is in beslag genomen. Zoowel de Heimwehr als de sociaal democratische Schutzbund heeft beslo ten, de begrafenis van de slachtoffers1 van de onlusten te St. Lorenzen met buitengewone eerbewijzen gepaard te doen gaan. Volgens een. officiëel bericht Is het aantal slachtoffers van de opstootjes te St. Lorenzen thans tot 4 gestegen, daar nog een lid van den sociaal-democrati- echen Schutzbund overleden ia. Overstroomingen fn Tirol. Wolff .seint uit Innsbruck, dat In den nacht Van Zaterdag op Zondag zich over den Arlbergstraatweg, tusschen Innsbruck en St. Anton veertien „muren" (mod- derbeken) gestort hebben, zoodat het ver keer moest worden stopgezet. Door het noodweer van Zondag Is de Hundbach hij Inzing buiten haar oevers getreden, 'de velden in de omgeving zijn opnieuw Overstroomd. Naar de „Innsbrucker Nachrichten" uit Imst melden, heeft hagelslag daar vrij wel den geheelen fruitoogst vernield. Ook de wijnoogst moet veel geleden hebben. Bankzweridel. Te Berlijn werd op aa wijzing der con- trole-afdeeling eener groote Berlijnsche bank de directeur en aandeelhouder der Berliner Kreditbank A. G., Theodor Radtke, onder verdenking van oplichting aangehouden, Radtke, die alleen gerech tigd is tot teekenen, kon ongehinderd en in grooten getale chèques uitschrijven, die hij door zijn handlangers in omloop liet brengen. Het bedrag der ongedekte chèques op Amerikaansche banken zou blijkens het onderzoek 30.000 doll, beloopen. Bij zijn verhoor bekende Radtke de chè ques te he'bben geteekend, maar verklaar de, dat hij in staat zou zijn geweest, dek king te verschaffen. Daartegenover is hij navraag te New York geconstateerd, dat daar slechts een rekening bestond ten be drage van 1 doll. Volgens een ander bericht zouden be halve 'Radtke nog twee personen zijn aan gehouden. Die vehdere reis van de Graf Zeppelin). Naar uit Tokio wordt gemeld, zijn de toebereidselen voor de voorezetting der reis van de Graf Zeppelin in vollen gang en het luchtschip zal Woensdagmiddag reeds voor het vertrek gereed zijn. Wan neer het weder gunstig is,' zal het ver trek Donderdag bij het aanbreken van den dag plaats hebben. De weg, dien de Zeppelin op deze derde étappe zal volgen, loopt ten Noorden van de Ha- waïgroep over den Stillen Oceaan en dan langs de Amerikaansche kust naar Los Angeles. De passagier» hebben hun eersten nacht in Japan in 2 hotels te Tokio door gebracht en vanochtend de stad bezich tigd. Gistermorgen zijn de tweedaagsche feestelijkheden ter ©ere van het Zeppe- linbezoek begonnen. Dr Eckener kwam met eenige officieren van het luchtschip gistermorgen te Tokio aan en bracht een officiëel bezoek aap ministers van ver keer, oorlog en marine. 's Middags had in het hart, van de stad een groote receptie .plaats van de burgers van Tokio, waarbij1 tienduizenden Eckener en zijn gevolg toejuichten. De officieren en bemanning van de „Graf Zeppelin" worden overal met ach ting en ontzag behandeld en ontvangen. De Keizer zal aan dr Eckener en elf leden der bemanning zilveren bekers aanbieden. De passagiers, die te Tokio over twee hotels verdeeld waren, hebben 'gisteren de stad 'bezichtigd en dr Eckener heeft met eenige zijner officieren, de ministers van verkeerswezen, oorlog en marine een offi cieel bezoek gebracht. Vier passagiers blij ven te Tokio en maken de verdere reis niet mee. Een Fond-fabriek In Rusland. Een van de directeuren der Ford Uy uit Detroit, de heer Sorenson, heeft een bezoek gebracht aan Nizjni-Nowgorod, te zamen met de vertegenwoordigers van Ford te Londen en Berlijn, teneinde de plaats te inspecteeren, waar de nieuwe automobielfabriek, die volgens het ont werp van Ford gebouwd zal worden, komt te staan. Het terrein ligt 10 K.M. van Nizjni verwijderd en werd door de Amerikaansche bezoekers zeer goed ge noemd- De fabriek zal worden gebouwd door de Amerikaansche firma Austin, met wie reeds een contract omtrent den bouw is afgesloten. Deze firma heeft op zich genomen den bouw in 15 maanden tijds te voltooien, mits de Russische organi saties zorgen voor voldoende materia len, zooals cement, baksteen, enz. en voor de noodige arbeidskrachten. De werkzaamheden van de firma Austin zul len op. 1 Mei van bet volgend jaar be ginnen. De heer Sorenson heeft bjf deze ge legenheid ook de Moskouscbe automo bielfabriek Amo bezocht. Hij maakte er aanmerking op, dat de arbeiders onder het werk rookten, hetgeen bij Ford streng verboden is, daar het de arbeidsprestatie sterk vermindert. Het product van de Amofabriek, de vrachtauto Nami (Door Ons), keurde hij af. Het was, volgens hem een veel te gecompliceerde machine, waarvan de chauffeur een geschoold mé- canicien moest zijn. Hij raadde aan, zich bij de productie van vrachtauto's aan te sluiten bij een van "de bekende bui- tenlandsche merken. De heer Sorenson gaf ais indruk van zijn vluchtig bezoek weer, dat Rusland ontwikkelingsvermogen bergt, zooals hij nog in geen ander land heeft ontmoet. Korte berichten. Te Keulen zijn twee meisjes van negen jaar bij het oversteken van een aschbelt in een grooten 'kuil gevallen, gevuld met gloeiende asch. In zwaar gewonden toestand werden de kinderen tie voorschijn gehaald, zoodat aan hun behoud wordt getwijfeld. Naar een telegram uit Saskatchewan (Canada) meldt, heeft een geweldige brand vrijwel de geheele zakenwijk ver nield; '26 gebouwen, waaronder het post kantoor, twee hotels en twee banken, zijn verwoest. De schade wordt geschat op één millioen dollars. Jules Barmat, die indertijd tot elf maanden hechtenis was veroordeeld en in hooger beroep was gegaan, heeft dit beroep thans ingetrokken. Hjj, aanvaardt hiermee het vonnis. In de buurt van het station Forfoach heeft zekere P. gisteren in den trein ruzie gekregen met zijn beide zwagers B. Van beide kanten kwamen er revolvers voor den dag, met het gevolg, dat P. en een van de B.'s zwaar, de andere)' B. licht gewond werd. Te Schumberg bij Warnsdorf, in Tsjecho-Slowakije heeft een kolentrem- mer van de Mauserfabriek, die drie we ken ziekteverlof had gehad, toen hij1 voor het eerst weer op de fabriek kwam, een stoker h bout portant neergescho ten en daarna zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. Beide mannen zijn zwaar gewond naar het ziekenhnis ge bracht. Omtrent de redenen tot 'smans daad tast men .nog ïn het duister. Te Tebris (Perzië) zijn door over stroomingen 50.000 huizen verwoest; 100 menschen zijn omgekomen. De verstekeling der Graf Zeppelin op de reis FriedrichshafenNew-York, die bij aankomst aldaar dadelijk met de Thuringia van de HamburgAmerika-lijn werd teruggezonden is, gistermiddag, even voor dat dit schip te Hamburg binnenkwam, overboord gesprongen. Hij is echter weer opgepikt en in hechtenis gezet. De Koningln-Moe'der naar de Zuiderzee werken. Met den gewonen trein, waaraan het salonrijtuig was gekoppeld, is gistermor gen te 11.46 uur de Koningin-Moeder met Hein gevolg te Medemblik aangeko men voor een bezoek aan de Zuiderzee werken. Zijl werd vergezeld door den di recteur-generaal van de Zuiderzeewerken, den hoofdingenieur De Blocq van Kuffe- ler. In drie auto's werd van het station allereerst gereden naar het in aanbouw zijnde gemaal voor den Wieringermeer- polder. Dit gemaal werd onder leiding van ir. De Blocq van Kuffeler en ir. Verhey bezichtigd. Vervolgens werd ge reden naar den proefpolder van Andjjk, die eveneens in ©ogenschouw werd geno men. H. M. toonde veel belangstelling en ver toefde ©enigen tijd in het Laboratorium. Om 13.45 vertrok H. M. weer naar Me demblik en vandaar per directie-vaartuig De Zilvermeeuw naar Den Oever. Om kwart over vijf vertrok TL M. van Den Oever naar Schagen, waarna met den gewonen trein van 18.14, waaraan het Ko ninklijk salonrijtuig werd gehaakt, naar Soestdijk werd vertrokken. De nieuwe Amerikaansche gezant Naar Reuter uit Washington seint is Gerrit John Diekema uit Michigan ba- Binnenland. Nog geen overeenstemming ter Haagsche conferentie. Ernstig ongeluk te Neuzen. Twee dooden. Radio-telefonisch verkeer met Indië. De nieuwe Amerikaansche gezant. De staking te Zaandam wordt voortgezet. Het nieuwe werktijdenbesluit voor winkels. Monument voor wijlen den heer Morks te Middelburg onthuld. Jaarvergadering der Coöp. Suikerfabriek Roosendaal. Buitenland. Nog incidenten in Oostenrijk. Overstroomingen in Tirol. De verdere reis van de Zeppelin. Een Ford-fabriek in Rusland. Oceaanvliegers vermist. noemd tot gezant in Nederland. Diekema is een zeventigjarig bankier, die de Ne- derlandsche taal machtig is, sinds lang de Nederlgndsche politiek bestudeerd heeft en wiens ouders in Nederland ge boren zijn. Aan een andere bron ontleent het Han delsblad, dat G. J. Diekema den 27sten Maart 1859 te 'Holland in Michigan ge boren is als zoon van den heer en mevrouw Diekema,-Stegeman. Hij studeer de aan Hope College en behaalde daar den graad van doctor m de rechten. Uit zijn eerste huwelijk met Mary F. Alcott zijn vier kinderen gesproten, twee dochters en twee zoons. "Sinds 1920 is de heer Diekema hertrouwd met Leona M'. Belser. De heer Diekema is sinds 1883 advocaat, sinds 1911 onder de fir ma Diekema, Kollen en Ten Cate. Voorts is hij president yan de First State Bank (sinds 1902) en van verschillende an dere financiëele en industriëele onder nemingen. De heer Diekema is verder o.a. raadslid en burgemeester van zijn woon plaats Holland geweest en lid van het Huis van Afgevaardigden. De staking te Zaandam duurt voort. Gistermorgen hebben de hoofdbestuur ders der arbeidersorganisaties aan de sta kende houtbewerkers verslag uitgebracht van de met den Bond yan Werkgevers in het houtbedrijf gevoerde besprekin gen om tot een oplossing van het con flict te geraken. Na uitvoerige gedachten- wisseling werden de voorstellen van de werkgevers te ongunstig geoordeeld voor beëindiging van de staking. Kon. NeldL Middenstandsbond. Vandaag" en morgen worden te En schede de algemeene vergadering van den Koninklijken Nederlandsohen Midden standsbond en het 26ste Nationaal Mid- denstandscongres gehouden. Dinsdagavond werden het bestuur en de leden van het Congres ten stadhuize door het gemeentebestuur van Enschedé ont vangen. Woensdagochtend werd. de algemeene vergadering van den Kon. Ned. Midden standsbond door den bondsvoorzitter, den heer Ed. G. Schurmann, geopend. De verslagen over 1928 en de begrooting voor 1930 werden goedgekeurd. Na de bestuursverkiezing kwam in behandeling het rapport over het resultaat eener en-* quete naar het al of niet bestaan van een „euvel der uitverkoop1 en", bewerkt door A. Ingenool Jr., directeur van het Bureau van den Kon. Ned. Mid denstandsbond. De heer IngeUooI concludeert, dat uit de ingekomen antwoorden blijkt, „da/ zoowel omtrent het feit zelve, n.l. of er al of niet gesproken kan worden van het bestaan van een „euvel der uitverkco- pen" alsmede omtrent de eventueele wij'zi waarop da.t euvel bestreden zou moeten Worden, de böoordeeling nogal uiteen loopt. Van het trekken van een definitieve conclusie ten dezen opzichte njeenen wij) ons dan ook te moeten onthouden, zulks f.a meer waar een prae-adviea övéï' Ljt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1